Het werk van het Ned* Rode Kruis in 1953 Dekking invoer door uitvoer 90 pet. Rijdende trein redde knaapje van zekere verdrinkingsdood Omroepverenigingen zullen samen rampdag herdenken Vliegende schotels en juwelen1 ™nd'voorwaardclljk voor het koninklijk bezoek Gevangenisstraf voor wildeman Verliefde jongeman werd rover om met z'n meisje uit te gaan Geld was op DINSDAG 26 JANUARI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE Bl.AD - PAGINA I Thrombosedienst in voorbereiding Het werk van het Nederlandsche Roode Kruis is in het afgelopen jaar toegenomen en de belangstelling er voor is gegroeid, zo blijkt uit het jaaroverzicht over 1953, dat de direc teur, de heer A. van Emden, in de eerste vergadering van het dagelijks bestuur tn het nieuwe jaar heeft ge geven. Het overzicht handelt uiteraard voor een groot deel over de werk zaamheden van het Roode Kruis ten gevolge van de stormramp, bijna een jaar geleden. Op de ochtend van de eerste Fe bruari 1953 werd direct begonnen met het bouwen van een organisatie, die het mogelijk maakte een berich tendienst in stand te houden en een apparaat op te bouwen voor de ont vangst uit de gehele wereld en de distributie van medicijnen, kleren, werktuigen, voedsel, kampbenodig- heden enz. Voorts moest direct een begin worden gemaakt met de ont vangst en verzending van een over stelpende stroom van kleding. Het overzicht spreekt met grote waardering over het werk, dat co lonnes, leden, kringcommissarissen en kringbureaux het hoofdbestuur en de „staf" hebben gedaan. Het eerste grote project, het tex- tielplan, is geheel voltooid, aldus het verslag. Bijna 150.000 watersnood- slachtoffers konden van textielgoe- deren worden voorzien. Deze goede ren vertegenwoordigden gezamenlijk een waarde van ongeveer acht mil- lioen gulden. Wat de laatste hulpverlening be treft zegt het jaaroverzicht over het Het Nederlandsche Roode Kruis heeft in het afgelopen jaar hulp ver leend in geringere omvang ten be hoeve van slachtoffers van rampen in Turkije, Japan, India, Spanje en Italië. Een grote actie werd georga niseerd voor de slachtoffers van de aardbevingen op de Ionische eilan den in Griekenland. Het Nederland sche Roode Kruis heeft hiervoor 295.000 ingezameld. Dank zij de in natura ontvangen geschenken kon in totaal voor ongeveer 4 ton naar deze zwaar getroffen gebieden worden gezonden. De opbrengst van een Roode Kruis postzegel kan bevredigend worden genoemd. De bruto opbrengst zal on geveer 263.000 bedragen. De „campagne 1953" is eveneens bevredigend, zo zegt het verslag. De opbrengst was iets groter dan in 1952 en had zelf belangrijk groter kun nen zijn, als o.a. een enkele grote stad niet een teruggang te zien had gegeven. Ten aanzien van de campagne wordt verwacht, dat de bruto op brengst zal liggen tussen een mil- lioen en 1.1 millioen gulden. De bioscoopcollecte bracht ruim 15.000 meer op dan in 1952 en be liep 73.000. Het Jeugd Roode Kruis. De witte pokken Wederom één patient als genezen ont'agen Een alastrim-patiënt is weder als genezen uit het ziekenhuis ontslagen. Een andere patiënte is overleden, doch volgens verklaring van de be handelende geneesheer niet aan alas- trim, daar zij deze in zeer lichte graad had. Het betreft hier een 72-jarige dame, die al zeer geruime tijd in het ziekenhuis werd vernleegd voor een ongeneeslijke kwaal, waaraan zij reeds twee keer bijna bezweken was. Nieuwe observatie-gevallen kwamen er niet bij. Er zijn nu nog 24 perso nen ziek en 14 in observatie. O? EEN DAG. Zes huwelijken uit twee gezinnen In de kerk van St. Petrus te Oister- Ziekenbezoeker zou loon wel aanreiken Ging naar verkeerde adres! Een 51-jarige fabrieksarbeider uit Amsterdam wilde