Romme zegt: Partij van de Arbeid zal moeten kleur bekennen Jongere mensen op politiek een andere kijk dan oudere" Inpoldering Oostelijk Flevoland door de ramp één jaar vertraagd Margarine, koffie en cacao vertoonden prijsstijgingen MAANDAG 25 JANUARI 1954 DE LblDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 PARTIJRAAD VAN DE K.V.P, Papieren neutraliteit verscheuren De Partijraadsvergadering van de K.V.P. werd Zaterdagmorgen voort gezet met politieke voorlichting door specialisten. Pater dr. Stokman uitstekend do cent! gaf een helder inzicht in de houding, welke men politiek ten op zichte van het humanisme dient in te nemen. Pater Stokman betoogde, dat nie mand het recht heeft, de fractie te verwijten, dat zij door haar houding tenaanzien van het Humanistisch Verbond heeft meegewerkt aan de ontkerstening van Nederland. Men moet de gewetensvrijheid van ieder eerbiedigen, en voorkomen, dat men de overheid brengt tot het uitoefe nen van een bepaalde geloofsdwang. In het algemeen zal men daarom het -humanisme niet moeten bestrijden met politieke machtsmiddelen. De be strijding is primair een taak voor de kerkelijke en maatschappelijke or ganisaties. In het politieke vlak zal men de mogelijkheden moeten schep pen voor de activiteit in deze zin. Daarnaast zal men moeten waken tegen het medewerken van de over heid aan humanistische propaganda. De faciliteiten aan het humanisme te verlenen in leger, arbeidskampen D. U.W. en gevangenissen dienen bin nen duidelijk omschreven grenzen te blijven. De overheid zal moeten be seffen dat de humanistische beweging in onze maatschappij heel weinig be tekent. Houdt zij met dit behoefte criterium geen rekening, dan stimu leert zij, aldus spr., en dat is voor de K.V.P. niet te aanvaarden. Indische Nederlanders. Mr. de Graaf verdedigde het stand punt, dat de meerderheid van de fractie heeft ingenomen ten aanzien van het probleem van de z.g. Indische Nederlanders. Het is meestal beter deze mensen te helpen een gelukki ge toekomst in Indonesië te vinden dan ze uit sentimentsoverwegingen naar Nederland te halen. Die toe komst kan o.a. worden gevonden door hen goed onderwijs te ver schaffen. Men moet alleen het be lang van deze mensen zelf als richt snoer nemen, aldus mr. De Graaf. Wanneer overtocht naar Nederland voor henzelf gewenst is, zal men hen daartoe in de gelegenheid moeten stellen. Huurprobleem. De heer Van Vliet betoogde, dat we ten aanzien van het huurbeleid in 'de toekomst nog altijd in de mist varen. Daarmee is uiteraard de zaak van de volkshuisvesting niet gediend. Men zal de kiezers ervan moeten door dringen, dat een verdere huursane- ring als door de fractie voorgestaan, onvermijdelijk is. Internationale landbouwpolitiek. Dr. ir. Droessen schaarde zich ge heel achter de oplossing, die presi dent Eisenhower nastreeft voor het probleem van de agrarische over schotten. Hij meent, dat minister Mansholt zich ten aanzien van de steun aan kleine boeren meer zou moeten oriënteren op de politiek van zijn Amerikaanse collega, Benson. Buitenlandse politiek. De heer Blaisse gaf een overzicht van de stand der buitenlandse ver houdingen in 1953 en van de ver wachtingen voor de toekomst. Spr. achtte het gewenst, dat alle Europese landen als het ware uit drukkelijk de voorwaarde stellen, dat de Amerikaanse en Engelse troepen op het vasteland van Europa worden gehandhaafd. Prof. Romme. Prof. Romme noemde de nieuwe wijze van voorlichting van de partij raad door meer leden van de fractie een verbetering. Hij kon zich daar door zelf beperken tot een algemene schets van de staatkundige toestand. Prof. Romme noemde de komende