RIJNSTREEK Omgeving Er zijn nog krijgsgevangenen in Modena De treinramp in Pakistan K+V«P* Statenkring Leiden koos een adviescommissie Bezwaren tegen postuitgaven van gemeenschappelijke techn. dienst Gemeenteraad Woubrugge VRIJDAG 22 JANUARI 1954 DE LE1USE COURANT ALPHEN AAN DEN RIJN Eerste steenlegging van „De Baronie" Mej. Tine Barents, docht van de directeur van de N.V. Cacao- en Chocoladefabriek .Baronie", de lieer A. Barents, legde Donderdagmiddag te Alphen aan den Rijn de eerste steen voor de nieuwe fabriek, waar van het betonnen skelet al gereed is. Zoals men weet heeft de directie, na enkele branden in het bedrijf te Schiedam, het vorig jaar besloten, een geheel nieuw gebouwen com plex te doen opbouwen- te Alphen aan den Rijn. Het machtige betonnen skelet, waaraan door Volker Bouwmy. te Rotterdam ongeveer 1 jaar is ge werkt en waarmee een bedrag van 920.000.gemoeid is, kwam enke le maanden geleden gereed. Direct daarna werd de afbouw aanbesteed en deze wordt vèrzorgd door Nic. Worp's Bouwbedrijf te Amsterdam voor 759.000.Met dit werk hoopt men voor October dit jaar gereed te zijn. De directie verwacht in die maand met de productie te Alphen aan den Ryn in het nieuwe bedrijf een aanvang te kunnen maken. Ge start zal worden met ongeveer 400 man personeel welk aantal in de toekomst opgevoerd zal worden tot 700 man. Met de genoemde afbouw is dus vandaag, onder grote belangstelling, zij het ook uit eigen kring, een aan vang gemaakt. De heer Worps bood mej. Tine Ba rents een zilveren troffel aan, waar mede zij op elegante wijze de eerste steenlegging verrichtte, gadegeslagen door een grote schare belangstellen den. Hierbij sprak de aannemer de wens uit, dat deze eerste steen het begin moge zijn van een hecht en stevig bouwwerk. Het werk wordt uitgevoerd onder leiding van het architecten bureau Swaneveld en Goslinga te Rotter dam. Een der firmanten van dit bu reau, de heer S. Goslinga bood mej. Barents bloemen aan. Kalver opfokwedstrijd De jonge boeren van Alphen aan den Rijn gaan een kalveropfokwed- strijd organiseren. Daartoe is, op ini tiatief van de fokveevereniging „Al phen aan den Rijn en omstreken", door de drie pl. afd. van de jonge boeren bonden, de C.J.B.T.B., de Holl. My. van Landbouw en de R.K. L.T.J., Donderdagavond in Hotel Centraal te Alplien a. d. Rijn een bijeenkomst belegd. In deze bijeen komst is met algemene instemming van de jonge boeren de grondslag voor deze wedstrijd gelegd, met als inzet een beker als hoofdprijs ën di verse medailles e.d. als nevenprijzen. De heer Jac. Rijlaarsdam, voorz. van genoemde fokveevereniging, presideerde deze bijeenkomst. Spr. verklaarde, dat de opgedane erva ring heeft geleerd dat het opfokken van kalveren niet overal evenveel belangstelling trekt en zeker niet al tijd de juiste resultaten oplevert. Teneinde hieraan enige richting te geven, hebben de standsorganisaties gemeend dit het beste te kunnen be reiken door middel van een omlijn de opfokwedstrijd. De fokveevereni ging wil dit animeren en stimuleren door hiervoor prijzen beschikbaar te stellen. De besturen van de jongeren, immers het opfokken van kalveren wordt vaak juist door de jonge boe ren behartigd, zullen nu het plan gaan uitwerken, in samenwerking met de controleur van de fokveever., de heer W. v. d. Wilt. De datum waarop de resultaten worden vast gesteld, alsmede de maand waaruit de dan geboren kalveren worden ge nomen (Maart of April, of beide), zullen nog nader worden vastgesteld. De heer E. J. Bats, hoofdassistent bij het Rijksveeteeltconsulentschap te 's-Gravenhage besprak daarna de verschillende