RIJNSTREEK R.K. Woningbouwvereniging kan sleutels a§n gelukkigen overdragen ONS SUCCES IS UW GARANTIE Aanrandingen op de weg tussen Alphen en Aarlanderveen Raad van Zoeterwoude had d? .in..2«n. langdurige inleiding ZATERDAG 23 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 ALPHEN AAN DEN RIJN Vrijdag: was het een vreugdevolle dag voor de R.K. Woningbouwvereni ging „Sint Joseph" te Alphen a. d. Rijn, toen op officiële wijze de eerste woningen van een reeks van 44, het eerste bouwobject van deze jonge vereniging, door de gemeente aan haar zorgen werd toevertrouwd. Het gehele complex komt einde Februari gereed en daarna zal St. Joseph weer starten met de bouw van 30 a 32 soortgelijke woningen, eveneens aan de Witte de Withstraat. In een der, door de firma Werneke en v. d. Hoek, gezellig ingerichte wo ning vond de plechtigheid plaats. Te genwoordig waren daarbij weth. A. J. Dekker, namens het gemeentebe stuur, de gemeentesecretaris, de heer A. Veenhuijsen, deken L. H. M. Nieu- wenhuizen, de heer J. H. v. Meij- gaarden, secr. van de Kath. Bond van womnebouwverenigingen in het Bis dom Haarlem. De heer F. v. d. Gun, secr. van het Kath. Instituut volks huisvesting te Utrecht, die zoveel voorbereidend werk heeft verricht voor de oprichting van deze woning bouwvereniging, was door andere be zigheden verhinderd. Voorts waren de heer P. Rozestraten, dekenaal bouwinspecteur, de heer P. Verdonk, gedelegeerde van de gemeente, de heer v. d. Bosch, een van de archi tecten van het architectenbureau Hendriks, v. d. Bosch en v. d. Sluis te Rotterdam en het overgrote deel van het woningbouwverenigingsbe- stuur, en voorts de heer A. J. Th. M. Korver, adj.-dir. van gemeentewer ken, die het toezicht hield over het werk namens de gemeente en bij ont stentenis van de heer C. v. d. Vliet ook deze vertegenwoordigde. Overdracht. Weth. A. J. Dekker droeg de wo ningen namens de gemeente aan de woningbouwvereniging over en ge waagde daarbij van de grote blijd schap, dat opnieuw een aantal wo ningen kon worden gevoegd bij de voorraad ter leniging van de grote nood Op het terrein van de huisves ting. Dit is het resultaat van i en stoer volhouden en doorwerken. Spr. noemde het schone woningen, die een zeer solide indruk maken en was blij, dat na deze woningen van hetzelfde type nog meer zullen vol gen, tot grote voldoening vooral van de jonge mensen. De voorz. van „St. Joseph", de heer C. M. Deerenberg die ook wethou der is aanvaardde met grote vreugde de woningen voor zijn ver eniging. Hij dankte voor de vertegen woordiging van de gemeente bij deze gebeurtenis. Ook het bestuur is ver heugd na 8 jaren moeizame oprich ting van de vereniging deze eerste woningen van een serie van 44 in ge bruik te kunnen nemen en de vol gende week over te kunnen gaan tot de uitreiking van de sleutels aan de „gelukkigen", die wellicht met even veel moeite en zorgen als de woning bouw gepaard ging, een eigen woning mochten verwerven. Wii gaan op de ze weg voort, zei spr., die veel waar dering toonde voor de schepping van architect v. d. Bosch. Het zijn wonin gen van een geheel nieuw type, die alle critiek kunnen weerstaan. Spr. dankte alle medewerkenden van hoog tot laag. Architect v. d. Bosch vergeleek de ze gebeurtenis met de geboorte van een nieuwe wereldburger. Ook deze woningen zijn nu nog kaal en voch tig, maar dat komt allemaal wel in orde. Deken sprak. Vervolgens voerde Deken Nieu- wenhuizen het woord, die.de morele zijde van een R.K. woningbouwver eniging belichtte en zijn vreugde er over uitte, dat nu ook de R.K. wo ningbouwvereniging in de gelegen heid is een steentje bij te dragen tot verlichting van de