Zaterdagmorgen bij het uitbetalen van de lonen zich wel intfermen over het loonzakje van zijn zieke collega, dat hij dan in de loop van de dag even bij de zieke aan zou reiken. Het werd echter al later en later en de directie, die hoorde, dat de zieke nog steeds zijn loon niet ont vangen had, nam de politie in de arm, die de 51-jarige ziekenbezoeker in een Amsterdams café vond, waar de „gezelligheid" hoogtij vierdevan de 45.die in het loonzakje van de zieke gezeten hadden, was niets meer over. GEEN „ZWARTE LIJSTEN" MEER. In de jaren van grote sociale on rust gingen de Twentse textielfabrie ken tot het aanleggen van „zwarte lijsten" over, waardoor arbeiders, die wijk- zal Dinsdag 23 Februari a.s. hetop staande voet bij de ene fabriek huwelijk worden ingezegend van zes ontslagen werden, drie maanden lang paartjes. Het merkwaardige is dat b!>n««n andere fabriek werk konden het hier slechts twee families betreft De tijden zijn veranderd en de fa- nl. de familie Be Kort en de fami-brikantenvereniging te Enschede lie Bertens. Beide families wonen inheeft dezer dagen besloten de „zwar- 1 te lyst af te schaffen. MINDER GUNSTIG DAN IN 1952 Volgens voorlopige gegevens van hel Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de Nederlandse invoer in 1953 8.941 millioen gulden bedra gen tegen 8.511 millioen gulden in 1952. De uitvoer bereikte in 1953 een bedrag van 8.061 millioen gulien tegen 8.007 millioen gulden in 1952. De invoer overtrof derhalve in 1953 jnet 880 millioen gulden de uitvoer tegen een invoeroverschot van 504 millioen gulden in 1952. Het dek kingspercentage van de invoer door de uitvoer is in 1953 volgens deze cijfers met 4 gedaald tot 90 procent. Het dekkingspercentage werd in December nog ongunstig beïnvloed door de toeneming van de invoer en de daling van de uitvoer. In vergelij king met November steeg de invoer van 808 millioen gulden tot 830 mil lioen gulden, terwijl de waarde van de uitvoer daalde van 736 millioen gulden tot 681 millioen gulden. De invoer werd hierdoor in December voor 82 percent gedekt door de uit voer tegen 91 percent in November. Het invoersaldo van het eerste kwar taal 1953 was met 148 millioen gul den het kleinst van alle vier kwar- het gehucht Heukelom, dat gemeen telijk onder Berkel-Enschot valt. Van de familie De Kort trouwen er die dag vijf meisjes en één jongen; allen trouwen zij met de familieleden Ber- tens op één na. Luus De Kort trouwt nl. met zekere Jan van Haaren, maar ook deze is nog zijdelings familie van J^jj j\lk|Uclcir welke weer vlug verder reed, want het gezin Bertens. Vier van de zes paartjes zullen naar Canada emigreren, vermoedelijk in Maart. Voor het dozijn huwelijkscandida- ten bestaat in Berkel-Enschot en Ois- De nationale briefkaartenactie van het Jeugd Roode Kruis, die vier jaar D geleden startte met een oplage van huizenproject, dat nog niet geheel is 8000 kaarten, bedroeg thans 55.000 beëindigd, dat er reeds verscheidene stuks. Dit is 15000 meer dan 1952. van de intotaal toegezegde ca 550 De belangstelling voor het Jeugd terwijk grote belangstelling. huizen staan; aangenomen kan wor-i Roode Kruis in Nederland neemt Wij hebben altijd zo'n idee, dat de bracht ftaü den dat, afhankelijk van de situatie toe. Het aantal leden van het Neder- familie tegen een eventuele niet- op het eiland Schouwen en Dui</e- landsche Roode Kruis bedraagt I trouwlustige zegt „Doe jij nou ook ij j:- sncA ia I ai'on ^00 Mof aantal afrlo-I mee. rlari knmpri wp mls.v<Viipri wol in midden H gekraak en verdween Jantje in de de bestuurder moest toch een beetje rekening met het spoorboekje hou- De 4-jarige Jantje Dik uit Wormer- I den. Nu had-het kennelijk nog niet hard Utf iVlUlb