Groenendijkers gaven prachtige opvoering van Ghéon's „Genesius Rijnstreek Toenemende belangstelling voor de Stille Omgang Om het gezag van de sultan Luchtliin over de Pool Aanvaring op Gelderse IJsel EEUWFEEST VAN „ONDER ONS" Ex-sultan naar veiliger oorden MAANDAG 25 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE B1.AD PAGINA 2 Zondagmiddag heeft het „Gezel schap van den Stillen Omgang" te Amsterdam vergaderd. De data voor de Stille Omgang in 1954 zijn vastgesteld op 7, 14 en 21 Maart a.s. De algemene intentie is, „dat de pauselijke intenties voor het Mariajaar in vervulling mogen gaan". Het jaarverslag van de secretaris over 1953 vermeldt, dat in dat jaar ruim 60.000 personen hebben deelge nomen aan de Stille Omgang. Ook nu zullen pelgrims komen uit méér dan 800 plaatsen van ons land, hopelijk wederom vergezeld door de bisschoppen. Inmiddels tracht het be stuur van het Genootschap in Rome te bereiken, dat het voorrecht zal worden verlengd, waardoor de pries ters na de H. Mis tijdens de Om gang de pauselijke zegen kunnen geven. In een beschouwende rede heeft prof. dr. J. B. Kors O.P. tijdens de inleidende algemene vergadering de betekenis van de Stille Omgang ver klaard. Hij wordt gehouden in de grootstadj waar zo ontzaglijk veel door geloofsafval verloren gaat en waar de heilige Eucharistie instru ment moet zijn van Gods genade me ting. Sociaal en persoonlijk aspect. De Eucharistie moeten wij daarbij zien in het sociale licht, waarin de mens offert voor zijn medemens, zon der voornamelijk te denken aan het eigen heil alleen. Doch behalve het sociale, heeft de H. Eucharistie ook een persoonlijk aspect. Tegenover de grote twijfel van vandaag omtrent de liefde van God, ons bewezen m Jezus Christus en die niets te ma ken heeft met het lijden in deze we- Op de Zaterdagmiddag te Gouda gehouden vergadering van de Staten- kring Gouda hield de voorz., de heer v. Breukelen, een inleidende bespre king over de komende Statenverkie zingen en sprak namens het bestuur en de afgevaardigden woorden van dank tot de heer Heerkens, die zich na 20 jaren niet meer als candidaat voor de Provinciale Staten beschik baar stelde, voor het vele goede werk wat hij als statenlid had verricht en bood hem. namens de Statenkring Gouda, als blijk van waardering een vulpen en vulpotlood met inscriptie aan. De heer Heerkens dankte de voorzitter en de afgevaardigden voor de vriendelijke woorden en het aan geboden cadeau en sprak daarbij de beste wensen uit voor de Katholieke Volkspartij. Als leden der advies-commissie voor het uitbrengen van het defini tieve advies voor de op 28 Februari te houden groslijst voor de officiële candidatenlijst voor de Prov. Staten zijn door het bestuur aangewezen de heren mr. J. J. M. van Breukelen te Woerden, H. M. van de Dool te Wad- dinxveen, L. J. v. d. Poel te Roelof- arendsveen, terwijl door de vergade ring als leden werden aangewezen de heren: J. H. Ponsioen te Oud-Ade, P. van der Sanden te Gouda, C. A. H. Deerenberg te Schoonhoven en C. de Jong te Roelofarendsveen. De Franse resident-generaal in Ma rokko, generaal Guillaume, heeft Za terdag op een persconferentie te Ra bat een uiteenzetting gegeven naar aanleiding van de anti-Franse demon stratie te Tetoean in Spaans Marokko. HM verklaarde, dat op bevel van de Spaanse autoriteiten afgevaardig den van steden en stammen in de Spaanse zóne naar