Ongezouten repliek op voorstellen van Nlolotof HOOGTIJ Dulles noemt ze ,/n dwaas geklets' In Scandinavië loopt de temperatuur op Als er verkiezingen zijn in Perzië Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13109 van de Elf Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. én Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103 003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5" INDISCHE NEDERLANDERS Ne- derlanders is weer even aan de orde gesteldop de jongste Partij raad van de K.V.P., toen de heer De Graaf, de Indische specialist van de Tweede Kamerfractie der K.V.P., de gang van zaken bij de behande- ling van deze kwestie in de Tweede Kamer nog eens uiteenzette. Men herinnert zich wellicht, dat deze zaak toen een motie opleverde van de heer Lemaire, waarin werd uitgesproken, dat niet regeringsin stanties, maar de belanghebbenden zelf te bepalen hadden of zij al of niet naar Nederland wilden gaan. De motie werd uiteindelijk verwor pen door de samenwerking van de K.V.P. en de P.v.d.A., maar alle an dere fracties grepen deze motie met beide handen aan om te hoop te lo pen-tegen minister Van Thiel, die hier bij zijn begroting het regerings beleid verdedigde en zelf op een an der standpunt stond. Men kon toen niet aan de indruk ontkomen, dat met name een deel van die groepe ring, de A.R., hier vast zat aan een rancune tegen het Indonesiëbeleid van de regering, die zij nu voor de voeten kon werpen de resultaten van dat beleid, voor zover dit deze Indische Nederlanders betreft, die door het wegvallen van de Deelsta ten tegen artikel 2 van de R.T.C. in in een benauwender positie zijn geraakt dan men toen had kun nen voorzien. Wat de V.V.D. betreft, haar houding was nogal duidelijk. De heer Oud, die in de oppositie is, grijpt nu eenmaal iedere gelegen heid aan om de regering de voet dwars te zetten. Uiting van verscherpte atmosfeer Westerse Drie eensgezind in hun afwijzing Alle drie de Westelijke ministers hebben gisteren op resolute wijze Molo- lof van repliek gediend op de beschuldiging als zouden hun landen met de hulp van Duitsland een oorlog willen voorbereiden. Zij hebben daarbij geen blad voor de mond genomen èn minister Dulles heeft Molotof in diens eigen lesidentie zelfs herinnerd aan zijn lofzang op Hitiers aanvalsoorlog van October 1939. Minister Molotof heeft alles zwijgzaam over zich heen laten gaan en aan het slot der zifting zijn belofte van Maandag herhaald, dat hij de conferentie zijn eigen plan voor verkiezingen in geheel Duitsland zal voorleggen. Wanneer hij dat zal doen heeft hij er niet aan toegevoegd, doch minister Eden heeft hem er op gewezen, dat inzake het Duitse vraagstuk ter conferentie geen enkele voortgang gemaakt kan worden, zolang Molotof blijft weigeren het thema der verkiezingen aan te snijden. EERST VRUE VERKIEZINGEN. delegaties tot uiting gebracht. „Diep téleurgesteld", verzuchtte de Britse De Westelijke ministers hebben minister met Alice in Wonderland: Dinsdag nog eens zo krachtig mo- „Hoe meer wij lopen, hoe meer wij gelijk verklaard, dat naar hun me- op dezelfde plaats blijven." ning elke Duitse oplossing met zul- Het ziet er naar uit alsóf de be- ke vrije verkiezingen zal moeten be- handeling van het Duitse vraagstuk ginnen. Zij denken er niet aan in te de atmosfeer der conferentie' ook zij hij moet niet denken dat hij" gaan op de door Molotof gewenste bedorven heeft. De ministers hebben onfeilbaar is." Hij heeft het ook wel omgekeerde volgorde, waarbij een ook thans nog niet kunnen besluiten, I eens bij. het verkeerde eind gehad en vredesverdrag zou worden voorbe- wanneer zij er in besloten zitting! wellicht