Rijkspostspaarbank trekt een wissel op de toekomst Broodprijs thans officieel Hoge notering voor „raapvis" Groot programma gereed voor het lopende jaar BRANDSTOF-CENL ALE Vrijspraak gevraagd voor dodelijke aanrijding Het drama van de Zijdeweg VRIJDAG 22 JANUARI 1954 DE LE1DSE COURANT i KF.DE BI AD PAGINA 2 Ook in R'dam verdienen Zweedse koninginnen Gulden én spaarbank boekje voor elke jonggeborene De ouders van alle jong-geborenen in ons land wacht een verrassing. De directie van de Rijkspostspaarbank heeft namelijk besloten, elke nieuwe wereldburger van een spaarbusje, in de vorm van een ronde reclamezuil te zenden, dat vergezeld gaat van een waardebon van 1. D«ze actie, waarmee reeds deze week begonnen is, zal de Rijkspost spaarbank ongeveer twee ton per jaar kosten, wanrt men rekent op ca. 200.000 geboorten per 12 maanden. Nu wordt er echter van de ouders ook een kleine tegenprestatie ge vergd. De bon is namelijk alleen een Minister corrigeert De prijzen van het volkswitbrood in de grote steden zullen niet gewij zigd worden. De prijs van het volks witbrood in de provinciesteden blijft gehandhaafd op 37 cent. Voor het platteland wordt de bezorgprijs van het volkswitbrood met één cent ver hoogd en gebracht op 38 cent. De prijs van het volksbruinbrood zal overal in het land een cent lager lig gen dan die van het volkswitbrood. Een en ander zal een dezer dagen in een beschikking van de minister van Landbouw in de Staatscourant wor den afgekondigd. De beschikking houdt een rectifi catie in van de mededelingen, die vanwege het ministerie van Land bouw op 1 Januari werden gedaan over de nieuwe broodprijzen. Bij de Nederlandse Bakkerij-stichting rezen tegen deze radio-mededelingen, die geen enkele rechtsgrond hadden en die zowel bij de consument als bij het bedrijfsleven de grootste verwar ring te weeg brachten, ernstige be zwaren. Minister Mansholt is thans metterdaad de bezwaren tegemoet ge komen. Zo zullen plaatsen als Venlo, Emmen, Zeist, Ede en Apeldoorn, die im de radio-publicatie tot provincie steden gebombardeerd werden, in de beschikking weer provinciestad af zijn. De minister heeft zijn beslissing genomen in goed overleg met de Ne derlandse Bakkerij Stichting. Bij Schelhoek op Schouwen Duive- land wordt momenteel een nieuwe handel gedreven, die wel niet zo heel erg lang zal duren, maar die in de korte tijd van zijn bestaan een ver bluffend hoog peil bereikt. Toen het zeegat bij Schelphoek ge dicht was, bevond zich in de toen nog ondergelopen polders zeer veel zeevis, die naarmate de polders droogvallen, in de polders stranden, daar de weg naar zee voor hen af gesneden is. Tientallen Zeeuwen trekken nu da gelijks de polders in om de „droog gevallen vis" op te rapen en de „raapvis" blijkt een willig handels artikel te zijn. Gisteren is opoe Neeltje van Vel- zen, de oudste inwoonster van Dordrecht, 103 jaar geworden. In het gebouw van het Leger des Heils, waarin opoe een liefderijk onderdak heeft gevonden, is zij gistermorgen gefêteerd. Er werd een gezellige bij eenkomst gehouden, die geopend werd door senior kapitein Z. van der Klashorst, de directeur van het maat schappelijk werk van het Leger des Heils in Dordrecht. De jarige werd toegezongen en de jongste inwoon ster van het gebouw, de 4-jarige Boe- ke van der Klashorst, bood haar bloe men aan. Verscheidene personen of freerde haar geschenken, maar het meest was opoe in haar schik met een enorme taart met 103 kaarsjes, die haar werd aangeboden namens de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken. Ook de burgemeester, rnr. J. A. H. J. van der Dussen, gaf van zijn belangstelling blijk. Hij bood even eens een taart aan. De 103-jarige ge noot kennelijk van haar feest dat on der meer werd bijgewoond door haar zoon, de 