Provinciale Staten bezig de begroting te behandelen Help gevluchte studenten Voortzetting van het streven der voormalige N.S.B* Prof. Veraart raadt aan om toe te treden Zware straf geëist voor formele overtreding bij 'n grondverkoop Veroorzaakte dronken klant bij caféhouder hartaanval? Deen vocht om Zaanse schone Ondernemende kok knoeide met 't geld van een damesweekblad VRIJDAG 22 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT 1WEEDE Bl.AD - PAGINA 1 Op de tweede gewone zitting 1953voor het werk tijdens de rampdagen van de Provinciale State.i van Zuid- tce. Holland zijn gisteravond de beschou- v/ingen over de provinciale begro ting voor 1954, waarmee gistermid dag was begonnen, afgesloten. He denochtend om 11 uur zullen Gede puteerde Staten aan het woord ko men, waaraan een rede van de voor zitter van de staten, mr. L. A. Kes- per, vooraf zal gaan. Tijdens de beschouwingen over de begroting zijn door vrijwel alle spre kers woorden van lof gesproken over de wijze, waarop het provincia le apparaat heeft gereageerd op de Februari-ramp. De beschouwingen werden geopend door dr. J. P. van Praag (Arb.), die zeide zich in grote lijn met het fi nanciële beleid te kunnen verenigen. Weinig waardering had spr. VQor het culturele beleid. Jhr. mr. dr. Van Nispen tot Pan- nerden (K.V.P.) bracht de kwestie van het provinciehuis ter sprake en verzocht inlichtingen over de ko mende wijzigingen in de provincie wet. De heer J. Wilschut (A.R.) vroeg aandacht voor het verhogen van de salarissen van de wethouders in de middelgrote gemeenten. Evenals de heer H. C. Kranenburg (C.H.) zeide spreker, dat de woningnood in de provincie de toewijzing van een gro ter contingent noodzakelijk maakt. De heer G. van Praag (C.P.N.) wees op de z.i. bestaande taak op cultureel terrein. Mr. S. J. R. de Monchy (V.V.D.) behandelde in zijn laatste rede in de provinciale staten (hij heeft zich niet herkiesbaar gesteld) in een uitvoe rig betoog de financiën van de pro vincie en in ht bijzonder het belas tingstelsel. Mr. H. van Riel (V.V.D.) zeide van mening te zijn, dat de kosten van het provinciale apparaat buiten ver houding zijn toegenomen. De heer C. H. Hagedorn (Arb.) behandelde industriekwesties en zijn fractiegenoot dr. B. van den Tempel bracht de financiële positie van de provincie ter sprake. Dr. P. G. Knibbe (A.R.) ging uit voerig in op de voorgenomen bouw van een provinciehuis. Spreker zei de zeer teleurgesteld te zijn over de gang van zaken en betreurde het,, dat de staten zo weinig inlichtingen over het project hebben ontvangen. Spr. drong er op aan het ontwerp voor de bouw van het provinciehuis alsnog in de afdelingen te doen be handelen. De heer H. van Woudenberg (Arb.) oefende critiek uit op het gemeente bestuur van Noordwijk naar aanlei ding van zijn houding jegens de kampeerterreinen. Spr. juichte de plannen voor de bouw van een va- cantiecentrum voor het provinciale personeel als blijk van waardering De heer. D. van der Kwaak (C.H.) besprak enkele financiële aspecten van het provinciale beleid, waarop de heer A. H. J. Steeman (K.V.P.) aandrong op groter financiële onaf hankelijkheid van de provincie. Ir. G. Plantema (Arb.) stelde ge deputeerde staten vragen op water staatkundig gebied. De heer W. J. van Dijck (K.V.P.) vroeg aandacht voor de recreatieve ontsluiting van de Reeuwijkse plas sen en uitte zijn vreugde over het feit, dat 50.000 gulden zijn uitge trokken voor de aanleg van een rij wielpad van Monster naar Hoek van Holland. De heer C. P. Damme (Arb.) wijd de een groot deel van zijn rede aan de Scheveningse haven. Spr. deed een beroep op Gedep. St. de plannen van het Haagse gemeentebestuur voor