Staten-verkiezingen zeer belangrijk. De nieuwe Staten zullen niet alleen volgend jaar tot taak hebben tot ge deeltelijke vernieuwing van de sa menstelling van de Eerste Kamer, maar in 1956 waarschijnlijk een ge heel nieuwe Eerste Kamer moeten kiezen, met het oog op de te ver wachten generale herziening van de Grondwet. De staatkundige toestand op lan gere termijn zou, naar sprekers in zicht moeten worden gekenmerkt door een bezinning op de vraag, of, en zo ja hoe, hervormingen binnen het democratische kader moeten tot stand komen. Het democratische stel sel is nog hetzelfde als dat, waartegen de dictatoriale stelsels het voor de oorlog een heel eind hebben gebracht. Dit feit dwingt ons de vraag van de bezinning onder ogen te zien, ook al is de democratie oneindig beter ge bleken dan de dictatuur. Voor de direct te voeren politieke actie staat op de voorgrond het vraagstuk van de katholieke een heidspartij. De houding van de Partij van de Arbeid ten aanzien van dit vraagstuk vergeleek spr. met die van het N.V.V. vèr voor de oorlog. Het N.V.V. is ook begonnen met het in nemen van een neutraliteitshouding ten aanzien van de levensbeschou wingen. Maar het is uiteindelijk toch geheel in het vaarwater van het so cialistisch marxisme terecht gekomen. Zolang de P. v. d. A. schuil gaat ach ter de officiële papieren van de levenbeschouwelijke neutraliteit, vormt zij een onzuiver element ini ons staatkundig leven, aldus prof. Romme. Achter het officieel papier van de neutraliteit zitten in de P. v. d. A. aan de riemen mensen, levende we zens, met een levensbeschouwing, een bemanning, die zeer overwegend vreemd is aan onze levensbeschou wing. De taak van de K.V.P. zal zijn de P. v. d. A. te dwingen kleur te be kennen. „Van ons wordt niet alleen het defensief gevraagd, maar ook het offensief tegen het partij type, dat zich in de officiële papier anders voor doet dan het in werkelijkheid is. In de P. v. d. A. is een groep-Van Lier en een groep-Vermeer", aldus prof. Romme, „de stekste zal winnen, en de sterksten zijn niet de heer Van Lier en de zijnen". t* De nieuwe K.V.P.'Voorzitter „ingehuldigd'' Uit zijn rede) Het is zo eenvoudig! Nadat hij met 78 van de 81 stem men tot voorzitter van de Katholie ke Volkspartij was gekozen, is mr. H. van Doorn met mevrouw feeste lijk de zaal binnengeleid, waar de Partijraad vergaderde. Het trof, dat Polygoon-Profilti juist bezig was met het opnemen van een deel der K. V. P.-film, zodat de zaal was gezet in een zee van licht. Toen de heer Van Doorn achter de j bestuurstafel was verschenen, wer den tal van bloemstukken aangedra- j gen, uit elke kieskring een, verder rose anjers voor mevrouw v. Doorn en enige kistjes fruit. Het was een luisterrijk gezicht. Waarnemend voorzitter Ch. Mat- ser heeft er aan herinnerd, dat mr. Van Doorn na mr. dr. Witteman en W. Andriessen de derde voorztter van de K.V.P. is sinds haar oprich ting in 1945. En hij gaf de verzeke ring, dat de nieuwe functionaris op de partij zal kunnen rekenen, ervan overtuigd zijnde, dat de KA' P. do klok van haar tijd verstaat. Prof. dr. Jos Gielen, die zich hier bij aansloot, gaf de verzekering, dat de nieuwe voorzitter een vernieuwde partij in ontvangst kan nemen, die de partij van het initiatief zal zijn. Na afloop van de zitting hebben velen kennis gemaakt met de nieu we partij-voorzitter. De nieuwe voorzitter, mr. H. van Doorn, sprak een persoonlijk woord. „Ik ben u heel oprecht dankbaar, dat gij, leden van de Partijraad, mij het voorrecht geeft als voorzitter van de Katholieke Volkspartij op te tre den. Gij zult wel begrijpen, dat ik ern stig en langer dan een half uur heb