is dit ook het geval geweest reid nog vóór een centrale Duitse re- zullen gaan, zoals vorige week werd toen hij ons er gisteren van beticht- gering gevormd zou zijn. overeengekomen. te, dat wij de vijanden van de vrede rede, waarmee John Foster Dulles de Westelijke repliek op Molotofs beschuldigingen begon. „Dwaas geklets", noemde hij Mo- lotof's beschuldiging als zou Ameri ka er op uit zijn het Hitler-regiem weer in het leven te roepen. En hij herinnerde er aan, dat er eens een tijd was dat de Sovjet-Unie hulde bracht aan de Amerikanen, toen de Sovjet-Unie de strategische goederen van Amerika nodig had om een oor log te winnen. Toen werd Dulles in zijn aanval bijna persoonlijk. Hij herinnerde de Sóvjet-minister aan het rampjaar 1939, en aan de „vergissing", die het Kremlin toen heeft gemaakt. Dit verwijt sloeg in de eerste plaats op Molotof, die toen minister van bui tenlandse zaken was; Molotof, die alle machtige Kremlin-figuren: Le nin, Stalin, Trotzky en Beria heeft overleeft. „Ik weet niet wat de Sov jet-minister van buitenlandse zaken in werkelijkheid van ons denkt", zo zei Dulles, „maar hoe zijn oordeel L ook om er eens de nadruk op te leggen dat de leden dier beide fracties een jaar tevoren in de Eer ste Kamer bij de behandeling van de begroting van het departement van Maatschappelijk Werk een an dere taal hadden laten horen. Wij hebben daar de Handelingen der Eerste Kamer nog eens op nagesla gen en dan leest men, dat de a.r. heer Diepenhorst toen zeide: „Een massale uittocht naar Nederland te adviseren, is natuurlijk de grootste denkbare dwaasheid". Maar wat dan, indien de minister meent, dat dit het gevolg zal zijn van de motie Le maire en hij deze verantwoordelijk heid njet on zich kan nemen? De liberale heer De Vos van Steen- wijk zei toen bij diezelfde begro tingsbehandeling: „Ik wil niet plei ten voor een integrale en massale verhuizing van Indische Nederlan ders uit Indonesië naar Nederland en ik ben mij bewust, dat voor zeer velen daarin niet de oplossing kan worden gevonden". In de Tweede Kamer bij de be groting van '54 hebben de afgevaar- dieden van deze partijen plotseling andere taal gesproken. Men is toen óók gekomen met ju ridische argumenten. Deze culmineerden in het jus emi- grandi voor de vroegere bevolking in dit geval dus de Indische Neder landers. Deze mensen van de boot afhou den, zo werd er gezegd, zou in strijd zijn met de waardigheid van de menselijke persoonlijkheid en het recht zijn eigen lot te bepalen. Het jus emigrandi zou het recht inhou den de oude souverein te volgen en daarvoor haalde o.a. de katholieke heer Van Rijckevorsel het proef schrift van Roethoff aan. Het zou tenslotte ook in strijd zijn met de rechtsgeldigheid. Deze argumenten zijn eerst bij de replieken naar voren gekomen en het is begrijpelijk, dat de minister deze argumenten voorbijging, omdat een bespreking op zulk een moei lijk juridisch niveau een degelijke voorbereiding en het horen van de mening van vooraanstaande weten schappelijke juristen vereisen. Hier toe had de minister geheel tegen de code van de behandeling in, wel ke bepaalt, dat er geen zaken ter sprake worden gebracht bij de be handeling in de Kamer, die niet in de schriftelijke stukken zijn aange sneden geen gelégenheid meer. Nu heeft deze op de spits gedreven zaak een eigenaardige kant en dat is deze, dat beide partijen eigenlijk hetzelfde willen of voorzien, maar dat beiden van een andere denk wijze uitgaan. Nu gunnen de tegenstanders van de minister wel menen, dat ook bij aan neming van de motie Lemaire niet alle 90.000 Indische Nederlanders bij wijze van spreken onmiddellijk de boot