70-jarige heer H. van Ze- ben, klein- en achterkleinkinderen. Opoe van Velzen had zelf ook voor bereidingen getroffen voor de vie ring van haar verjaardag. Onder meer was ze gisteren naar de banket bakker- gewandeld om gebakjes te bestellen met het cijfer 103 er op ge spoten. Vanmiddag zullen de dames van de gezinsbond van het Leger des Heils haar toezingen en vanavond zal het muziekcorps van het Leger haar een serenade brengen. OVER TIEN JAREN DRAAIT DE STAATSMIJN „BEATRIX". Ged. Staten hebben naar aanleiding van vragen in het afdelings-onder- zoek der provinciale begroting 1954 van Limburg meegedeeld, dat de nieuwe staatsmijn Beatrix in midden Limburg, naar verwachting om streeks het jaar 1964 in bedrijf zal worden genomen. gulden waard, wanneer de ouders op naam van het borelingske een boek je aanschaffen en daarop een mini mum-inleg van 3 plaatsen. Deze in leg wordt dan door de waardebon van de R.P.S. tot ƒ4 verhoogd. De Rijkspostspaarbank ontvangt de ge gevens omtrent de jonggeborene van het Bevolkingsregister. Mysterieuse verdwijning van vier beeldjes Uit de veelomstreden ethnologische collectie te Delft zijn vier beeldjes ontvreemd. Volgens de directeur van het stedelijk museum „Het Prinsen hof" is de waarde ervan betrekke lijk gering. De recherche heeft de signalementen van de beeldjes ver spreid. Vroeger was de verzameling in een der zalen van het gemeentemuseum permanent geëxposeerd, doch na de restauratie van het Prinsenhof werd zij opgeslagen op de zolder van een schoolgebouw. Enige jaren geleden werd aan de gemeenteraad het voor stel gedaan de verzameling te verko pen aan het museum voor Volken kunde te Rotterdam, doch het werd aangehouden als gevolg van tegen het voorstel gerezen protesten van de zijde van het onderwijs. Later werd het voorstel verworpen en be sloten werd het voornaamste deel er van in orde te brengen ten behoeve van het onderwijs. Deze „schoolcol- lectie" is thans sinds korte tijd on dergebracht in een lokaal van de voormalige school op het Rietveld, de rest was opgeslagen op de zolder van een naast het museum „Het Prin senhof" gelegen pand aan de Oude Delft. In die ruimte heeft kort geleden een binnenbrandje gewoed en ver moedelijk is tijdens of na die brand de diefstal geschied. De witte pokken Haagse gevangenissen voor bezoek gesloten Het directoraat-generaal van het gevangeniswezen heeft een circulaire in voorbereiding, welke waarschijnlijk vandaag zal uitgaan, waarbij onder andere wordt bepaald, dat slechts zij toegang hebben tot de gevangenissen en andere instellingen, vallend onder genoemd directoraat-generaal, die na 1 Januari 1951 zijn gerevaccineerd. De maatregel is eveneens van toe passing op leveranciers. Voor Haagse advocaten, die een bezoek aan een huis van bewaring of gevangenis in het land willen brengen, gelden de zelfde maatregelen. Tot nu toe hebben 36.000 Hage naars zich laten revaccineren. Er wordt met nadruk qp gewezen, dat het van het grootste belang is, dat ook schoolkinderen worden gerevac cineerd. Ook aan donors van de bloed transfusiedienst van het Rode Kruis is verzocht, zich te laten revaccine ren. De exercitie wedstrijden voor de parate onderdelen van de Koninklijke Landmacht op 26, 27, 28 en 29 Januari zullen niet in Den Haag, maar te Utrecht worden gehouden. de weth. nu f. 15.000 Met de stemmen van de K.V.P., P.v.d.A. en V.V.D. vóór en 'de stem men van de A.R., C.H.U en C.P.N. tegen heeft de Rotterdamse gemeen teraad gisteren besloten tot het ver hogen van de wethouderssalarissen, die nu met ingang van 1 Sept. j.l. f 15.000.zullen bedragen, hetgeen en verhoging van 4.500,inhoudt. De tegenstemmers vonden de ver hoging te hoog, maar de burgemees ter meende, dat de Rotterdamse wethouders niet minder behoefden te verdienen, dan hun