De Sint Lodewijkskerk wordt gerestaureerd en j uitgebreid met 2 zijkapellen Uiöse^hutspot e 1 1 1 U1N i„J®i L L j Lml iCj ST LODEWUKSIdEBki AlbLIOTJIf Ell Er komt 1n nieuwe pastorie tussen de kerk en Soc. Dienst a 1 i i 7A.TERDAG 23 JANUARI 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 PLANNEN IN VERGEVORDERD STADIUM 2jOALS DEKEN M.- A. JANSEN in zijn nieuwjaarspreek reeds heeft aan gekondigd, beginnen de plannen tot restauratie en uitbreiding van de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur te Leiden vaste vorm aan te nemen, evenals het plan tot bouw van een nieuwe pastorie tussen de kerk en het gebouw van de Dienst van Sociale Zaken, dus op de plaats waar zich thans een muur en daarachter de fietsenstalling bevinden. Er zijn echter nog ver schillende goedkeuringen van overheidsinstanties nodig, zodat deze publi catie met enig voorbehoud geschiedt. Wanneer de verdere voorbereidingen volgens plan verlopen, hoopt men nog in de eerste helft van dit jaar met de restauratie van de kerk te beginnen, die hiertoe enige maanden gesloten zal moeten worden; deken Jansen hoopt echter Kerstmis 1954 in de geres taureerde kerk te kunnen vieren. Daarna wordt begonnen aan uitbreiding van de kerk en tenslotte aan de pastorie-bouw. De toren van de kerk is eigendom van de gemeente, die bereid is mede te werken aan de restau ratie. Alle werkzaamheden worden uitgevoerd onder leiding van het ar chitectenbureau ir. Hugo van Oerle en J. J. Schrama te Leiden. i IF^i Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. J^E KERK BLIJFT zoveel mogelijk in oude vorm ge handhaafd, als een in empire-stijl getransformeerde gothische kerk. Hiervan uitgaande stonden de architec ten voor de grote moeilijkheid het aantal plaatsen van 380 tot 600 op te voeren, zonder het beeld en de sfeer van de kerk aan te tasten. Dit zal bereikt worden door aanbouw van twee zijkapellen aan weerszijden van het priesterkoor. Door openingen tussen de bestaande zui len zullen zij in open verbinding met het priesterkoor komen te staan. De linkerkapel ligt met haar as in een schuine hoek ten opzichte van de kerk, zodat de gelo vigen zowel het zij-altaar als het hoofdaltaar kunnen zien. De rechter zijkapel ligt evenwijdig aan de hoofd beuk en wordt als korte zijbeuk gebouwd, met een in gebouwd zangkoor, dat aldus dicht bij het priesterkoor komt te liggen. Het orgel blijft achter in de kerk en krijgt een electrische verbinding met de speeltafel op I het zangkoor. De tribunes achter in de kerk blijven in gebruik en zullen doelmatiger ingedeeld worden. Aldus wordt een totaal van 614 plaatsen bereikt. Behalve de bestaande ingang aan de Seenschuur komt I er ook een toegang van de Breestraat af door de Boom- gaardsteeg, waar een zeer ruime rijwielstalling komt. I SOC. ZAlLtn NIEUWE PASTOfclE Zal men Kerstmis 1954 in de gerestaureerde kerk kunnen vieren Eerst enige maanden gesloten De bovenste tekening is een situatieschets van het frontaanzicht op de Steenschuur, zoals de architecten dat zich gedacht hadden. Geheel links ziet men een deel van het gebouw van de Dienst van Sociale Zaken, ver volgens de te bouwen pastorie, de kerk, de oude pas torie (R.K. Bibliotheek) en het gebouw van de K.A.B. De tweede tekening is een plattegrond. Wat de kerk betreft, onderscheidt men 1. priesterkoor, 2. Mariakapel, 3. zijkapel, waarboven het zangkoor, 4. doopkapel, 5. sa cristie, 6. bij-sacristie, 7. verwarming, 8. fietsenberging. Van de pastorie ziet men alleen de begane grond: A. patio, B. hoofdingang, C. dienstingang, D. hal, E. spreek kamer F. woonkamer, G. keuken, H. zaal. Op de eerste verdieping van de pastorie komen: zit kamer