Zonder goede voorbereiding Is emigreren slechts een avontuur Vogelpark te nBerg en Bos'1 ontketent stroom protesten Katholieken uit Leiden en omstr* toonden zeer veel belangstelling Proclamaties en klokkengelui begroetten de nieuwe burger Kleermaker vertelde dames en boeren droeve verhalen Laatste nieuws H. U. Z. Bij felle Amsterdamse brand wer den 8 personen bedwelmd GOLF Leidse Universiteit DINSDAG 26 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Laag bij de gronds De stichting van een vogelpark in ,3erg en Bos" bij Apeldoorn, waar voor onlangs net op het nippertje toe stemming van dc Apeldoornse raad werd verkregen, schijnt nog lang niet over rozen te zullen gaan, want na de benauwde goedkeuring van de raad heeft het allerwegen protesten gere gend die tot zelfs bij de minister doorgedrongen zijn. De protesten waren afkomstig van vpgel- en natuurvrienden al dan niet georganiseeerd die opmerk ten, dat er tegenwoordig teveel laag- fcij-de-grondse acties worden onder nomen om puibliek naar een bepaalde gemeente te trekken. Een publiek, dat blijkbaar niet voldoende i^ ontwik keld, om van de natuur zonder meer te genieten. Voorts blijkt men te vrezen, dat het landschappelijk ka rakter van ,3erg en Bos" in de toe komst veel te lijden zal hebben, ter wijl er tensotte op gewezen wordt, dat de stichting van het park vooral xiit het oogpunt van dierenbescher ming, volkomen onjuist is. Dit laatste standpunt wordt onderstreept door een schrijven aan de minister. Te veel parkjes In dit schrijven wordt bovendien opgemerkt, dat er reeds zoveel parkjes zijn en de concurrentie zo groot is, dat alle min of meer nood lijdend zijn. Bovendien vragen de ondertekenaars zich af, hoe het mo gelijk is, dat er in Nederland zonder enig bewijs van vakopleiding, maar parken kunnen worden gesticht en handel gedaan kan worden met in het wild levende dieren, terwijl er overigens van iedereen, die handel wil drijven, bewijzen van vakbe kwaamheid geëist worden. De onder tekenaars concluderen tenslotte, dat het nodig wordt, dat er een wette lijke regeling tot stand komt, waar in het oprichten van dierenparken en van handelszaken in levende dieren gebonden wordt aan speciale vergun ningen. ENKHUIZEN KRIJGT HOOGOVENGAS Enkhuizen, één der weinige ge nieenten in de kop van Noord Hol land, die nog een eigen gasfabriek hebben, hoopt vanaf Vrijdag 29 Jan. hoogovengas te kunnen betrekken. Men had verwacht, dat dit enige maanden eerder had kunnen geschie den, doch, de nieuwe pijpleiding tus sen Hoorn en Enkhuizen bleek op diverse plaatsen lek te zijn. Het op sporen van de lekken heeft enige tijd gevergd. De oude installatie verkeer de, vooral door gebrek aan onderhoud gedurende de oorlog, in zeer slechte toestand. Massaal onslag bij Dienst in- en uitvoer Op korte termijn zal bij dc Cen trale Dienst voor In- en Uitvoer een personeelsinkrimping van vrij grote betekenis worden doorgevoerd. De definitieve omvang van het aantal ontslagen is nog niet nauwkeurig vast te stellen, doch verwacht wordt, dat aan honderd tot honderdvijftig leden van het personeel ontslag zal worden aangezegd. De inkrimping zal voornamelijk een gevolg zijn van de aanpassing van de aan de dienst opgedragen ta ken aan de geleidelijk ingetreden aanmerkelijke verbetering in de eco nomische positie van Nederland. Het is dientengevolge thans mogelijk aan zienlijke vereenvoudigingen aan te brengen in de deviezencontróle, waartoe reeds is beslist, terwijl voorts de door de Centrale Dienst te verzor gen vgrslaggevingen en publicaties belangrijk kunnen worden besnoeid. Het is le voorzien, dat deze eerste vereenvoudigingen zullen