methoden van opfok ken en ging na welke kalveren moe ten worden aangehouden, bij welke keuze de goede afstamming van de kuiskalveren de doorslag moet ge ven. AARLANDERVEEN Feestavond IJsclub. Gisteravond heeft „Aarlanderveens IJsclub" haar 25-jarig bestaan op echt feestelijke wijze gevierd. De voorz., de heer D. Vries, opende de avond met een woord van welkom, in 't bijzonder tot de heren Stroobeek en v. Beek (afgevaardigden van de Zuid-Hol landse Ijsbond) en de heer Th. Cox, oud-voorz., die ook op deze feest avond aanwezig waren. Na het jaar verslag van de secr., de heer Th. Hen, gaf de heer P. Kempen, penn., een overzicht van het financiële ge deelte, wat een batig saldo te zien gaf van ƒ468,22, vorig jaar ƒ423,15. De secr. gaf ook nog een mooi over zicht vanaf de datum van oprichting 18 Jan. 1929 tot heden. Hierna gaf de voorz. het woord aan de heer Stroo beek. Op de eerste plaats feliciteerde de spr. de heren Th. Hen en D. de Vries, die tevens 25 jaar bestuurslid waren van de IJsclub en namens het gewest dankte hij de heren voor het geen zij in die 25 jaar voor de ijs- sport hadden gedaan, waarna hij de beide jubilarissen een diploma uit reikte en de medaille van verdiensten op de borst spelde, met de wens, dat zij nog vele jaren en in goede gezond heid ze mochten dragen. Ook de heer Cox uit Leiden (oud-plaatsgenoot) sprak nog een kort woord, waarna hij onder een daverend applaus als ere lid van de „Aarlanderveense IJsclub" werd benoemd. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen waarbij de humoristen J. v. Veen en Jaap Helder met muziek, zang en voordracht de stemming er goed in wisten te bren gen. BOSKOOP L.TJ5. De jaarlijkse L.T.B.-dag, welke de afd. Boskoop gisteren in het R.K. Verenigingsgebouw heeft gehou den, mocht zich weer in een grote belangstelling verheugen. De dag werd begonnen met een gezongen H. Mis in de Parochiekerk, waarna ge meenschappelijk ontbijt. 's Middags om half twee werd de jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord besprak de voorz., de heer W. Brand, het gunstige verloop van het seizoen, de gestegen export, waarbij Engeland een voorname rol heeft ingenomen, en releveerde, dat de propaganda-commissie steeds meer werk krijgt te verzetten. Ver- vol|^ns voerde de alg. secr., mr. G. Vermeulen, het woord over: „De be tekenis van de L.T.B. in de overkoe pelende organen. De bestuursverkiezing had tot ge volg, dat de aftredende leden, de he ren J. Streng Jr en G. H. Slootjes werden herkozen, terwijl in de vaca ture-W. J. v. d. Meer werd gekozen de heer G. Kuif. De rondvraag leverde meerdere j discussies op, waarbij de belangrijk- ste wel was, dat er ondanks de vast- gestelde prijzen toch nog kwekers te vinden zijn, om niet leverbare bo- men en planten tegen beduidend la-1 gere prijzen te verkopen aan niet bona-fide opkopers. Dit feit werd vol mondig erkend, waarbij werd opge merkt, dat deze practijken zeker min derwaardig genoemd kunnen worden. De avond werd verzorgd door het Goudstad-toneel, dat „De hele stad is er vol van" opvoerde. Het muzikale gedeelte was bij de Uit wereldoorlog I Drie bedeesde mannen die gisteren te Modena weer eens kwamen infor meren of zij nog steeds als gevange nen werden beschouwd, hebben Ita lië in rep en roer gebracht. Nicolai Effimor, 75 jaar, Daniël Jagioelatof, 65 jaar. en Nicomar Kamlef, 63 jaar, zijn drie Russische krijgsgevangenen uitde wereldoorlog van '14'18, die nog steeds in Italië wonen en daar een uitkering voor krijgsge vangenen ontvangen. In 1915 zijn zij door Oostenrijkse troepen gevangen genomen, drie jaar later werden zij door