2)e £cidóe(Soii4<Mit De komende Viermogendheden- besprekingen Reserverad BARNKUPE Spaans optreden lokt protest uit Weer een veto Indische bewakers lieten gevangenen achter Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 23 JANUARI 1954 42ste JAARGANG No. 13100 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1951 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5* BERLIJN „INDIEN DE SOWJET-RUSSISCHE leiders op de komende bespre kingen te Berlijn blijk geven wer kelijk bezield te zijn door de wens de voorwaarden te scheppen, waar onder de wereldvrede kan worden gevestigd en bestendigd, zullen hun Amerikaanse collega's hen onbe vooroordeeld en in opbouwende geest tegemoet treden", aldus ver klaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, vóór zijn vertrek naar Ber lijn op een vliegveld van Washing ton. Maandag begint die conferentie van Berlijn, waarop voor het eerst na vijf jaren de Ver. Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk met de Sov jet-Unie zullen onderhandelen. De wereld kijkt met een zekere 0 bezorgdheid, zelfs met span ning toe, maar ook met een sprankeitje hoop. Er staat zoveel op het spel. Het gaat thans om de toekomst l van Europa. Zal Duitsland herenigd j worden en zullen dit land en de rest i van Europa gezamenlijk de weg des vredes kunnen gaan? Of zal het noodzakelijk zijn divisies te vormen, hetgeen Europa weer de bakermat van een nieuwe oorlog zou maken? „Wij zullen te Berlijn geen defini tief antwoord op deze vragen krij gen zeide minister Dulles, doch het verloop der Berlijnse besprekingen zal wel een sterke aanwijzing zijn om te weten te komen, hoe de defi nitieve antwoorden zullen luiden". Zoals men ziet, is de Amerikaanse minister nogal bescheiden in zijn verwachtingen. Hij verwacht van Berlijn geen definitieve resultaten, maar hij is met aanwijzingen voor de toekomst al heel tevreden. Nu is dat ook wel het minste wat men verwachten kan. Want zelfs als i de conferentie in slaande ruzie ein- digen zou, is men nog te weten ge komen „hoe de definitieve antwoor den zullen luiden. Er zal dan nl. niet anders op zitten, dan maar „di visies te vormen". In deze mogelijkheid is trouwens reeds royaal voorzien; de aanvaar ding door de Eerste Kamer van het E.D.G.-verdrag spreekt in dit opzicht duidelijke taal. Er zijn echter ook grotere optimis ten dan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. De West- duitse bondskanselier dr. Adenauer lis dezer dagen van pessimist plotse ling omgeslagen.in optimist. Hij heeft nl. verklaard te geloven, dat de con ferentie van de Grote Vier te Ber lijn een „werkelijke kans biedt óp hereniging van Duitsland". De kanselier zei dit in een beslo- ten zitting van de commissie van buitenlandse zaken van de Bonds dag. Na de verklaring nam de commis- S sie met algemene stemmen een re-1 solutie aan, die optimistisch gestemd is over de kansen op positieve resul taten in Berlijn. Wat de bondskanselier bewogen heeft om zich zo optimistisch uit te laten, is ons niet bekend. Wel weten we, dat men tot nu toe steeds ande re woorden van Adenauer heeft ge hoord en dat men over de omme zwaai dus niet weinig verwonderd is. MISSCHIEN MOETEN WIJ HET IVI versluierde optimisme van Adenauer in verband brengen met de wens van de Duitsers om toch maar niets te zeggen of te doen wat een eventuele hereniging van Duits land in gevaar zou kunnen brengen. Zo heeft bijv. ook de burgemeester van West-Berlijn, dr. Walter Schrei- ber, een beroep gedaan op de West- Berlijners om zich van elk optreden te onthouden, dat zou kunnen wor den uitgelegd als ten doel hebbend de geest ter conferentie te versto ren. „En ik verwacht vanzelfspre kend van u dat gij de vertegenwoor digers der betrokken vier mogend heden met de hun toekomende on derscheiding zult behandelen", be sloot hij. Om de Berlijners het belang van deze Viermogendhedenontmoeting in te scherpen heeft de burgemeester zijn onderdanen gevraagd, Maandag a.s. te 9.30 uur drie