verbetering van de haven te steunen. De heer S. H. van Eybergen (C.H.) Hongaarse aalmoezenier vraagt- De laatste tijd worden de aanvra gen om steun, die ik van mijn ge vluchte landgenoten uit Duitsland en Oostenrijk ontvang, steeds veelvuldi- ger. Men vraagt mij een beroep te doen op welwillende, weldadige Ne derlandse vrienden. Wat kan ik doen? Hun brieven in de papiermand laten verdwijnen, mag ik niet. Mijn geweten gebiedt mij, het verzoek van mijn gevluchte landgenoten op deze wijze aan U bekend te maken. Bij de vele aanvragen is die, af komstig van Hongaarse vluchtelin gen die in Innsbruck studeren, wel ke vooral de aandacht trekt. In Hon garije, opgesloten in de gevangenis van het IJzeren Gordijn, worden de intellectuelen te vuur en te zwaard uitgeroeid. Het is daarom noodzake lijk, dat in de emigratie een nieuwe Hongaarse intelligentsia wordt ge vormd. Noodzakelijk ook, dat deze studenten in de vrije wereld onder normale omstandigheden kunnen le- Aetherklainken ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24 00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gramo- foon. 8.00' Nieuws. 8.19 Gramofoon. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Gramofoon. (Om 9.30 Waterstanden. VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Gra mofoon. 12.30 Land- en tuinbouw- rr.ededelingen. 12.33 Gramofoon. 13.00 Nieuws. 13.16 VARA-Varia. 13.20 Tango-rumba orkest. 13.45 Sportf- praatje. 14.00 Orgel en zang. 14.25 Vocaal Dubbel kwartet. 14.45 Ama teursprogramma. 15.15 „Eerst denken, dan doen", vragen en tips.'16.30 Gra mofoon. 16.00 „Van 'boek tot boek". 16.15 Kamerorkest. 17.00 Weekjour- naal. 17.30 Gramofoon. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Orgelspel. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „De Heidense Wereld, waarin het Christendom ontstond", causerie. 19.55 „Deze week", cause rie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Socialis tisch commentaar. 22.15 Weense mu ziek. 22.40 „Onder de pannen", hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gra mofoon. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO KRO: 7.00 Nieuws. 7.1Ö Gramofoon. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde mu ziek.. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.16 Gramofoon. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Amusements mu ziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoon. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Symphonette orkest en solisten. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gramofoon. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Accordeonvereniging en mond orgelclub. 13.40 Gramofoon. 13.45 Luchtmachtkapel. 14.00 Boekbespre king. 14.20 Engelse les. 14.40 Ama- teursgroep. 15.15 Kroniek van lette ren en kunsten. 15.55 Promenade- orkest. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Amusementsmu ziek. 18.40 Regeringsuitzending: At lantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch pact. 19.00 Nieuws. 19.20 Partijraadsverga dering van de KVP te Utrecht. 19.30 Gramofoon. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gramofoon. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 „Wie is de nieuwe partijvoorzitter van de KVP?" 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Es peranto. 