Italiaanse troepen die toen aan de kant van de geallieerden vochten bevrijd en overgebracht naar Spino, een ge huchtje ongeveer vijftig kilometer ten Noorden van Modena. Daar wer den zij aan het werk gezet in een militair depot van paarden en muil ezels, waar zij nu nog werken. Jaar op jaar hebben zij naar de Russische ambassade in Rome ge schreven, maar zu hebben nooit ant woord gekregen op al hun brieven. Ten slotte hebben zij de hoop maar opgegeven dat zij ooit nog eens zou den kunnen teruggaan. Daniël en Ni comar zijn in Italië getrouwd, maar Nicolai had in 1914 al vrouw en kin deren in Rusland. Wat er van hen geworden is? HU zou het wel graag willen weten. In Indonesië ontvoert men zonder kwade wil! Van de zijde van de stichting cul turele samenwerking (Sticusa) heeft P.I. Aneta vernomen, dat het ver moeden bestaat, dat de ontvoering van de Duitse arts, dr. Wahl en de vertegenwoordiger van de Sticusa in Makassar, dr. Van de Wetering, niet uit kwaadwilligheid is geschied. Van welingelichte zijde had men uit Ma kassar vernomen, dat voor hun ont voering andere auto's op dezelfde plaats door onbekende personen zijn aangehouden. De betrokkenen ver klaarden, dat hun gevraagd werd, of zij medicijnen hadden. Toen dit niet het geval bleek te zijn, mochten zij doorrijden. Men vermoedt nu, dat de Duitse arts is ontvoerd, omdat men medische hulp nodig had. Men acht het niet uitgesloten, dat men de ver tegenwoordiger van de Sticusa door zijn doctorstitel ook voor arts heeft aangezien. Naar men schat zijn zestig men sen omgekomen bij de gisteren ge melde treinramp in Pakistan. De ..Pakistan Mail", de expresstrein van Lahore in het Noorden van dit enor me land naar de hoofdstad Karatsji in het Zuiden, is vlak bij Karatsji, bijna op het einde van zijn reis van 24 uur, op een benzinetankwagon in gereden. De voorste wagons vlogen in brand en stonden acht uur na het ongeluk nog in lichter laaie. Een van de overlevenden uit de achterste wagons, een Europeaan, vertelde dat de hitte van het door de benzine gevoede en door een sterke wind aangewakkerde vuur zo hels was, dat de passagiers uit de achter ste wagons die waren toegesneld om uit de voorste wagons te redden wie zij konden redden, daar niets konden uitrichten. Ook sir Mohammed Zafroellah Khan, de minister van buitenlandse zaken van Pakistan, behoort tot de overlevenden. „Sunny Side Comba" in goede han den. Aanbesteding Door de architect J. H. van Osnabrugge werd aanbe steed de verbouwing en vergroting van de Chr. School aan de Rozen- laan. De inschrijvers waren: J. v. d. Vliet en Zn., 55.193; J. v. Noort en Zn. te Benthuizen, 53.800; Bos- koopse Combinatie, 51.790; J. Bon tenbal Zevenhuizen, 49.800; J. van Osnabrugge, 49.635; C. Verweij en Zn. te Reeuwijk, 47.500; P. v. Bode graven, 47.480; L. Loef en Zn., 46.257. De gunning werd aangehou den. Waar geen woonplaats is ver meld, is dit Boskoop. Jaarvergadering Bomenzoekers De Boskoopse Bomenzoekers hiel den hun jaarvergadering in de zaal van de heer v. d. Toorn, onder lei ding van voorzitter J. C. Hagen. Uit de jaarverslagen bleek, dat het afgelopen jaar niet ongunstig is ver lopen. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredenden, de heren L. Binken en W. den Hertog, herkozen. De heer B. N. Houtman slaagde te Den Haag voor het vakdiploma Verkoop Tabaksartikelen. Geboren: Hendrika Gjjsbertha, d. v. N. Hoogendoorn en C. J. v. d. Berg. BOSKOOP R. K. Gym. Ver. GDS Gister avond gaf de R. K. Gym. Ver. GDS haar jaarlijkse uitvoering in het R. K. Verenigingsgebouw. Precies op tijd sprak de voorzitter, de heer A. P. v. Wognum, een kort openingswoord, waarbij hij speciaal welkom heette, mevr. Verkerk, (de burgemeester was tot zijn soijt verhinderd) weth. Tadt, afgevaardigden van het R. K. Kerk bestuur en de afgevaardigden van de zusterverenigingen. In het kort rele veerde hij het feit, dat de gymnastiek vereniging nu op eigen benen staat, doch bleef rekenen op de steun van de donateurs. Hierna werd, o.l.v. de heer J. J. J. Vos uit Hazerswoude, het uit 22 num mers bestaande programma afge werkt, hetgeen zoals wij dat van hem gewend zijn zeer vlot in zijn werk ging. Met steeds stijgende cli max werden de oefeningen op keu rige en beheerste wijze uitgevoerd, waarbij overduidelijk de vooruitgang der leden bleek. Het zou te ver voeren alle oefenin gen stuk voor stuk onder de loupe te nemen. Vanzefsprekend werden de kleuteroefeningen onder de wel willende ogen der ouders met de no dige hilariteit gevolgd. De vrije oefe ningen, zowel van de meisjes als van de dames toonden, dat door regel matig oefenen veel bereikt kan wor den. De evenwichtsoefening van de meisjes en het werken op de even- wichtsbalk van de dames, werden vrijwel zonder haperingen uitgevoerd, hetgeen, gezien de korte tijd, dat daarmee werd geoefend, een bijzon dere prestatie genoemd kan worden. Een vrolijke noot vormde de komi sche oefening van de adspirant-heren, welke dan ook een daverend gelach deed opgaan. Bij de oefeningen van de heren aan brug en hoogrek, kon men waarnemen dat de oudere gene ratie er nog best wezen mag. Al met al kanGDS weer terug zien op een alleszins geslaagde uitvoe ring. Hedenavond wordt de tweede en laatste uivoering gegeven, waar aan wij een bezoek zeker kunnen aanbevelen. NIEUWKOOP Bevolkingsonderzoek. Thans is het resultaat bekend gemaakt van het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in deze gemeente. Doorgelicht werden 2909 personen; 246 personen waren reeds kort gele den doorgelicht in t^rijf, militaire dienst, consultatiebureau e.d.; 100 zieken waren niet in staat zich naar het toestel te begeven; 91 personen verbleven tijdens het onderzoek el ders; 97 personen die medewerking hadden toegezegd, zijn niet versche nen met aanvaardbare redenen, hier van heeft later het grootste gedeelte zich elders laten doorlichten. Opgeroepen werden 163 personen voor nader onderzoek, waarvan er helaas 18 niet zijn verschenen. Gevonden werden: 2 gevallen van actieve tuberculose en 26 gevallen van inactieve tuberculose, terwijl in' 5 gevallen een andere ziekte werd ontdekt. Uit het bovenstaande blijkt nog eens overduidelijk het grote nut van het bevolkingsonderzoek. Het slagen daarvan is voor een groot deel te danken aan de actieve medewerking van de huisbezoekers(sters), want dikwijls was alle overredingskracht nodig om de mensen te bewegen aan het onderzoek deel te nemen. ROELOF ARENDS VEEN St. Agnes Congregatie vierde pa troonsfeest 21 Januari, feest van St. Agnes, is voor Veense meisjes boven de 17 jaar in de parochie „St. Petrus Banden" een jaarlijks terugke rende feestdag. Immers, er zullen maar zeer weinig meisjes zijn, die geen lid zijn van de St. Agnes-congre- gatie. En inderdaad hebben deze meisjes er behoorlijk slag van om dit feest van haar patrones tot een groots feest te maken. Des morgens om 9 uur werd de dag begonnen met een gezongen H. Mis, opgedragen door pater C. van Dijk, die tevens de pre dicate hield. Het Agnes-koor, o.l.v. de heer M. Nieuwint, zong op verdienstelijke wijze de Mis van de H. Agnes van Jos Klerck. Na de H. Mis kwamen de leden en adspirant-leden, die deze dag hun plechtige Opdracht zouden doen, in de Pancratiuszaal bijeen voor een feestelijk gemeenschappelijk ontbijt. Het verdere gedeelte van de dag bleven de dames heel gezellig bijeen voor spel en dans. 