minuten stilte in acht te nemen wegens het begin nen der vier-mogendhedenbesprekin- gen. Bestuurders van voertuigen is verzocht deze drie minuten stilte eveneens in acht te nemen. Alle aanplakzuilen in de hele bondsrepubliek wijzen trouwens se dert enkele dagen de Duitse bevol king op de ernst van de Berlijnse besprekingen. De bondsregering heeft namelijk overal een metershoog plak kaat laten aanplakken, waarop zij de drie eisen bekend maakt, die zij ten aanzien van de procedure voor een herstel van de Duitse eenheid heeft gesteld. Deze drie eisen zijn: 1. vrije verkiezingen in geheel Duitsland, 2. vorming van een grondwetgevende nationale vergadering, 3. vorming van een regering voor geheel Duits land met volledige vrijheid van han delen. Het monsterplakkaat is met een rand van zwart-rood-goud om geven en draagt de namen van de bondskanselier en zijn achttien mi nisters. Nu valt er voor de Westduitsers in feite niet veel te „eisen"! Zij hebben maar te prijzen wat de hoge heren wijzen. Met ons staat het er trouwens niet veel beter voor; wij wachten maar gelaten af. De Westerse Drie reeds te Berlijn BeiN^n heeft Vrijdag de drie Westelijke deelnemers aan de Maandag te leginnen conferentie ontvangen. Achtereenvolgens kwamen de ministers Dulles, Bidault en Eden in de stad aan. Hun gespreks-partner Molotof •zal vandaag voet op Berlijnse bodem zetten. De drie Westerse ministers! kwamen hedenochtend elf uur in het Franse hoofdkwartier in Berlijn bijeen voor een vóór-bespreking. De eerste verrassing, die de ministers in Berlijn bereid werd, was een, oificiëel verzoek van de Oostenrijkse regering om tot de onderhandelin gen te worden toegelaten, tenminste wanneer over Oostenrijk zal worden gesproken. De West-Duitse regering, die uitdrukkelijk niet in de confe rentie wenst te worden betrokken om het Oost-Duitse bewind niet gelijke kansen te bieden, heeft in een <Jer Berlijnse hotels een groot hoofdkwar tier voor zijn waarnemers ingericht. verlangende Duitsers bestaat. Ken nelijk wint in Duitse kringen de vrees veld, dat de partijen het er stilzwijgend over eens zouden kun nen worden dat voor de eerstvolgen de periode geen andere oplossing voor het Duitse vraagstuk zou kunnen worden gevonden dan een die ge baseerd is op voortzetting der be zetting. en het nog verdeeld blijven van Duitsland. DOMPERS OP TE GROTE VERWACHTINGEN. De weinige woorden, die de hoge gasten bij hun aankomst voor het legertje persmensen beschikbaar hadden, hebben uiteraard weinig of geen opheldering over hun stand punt op de besprekingen gebracht. De Fransman liet het bij de hoop, dat de ministers er in zullen slagen in de komende weken de spanningen in de wereld te verkleinen. De Britse minister heeft by zijn aankomst bijzondere nadruk gelegd op het geduld en de vasthoudend heid, welke de Westelijke partners bij de conferentie zullen moeten be trachten. Hij heeft tegelijkertijd nog een nieuwe domper gezet op de ver wachting van grote resultaten in het beraad over Duitsland, zo die al mochten bestaan. Het probleem was van een zodanige omvang, zo zeide hij, dat niemand van een conferen tie van enkele weken een volledige oplossing zou kunnen verwachten. Edgn heeft daarmede naar de op vatting van waarnemers, niets wil len wegnemen van de gedrukte stem ming, die er onder' de naar eenheid Koningin Elizabeth en de vliegen In een officiële bekendmaking is te Canberra medegedeeld, dat de troepen die voor de bewaking zullen hebben ie zorgen tijdens ceremoniële plechtigheden, wanneer koningin Eli zabeth en haar gemaal, de volgende maand hun bezoek aan Australië zul len brengen, op de rug met DDT zul len worden bespolen, ten einde de vliegen van de koninklijke gasten weg te houden Allerlei soorten vliegen huis- vliegen, vleesvliegen, zwarte „bush"- viiegen, grote en kleine vliegen zijn de laatste paar« jaar zulk een bedreiging gaan vormen in Canberra, dat de gemeentelijke gezondheids- autoriteiten ten einde raad zijn en zich het hoofd