Club der Vrije Vrijdenkers Indische pensioenen worden per I januari met 5 pet. verhoogd KOLEN Twee kelken uit kerk gestolen de toekomst op de wereldmarkt? van de week Dijkverzakking °p Texel De brood prijzen in Zuid Holland Burgemeester houdt landauer en krentenwegge in gereedheid Partij-orgaan voor technische- en organisatiekwesties der K. V. P. ZATERDAG 23 JANUARI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 M Vervolg van pag 1, tweede blad. i Een oud Latijns gezegde luidt: nemo dat quod non habet nie- al mand kan geven, wat hij niet heeft. Passen we dit nuchtere gezegde toe EN ZEGT, DAT DE MENS deze uitingen daaraan te danken heeft, dat hij een grotere en iets an- op het onderwerp, dat ons heeft be- ders gevormde hersen-inhoud heeftj zig gehouden, dan komen we of dan de hoogst-ontwikkelde dieren, i v/e het nu geloven willen of niet Want, zegt men, als een mens geen willen geloven tot een voor onge- hersens onder zijn schedeldak had of als zijn hersens verwond of be schadigd worden kan hij niet meer denken. Ja dat is zo, maar het is een zelfde soort bewijsvoering als deze, wanneer er geen zonnewarmte was, zou het leven op aarde onmoge lijk zijn. dan is de zonnewarmte de verwekker van het leven! De enige juiste gevolgtrekking is echter, dat zonnewarmte in de gegeven omstan digheden onmisbare voorwaarde is voor de ontwikkeling van het leven. Zo ziin de hersens in de gegeven om standigheden voorwaarde voor het dierlijk en menselijk ken-vermogen of bewustzijn. Rembrandt heeft verf nodig gehad om zijn kunststukken te maken; de verf is niet het kunststuk al is zij onmisbare voorwaarde om het te scheppen. ^5en symphonie van Mozart bestaat uit een menigte trillende katten- pezen en stalen draden, maar ge zoudt wat moois horen als ge al die katten-pezen en stalen draadjes tot trilling liet brengen zonder de fan tasie van Mozart! De stof, waaruit de hersenen zijn samengesteld verschilt in wezen niets, hoegenaamd niets van de stof, waaruit kolengruis of het vloer matje in de keuken is samengesteld en daarom blijft het zeer opmerke lijk en verwonderlijk dat een soort kolengruis, tot een zwaluw gevormd, op zijn eigen houtje vreemde landen gaat bereizen. Daarom verbazen we ons er over, dat de man, die in de polder naar de sterren staat te kijken, ofschoon hij hetzelfde stof is gemaakt als de lovigen niet zo prettige ontdekking. Wanneer iemand niet wil geloven, dat God de mens heeft gemaakt, zal hij toch moeten aannemen, dat „Iets"' de mens heeft gemaakt, welk Iets alle Pater Terhell te Djakarta overleden Het Missiehuis der paters Francis- keer van post door de lucht meerma- redelijke en zedelijke vermogens 'en e^n vertragende invloed blijken moet bezitten, v/elke de mens sie- jte hebben. ren. Niemand kan geven, wat hij niet heeft. Zelfs dat Iets, zelfs God nietI En na deze tweede, veel langere aan loop zijn we dan eindelijk gereed ,om met kans op succes opnieuw een sprong te wagen. MARIUS. I REGERING STELT VOOR: Voorlopig als voorschot BELEMMERINGEN IN HET LUCHTPOSTVERKEER. De luchtvaartcommissie van de In ternationale Kamer van Koophandel heeft de regeringen verzocht de post- autoriteiten de wenk te geven, ten canen te Weert heeft gisteren tele- behoeve van de internationale han- grafisch bericht ontvangen van het del en van de gemeenschap in het overlijden van pater Ivo Terhell algemeen, voor de verzending van de O.F.M., pastoor van de parochie op post gebruik te maken van alle in de Kramat, Indonesië. Pater Terhell, die luchtvaart bestaande mogelijkheden jaar a*s missionaris in Indonesië en om met name af te zien van het heeft gewerkt, stierf tengevolge van uitgeven van vergunningen of het ®en scute longontsteking