's Namiddags om 6 uur had in de kerk de plechtige Opdracht plaats van twintig nieuwe leden, waarna pa ter Schoonenbeek het door hem ge leide triduum met een gloedvolle pre dicate besloot. De kerkelijke feest viering werd hierna met een plech tig Lof, gecelebreerd door pater C. van Dijk met assistentie van pater Schoonendijk en kapelaan Sikking, besloten. Des avonds te 8 uur kwa men de leden met eventuele verloof den, genodigden en ouders der meis jes, dip de Opdracht gedaan hadden, in de Pancratiuszaal bijeen voor de feestavond. Hierbij waren ook aan wezig pastoor Th. Schoenmaker en kapelaan Sikking, toen pater Van Dijk met een kort welkomstwoord de feestavond opende. Pater Van Dijk was blij voor een zo volle zaal de leden, die de opdracht gedaan had den, alsook de betrokken ouders, hiermede van harte te kunnen felici teren en wenste tot slot allen een genoeglijke avond. Voor de muzikale omlijsting zorgde het Agnes-koortje o.l.v. de heer M. Nieuwint. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met een vlot toneelstuk, een vroijk blijspel in drie bedrijven: „Het spook van de Vrij- burcht" door Mar. Janssen en Gerard Nielen. In deze toneeluitvoering van de con gregatie mogen wij de samenwerking tussen jongens- en meisjescongregatie wel de grote winst noemen. Het stuk werd zeer goed gespeeld en bezat vaart, waarbij alleen enkele malen de rolvastheid beter gekund had. Zondag her-opvoering. Verkiezing Prov. Staten De heer P. Oosterveer uit Lisse heeft van zijn hart geen moordkuil gemaakt, toen hij als voorzitter van de K. V. P. in de Statenkieskring Leiden gisteravond in In den Ver gulden Turk de vergadering opende en er zijn grote vreugde over uit sprak, dat de statenkringen Leiden en Gouda een basis van samenwer king hebben gevonden voor de ko mende verkiezing van de Prov. Sta ten. Beide kringen hebben gezamen lijk een candidatenlijst samengesteld. Teleurstellend echter vond spr., dat dit het enige voorbeeld in de pro vincie is; alle andere kringen hebben afzonderlijk gewerkt. Bovendien sprak de voorzitter de hoop uit, dat er in de toekomst meer gelegenheid voor de gewone kiezers zal zyn om de gekozenen te leren kennen. Dit nader contact zou be reikt kunnen worden door de ver gaderingen minder met huishoude lijke zaken te belasten en meer ruim te te laten voor politieke zaken en voorlichting. De heer H. J. van Mil uit Zoeter- v/oude, secretaris-penningmeester, bracht een financieel verslag uit en verheugde zich over een flink batig saldo. De heer H. Ruitenberg uit Lei derdorp bracht namens de kascom- missie verslag uit. Deze commissie werd nadien als volgt samengesteld: H. Kuilenberg, Leiderdorp en L. J. Droogh, Noordwijk. Leden Adviescommissie. De aanwezige afgevaardigden van de afdelingen zetten zich vervolgens aan de verkiezing van 4 leden en 4 plaatsvervangers voor de samenge voegde statenkring-vergadering, ter vaststelling van het definitief advies voor de groslijststemming, die oo 28 Februari gehouden zal worden. Door h.et bestuur werden in deze advies commissie benoemd de hQrPn P. Oos terveer, Lisse, H. J. van Mil, Zoeter ig oude en J Schram aSassenheim. De vergadering stelde voor de ad viescommissie 8 candidaten: A. Beijersbergen, Hillegom, W. F. van Dam, Hillegom. A. R. Does wijk, Voor schoten, L. J Droogh, Noordwijk, P. S. van Leeuwen, Noord wij kerh out, G. Slingerland. Warmond, A. C. H. Speel, Leiden, en F. B. van der Ploeg, De Zilk. Gekozen werden de heren Beijersbergen, Van Dam, Speel en Van Leeuwen. De vier andere candidaten werden tot plaatsvervan gers benoemd. Vervolgens kregen de afgevaar digden gelegenheid candidaten voor de Prov. Staten aan te bevelen. Leidens slechte kas. Als penningmeester van de Leidse afdeling deed de heer Speel een be roep op de kas van de Statenkring, omdat Leiden er financieel slecht voor staat. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een heftig debat over ledenwerving en de medewerking, die de sociale organisaties hieraan al of niet geven. De voorzitter wees er op. dat ledenwerving wel noodzake lijk is, maar dat er op de sociale or ganisaties geen dwang mag worden uitgeoefend, al verdient het aanbe veling, dat deze organisaties de kath. politieke partij steunen, omdat hun belangen vaak op politiek terrein te recht komen en dan door de K. V. P. behartigd moeten worden. Algemeen was de vergadering van mening, dat ledenwerving voor de K. V. P. niet op de weg van de sociale organisaties ligt, al dienen zij wel de oolitieke belangstelling te stimuleren, hetgeen zoals bleek in meerdere plaatsen inderdaad geschiedt. De voorzitter besloot tenslotte met de mededeling, dat hij de afdeling Leiden niets toe kon zeggen. Het ver zoek zal behandeld worden en het batig saldo van de Statenkring zal gebruikt worden voor de provinciale verkiezing en wel op de meest be dreigde fronten. Bij de rondvraag bracht een der afgevaardigden in het midden, dat de kader-weekends in Baarn prach tig waren, maar dat de prooagandis- tische waarde groter zou zijn, wan neer dergelijke bijeenkomsten ook regionaal gehouden zouden worden. Desgevraagd deelde de voorzitter mede, dat de samenwerking met de Statenkrihg Gouda niet gebonden is aan een .afspraak. Duidelijk is echter, dat deze samenwerking kan leiden tot meer gevarieerde samenstelling van het advies voor de groslijststemming. Bovendien zit er kans op winst van een verkiesbare plaats in. GEMEENTERAAD NIEUWVEEN Onder voorzitterschap van burge meester J. C. van Wageningen kwam de raad gisteravond in openbare ver gadering bijeen. Na opening sprak de voorz. de raadsleden toe en hoopte, dat ook het jaar 1954 een voor de raad vrucht baar jaar mag zijn. Het oudste raads lid den Hertog sprak een weder woord. Na de notulen kwamen o.a. de na volgende reuken en mededelingen ter tafel. De mededc -*;\t de begroting 1954, alsmede u*; jc.rijfsbe.grotingen 1954, door Ged. St. zijn goedgekeurd; dat de rekeningen van de bedrijven over de jaren 1950 en 1951 zijn vast gesteld. Ged. St. hebben goedgekeurd do onderhandse aanbesteding van de 3 thans in aanbouw zijnde arbeiders woningen aan de Dokter Lothlaan. Verder wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeling, dat de wijziging van de verordening op de begrafenisrechten koninklijk is goed gekeurd. Omtrent het niet goedkeuren door Ged. Staten van de verordening, waarbij wordt opgeheven de droog legging van het oostelijk gedeelte van de gemeente ingevolge de bepa lingen van de Drankwet. Het raads lid Venhuizen vindt de argumente ring van Ged. St. m.b.t. de politie bewaking niet steekhoudend. Hij voelt er veel voor deze zaak niet zender meer te accepteren, doch in hoger beroep te gaan. De beweegre denen van Ged. Staten tot het niet goedkeuren van het besluit worden door de voorzitter uitgelegd. Spr. weerlegt de opmerking van de heer Venhuizen. Deze wijst op de beroeps mogelijkheden in de gemeente-wet. Het in hoger beroep gaan wijst de voorzitter uitdrukkelijk af. Aange zien de heer Venhuizen een andere mening is toegedaan, wenst dit raads lid er een voorstel van te maken. De voorzitter meent, dat