zullen nemen, maar de ver antwoordelijkheid daarvoor ligt bij de minister en deze heeft naar zijn verantwoordelijkheid zijn beleid ten deze te bepalen. En wat die juridi sche argumenten 1 betreft: er zullen zker bekwame juristen worden ge vonden, die deze in de Kamer aan gevoerde argumenten zullen bestrij den, prof. Francois, toch een des kundige op dit terrein, gewaagt in zijn geschriften nergens van het standpunt, dat de vroegere regering op grond van dit jus emigrandi ook verplicht zou zijn de overtocht voor de bevolking, die de vroegere sou verein wensen te volgen, te betalen. Van een schending van het jus emi grandi zou eerst sprake zjjn, indien men mensen, die op eigen gelegen heid de vroegere souverein volgen, ou beletten binnen te komen. Ook op Roethoff kan men zich o.i. niet beroepen. Hjj schrijft op pag. Bidault, die zich Dinsdag ook weer i volledig bij zijn Westelijke collega's j aansloot, noemde de Russische pro-1 cedure reeds hoogst onpractisch. Zij zou er toe kunnen leiden, dat straks de Duitse regering zou weigeren het buiten haar om tot stand geko men vredesverdrag te aanvaarden. I Eden verdacht er zijn Russische col lega van, dat hij Duitsland een vre desverdrag zou willen opdringen, i waarbij de Duitse regering zelf slechts als „rubber-stempel" zou mo- olachtOlierS in BeiClië* gen fungeren. Dulles vond het feit, 1 I dat bijna een millioen Duitsers de JuFclDkrijK Cfl UllltSlclIlCl Sowjet-zóne ontvlucht zijn, vol-1 doende bewijs voor de onhoudbaar- In Zweden en Noorwegen Ioopt de hexd van het Russische standpunt dat de regering der „Duitse Democrati- teraPeratuur langzamerhand wat op. sche Republiek" op het volk steunt 1° Stockholm vroor het gisteren en daarom het recht heeft over het slechts twee graden en in Oslo drie. vredesverdrag mee te spreken. j Maar ta de oslofjord rijn ijsbrekers WEINIG KANS OP VRUCHTBAAR i onat«ebrolien aan het werk om het OVERLEG. water voor de scheepvaart open te 1 houden. Voortgang heeft de conferentie met dat al Dinsdag practisch niet ge- In Italië zijn nog steeds honderden maakt en 't wordt meer en meer be- steden en dorpen van de rest vani het twijfeld of het Duitse probleem nog land afgesloten door de sneeuw. In kansen op vruchtbaar overleg biedt. Triëst woei gisteren een ijskoude wind, die snelheden bereikte van 170 Minister Eden heeft Dinsdag de km. per uur. sombere stemming in de Westelijke In West-Duitsland heeft de koude De duidelijkste weerspiegeling van zijn. Ik herinner er aan dat Molotof verscherpte atmosfeer was de I in 1939 ongelijk had, toen hij Frank- Tc fiprrie in TpTipr^n 'een camPaene tegen de regering-Za- lö er nerrie in l eneran hgdi zal beginnen, ten einde in Per- Weer staan in Teheran soldaten met de bajonet op het geweer op wacht bij stemhokjes. En het zou Te heran niet zijn, als hierbij geen be togingen werden gehouden, gevech ten ontstonden, gewonden vielen en arrestaties werden verricht. Tijdens deze verkiezingen voor 30 leden van de Perzische Senaat (15 uit de hoofdstad en 15 uit de rest van het land), plotseling uitgeschreven door premier Zahedi, ging een clan destiene „kieslijst" door het land met de naam van de afgezette pre mier Mossadeq bovenaan. Perzië's religieuze leider, Kasjani, die een sleutelpositie innam onder Mossadeq, heeft minister-president Zahedi er van beschuldigd „de vrij heid teniet te hebben gedaan en Per zië te hebben overgeleverd aan ver raders en smerige Britse agenten". Hij kondigde aan, dat hij binnenkort van zijn proefschrift, dat de vrije wil van het individu om de vroegeare souverein te volgen slechts geldt tot op zekere hoogte en hij zegt dan: „het is nu