woningnood, aldus dienend de volksgemeenschap en het zedelijk volksbelang. Het kath. volksdeel heeft nu in deze woningbouwvereniging een taak gekregen iets te doen in het belang van de gemeenschap. Tot slot dankte de heer Deeren berg en merkte op, dat de weg naar het goede nooit gemakkelijk is, maar nu is een resultaat bereikt. Hij dank te de inrichters van de eerste model woningen, de firma's J. Werneke en M. v. d. Hoek. Met de bouw werd 13 Juni 1953 be gonnen. De richtprijs van Wederop bouw bedraagt ƒ446.000. De pl. huisvrouwenvereniging zal een enquête houden onder de bezoe kers om met de wensen in de toe komst rekening te kunnen houden. De woningen, welke wij eerder in details hebben beschreven, bieden een aantrekkelijk en geriefelijk ge heel. VOOR: DESKUNDIGE VÓÓRLICHTING PRIMA KWALITEITEN SMAAKVOLLE AFWERKING SCHERPE PRIJZEN. Bezoekt onze smaakvol ingerichte Modelwoningen aan de Witte de With straat te Alphen aan den Rijn. Fa. M. v. d. HOEK J. WERNEKE fluish. en Luxe art. Alphen aan den Rijn Woninginrichters v. Mandersloostraat 37 Julianastraat 26 (Advertentie). Militaire auto maakte buiteling. De dienstplichtige soldaat P. R., ge legerd te Haarlem, bestuurder van de achterste auto van een militaire colonne, werd hedenmorgen vroeg op de Herenweg te Alphen a. d. Rijn, bij het oprijden van de dijk aldaar, verblind door een tegenligger. De militair wilde, om ongelukken te voorkómen, zoveel mogelijk rechts van de weg gaan rijden, doch kwam hierbij in de zachte berm van de weg, raakte de macht over het stuur kwijt en schoot met zijn wagen dwars door de haag in de daar lopende sloot. De voorwielen haalden de overkant, doch de wagen bleef met de achterwielen in de sloot steken. Wonderwel is de ze manoeuvre nog best afgelopen. Noch de bestuurder, noch de overige inzittenden liepen verwondingen van enige betekenis op, maar de wagen werd beschadigd. 24 Ouders of verzorgers van kin deren, wonende in Aarlanderveen, hebben hun bezorgdheid geuit over de gevaren, welke hun kinderen be dreigen als zij zich te voet of per rijwiel, langs de noodzakelijk te kie zen, stille en donkere weg, naar Alphen aan den Rijn begeven of naar huis keren. Met name doelen zij op de zedelijke gevaren. Zij hebben dit kenbaar gemaakt in een schrijven aan de burgemeester van Alphen aan den Rijn gericht. De inhoud luidt: „Ondergeteken den, allen ouders of verzorgers van meisjes, die voor school of werk ge regeld tussen Aarlanderveen en Al phen aan den Rijn heen en weer moeten fietsen, maken zich ernstige zorgen over het steeds stijgend aantal hanrSndingen in de omgeving van ons dorp. Geen tiende deel van de gevallen wordt aan de politie gemeld. Met grote aandrang willen we U ver zoeken het surveilleren door de po litie op de weg Aarlanderveen Alphen te willen uitbreiden. Zonder twijfel zal een frequente surveillance de daders van de aanrandingen rem men. Dit is een buitengewoon ern stige zorg voor vele ouders". Naar aanleiding van deze publica tie belegde de burgemeester, in te genwoordigheid van de inspecteur van politie en corpschef, Vrijdag in het raadhuis een bijeenkomst met de vertegenwoordigers van de pers, aan wie beide heren een nadere toelich ting gaven. Burgemeester Ed. G. Witschey be treurde in de eerste plaats, dat ge noemde brief vorige week reeds ge publiceerd werd. Hierdoor is het euvel niet weggenomen, het onder zoek sterk belemmerd en onnodig onrust gezaaid. De bevoegde instan ties willen de zaak geenszins bagate- liseren, maar bij onderzoek is geble ken, dat er geen sprake is van een dusdanig aantal aanradingen als wel wordt gesuggereerd en welke inder daad aanleiding zou kunnen geven tot