dit buiten de orde is. Ook het raadslid Den Her tog kan met de mening van Ged. Staten niet accoord gaan en vraagt, of het rapport van de inspecteur van de Drankwet niet eenzijdig is. Hij ziet hier onrecht aangedaan. De me dedeling van de voorzitter, dat be trokkene reeds wist dat hij geen ver lof of vergunning kon krijgen wij zigde de zienswijze van het raadslid Baan; hij kon met het voorstel van de heer Venhuizen niet meegaan. Vervolgens wordt besloten aan A. Rijnsburger en W. H. van Leeuwen gedeeltelijke ontheffing van de hun opgelegde aanslag schoolgeld 1951- 1952 te verlenen. Overeenkomstig de Öartoe inge diende aanvragen wordt besloten aan het R.K. Lyceum te Leiden een subsidie te verlenen van 74,22 en aan de R.K. Landbouwwinterschool te Voorhout een subsidie van 50. Op de aanvrage van G. van Lien- den tot het ontvangen van een tege moetkoming ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920 wordt gunstig beslo ten, terwijl aan Th. J. van Goozen ae tegemoetkoming wordt verleend voor de maanden Febr. en Maart 1954. Accoord wordt gegaan met de door Ged. St voorgestelde wijziging van de verplaatsingskostenverordening, terwijl wordt besloten tot vaststel ling van een gemeentelijke wacht geldregeling en van het gemeente lijke arbeidsovereenkomsten besluit Besloten wordt de verordening op de heffing van de straatbelasting te wijzigen. Na een algemene bespreking over het rapport van de rekening-commis sie, worden de gemeente- en be- drijfsrekeningen over 1952 voorlopig vastgesteld. Nu de oude brug over de Woud- wetering is gesloopt dient ook het destijds genomen raadsbesluit, waar bij een maximum-snelheid werd in gesteld, te worden ingetrokken. Al dus wordt besloten. Na uitvoerige discussie wordt be sloten de voorrangskruising Kerk straatNoordeinde te Hoogmade tot een volgende vergadering uit te stel len. Bij de rondvraag wijst het raads lid den Hertog er op, dat hij de bloed transfusiedienst liever in het Groene Kruisgebouw dan in de o.l. school zag. De voorzitter zet de onmogelijk heid daartoe uiteen. Het raadslid Venhuizen vraagt hoe hef staat met de noodslachtplaats. De voorzitter zegt, dat hij deze kwestie in besloten vergadering wil behan delen. Gisteravond vergaderde de raad van Nieuwveen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Bakhuizen. Alvorens tot afwerking van de agendapunten over te gaan hield de burgemeester een korte nieuwjaars rede, waarin hij een terugblik over het afgelopen jaar wierp. In behandeling kwam een verzoek van de afd. Nieuwveen van de Ned. Ver. voor E.H.B.O. om subsidie uit de gemeentekas. De voorz. herinner de er aan, dat destijds aan de R.K. vereniging voor E.H.B.O. een sub sidie is verstrekt groot 150 waar van 104 voor beloning van de in structeur. B. en W. stelden voor aan de afd. Nieuwveen een subsidie te verlenen van 105, zodat de jaar lijkse uitkering aan beide verenigin gen 210 zal bedragen. Vervolgens werd voorgesteld het ontwerp van een nieuwe Brandweer verordening benevens van een ver ordening betreffende het voorko men, beperken en bestrijden van brand, het beperken van brandge vaar, het voorkomen en beperken van ongevallen bij brand enz. Z. h. st. werd daarna een voorstel van B. en W. aangenomen betreffen de de instandhouding van de O. L. school. Het vorig raadsbesluit was vervallen. Ook z. h. st. werd besloten tot verhuur van een perceel grond aan de heer H. S. Ran voor één jaar, welke grond is gelegen in het uit breidingsplan. Op voorstel van B. en W. werd de wijziging van de salaris verordening voor gemeentepersoneel overeen komstig de richtlijnen van de