worden gevolgd door nog enige andere. Op een en ander is de laatste maanden reeds vooruitgelopen, onder meer door uit eigen beweging vertrekkende em ployés niet meer te vervangen. Pater Van Wezel over zijn ervaringen Deventer bejubelt zijn 50.000ste Deventer is aan zijn trek gekomen J die in aanbouw met de zozeer gewenste 50.000ste in- reed zal zijn. en binnenkort ge- De ruim vierhonderd, voor het i Wezel's causerie was, dat men zich merendeel jonge mensen, die gister- bewust moet zijn naar een land te avond in het eymnastieklokaal van vertrekken, waar zeden, gewoonten, 1 het verkeer onder de mensen, kIi- de nieuwe R.K. Technische School maati afstanden, ja bijna alles an- aan de ltoerhaavelaan te Leiden bij-1 ders is. een waren gekomen om te luisteren naar drie inleidingen over „Emigra tie naar Canada", hebben overi gens met alle plezier genoegen moeten nemen met anderhalve inlei ding. Pater v. Wezel nam namelijk zoveel van de spreektijd in beslag, dat de heer Nol van den Boseh het met Het land, dat men verlaat, kan rondzwemmen in het nieuwe vader land. Canada is driehonderd maal groter dan Nederland en In de pro vincie Ontario past ons land onge veer 36 maal. In dit uitgestrekte ge bied komen verschillende klimaten voor. Dat zijn dingen, waaraan men wennen moet. Veel belangrijker nog is de taal een klein kwartiertje moest doen en Men heeft een Frans en Engels spre- gezetene, die vanmorgen te 6.10 uur I Maar er komt nog veel meer. Een de heer Bosman, directeur van de Emigratie dienst van de L.T.B., in het geheel niet meer aan het woord kwam. Nu is het zó, dat pater J. v. Wezel S.C.J. reeds vele jaren in Canada werkt ten behoeve van de Nederland se immigranten en hij slechts voor een kort verlof in ons land is. De ge legenheid om deze bij uitstek des kundige te horen spreken over zijn ervaringen is derhalve zeer gering, zodat de andere sprekers gaarne hun kend gebied en wie de taal van de streek, waar men belandt, absoluut niet kent,-haalt zich een heleboel na righeid op de hals. Aan de hand van vele voorbeelden toonde spr. aan, wat dc gevolgen zijn van een deTgelijk manco. Wie in Canada arriveert, komt te recht in een gehaktmolen en er gaan doorgaans wel enkele jaren over heen, eer men daaruit komt als een Nederlandse Canadees. Standenverschil bestaat er niet. Koffers diploma's lapt men aan zijn laars. Iedereen moet op de Onderste ^zendtijd^ te^zijner beschikking stel- j sport beginnen en in de practijk to- geboren is: Bet wa, Lambertus 4o-1 mat7^enfabrïék'TegoTaTmet een den- deza bereidwilligheid nen, wat hi, waard Je komt ali hannes Kwakkel, die ongeveer 7 pond ,}rachti. bedstel Een verzekering- heeft Paler v' Wezel Ullaraard «Iet een nul, maar ais je van aanpakken wnn? toen hii het levensl.cht aan- 1 lalle facetten van het emigreren kun- Weet, kan je gemakkelijk een tien nen behandelen, maar hij is er zeker in WOrden. geslaagd om de aspirant-emigrantenin dit verband wees spr. er op, dat te overtuigen van de noodzaak, om men zich njet moet laten ontmoedi- woog toen hij het levensl.cht aan- maatschappij gaf schriftelijke toe schouwde als zoon van Arend Jan Zegging van een verzekeringspolis Kwakkel, boekhouder bij een bouw- VQor brandschade aan het te boUwen patroon en z«n 26-jarige echtgenote,huis of aan de ^0^ En z0 zal het mevrouw H. Kwakkel—Dorgelo. gebracht, waar hij ingesloten carillon, wiegeliedjes natuurlijk. De Verborg dronkenschap ernstige verwonding? Arrestant overleden Een 46-jarige dronkeman uit En schede reed Zaterdag met zijn fiets tegen een personenauto en werd daarna gewond naar het politiebu- I reau werd. Ogenschijnlijk had de man slechts