23.2224.00 Gramofoon. bepleitte de aanleg van een haven iren- ■oor Katwijk, waarna de heer F. J. w« Uwer wil bijdragen om deze G. Spieksma (K.V.P.) enige ver- I normale levensomstandigheden voor keerstechnische kwesties behandel-de gevluchte Hongaarse jongelieden de, waarbij hij aandrong op maat-I te verwezenlijken? Gelukkig zij, die regelen ter beveiliging van het ver-niet behoeven te vragen, maar kun- keer. nen geven van hetgeen zij bezitten. De heer P. Herweger (V.V.D.) Gelukkig zij, die door hulp te bieden keerde zich tegen vaste richtlijnen I aan een gevlucht medemens de chris- voor het verlenen van subsidies. Z.i.telijke wereld der naastenliefde op- behoren Gedep. St. hierin vrijheid j bouwen. te behouden om geval 1 kunnen bezien. 1 geval te I Geldelijke bijdragen voor ge- I vluchte Hongaarse studenten, wor- N.E.S.B.-leiders in hoger beroep Bevestiging van het vonnis gevraagd De heer C. L. de Wit (K.V.P.) uit-1 den gaarne tegemoetgezien door de te zijn ongerustheid over het gebruik aalmoezenier der Hongaren in Ne- van cultuurgronden voor andere I derland, dr. I. G. Mihalyi te Hees doeleinden dan land- en tuinbouw wijk N.-Br. wiens gironummer en vroeg maatregelen om verdere j 621957 is. vermindering van de beschikbare cultuurgronden tegen te gaan. i De heer J. Pasman (Arb.) verzocht! de spoedige indiening van een voor- j stel voor éen provinciaal studie- fonds. De heer H. van Weizen (C.P.N.) I vroeg de aandacht van Ged. St. voor de bouw van streekziekenhuizen. Ds. P. Zandt (S.G.) bepleitte ver mindering van de belastingdruk en ontwikkelde bezwaren tegen activi teiten van de provinciale overheid op cultureel terrein en het verlenen van-subsidies aan de openbare lees zalen e.a. instellingen, hierin ge steund door de heer A. Vlasboom {S.G.) die de rij van sprekers sloot. Om 18.30 uur schorst^ de voorzit ter de vergadering tot hedenochtend 11 uur. Twee leiders van de beweging die de Fascistische gedachte via de wei-1 nig camouflerende naam N.E.S.B. nieuw leven wilden inblazen, is door het Amsterdamse Gerechtshof in ho ger beroep twee maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest ge- eist. Dit zou een bevestiging zijn van het vonnis, dat de Amsterdamse Rechtbank enige tijd geleden gewezen heeft. De procureur-generaal concludeer de, dat de algemeen leider van de NESB voor Nederland en Vlaande ren, de 32-jarige Amsterdamse boe- kenimporteur Paul van Tienen, en de 50-jarige mr. A. J. Wolthuis uit Groningen, landelijk leider van de' nieuwe organisatie, zich schuldig hebben gemaakt aan het deelnemen aan een verboden vereniging. Op vrije voeten. De twee NESB-leiders zullen, in dien het hof het vonnis van de Am sterdamse Rechtbank bevestigd, hun gevangenistraf niet behoeven te on dergaan, want hun preventieve hech tenis had al meer dan twee maanden geduurd (zij bleven in voorarrest na dat zij hoger beroep hadden aange tekend), toen zij eind October op ver zoek van hun verdedigers op vrije voeten werden gesteld. Evenals voor de Amsterdamse Rechtbank, op 30 September, ont spon zich gistermiddag een scherp debat over de vraag of de NESB als een voortzetting van de NSB en derhalve als een verboden organisa tie moet worden beschouwd. Alarmerend orgaan. De procureur-generaal zei er ?eker van te zijn, dat de NESB een voort zetting is van de NSB, althans het streven van de NSB wilde men voortzetten. „Paul van Tienen heeft zelf in een van zijn circulaires ge schreven, dat alle fundamentele fou ten, door de NSB gemaakt, toch niet de grote waarheden van deze ideolo gie kunnen verdoezelen." Dat er nog wel meer wordt voort gezet dan het streven alleen geloof de mr. Bakhoven ook. Hij legde ten minste een exemplaar van het NESB- maandblad „Alarm" op tafel, dat gro te gelijkenis, naar vorm en inhoud, toonde met het .Alarm" van de NSB. Het is moeilijk te geloven, zo be sloot de procureur-generaal, dat de NESB een ander doel had, dan te trachten het streven van de NESB voort te zetten. Bij da aarate aanwijzing van Bhanmatlscha Pijn moat gij zeker Krneenen