Donderdag aangaan van bilaterale regelingen, Januari, te Djakarta na voorzien die volgens de commissie op het ver- tc zlJn geweest van de H.H. Sacra- - - - inenten der Stervenden. Pater Terhell, die 22 November 1901 te 's-Gravenhage is geboren, bleef na zijn priesterwijding tot be gin 1936 in de zielzorg in Nederland werkzaam te Drachten en Woerden. In Mei 1936 vertrok pater Terhell naar de Franciscaanse missie op Ja va, waar hij na 4 jaar kapelaanschap in 1940 benoemd werd tot directeur van het retraitehuis van Tjitjurug. In September 1943 werd hij door de Japanners geïnterneerd en na het einde van de oorlog nog enige tijd door de extremisten vastgehouden. Pater Terhell werd begin 1946 be noemd tot pastoor van het kamp Tji- deng te Djakarta. Van 1951 tot aan zijn dood was hij achter een volgens nog kapelaan en pastoor op Kramat. Pater Ivo Terhell heeft op Java gro te bekendheid verworven als predi kant en radiospreker. voor alle doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 Tel. 20114 (Advertentie) De regering is voornemens in ver band met de huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeper king per 1 Januari 1954 ook aan ge wezen overheidsdienaren van het voormalige Ned. Indië hun nagelaten betrekkingen en de gerechtigden op een uitkering ingevolge de algeme ne oorlogsgevallenregcling, voorzo ver deze thans ten laste van Neder land komt, indien en voor zolang zij zijn gevestigd buiten het grondge- held van de republiek Indonesië, in ooriogsongevann aanmerking te brengen voor een toe- zal geSchledcn' 13 nog 'n sterren, zwijgend zulke rare vragen j slag. kan stellen als: wie ben ik en van waar kom ik! Het ligt in het voornemen de toe- Wij menen de uiterste nuchterheid, «lag toe te kennen gerekend van 1 TkT J 1 J t welke vrijdenkers past, geen ge weld ^anuari 1954. Zij zal dan m het al-1 Jlv 0O0rl3HClSC lïllllCclllT£ OITOO 1ÏCC0I1 ltl aan te doen, als we koud-weg consta- gemeen 5 bedragen van het i teren, dat één mens in de polder van grondbedrag, nadat dit eventueel is totaal andere en hogere orde is dan ver^°°8d met duurtetoeslag en bij- alle trillioenen sterren bij elkaar en daarbij opgeteld de flora en fauna 1x1 afwachting van de totstandko- voorziening zal de bovenbeedoelde toeslag bij wijze van voorschot wor den uitbetaald. Om administratief-technische re denen zal de betaling van het voor schot op zijn vroegst tezamen met de uitbetaling over de maand Februari a.s. kunnen geschieden. De betaling van het voorschot op de toeslag op de wachtgelden en daarmede overeenkomende uitkerin gen zal voorshands kwartaalsgewij ze geschieden. Op welke wijze de uitbetaling op algemene oorlogsongevallenregeling- Bus van de dijk af gegleden Doordat de. chauffeur van een bus uit Hoorn, die een 19-tal arbeiders van de N.V. Koek- en Beschuitfa briek Hille en Zn te Zaandam naar huis vervoerde, op een smalle dijk in de buurtschap 't Kalf moest uit wijken voor een tegenligger is de auto van de weg gegleden. De bus kwam op zijn kant in een sloot te recht, alle inzittenden konden onge deerd via de deur de wagen verla ten. van de vijf werelddelen. Hij kent zich zelf en kan zelf schep pen. Opnieuw staan we nu voor de vraag: wie heeft de mens, die zich zelf bestuurde persoonlijkheid in de dode stof binnengelaten? Door verbreking van een glas-in- lood-raam hebben indringers zich toegang verschaft tot de Sint Nico- laaskerk in de Wijk Genooy te Ven- lo. Na een sacristiraam geforceerd te hebben is men de sacristie binnen gedrongen, waar een kistje met o.a. twee kleine kelken is ontvreemd. Met behulp van een speurhond heeft de politie het weggeworpen kistje terug gevonden. De vrij waardevolle voor werpen waren eruit