minis ter i.v.m. de loonsverhoging vastge steld. Alvorens over te gaan tot behande ling van de begroting 1954 ging de raad in geheime zitting. Na bijna een uur werd de verga dering heropend en deelde de voorz. mede, dat de commissie tot nazien der begroting bezwaar heeft gemaakt tegen de post uitgaven voor geza menlijke rekening van de tech. dienst groot 6000 van de gemeenten Nieuwveen, Leimuiden en Rijnsater- v/oude. De voorz. zei dat hieraan moeilijk te ontkomen zal zijn, aan gezien deze posten steeds voor 5 jaar worden aanvaard, gezien de over eenkomst. Vervolgens nog een verzoek van de commissie om de klinkerbestrating van de A. H. Kooistraat gedeeltelijk te vervangen door asfalt. Een voorstel tot aankoop van per ceel Kerkstraat 28 wordt teruggeno men en voorgesteld wordt thans over te gaan tot aankoop van per ceel Kerkstraat 31 het z.g.n. Geheel- enthoudersgebouw van het Groene Kruis. Dit gebouw is te koop voor de prys van f 3000 en dan in te richten als wachtlokaal voor buspassagiers en bergplaats voor materialen. Z. h. st wordt hiertoe besloten. Hierna wordt de begroting 1954 vastgesteld. De gewone dienst heeft aan in komsten en uitgaven een bedrag van f 178.677,06 en de kapitaaldienst een nadelig slot van 26.776,74. De voorz. deelde vervolgens mede dat de voorschotten voor bijz. scho len voor het jaar 1954 als volgt kun nen worden vastgesteld: R.K. school 3804,25; Chr. school 2787,84; St. Ursulaschool f 9640,24; vergoeding vakonderwijzeressen 2400. Goed bij kas. De ijsclub te Nieuwveen zit goed bij kas, ondanks dat de laatste drie jaren geen con tributie werd geïnd. Nu er ook dit jaar waarschijnlijk wel geen schaats wedstrijden kunnen gehouden wor den, gezin de zachte winter (alles is nog mogelijk. Red.) wil men toch voor de leden iets «jrganiseren. Het ligt in de bedoeling om op Donder dag 11 Febr. een gezellige avond te organiseren in zaal Bosman, waar het bekende gezelschap Hermans zal optreden. Bollenstreek tijdelijk in helicopter-net? De mogelijkheid is groot, dat de Bollenstreek in het voorjaar tijdelijk betrokken zal worden in het hell- copternet. Wannere de Rijksluchtvaartdienst toestemming geeft zal de lijn Brus selRotterdam tijdelijk doorgetrok ken worden naar Lisse. Het expedi tiebedrijf Copex in Hillegom zal een contract afsluiten met de Sabena. Hierdoor kragen de Belgen gelegen heid Keukenhof op snelle en gemak kelijke wijze te bereiken. Voorts denkt men aan het maken van rond vluchten boven de bloeiende bollen velden. In dit verband hebben de burgemeesters van Zandvoort en Haarlem reeds belangstelling ge toond. Zij hopen ook landingen in Haarlem en Zandvoort te kunnen be werkstelligen. ZOETERMEER St. Willibrord vergaderde. Gis teravond hield de afd. Zoetermeer van de R.K. Werknemers ind. bedrij ven een ledenvergadering. Voor een bevredigend aantal leden hield de verbondsbestuurder J. Smit een cau serie over: „De contactcommissie". Deze commissie is bedoeld als ver bindingsschakel tussen werkgever en werknemer in de bedrijven. Zij zal de belangen der werknemers en even tuele klachten of wensen met de werkgever bespreken. Terecht merk te spr. op, dat deze commissie geens zins in het leven geroepen wordt om met allerlei persoonlijke belangetjes naar de directie te gaan. Uit de gehouden rondvraag bleek, dat de afd. momenteel 67 leden telt en daarmede de gestelde verhoging van het ledental verre heeft over troffen. De heer Veltman stelde zich dispo nibel om als spreekbuis te dienen van die leden, die moeilijk hun eigen kwesties naar voïen kunnen brengen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2