nagedacht over de vraag, of ik de candidatuur voor het voorzitter schap mocht aanvaarden. Ik heb mij gerealiseerd, dat deze taak een moei lijke en zware is. Maar taken zijn vaak aantrekkelijk, juist omdat zij moeilijk zijn. En taken kunnen schoon zijn, ook al zijn ze zwaar. Vooral dit laatste, mijn stellige overtuiging, dat het een waarlijk schone opdracht is onze katholieke politieke partij leiden, heeft bij mijn beraad een langrijk woord meegesproken. Wat echter zoals wel vanzelf spreekt bij mijn overleg met mij zelf het zwaarst heeft gewogen, was de vraag, of het juist is mij het be zetten van deze eervolle post waar dig te keuren. Of ik waard ben ii zetelen, waar onze Andriessen zeven Mr. H. W. van Doorn Hulde aan de nieuwe voorzitter Na de verkiezing van Mr. H. W. van Doorn tot voorzitter van de K.V.P. in de Zaterdag te Utrecht gehouden Partijraadsvergadering droegen meis jes tientallen bloemstukken aan als hulde aan de nieuwe voorzitter. Achter de tafel van links naar rechts: Prof. Mr. C. P. M. Romme, Dr. L. A. H. Albering, Chr. Madser, Mr. W. H. van Doorn, Prof. dr. Jos J. Gieden en P. Alberts. jaar heeft gezeten. Of het verant woord is mee te werken aan een be slissing, die mij maakt tot opvolger van mannen als een Goseling en een Verschuur. Leden van de Partijraad, gij hebt deze keuze verantwoord geacht. Ik bid om God's zegen over uw beslis sing en over mijn werk. Ik zal Zijn steun meer dan mijn voortreffelijke voorgangers nodig hebben. Na zijn diep respect te hebben be toogd voor de persoon en het werk van de heer Andriessen zeide spr.: „Wat staat een in 1954 in Neder land aantredende nieuwe voorzitter van de grote katholieke partij te doen? Het zou niet prudent zijn een po ging te wagen mijn taken zoals ik die zie alle uit te stippelen. Het zou met name blijk geven van een tekort aan verantwoordelijkheidsbe sef en bescheidenheid. En gij zult het willen verstaan, dat ik deze tekortenniet reeds thans ten toon wil spreiden. Geen poging dus tot een taak-ana- lyse, wel enkele beschouwingen, waaruit u duidelijk zal zijn, door welke inzichten ik mij naar ik meen moet laten leiden bij de uit oefening van mijn functie". Het spreekt wel vanzelf, dat het „hoe" van de leiding van een orga nisatie in belangrijke mate bepaald wordt door het doel dier organisatie. Deze organisatie is in dit geval de K.V.P. De Katholieke Politieke Partij Drie wezenskenmerken, als ik het goed zie: Een politieke partij, Een katholieke politieke partij, De katholieke politieke partij. Na de wezens-kenmerken van een politieke partij en van een katholie ke politieke partij te hebben uiteen gezet, hield «pr. een beschouwing over: de katholieke Partij Dat was niet alleen zo vóór de oor log met de Staatspartij. Dat is ook nu zo met de Katholie ke Volkspartij. Dèt dit zo is, het wordt door weinigen ontkend. Maar wij willen tevens zijn: de enige katholieke partij. Men hoort wel eens de vraag stel len, of het wel juist is, dat na te streven. Ik geloof alleen al daarom, dat dit juist is, omdat de omstandig heden in Nederland zó zijn, dat één katholieke partij, en dus de grootst- mogelijke katholieke partij, de beste voorwaarde vormt tot het bereiken van het doel, dat welhaast alle ka tholieke Nederlanders nastreven: een christelijke maatschappij in een christelijke Staat! Wij hebben dat doel nog lang niet bereikt. Wij zullen daarvoor moeten strijden, en strijden doet men het beste met één sterke macht, die voor al sterk is, omdat zij één is. Als wij beweren de politieke partij te zijn, dan willen wij daarmede zeg gen, dat wij willen en moeten zijn en ook moeten kunnen zyn de partfj voor alle