ontvreemd. De politie zet het onderzoek voort. ming van de vereiste wettelijke Harde noodzaak DE WITTE POKKEN Weer is een alastrim-patiënte als genezen uit het ziekenhuis te 's-Gra venhage ontslagen, zodat er nog 26 zieken zijn. Het aantal observatie- gevallen is met één vermeerderd en bedraagt thans 13. Het betreft hier een verpleegster in het ziekenhuis. Het is echter twijfelachtig, of dit 'n alastrim-geval is. Men heeft echter het zekere voor het onzekere willen nemen en deze verpleegster voorlo pig geïsoleerd. IN GIERKELDER GEVALLEN Hedenmorgen is een 75-jarige in woner uit Overloon levenloos uit de gierkelder bij zijn woning opgehaald. Vermoed wordt, dat hij door de duis ternis is misleid en in de kelder ge vallen. tt Elsie Fey Wanneer we over „sterren" spreken, over mensen, die erg goed op deze wereld geleefd heb ben, dan denken we soms, dat dergelijke mensen alleen maar vroeger, heel lang geleden, heb ben geleefd en we zouden erg staan te kijken, wanneer we hoorden, dat er dikwijls vlak bij ons zulke „sterren" leven, dat wij dagelijks met echt „gro te mensen" omgaan. Daarom hebben we van de week eens een „ster" in onze kijker genomen, die in deze tijd leefde en die zo „gewoon" was, dat je feitelijk helemaal niet zou zeg gen, dat het een „ster" was. Elsie Fey was een gewoon meisje uit Maastricht, dat in 1923 geboren werd en goed haar best op school deed, omdat ze graag in de wereld vooruit wilde komen. Ze studeerde erg hard en kon ten slotte 6 talen spreken. Toen ging ze naar de K. L. M. en werd stewardess in de vlieg tuigen. Een stewardess zorgt on derweg voor de passagiers; ze schenkt koffie voor hen in, deelt leesboeken en kranten uit, geeft een oude dame een kussentje om gemakkelijker te zitten, kortom ze zorgt, dat de passagiers het zo gezellig mogelijk hebben. Nu zul je zelf toe moeten ge- zen, dat Elsie op het eerste ge- icht niet direct voor „ster" in le wieg gelegd was; honderden neisjes zorgen bij moeder thuis voor hun kleinere broertjes en :usjes en doen dan feitelijk pre cies hetzelfde als Elsie. Waarom Elsie aan toch een ster" geworden is? Wel, het komt er hier op aar de niet op aan, wat je doet, maar '.oe je het doet. En de manier, waarop Elsie Laar werk deed, maakte haar ot „ster". Ze was altijd erg op- ewekt en als ze een boze bui lad, merkte niemand daar iets ten; met de meisjes, waarmee je samen werkte, was ze altijd ?oede vriendjes en als een van hen in moeilijkheden was, stond Elsie altijd klaar op te helpen. Dit was ook het geval op 20 October 1948. Een van de meis jes moest met het vliegtuig „Nij megen" mee naar Engeland, maar dat meisje was een beetje ziek en Elsie zei haar, dat zij wel in haar plaats mee zou gaan. Boven Engeland kreeg het vlieg tuig een ongeluk en viel bran dend omlaag. Elsie lag zwaarge wond tussen de brokstukken van het vliegtuig; ze was heel erg verbrand, maar toen twee jon gens haar kwamen helpen, ver gat ze haar vreselijke pijn en zei glimlachend, dat ze het reuze aardig vond, dat de jongens zo goed voor haar waren. Elsie stierf in een Engels ziekenhuis, maar nu na 5 jaren praten de mensen van dé K. L. M. nog over haar. Elsie was een gewoon meisje dat echter „ster" werd, omdat ze haar werk zo goed en met een zo opgeruimd humeur deed. Je kon haar alleen maar kwaad krijgen, wanneer je kwaad sprak over andere mensen, of wanneer ie lelijke dingen zei. Dat waren dingen, waar onze „ster" Elsie, die door alle jongens en meisjes van deze tijd nagevolgd kan worden, werkelijk heel boos aver werd. STERRENKIJKER. Twee mogelijkheden. Nederland zal straks in het bezit j zijn van militair materieel van Ame rikaanse origine, dat van dure sa- re productie van het Ministerie