Tetoean waren ge trokken. na enige weken door Spaan se officieren op de betoging te zijn voorbereid, om daar op 21 Januari hun goedkeuring te hechten aan de politiek van generaal Franco. De Spaanse autoriteiten hadden se dert de afzetting van de oude sultan een steeds meer aan de dag treden de vijandigheid ontwikkeld. De SfJtinse hoge-commissaris in Spaans Marokko, generaal Valino, heeft Zaterdag verklaard, dat de Franse autoriteiten heel goed weten, dat Marokko „zich beledigd voelt" en dat het Franse optreden in Marok ko ongelukkig is geweest. Sidi Mohammed ben Arafa, sultan Mohammed de zesde van Marokko, heeft een proclamatie uitgevaardigd, gericht tot „de inwoners van alle Marokkaanse provincies", waarin hij verklaart dat hij „met algemene stemmen en geheel volgens de voor geschreven wettelijke procedure" tot sultan is uitgeroepen".waaraan hij toevoegt: „Een ieder, die hier geen rekening mee houdt, stelt zich zelf buiten de Mohammedaanse gemeen schap". Wanneer de regeringen van Ca nada, de Verenigde Staten en de drie Scandinavische landen overeenstem ming bereiken zal het nog maar een paar maanden duren voor de eerste passagiersdienst over de Noordpool wordt ingewijd Zaterdag is de derde proeftocht op de route StockholmLos Angeles ge maakt. De tocht duurt 24 uur. Men wil beginnen met twee vluchten per week in beide richtingen. reld, moet het offer staan op de weg naar omhoog. De Stille Omgang moge grote in vloed uitoefenen op Christus' liefde vol hart en in de heilige Eucharistie moge de kracht van Hem in ons over gaan. En als het waar is, dat in onze steden het aantal zwakke broe ders zo groot is, moeten alle deelne mers aan de Omgang een taak van apostolaat vervullen. Dat is echte Ka tholieke actie. De Omgang zelf in de pers beschreven als een volksge- beuren moge een teken zijn van ge loof, dat nog leeft in ons volk, zo besloot pater Kors. In de plaatselijke afdelingen van het Genootschap zullen de afgevaar digden dezer dagen meedelen, op welke Zondag men ter Heilige Stede zal optrekken. Roulettes opgerold In vee en fiches Zondagmiddag heeft de rijkspoli tie een inval gedaan in de woning van een 37-jarige veehandelaar te Nieuw Loosdrecht. De politieman nen troffen een gezelschap van vijf personen aan rond de roulette. Zij werden door de rijkspolitie meegenomen en verhoord. Vier be zoekers, uit Zeist en Utrecht, werden na een een proces verbaal te hebben gekregen naar huis gestuurd. De vee handelaar, die bankhouder was en aldus de politie al meermalen in aanraking met de justitie is ge weest ter zake van hazardspel, is in gesloten en zal een dezer dagen voor de officier van justitie te Utrecht worden geleid. De roulettebenodigdheden en een bedrag aan geld zijn in beslag geno men. De schipper verongelukte toen zijn schip veilig was Zaterdagmiddag zijn op de Gelder se IJssel twee schepen met elkaar in botsing gekomen, wat tot gevolg had, dat een hunner na 5 minuten zonk, terwijl de tweede met zware averij aan de grond gezet moest worden. Door een navigatiefout boorde de „Vlijt" uit Deventer geladen met tarwe zich in de romp van de Arn hemse „Panta Rheij", die grint ver voerde. Beide schepen werden zeer ernstig beschadigd, maar terwijl de „Vlijt" door snel naar de wal te va ren het vege lijf kon bergen, maakte de „Panta" onmiddellijk water en begon te zinken. De schipper en zijn knecht konden zich nauwelijks