collega's in Amsterdam en Den Haag, die on langs ook een verhoging tot boven genoemd bedrag hebben gekregen. HET KIESRECHT VOOR FORENSEN IN HUN WERKGEMEENTE. De voorzitter van de vereniging van forensen Castricum en omstre ken, de heer A. H. J. Beyersbergen van Henegouwen, heeft gereageerd op de passage die de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, in zijn laatste nieuwjaarswens heeft gewijd aan de forensen. Mr. d'Ailly heeft n.l. gepleit voor een wijziging van de gemeentewet, zodanig dat forensen in de gemeenten waar zij hun werk verrichten zowel het actief als het passief kiesrecht moet worden gegeven. Thans kunnen forensen geen invloed uitoefenen op het hoofdstedelijk bestuur; wel op dat van het bestuur hunner woon- gemeente. waarvoor zij maar weinig belangstelling hebben, aldus Amster dams burgemeester. De heer Beyersbergen van Hene gouwen meent dat „mr. d'Ailly blijk baar op dit punt slecht geïnfor meerd is". „De forensen" zo zegt rij „hebben een levendig aandeel in het organisatieleven in hun woon plaats en nóg levendiger streven naar verbetering en uitbreiding van het onderwijs, medische verzorging enz.". Ontoerekenbare iongen wilde stro zien branden Schuur in vuur De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank in Den Haag heeft gistermiddag ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een krankzinnigengesticht geëist tegen een 20-jarige jongen, die in Juli van het. vorige jaar opzettelijk te Rijs wijk brand in een schuur had ge sticht, waardoor mede gevaar ont stond voor de in de buurt staande opstallen. De schuur, waarin zich stro be- Eindhoven vertrouwt Picasso onbeperkt De raad van Eindhoven heeft gisteren een vooruitstrevend be sluit genomen, door toe te stem men in de aankoop van een schilderstuk, vervaardigd door een der „modernen". Picasso blijkt geen goedkope schilder te zijn, want het doekje, dat de gemeenteraad gaat ko pen, zal het zoete sommetje van 120.000.kosten. Nu kan de kunst dit natuurlijk ten volle waard zijn, maar de Eindhovense gemeenteraad ver keert op dat punt geheel in twij fel, want hij besloot tot de aan koop van dit brokje experimen tele kunst, zonder het doekje ge zien te hebben. in Bollenland Reeds lang is er over gesproken, dat de bloemenfeesten in de Bollen streek dit jaar opgeluisterd zouden worden door enkele Zweedse bloe- menkoninginnen. De keuze schijnt thans gevallen te zijn. Ter gelegen heid van ten jubileumtentoonstel ling in Zweden werden deze week twee jongedames respectievelijk tot de functies van bloemen- en fruitko- ningin verheven. Deze jongedames zijn thans door de Eond van Bloem bollenhandelaren uitgenodigd om hun vorstelijke loopbaan een beetje te rekken en gedurende de bollentijd in Nederland als Zweedse bloemenko- ninginnen te fungeren. NADER ONDERZOEK VER GIFTIGINGSZAAK. De Leeuwarder rechtbank heeft een nader onderzoek gelast in de zaak tegen de 45-jarige koster W. v. d. W. te Bolsward, tegen wie een week ge leden door de officier van justitie 12 jaar gevangenisstraf met aftrek werd geëist, wegens poging tot vergifti ging van zijn vrouw. De zaqk komt 27 Jan. opnieuw voor. Eindhovens gezin woont in een tent In het lichtende Eindhoven staat al gedurende enkele maan den in een der straten een tent en dit zomerse onderdak heeft gedurende al deze1 winterse maanden onderdak verschaft aan een gezin, dat uit zijn wo ning werd gezet, omdat de hoofdbewoner huurschuld had. Het gezin, dat twee kleine kin deren telt, kreeg na enkele we ken tentbewoning een huis toe gewezen, doch dit was gelegen in een buurt, waar geen fat soenlijk mens wil wonen, waar om het besloot in afwachting van een beter huis, tijdelijk maar in de tent te blijven. De gemeente schijnt echter te menen, dat zij met deze aanbie ding haar