een vry onbeduidende handwond, doch Zondag werd hij onwel en een gewaarschuwd arts achtte overbren ging naar een ziekenhuis noodzake lijk. Maandagmorgen is de man daar overleden. Men vermoedt, dat de man bij de aanrijding een schedelbasisfractuur heeft opgelopen, iets, wat kennelijk door de dronkenschap niet te con stateren viel. Verkapte oplichtster ontsluierd In Tilburg heeft de vreemdelingen politie een Duitse vrouw, die zich uitgaf voor eerwaarde zuster van de congregatie van de H. Veronica, ge arresteerd wegens oplichting en vals heid in geschrifte. Ook in Duitsland bleek zij voor dezelfde feiten ver oordeeld te zijn. Zij beweerde Nederland aan te doen om in Den Haag officiële papieren in ontvangst te nemen, voor een reis naar Rome. De pseudo-non hing hier bij een omstandig verhaal op over haar oom, de bisschop van Keulen. De overste van het klooster in Til burg, waar zij aanklopte, had wel eens eerder een vertelsel van „bei uns im Deutschland" gehoord en vond het een beetje verdacht. Ze gaf haar daarom alleen maar geld om elders te kunnen logeren. Ook daar weiger de de Duitse echter te betalen. Toen mengde men de vreemdelingenpoltie in deze zaak, die haar ontmaskerde als een geraffineerde oplichtster. Zij zal dezer dagen uit het land worden gezet. Toen vanmorgen half negen de ge lukkige vader de geboorte-aangifte kwam verrichten ten stadhuize, stond j daar de burgemeester van Deventer, Woning komt van pas. Dr. Smelt zei ons, dat'het te schen- mr .H. W. Bloemers, om zijn ge- j^en bui3 bjer we^ dringend nodig was. meente te vertegenwoordigen en ge-1 immers, de Kwakkels hebben nu in lukwensen aan te bieden namens ge- bun overigens goede woning aan de meentebestuur en burgerij. En met- Smvrnastraat inwoning van 'n an~er een klonk het gelui van de Deventer I ge2in. De 50.000ste is het tweede kerkklokken door de klare vri®s- kind in het gezin en door zijn geboor- lucht. Kort daarna speelde ook het moet zijn tweejarig broertje al ii jjgjj-j jjjjjjijjij naar een zolderkamertje verkassen. De Kwakkels zijn op 30 Mei 1951 ge- j trouwd en zitten erg verlegen om ruimere woongelegenheid, die nu wel gauw in orde zal komen. Gezinsleven. Pater van Wezel, die bijna uitslui tend sprak over Engels Canada, wees er op, dat het gezinsleven minder is dan bij ons. De kinderen houden hun verdiende geld, betalen aan hun ouders kostgeld en als het niet alle maal naar de zin gaat, zoeken ze hun heil ergens anders. De jongelui ge ven veel geld uit en dit is ook een van de redenen, waarom immigranten niet gemakkelijk met Canadese meis jes trouwen. Ze zijn te duur voor iemand, die spaart om vooruit te ko men. Spr. benadrukte, dat hij overkomst van vrijgezellen, die geen meisje hebben in het vaderland, niet aanbe velenswaardig vond. Wanneer men iemand achter zich heeft staan, dan bevordert dat de spaarzin. Men gaat kaarsrecht door het leven en heeft een zeer goede kans om als immi grant te slagen. Voor de gezinnen met werkende kinderen is er natuurlijk het sparen in gezinsverband, dat goede mogelijk heden biedt. Pater v. Wezel waarschuwde echter voor de dollarkoorts. Men moet niet sparen ten koste van alles. Het is wel voorgekomen, dat ouders hun kinde ren van vijftien of zestien jaar in een andere streek lieten werken, omdat ze daar wat meer verdienden. Men begrijpt, dat zo'n handelwijze onver antwoordelijk is. Goede instelling. Canada, zo zeide spr., is een land met enorme rijkdommen aan bouw land, bossen en delfstoffen. Men kan ér pionieren! Veel dingen zal men er niet zonder meer aan een avontuur te wagen. Alles anders. De grondgedachte van pater van wordt niet gemeten naar