ernstige bezorgdheid. De 24 ondertekenende ouders of ver zorgers en nog 8 personen, wier naam en adres terloops bij het geval waren betrokken, zijn door inspecteur Groothuijse verhoord en daarbij gebleken, dat er hoegenaamd van BODEGRAVEN Dammen. De uitslagen van de tweede ronde van de door OGB geor ganiseerde dam wedstrijden voor ver enigingen en bedrijven luiden als volgt: Fa VersluijsRijkspolitie 28; Oud-HollandKappers 46; V.V. BodegravenTurkenburg 64. Esto. Na vele weken zal Esto Zondag weer eens op eigen grond spelen. De strijd gaat tegen Zwer vers uit Krimpen, waar in 't najaar met 30 van gewonnen werd. Esto 2 is vrij. Esto 3 om 12 uur in Oudewater tegen Unio 4. Schaken. De Boskoopse schaak club Inter Nos was de gast van de Bodegraafse. Na 'n spannende match, waarbij de voorlopige uitslag 54 in het voordeel van Bodegraven is, wer den de volgende resultaten bekend. T. Scheer—S. v. Wijk 1—0; K. Breek- veldN. Cok 1—0; J. Loef—J. van Sterkenburg 1—0; G. DorrepaalA. Sydsema Vi—Yï, A. Scheer—P. van Veen M—Vi\ S. Verburg—'W. Trap man 0—1; M. Scheer—C. Claessens y2—y2-, H. van Os—J. Bulk 1—0. De partij K. Veerman—A. Broekhuizen zal nog worden uitgespeeld. Bodegra ven staat iets beter. Geb.: Wilhelmus F., z. v. J. van ■Wijk—Wolswijk; Geertruida Chr. v. P. VonkHoogervorst. Getr.: Aart W. Wagensveld, 24 j., en Belegje Spijker, 22 j. Overl.: Andries de Vos, 77 j., geh met Johanna Verkleij. NIEUWKOOP Jaarvergadering LTB De L/TB, afd. Nieuwkop hield haar ledenver gadering in het Parochiehuis, onder voorzitterschap van de heer N. J. de Jong, en in tegenwoordigheid o.m. geen feiten' sprake is. Men heeft het van dè geestelijk adviseur, pastoor s. A. J. Vloothuis. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat het de eerste keer is, dat de LTB in het nieuwe parochiehuis vergaderde. De nieuwe parochiehuis stemde hem verheugd, want het is een teken van vooruit gang, maar daartegenover betreurde hij de mogelijkheid dat het Zuster huis zou gaan verdwijnen, hetgeen een ware ramp zou zijn voor onze parochie. Hij sprak de hoop uit, dat niets zou worden nagelaten, om alles toch nog tot een goed einde te bren gen. Na de gebruikelijke verslagen volg de de bestuursverkiezing, waarbij de heren Markman en Vergeer werden herkozen. Besloten werd, om op Maandag 15 Februari voor dé leden van de afde ling een feestavond te organiseren in samenwerking met de land- en tuin- zelf althans niet de moeite waard gevonden om er bij de politie aan gifte te doen. Van één geval werd aangifte gedaan en de dader is 24 uur na aangifte ingerekend. Een ander geval van recente datum, niet plaats gehad hebbende op de weg van en naar Aarlanderveen, was bij de politie in behandeling. Dagelijks hield de recherche zich op in de om geving, doch tot heden zonder resul taat. De politie is dan ook van me ning, dat deze zaak wel erg hoog is opgeblazen en nagenoeg geheel be rust op het z.g. „horen zeggen". Het gevaar is door dergelijke publicatie niet denkbeeldig, dat men straks „spoken" ziet waar ze niet zijn. Ove rigens achten burgemeester Witschey en inspecteur Groothuijse het wel van het allergrootste belang, indien er wel dergelijke feiten zich voor doen, dan met nauwkeurige gevens dadelijk tot de politie te wenden. bouw-jongeren. Er wordt de laatste tijd door de jonge boeren en boerin nen ijverig gestudeerd en geoefend om die feestavond zo goed mogelijk te doen slagen. Na bespreking van enkele practi- sche kwesties werd de vergadering met een dankwoord door de voorzit ter gesloten. Benoeming bij de PTT Bij be schikking van de Directeur Generaal van de PTT is met ingang van 1 Fe bruari 1954 als besteller in vaste dienst