plicht volledig gedaan heeft, want de wind blijft waaien door de tent op de Eind hovense f -aat en de gemeente zwijgt in talen. Gemeenteraad Koudekerk De raad van Koudekerk kwam in probleem, dat zwaar op onze ge- vergadering bijeen o.I.v. burgemees ter J. P. de Herder. Na de opening hield de burge meester een Nieuwjaarsrede, waarin hij de beste wensen voor de raadsle den en hun gezinnen uitsprak. Hij wilde, zo zei hij, in deze eerste ver gadering van het jaar, een blik in de toekomst werpen, en de plannen voor het jaar 1954 aan een beschou wing onderwerpen. Allereerst wijdde spr. enige woorden aan de woning nood, die nog lang niet is opgehe ven. Onbekend is nog het bouwvo lume voor de volgende jaren. De 9 huizen, waaraan men bezig is, schie ten hard op, en zullen waarschijn lijk met Mei klaar zijn. Bevorderd zal worden, dat er dan dadelijk met een nieuw aantal kan worden ge start. Ook zal met straffe hand de krotopruiming worden aangevat. De provincie heeft daarvoor extra bouw volume ter beschikking. Met behulp van de Bouwkas wil len drie ingezetenen bouwen, terwijl twee dat zelf willen doen, alles met Rijkspremie. Dit voornemen zullen B en W. begunstigen. Voor het uit breidingsplan zal 1 h.a. grond wor den aangekocht. Het uitbreidings plan zelf zal moeten worden gewij zigd, daar het om zijn vooroorlogse opzet veel te duur is en ook het meente drukt. Voor de sch uur van de fa. v. d. Bijl zal de weg moeten worden verbreed. Eindelijk zal de kwestie van de brug aan de Gnep- hoek worden opgelost. Reeds is men zo ver, dat een der eigenaars een voorlopig koopcontract heeft gete kend, ten behoeve van de wegomleg- ging. Het komt B. en W. wenselijk voor, het werk in eigen beheer uit te voeren. Dit jaar zal ook de O.L.S. zijn overdekte speelplaats krijgen en zijn fietsenbergplaats. De Koude- kerkse brug zal van een nieuw dek moeten worden voorzien, daar het oude versleten is. De hoge kosten, verbonden aan het plaatsen van nieu we lichtpunten, nopen tot grote voorzichtigheid. De heer Geerlof dankte namens de raad de burgemeester voor zijn wensen, en wenste hem wederkerig met zijn gezin bij voortduring Gods zegen toe. Agenda Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W„ om de ambtenarensalarissen in overeen stemming met die der Rijksambtena ren te verbeteren, aangenomen. Dit zal de gemeente per jaar 1900 kos ten. De begroting van de Gemeente lijke Dienst voor Maatschappelijke bouwwezen veranderd is. Het is no- Zorg werd goedgekeurd. Zij sloot op dig. en door de Provincie wordt daarop sterk aangedrongen, het Raad huis te verbouwen, met het oog op de slechte huisvesting van het ar chief. Hoe dit echter verwerkelijkt zal worden, is een vraag, die B. en W. nog onder ogen moeten zien. De verbetering der wegen is een DODELIJKE VAL VAN 7 METER Op het terrein van de Eerste Ne derlandse Cooperative Kunstmest- fabriek te Vlaardingen is vanochtend om zes uur een ernstig ongeval ge beurd. Een 53-jarige ongehuwde ar beider uit Vlaardingen was bezig' met het schoonmaken van 'n windscherm op het bordes van de aftapinrichting. Deze inrichting bevindt zich op een hoogte van zeven meter boven de be gane grond. Tijdens zijn arbeid sloeg de man geen aandacht op de hang- wagentjes, die langs een rail af- en aankomen. Hij kreeg een klap van een der wagentjes en viel van het bordes. Kort na zijn val overleed het slachtoffer. vond, brandde gedeeltelijk af. Het I aan De Ommelanden, OMMELANDEN WON HET PLEIT. Ondahks het feit, dat de beloften van de directeur van De Ommelan den, de heer F. de Boer, door de boeren van Schoonoord terdeze zijn onderzocht en schromelijk overdre ven zijn bevonden, gaan 22 boeren in Hpf «o wPf»r tnnnpliilr Schoonoord, die te zamen 122 melk- rieC 15> weer UlOgeilJK Uw haard te vullen met