^eucid^C^oii^am fis^rn BERLIJN Westelijke ministers aanvaarden Molotofs agenda WAARDOOR EEN EINDELOOS DEBAT WORDT VERMEDEN Nu eerst praten over een conferentie met China Studentenrcl in Spaanse hoofdstad Fanfani verklaart oorlog aan de communisten Het gelukkige Koekhappertje Europa in de kou WEERBERICHT Slachtoffers van de ijzige zee m - w, WOENSDAG 27 JANUARI 1954 I BE /V'l flLft 42ste JAARGANG No. 13103 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN kreeg Z n zin Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003,. Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 t 0.50 p. w„ I 2.15 p. tnnd., I 6.40 p. kwart. Franco p. p. 1 6.80. Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 11.5" de vier kopstukken van de wereld- pol'tiek bij elkaar komen, is geen publieke vermakelijkheid; men mag er geen smakelijke verhaaltjes van verwachten. Maar aan de andere kant is het ook geen peuleschilletje, dat ifatn met schouderophalen kan afdoen. Daar in Berlijn wordt op het ogenblik geschiedenis gemaakt; het lot van Europa en wellicht niet van Europa alleen kan door deze conferentie voor jaren bepaald wor den. Wij kunnen niet zeggen, dat „men" veel verwachtingen koestert van de ze besprekingen, omdat men geleerd heeft, dat conferenties met he- 0 ren als Molotof weinig goeds opleveren. De ervaring heeft de mensheid voorzichtig ge>maakt. Toch kan men tot op zekere hoog te gelukkig constateren, dat het begin van de Berlijnse besprekingen geheel anders verloopt dan men verwacht had. Men herinner' zich de eindeloze debatten in Kt Bese Paleis te Ver sailles, toen de ministers het gekib bel over de agenda maar overlieten aan. nun plaa'st'-r'angers, die meer dan 70 verg u-dor: ngtn nodig hadden om ten slotte tot de conclusie te ko nten, dat het toch maar beter was om weer naar huis te gaan. Iets derge lijks lag nu ook in het vooruitzicht. De Westelijke geallieerden zeiden: „Het gaat in de eerste plaats om een vredesverdrag met Duitsland en Oostenrijk. Laten we nu niet Keulen en Aken omrijden, als we naast de deur moeten zijn". De Russen even wel repliceerden: „Het probleem van Duitsland is net op te lossen zonder eerst de spanning in de wereld te verminderen. Hoe kunnen we bijv. de eenheid van Duitsland herstellen, als wij niet de zekerheid hebben, dat het herstelde Duitsland zich niet zal 1 aansluiten bij onze vijanden? Om die zekerheid te hebben moeten onze" vijanden eerste onze vrienden wor den Daarom moet een bespreking van de vermindering van de span ning in de wereld op de voorgrond staan." De Russen hebben ongetwijfeld in principe gelijk, maar het stand punt van de geallieerden betekent ook geen ontkenning van deze theo retische stelling, doch slechts een practische vingerwijzing. Wanneer men eerst tracht het Duitse vraagstuk op te mossen, is men al een heel eind op v' eg om eei. stuk spanning weg te nemen. Omgekeerd is de omweg hoewel theoretisch beter in de practijk veel te lang. Zo kan men tot in het oneindige toe blijven door redeneren over de vraag, welk agenda-punt de voor rang verdient. De Westelijke Drie hebben dit eindeloze debat verme den dcor Molotof eenvoudig z'n zin te §even en de door de Russen voor gestelde agenda t2 runvaarden. Zij lieten er' echter geen twijfel over bestaan, dat zij hun principiële J standpunt daarmee niet prijsgaven en ook niet van plan waren om veel woorden aan het eerste agenda-punt te verspillen. Molotof zal er echter wel voor zorgen, dat er stof te over op tafel komt. Het kan al beginnen met zijn voorstel om van de zomer een vijfmogendheden-confeerntie te gegeven dat Amerika dat nooit doet, doch Molotof heeft door de aanvaar ding van zijn agenda nu vrij spel om alle sluizen van zijn welsprekend heid op practisch elk terrein van de internationale politiek breed open te z°tten en hij zal het vast niet laten. Wij hebben zo'n flauw vermoeden, dat de eindeloze redevoeringen oris toch niet bespaard zullen blijven. Dulles is er