katholieken. Het is niet onze zwakte, maar juist onze kracht, dat wy in de K.V.P., deeluitmakend van verschillende maatschappelijke groeperingen, be ter dan als vertegenwoordigers van één zo'n groepering, het algemeen welzijn kunnen zien en tesamen dit bevorderen. Wat ons, katholieken, verenigt, is ons katholiek beginsel, is onze katholieke maatschappij-visie en daar cm moeten wij niet alleen overal el ders, maar juist en vooral in de poli tiek, hand in hand gaan, omdat ook, wat wij in de politiek tot stand te brengen hebben, is: „te doen, wat God van ons vraagt!" Werkelijk-katholieke politiek bouwt immers op de katholieke maatschap pij-visie en kent dus geen tegenstrij dige maatschappij-opvattingen. Zul ke opvattingen kent natuurlijk juist wel een partij met vogels van prin cipieel geheel verschillende pluima ge, een partij met leden van gans- verschillende levensbeschouwing, een partij, welke per groepering een an der principieel uitgangspunt heeft, van mèt God via zonder God tot te gen God. Is het niet eenvoudig zo: alle Ka tholieken zijn Christus-belijders, hou den daarom christelijke principia en menen daarom, dat onze samenle ving volgens christelijke normen moet worden, geleid en ingericht. Niet tegen God, niet zonder God, maar met God, en dus ,met Gods wet als opperste richtsnoer". Wij hopen vurig, aldus spr., dat het overleg, dat wij thans naar aan leiding van het maanwoord der ker kelijke Overheid met onze Katho lieke broeders van twee andere par tijen voeren, ertoe zal mogen leiden, dat wij elkaar vinden in één ver band. Spr. zeide, het als zijn plicht te beschouwen zeer bijzondere aan dacht aan de organisatorische vraag stukken te gaan geven. De mensheid van 1954 is in ver schillende opzichten een andere dan die van 1935; jonge mensen zijn ge komen in de plaats van ouderen en hebben op de zaken van de politiek en op het politieke werk een andere kijk dan de ouderen. Wij moeten ons dat realiseren en wij moeten willen wy „bij de tijd" blijven de jeugd in ons werk betrekken, niet alleen in ons partij- werk, maar ook in de arbeid der vertegenwoordigende organen. Geen weggooien dus van de wijze raad der ervarenen integendeel, maar wél begrip voor de opvattin-1 gen, de mogelijkheden en de midde- len van de eigen tijd. Wij moeten de jonge mens, de i jenge katholieke mannen en vrou- wen, er nog meer van doordringen, j dat zij zich met de politiek moeten j bemoeien. Wij moeten hen ander-1 zijds daartoe de kans geven, en een ruime kans. De tweede reden om juist nu op nieuw te zoeken naar de beste struc tuur der partij en naar de beste or ganisatie! van het partij-werk is naar zijn mening hierin gelegen, dat de tijd daarvoor zo uitermate gunstig is. Spr. constateerde een groei naar constructieve belangstelling merk baar en een versterking van het saamhorigheidsgevoel. Is het dan niet hèt moment om onze partij-organi satie waar dit nodig lykt te verbeteren en zó de kansen op een gezonde uitbouw van ons werk te vergroten? Zo zullen wij ons moeten bezinnen omtrent de middelen om onze partij nog te versterken. Wij zullen het moeten aandurven om de wijze, waarop onze partij-or ganen worden samengesteld en waar op onze candidaten-lijsten tot stand- komen, opnieuw te bezien. Spr. besloot zyn rede met de op wekking, ook in de politiek datgene te doen, wat Christus van ons ver langt. Jeugd ueigat uaetfraC dooi igsptet Wat interesseerde het de jeugd van Nederland, dat vrijwel alle voetbal wedstrijden voor het week-einde waren afgelast en dat ook andere sport beoefenaren nul op request kregen, omdat Koning Winter plots weer re geerde? Vrolijk schaarde zij zich in de