originele 122 melk-, koeien hebben, hun melk leveren j bleek, dat de jongen door een raam r.aar binnen was gekomen en daar bet stro in brand had gestoken. Op de vraag van de president, waarom hij dit had gedaan, antwoordde ver dachte, dat hij zo graag eens stro zag branden. Toen hem gevraagd werd, wat hij thans uitvoerde, ver vallen op een vergdadering, waar Belg'sche Anthraciet voorzitter van het actiecomité mee- j deelde, dat de directeur van de Coop. Melkfabriek te Grollo had toegege- ven, dat hij 1 cent per liter minder betaalde dan De Ommelanden. De1 heer De Boer had de boeren voorge- afmeting 20 X 30 a f 8.55 per h.l. franco bergplaats. 5387 klaarde hij „koerier bij een dagblad" j rekend, dat het verschil ongeveer 5 I Kantoor te zijn. Het bleek echter, dat hij daar als loopjongen in dienst was. Een psychiater, die de jongen had onderzocht, verklaarde in een rap port, dat de ten laste gelegde feiten hem niet konden worden toegere kend. De psychiater adviseerde op neming in een krankzinnigengesticht. De rechtbank hoorde nog de vader van verdachte, maar deze scheen zich weinig bewust welk een gevaar zijn zoon voor de maatschappij beteken de. Uitspraak over veertien dagen. en magazijn: CeToch'wu'deaVrent per liter be- I v' SPEYKSTRAAT IA A Tel. 21184 langrijk genoeg voor de boeren om (Advertentie) hun leveranties te staken aan de fa- j briek te Grollo, waaraan zij 30 jaren verband hiermede requireerde de of- hun melk leverden. De volgende J f icier van justitie, die verdachte een week zal hun melk door De Omme- a-sociale onhandelbare figuur noem- landen worden afgehaald. de, een jaar gevangenisstraf, met af- Een aantal boeren te Schoonoord, I trek. Uitspraak 4 Februari, die tegenstanders zijn van dit be-j sluit, verwachten, dat De Ommelan-1 Niet mis. In eerste instantie wa den de afneming van de melk zal ren twee Noordwijkse kwekers, twee staken, zodra dit bedrijf weer de-1 broers wegens overtreding van het zelfde gunstige positie zal hebben voedselvoorzieningsbesluit elk ver- veroverd, die het had voordat de sta- foordeeld tot twee boeten van 1500 ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. king van de ANAB begon. Directeur of drie maanden. De proc.-generaal I De Boer heeft echter een schriftelijke vroeg thans bevestiging van dit von- Met de volgende schepen kan zee- j contract aangeboden om deze vrees I nis en zo een van de broers zou wor- post worden verzonden. De data, J weg te nemen, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Willem Ruys (8 Febr.); Ned. Nw. Guinea: m.s. Ban den vrijgesproken ƒ6000 boete tegen de andere. De broers hadden een on geoorloofde bloemenexport naar Duitsland uitgevoerd. Uitspr. 4 Febr. NIEUW SCHARNIER BESPAART TIJD. j De gemerkte kwartjes. Tijdens Een inwoner van Vlaarlingen, de werkzaamheden bii de scheepswerf ka (4 Febr.); Ned. Antillen: s.s. Bre-heer A. Maat, heeft door een uitvin-..De Vooruitgang" te Alphen a. d. da (26 Jan.); Suriname: m.s. Nestor) ding de aandacht van de bouwwe-1 Rijn merkte de arbeider v. d. L. (6 Febr.); Unie v. Zuid-Afrika enreld getrokken. Hij heeft nl. eensteeds dat er uit het schaftlokaal uit Z.W.-Afrika: m.s. Pretoria Castle (23 I nieuw soort scharnier uitgedacht, die zijn leren jas geld verdween. Jan.); Canada: s.s. Rijndam (23 Jan.),een grote tijdsbesparing en dus Om de dief te vangen stak v. d. L. m.s. Westerdam (28 Jan.); Zuid-Ame-j geldbesparing betekent. Reeds is oc-enige gemerkte kwartjes in zijn jas. rika: m.s. Tara (27 Jan.); Uruguay: trooi aangevraagd en ook ontvangen, j Toen deze verdwenen waren werd de cc Alcantara (1 Febr.); Australië: Voor een timmerman blijkt het in-1 politie in de zaak gekend en deze Voor de Haagse rechtbank was een begrafenisondernemer gedagvaard, aan wie ten laste was gelegd, dat hij als bestuurder van een auto op de Zijdeweg te Boskoop op 28 Novem ber j.l. 