UCUlddgl I AAA* »v z-l-gv „WUC JIJ 11UU VIUJV 1 Tonf io land, medio 1954 het laatste huis in thans bijna 480.000. Het aantal afde- mee, dan komen we misschien wel in 3e"°eê gevroren, wam toen Jantje gebniik kan worden genomen. Het lingen is thans 395 (1952: 384). I de krant" i midden op het ijs stond, klonk er een veer ging gistermiddag op zijn dooie j In Alkmaar werd de in een deken eentje eens een kijkje nemen op het gerolde en nog steeds springlevende ijs, dat de koude van de laatste da- Jantje aan de stationschef overgedra gen op de sloot langs de spoordijk ge- gen, waar hij achter dc snorrende I kachel mocht wachten totdat zijn va- der en moeder hem kwamen halen. derde project, het agrarisch plan, zal eveneens omstreeks deze tijd tot het verleden behoren. Duizenden land bouwers zullen dan in het bezit zijn van een landbouwmachine of een i hoeveelheid landbouwgereedschap- j pen, die geheel zijn aangepast aan de behoeften in Nederland, zo zegt het verslag voorts. Na een overzicht van kleinere maar OfOOtS OrOGraiTima toch nog belangrijke objecten deelt F^yioiiJiija het jaaroverzicht mede, dat 't groot- ste deel van het werk, voortvloeien- Hp uit. dP watersnood, als beëindiedd">, waarvan de organisaties even nauw samenwerken als in de dagen de uit de watersnood, als beëindigd kan worden beschouwd. Een zeer be langrijk deel van de in natura ont vangen goederen ter waarde van on geveer 65 millioen gulden is ver deeld. Behalve 't derde Roode Kruis- ziekenhuis, dat te Zierikzee zal ko men en dat niet voor 1956 in gebruik zal worden genomen, mag worden aangenomen, dat ongeveer in Juni a.s. deze bijzondere werkzaamheden voor de stormramp zullen zijn be ëindigd. Diverse Roode Kruis- werkzaamheden De studie-commissie voor de thrombosedienst heeft haar werk zaamheden kunnen beëindigen. De leden waren algemeen van mening I diepte. Het was een erg ongelukki- ge plaats, waar Jantje door het ijs zakte, want in velden en wegen was geen sterveling te bekennen. Wat de tijd betreft, had Jantje het echter niet beter kunnen treffen, want juist toen hij door het ijs ginig, naderde de stop trein uit Amsterdam, de grote kerk in Goes, dat als een; De wagenbestuurder, die het kind provinciale Zeeuwse dodenherden- 1 aoor het ijs zag gaan, bedacht zich king kan worden beschouwd en datgeen moment en zette de trein stil. Op Maandag 1 Februari zal de ra- j zal worden bijgewoond door vele j Voordat hij kans had gezien naar bui autoriteiten. Het Noord Hollands ten te komen, werden aT allerwege Philharmonisch Orkest zal met me-1 coupé's opengesmeten en rent en rei- dewerking van een gemengd koor, zigers het verdrinkende knaapje te gevormd door 200 Zeeuwse zangers hulp. van de raiftp, een belangrijk deel van de zendtijd over beide zenders in ruimen aan een herdenking van de watersnoodramp. Deze reeks uitzendingen zal des morgens aanvangen met een herden kingsrede door de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera, welke om zeven en acht uur zal wor den uitgezonden. Om kwart vóór één zal een aantal reportages worden gebracht over herdenkingsdiensten, welke die morgen in het getroffen gebied zijn gehouden. Hoe is het er nu* Na het nieuws van één uur volgt een uitgebreid „schakels-program dat hier stellig een Roode Kruis taak ma", waartoe een grote staf van re- ligt. Thans is een definitieve centra- j porters, en technisch materieel naar le commissie ingesteld. Binnenkort zeeiand gaat. Achtereenvolgens zal zal contact worden opgenomen metjn programma, dat tot titel draagt een aantal afdelingen, waarvan reeds van zaken" worden over- enkele de wens hebben geuit een geschakeld naar reporters in Zierik-1 plaatselyk centrum op te