zijn wel stand, maar naar zijn persoonlijkheid. Een beginneling staat voor harde ja ren en hij moet er doorheen bijten. Dan komt hij er zeker! vlaggen gingen omhoog van openbare gebouwen, van de Lebuinustoren en van particuliere huizen. Er verscheen een gemeentelijke proclamatie, waar in aan de burgerij de geboorte werd bekend gemaakt. De vader van de 50.000ste kreeg direct een oorkonde mee naar huis. Burgemeester op kraamvisite. Doch dit alles was slechts een be gin van het grote feest. De burge meester ging te zamen met zijn echt genote wegens de scherpe koude in- Hij was te laat. De gemeente Deventer heeft aan alle gezinnen in Deventer, die van daag worden vermeerderd met een „wenskindje". een fruitmand ge stuurd. Sneu is het hele geval voor de vader, wie gisteravond al een kindje was geboren en die vanmor gen niet vroeg genoeg erbij was voor plaats van in een open landauer per de aangifte. Herauten zijn vanmor- auto naar het huis van het gezin Kwakkel aan de Smyrnastraat 111, naar folkloristisch gebruik met zich meevoerend een groot krentenbrood, dat hier in Overijssel krentewegge genoemd wordt. De jonge moeder mocht, met toe stemming van dr. Smelt, die de klei ne op de wereld had geholpen, on der zijn toezicht alles ondergaan. Felle schijnwerpers van de film, een praatje met een radioreporter voor de AVRO-uitzending van vanavond, lichtflitsen van vele fotografen, ver oorzaakten een hele drukte om haar bed heen. En de kleine Lambertus Johannes schreeuwde niet eens maar bekeek het hele gedoe „belangstel lend". De stroom cadeaux begint. gen feestelijk uitgedost te paard ge stegen om met bazuingeschal de oor konde voor te lezen in de straten. Alle schoolkinderen in Deventer kregen vanmorgen beschuiten met muisjes, rode en witte, zijnde de stedelijke kleuren. Zaterdag groot feest Zaterdag a.s. komen de Devente- r.aren ten stadhuize het gemeente bestuur gelukwensen en zij worden ter receptie dan ook op zulke be schuiten getrakteerd. Er zullen Zater dag muzikale rondgangen zijn en dé café s blijven open tot vier uur in de nacht. De gemeenteraad stond gisteravond eerst nog wat sceptisch tegenover het door het dagelijks, bestuur opge zette feest met het wat royaal ge vonden geschenk, maar vandaag dacht de gemeenteraad er weer heel anders over, misschien ook wel, om dat het geschenk zo best terecht is gekomen. En de Koekstad groeit op gewekt verder naar de 60.000ste. F 30.000.- verdwenen De Groninger recherche heeft een 41-jarige kleermaker uit Groningen gearresteerd, die ervan verdacht wordt op grote schaal huwelijks- zwendel en oplichting te hebben ge pleegd. Op die manier zou hij een bedrag van rond 30.000 gulden hebben ver duisterd. Eveneens is een 31-jarige Groninger gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid. De kleerma ker schreef op huwelijksadvertenties in een Israëlisch blaadje. Hij kreeg BRITTEN BUNA „BONVRIJ" Met ingang van 8 Mei mogen bo ter, kaas, margarine en braadvet in Engeland zonder bon worden ver kocht. Slechts vlees en bacon zullen dan r.og gerantsoeneerd zijn. De regering heeft echter reeds aangekondigd van plan te zijn de gehele distributie deze zomer op te heffen. MALARIA GESELT INDIA Per jaar krijgen ongeveer 75 mil- lioen Indiërs malaria. En per jaar Eterven er 800.000 aan malaria. De burgemeester had al dadelijk aan de vader verteld, wat de kleine alzo krijgt: Van de gemeehte grond voor een huis, dat gebouwd zal wor den uit een bouwkas-spaarfonds. Hij zelf overhandigde als president-com missaris van de N.V. Schouwburg- Deventer aan de ouders de toegangs- bewijzen voor de opening van de Willpttl VftCt fpfllflisph nieuwe