benoemd de heer G. E. Hil- horst De heer Hilhorst komt in de plaats van de op 1 December j.l. eer vol ontslagen besteller Vijfhuizen. Geboren: Johanna Maria, d. v. J. A. v. d .Berg en H. M. v. d. Voorn; Petrus Cornelis Maria, z. v. J. M. Baas en H. J. Pieterse; Pieter, z. v. W. Voshart en M. Lekkerkerker; Cornelia, d. v. C. van Soest en C Bloos; Cornelis Johannes Maria, z. v. L. J. Hoogervorst en A. W. Vork; Nolda, d. v. D. Kalshoven en A. Looy; Elisabeth, d. v. P. K. Both en A. Hoogendoorn. Ondertrouwd: H. A. Jansen, 28 jaar te Hilversum en W. T. Fransen. Gehuwd: G. Th. van Ooijen, 26 jaar, te Hoenkoop en Th. W. Vork. Overleden: H. Otto, wed. van A. v. d. Kraan. 92 jaar; G. Vericleij, echtg. van A. Verkerk, 69 jaar; M. S. van Leeuwen, echtg. van J. van Capel, 71 jaar. RÜELOFARENDSVEEN Emigratie-avond. Voor de dooi de Raad van Overleg, gevormd uit de drie standsorgnisaties, georganiseer de emigratie-avond, was er weer een grote opkomst. De heer E. M. de Ko ning presideerde de bijeenkomst en sprak een welkomstwoord. Na een muzikale inlieding door het Agnes- koortje o.l.v. de heer M. Niewint, was het woord aan de heer J. G. N. Bosman, directeur van de emigratie- dienst der L.T.B.. Spr. behandelde zijn onderwerp in drie delen n.l.: overbevolking, werkgelegenheid en emigratie. Woorden waarmede wij thans wel zeer vertrouwd zijn en wel ke problemen stellen, die brandende vraagstukken genoemd kunnen wor den, die om een dringende oplossing vragen. Allereerst sneed spr. nu het probleem overbevolking aan. Noem de de factoren die tot de overbevol king deden geraken, alsmede de ge varen, die hierin schuilen om steeds voor allen voldoende werkgelegen heid te vinden. Vooral voor de agrarische sector zijn deze problemen scherp te stel len, aangezien hier jaarlijks 10.000 jongens van school komen, waarvoor het moeilijk zal zijn emplooi te vin den in de bestaande bedrijven. Hier voor zijn twee mogelijkheden, om scholing voor industrie of emigratie. Het is niet de bedoeling om voor lichting te geven over emigratie, maar om te spreken over emigratie als probleem. Emigreren moet men doen uit noodzaak en niet uit ge makzucht. Een eerste vereiste is, dat bij voorgenomen emigratie de vrouw hier volledig achterstaat. Is dit niet het geval, dan is de kans zeer groot, dat men in het nieuwe vaderland niet zal slagen. Men moet de juiste emi gratie-mentaliteit bezitten en de wil om door te zetten en zich weten aan te passen. Van groot nut is als men zich te voren laat inlichten en dan ook objectieve voorlichting op prin cipiële grondslag door de emigratie- dienst van de eigen standsorganisa tie. Een intensieve voorbereiding is noodzakelijk en het is onverantwoor delijk ter emigreren zonder enige kennis van de vereiste taal. Belang rijk en van groot nut is het volgen van een emigratie-cursus. Voorts wees spr. op de grote morele voor delen voor de emigrant om niet als vrij gezel met thuislat ing van ver loofde, maar als gehuwd paar te za- ir.en te vertrekken. Spr. besloot met de opwekking om wat meer eerbied te hebben voor onze emigranten en deze niet te betitelen als avontu riers. Na een korte pauze werd een aan vang gemaakt met het vertonen van enkele films over Canada, onder lei ding van de heer Ewen, hoofd der Canadese Immigratiedienst in Neder land. Tot slot vertelde mej. Otten. die voor enkele weken met vacantie thuis vertoefd, enkele van haar erva ringen opgedaan als emigrante in Canada. Kath. Jeugd Beweging Alhoewel men ter plaatse de laatste jaren ook meer en meer doordrongen wordt van de noodzaak, om de jeugd bui tenshuis in de vrije tijd op te van gen, kan er niet genoeg op worden gewezen, dat