richten. jze6j Creischor, Oude Tonge, 's Gra in 't afgelopen jaar heeft de been- j vendeel, Fijnaart, Stavenisse, Krui- transplantatiedienst zich gestadig ningen en tenslotte naar Den Haag, en zangeressen, het „Requiem" ten gehore brengen van de Zeeuwse com ponist G. H. von Brucker Fock. De stemmige radioherdenkingën worden besloten met een reportage „De ramp de redding", die wordt samengesteld uit de historische re portages van een jaar geleden met t'aaraan vastgeknoopt het vervolg van thans. Aan deze reportage werken dezelfde verslaggevers mee uit de rampdagen, maar ook een aantal ge redden, die in de oude reportages voorkwamen en die nu verder zullen vertellen over hun wederwaardighe den sindsdien. Van de wereldomroep, die het pro gramma overneemt, zal eveneens de staf meewerken. Het kostte een van de redders wel een nat pak, maar Jantje kwam op het droge en werd toen overgedragen aan een van de dames-reizigers, die zich met Jantje naar de trein haastte, Onbetrouwbare soldaten kwamen voor krijgsraad Wegens slapen op wacht iqoesten zich gisteren 4 soldaten voor de krijgsraad te Rotterdam verantwoor den; zij waren door de wachtcom mandant slapend in het wachtlokaal aangetroffen, terwijl zij buiten op post hadden moeten staan. De auditeur militair vond het een zeer ernstig gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel en eiste tegen een 21-jarige soldaat 4 weken detentie en tegen een 25-jarige eerste-klasser 6 weken. De verdediger wees op de moeilijke huiselijke omstandigheden, waarme de de laatste verdachte te kampen had, waardoor deze veel slaop te kort kwam. De krijgsraad veroordeelde ten slotte de eerste soldaat tot een maand met aftrek; de tweede die beroeps militair is .kreeg 14 dagen voor- De 7-jarige Klaas H. uit Franekerwaardelijk en ontslag uit de mili- is gistermiddag op de Harlingerweg1dlanst. 2°nder ontzegging van door een vraehatuto uit Dracfitenhet recht om b« gewapende macht aangereden en op slag gedood. Het i te dienen. knaapje kwam van een ijsbaantje 1De twee laatste slapers kwamen er naar de begraafplaats aan de Har- beter all bun zaak wcrd 'erugge",t lingerweg, zonde? op het naderende 2™.^aar„ df:.c°zp;c.?n;^anten' dle verkeer te letten stak hij de weg i deze disciplinair zal afdoen. I Spijker kost f 300.- en uitgebreid en aan de behoeften kun nen voldoen. De belangstelling voor deze „bone-bank" is ook in het bui tenland groeiende. Straaljager verliest oefenraket Zaterdag j.l. heeft een straaljager van de vliegbasis Volkel van de Ko ninklijke Luchtmacht op een vlucht van Volkel naar Nordhorn (Did) een oefenraket verloren. De vlucht is ge maakt in globaal Oost-Noordoostelij ke richting. De oefenraket is licht blauw van kleur, vijf en zeventig centimeter lang met een doorsnede van bijna zes centimeter. Als men de raket vindt bestaat geen direct gevaar. De raket mag waar de rijkswaterstaat en rampen fonds gevestigd zijn. Vanuit deze plaatsen zullen de reporters verschil lende aspecten van het leven in het rampgebied en het herstel belichten zoals het herstel van landbouw en dijken, de woningbouw en revacua- tie, de adoptie en gezinszorg, enzo voorts. Prins Bernhard zal spreken. In de avonduren zal het program ma van half acht tot half elf geheel gewijd zijn aan de ramp-herden king. Het eerste deel van dit pro gramma heeft tot titel „Nederland herdenkt". Het wordt in de ware zin des woords ingeleid door klokken uit het rampgebied en in dit geval uit plaatsen, die destijds „minder in het nieuws waren" als Texel, Hontenis- se, Stellendam, Nieuwerkerk, Alblas- serdam en Klundert. Reporters zullen J 1 LiUi„u-u acuueuu CI1 iviunucu. ncuuucib AUHL-U daarbi! in a°ber.e. bewoordingen iets tingsdienst