S)e£eidóe(£oii/fcci/nf Spaanse Moren tegen Franse sultan Stamhoofden erkennen gezag van de sultan niet Het water van de Rijn Eisenhower dient zijn begroting in Weer arrestaties in Indonesië ttT eugelloos nationalisme in Indonesië" Jndia-Ae peCgstutió aan de Qang,e Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 22 JANUARI 1954 42ste JAARGANG No. 13099 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5ft DE PENSIOEN- WET MET DIE TIJDELIJKE herziening van de Pensioenwet is het een wat vreemde geschiedenis geworden. Het betrof hier een incidentele her ziening, vooruitlopend op de algehele herziening van de Pensioenwet, waaraan de commissie van Poelje sinds enige tijd arbeidt. De commis sies werken nooit zo heel snel. Bij een ingewikkelde materie als die van deze pensioenwet, welke wet door de economische omstandigheden, maar ook door allerlei tekortkomin gen reeds lang is achterhaald, komen zoveel vraagstukken aan de orde, welke alle moeten worden bezien, dat deze herziening noodzakelijker wijze een lange tijd vergt. Minister Beel heeft in de Eerste Kamer reeds verklaard, dat het rap port van de commissie eerst over ruim een jaar kan worden tegemoet gezien. Vooruitlopend dus op deze wijzi ging kwam er nu een incidentele herziening uit de bus, welke alleen al om de positie van de arbeidscon tractanten nopdzakelijk was. Deze arbeidscontractanten immers zowel als het tijdelijk personeel was bij speciaal wetsontwerp van 1924 van deze pensioenregeling uitgesloten, wat tot gevolg had, dat de Staat overging tot massale aanstelling van personeel in tijdelijke dienst. Die mogelijkheid werd in 1924 wel voor- zien, maar men meende dit toen op andere wijze in de hand te kunnen houden. Om deze en andere redenen werd nu deze wijziging bij de Staten Ge neraal ingediend. DIJ HET ONTWERPEN nu van de- ze wijziging is men eigenlijk te snel vooruitgelopen op de definitie ve wijziging, welke door de betref fende commissie wordt voorbereid, In de oude Pensioenwet stond name lijk een bepaling betreffende de cu mulatie, welke inhield, dat men bij pensionnering geen andere inkomsten zou mogen genieten uit overheids dienst. Klaarblijkelijk staat de com missie nu op het standpunt, dat de ze bepaling zal moeten worden uit gebreid tot inkomsten uit arbeid in dienst van anderen dan de overheid i.e. uit het vrije bedrijf. Deze uit breiding immers werd nu bij deze in cidentele wijziging reeds aan het ont werp toegevoegd en in de Tweede Kamer stuitte dit bij de behandeling van dit wetsontwerp reeds op moei lijkheden. De minister verzette zich toen ech ter tegen een amendement. De mi nister kon toen de Kamer op zijn hand krijgen, omdat daar verzet was gerezen tegen de cumulatiebepalin gen in zijn geheel en niet enkel te gen het novum van de uitbreiding ervan tot inkomsten van arbeid uit het vrije bedrijf. Maar in de Eerste Kamer lag de ze zaak anders en tegelijk moeilij ker. De Eerste Kamer maakte niet de fout het novum van de uitbrei ding te koppelen aan de bestaande cumulatiebepaiingen. Zij maakte be zwaren tegen d?t novum alleen, maar zat van de andere kant met de moeilijkheid, dat zij geen amende mentsrecht heeft en dus om deze be zwaren het wetsontwerp, dat ander zijds belangrijke verbeteringen bracht, alleen maar zou kunnen ver werpen. De minister van Binnenland se Zaken zag dit dreigen en'deed wat hij in deze alleen nog maar kon doen, hij zegde toe met bewame spoed en gezwind met een wetsontwerp te zullen komen, waarin deze uitbrei ding der cumulatiebepalingen weer zou worden ingetrokken. En dit nu was een beetje tegen het zere been van het Staatsrecht. Men noemde dit het invoeren van een verkapt amendementsrecht en het leek er ook wel wat op. Dr. Beel vatte de zaak consequent aan en erkende, dat dit niet fraai was, hij erkende, dat men te snel de lijn der commissie had doorgetrokken, maar liever dan dit een verkapt amendementsrecht te noemen, noemde hij dit het re