red den en alle inventaris ging verloren. Bijzonder tragisch was het ongeluk, dat even later aan boord van de „Trouwe gedienstige" stal en verduisterde ...na twaalf jaren Een oude dame, wonende aan de Laan van Meerdervoort te 's-Graven- hage, is een dezer dagen door haar 56-jarige huishoudster, die reeds 12 jaar bij haar in dienst was, voor 500 bestolen. Zij had het geld in een tasje, dat in de huiskamer lag. Toen de politie in de zaak gemengd werd, vond zij in een koffer van de huishoudster een groot aantal post wissels tot een bedx-ag van 1.000 die de dame haar huishoudster ter storting had gegeven. Zij had echter het geld voor zich zelf gehouden. Voorts had zij goederen gekocht op naam van haar werkgeefster zonder te betalen en tenslotte had zij, toen zij in Leiden een proces-verbaal kreeg wegens een verkeersovertre ding, de naam van haar werkgeef ster in plaats van haar eigen naam opgegeven. De totale schade die zij heeft berokkend wordt geschat op 2.000. BIJ OUDERS INGEBROKEN. Een Dordtenaar is door de politie gearresteerd, verdacht van inbraak bij zyn ouders, met wie hij in onmin leefde. Hij zou een bedrag van dui zend gulden hebben ontvreemd. Het geld had hij, op 92 centen na in Bel gië opgemaakt. De man is voor de officier van justitie geleid. „Vlijt" geschiedde. Toen de 60-jarige j schipper de schade wilde opnemen, I struikelde hij over een trapje en1 stortte voorover in het ruim, waar hij j op slag gedood werd. VARKENSPEST IN ZWIGGELTE. j Doodvonnis voor 100 beesten. De veehouder Tollenaar uit Zwig- 1 gelte gemeente Westerbork zal i deze week zijn 100 varkens naar een 1 destructiebedrijf moeten vervoeren, I daar bij enkele dieren de beruchte I varkenspest geconstateerd is. I RIJKSWEG No. 2 18 FEBR. OPEN. I Donderdag 18 Februari zal de mi- nister van Verkeer en Waterstaat j naar men verwacht Rijksweg No. j 2. die loont van Amsterdam naar i Utrecht, officieel in gebruik stellen. DE 25.000 ER UIT In de 522e staatsloterij le klasse, is een oriis van 25.000 gevallen op lot no. 21227. BLINDE MAN LIEP TEGEN TRAM OP. Zondagochtend is een 70-jarigé blinde voetganger op de Stadshou- derskade te Amsterdam tegen een tram gelopen en met yerwondingen naar het Wilhelmina gasthuis over gebracht. De man, die een witte stok in de hand had en vergezeld was door een geleidehond, stak circa 15 meter voor een naderend tramstel van lijn 3 de i*ails ovex*. De bestuurder van de mo- j torwagen remde krachtig en de tram kwam vrijwel tot stilstand. Omdat' de' blinde inmiddels al over de rails was, liet de bestuurder de motorwa- gen langzaam optrekken. Waar schijnlijk,- omdat hij een naderende auto hoorde aankomen, is de blinde 1 toen achteruit gestapt en tegen de tram opgelopen. Het was een historisch ogenblik, toen Zaterdag avond om half acht in het parochiehuis te Hazers- woude-Groenendijk het doek openging voor de opvoering van Henri Ghé on's „Genesius" door de toneelvereniging „Onder Ons". De gedachten van tonelisten en toeschouwers sprongen even een eeuw terug, naar de 23ste Jan. van het jaar 1854. Aan het Warmonderhek begonnen toen de eerste leden van dezelfde vereniging aan hun eerste officiële uit voering. Het was een won derlijk en tegelijk ook ge ruststellend gevoel, dat een tijdperk van een vaak huiveringwekkende ont wikkeling, niet alles heeft kunnen wegvagen. Dat er altijd dingen zijn, die stand xiouuen in de