voor dit doel ook vele offers dienen te worden gebrheht. Door de jaren hebben wij reeds di verse vormen van jeugdzorg gekend immers, jeugdverenigingen kent men hier reeds ongeveer 70 jaar maar de laatste jaren heeft men dc jeugd, evenals voor de oorlog, opge vangen in zgn. patronaatsverband. Thans bestaan er ook plannen om de schoolgaande jeugd in de KJB op te vangen. Zeer jammer is het derhalve, dat men niet voldoende over de Pancratiuszaal kan beschikken, aan gezien deze zaal vaak voor andere doeleinden gebruikt moet worden. De noodzaak van een eigen jeugdhuis wordt dan ook urgent. Plannen hier toe zijn reeds geopperd, maar stuiten nog steeds af op dc- financiële bezwa ren. Veel geld is ook nodig voor ma terialen voor diverse spelen. In dc gehouden vergadering van jeugdlei ders, onder voorzitterschap van de hoofdleider Th. van Haastregt, is dit alles dan ook in den brede bespro ken. Een dringend beroep werd hier bij gedaan om een collecte voor de jeugdpenning goed te gedenken. Als mede zou men gaarne nog over en kele leiders en leidsters, deze laatste voor de schoolgaande jeugd, beschik ken. Zij, die hiervoor interesse heb ben, kunnen zich opgeven bij kape laan Sikking. En verder maar af wachten tot er een geschikt jeugd huis is. Wie brengt de eerste steen? OUDE-WETERING Zilveren koorjubileum Op 5 Ja nuari 1.1. was het 25 jaar geleden, dat de heer C. Boers, lid werd van het R. K. Zangkoor. Tijdens de jaarver gadering werd dit feit herdacht en werd de zilveren jubilaris door dc zéereerwaarde heer pastoor in het zonnetje gezet. Door de leden van het koor werd een passend geschenk aan geboden. Morgen zal de Hoogmis tot intentie van de heer Boers worden opgedragen. r~W 1 1 1 I Dc voorzitter geeft een uiteenzet- Nieüwe gemeente-architect werd benoemd LEIMUIDEN Stille Omgang. De afdeling van cle Stille Omgang gaat ter beevaart r.aar de H. Stede te Amsterdam op 7 Maart 1954 (1ste Zondag) te 1 uur. Do H. Mis is te 2.15 in de H. Hart- kerk, Vondelstraat, tesamen met II- pendam, Vijfhuizen en Nieuwveen. De huishoudelijke en algemene ver gadering is te Amsterdam op Zon dag 24 Jan. 1954. Algemene intentie: „Dat de Pauselijke intenties voor het Mariajaar in vervulling mogen gaan". Jongerenbeweging. De dames, zowel als de heren van de parochie zyn thans bezig om een feestavond voor te bereiden voor de jeugd en haar ouders. Deze avond zal geheel door de jeugd zelf verzorgd worden en wel op Donderdagavond a.s. te 7.30 uur in het parochiehuis. Het programma zal bestaan uit toneel, muziek, zang en spel en zo mogelijk na afloop een dansje. Verkoop Kerkschapen. Donder dagmiddag had de verkoop van scha pen plaats ten bate van het R.K. Kerk- en Armbestuur. Om 2 uur was er op het erf van de heer C. A. Langeslag te Rijnsaterwoude veel belangstelling van de zijde der ko pers. 95 Schapen werden in gedeelten verkocht aan de fa. Bos, exportsla gers te Overschie. De opbrengst was 10.733.—. Brand. Vrijdagmorgen was er een begin van brand bij de heer C. Schoenmakers, wonende te Vriese- koop. Toen de brandweer binnen en kele minuten ter plaatse aankwam, was de brand door omwonenden met emmers water reeds geblust en kon de brandweer weer inrukken. De brand was ontstaan door het om vallen van een drooghekje met kle ven, dat rond de kachel was ge plaatst. De raad dezer gemeente kwam gis teravond voltallig bijeen. Na de ope ning met gebed sprak de voorzitter een nieuwjaarsrede uit. Dankbaar maakte spr. gewag van de gunstige economische positie van de bedrij ven in het jaar 1953, dat ook voor de gemeente zeer voordelig is ge weest. Het verheugt spr. dat mevr. Neuwahl-Sanders na haar ernstige ziekte weer hersteld is en deze ver gadering kon bijwonen. De bevolking is van 5714 tot 5736 gestegen, een vooruitgang van 22 zie len, 18 personen emigreerden. 