schouwburg van Deventer, mclM "Sl 3l"" directeur bij „Fridor' De oud-directeur van de AVRO, de heer W. Vogt zal met ingang van 1 Februari, het directeurschap van de technische afdeling van de N.V. Fri dor Radio aanvaarden. Na het popu lariseren van de radio-omroep, zal de heer Vogt thans gelegenheid krij gen ook het radiotoestel zelf bij de' a.s. luistervinken aantrekkelijk maken. Hy hing de dames een verhaal op van de moeilijke financiële positie waarin hij was geraakt tijdens en tengevolge van de bezetting. Hij wist medelijden op te wekken en zag zelfs kans van de dames grote bedragen geld te lenen. Het geld kwam nimmer terug en van een hu welijk was uiteraard ook geen spra ke. Een boer in Annerveenscheka- naal was ook ontroerd door het ver haal dat de kleermaker hem ophing en dat door de 31-jarige vriend werd bevestigd en leende hem enkele dui zenden guldens, die hij ook nimmer terug heeft gezien. Het onderzoek is nog niet beëindigd. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN In de maand December 1953 zijn in Nederland voorgekomen 45 geval len van mond- en klauwzeer (alle in Limburg), 68 gevallen van varkens pest 1 In Friesland, 4 in Drenthe, 10 in Overijssel, 11 in Gelderland, 14 in Utrecht, 5 in Noord Holland, 17 in Zuid Holland, 6 in Noordbrabant) en 45 gevallen van pseudo-vogelpest (2 in Friesland, 1 in Drenthe, 5 in Over ijssel, 29 In Gelderland, 4 in Utrecht, 2 in Noord Holland, 1 in Noord Bra bant, 1 in Limburg zich degelijk voor te bereiden en zich j gen door een schamele woning. Men echter missen. Er is niet altijd gele genheid om kinderen naar een katho lieke school te sturen. Vakorganisa ties op principiële grondslag bestaan er niet. Het culturele leven verschilt in alle opzichten van het onze, Daar tegenover staan veel dingen, waarvan wij kunnen leren. Over het algemeen, is het volk veel vromer dan bij ons. Men zal gesticht worden, als men in een Canadese kerk de H. Mis bijwoont. De priesters worden geëerd en men heeft alles voor hen over. De emigrant, zo besloot pater van Wezel zijn causerie, zal bedolven v/orden onder indrukken. In het be gin zal hij vol onrust zijn en vol heimwee. Maar hij kan in Canada zijn weg vinden. Niet door alles klak keloos te aanvaarden, maar door het goede van het eigen vaderland vast te houden en het goede van het nieu we vaderland over te nemen. Als men zó emigreert, kan men ook iets be tekenen voor Canada! K.V.P.-VOORZITTER IN AMSTERDAM. Mr Van Doorn, de nieuwe voor zitter van de K.V.P., heeft gister avond in Krasnapolsky kennis ge maakt met het Amsterdamse kader van de partij. Hij kantte zich scherp tegen de pvdA-propaganda, welke het doet voorkomen, alsof de resul taten, die bereikt werden voor de grote gezinnen, niet te danken zou den zijn aan de K.V.P. maar aan de PvdA. De katholieke partij moet, zei hij, met moderne middelen te gen dit soort socialistische acties strijden. Mr Van Doorn is op zijn verzoek ontheven van zijn reorganisatie-taak op het departement van Justitie. Hij blyft substituut-officier van Justitie in Rotterdam. Op Dinsdag 2 Fe bruari neemt hij in de „Blauwe Zaal" van het Beursgebouw afscheid van de K.V.P,-Kring „Rotterdam". Nieuw tehuis voor dakloze gezinnen In Eindhoven ZELF BEHIE NINDS 0RGANISATIE VEf.LAAGT HAAR PRIJZEN Met de bedoeling de gevolgen van de jongste loonronde en de daarmee samenhangende prijsverhogingen zo veel mogelijk voor eigen rekening te nemen, heeft de grote organisatie van zelfbedieningsbedrijven, waarbij ook onze plaatselijke Z. B., zaak Haarlemmerstraat 164 is aangesloten, besloten zo min mo gelijk over te gaan tot prijsverhoging. Verschillende