storm en idealen van het ene tijdsbestek ongeschonden naar het andere kunnen torsen. Het was deze gedachte, die op de eerste feestavond van „Onder Ons" domineerde. Men kon bewondering hebben voor de wijze, waarop de ge moedelijke sfeer tijdens de opvoerin gen, zo duidelijk tot uitdrukking ko mende in de annalen van de vereni ging, tot op de honderdste verjaardag bewaard is gebleven, maar nog meer zal men getroffen zijn door het stijl gevoel, dat sprak uit de keuze van het stuk „Genesius". Men heeft bij dit eeuwfeest de gedachten geleid naar de Kerk, die twintig eeuwen trot seerde en zowel in öe eerste als in de twintigste eeuw van haar bestaan aan vervolging was en is blootge steld. „Onder Ons" heeft willen to nen, dat haar hoge leeftijd niet tot de onbegrijpelijkheden behoort. Zij heeft het getuigenis, dat haar eeuw verband houdt met de twintig eeuwen van de Kerk, zeer duidelijk gegeven. Zondagmiddag is een vierjarig meisje uit Zaandam in het water van het zogenaamde ,,'t Weertje" geraakt en verdronken. Het kind heeft ver moedelijk getracht in een boottje te klimmen of heeft geprobeerd of het ijs al sterk genoeg was. HAAGS GERECHTSHOF. Onderzoek heropendIn de zaak I tegen een 25-jarige boomkwekers- j knecht uit Boskoop, die in eerste in- stantie was veroordeeld tot veertien i dagen gevangenisstraf wegens dief- 1 stal, heeft het Haags Geerchtshof j nog geen uitspraak gedaan. In de zaak werd voor heropening van het on- derzoek het dossier in handen ge- steld van de rechter-commisaris, ten- einde een psychiatrisch rapport te la- i ten inwinnen. Verdachte 'had op de t tuin waar hij werkte een portemon-1 naie van een ander geledigd.,,Als ik I geld zie, verzet ik me er wel tegen, i i maar ik neem het toch weg", had verdachte tegen de politie gezegd. i Zaterdagmiddag is in Djakarta we derom een Nederlander gearresteerd, n.l. een gymnastiekleraar aan de Car- pentier Altingschool. Sidi Mohammed ben Joessef, de voormalige sultan Mohammed de vijfde van Marokko, die door de Fransen is afgezet en thans in bal lingschap op het Franse eiland Cor sica verblijf houdt, is Maandag, ver gezeld door zijn vrouwen, bijvrouwen en dochters, uit de Corsicaarise hoofd stad Ajaccio in de richting van de Corsicaanse stad Bastia vertrokken. In Bastia zal het gezelschap zich aan boord van een speciaal vliegtuig be geven, waarna het, met nog onbe kende bestemming door zal reizen. Het gezelschap werd vergezeld door een Franse ambtenaar. Volgens nog onbevestigde berichten zal de ex-sultan een nieuwe verblijfplaats in Frankrijk zelf toegewezen krijgen. De Franse regering wil voorlopig niets mededelen over de toekomstige verblijfplaats van de ex-sultan. Vol gens sommige berichten zou deze echter geen verblijfplaats in Frank rijk zelf toegewezen krijgen, doch zou zijn bestemming het ten Oosten van Madagascar gelegen eiland Reunion zijn. Uit Parijs meldt AFP nader, dat in Franse diplomatieke kringen wordt bevestigd, dat de voormalige sultan Mohammed de Vijfde van Marokko naar Madagascar zal worden overge bracht. De 37-jarige Zaanse journalist, de heer A. H Hommerson, die in de zomer van 1952 enkele weken in gü- j zeling vertoefde omdat hij weigerde de bron van een zijner berichten te roemen, is Zaterdag overleden. „Genesius". En daarom is deze jubileumopvoe ring, die in de schaduw stond van het uitvallen van de hoof drol vertol ker en twee