sultaat van een juist overleg tus sen de regering en de Staten Gene raal. What is in a name? ïyiINSTENS EVEN BELANGRIJK was naar ons gevoel een zaak, die wij hier reeds meer hebben be pleit en die nu door de "katholieke senator Derksen werd aangesneden namelijk de pensioenen van de oud- gepensionneerden. Hij sprak daar over de noodtoestand waarin deze mensen voor 'n groot deel verkeren en die nu van de verhoging der maxi- ma maar weinig zullen profiteren. Hij betoogde het recht van aanpas sing der oude pensioenen aan de na oorlogse opgetrokken lonen en deed een „hartstochtelijk", beroep op de minister om over deze zaak een in terimrapport te verzoeken aan de commissie van Poelje. O.i. echter is deze zaak zó belangrijk, dat men moeilijk een interimrapport zal kun nen afwachten. Het betreft hier mensen op leeftijd, die nu na een leven van arbeidzaamheid in dienst van ons volk dikwijls op de grens van de armoede leven. De enkele jaren, welke deze men sen nog te leven hebben, kunnen niet worden doorgebracht in afwachting van een interimrapport. Zulk een rapport kan goed zijn en de minister moge daarop aandringen. Maar even als hij nu met een ontwerp kwam in afwachting van een definitieve re geling om de ergste feiten in de Pen- „Tijdelijke" afscheiding van Frankrijk geëist Door Moorse stamhoofden te Tetoean Meer dan 400 Moorse stamhoofden in Spaans-Marokko hebben gisteren geweigerd het gezag te erkennen van de door Frankrijk benoemde Sultan van Marokko die ook het bestuur uitoefent over Spaans-Marokko, waar hij vertegenwoordigd wordt door een kalief en eisen de „tijdelijke af scheiding" van Frankrijk. Zij willen bovendien, dat de kalief van Tetoean, prins Mouly Hassan, „geheel onafhankelijk" wordt van de sultan. In de verklaring wordt scherpe critiek uitgeoefend op de Franse politiek in Marokko, die enige maanden geleden leidde tot de afzetting (en verban ning naar Corsica) van Sultan Sioi Mohammed ben Youssef en diens ver vanging door zijn oom Sidi Mohammed Moulay Arafa. LOSMAKING VAN SPAANSE ZÓNE. Ofschoon de verklaring het Spaan se beginsel onderschrijft dat het Marokkaanse keizerrijk ondeelbaar is, eist zij toch, in de huidige om standigheden, een tijdelijke losma king van de Spaanse zone, zolang de politieke situatie in Frans-Marokko niet is opgehelderd. De verklaring eindigt met het geven van alle mo gelijke steun aan Spanje. Generaal Valino, die de petitie aan generaal Franco beloofde te overhandigen, deed een aanval op de Franse regering, die volgens hem Sultan Sidi Mohammed ben Youssef op onwettige wijze en vooral: zon der overleg met Spanje van de troon had verdreven. Onplezierige consequenties. Het zijn voornamelijk de absoluut ontoelaatbare woorden van generaal Valino, die Franse regeringskringen te Parijs brachten tot de uitspraak, dat de „door Spanje geïnspireerde actie tegen het Franse bestuur in Ma rokko" ongetwijfeld zal leiden tot -„onpleizierige consequenties". Zij achten thans een „zeer ernstige situ atie" geschapen. Minister Bidault had vlak voor zijn vertrek naar de Berlijnse conferen tie een telefoongesprek met de Fran se resident-generaal in Marokko, ge neraal Guillaume. Officiële reacties zijn nog niet gegeven, maar al achtte men het aanvankelijke optimisme in Frankrijk niet gerechtvaardigd, toch wees men er op, dat de gebeurtenis sen niet de dramatische loop hadden Binnenkort zullen er bij de West- duitse bondsdag twee wetsontwerpen worden ingediend die betrekking hebben op de strijd tegen de voort schrijdende vervuiling van het grondwater en het water in de grote rivieren, met name de Rijn. Men wijst er te Bonn op, dat het programma voor het zuiver houden van het Rijnwater van het grootste belang is voor Nederland, Rotterdam is voor zijn drinkwater geheel op het water van de Rijn aangewezen, Am sterdam voor de helft en binnenkort voor een deel ook Den Haag, als het Lekwaterplan tot uitvoering komt. De Nederlanders, Westduitsers