nemen. De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en inge wanden aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, on zuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen ge smoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? (Advertentie) WREED SPEL. De politierechter te Assen heeft een 28-jarige landarbeider te Hoo- geveen wegens dierenmishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf. Verdachte was in het bezit var» een kat en een hond, doch de kat stond niet in de gunst van de eigenaar en zodoende werd gesloten het dier af te maken. Hij hitste de hond tegen de kat op, zodat er een vechtpartij tussen de beide dieren ontstond, tij dens welke de kat een fikse knauw kreeg. De poes werd toen in 'n vaart geworpen en de man stuurde de hond er achteraan, die het gemartelde dier weer op de wal bracht. Dit spelletje herhaalde zich vier keer, totdat het dier tenslotte de geest gaf. Groothandel en P.B.O. Met 2 maten gemeten Onderzoek gevraagd naar spoorwegongelukken Het Eerste Kamerlid, de lieer De Vos van Steenwijk, heeft aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk gevraagd, of de minister er kennis van genomen heeft, dat gedurende het laatste weekeinde drie spoorwegongelukken zijn voorgeval len, bij één waarvan één dode en een ernstig gewonde waren te betreuren. Is de minister niet van oordeel, dat gelet ook op de spoorwegongeluk ken, die in de laatste tijd zijn voor gekomen, een onderzoek naar de oor zaken daarvan door een onpartijdig college, gewenst is? Voorts wordt gevraagd of de .mi nister niet van oordeel is, dat een dergelijk onderzoek ter geruststel ling van het personeel en het pu- blik zou kunnen strekken en ook in Eind 1951 had een oude man te Driebergen een perceel weiland te Blokzijl verkocht voor de prijs van 7200 gulden. Deze prijs was echter volgens de wettelijke regeling drie duizend gulden te hoog en om geen last te krijgen met de grondkamer adviseerde de 40-jarige notaeis uit Vollenhove, op de akte te vermelden 4200 gulden. Toen de kopers daartegen bezwaar maakten, liet de notaris een stuk op maken, waarin de verkoop van een sieraad van drie duizend gulden werd beschreven. Toen de dame zei, geen sieraad te hebben, had de notaris geantwoord: „het is maar een forma liteit". Het Arnhemse gerechtshof, waar de notaris zich gisteren in hoger be roep moest verantwoorden, vond, dat de notaris zijn ambt grovelijk geweld heeft aangedaan; het blijkt dat hij niet inziet, wat wel en wat niet des notaris is. De situatie bij de verkoop van landbouwgronden is thans inder daad moeilijk, maar een bona fide notaris zou zeker anders hebben ge handeld dan verdachte en niet zijn opgetreden als adviseur bij of als uit-' lokker van geknoei. De procureur eiste 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar, een geld boete van ƒ4.000.subs. 12 maan den en 5 jaar ontzetting uit het ambt was, de kopers in staat te stellen een hypotheek op het. land te nemer». Ex tra honorarium heeft de notaris niet genoten. De prijsnotering van 7200 gulden is normaal; de huidige grond- prijzenregeling leeft nu eenmaal niet in het rechtsbewustzijn van het pu bliek. De bevolking begrijpt het niet; de staat meet met twee maten. Het is gebeurd, dat belasting wordt geheven van de (onwettige) werkelijke taxa tieprijs, welke veel hoger lag dan de verouderde wettige grondprijs. Omtrent de persoon van de nota ris zeide pleiter, dat hij in de oor logsjaren een belangrijke figuur in de verzetsbeweging was; hij ont kwam nauwelijks aan de doodstraf. Hij ontving het kruis van ver dienste voor dappere daden geduren de de oorlogsjaren. De bevolking van Vollenhove is zeer op