44 hu welijken werden voltrokken, 154 ge boorten, 34 overledenen, 206 vesti gingen en 304 vertrekken vielen te noteren. De volkshuisvesting baart nog steeds grote zorgen. Gebouwd wer den 12 woning-wet-woningen, 4 wo ningen door particulieren met steun en 3 woningen zonder steun. In de nieuwjaarsrede werd de te leurstellende mededeling gedaan, dat de 26 woningen niet toegestaan kun nen worden uit het contingent '52— '53 en nu gerealiseerd moeten wor den met het contingent 1954. Het college van B. en W. is nu uiterst di ligent ten deze en zal nog alles in het werk stellen om de bouw met spoed te bevorderen. Het oudste raadslid, de heer Rorre- paal, beantwoordde de rede en zeide, dat de raad in het nieuwe jaar alle zal moeten doen om de verkeers veiligheid te bevorderen en wat de woningnood betreft niet te klagen over de moeilijkheden bij de hogere instanties, maar steeds te blijven stre ven naar oplossing van dit vraagstuk. Bij de goedgekeurde raadsbesluiten is o.m. ook de verhoogde begrotings post van 14.000.voor het Water tje, het maken van de opslag van vuilnis bij de Geerbrug, het maken van een riolering tussen de huizen van de Schenkelweg en Zwetkade, het bestraten van de Zuidbuurtse- weg van de kerk tot voorbij het z.g. Graalhuis en het ophogen van het verdere gedeelte en het vernieuwen van de Bakkersbrug. Er volgt nu een breedvoerig debat over het wegvoeren van hemelwater achter de huizen van de Zwetkade. De voorz. zegt, dat aanvankelijk een plan was gemaakt voor een riolering, doch de gemeenteopzichter en de technische ambtenaar van de Prov. Waterstaat adviseren nu 'n open be- tongoot op de gelijk te maken ^jrens- afscheiding, zulks in overleg met het bestuur van de Woningbouwvereni ging- De heer Van der Ploeg staat nu af wijzend tegenover het maken van een open goot en wil met een riole ring tegelijk de moeilijkheden van rioolaansluiting van sommige perce len van de Schenkelweg opheffen. De voorz. wil zich houden aan het technisch advies en wil geen reke ning houden met de rioolkwestie- Schenkelweg; die eigenaren moeten de huizen aansluiten op het riool, dat in de Schenkelweg ligt. De heer Van Vliet komt terug op zijn vroeger gegeven advies de sloot met koolas te dempen, waardoor het z.i. mogelijk is een drainering te ma ken waardoor de achterterreinen goed ontwaterd kunnen worden. Wethouder Kraan verdedigt de open goot, de heer Wesseling vreest, dat een goot van 145 M. lang niet func tioneren zal en de heer C. van Leeu wen wijst op het gevaar van dichtlo- pen, dichtgooien dcor de kinderen enz. Tenslotte wordt tot draineren besloten met een afscheiding met be- tonpalen en harmonicagas. De voorz. wil eindelijk opmerken, dat deze kosten door de gemeente ge dragen worden om te voorkomen, dat de huren te hoog zullen worden. De Zwetkade zal opnieuw bestraat wor den; aanvankelijk zou hiermede ge wacht worden maar nu de overige bouw nog langer uitgesteld moet wor den, kan de toestand niet langer zo blijven. Ook zal nu overgegaan worden tot demping van een sloot an de polder- zijde langs de Weipoortseweg, waar voor uit het tertiaire wegenplan sub sidie wordt verkregen. Op het adres van de gemeen te Oostvoorne om een actie te steu nen tot het voldoende salariëren van wethouders in gemeenten van 4000 tot 6000 zielen besluit de raad deze te steunen, waarbij de heer Van der Ploeg zegt, dat als deze manier de juiste moet zijn om tot behoorlijk sa lariëren te komen het maar moet. Van de Rijkswaterstaat is in zake het subsidiëren van