eenmaal aan een ieder niet mogelijk zijn domicilie in de steek te laten en naar elders te ver trekken". En tenslotte is er nog het argu ment, dat vervat is in het aloude adagium: summum jus, summa in juria (het hoogste recht kan het hoogste onrecht betekenen). Straks zal deze zaak opnieuw ter komen bij de behandeling f de weg weer te effenen „voor een onafhankelijke vaderlandslieven de regering". Voor deze verkiezingen heeft de regering gedurende drie dagen (de dagen, dat er in Teheran gekozen zal worden) de staat van beleg opgehe ven. Hiervan maakten talrijke stu denten gebruik om demonstraties te houden, waarbij naar hartelust anti- Brits en anti-sjah leuzen werden ge schreeuwd. Hier en daar greep de politie handhandig in, ook toen aan hangers en tegenstanders van Mossa deq het met elkaar aan de stok kre gen. Ongeveer 30 personen werden gearresteerd. Stromboli werkte De vulkaan Stromboli, ten Noorden van Sicilië, is tot een niet ernstige uitbarsting gekomen. Gisteren stroomde er nog lava uit de berg, doch de meeste bewoners, die hun huizen hadden verlaten, keerden al weer daarheen terug. rijk en Engeland als aanvallers brandmerkte en het Duitsland van Hitier prees als het land, dat naar vrede streefde". En hij vervolgde niet deze scherpe aanval op de Sovjet-Unie: „Het groot ste gevaar voor de wereldvrede schuilt in het feit, dat in sommige gevallen een grote militaire macht tot de aanval kan overgaan door het besluit van één enkele man. Dat is een toestand de vreesaanjagend is." H. Vader nog niet geheel hersteld Ondanks de verbetering, die in zijn gezondheidstoestand is ingetreden, bleek de H. Vader Dinsdagochtend niet in staat aanwezig te zijn bij de jaarlijkse zegening en aanbieding der kaarsen op het feest van Maria Licht mis. Mgr. J. B. Montini, pro-secretaris van het Pauselijk Staatssecretariaat, heeft namens de H. Vader de kaar sen in ontvangst genomen van een grote groep priesters en studenten der Pauselijke Universiteiten en na tionale colleges in Rome. Bij de plechtigheden in het Apostolisch Pa leis waren de substituut van het Staatssecretariaat, Mgr. Carlo Grano en de Pauselijke Ceremoniemeester, Mgr. Enrico Dante aanwezig. In een verklaring voor de pers heeft Mgr. Montini later op de Eerste H-bom President Eisenhower heeft Dins dag het Congres medegedeeld, dat de Verenigde Staten „de eerste volledige w waterstofontploffing in de geschiede- j meegedeeld, dat het ziekteproces van nis" in 1(V52 op Eniwetok in de Stille de H. Vader gunstig verloopt en dat Oceaan tot stand hebben gebracht. de periode van gedwongen rust Dit is de eerste officiële bevesti- zichtbaar ten goede werkt. Dit ging, dat de ontploffing op Eniwetok, neemt niet weg, dat de H. Vader die een eiland vernietigd zou hebben, j nog veel last heeft van zijn maag, aan de vervaardiging van det water- waardoor een zeer vermoeiend hik- stofbom vooraf is gegaan. 1 ken optreedt. Een wolven'ong en" in India zijn eerste slachtoffer geëist. Het was een vrouw die uit een gesticht was gevlucht en doodgevroren in -een stal in Westfalen werd gevonden. Vliegtuigen brengen voedsel en post na^r de Duitse waddeneilanden Juist en Wangeroog die van het vas teland zijn afgesneden door woeste ijsmassa's. Zowel de Rijn als de Elbe zijn nu dichtgevoren. In België heeft de koude tot nu toe drie doden geëist. Twee vrouwen en een man bezweken op straat. Dag na dag volgt uit de meeste lan den het bericht dat de afgelopen dag opgelopen6 of nacht de koudste was geweest Ramu> zoals de jongen is gedoopt, Sinds vele jaren. Hij ziet er naar uit werd door dorpelingen gevangen en dat dit soort berichten nog een paar op een trein