deken, kantoor, slaapkamer, twee logeerkamers en kamer personeel. Op de tweede verdieping zijn ge projecteerd: zitkamer, slaapkamer en zit-slaapkamer. J)E NIEUWE PASTORIE wordt ge bouwd op het open terrein tus sen de kerk en Sociale Zaken. Het eigenlijke woongebouw komt aan de .Steenschuur te liggen (drie verdie pingen, zoals de tekening laat zien). De voorgevel krijgt weliswaar geen historische vormgeving, maar wordt wel aangepast aan het beeld van de Steenschuur. De overige ruimten worden ge bouwd om een binnenplaats, waarin zich tevens de hoofdingang bevindt. De bezoekers bereiken de pastorie dus van de Steenschuur af door een open gang over de binnenplaats naar de hoofdingang. Deze bouwwijze is gekozeh om het licht, dat in de kerk valt, niet te belemmeren en boven dien naast de kerk enige open ruim te te verkrijgen, die aan de voorzij de ontbreekt. Deze patio geeft de pastorie een zeker onderscheid van andere gebouwen. Aanvankelijk heeft men nog over wogen de voormalige pastorie aan de andere kant van de kerk weer in ere te herstellen, doch het gebouw bleek geheel ongeschikt en ondoel matig voor deze bestemming, zodat j NAAR. iEfESTRAAT O G D £*3 I - fP men van dit plan is afgestapt. He achterste deel van dit huis zal afge broken moeten worden om plaats te maken voor de rechter zijbeuk van de kerk. De rest zal aan R.K. instel lingen ter beschikking worden ge- steid. JEGANE GROND Uit het bovenstaande blijkt wel,j dien. Vooral de restauratie van de dat er veel werk verzet moet wor- kerk eist veel zorg. Het gemeente den. Zeer ingewikkeld werk boven-1 bestuur heeft reeds blijk gegeven al- Zaterdag 23 Januari. Zoals men vandaag in de Kath. Weekagenda van Leiden kan lezen wat een katholieke activiteiten weer in de komende week! houdt de Ned, R.K. Middenstandsbond, afd. Leiden, a.s. Maandagavond om 8 uur jaarvergadering in „In den Vergul den Turk". Bij de bestuursverkiezing treden de heren J. C. J. Lambermont, W. van der Holst Jr. en G. P. Ber gers af; zij zijn herkiesbaar, maar de leden mogen vanzelfsprekend ook an dere candidaten naar voren brengen. Bovendien staan er nog vele andere huishoudelijke, maar toch belangrijke, punten op de agenda, zodat een grote opkomst van leden zeer gewenst is. Als „extraatje" op deze vergadering zal wethouder S. Menken aanwezig zijn om met de leden over alle mo gelijke kwesties van de gemeentepo litiek te spreken. Ook dit rechtvaar digt een gang naar de Turk! Wanneer we even verder vooruit zien, ontdekken we op Maandag 31 Januari, om 8 uur in het Sint An- tonius Clubhuis, een uitvoering van het R.K. gemengd koor „Het Zonne lied", onder leiding van Abr. Mar- tijn en met medewerking van een dansgroepje onder leiding van Corrie de Wekker, begeleid door J. Stok- kermans. Het programma voor de pauze vermeit o.a. het Magnificat van Hendrik Andriessen, werken van Brahms, Schubert, Chopin, Grieg, Strauss, Tschaikofskl. Na de pauze treedt de balletgroep op, waarna het koor besluit met een fragment uit de ooerette „Das Dreimadlerhaus" van Schubert. Een zeer interessant pro gramma dus, de moeite waard om te paan luisteren. Laten Leidens katho lieken dit hardwerkende koor de stimulans geven, die het toekomt, door veel belangstelling te tonen. Gisteren meldden wij, dat de heer Burgerlijke Stand Geboren: Nicolaas Willem, z. van J. van Duijn en G. J. de Mooij; Dirk Nicolaas, z. van J. van Staden en L. E. Lindenberg; Gerarda Apolonia, d. van C. P. Baak en C. J. Disseldorp; Cornelis Dirk, z. van J. A. Bogerd en M. M. Heemskerk. W. E. Neuteboom uit Leiden een fraaie prijs ontvangen had op de ten toonstelling Avicultura in Den Haag. Dat is ook zo. Maar niet de medaille van de Minister, zoals wij gisteren schreven, doch de medaille van de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland voor het fraaiste dier in de Nederlandse grote hoenderrassen, 't Is maar dat u het weet. STADSKOK. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Kerkelijk Voor bereidend examen de heer A. van der Klaauw te Leiden; voor het doet. examen Ned. Recht de heer L. v. d. Laan te Leidenvoor het doet. exa men Ind. Recht mej. M. C. van Has- sel te Den Haag; voor het doet. exa men geneeskunde mej. M. K. Hart- grink te Egmond aan Zee en de heren C. P. van Heel te Den Haag, J. Hrouda te Leiden, J. D. Mulder te Leiden, H. A. R. Nikkels te Den Haag, H. M. van Praag te Schiedam, I. Schnitzler, U.S.A., P. H. M. Strijkers te Maastricht; voor het artsexamen le gedeelte de heren P. Gans te Lei den, P. Kanaar te Den Haag en S. H. C. de Zeeuw te Leiden; voor het arts examen 2e gedeelte mej. C. Koren- hoff te Leiden en de heren W. E. de Haes te Echt (L.), J. H. Hugenholtz te Oegstgeest, F. Lim A Po te Leiden, J. T. Mets te Breda en J. Windhorst te Voorburg. Doktersdiensi. A.s. Zondag 24 Januari '54 zal de dienst worden waargenomen door: dr. De Bruyne, Hartman, Pleiter, Verbrugge, Wij- dicks. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 23 Ja nuari 13 uur tot Zaterdag 30 Jan. 8 uur waargenomen door de Apo theek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8. Te lefoon 26274. Zie voor het overige Stadsnieuws pag 1 van het vierde blad. IN DE LEIDSE BIOSCOPEN Ie medewerking te willen verlenen aan de totstandkoming van dit ge heel, hetgeen nodig is omdat er met de gemeente nog enige problemen moeten worden opgelost. Casino. In het verhaal van „For men only" wordt het systeem van ontgroenen even op de hak geno men. Weliswaar niet het ontgroenen zoals het in onze studentenwereld op tamelijk gematigde wijze wordt toe gepast, maa.r de „hazing" het „ge donder", zoals dat uitgegroeid is bij de Amerikanen en tot excessen heeft geleid. Vooral op de avond vóór de toelating der studenten tot de uni versiteit gaat het er Spaans naar toe. zoals wel blijkt uit de "naam, welke deze avond heeft gekresen, n.l. de .,hell night", helse avond. Op zo'n „heil nmht" krijgt één der groenen de opdracht een hondje dood te schie ten en later het hondenbloed te drin ken. Men begrijpt, dat van zulke excessen narigheden moeten komen en dat gebeurt dan ook prompt. Maar •aan het „gedonder" komt een eind Het gegeven leent zich niet voor een kinderfilm en is dus gereser veerd voor personen boven 18 jaar. Lido. In de Italiaanse film ..Europa '51" 'ien we de talentvolle filmspeelster InTid Bergman in een harer beste creaties. De film brengt nos deze gevierde film speelster als de moeder van een jon?en, voor wiens vragen en moei lijkheden zij nauweliiks oor heeft, inbeslagpenomen als zij wordt door andere dingen. Als het kind evenwel gestorven is na een val in het trappenhuis, komt zij tot bezinning en begmt haar .even in het belang der lijdende nensheid. Een leven, dat door slechts weinipen, eipenhik door niemand be grepen wordt. In het bijzonder niet door haar man en haar moeder, die in het gedrag van de vrouw zelfs aanleiding zien haar te doen opslui- l.en in een krankzinnigengesticht. Op zeldzame wijze weet Ingrid Bergman haar grote talenten hier tot uitdrukking te brengen en de toe schouwers te boeien door haar intens verheven spel. Roberto Rossellini heeft op knappe wijze de regie gevoerd en deze pro ductie Pontide Laurentiis is voor Ne derland uitgebracht door de Stan daardfilms uit Leiden. De film is door de KFC gekeurd poor volwassenen. Luxor. „De rode baret", behoort cot het genre geromantiseerde