van' menstelling is en kostbaar onder- £ied aan deze tijd IN DEVENTER In Deventer staat de 50.000ste geboren te worden. Het krijgt een gemeubileerd huis en nog zo het een en ander. Dat kindje daar in Deventer 't is er nog niet maar 't stevent er zo regelrecht de rijkdom in, wees welkom kindje, kom er in. Hier ben ik, zal het zeggen dan, de koffers komen achteraan, zit-bad-slaapkamer plus salon ik vond, dat het niet minder kon. De grond heb ik al uitgezocht, die wordt betaald en is gekocht, de meubels moet ik eefst nog zien, ik heb een and're smaak misschien. Leg mij nu eerst in 't wiegje maar en maak een lekker flesje klaar, zo niet te warm en niet te koud, zo echt, waarvan een baby houdt. En komt de Burgemeester dan, dan wil 'k die rose luier an, met 't wapen van de stad in 't groen, dat is het minste wa 'k kan doen. De deputatie van de stad kan komen, als ik heb gehad mijn tweede fles en zet dan maar een tafel voor cadeautjes klaar. De harmonie kan komen en wat spelen als ik wakker ben, maar geen lawaai en zo in 't groot, dan schrikt zich ied're baby dood. Besef wel wat het zeggen wil, dat ook een baby slatien wil, zo dat is alles, naar ik gis, 'k denk, dat het nu geregeld is. Alleen dan nog die gevelsteen, die in het huis komt, naar ik meen, zorg, dat de tekst klassiek en kort en lapidair geschreven wordt. Ik ben waarschijnlijk lang reeds heen vóór 't beit'len van mijn gevelsteen, waarop zal staan lezer, ontroer! hier leefd' en dichtte TROUBADOUR. Economische Zaken, heeft er gis teravond, in een inleiding voor de vereniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap, op gewezen dat het nuttig zou zijn te streven naar het instellen van een fonds, dat de mogelijkheid biedt aan de Neder landse industrie om de militaire pro ductie op gang te brengen en de ex port te bevorderen. Dit fonds zou dan niet gefinancierd moeten wor den uit de begrotingen van Oorlog en van Marine, maar thuis moeten houd eist. Men kan in dit verband twee dingen doen: Straks voor buitenlandse va luta (voor het grootste deel dol lars) kopen wat nodig is. 2. Er voor zorgen, dat tegen die tijd Nederland zelf een in dustrie heeft, die militaire goe deren en onderdelen daarvan produceert. Men zou in dat geval dus, naast horen onder de begroting van het het. militaire apparaat, ook het mi- - rtement van Economische Za-1 apparaat moeten ken. Departement van Economische Za-1 opbouwen Met deze opbouw van dit laatste Eerlang zal de Amerikaanse mili taire hulp verminderen c.q ophou den, waardoor de vraag naar militai re goederen op de binnenlandse markt groter zal worden. Overschakeling op een vergrote militaire productie (tot dusverre is deze slechts 5,5 van de totale in dustriële bedrijvigheid) brengt ech ter voor de industrie grote risico's mee, terwijl voorts een vrij lange aanlooptijd nodig is. Voor de Nederlandse industrie moeten de voorwaarden aanwezig zijn waardoor deze productie com mercieel verantwoord is. In ons land is de productie van militaire goederen in stijgende lijn. Door de Noord-Oostenwind, die na de storm van enige dagen gele den is komen opzetten, zijn de berm en de stortberm van de Wadden-zee dijk bij het Horntje op Texel in de buurt van de Mok over ruim hon derd meter weggezakt. In het dijkgedeelte op de zeebo dem is een groot trechtervormig gat geslagen. Tien meter uit de dijk is de diepte 7 tot 8 meter en 20 meter van de dijkvoet 12 meter. In totaal beslaat de verzakking een opper vlakte van 1 hectare. In 1920 is een soortgelijke verzak king voorgekomen. Een aannemers bedrijf, dezelfde firma, die destyds de werkzaamheden heeft uitgevoerd, is bezig noodvoorzieningen te tref fen. In aansluiting op ons bericht van gisteren, betreffende