de notaris ge steld en heeft lijsten met handteke ningen te zijnen gunste verzameld. Een man, die zich heeft onderschei den als hij, verdient zeker een kans. Pleiter vroeg om een voorwaardelij ke straf zonder ontzetting. Uitspraak over veertien dagen. Het Katholiek Centraal Orgaan voor de Groothandel is Donderdag te Utrecht bijeengekomen om te be- 1 raadslagen over de vraag, wat de I groothandel te doen staat nu een hoofdbedrijfschap voor de groothan del in de agrarische sector is aange vraagd. Ter gelegenheid van deze bijeen komst heeft de voorzitter van de or ganisatie, dr. J. Ph. van Campen, over enige actuele kwesties de me ning van de groothandel tot uiting gebracht. Hij betoogde, dat de ver houding tussen handel en industrie steeds beter wordt, dat de groothan del moet meespelen in een goede thuismarkt en dat deze de prijzen allerminst onnodig belast. Ten aanzien van de jongste belasting faciliteiten meende spr., dat deze te veel door de industriële bril beke ken zijn. Ook de groothandel eist verandering van het fiscale winstbe grip. Omtrent het aanhangige wets ontwerp economische mededinging betuigde spreker de tevredenheid van de groothandel, doch hij meende te weinig scheiding tussen de wet gevende en rechtsprekende organen te zien. Daarop liedde prof. Veraart de be sprekingen over de deelneming aan de P.B.O. in en zeide te hebben ver nomen, dat in het buitenland grote belangstelling voor deze nieuwe vorm van maatschappelijke ordening ontstaat. In Frankrijk wint met name het belang zou kunnen zijn van de van notaris. De procureur overwoog Nederlandse Spoorwegen. Ten slotte daarbij, dat als de notaris toch uit wordt de minister gevraagd of hij zijn ambt wordt ontzet er geen je- bereid is te bevorderen, dat nu spoe dig wordt Overgegaan tot de instel ling van een Raad voor de Scheep- wegen, die een soortgelijk onderzoek zou kunnen instellen ais waarmede thans de Raad Voor de Scheepvaart en de Raad voor de Luchtvaart zijn belast voor scheepvaartrampen en ongevallen met vliegtuigen. den meer is voor een onvoorwaarde lijke straf. De verdediger meende, dat nie mand schade hèeft ondervonden van de handelwijze van de notaris, de be lasting en de registratie ook niet. Een bona fide notaris zou deze zaak bui ten zijn kantoor hebben gehouden, doch het standpunt van verdachte Met mes bedreigd Een 45-jarige caféhouder te Die- men kreeg Zondagavond in zijn zaak bezoek van een 43-jari e z man, die zo dronken was, dat de ge vraagde borrel niet verstrekt werd. De loswerkman was hierover zeer vergramd, greep zijn mes en stak dit eens demonstratief in de tap kast. Toen dit staaltje van brute kracht niet het gewenste resultaat bracht, stak hij eens naar om hem heen' staande cafébezoekers en toen ook dit hem geen borrel bezorgde, sprong hij plotseling op de caféhouder af, ZENDERSTORING VAN HILVERSUM H. Het NCRV-programma over de zender Hilversum II is gisteravond korte tijd onderbroken geweest we gens een storing bij de zender Lopik. Om één minuut over tien viel de zender uit, doch een minuut later was hij weer in bedrijf, zij he't met een lagere energie. Hierdoor kregen radioluisteraars op grote afstand van Lopik geen ontvangst. Om kwart over tien was alles echter al in ge reedheid gebracht om het euvel ra dicaal uit de weg te ruimen. De zen der werd ongeveer 50 seconden bui ten bedrijf gesteld en deze korte ogenblikken waren voor de technici voldoende om de storing volledig op te heffen. die te nauwer nood. met een stoel de man van het lijf kon houden. Gisteren is de caféhouder plotseling aan een hartaanval overleden en al hoewel de politie het te ver gezocht vindt een verband te zien tussen het plotseling overlijden en de Zondag avond geuite bedreiging heeft zij de losarbeider toch in arrest genomen, daar hij in ieder geval de caféhouder naar het leven gestaai» heeft. 