gelederen van de ijzige heerser, de schaatsen, die reeds opgeborgen waren, kwamen weer te voorschijn en reeds Zondag werd op verschillend plaatsen druk geschaatst. Hoe geani meerd het daarbij vaak toeging, toont dit tafereeltje op de ondergelopen, tennisbaan „Aerdenhout" te Haarlem. Nu droog in 1957 Toen het vorig jaar Februari de ramp in Nederland plaats vond, werkte men in een ander deel van ons land ijverig aan grondwinning. De werken in het IJselmeer, waar de inpoldering van Flevoland goede vorderingen maakte, hadden ó.m. reeds voor een halve dijk gezorgd, die Lelystad met Harderwijk zou gaan verbinden. Tijdens en na de ramp werden echter al de daar werkzame aanne mers naar het rampgebied gediri geerd en het gevolg is, dat de droog legging van Oost Flevoland een jaar vertraagd is en eerst in 1957 ver wacht wordt. In 1956 zullen de dijken om het nieuwe land eerst gesloten kunnen worden, want alhoewel men op ver schillende plaatsen zeer goed vor dert, wachten er nog enkele objec ten, die de nodige moeilijkheden en tyd zullen kosten. De dijk tussen Lelystad en Har derwijk zal dit jaar nog gereed ko men, tussen Harderwijk en Elburg, langs het Veluwemeer, staat reeds drie km dijk maar aan de moeilijk ste waterwering, tussen Lelystad en de Zwolse Hoek, moet nog begonnen worden. Het haven complex Lelystad is ge reed, maar het zwaarste werk, het bouwen van een dijk langs het Ve luwemeer, waar de grond zeer zacht is, wacht nog. De werkzaamheden zijn thans ech- PRIJZEN-PRAATJE WAAROM? Alhoewel het te verwachten was, dat de jongste loonronde gevolgd zou worden door een min of meer gevoe lige prijsstijging in de diverse secto ren van de verbmiksgoederenhan- del, zijn de laaste weken enkele pro ducten aanmerkelijk in prijs gestegen, die buiten deze groepen vallen. De oorzaken voor deze stijgingen moeten gezocht worden op de wereld markt en de Nederlandse loonronde heeft deze weinig of niet beïnvloed. Zowel plantaardige oliën en vetten, als koffie en cacao hebben in het af gelopen jaar 'slechte oogsten te zien gegeven, terwijl de vraag naar deze Droducten steeg. Geheel volgens de ijzeren wet van vraag en aanbod gin gen dus de prijzen omhoog, zij het dan, dat b.v. de stijgingen in de kof fie nog aangemoedigd werden door Braziliaanse banken. I Het tegenovergestelde geschiedt I momenteel op de markt van staal, metalen en andere industriegrond stoffen; het aanbod steeg daar in ge- j ruime mate en de prijzen vertoon-1 den dienovereenkomstig een belang rijke daling. De prijzen van de bovengenoemde verbruiksgoederen, die stijgingen te zien gaven, begonnen in Augustus1 van dit jaar naar boven te klimmen en deze klim doet zich thans ook op de Nederlandse markt voelen. Wiffe bokken stalionnaii Gezondheidsdienst blijft waakzaam Deze week uitbreiding? Alhoewel de toestand in Den Haag, wat betreft de witte pokken, geen wijziging heeft ondergaan, menen de gezondheidsdiensten rekening te moeten houden met stijging van het aantal ziektegevallen in de komende dagen, daar dan bij vele personen het proces van besmetting tot openba ring van de ziekte tot een einde zal komen. De gezondheidsdiensten blijven bij de Hagenaars aandringen op herin enting en achten de 33.000 herinen tingen, die thans verricht zijn, veel te weinig. Wederom werden enkele families in quarantaine geplaatst, daar zij gere kend moeten worden tot de z.g. con tactpersonen en dus mogelijk besmet kunnen zijn. Goedkoper leven In de Nederlandse levensmiddelen branche hoort men allerwege fluiste ren over drastische prijsverlagingen. De vorige week kondigde een Am sterdams bedrijf een opvallende ver laging aan voor verschillende