er over breken, hoe deze bij, de koninklijke gasten van daan te houden. Een eerder geopperd plan om de hele stad met DDT te be spuiten, even voordat het koninklijk bezoek zou geschieden, liet men va ren, toen men vernam dat de werking van deze insectendodende stof binnen drie kwartier* zou hebben opgehou den. Ten slotte heeft men besloten om elke tribune, waarop de koninklijke gasten zullen plaats nemen, onder de DDT te zetten en de ruggen van de soldaten die haar escorte vormen even voor haar aankomst met DDT te besproeien. De koningin en de hertog verlieten vandaag Christchurch. Zij zullen een rustig weekeinde doorbrengen te Longbeach, alvorens naar Australië over te steken. EEN VLOTTE VLUCHT. Een Britse „Cornet" 2, een straal- verkeersvliegtuig, is Vrijdag in zes Ruim baan voor Zweden's babies bara far o»s INGA ANDRA >ar to pkn i dervno Vreemdelingen, die in Zweden met de trein reizen, kunnen zich verma- In Bonn heeft bondskanselier dr. ken met bovenstaande geestige af- Adenauer te verstaan gegeven, dat fiche, welke in de speciale kinder- zulk een overeenstemming naar i coupé's is opgehangen. De tekst luidt: - 1 „alleen bestemd voor ons onder de twee jaar en voor mamma of pap pa of iemand anders, die op ons past. Anderen worden in deze kindercoupé beslist niet toegelaten". De jeugd van Zweden heeft al vroeg „ruim baan" Duitse mening geen oplossing van lange duur zou kunnen opleveren. De leider van de West-Duitse poli tiek heeft er nogmaals op gewezen, dat zonder een Duitse heren;ging een ontspanning in Europa niet denkbaar zou zijn. De Sowjet-Russische vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad heeft Vrij dag voor de 58ste maal van zijn recht van veto gebruik gemaakt. Het Rus sische veto betrof het Brits-Frans- Amerikaanse voorstel om een oplos sing te vinden voor het befaamde geschil tussen Israël en Syrië over Israëlische bevloeiingswerken in het dal van de Jordaan. 7 van de» in de Veiligheidsraad ver tegenwoordigde staten hadden vóór •het Westerse voorstel gestemd, twee, namelijk nationalistisch China en Brazilië onthielden zich van stem ming en de Sowjet-Unie en Libanon stemden tegen. De Westerse resolutie beoogde ge- r.eraal-majoor Bennike, stafchef van de commissie der Verenigde Naties voor Palestin?, op te dragen na te gaan of 'n oplossing kan worden ge vonden voor dit geschil. De Sowjet-Russische vertegenwoor diger Wisjinsky verklaarde de Wes terse resolutie volstrekt niet te kun nen steunen,, daar hierin geen gewag was gemaakt van het beginsel, dat 'n oplossing slechts zou kunnen wor den gevonden onder goedkeuring der twee betrokken partijen. EENHEIDS- BIDWEEK Intentie van Zondag. Christus' liefde voor zijn volk, de Joden, moet ook onze liefde zijn. Wij treden diep in de lief- de van het Goddelijk Hart, als wij met Hem bijzonder bidden voor I Zijn volk. DAT GAAT NU NIET MEER. De afgezette communistische leider in Joego-Slavië, Djilas, zal zijn voor genomen bezoek aan Noorwegen en Zweden, volgende maand, niet bren gen. Dit heeft een woordvoerder van de Joego-Slavische regering meege deeld. Dedijer, die Djilas verdedigd heeft toen hij werd ontslagen, zal zijn be zoek aan genoemde landen waar schijnlijk eveneens laten vervallen, aldus de woordvoerder. Demonstraties tegen Gibraltar De Spaanse regering heeft gisteren twee protesten in ontvangst moeten nemen: één van Frankrijk wegens de door Spanje gesteunde actie om Spaans-Marokko voorlopig los te ma ken van het sultanaat en één van En geland wegens demonstraties, die gis teren in een aantal Spaanse ste den gehouden zijn voor „teruggave" van Gibraltar. Het Franse protest gaat tegen de rede, die de Spaanse hoge commissa ris in Marokko, Valino, gehohden heeft in Tetoean. Valino had gezegd, dat de Franse politiek in Marokko in druiste tegen de bestaande verdragen. De communistische en de nationalis tische partij in Frans Marokko heb ben de petitie van Tetoean, die ge richt is tegen de nieuwe sultan Mou- lay