de nieuwe brood- prijsregeling, laten wij hier een staatje volgen van de broodprijzen, die' vanaf vandaag in de provincie Zuid-Holland gelden: 's-Gravenhage, Rijswijk, Voorburg, Rotterdam (met uit zondering van de plaatsen Hoek van Holland, Rozenburg, Hoogvliet en Pernis), Schiedam. Vlaardingen 35 36 Leiden, Oegstgeest, Delft. Gouda, Haastrecht, voor wat betreft het gebied Stol wij kersluis, Dordrecht, Dubbeldam 36 37 Rozenburg 38 39 Overige gemeenten en gedeelten van gemeenten 37 38 apparaat moet men echter tijdig be ginnen, gezien de vrij lange inloop periode die nodig zal zijn. Onbekend terrein. Hierbij gaat dus de concurrentie' spreken en gaan kwaliteit, levertijd en prijs een rol spelen. Wil Neder land in deze wedloop mee kunnen doen dan zal de industrie over de eerste moeilijke periode moeten wor den geholpen en zal de regering de helpende hand kunnen bieden. Behalve voor de productie voor eigen land liggen voor de industrie dus ook kansen in het buitenland, wat voor de Nederlandse militaire industrie voor het ovsrgrote deel een onbekend terrein is. Het is daar om belangrijk, dat Nederland, meer dan thans het geval is en zo spoedig mogelijk, als producent van militaire goederen op de internationale markt verschijnt en zich een behoorlijk aandeel in de omzet verovert, in het bijzonder in EDG-verband. Vol verwachting klopt Deventers hart Duizenden beschuitjes met rood-witte muisjes Niet in het belang van de militaire dienst Fondsje voor spiritualiën De krijgsraad te velde-Oost te Arn hem heeft de zaak tegen de res.-ma- joor terugverwezen, nadat de audi teur-militair een voorwaardelijke mi litaire detentie had geëist van twee weken en een geldboete van twee honderd gulden, subs, vijfentwintig dagen. H. heeft terecht gestaan onder beschuldiging dat hij als meerdere (commandant van het opleidings kamp der Nationale Reserve nabij Na het bericht dat Deventer de ge boorte van de 50.000ste inwoner zal begroeten door schenking van een gemeubileerd huis ten name van de verwachte baby, nam de bevolking van de „Koekstad" nog sneller toe dan men had gehoopt. Vandaar dat gistermiddag het ka binet van de burgemeester getuige was van een zeer snelle voorberei ding van de feesten, die de koekste- delingen wachtten omdat men de aangifte van het „wenskind" Maan dag of zeer kort daarna verwacht. De burgemeester, mr. H. W. Bloe- mers, zal tezamen met zijn echtge note, gezeten in een landauer be- Vandaag wordt nieuwe voorzitter gekozen De partijraad van de KVP heeft gisteravond in een vergadering te Utrecht besloten een nieuw partij-or gaan in het leven te roepen. Dit or gaan zal de naam „bestuursraad" dra gen en speciaal worden belast met de behandeling van partij-technische en partij-organisatorische onderwerpen. De partijraad zelf zal zich voortaan beperken tot het politieke werk. Vandaag zal de raad een nieuwe voorzitter aanwijzen. De enige can- didaat, die gesteld is, is mr. H. W. v. Doorn, substituut officier van justi tie in Rotterdam. Voorts zal prof. Romme spreken over het parlemen taire werk van de kamerfracties. Lange voorbereiding Aan het besluit tot instelling van „de bestuursraad" is een langdurige discussie voorafgegaan, met name over de samenstelling van dit nieu- Arnhem) zyn invloed had gebruikt we orgaan. De kring Den Helder had tegenover een mindere bij een aange- een amendement voorgesteld om de legenheid, die vreemd was aan de afgevaardigden van de kringen in de belangen van de militaire dienst. De- 1 raad te beperken tot twee van iedere ze aangelegenheid betrof een fondsje kring, met één meer voor elke 10.000 van de vrijwilligers waaruit ook spi ritualiën bleken te zijn gekocht en gebruikt tijdens