al bij voorbaat vierkant tegen DULLES NIET BEREID. Minister Dulles liet al bij voorbaat Molotof heeft gisteren een vergadering van d< Grote Vijf voorgesteld in Mei j weten, dat hij inzake het nu eerst te of Juni a.s. ter vermindering van de internationale spanning. Hij deed dit behandelen Chinese vraagstuk stijf ondanks de waarschuwing van Dulles, dat Amerika nooit een dergelijke op 2jjn oude standpunt zou blijven conferentie zou willen bijwonen. Molotof diende zijn voorstel in, nadat destaan, n.l. dat de communistisch Chi- drie Westelijke ministers zijn gisteren voorgestelde agenda hadden aan- I vaard. Daarop komen Duitsland en Oostenrijk als tweede en derde punt voor. Als eerste punt wil Molotof een conferentie van de Grote Vijf be sproken zien. De Westelijke ministers hebben duidelijk doen uitkomen, dat zij de agenda slechts hebben aanvaard om nutteloos heen en weer gepraat te vermijden. VERRASSING VOOR MOLOTOF. dat de conferentie reeds zou kunnen stranden op de vaststelling der agen- De Westelijke ministers hebben da. Niet voor niets wees minister Dinsdagmiddag hun Russische col- Dulles Dinsdag in zijn rede op het lefa Molotof een verrassing bezorgddrama van df 79 "ttingen vo1 v'ruch" 1 toinnc rioVtat over een agenda in door de door h«m voorgestelde agen da voor de Berlijnse conferentie aan te nemen. De conferentie begint daarom vandaag reeds met het eer ste der drie door de Russische minis ter voorgestelde punten, n.l. maatre gelen voor vermindering van de spanning in de internationale betrek kingen en bijeenroeping van een bij eenkomst van ministers van buiten- I teloos debat 1951 in Parijs. Zulk een drama mocht volgens Dulles niet herhaald wór den. De Westelijke ministers namen hun verrassend besluit op een gezamen lijke lunch. Zij maakten het echter in de loop van de zitting van Dinsdag duidelijk, dat deze aanvaarding in genen dele mocht worden beschouwd als vastlegging van hun standpunt in de te behandelen zaken en dat zij zeker niet kon worden uilgelegd als n zaken van Frankrijk, Enge- aanvaarding van de begi,5elen, die land, de Verenigde Staten, de Sow- door minister Molotof waren ontwik jet-Unie en China." j keld. Bende-overvallen in Indonesië Eerst in een later stadium zal de conferentie overgaan tot de behan- j deling van het Duitse vraagstuk en het vraagstuk van de verzekering van de Europese veiligheid. Het Oos- j tenrijkse staatsverdrag zal als laat- Ste«EUnt.. Y0rd.-n i De heer Derksen, bedrijfsleider van Alle delegat.es hebben naar vo!-;de N v Aardenbuizen- en Dakpan doening uitgesproken over het ver- nenfabriek „Oedjeonbroeng" nabij mijden van een lang debat over de - - - 9 agenda, waarvoor gevreesd werd, na- dat reeds de eerste dag gebleken was, dat de gedachten van de Wes telijke drie en van de heer Molotof ook in deze ver uiteen liepen. In Westelijke conferentie kringen beschouwt men de aanvaardingvan Molotofs voorstel niet zozeer als een toegeven aan Russische wensen, dan wel als een middel om te voorkomen, PAUS MOET RUST HOUDEN. Uit welingelichte bron te Vaticaan stad wordt vernomen, dat Z. H. de j Paus lijdt aan een .voortdurende hik. Hoewel deze nerveuze aandoening j op zichzelf niet gevaarlijk is, kan zij j grote vermoeidheid veroorzaken. De Paus heeft de afgelopen nacht niet j kunnen slapen. Zijn artsen hebben hem volgens genoemde bron een rustkuur van vijf of zes dageij geadviseerd. VLIEGTUIGONGELUK IN FRANKRIJK. Nabij Sainte Maxime in Zuid- Frankrijk is Dinsdagochtend een Frans tweemotorig vliegtuig in dichte mist tegen een heuvel gevlo gen en verongelukt. De zeven inzittenden van het toe stel, dat een korte vlucht maakte van het vliegveld Saint Raphael naar dat van Le Luc, kwamen om het leven. Bandoeng, is door een bende aange vallen. De heer Derksen is ter be handeling in het ziekenhuis opgeno men. Zijn toestand is bevredigend. De aanvallers zijn gearresteerd. Majoor Sjarif van het basiscom mando van Makassar heeft medege deeld, dat