andere belangrijke krachten, zo buitengewoon goed ge slaagd. Dit was niet zo maar iets spe len. Men was gegrepen door de strek king van het spel en de bezieling was zo sterk, dat de regisseur, de heer Henk Zoutendijk uit Den Haag, voor het halen van het doek vertel de voor het eei-st van zijn leven een amateurgroep te hebben moeten aan raden, wat minder te x'-speteren. Het stuk ging terug naar de Chris tenvervolging onder keizer Diocle- tianus. Een beroemde legeraanvoer der, die tot het Christendom over ging, onderging de marteldood. De keizer heeft een droom, waarin hij de terechtstelling opnieuw beleeft en er zó van onder de indruk komt, dat hij opdracht geeft er een toneel stuk van te maken. Genesius, de lei der van de keizerlijke toneelschool, krijgt opdracht om de figuur van de legeraanvoeder uit te beelden. Hij voelt er weinig voor, want de Chris tenen hebben niet bepaald zijn sym pathie. Het bevel van de keizer is echter wet en Genesius begint aan zijn rol. Uiteraard doet hij het met tegen zin maar als hij zich gaat inleven in de hoofdfiguur, krijgt hij eigen aardige gewaarwordingen. Zij ver ontrusten hem, maar de keizerlijke opdracht dwingt hem zich verder te verdiepen in de christelijke menta liteit. Als hij tenslotte de marteldood van de legeraanvoerder speelt, wordt hij geraakt door Gods genade en aan vaardt het Christendom, waaraan voor hem onverbrekelijk de martel dood verbonden is. Zeer verzorgd. De opvoering van dit spel door „Onder Ons" was goed verzorgd. Costuums, grime en de schitterende décors van de heer Twaalfhoven, maakten naast het enthousiasme van de medewerkenden dit prachtige re sultaat mogelijk. In het programma had men de na men van de spelers achterwege ge laten en wij mogen op deze beschei denheid geen inbreuk maken, al thans op éen uitzondering na. De heer J. Th. Wesselingh, voorzitter, regis seur en bij uitvoeringen ook souf fleur van „Onder Ons", was deze avond na vele jaren terug op de planken. Het uitvallen van de hoofd rolspeler had hem génoopt de rol van Genesius te spelen en hij heeft dit gedaan op een bijzonder knappe manier. Hij was echter niet de enige, die uitblonk. De half verkindste wel lusteling Diocletianus werd eveneens opvallend goed vertolkt evenals de gladde Poppea, gunstelinge van de keizer en Albina, een jonge toneel speelster. Wij willen niet verder uitweidexi over de andex*e medewerkenden, om- l dat het moeilijk is een lange lofzang te maken zonder vervelend te wor den. Wij kunnen volstaan met te ge tuigen, dat de bezetting zeer sterk j was en niemand de overtuiging ge kregen kan hebben, dat de honderd- j jarige vereniging aan bloedarmoede lijdt. Met dit enthousiasme en met 1 deze smaak kan men met een gerust hart een nieuwe eeuw binnengaan. Gelukwensen. I Burgemeester L. J. den Hollander van Hazerswoude, die voorzitter was van het ere-comité, trad deze avond op als gastheer, in welke functie hij een bijzonder woord van welkom richtte tot dekep D. Bont van Zoe- terwoude, pater Provinciaal Ro- meus O.C.D. uit Geleen, pastoor P. Hennekes O.C.D., de burgemeesters mr. De Herder van Koudekerk a. d. Rijn, H. J. J. A. Smeets van Zoeter- woude en K. v. Diepeningen van Lei derdorp. Tijdens de pauze sprak de burge meester namens het gemeentebestuur De gezellige drukte voor de opvoe ring. Spelers en speelsters, die zich reeds in hun gewaden hebben „ge wikkeld" worden