Rrafa, toegejuicht. Een paar duizend Spaanse studen ten hebben gisteren ruiten ingegooid bij de Britse ambassade in Madrid. Tijdens een mars riepen zij: „Gibral- W onderonderzeeër Een „wonderonderzeeboot" die van Engeland naar Australië kan gaan zonder aan de oppervlakte te komen of brandstof in te nemen.Ziedaar waar men in Engeland aan bezig is, indien althans het sensationele be richt, dat de Londense „Daily Ex press'' gisteren onder een zevenko- lomskop publiceerde, juist is. De bedoelde onderzee boot heeft volgens 't blad geen snuiver of lucht- j buis nodig, en kan twee maanden en zelfs langer met grote snelheid onder I water patrouilleren. Uiteraard is hier sprake van tar is ons!". In een brief aan de Brit se ambassadeur protesteerden zij te gen het aanstaande bezoek van ko ningin Elizabeth aan deze stad. De politie deed geen poging om de met stenen en steenkolen werpende betogers te arresteren. Zij verzocht hun alleen door te lopen. In Cordona marcheerden studenten van de veeartsenijkundige school door de straten. Zij zongen liederen die betrekking hadden op Gibraltar. Er deden zich hier geen incidenten voor. De burgemeester van Sevilla heeft de betogers, ten getale van ongeveer 3.000, verzocht buitensporigheden te vermijden. In Sevilla werd behalve het Britse consulaat, ook het ho tel „Inglaterra" (Engeland) met si naasappels bekogeld. KOUDE GOLF IN NOORWEGEN In Oost-Noorwegen heerst op het ogenblik een koudegolf. Te Roeros, ongeveer 250 kilometer ten Noorden van Oslo, daalde de thermometer tot 40 graden onder nul. In de hoofdstad vroor het vanochtend 19 graden. Automatieken en de winkelsluitingswet De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Assen noemde de winkelsluitingswet het „Orakel van Delphi" toen de zaak tegen de caféhouder E. te Zuidlaren werd behandeld. De caféhouder stond terecht om dat hij des nachts tussen 1 en 5 uur zyn automatiek had geopend. Aan de hand van de Winkelsluitingswet werd 25 of 10 dagen hechtenis ge- eist. De verdediger beriep zich even wél op artikel 16 van dezelfde wet waarin staat dat men des nachts de automatieken wel geopend mag heb ben maar niet mag bijvullen. Volgens de officier van justitie had dit geval evenwel niets met artikel 16 te maken omdat dit artikel on derscheidt maakt tussen een auto maat als. winkelbedrijf en het zoge naamde automatische restaurant. In dit geval gaat het zeer positief om 'n automatisch restaurant en daarvan wordt de sluiting niet geregeld door de winkelsluitingswet maar door een plaatselijke verordening. Aangezien de verordening van Zuidlaren voor schrijft dat automatieken tussen 23 en 5 uur gesloten moeten zyn was E., volgens de officier van justitie, dus in overtreding. Maximum snelheid bij onbewaakte overweg De Arrondissementsrechtbank te Assen heeft gistermogen beslist, dat de Ned. Spoorwegen het recht heb ben bij het passeren van onbewaak te overwegen een maximumsnelheid Eerste Atoom-onderzeeboot te water uur en 22 minuten van het Londense i geheim type. De Britse admiraliteit j vliegveld Hatfield naar Khartoem ge- gaf gisteren op vragen ten antwoord vlogen. Hiermede is het record op dit „niet te weten, waarop het bericht traject, dat op naam stond van een in het blad zinspeelt". Avro „Lincoln" bommenwerper metVerleden jaar hebben Britse ma- veertien uur, 25 minuten en 47 se- rine-autoriteiten meegedeeld, dat er conden, meer dan gehalveerd. wordt gewerkt aan eennieuw type Dg afstand LondenKhartoem isonderzeeboot. Ook is bekend, dat de bijna 5.000 kilometer. De gemiddelde vloot een studie maakt van de toe snelheid van de „Cornet" was 722 ki- passing van atoomenergie by onder- lometer per uur. zeeërs. De deur bleef open staan Terwijl de Chinese en Noord-Ko- reaanse krijgsgevangenen, die door de neutrale commissie waren over gedragen aan de geallieerden, door dezen zijn teruggenomen en afge voerd uit de kampen bij Panmoend- jon, hebben de Noordelijken tot nu toe geweigerd om hun krijgsgevan genen terug te