samenkomsten in het kamp, zulks met medeweten van be klaagde, die echter zou hebben na gelaten in te griipen. leden, die de kring heeft. Hiertegen rezen ernstige bezwaren van de zijde van de grote kringen, zoals Maastricht en Den Bosch, die meenden, dat daar door een wanverhouding in het leven werd geroetien ton gunste van de kringen met weinig leden. Het amen dement kreeg echter de steun van het partijbestuur en werd tenslotte met 55 tegen 24 stemmen aangenomen. Knoop doorgehakt De waarnemende partijvoorzitter, de heer Ch. G. Matser uit Arnhem, was van mening, dat in deze lang slepende kwestie nu maar eens een besluit moest vallen, ook al houdt het zo juist verschenen rapport van de commissie Van der Grinten zich met deze materie bezig. Een aparte com missie uit het partijbestuur zal dit rapport over de eenheid van de ka tholieken op staatkundig terrein na der bestuderen en er te zijner tijd over rapporteren aan de partijraad. Jongeren protesteerden De rest van de avondvergadering was gewijd aan huishoudelijke aan gelegenheden, speciaal aan de begro ting voor 1954. Hierbij deed zich een incident voor met de jongerenorgani satie door financiële moeilijkheden gedwongen had de penningmeester 'n vermindering van verschillende pos ten voorgesteld, waaronder die van de jongerenorganisatie. spannen met twee bepluimde schim mels, de gelukkige moeder en de jonge wereldburger (burgeres) gaan begroeten, terwijl de kerkklokken van Deventer luiden en het carillon van de grijze Lebuinustoren wordt bespeeld. De burgemeester biedt het gezin, dat door de geboorte wordt verblijd, een door hem meegevoerde krentenwegge (krentenbrood) aan die van de in het Oosten des lands ge bruikelijke geweldige lengte en breedte zal zijn. Er gaat op de Za terdag na de geboorte een optocht door de stad, alle Deventenaren wor den op die dag ten stadhuize ver wacht bij een receptie, waar hun be schuiten met muisjes worden aan geboden. En daarna zullen de café's voor de Deventenaren openblijven tot vier uur in de nacht. De schoolkinderen krijgen de niuis- jes op de beschuiten in de stedelijke kleuren rood en wit. Gisteravond improviseerde men ook de gelegenheid voor de Deventenaren om allen deel te hebben in het ori ginele geschenk voor de baby. He denmiddag gaan herauten te paard door de stad om met hun bazuinge schal de burgerij een collecte aan te kondigen, te houden door de in uni form gestoken vrouwelijk en manne lijke leden van de dienst bescherming bevolking. Men neemt reeds bij voorbaat aan, dat Deventer zo in een ommezien het geschenk en wat daar bij komt bij elkaar krijgt. Zeven familieleden op één dag jarig Vandaag is het een merkwaardige dag voor het echtpaar Smit-Ahling te Zaandijk. Man en vrouw vieren beiden hun 70ste verjaardag. Boven dien verjaren die dag een dochter, een kleinzoon, twee neven en een broer van mevrouw Smit. De heer en mevrouw Smit werden 70 jaar geleden niet alleen op dezelfde dag geboren, doch ook op die dag in de zelfde kerk gedoopt, hetgeen mis schien niet van veel fantasie getuigd, maar toch wel sterk is. Verkeerde injectie toegediend In de aangehouden zaak tegen de verpleger van de psychiatrische in richting Groot Graffel, van D„ die Het meningsverschil werd tenslotte toen hij nachtdienst had, een patiënt bijgelegd, nadat het partijbestuur zich bereid had verklaard nog eens met een legatie van de jongeren te pra ten over wat er nog gedaan zal kun nen worden om hun grieven te onder een verkeerde injectie heeft toege diend, tengevolge waarvan deze was overleden, heeft de officier van ju stitie opnieuw drie weken hechtenis voorwaardelijk met een jaar proef- t"d geëist.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8