en vertegenwoordigers van andere be langhebbende landen hebben reeds eent> controlestelsel ontworpen dat waarborgt dat er voortdurend con trole zal zijn op het water van de Rijn. Militaire uitgaven eisen 68 pet. op President Eisenhower heeft giste ren in zijn begrotingsboodschap aan het Amerikaanse Congres voorgesteld de uitgaven voor atoomenergie, lucht macht en wederzijdse militaire bij stand in- het belastingjaar, dat op 1 Juli a.s. begint, te verhogen. In de boodschap, die de eerste be groting, waarvoor hij volledig ver antwoordelijk is, sedert hij in Januari 1953 president-werd, begeleidt, vraagt Eisenhower voorts machtiging om meer inlichtingen over atoomenergie uit te wisselen met bondgenoten en aan bevriende naties in Amerika ver vaardigd splijtmateriaal te leveren. Ondanks de voorgestelde hogere uitgaven voor atoomenergie, lucht macht en geallieerde militaire kracht, zijn in belangrijke programma's voor de nationale veiligheid besnoeiingen aangebracht. De grootste besnoeiing, 4 milliard dollar, wordt voorgesteld in de uit gaven voor militaire functies van het ministerie van defensie. Voorts wil Eisenhower 185 millioen dollar be sparen bij het opslaan van strate gisch en schaars materiaal en 500 millioen dollar op programma's voor technische en economische hulp aan bevriende naties. Hiertegenover staat een voorgestelde verhoging van de uitgaven voor wederzijdse militaire hulp met 75 millioen en voor atoom energie met 205 millioen dollar. Het totaal der uitgaven bedraagt 65.6 milliard en dat der inkomsten 02.7 milliard. Er is dus een tekort van 2,9 milliard. De verdeling der uitga ven is als volgt: 68 pet. 44,9 mil liard voor de belangrijke program ma's voor de nationale veiligheid; 22 pet. 14,1 milliard voor uit gaven die bij de wet zijn vastgesteld, zoals rente op de nationale schuld, uitkeringen aan oud-strijders en sub sidies aan staten; 10 pet. 6.6 mil- sioenwet recht te trekken, kan hij ook met spoed met een ontwerp ko men om deze mensen recht te doen en him pensioenen voorlopig zoveel mogelijk reeds aan te passen aan de lonen van nu. Intussen weet de commissie nu, dat haar opvattingen inzake de cu mulatie bepalingen zullen moeten worden herzien. Er zijn nu slapen de honden wakker gemaakt. Als de commissie aan haar opvattingen zou vasthouden, is de kans groot, dat zij straks gaan bijten. En wat de oude pensioenen betreft, minister Beel heeft zowel, in de Tweede Kamer als in de Eerste Ka mer de meeste spoed toegezegd, maar dan zal hij het beste doen, als hij zelf maar vast het initiatief neemt en op het interimrapport vooruit loopt. liard voor andere uitgaven, waar onder sociale diensten. Periode van onrustige vrede In het gedeelte, gewijd aan de „na tionale veiligheid", verklaart de pre sident, dat deze begroting is gegrond op een nieuwe opvatting voor finan ciering van het programma voor na tionale veiligheid. Vroeger ging men uit van data, waarop, naar aangeno men werd, het gevaar het grootst zou zijn, doch de huidige begroting is ge richt op verschaffing van een krach tige militaire positie welke geduren de eeen lange periode van „onrustige vrede" kan worden gehandhaafd. Hiervoor is op de eerste plaats een moderne luchtmacht nodig, waarnaast landstrijdkrachten, amphibietroepen, duikbootbestrijding en gevechtssche pen staan. Eisenhower zei voorts, dat hij het Congres zal voorstellen de wet op atoomenergie zodanig genomen, welke eerder deze week verwacht werden. Temeer ook nu in cidenten zowel in Spaans- als in Frans-Marokko geheel zijn uitgeble ven. inmiddels hebben president Coty en de Franse regering de Sultan van Marokko doen weten, dat hij kan re kenen op hun volledige steun „bij de verdediging van zijn rechten en de handhaving van de vrede op zijn grondgebied". De Merapi is heet Nog steeds wacht een groot deel van de bevolking van Midden-Java met spanning af wat de vulkaan de Merapi verder zal gaan doen. In het