artike len en thans heeft een vrijwillig fi liaalbedrijf in Nederland, waarbij 1150 kruideniers aangesloten zijn, eveneens prijsverlagingen aangekon digd. Ook elders hoort men stemmen op gaan, die optimistisch klinken voor de Hollandse huisvrouw. Het bestuur van de gezondheids dienst voor dieren in de provincie Groningen heeft in overleg met de zuivelindustrie besloten om ingaande 16 Maart geen melk meer af te ne men van boerenbedrijven waarop nog tuberculeus rundvee voorkomt. Dit betekent, dat in de provincie Gronin gen gelegen zuivelfabrieken en melk inrichtingen van die datum af uit sluitend tuberculose-vrije melk en melkproducten zullen verwerken en afleveren. Half November 1953 wa ren op nog slechts 97 Grcningse vee houderijbedrijven zogenaamde ,.re- actiedieren" aanwezig. Bii enquête bleek dat het overgrote deel dezer veehouders deze reactiedieren in de loop van de winter op zal ruimen. Vandaar dat dit besluit genomen kon worden. ter weer alle zo goed als op volle kradht voortgezet en langzaam maar zeker is Nederland hier weer een eigen stukje vaderland aan het „scheppen". Zuid Scharwoude in vuur en vlam Bakkerij uitgebrand Een korte doch hevige brand heeft Zondagavond een groot deel van de bakkerij van de coöperatie „Alkmaar en Omstreken" te Zuid-Scharwoude in de as gelegd. Men vermoedt dat het vuur is ontstaan op zolder in de buurt van de oven. De brandweren van Zuid-Scharwoude en Noord- Scharwoude, geassisteerd door die van Broek-op-Langendijk en Oud Karspel, bestreden het vuur met twaalf slangen. Na een uur blussen was het ergste gevaar bedwongen. De schade is aanzienlijk, maar wordt door verzekering gedekt. De brood voorziening wordt voorlopig gere geld door de coöperaties uit Winkel en Zaandam. Zo uierd er geboerd Gunstige oogstcijfers De uitkomsten van de definitieve oogstraming 1953, die thans door het C.B.S. worden bekendgemaakt, be vestigen over het algemeen de cijfers der vorige raming, met dien verstan de, dat de opbrengsten over het alge meen iets hoger binken te liggen dan volgens de oorspronkelijke raming verwacht werd. Thans zijn ook de cijfers bekend omtrent de opbrengst van. suikerbie ten (2.970.800 ton) en voederbieten (3.758.600 ton). Een vergelijking met de resultaten van het vorige jaar geeft het volgen de beeld: Totale oobrengst x 1000 kg. Oogstjaar Oogstjaar 1952—53 1941—52 Tarwe 248.800 327.200 Rogge 430.700 497.100 Haver 483.600 483.000 Gerst 270.100 230.600 Consumptie- en voederaardap pelen 2.762.200 3.302.400 Fabrieksaardap pelen 916.800 1.056.100 Suikerbieten 2.970.800 2.789.200 Voederbieten 3.758.600 3.732.400 Zaaiuien 231.100 138.300 Bollen-export steeg. De bloembollenexport is in 1953 tenopzichte van 1952 met ƒ7.007.762 gestegen. De totale waarde bedroeg in 1953 143.094.142, hetgeen een ge wicht aan bollen van 53.847.756 ver tegenwoordigde. De Ver. Staten waren de voor- naaste afnemers met 43.586.872. Op de tweede plaats kwam Engeland met bijna 30.2 millioen. Zweden nam 18.3Ï6.151 af. West-Duitsland bracht het tot bijna 14.7 millioen. Grote verliezen zijn er niet gele den. Men heeft zich in de meeste lan den kunnen handhaven. Er werd naar in totaal 157 landen geëxpor teerd. Deze landen worden door bij na 600 exporteurs „bewerkt". BOEREN UIT RAMPGEBIED KRIJGEN BEDRIJVEN IN N. O. POLDER Bij de toewijzing van landbouw bedrijven in de Noord Oostpolder wordt, zoals bekend, een dee! van deze bedrijven gereserveerd voo? ge gadigden uit het rampgebied. Deze week is aan 26 landbouwers van het eiland Schouwen en Duive- land een bedrijf in de Noord Oost polder toegewezen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8