nemen. De Indische bewakingstroepen hebben daarop Vrijdag te middernacht het kamp, waar de pro-communistische krijgs gevangenen verblijven, verlaten en de deur open laten staan. De gevan genen kunnen gaan en staan, waar zij willen. De 21 Amerikanen, die geweigerd hebben naar hun vaderland terug te keren, behoeven echter niet meer bij voor te schrijven. De Couvorder koopman E. passeerde op 2 Maart 1953 op de weg Meppel-Steenwijk een onbewaakte overweg met een snelheid van ongeveer 60 km, ter wijl een bord voor de spoorwegover gang aangaf dat hier met een snel heid van ten hoogste 20 km mocht worden gereden. Verd. verklaarde, dat hij het bewuste bord niet had gezien. Zijn raadsman deelde inedc dat de KNAC gaarne een principiële uitspraak wenst. Hij was de mening toegedaan dat de spoorwegen niet het recht hebben een maximum snelheid voor te schrijven. Volgens hem kan alleen de kroon maximum snelheden decreteren en dan via het wegenverkeersreglement. De spoor wegen beroepen zich voor het plaat sen van deze borden echter op het algemeen reglement dienst en daar om achtte de verdediger dit voor schrift niet bindend. Daarentegen haalde de officier van justitie een arrest van de hoge raad van 9 Jan. 1928 aan, waarna E. te Coevorden werd veroordeeld tot 6.of 2 da gen. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). MATIGE VORST. Droog weer met matige vorst en over het algemeen weinig be- wolking. Matige tot vrij krach- tige Oostelijke wind. 24 Jan.: zon op 8.33 en onder 17.12, maan op 23.43 en onder 10.02 uur. 25 Jan.: zon op 8.32 en onder 17.14; maan op en onder 10.15 uur. Het weer in Europa hun vroegere kameraden aan te ko men; zij zijn middernacht officieel oneervol uit het Amerikaanse leger ontslagen. Waar ze zich op het ogenblik be vinden is'niet bekend. Misschien blij ven zij nog in het kamp, misschien komen de communisten hen toch nog halen. Als er nog één is, die toch naar huis wil, zal hij, nu de Indiërs weg zijn, ongetwijfeld door de ande ren worden tegengehouden. Generaad Huil, de opperbevelheb-1 ber der V.N., verklaarde, dat de ruim j 22.000 Chinese en Noord-Koreaanse gevangenen, die de zijde van de ver bondenen hebben gekozen, thans „vrije mensen" zijn geworden. De' meer dan 14.000 Chinezen zyn reeds Donderdag is de „Nautilus" te water gelaten, de eerste onderzeeboot ter aan boord van Amerikaanse .dan- wereld, die door atoomkracht wordt voortgestuwd. Nadat Mevrouw Eisen- dingsschepen op weg naar h«t na- bower de doopplechtigheid had verricht, glijdt het schip van de helling tionalistisch-Chinese bolwerk For-1 van de werf „General Dynamics Corporation" te Groten, in de staat Con- mosa. I necticut. Radiografisch overgebrachte TELEFOTO. OSLO STOCKHOLM KOFENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN MUNOHEN ZURICH GENEVE ROME onbewolkt. nevel, zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. nevel, onbewolkt, geheel bew. geheel bew. motregen, sneeuw, onbewolkt. sneeuw, zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. Toenemende vorst Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukverdeling boven Euro pa is thans vrij standvastig. Boven Scandinavië handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied. Onder in vloed daarvan stroomt met Oostelijke winden koude lucht, uit Polen via Duitsland in de richting van ons land. De afgelopen nacht temperde de bewolking de nachtelijke afkoe ling, zodat niet meer dan lichte vorst voorkwam. Tijdens het weekeinde zal er over het algemeen maar wei nig bewolking zijn, terwijl de koude lucht uit Polen het gehele land zal hebben overstroomd. Dat betekent toenemen van de vorst. De kans op neerslag is voor morgen gering. Boven Zuid-Frank rijk en de Golf van Biscaye daalt de luchtdruk langzaam. Daarmede samenhangend zal de Oostelijke wind in onze omgeving nog iets in kracht toenemen. Korreltje Hebt uw buurman lief, maar laat de heg staan. Engelse zegswijze.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1