door de toneelkap per onder handen genomen. i van Hazerswoude woorden van waar dering en gelukwens tot de jubile rende vereniging. Hij herdacht de beide overleden voorzitters en was i verheugd, dat er bij de eerste opvoe- ring tijdens dit jubileum een zoon en dochter van de oprichter Jan Ver- kleij aanwezig waren. „Onder Ons" heeft veel gedaan voor het culturele leven van het dorp en van de streek. Daarom had de gemeenteraad beslo- .ten 500,beschikbaar te stellen j ter bestrijding van de onkosten, wel- ke aan de viering verbonden zijn. Onder applaus ovex-handigde de voorzitter liet bedrag aan de voor zitter. Namens het ere-comité deelde de bux-gemeester mede, dat door inge- zetenen 500,bijeen werd gebracht en wederom onder applaus kon de J voorzitter van „Onder Ons" een cheque voor genoemd bedrag in ont vangst nemen. Van het Anjerfonds was een tele- gx*am met gelukwensen binnengeko- I men ondertekend door mr. Kesper. Het fonds had als attentie bij dit ju- I bileum een mooie toneelverlichting aangeboden. Voorzitter J. Th. Wesselingh, die I de vereniging gedurende 30 jaren j heeft geleid werd verrast met een muziekstuk. I Bloemstukken waren binnenge komen van de pl. afd. van de L.T.B., van de toneelvereniging „St. Mi chael" uit 't Zwaantje, van het W.K. A. en de fa. v. d. Voort. Tenslotte werd nog het woord ge voerd door de heren v. Elburg en Gadela. respectievelijk namens de kring Rijnland en het hoofdbestuur van het W.K.A. BOSKOOP „Jeugd en Muziek" opgeheven De afd. Boskoop van de stichting „Jeugd en Muziek", die vex*scheidene jaren heeft bestaan, is door het te klein geworden ledental genoopt te liquideren. Verbetering visstand. Ter ver betering van de visstand in de Voor- of se Polder zijn enkele vissoorten uitgezet, en wel: 500 één-jarige Edel- karpel; 5000 Pootaal en 30.000 Mon- tee-aal. Het zal echter voor de kar pers 2 jaar dxxren voor zij „aan de maat" zijn en dus gevangen mogen worden. Voor de Pootaal eveneens 2 jaar en voor Montee-aal zelfs 5 jaar. Jaarvergadering „Zelf-hulp". Deze onderlinge ziekenkas hield haar jaarvergadering. Uit het financieel verslag bleek dat de inkomsten wa ren 1910,68 en de uitgaven 1756,51. De reserve bedraagt thans inclusief het laatste batig saldo 1650,De aftredende bestuursleden werden herkozen. Het aantal leden bedraagt momenteel 164. Tot controlecommis sie werden benoemd de heren J. van Gemeren, J. Hagen en J. van Gijzel. De heer G. Kool slaagde voor het practykexamen Boekhouden van{ Voorzitter J. Th. Wesselingh wordt de Ned. Associatie voor Practijk- voor enkele uren veranderd in Ge- examens. I nesius. LANGERAAR LEZING OVER PATER TITUS BRAND'SMA. Een avond om nooit te vergeten. Dat was onze indruk van de avond, !die de R. K. MidaenSvanaoeranigmg had georganiseerd, waarop pater Fe- lix Wezenbeek, Carmeliet, sprak j over het leven, werken en lijden van prof. dr. Titus Brandsma. Pater We zenbeek heeft de figuur van pater I Brandsma voor de aanwezigen laten i leven, en deze geloofsheld en mar- i telaa.r van Dachau, voor zijn toehoor ders als uitgehouwen in graniet. Want allen, die dit hoorden, zullen j nooit meer vergeten wat deze kleine j tengere priester heeft gedaan en doorstaan, en zo is geworden een I voorbeeld voor ieder. Wat jammer, dat niet veel meer leden der Mid denstandsvereniging gekomen waren. Geen wonder dan ook dat het bestuur over de opkomst teleurgesteld