ons mededeelt, onder geen voorwaarde in aanraking komen met vuur of electriciteit, de vinder wordt verzocht zo spoedig mogelijk de po litie te waarschuwen. Het ongeval bij Fokker Veiligheidsrooster niet aangebracht Zoals wij reeds melden is een 50- jarige monteur van de Fokkerfabriek Vrijdag met zijn hoofd in de luchtin laat van een op volle toeren draaien de straalmotor gezogen. De man is in middels aan de bekomen verwondin gen overleden. Gebleken is nu dat het veilig heidsrooster, waarmee de inlaat ge woonlijk beschermd is, niet was aan gebracht. Hieraan is het te wijten dat de monteur zo ver naar binnen gezo gen kon worden en dodelijk werd ge wond. Bij de Fokkerfabrieken worden bij het proefdraaien vele veiligheids maatregelen getroffen: alleen erva ren personeel mag dan bij de toestel len aanwezig zijn en wie deze stren ge voorschriften ditmaal heeft veron achtzaamd is niet bekend. over deze getroffen plaatsen vertel len. Na deze inleiding volgt een toe spraak door Z. K. H. Prins Bernhard, voorzitter van het rampenfonds. Ver volgens zal opnieuw een serie repor tages van herdenkingsdiensten welke in de middag gehouden zijn, worden gegeven. Australië maakt zich op Van het kostbare Wedgewood por- celein, dat in Sydney zou worden ge en oorhangers, samengesteld uit dia manten en palladium, die onlangs op de „British Industries Fair" door ve len werd bewonderd, zal In Austra lië in verscheidene steden worden tentoongesteld. De onderdelen van de collectie kunnen uit elkaar wor- hruikt voor een banket dat wordt den genomen, waardoor een nieuwe aangericht ter ere van H.M. koningin compositie tot een maximum van Elizabeth van Engeland is een aan- tien andere soorten kettingen, han- tal borden en schotels gebroken. Aangezien het servies hierdoor in gers enz. kan worden samengesteld. Bijzonder is ook het feit, dat de Het hoog militair gerechtshof heeft vanmorgen de kapitein uit Ede, aan wie ten laste was gelegd, dat hij met planken van het rijk een vliering en een trap in zijn huis had laten ma ken, een kast voor een aalmoezenier met een dienstvervoermiddel had la ten transporteren en een stoel had laten timmeren, eveneens met rijks- materiaal, veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 iaar proeftijd en een boete van talen, terwijl het dekkingspercentage met 93 percent het hoogste was, dat in 1953 in enig vol kwartaal werd be reikt. Het hoogste maandpercentage was evenwel April, toen de invoer volledig werd gedekt door de uitvoer. In het tweede halfjaar van 1953 lagen zowel de in- als de uitvoer ho ger dan in het tweede halfjaar van 1952. De invoer bedroeg over deze periode in 1953 namelijk 4.707 mil lioen gulden en de uitvoer 4.238 mil lioen gulden, terwijl deze cijfers voor 1952 respectievelijk aanwijzen 4.090 millioen en 3.893 millioen gulden. Ook ten opzichte van het eerste half jaar 1953 Was zowel de in- als de uit voer in het tweede halfjaar groter. Deze laatste overtroffen die van het eerste halfjaar met respectievelijk 473 millioen en 415 millioen gulden. Het tijdens de ramp zo zwaar ge teisterde Nieuwe Tonge op Goeree- Overflakkee zal een Helicopterstraat krijgen, waarmede de herinnering aan de helicopter, die tijdens de da gen na de ramp vele inwoners van het dorp naar droog gebied heeft vervoerd, levendig zal blijven. De dertien Finse woningen, die het dorp ten geschenke heeft gekre gen van Finland, zullen binnen en kele dagen allfe zyn bewoond. De gemeenteraad heeft een voorstel van burgemeester en wethouders goed gekeurd, het plein, waaraan deze huizen zijn gebouwd, Finlandplein te noemen. T reinvernielingen Conform de eis van de officier van Justitie heeft de Utrechtse politie rechter