naar Lucknow gezet, Voor het ziekenhuis van Lucknow (India) dringen honderden mensen samen in de hoop, een glimp op te vangen van de negenjarige „Wol- \enjongen", die twaalf dagen gele den huilende, als een wild dier in de omgeving van de stad was ge vonden. Overigens is volgens de artsen de jongen al wat „menselijker" gewor den: Hij eet nu vlees, gekookt in plaats van rauw en drinkt melk, maar voor mensen, is hij nog doods bang. Hij verbegt zijn hoofd onder een laken, als iemand hem nadert. Een van de artsen, dr. Sharma, probeert nu met stukjes en beetjes de geschiedenis van de jongen te achterhalen. Vermoedelijk is hij als baby uit een dorp weggenomen en door een wolvin gezoogd. Lichamelijk is hij volkomen nor maal, maar voor het lopen gebruikt hij handen en voeten. Verder heeft hij een aantal dierlijke gewoonten (zoals met drinken, waarbij hij likt als een hond) en zijn lichaam is bp- dekt met littekens, die hij vermoe delijk bij gevechten met dieren heeft dagen op zijn minst zal blijven bin nenkomen. Het aantal doden als ge volg van de koude in Frankrijk is Dinsdag gestegen tot zestien. Achter het „ijzige" gordijn. Fritz Selbman, de minister voor de zware industrie in Oost-Duitsland, heeft de bevolking verzocht, het ver bruik van gas en electriciteit te be perken met het oog op moeilijkheden in de brandstoffenvoorziendng. Deze waren veroorzaakt door de strenge vorst. Het electriciteitsverbruik zou met de helft verminderd moeten wor den. Wat de gasvoorziening betreft, deze zou slechts twee uur per dag verzekerd zijn. De normale voorzie ning zou na de strenge vorst hersteld worden. Wegens moeilijkheden met de le veringen van steenkool aan de gas fabriek van Boedapest is het de in woners van de Hongaarse hoofdstad ten strengste verboden om gas te ge bruiken voor huishoudelijke doelein den. De radio riep gisteren een be kendmaking om, waarin werd gezegd dat er in de huizen volstrekt geen I eveneens van de abdij van Berne, is gas mocht worden gebruikt. pastoor van de kolonie. waar men, naar zij dachten, wel verder voor hem zou zorgen. Spoorwegarbeiders vonden hem, huilend van angst en woede, onder een goederenwagon. Hij probeerde op handen en voeten weg te ko men, maar slaagde er niet in. TWEEDE GEESTELIJKE VERZORGER IN FAZENDA RIBERAO Zondag heeft pater Ansfried R. Verberne O. Praem met een H. Mis in de kerk van het H. Sacrament af scheid genomen van zijn parochie in Breda, vóór zijn vertrek naar Bra zilië. Pater Verberne, Norbertijn van de abdij van Iieeswijk, gaat daar wo nen in de kolonie van de Nederlandse boeren, Fazenda Riberao, in de ber gen van Sao Paulo. Hij is er aange steld als rector van de Zusters Ka- nunikessen van het H. Graf (van de Cloese te Lochem), die er de zorg hebben voor de jeugd van de 89 a 90 gezinnen. Pater Verhofstad, O. Pream, Lagerhuis testte Belgisch geweer Schepen van de Italiaanse marine lagen gereed om de 700 mensen, die de bevolking van het eilandje uitma ken, indien nodig, te evacueren. Naarmate de tijd verstreek en de dorpen niet werden bedreigd, keerde de rust echter terug. De Stromboli, die in de oudheid bekend stond als de woonplaats van Aeolus, de god van de wind, is een van de weinige steeds werkende vul kanen ter wereld. In de afgelopen 60 FÊ We^r'^^rtef^Fin M Va^ df Srot'Se IT- lijk Werk in de Eerste Kamei. Dan 07nn zullen de juridische argumenten wel aan een degelijker bespreking wor den onderworpen. Intussen heeft de minister van Maatschappelijk Werk aan de verlangens der Kamer vol daan door een niet ambtelijke com missie in het leven te roepen, die de overtocht der Indische Neder landers van geval tot geval zal be