de verlichting van de H. Rijndijk de mededeling ontvangen, dat zolang het Rijk niet besluit tot gehele verlichting van de ze rijksweg voor gedeelte van be bouwde kommen geen financiële steun gegeven wordt. Verschillende leden spreken hierover hun misnoe gen uit. gedane mededeling imttent de stag natie van de woningbouw. Bij persoonlijke bezoeken aan alle instanties, waarbij de voorzitter wei gerde de toewijzing op het contin gent 1954 te realiseren moest ten slot te, om niet alles te missen, de wei gering van het college ingetrokken worden. De oorzaak zit in het ge val, dat Zuid-Holland 650 teveel wo ningen heeft toegewezen, die nu in gelopen moeten worden. De heer Van der Ploeg geeft felle critiek op de houding van het Departement; de grote steden krijgen teveel en de kleine gemeenten moeten het weini ge nog afstaan. Wie garandeert ons nu, dat in Februari aan de bouw kan begonnen worden en zal. de aanne mer zijn aannemingssom gestand doen? Er zal nu noodgedwongen en onder protest aan het Ministerie van We deropbouw de realisatie medegedeeld worden. Nog steeds aan de behandeling van ingekomen stukken bezig zijnde gaat de raad, op voofstel van de voorz., in geheime zitting. Na heropening deelt de voorz. me de, dat de heer Valk uit Zundert, ziin benoeming tot gemeentearchitect niet heeft aangenomen. De heer Van der Ploeg deelt me de, dat de kath. fractie uit de overige candidaten een nieuwe functionaris wil kiezen met de restrictie, dat in het geval de nieuwbenoemde de func tie niet zal vervullen een nieuwe op roep van sollicitanten zal gedaan worden. Er worden od de heer J. L. van der Broek te Alphen 8 en op de heer F. Smit te Zandvoort 3 stem men uitgebracht, zodat de heer Van der Broek gekozen is. De agende vlug afgewerkt. De agenda wordt nu vlug afgewerkt Een subsidie van 100wordt ver leend aan de R.K. Landbouwwinter- school te Voorhout. Medewerking wordt verleend tot het bouwen van 2 leslokalen aan de R.K. school H. Rijndijk. Het hoofd van de O.L. School biedt 74 boeken te koop aan voor de school bibliotheek voor ƒ60.65, zijnde de halve prijs, waartoe wordt besloten. Aan Tj. Bruines wordt voor reiskos ten voor een leerling ƒ5.per maand toegekend. Met algemene stemmen wordt de heer D. Muusers benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Tot ver betering van de woning van de heer S. Belt, H. Rijndijk, in verband met inwoning wordt 1000.toegestaan, waarvan het Rijk 75 pet. zal bijdra gen. De subsidieregeling van de Kruisvereniging wordt zodanig ge wijzigd, dat voor een gezinshoofd-lid vereniging, buiten de gemeente ge vestigd, ook de verhoogde subsidie van 2.50 kan gegeven wordep. De A.N.W.B. heeft meermalen ad viezen gegeven inzake verkeerspro blemen, zodat B. en W. voorstellen toe te treden als lid ad 25.per jaar, waartoe wordt besloten. De onteigeningskwestie omtrent de laan van H. G. v. Leeuwen wil niet vlotten. De rechtskundige adviseur van de gemeente mr. H. F. A. Don ders te Leiden heeft geadviseerd tot het voeren van een procedure. Waar op de laatste correspondentie geen antwoord meer is gegeven, wordt tot het voeren van de procedure beslo ten. Aan het jeugdwerk van de Par. O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangenis H. Rijndijk wordt een subsidie van 350 verleend. De rondvraag. Bij de rondvraag vraagt de heer Wesselirïgh of er nu eindelijk kans van slagen bestaat, dat de woning van Splinter hersteld zal worden, waarop de voorz. zegt, dat a.s. Don derdag een technisch ambtenaar zal uitmaken of de subsidie, eenmaal af gewezen, die nu met nieuwe motie ven is aangevraagd, zal gegeven wor den. Mevr. Neuwahl-Sanders houdt een breedvoerig pleidooi over het ver keersprobleem aan de Bruggestraat. De berichten over flikkerlichten, die door het Rijk zouden geplaatst wor den, zegt de voorzitter, zijn uit de lucht gegrepen. Mevr. Neuwahl spreekt van een grote verbolgenheid bij het publiek en over beweringen, dat 't plaatsen van natriumlampen te dier plaatse door de gemeenteopzich ter is afgewezen omdat de kosten 100.