was. Gelukkig dat een aantal jongeren wel was gekomen en er voor zorgden, dat toch niet al te veel stoelen onbezet bleven. Pater Wezenbeek schetste pater Titus als een groot geleerde, die al tijd kinderlijk eenvoudig bleef. Heel zijn leven was gekenmekt door blij heid en esn alleropofferende liefde tot God en de evenmens. Reeds in zijn kinderjaren toonde hij zich een opvallend schrandere jongen. Toen reeds openbaarde zich zijn helder en groot verstand. Het is onbegrijpelijk, hoe deze man, die een zeer zwakke gezondheid bezat, zo ontzaggelijk veel heeft kunnen doen. Hij stichtte het blad Carmelrozen, een R.K. Leeszaal, werd professor in de Wijsbegeerte aan de Keizer Karei- universiteit te Nijmegen, en re^tor- magnificus dezer R.K. universiteit. In de oorlogsjaren werd hij de eerste en naaste medewerker van de Aartsbisschop. In die tijd stelde hij de richtlijnen op voor kath. journalisten. Deze daad is oorzaak geworden van zijn arrestatie en de zee van lijden, die hierop is gevolgd. Dank zij de mededelingen van velen, die zijn ge vangenschap meemaakten, en voor al ook van broeder Thuis, die hem meemaakte in Dachau is er veel be kend van het onmenselijk lijden, dat pater Brandsma heeft doorgemaakt. Een marteling was voor hem het verblijf in de gevangenis te Scheve- ningen en in het doorgangskamp te Amersfoort. Maar de bittere lijdens beker voor hem was wel boordevol in het kamp te Dachau. Pater Wezen beek vex'haalde van dit lijden, maar soms was dit zo erg, dat het zich niet verhalen laat. Ondanks dit behield Pater Titus zijn blijheid, en gelovige of ongelovige, allen zijn een en al bewondering voor hem. Talr'^k z;m de bekeringen geweest, die hij in gevan genis en kamp bewerkte. Zijn goed heid, en liefde waren overal als een zon die licht bracht en warmte in dit helse leven. Op 26 Juli 1942 's morgens om 2 uur is hij gestorven. Zijn lichaam werd verbrand, het lijden was voorbij. Pater Wezenbeek verhaalde verder nog verschillende opmerkelijke ge bedsverhoringen. Reeds is er een be gin gemaakt met de zaligverklaring van pater Brandsma. Ver vorens werdgn lichtbeelden i vertoond betrekking hebbend op pa ter Erandsma. Ka^p^.an Saers sprak een woord van dank. LEIDERDORP AANRIJDING Gistex-middag wilde een bestuur- der van een personenauto, komende van de Berkenkade, de Hoofdstraat i inrijden, wat verboden is. Toen hij dit -bemerkte, wilde hij keren, maar I reed daarbij tegen een aldaar gepar keerde auto aan, waardoor beide wa gens beschadigd werden. Daar de auto te dicht bij de hoek geparkeerd was, was ook de eigenaar van deze wagen in overtreding en indirect oorzaak van de aarijding, zodat de auto-bezit ters elkaar weinig te verwijten had den. De schade werd onderling ge regeld. Wilt U iets weten Vraag: Wanneer iemand geld ont vangt ingevolge de Noodwet-Ouder domsvoorziening en betrokkene be zit 'n eigen woning, moet dan bij overlijden het genoten bedrag wor den terugbetaald? Antwoord: Neen. Bij de uitkering is met het bezit van een eigen wo ning reeds rekening gehouden. Vraag: Kan mijn dochter trekken van de Ziektewet? Zij wex*kt 4 dagen in de week, waarvan 3 dagen bij de zelfde en 1 dag bij een ander, de ove rige 2 dagen is zij thuis. Antwoord: Wanneer Uw dochter huiselijke diensten verricht is zij in deze omstandigheden niet verzekerd volgens de Ziektewet.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2