8 maanden geëist Tegen een 22-jarige Deense zeeman die in de nacht van 29, October j.l. aan boord van een in de Zaandamse haven liggende Zweedse houtboot, tijdens een vechtpartij een collega met een mes in de buik had gestoken, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem gisteren acht maanden met aftrek geëist. De bewuste nacht hadden beman ningsleden ruzie gekregen om een Zaandams meisje. De verdachte, 'die het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel ten laste was gelegd, ver klaarde in dronkenschap te hebben gehandeld. Deze omstandigheid werd ook door zijn raadsman als grond voor clementie aangevoerd. Maatschappelijk gevaar Een ondernemende Apeldoornse 6™.»™ e™ >k irimr in Amrustus 1952 eens een 8ronden gisteren met vinden. Volgens >K ging in Augustus 1952 eens een de procureur stond het vast dat vcr. f,ronden vrij, daar de kok aantoonde, dat hij het geld „ten geschenke" had gekregen en niet de opdracht hier mede de Ahoy-hallen te huren. Het Arnhemse gerechtshof kon deze kok ging: in Augustus 1952 eens praatje maken met de redactie van een damesweekblad en wist de he ren daar te overtuigen van het grote nut ener kookdemonstratie voor de abonnée's. Men ging er eens uitgebreid over praten en het slot was, dat de kok opdracht kreeg om een dergelijke show te organiseren in de Rotter damse Ahoy-hallen. De redactie stuurde de man een chèque van ƒ30.000,— en enkele da gen nadien ging de kok met een re dacteur naar Rotterdam om het zaak je in orde te maken. In Rotterdam bleek echter, dat de huur van de hallen 10.000,meer kostte en zonder een definitieve af spraak te maken, vertrok men weer. Daarna werd de kok althans dat vertelde hij gisteren voor het ge rechtshof te Arnhem, waar hij te recht moest staan ziek en van de gehele tentoonstelling is niets geko men. Wel kocht de kok voor 22 duizend gulden een nieuwe auto en deze ge hele gang van zaken Verdrootte de redactie dermate, dat zij het geval aanhangig maakte. Uitvlucht ging niet meer op. Augustus jl. stond verdachte we gens verduistering van ƒ30.000 te recht voor de Zutfense rechtbank, doch deze sprak hem op juridische COMMISSARISSEN- BELASTING. slachtoffer is later hersteld van de Voor de commissarissenbelasting Is het belastingvrije minimum verhoogd van ƒ100 tot ƒ1.000. Het tarief be draagt thans ten aanzien van com- missarisloon, dat na 31 December 1953 wordt genoten: a. Bij een loon van niet meer dan 1.000 in een kalenderjaar; nihil. b. Bij een loon van meer dan ƒ1000, doch niet meer dan 5000: Het 30 pet. van het bedrag boven 1.000. Bij een loon van meer dan toegebrachte verwonding. Op 4 Fe-1 5000: ƒ1200, verhoogd met 50 pet., yail bruari zal de rechtbank uitspraak waarmede het loon de 500 te bo-de baan, want daarop staat nu het dachte met de dertigduizend de hal len had moeten huren en dat deze niet door de redactie bestemd waren voor zijn privé leven. Daar de kok al een formidabele straflijst bezit en oplichting geen nieuw bedrijf voor hem is, eiste de procureur anderhalf jaar met aftrek. De kok kon er zich maar matig mee verenigen, want hij jammerde, dat hij al het geld terug had moeten geven en dat hij nu mét het geld ook zijn goede naam kwijt was; wan neer hij nu ook nog gevangenisstraf zou krijgen, dan zpu alles een beetje overdreven worden, zo meent de kok. De procureur, die een psychia trisch rapport voor zich had, waar in verdachte een psychopaat en een gevaar voor de samenleving genoemd wordt, vond de strafmaat zeer rede lijk