— te veel zouden zijn. De voorz. begrijpt niet dat als het waar zou zijn de betrokken instanties niet naar B. en W. zijn gekomen en zegt bij herhaling dat alle pogingen af stuiten op vergunning, die door de Rijkswaterstaat niet gegeven worden. Nu zijn G.S. op de hoogte gesteld van deze toestand. Mevr. Neuwahl vraógt ten slotte dringend aan B. en W. alles te doen om de vele ongelukken te voorko men, want de raad kan die verant woordelijkheid niet langer dragen. De heer Van der Velden bespreekt ook verkeersproblemen aan de H. Rijndijk, waar o.m. een lantaarn mis leidend staat en au*o's van de weg wijst. Ook hier kan de gemeente niets doen als de Rijkswaterstaat geen ver gunning geeft. Bij het totstandkomen van de nieuwe straatverlichting zal er wel verbetering komen. De heer Van der Velden spreekt over de weigering van B. en W. aan de Fa. Koning om 'n loods te bouwen ach- de Lagere Landbouw School. hier woonachtig, doch lid van een Daar liggen terreinen van 35X 28 en van 18X10 M., waarvan de gemeente afstand had moeten doen om de in dustrie te bevorderen. De voorz. zegt, dat er grond dispo nibel moet blijven voor een proef veld achter de school, en voor an dere eventuele bestemrainge voor dc gemeente zelf. Bovendien verbiedt het uitbreidingsplan de bouw van dergelijke fabrieksloodsen. Ook de heer Van der Ploeg zegt, dat wij toch alles moeten doen om de bedrijven hier vast te houden. De heer Dorrepaal vraagt naar dc toegezegde verbetering van de uitrit Ommedijkseweg, waarop de voorzit ter antwoordt, dat ook hier weer dc Rijkswaterstaat geen medewerking geeft. De heer Van der Geest spreekt nu ee$s over het Watertje als watertje, dat te ondiep is. Zal opgemeten wor den. De heer Van der Ploeg vindt het zelf geen manier om bij de rondvraag aan te dringen op een reeds behan delde zaak ter afdoening, maar de fam. Splinter kan zo niet langer wo nen. Alles is bij die mensen nat en doorweekt. ï)e voorzitter zegt maar te hopen, dat de subsidie ineens af gewezen wordt*' dan kan de verbete ring terstond aangebracht worden. Hierna sluiting. Rector Brans spreekt. Diocesaan Moderator van de KJ.M.V. en oud- geest. adviseur van de afdeling Zoe- terwoude komt Dinsdag 26 Januari voor de afdelingen Zoeterwoude en Stompwijk spreken over het onder werp „Kinderen zijn geen grote men sen in zakformaat". Nol van den Bosch spreekt Woens dag 27 Januari voor de L.T.J.-ers over zyn ervaringen in Canada. ALKEMADE De Zondagsdienst voor doktoren wordt a.s. Zondag waargenomen in de gemeenten Alkemade en Leimui- den door de artsen v. d. Bijl en v. d Werf. BOSKOOP Derde lustrum „De Gouwekant". De viering van het 3e lustrum door buurtver. „De Gouwekant" vond plaats in het Herv. Vereni gingsgebouw gelegen aan de Voor kade. De avond werd verzorgd door het Goudse gezelschap ,Die Ghouwe Speelers" met hun cabaretprogram ma „Van alles wat". Hun eerste op treden sloeg direct in, aangezien een complete vergadering van .,De Gou wekant" op rijm werd voorgedragen Bijzonder werd op prijs gesteld het optreden van de oud-Boskopers, gebr. van Eijk, die met hun zang nummers veel succes oogstten. LEIDERDORP De Zondagsdienst wordt deze week waargenomen door dokter E J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30070

Leidse Courant | 1954 | | pagina 11