artikelen zullen zelfs drastisch in prijs worden verlaagd. Zij vertrouwen er op, dat de finan ciële consequentie van dit besluit zal worden opgevangen door verhoging van de omzetten in deze bedrijven. Morgen Woensdag speciale Koopjes dag; komt U Dan overtuigen: o. a.: Maizena van 22 voor 17 cent Havermout van 24 voor 19 cent Varkenskluiven van 65 voor 55 cent Enz. enz. enz. (Advertentie). nog een boerderijtje Zaterdagmorgen heeft deken H. Heezemans het nieuwe gebouw van i het Labrehuis aan de Hoogstraat teTenslotte is Eindhoven plechtig ingezegend, waar- i gebouwd. na de burgemeester, mr. H. Kolf-1 Tijdens de openingsplechtigheid schoten de officiële opening heeft heeft de voorzitter, de heer W. van verricht Doorne, een indrukwekkende lijst Het bestuur van de Thomas van van. firma's, bedrijven en particulie- Villanova Stichting te Eindhoven, ren voorgelezen, die aan de totstand- welke zich de verzorging van dakloze koming hebben medegewerkt, óf door zwervers ten doel stelt, heeft lang j geen rekening te schrijven, óf kool naar een oplossing gezocht, toen men j een belangrijke reductie toe te pas- om, stedebouwkundige eisen het oude t sen. Deze lijst werd voor mr. Ph. pand aan het Stratumseind moest ver-1 Werner, secretaris-generaal van het laten. De uiteindelijke oplossing is departement van Maatschappelijk tenslotte de koop van een grote villa Werk, aanleiding om te spreken van gebleken. Huize „Wilhelm", Hoog-het wonder van Eindhoven op het ge- straat 231. I bied van de charitas. Burgemeester Men heeft thans de beschikking Kolfschoten sprak van een concen- over een ruime eetzaal en een doortratie van de stedelijke barmhartig- de kunstschilder Rien v. d. Brink ver- heid en besloot met de wens, dat on- fraaide recreatiezaal, een bijzonder der leiding van de directeur van hetWezel niet voor de stoelen gespro- smaakvolle en devote kapel en natuur-1 Labrehuis. pater I. Mijnsbergen ken had, bleek duidelijk uit de gro- Man met ervaring. In aansluiting op de causerie van pater van Wezel heeft de heer Nol van den Bosch, die reeds enige tijd in Canda heeft gewerkt, enkele van zijn indrukken weergegeven. Ook hij wees op het probleem van de taal. Engels kennen wil zeggen, dat de Ca nadees de immigrant kan verstaan. Omgekeerd gaat daar nog wel enige tijd overheen. Het valt niet mee, om in de kerk niets van de preek te be grijpen of met een woordenboek de biechtstoel binnen te gaan. Dat zijn dingen, waar men doorheen moet bij ten. Met waardering sprak de heer Van den Bosch over het werk van de Ne derlandse paters, speciaal over het geen zij doen door de oprichting var clubs. Ook wees hij op het euvel van zwer ven. Er zijn mensen, die nergens rust vinden en van de ene baas. naar de andere gaan met het gevolg, dat zij op den duur geen behoorlijke baan meer kunnen krijgen. Men kan er komen, maar dan moet men openstaan voor zijn omgeving en van doorzetten weten. Intussen was het uur reeds zover gevorderd, dat de derde spreker niet meer aan bod kwam. De vele belang stellenden kregen nog gelegenheid tot vragen stellen en daarvan werd gre tig gebruik gemaakt. Dat pater lijk een ruime keuken en de noodza- O.E.S.A., het werk in het nieuwe te- kelijke administratievertrekken en huis tot in lengte van jaren voldoe- spreekkamers, alles in de oorspronke- ning zal schenken, zowel aan de wer- lijke villa. Een nieuwe aanbouw be- kers in het huis. als aan desenen. vat twee grote slaapzalen met een ca- voor wie dat werk wordt gedaan, pariteit van een kleine honderd bed- I den en voorts toiletten, wasgelegen- j heden etc. In een bijgebouw zijn J slaapzaal en dagverblijf met toebeho- ren voor