vorige week Woensdag, 48 km. buiten Makassar, een militai re wagen met soldaten door een ben de van 60 man beschoten is. Er ont stond een gevecht, waarbij een sol daat werd gedood en een ander ge nese regering niet als partner voor bespreking van wereldvraagstukken kon worden beschouwd. „Ik wil hier openlijk en duidelijk verklaren wat de minister van bui tenlandse zaken van de Sow jet-Unie reeds weet: de Verenigde Staten zul len niet bereid zijn deel te nemen aan een vijf-mogendhedenconferen- tie met de Chinese communistische Presidentsdochter is dienstbode aanvallers met het doel om in het algemeen over de vrede in de wereld te spreken", zo zeide hij. De Ver enigde Staten waren bereid om met communistisch China te onderhan delen om de Koreaanse vrede te re gelen, maar verder wensten zij niet te gaan. Tussen de regels door liet hij ook merken, dat hij het liefst met het eerste agendapunt zo kort mogelij ke metten zou maken. „Hoe eerder we tot het punt „Duitsland" komen hoe beter het is," zo vond hij. WAT ZIJN ZE ANGSTIG. De ministers van buitenlandse za ken va nde „Grote Vier" hebben in de conferentiezaal in het gebouw van de geallieerde bestuursraad ieder één officiële bewaker bij zich. Minister Molotof heeft echter bovendien nog een uit tien ifian bestaande lijfwacht. Van de zijde van de Franse vei ligheidsdienst wordt vernomen, dat van de twintig deskundigen, die de Russische minister ter zijde staan, ongeveer de helf bewapend is. RADIO-STATION HALF UUR BEZET Na felle betogingen tegen de politie en de Falange (de enige politieke par tij in Spanje), waarbij een generaal werd uitgejouwd, hebben de Madri- Ieense studenten gistermiddag als klap op de vuurpijl gedurende een halt uur een radiozender bezet gehouden in een (vergeefse) poging, hun lezing te geven van de botsing roet de politie, eergisteren, voor de Britse ambas sade. Hiermee begint het er meer en meer op te lijken, dat de krachten, dio Franco heeft opgeroepen om zijn campagne „Gibraltar weer Spaans" te steunen, zich tegen hem gaan keren. zenden studenten verzamelden zich aanvankelijk in een „stille processie" als rouw voor een student, die Zon dag is gedood, voor het ministerie van Justitie. Maar spoedig werd de stilte door kreten als „moordenaars", „wij wil len recht" en „wij willen: een vrije pers" verscheurd. De haat richtte zich ook tegen de Falange, want vele studenten verbrandden in het open baar het partijblad „Arriba". Op an dere wijze uitte zich dit in de eis, dat de partijsecretaris, Raimundo Fernandez Cuesta, zou aftreden. Het is althans zeker niet toeval lig, dat gisteravond ovei: radio-Ma drid in een semi-officieel commen taar op de gebeurtenissen van de laatste dagen de studenten de raad wordt gegeven, de demonstraties te staken. Negen studenten zijn intus sen gearresteerd. Een verstoord Engeland heeft in tussen voor de tweede maal bij de regering-Franco geprotesteerd en ge- eist, dat er een einde komt aan de gewelddadige demonstraties in de Spaanse steden tegen het aanstaan de bezoek van koningin Elizabeth aan Gibraltar. De demonstratie in Madrid van gis- wond. De bende werd uiteengesla- teren had echter nauwelijks meer iets gen, toen versterkingen van het leger I met de rotsvesting aan de ingang van arriveerden. 1 de Middellandse Zee te maken. Dui- Dinsdagmorgen om 6.10 uur is de 50.000ste inwoner van Koekstad" Deventer geboren. Hij is een zoon van Arend Jan Kwakkel en zijn 26- jarige echtgenote Mevrouw Henny Kwakkel-Dorgelo. Lambert us Johan nes zoals zijn doopnamen zullen lui den, weegt 7 pond. een eigen huis, op een eigen stukje grond. Ook vele grote firma's lieten reeds hun felicitaties aan de ouders van de 50.000ste vergezeld gaan door een cadeau. Het gezin waarin Lambert us het tweede kind is woont thans in de Smyrnastraat te Deventer, waar zij inwoning hebben Italië's nieuwe premier Premier Amintore Fanfani heeft gisteren zijn nieuwe kabinet aan de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden voorgesteld, maar men kan moeilijk zeggen, dat daarbij het woord „aan genaam" heeft geklonken. Het me rendeel van de volksvertegenwoordi gers reageerde koel, terwijl de pre mier zijn programma openbaarde: „Ons land heeft een kritiek punt be reikt, waar moed en vastberadenheid noodzakelijk zijn"; de communisten en linkse socialisten antwoordden met geschreeuw en gescheld, toen hij (zonder de Sovjet-Unie te noemen) de steun van alle partijen vroeg te gen „de aanslagen op de Italiaanse vrijheid, die duidelijk geleid worden door een vreemde mogendheid". Vermoedelijk zal Fanfani zijn ver trouwensvotum wel krijgen, al zal het hoofdzakelijk zijn door het feit, dat een aantal afgevaardigden zich van stemming zullen onthouden. Zijn kabinet steunt slechts op de christe- lijk-democratische partij, die een minderheid aan zetels in het parle ment bezet. Fanfani's programma bevatte een lange lijst van maatregelen, die ten doel hebben de werkloosheid te be strijden, de woningnood tegen te gaan en de beletten dat er nog meer fa brieken worden gesloten. Voor de ar men zullen er in de komende jaren 200.000 woningen met een lage huur prijs worden gebouwd. Ook zal de regering wetten indie nen voor het verhogen van de lonen Het ls bekend, dat de inwoners een van een ander gezin. Op de foto: de origineel geschenk ontvangt van de gelukkige 1 Gemeente Deventer, in de vorm vandere baby. origineel geschenk ontvangt van de gelukkige moeder met haar bijzon- j een^ègisseurin'S"11" Har:vardcn het boek gekocht. Lindbergh verdient 4 millioen Toen Charles Lindbergh indertijd als eerste de Oceaan overvloog, wist men, dat z'n kostje gekocht was. Thans plukt hij er nog de vruchten van. Hij heeft nl. de filmrechten van zijn autobiografie „De geest van St. Louis" verkocht op voorwaarden, die hem bijna vier millioen gulden zul len opbrengen. Een toneelmagnaat in New York, Leiand Hayward, en een regisseur in Hollywood hebben der arbeiders in de landbouw en in dustrie. Verder zal er een milliard lire 6 millioen) worden gereser veerd voor atoomonderzoek en het bouwen van een atoomoven. Belangrijk was eveneens, dat de premier zich uitsprak voor een spoe dige ratificatie van het verdrag voor het Europese leger. De zwaarste sneeuwval van de win ter heeft verschillende Engelse dor pen van de buitenwereld afgesneden en gisteren in meer dan de helft van Engeland het weg- en spoorwegver keer vertraagd of tot stilstand ge bracht. Clarie Rubattel (20 jaar), is hulp in de huishouding bij de heer Ernest F. Utiger een katoenhandelaar te Liverpool. Claire werkt er sinds drie maanden, en zij heeft het er best naar haar zin. 's Morgens staat zij om 7 uur op, als eerste; zij maakt dan de kachel aan, en zorgt voor het ontbijt van de Utigers. Haar werkdag ein digt na het avondeten, als zij de bor den heeft gewassen, en de keuken voor de laatste maal heeft opge knapt. Zo op het eerste gezicht is Claire dus een doodgewoon meisje, dat, door middel van werk in de huis houding in een vreemd land, haar ta- len goed wil leren spreken. Toch is Claire een foto waard, en dat niet alleen omdat zij zo vrien delijk lacht. Zij komt nl. uit Zwit serland, en de President van dit land, wiens ambtsperiode in Januari van dit jaar is begonnen heet ook Ru battel. Claire is namelijk zijn dochter GENERAAL UITGEJOUWD. Toen op het balcon van het mi nisterie een generaal van de politie verscheen, ging er een geloei onder de betogers op. Tevergeefs poogde de functionaris zich verstaanbaar te ma ken. Toen draaide hij zich geërgerd om en verdween weer in het gebouw. Een uur later marcheerde de me nigte naar de studio van radio- Ma drid, drong naar binnen, sloot enkele functionarissen op en eiste zendtijd om de lezing van de studenten over de gebeurtenissen van gisteren be kend te maken. Maar de omroepmen sen schakelden de zenders uit en waarschuwden de politie, die spoedig verscheen. Er waren enkele charges, waarbij in de lucht werd gevuurd, nodig om de studio weer te ontruimen, maar met dit al was de zender een half uur uit de lucht geweest. 