zien. En voorzitter van deze com missie is eenA.R., een vroeger Kamerlid, die de kwestie van deze volking, welke 2700 zielen telde, zijn thans nog slechts 700 mensen over. De meesten zijn naar Amerika geëmi greerd. Maandagmiddag 4 uur ontstonden er in de Noordwestelijke helling van de vulkaan drie nieuwe kraters. Er viel hete as op de dorpen en een stroom gesmolten lava stortte zich in zee. De bevolking begaf zich in. dn bo ten, hetgeen zij gewoonlijk doet in BRITS KONINKLIJK PAAR IN AUSTRALIë. Koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh zijn vandaag te Sydney aan land gestapt. Zij werden door de bevolking uit bundig begroet. weer (Geldig van Woensdagavond i tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VERDER AFNEMENDE WIND j Van het Noorden uit toene-t mende bewolking met in het? Noorden van het land een kans| op enige sneeuw. Matige zwakke wind aanv. Noordooste-? lijk later in het Noorden van 1 het land veranderlijk. In de j nacht en ochtend strenge tot J matige, morgenmiddag overwe gend lichte vorst. 4 Febr.: zon op 8.17 en onder 17.32," maan op 8.25 en onder 19.02 uur. Het weer in Europa HELSINKI OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTEDRAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ÜRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME zwaar bw. 5 C. zwaar bew. 11 onbewolkt 11 onbewolkt 4 zwaar bew. 2 onbewolkt 9 onbewolkt 12 onbewolkt 12 sneeuw 9 poolsneeuw 9 geheel bew. 5 nevel 11 onbewolkt 11 onbewolkt 12 sneeuw 14 poolsneeuw 12 geheel bew. 9 onbewolkt 7 sneeuw 13 geheel bew. 6 zwaar bew. 2 Afnemende wind Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene circulatie doen zich nu belangrijke wijzigingen voor. Het hogedrukgebied in Scandinavië neemt in betekenis af, terwijl een nieuw gebied met hoge barometer standen ten Westen van Ierland zich iets in Oostelijke richting uitbreidt. Op de grens van de beide hogedruk- gebieden bevindt zich een front, dat heel langzaam over Schotland de Noordzee op beweegt. Het wordt voorafgegaan door een zóne met sneeuw. In de komende 24 uur zal de wind belangrijk in kracht afnemen. Bij de nadering van het front zal er mor gen wat bewolking komen opzetten. In de afgelopen nacht heeft het iets minder gevroren dan in de nacht j daarvoor. In het Oosten van het land I werd minus dertien graden geme ten. 1 In Duitsland en Polen waren de temperaturen vanmorgen nogal wat I hoger dan gisteren. De minimum- I temperaturen waren in Duitsland 12 tot 15 graden onder nul, in Polen over het algemeen nog hoger. Minimumtemperaturen van heden morgen: Eelde 10. Leeuwarden 11, Den Helder 7, Ypenburg 10, Schiphol 9, De Bilt 11, Twente 12, Vlissingen 10, Woens- drecht 12, Eindhoven 12, vlieg veld Zuid-Limburg 13 graden. Indische Nederlanders uit eigen er- I dergelijke gevallen. Tegen zonsonder- varing kent. Misschien zal dit de gang echter scheen de uitbarsting A.R.-fractie in de Eerste Kamer tot niet in kracht toe te nemen en keerde nadenken stemmen. Izij terug. 20 leden van het Britse Parlement hebben, voordat zij deel namen aan de besprekingen in het Lagerhuis betreffende de aanschaf van de Belgische geweren, de E.N. 0.30, die beter zouden zijn dan de Engelse E.M. 2, zélf de kwaliteit van deze geweren beproefd in het lagerkamp te Mill Hill. Eén van de leden van het Parlement, de heer Jack Jones in liggende houding, voor het lossen van een schot, terwijl de heer Ian Harvey, eveneens een M.P. belangstellend toekijkt. Korreltje Er zijn veertig soorten krankzin nigheid, maar er is slechts één soort gezond verstand. Zegswijze Bantoe-volken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1