de passanten ondergebracht. Wasgoed viel op brandende kachel Acht personen, drie burgers en vijf brandweerlieden, zijn Maandagna middag bij een felle binnenbrand in een oud huis in de Amsterdamse bin nenstad door de hevige rookontwik keling bedwelmd geraakt. Twee bur gers en twee brandweerlieden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Een der beide brandweerlieden heeft bij het reddingswerk ook nog brandwonden aan zijn handen opgelopen. De an deren konden na behandeling in het ziekenhuis naar hun woning worden gebracht. Aan de achterzijde van het pand „D'roode Leeuw" Rechtboomsloot 33, ligt een door een twee meter breed binnenplaatsje van het huis geschei den kamertje. Daar stond een kachel met een lijn met wasgoed er boven. Toen een man daar omstreeks vijf uur met de kachel bezig was, viel een stuk wasgoed van de lijn op de kachel. Het vatte terstond vlam en stak ook de andere goederen aan de lijn in brand. Via een raam sloeg een steekvlam tegen de achterzijde van het huis.. De achterkamer op de bel étage en de eerste verdieping brand den geheel uit, die op de tweede en derde verdieping kregen brand schade. Toen de brandweer arriveerde, was een oude man al.naar buiten ge hucht. De tweede werd van twee hoog via de ladder in veiligheid ge bracht en de derde, die minder vali de is en in de keuken op de eerste étage bedwelmd was geraakt, werd op een brandcard eveneens over de ladder naar beneden getranspor teerd. te interesse voor de emigratie-cur sussen. Degenen, die hiervoor be langstelling hebben, worden ver zocht, liefst deze week nog, een brief je te schrijven aan rector Vester, Zoeterwoudse Singel 33A, Leiden. Na gegaan zal dan worden, of er nog een mogelijkheid bestaat om op korte ter mijn een cursus te organiseren. Geslaagd voor,het Kerkelijk Voor- Verdacht van inbraak in een bereidend examen de heer J. G. N. perceel aan de Gentsestraat, heeft de Cupédo te Noordwijk aan Zee, politie van Den Haag een 30-jarige! monteur aangehouden. De aangehou--I dene heeft bekend en is in verzeker- de bewaring gesteld. z De rode haan kraaide gisteren1 in een directiekeet van Gemeente Geboren: Willem z. van J. A. Beek man en G. van ESjk; Theodoricus wra-r*\rar* um .„i,.!,). Martinus Antonius z. van C. M. J. Z.JZ" "„2.?.,» ag' Het °P'rek'el Beekman en E. M, C. Gensne; Bert brandde geheel uit. z. van G. van Hooidonk en C. Stou- - Dit een ?rage in Amsterdam is dTvan J. A Nil Maandagavond een auto gestolen. Gistermorgen heeft de politie te Vel- huis en C. Filippo; Ronald z. va dc Meij en J. van Dijke; Renaut sen de wagen terug gevonden Het Iman Bernardus Maria z. van J. P. voorste gedeelte vas volkomen mge- j,-. paulides en H P. Omtzijt; Eline d. van A. v. d. Velden en C. van Pa in v rhaud met het bereiken van j gée; Rob z. van G. R. ten Wolde en de pensioengerechtigde leeftijd heeft de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex. aan H.M. de Koningin met ingang van 1 Juli a.s. ontriag gevraagd uit zijn ambt. onbewaakte overweg te Roermond is een 28-jarige póstbode uit Roermond door een trein gegre pen; het slachtoffer werd zwaarge wond naar het ziekenhuis gebracht, waar hij vrij kort hierna is overle den. H. N. Leemans; Adriaan Cornelis z van G. Meester en P. Planje; Femi Louise d. van W. F. Wakka en G. M. Schoon; Alida Angenita d. van A. H. Schild en A. G. v. d. Velde; Ge rard z. van P. Sneeuw en E. v. d. Bijl; Hendrik LoLdewijk z. van H. L. Bruning en C. A. Brandt.. Gehuwd: A. Prins en E. Blikman. Overleden: J. H. Haarlem wed. van Gaastra, 87 j.; J. C. Hopkooper wed. van Frankhuijzen, 88 j.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2