's Avonds deden er zich nog enkele ongeregeldheden voor, maar het vuur was er uit. Staking. Intussen zijn de moeilijkheden nog lang niet opgelost. De studenten eisen, dat in de bladen een commu niqué van het directoraat-generaal voor de openbare veiligheid zal ver schijnen, waarin het zijn leedwezen uitspreekt over de gebeurtenissen van gisteren. Eerder willen zij niet naar de collegezalen terugkeren, ook al heeft de deken van de medische faculteit hun gelast hun studies te hervatten. In andere kringen wordt gesproken van een driedaagse sta king. Strenge vorst naar ons land! Verstandige Moeders naar JAN WESTEN BREESTRAAT 147. Om een lange, warme water afstotende BROEK te halen. Wij beginnen met leeftijd 2 jaar vanaf f 7.95 DAMESPANTALONS vanaf f 17.95 DAMES- en HERENJOPPERS orig. zeeduffel f 34.75 tüaverientiej. De scheepvaart kwam stil te lig gen in vele havens aan de Zuidkust en de belangrijkste treinverbindin gen hadden een vertraging van twee uur. Verblindende sneeuwstormen be lemmerden ook het zoeken naar ten - bommenwerper ven de RAF, die: V OTSt bil] ft Oaü hOUden Maandagmorgen in een ijskoude J storm verdween boven Morecambe Bay, met zeven man aan boord. In Rome is de laagste temperatuur sedert zeventig jaar opgemeten. Er viel de eerste sneeuw sedert 1947. Italië huivert onder zijn derde kou degolf deze winter. Sneeuwstormen raasden van de Alphen tot Sicilië. Een in Britse dienst vliegend, vier motorig Superfort (B-29) wordt met 7 man aan boord vermist. Het was op weg van de Azoren naar Prest- wick in Schotland. Ten Zuidoosten van het eiland Man is het veronge lukt in de ijzigkoude Ierse zee. Vier vliegtuigen en 5 schepen zijn op zoek naar overlevenden. De slachtoffers zullen het bij deze tem peratuur niet lang in zee kunnen uit houden. Het laatste levensteken van dt verongelukte B-29 was om on geveer 2 uur gisternacht een gele lichtfakkel. Het K.N.M.I. deelt mede: Krachtige Oostelijke winden heb ben de afgelopen 24 uur zeer koude, uit Rusland afkomstige lucht naar ons land aangevoerd. Vannacht daal de de temperatuur hierdoor in het Oosten van het land tot 12 graden onder nul, in het Westen vroor het ongeveer 10 graden. De Oostelijke winden worden in stand gehouden door een krachtig hogedrukgebied boven Scandinavië en een lagedruk gebied boven Frankrijk en het Wes telijk gedeelte van de Middellandse Zee. Boven Noord Duitsland bevon den zich vannacht wolkenvelden, waaruit lichte sneeuw viel. Enkele van deze wolkenbanken dreven het Noordoosten van ons land binnen. De vorst nam in Noord-Duitsland iets af, maar in Tsjecho-Slowakije en Po len vroor het omstreeks 25 graden. In Moskou vroor het 26, in Berlijn „slechts" 14 graden. Op de Oceaan ontwikkelde zich vannacht 'n actieve depressie, die naar Europa opdringt en zich Vooral in de richting van de Golf van Biscaye uitbreidt. Deze depressie zal er oorzaak van zijn, dat de wind na een tijdelijke afneming weer zal gaan toenemen. De vorst zal daarbij aanhouden. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZEER KOUD. Nu en dan wolkenvelden, maar geen sneeuw van beteke nis. Aanvankelijk matige, later tot krachtig of hard toenemende Oostelijke wind. Strenge tot ma tige vorst. 28 Jan.: zon op 8.28 en onder 17.19? Het weer in Europa De weerrapporten van het KNMI op Woensdagmorgen 7 uur luidden: weer temp. HELSINKI geheel bew. —7 C. OSLO onbewolkt 16 STOCKHOLM zwaar bew. —12 KOPENHAGEN geheel bew. —3 LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME zwaar bew. 3 onbewolkt 9 onbewolkt 10 geheel bew. 8 zwaar bew. sneeuw regen nevel nevel onbewolkt nevel sneeuw geheel bew. geheel bew. onbewolkt zwaar bew. 13 regen —1 3 —24 —11 —13 —15 —11 —3 —3 —10 Korreltje Je vriend kauwt kiezel voor je, je vijand telt je fouten. Egyptisch spreekwoord.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1