oor logsfilms, waarmede Hollywood al ?en jaar of tien goede zaken doet. De ze keer zijn het voor de verandering weer eens parachutisten. Vanzelspre- kend een troep rauwe jongens, die in hun vrije tijd hun gebruikelijke hei beltjes hebben, maar zodra de vijand in zicht is één blok onverzettelijke vaderlandsliefde vormen. Op de ver schillende slagvelden staan ze hun mannetje en er is altijd wel een snau werige sergeant-majoor, die sneuvelt op de manier van ,,'t was toch een toffe kerel". De hoofdpersoon is een ex-piloot, die eens een fataal bevel gegeven heeft en sindsdien niets an ders wil zijn dan een gewoon soldaat, hoewel zijn leiderscapaciteiten direct in het oog lopen. Ieder aanbod om of ficier te worden slaat hij af, maar tenslotte komt hij toch in de afdeling sterren terecht, tengevolge van een verkering plus de ervaring dat men zijn leiding bij de gevechten nodig heeft. Een oorlogsfilm, die in niets boven de vele middelmatige soortgenoten uitsteekt, maar op een zeer onder houdende wijze wordt opgediend. Wie graag helden aan het werk ziet, heeft een zeer grote keuze. Voor 14 jaar en ouder. Trianon. De Franse filmmaker J Clouzot zette ons enige jaren gele- I den „Manon" voor,, een film die uit blonk door zijn onfrisse inhoud. Het „Loon van de angts", dat hij ons dit- maal heeft menen te moeten toestop- pen, munt eveneens uit door een grauwe yitziohtloosheid en gering schatting van het leven. Het verhaal speelt in Mexico in een wereld van hitte en verveling. Vier jonge kerels J krijgen opdracht tegen hoge belo- 1 ning een lading nitro-glycerine te I vervoeren, dat gebruikt moet wor den om de vlam van een in brand gevlogen petroleumbron uit te „bla- Izen". In een lange autotocht, waar op ons niets bespaard blijft, zien we wat zij voor dit loon over hebben. Twee vliegen met hun lading in de lucht, de derde wordt door zijn vriend overreden en sterft aan de gevolgen. De laatste stort, nadat hij zijn geld en dat van zijn vriend geïnd heeft, van pure vreugde in een ravijn. In Manon was het 't leed van de naar Palestina gesmokkelde Joden, dat door Clouzet als achtergrond voor een onsmakelijk verhaaltje mis- bruikt werd. Dit keer is het de angst, I die hij «met een sadistisch genoegen in exploitatie bracht. Het is echter niet zozeer de angst van zh'n hoofd personen, maar die van de toeschou wers, waarmee hij zijn loonzakje gevuld heeft. Wij kunnen ons voor stellen, dat de Russen deze film op het festival in Cannes enthousiast hebben begroet. Het ziet er inder daad slecht uit voor het Westen als dit haar bekroonde culturele uitin gen zijn. De K.F.C. heeft deze film voor strikt volwassenen gekeurd. Rex. Van de amusante film „Fan-fan la Tulipe" is eigenlijk geen verhaal te schrijven, want het is een aaneenschakeling van stoutmoe dige capriolen, die Gérard Philipe als Fanfan uithaalt. Deze Franse avonturier, die als soldaat in het le ger van Lodewijk de XV diende, dreef de soot met de (zoals hij het noemde) „kanten" officieren uit die tijd, hii veroverde met evenveel bra- vour het schone geslacht en trok zijn de»en om het soms geheel alleen te- I gen bandietenbenden op te nemen, I waarbij hij steeds als overwinnaar te voorschijn kwam. Door zijn dolle streken geraakte hij soms in grote moeilijkheden, zo dat hij eens zelfs de strop van de galg om zijn hals voelde, maar de andere dag veroverde hij weer het vijandelijk hoofdkwartier en zette de I generale staf gevangen. De vele avonturen worden in deze film met veel spanning en geestdrift gespeeld, waarvan de kijkers van het begin tot het einde kunnen genieten. Toegang voor volwasenen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2