en bleef bij zijn eis. Het gerechtshof zal over 14 dagen bekend maken, hoe het over deze kwestie denkt. Papierbakken in de trein De Nederlandse Spoorwegen gaan in alle reizigersvoertuigen papierbak ken plaatsen. Dat zulks nodig is we ten de treingebruikers maar al te goed. Hoe zitten de asbakken vaak niet volgepropt met alle mogelijke afvalproducten waarvoor ze niet be stemd zijn. En zijn de asbakjes vol, dan komt de rest, bij gebrek aan een andere gelegenheid op de bodem van het rijtuig terecht. Hoe deze rijtui gen er dan na enkele ritten uitzien loat zich raden. Deze papierbakken, met de plaat sing waarvan op enkele trajecten, o.a. op die van LeidenUtrecht, een proef is genomen, worden bevestigd onder het raam, tussen de asbakjes. Hoe paedagogisch dit besluit wel licht ook op de reizigers zal inwer ken, de N.S. hebben er mee getoond v/einig bekend te zijn met de liefde van de mens voor zyn eigen gemak. Het heerlijke voetsteuntje is van de overtuiging veld, dat de P.B.O. als oplossing van de huidige moeilijkhe den kan worden gezien. In 1950, zo ging prof. Veraart voort, heeft het Nederlandse volk be wust gekozen voor de publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie, weliswaar met compromissen, doch wij mogen blij zijn, dat dit bereikt is. Het is nu eenmaal niet mogelijk in 'n land als het onze zulk een ordening uitslui tend vanuit de Katholieke ideologie tot stand te brengen. Ingaande op dc verwerkelijking zeide prof. Veraart, dat de P.B.O, een paskwil zou worden, wanneer slechts delen als bijvoorbeeld de mijn- en landbouw zich zouden organiseren en de rest in de vrije sfeer bleef voort- werken. Dc groothandel zou zich daarmede ernstig tekort doen. Dat deze overtuiging ook in de groothan del veld wint blijkt uit de houding van de sector-textiel die sinds 1948 voor de P.B.O. voelt. Wanneer het dus op verwezenlij king aankomt, dient de groothandel zich een gelijkberechtigde plaats te midden van de overige organpn te verzekeren. Niet aantreden zou een ramp kunnen zyn, daar dan de P.B.O. te eenzijdig wordt; er is haast bij. Minister De Bruyn heeft het eens mogelijk geacht, de hele kwestie vaar de P.B.O. in een parlementaire pe riode tot stand te brengen. Tenslotte betoogde prof. Veraart, dat de Katholieken in het sociaal- economische leven realisten zijn, doch niet nalaten hun beginselen daarin tot gelding te brengen. Zij zien in de P.B.O. bijvoorbeeld het middel om de vredestaak waartoe zij geroepen zijn, met eigentijdse midde len te verwezenlijken. Daarbij rich ten zij zich tegen de klasse-strijd, die helaas, diep ingevreten is in onze maatschappij, ook bij de Katholieken. De situatie van heden vraagt om or dening, nu wij zitten met de resten van een liberalistisch maat schappij-beeld, dat de negentiende eeuw ons heeft gebracht. Een demo cratisch besteld is -daarbij niet moge lijk zonder de volledige emancipatie van alle groeperingen. I ven gaat. nieuwe papierbakje. Directeur van een honderdjarige Op 31 Januari bestaat het Koninklijk Nederlands Metereologisch Instituut te De Bilt een eeuw. Hierboven dé hoofddirecteur, Ir. G. J. Warners. NOG MEER LIEFHEBBERS VOOR DE TEYLER-MILLIOENEN. Twaalf Almeloëres menen, dat zij als erfgenamen kunnen worden be schouwd van Pieter Teyler van der Hulst. Zoals bekend, zal binnenkort in Haarlem een proces worden ge voerd over de erfenis van Pieter Teyler van der Hulst, een legaat van 100 millioen gulden. De Almeloërs hebben besloten con tact op te nemen met de heer Ch. Wegerif uit Amsterdam, die mede na mens een groep erfgenamen is opge treden tegen de executeuren van de Teylerstichting.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5