's middags omstreeks één uur had nagelaten krachtig te remmen of andere manoeuvres uit te voeren om een aanrijding met een overste kend kind te vermijden. Het zou dientengevolge aan zijn schuld te wij ten zijn dat het kind werd overreden en gedood. De verdachte vertelde 33 a 34 jaar auto te hebben gereden en alles te hebben gedaan om een aanrijding te vermijden. Hij had het kind plotse ling op 3 a 4 meter voor zich gezien. Strathnaver (23 Jan.); Nieuw-j zetten van een scharnier In deur of Zeeland: via Engeland (23 Jan.). raam nogal een tijdrovend, lastig In lichtingen betreffende de ver- werk te zijn. De heer Maat voorzag zendingsdata van postpakketten ge- het bladscharnier van twee stelpen ven de postkantoren. I nen. Deze pennen bezitten een oog- je. Nu brengt men het scharnier op de plaats, draait er een paar schroe- I ven in en dan kan men aan de bin- nenzijde van het kozijn een volgend stel schroeven aanbrengen en het karwei is achter de rug. Een metaalwarenfabriek in Twen te zal het nieuwe soort bladscharnier in de handel gaan brengen. De schar nieren zijn reeds in productie. „Trouw". Toen had hjj krachtig geremd en gen. naar links uitgehaald. Op het mo ment van de aanrijding had hij de rem losgelaten, overwegende dat het veel erger was wanneer de wielen geb lokkeerd over het jongetje heen zouden gaan. De wagen had hij toen kalm afgeremd, niet wetend dat het ventje werd meegesleurd. Er traden in deze zaak niet min der dan vijf getuigen op, onder wie een wachtmeester van de rijkspolitie. Uit alle getuigenverklaringen bleek, dat verdachte het uiterste had ge daan om het ongeval te voorkomen. De wachtmeester der rijkspolitie had uit de remsporen de indruk gekre gen, dat verdachte in het begin niet krachtig genoeg had geremd. De officier meende, dat verdachte van het hem ten laste gelegde moest worden vrijgesproken. Wel vond de officier, dat verd. vrij traag reageer de en daarom achtte hij het nuttig, dat hij een nieuw rij-examen zou af leggen. Uitspraak over veertien da- Vaoï de A-sociaal geval. De zich kruier noemde landloper A. H. had op 2 De cember te Boskoop uit een langs de weg geparkeerde vrachtauto van een bodedienst, waarin hij eerst had ge slapen, een stofzuiger, flessen lotion en eau de cologne gestolen. Hiervoor stond hij thans terecht bij de Haagse rechtbank. Ter zitting bleek dat ver dachte reeds diverse malen uit in richtingen was ontvlucht Hij wilde zich melden by het vreemdelingen legioen, maar de Belgische politie zette hem tot viermaal toe weer over onze grenzen. De tenuitvoerlegging van een voor waardelijke straf was reeds gelast. In fouilleerde een jeugdige machine bankwerker, die reeds eerder ver dacht werd. Er werden echter geen kwartjes gevonden. Toch werd de verdachte meegenomen naar het po litiebureau. Hij ontkende hardnekkig. De volgende morgen ontdekte een rechercheur echter onder de voor bank van de politieauto, waarmee verdachte was vervoerd, een van de eemerkte kwartjes. Ook voor de Haagse rechtbank ontkende hij ech ter alle schuld. De officier van Justitie eiste zes maanden gevangenisstraf, omdat re- classeringspogingen bij een dergelij ke houding van verdachte toch wei nig nut zouden hebben. De rechtbank zal 4 Februari a.s. uitspraak doen. Bakkersknecht met lan?e vingers. Een 24-jarige bakkersknecht uit Wassenaar stond terecht voor de Haagse rechtbank omdat hij in SeD- tember en October j.l. gelden, die hij van klanten ontving, niet aan zijn baas had afgedragen. Hij had boven dien van de keukentafel bij een klant een horloge gestolen. Dit was op 25 Augustus gebeurd. Reeds tweemaal was S. veroordeeld. In een psychia trisch rapport werd verdachte als enigszins verminderd