gisteren een 37-jarige chauf feur uit Utrecht veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf we gens vernieling, op de late avond van 18 October j.l. aangericht in de electrische trein op het traject Hil versumUtrecht. De verdachte was niet versche nen, maar uit het verhoor van een spoorwegarbeider en diens vrouw die het incident hadden bijgewoond, bleek dat de verdachte uit baldadig heid de metalen geleidestang bij de uitgang van een der wagens uit zijn voegen had getrokken en daarna door een raampje naar buiten had geworpen. Toen de getuige er iets van zei werd de chauffeur kwaad, en bedreigde hem met mishandeling. Volgens de getuige verkeerde de ge weldenaar onder invloed van sterke drank. Het betreft hier iemand die al echt veroordelingen op zün strafre gister heeft staan, waarvan meer dere wegens vernieling. Roekeloze gooi-partij Een 23-jarige fabrieksarbeider uit Alphen- a. d. Rijn moest voor de Haagse Politierechter verschijnen omdat hij op 20 November jl. bij de dakpannenfabriek Van Oort en Co., waar hij werkte, op hoogst onvoor zichtige en roekeloze wijze een stuk klei naar beneden had geworpen. Hij had het stuk klei precies op het hoofd van een mede-arbeider ge gooid die een hersenschudding kreeg en vier weken niet kon werken. „Ik heb niet gegooid", zei verdach te tot de rechter. Deze haalde de hele geschiedenis nog weer eens op. Ver dachte was die middag op de tweede verdieping van het nieuwe fabrieks gebouw geweest. Er bevond zich daar ij de lift een openslaande deur vo Deze zaak stond bekend als I ventilatie. Een van de deurhelften compleet is geworden heeft men grotere diamanten, die alle In Am maatregelen genomen dit euvel snelstetrdam geslepen werden, op veren te verhelpen. Van Birmingham wer-1 zijn ingezet, waardoor ze nog fraaier den de schotels naar Amsterdam ver- j flonkeren voerd en vandaar per KLM vlieg* j tuig naar Sydney gevloden. De juwelen, die een waarde HHi I ruim 200.000 hebben, werden door Met het zelfde vliegtuig reisde ook cle KLM aan de „Australian National een zeldzame collectie juwelen mee Airwas overgedragen voor het ver- naar Australië. Gezin zweefde 16 uur tussen hemel en aarde Toen personeelsleden van een groot kantoor aan de Herengracht te Groot Zeeuws Requiem uit Goes, i Amsterdam gistermorgen om negen uur bij het gebouw kwamen, vonden zy de buitendeur gesloten. Op hun voortdurend bellen kregen zij geen gehoor en ten einde raad wendden zij zich tot de politie radio-auto- dienst. De agenten sloegen een ruitje in en konden zo de deur openen. De concierge en zijn gezin vrouw en driejarig zoontje lieten zich nu horen. Zij aaten opgeslo ten in de lift, die tussen de bega- Het slot van dit deel van het pro gramma is een velledige uitzending van een herdenkingsconcert vanuit Slachthuis-outillage wordt verbeterd De outillage van het slachthuis in Den Haag dat evenals het Amster damse abattoir door de Amerikanen is afgekeurd voor slachtingen voor het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland, zal verbeterd worden. Dit vernemen wij in verband met vragen van het gemeenteraadslid W. H. A. Nuij (P. v. d. A.). Het raadslid is van oordeel, dat hierby ook overwegingen gegolden hebben, die getuigen van slechts ma tig begrip voor de organisatie van het voer van stad naar stad in Australië. 