toerekenings vatbaar gekenmerkt. De reclasse- ring^kansen werden wel gunstig ge acht. De officier van Justitie eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd en toezicht van het Leger des Heils. Uitspraak 4 Februari. een bedrag aan inkomsten en uitga ven van 5557,58. Evenzo ging het met de begroting voor het Verpleeg huis. Deze sluit met een bedrag van f 35.678,61. Aangeboden worden de begrotin gen voor 1954 van het waterleiding bedrijf en die der gemeente. Voor onderzoek van deze laatste is een commissie benoemd, bestaande uit de heren H. Heemskerk, P. v. He- mert en Jb. v. Veen. Vervolgens is aan de orde het voorstel van B. en W. het raadsbe sluit om een plantsoen aan te leg gen voor het verenigingsgebouw, op suggestie van G. S.. in te trekken. Dit ontmoet bij sommige leden be zwaren. De heer v. Veen vindt de houding van G. S. onbegrijpelijk. Zij toch hebben een raadsbesluit van een andere gemeente, die 400.000 in een failliet vogelpark stak wel goedgekeurd. De voorz. merkt op, dat bij een verhoging van de algemene uitke ring, de kans op een sluitende be groting bestaat, en dat zulke objec ten dan zeker een goede kans ma ken. Bovendien merkt hij op, dat Avifauna als nationaal- en streekbe- lang moet worden gezien. De heer v Veen wil v>nder protest de weg door G. S. gewezen, bewandelen. Ook de heren Heemskerk en Geer lof geven van hun ontstemming blijk. Zij begrijpen dit niet. De aanleg van een plantsoen, waardoor ter plaatse en eenheid verkregen wordt, mag toch zeker als een algemeen belang worden gezien. Het voorstel wordt na enige discussie, zonder hoofde lijke stemming aanvaard. Ten behoeve van de woningbouw willen B. en W. met de N.V. Bank vóór Nederl. Gemeenten een kas geldlening sluiten, groot 81.000, voor een half jaar. De rente bedraagt 78% per jaar. Goedgekeurd. Eyeneens wordt goedgekeurd het voorstel van B. en W. om een le ning aan te gaan van 25.000 voor de wegverbetering. Deze lening zal 20 jaar lopen tegen een rente van 3 y* per jaar. Het verzoek van de Ned. Militaire Bond Pro Rege, om een jaarlijkse subsidie willen B. en W. niet over nemen. Wel willen zij voor 1954,' evenals voor 1953 is geschied, 25 geven. Nadat de heer Heemskerk be antwoord was, op zijn vraag, of ook andere soortgelijke bonden gelijk be handeld zouden worden, werd ook dit voorstel aangenomen. Enige begrotingswijzigingen in de begroting voor 1953 worden aange bracht. Het totaalcijfer verandert daardoor niet. Rondvraag Bij de rondvraag wijst de heer v Veen op de gevaarlijke toestand op de Koudekerkse brug, die ont staat, als de hekken voor het ver keer worden geopend. Deze hekken maken deel uit van de brugleuning en klappen .in deze leuning. Wordt nu de brug weer opengesteld, dan is het gevaar niet denkbeeldig, vooral met sterke wind, dat kinderen door het hek worden meegesleurd. Hij heeft alle lof voor de brugwachters, die zulks nu al bijna 25 jaar wisten te voorkomen. Van de zijde van B. enW. wordt opgemerkt, dat nog nim mer een ongeluk is voorgekomen, doch dat men er alle aandacht aan besteden zal. Loop der bevolking. Eind 1952 1037 mannen en 930 vrouwen. Samen 1967. Vermeerdering gedurende 1953: 36 mannen en 5 vrouwen. Totaal 41. Stand op 31 December 1953: 1073 mannen en 935 vrouwen. Totaal 2008 inwoners. Er werden in 1953 15 huwelijken gesloten. JUxte ("gÖlf") Waarschijnlijk reeds in Februari zal men beginnen niet de montage van de eerste der zes overspanningen van de nieuwe spoorbrug over de Moerdijk. Men hoopt eind 1955 met de totale vernieuwing gereed te zijn. De bejaarden uit het N.H. rust huis „Ons Huis" in Zierikzee, die al bijna een jaar op het paleis „Het Loo" vertoeven, gaan op 15 Februari weer terug naar hun oude woon plaats.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6