300. de „rijksspijkeraffaire". De eis was (conform het vonnis van de krijgs raad) een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en een geldboete van f 100. Een eenvoudige handleiding voor de hulp van vogels in de win ter wordt na aanvraag kosteloos toe- gestuur door de Ned. vereniging tot bescherming van vogels Herengracht 540, Amsterdam. Oud verhaal werd weer weuw Zaterdagmiddag verscheen in een bakkerswinkel aan de Torenstraat te Den Haag een man met een pistool in de hand en gelastte de filiaalhoud sters, de gezusters J. en A. Schling- mann, hem de kas te geven. De gezusters bleken echter niet voor een klein geruchtje vervaard. De eene wierp de openstaande cassa ne grond en de eerste verdieping dicht en de ander bonsde op de rui- was blijven steken. Pas toen de agenten het drietal uit hun benarde postie hadden bevryd, konden zy ver tellen, dat zij sinds Zondagmiddag vijf uur in de lift opgesloten waren geweest. Het gezin had gebruik ge maakt van de lift, die onderweg de fect was geraakt. Van de koude hebben zij niet veel last gehad, omdat de centrale ver warming brandde. Na de bevryding hebben zy echter wel een stevig ont- slachthuiswezen en de vleeskeuring bijt genomen, want de magen knor- in Nederland. den geducht. ten om de aandacht der voorbijgan gers te trekken. Ook nog-hardloper. De „klant" ging er daarop snel van door, achtervolgd tot de deur door de gezusters, die luide riepen: „Houdt de dief". Een wilde achtervolging nam daarop een aanvang. Het was niet gemakkelyk om de man te pakken, want zoals later bleek, was deze een getraind hardloper. In militaire dienst had hij namelijk eens een veldloop vani zeven kilometer ge wonnen. De hardloper bedreigde bo vendien degenen, die hem wilden vastgrijpen, met zijn pistool. Hij was Amerikaan! In de Hamerstraat "werd hij ten slotte door twee jeepagenten gevat. Het bleek een 21-jarige winkelbe- diende te zijn. Het pistool, dat hij in handen had, was slechts een alarm pistool. Hij had de Zondag te voor kennis gemaakt met een meisje en zich aLs Amerikaan voorgedaan. De avond van de overval zou hij weer met het meisje uitgaan, maar was door zijn contanten heen, hetgeen bij een Amerikaan meestal niet het geval is. Om aan geld te komen, had hij de overval willen plegen. Twee hooibergen in de buurt van Baarn zijn kort na elkaar in vlammen opgegaan. Men verrmoedt dat hier een pyromaan aan het werk is geweest. stond open. Verdachte had toen een stuk klei naar beneden gegooid op de hand van de medearbeider K. De ze had hierover luid aan zijn ver ontwaardiging lucht gegeven. Direct daarop was weer een stuk klei naar beneden geworpen en ditmaal kwam het projectiel terecht op het hoofd van K. Deze keek weer naar boven en zag daar de verdachte staan. De verdachte betoogde echter dat hy wel het eerste stuk klei zou heb ben gegooid, dat hem was aungege- ven door dc tweede man op die éta ge. Deze tweede man zou echter langs verdachte heen het tweede stuk heb ben gegooid. De tweede man, als getuige ge hoord, vertelde echter dat dit nooit zou hebben gekund, want de getrof fene stond precies onder de deur en als hij van enkele meters af door de deurruimte zou hebben gegooid, had hij Koelewijn nooit kunnen raken. „Wat hebt U daar op te zeggen", vroeg de rechter aan verdacht. „Hij spreekt de waarheid", antwoordde verdachte en hy legde een bekente nis af. „Als ik gezien had wie het gedaan had, had ik hem vermoord", zei het slachtoffer, die ten overvloede nog als getuige werd gehoord. Het bleek dat de verdachte nog In een proef tijd zat van een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf. De officier van Justitie eiste thans 50.boete of 10 dagen tegen hem. De rechter vond dit voorval echter zo erg, dat hy de fabrieksarbeider veertien dagen gevangenisstraf op legde. Mr. G. M. J. Kolfschoten, advocaat en procureur in Den Bosch is door de paus onderscheiden met het ridder schap in de orde van de H. Gregorius de Grote, wegens zijn vele verdien sten van de Kathedrale basiliek van St. Jan.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5