inwendige van de krater rommelt het nog voortdurend. Vulkanologen vrezen het ergste. Reddingsploegen speuren de om geving van de vulkaanhelling af naar eventuele slachtoffers, doch hun werk wordt zeer bemoeilijkt door de enorme hitte die op het bovenste ge deelte van de helling heerst. Over het aantal slachtoffers kan nog steeds geen officiële mededeling worden gedaan. Het lot van vier dorpen met duizend inwoners op de helling is nog steeds niet bekend, omdat deze dorpen zich bevinden in een gebied waar de temperatuur zo hoog is gestegen, dat men ze niet bereiken kan. De Vulcanologische Dienst heeft volgens de laatste berichten de ob servatiepost bij Jerakah, in de geva renzone, ontruimd en op twee mijl van Selo een nieuwe post betrokken. De inwoners van Jerakah hebben op dracht gekregen zich te begeven naai de hellingen van de Merbaboe, een ode vulkaan in de buurt van de Me rapi. Opnieuw heeft de Indonesische po litie een aantal Nederlanders gearres teerd. Woensdagavond werd de di recteur van het Simpanghotel in Soe- rabaja, A. H. M. Johan, in hechtenis genomen en Donderdagmiddag volg de de heer E. Evenhuis, hoofdredac teur van de „Vrije Pers" te Soera- baja. De heer Evenhuis, die corres pondent is voor het „Algemeen Han delsblad" te Amsterdam, had Dins dag een telegram naar Nederland ge zonden over de kwestie van het Sim panghotel. Aneta maakt voorts melding van de arrestatie van een Nederlander, die logeerde in hotel Embong Woen- goe te Soerabaja. Deze arrestatie zou Opmerkelijk artikel in de „TIMES" De Londense Times bevatte giste ren een: opmerkelijk artikel over In donesië, van de hand vaj\ een cor respondent, die kortelings Zuidoost- Azië heeft bezocht. Onder de kop „Teugelloos natio nalisme in Indonesië" schrijft het blad onder andere: „Sinds de vesti ging van de Indonesische .republiek zijn meer mensen gedood en is meer zinloze schade aan bezittingen berok kend dan in de strijd tegen de Neder landers na de oorlog. En er zijn wei nig tekenen die wijzen op vorderin gen in de pogingen om het wettig gezag te herstellen". De Times merkt op dat de Daroel Islambeweging ,,met haar naar schat ting niet meer dan 500 bewapende mannen" in een groot gebied de controle van de regering heeft on dermijnd. „Voor millioenen Javanen is de Daroel Islam de regering: zij zamelt belastingen in, roept mannen op voor haar leger en oefent een harde rechtspraak uit die een men geling is van de oude Mohammedaan se wetgeving en modern Europees politiek terrorisme". Deze wetteloosheid komt niet al leen voor op Java maar ook op Cele bes en in de Molukken. „Op Cele bes, eens het schoonste van deze ver weg liggende eilanden, is het nu niet eens veilig meer om buiten de hoofd stad Makassar te komen". Op Su matra komen in' het leger en in de regering geregeld indisciplinaire han delingen voor. „Geen ministerie in Djakarta kan er zeker van zijn of haar politiek en beslissingen uitge voerd zullen worden: dikwijls wor den deze beslissingen genegeerd en dan in het openbaar be- wijzigen, dat geheime gegevens met betrekking tot tactisch gebruik van atoomwapens ^o 'nu aan de geallieerden kunnen worden Spot" verstrekt HU acht het van essentieel I Het blad schrijft dan verder over belang, dat dit nog gedurende de de indisciplinaire handelingen die in huidige zitting van het Congres ge- het leger hebben plaats gevonden, schiedt. j „Regionale militaire commandanten zijn door officieren onder hun com mando afgezet en, wat even bedroe vend. is, deze muiterijen zijn door de regering in Djakarta aanvaard". De Times wijst op de slechte eco nomische toestanden in Indonesië: I „De levensstandaard is met onge veer 50 percent teruggelopen. Bui tenlandse handel en buitenlandse hulp lijden er onder en niemand durft te investeren. Nederlandsë en Engelse schepen zorgen voor de ab soluut noodzakelijke scheepvaart verbindingen, want zondr deze ver verbindingen, want zonder deze ver ineenstorten. Maar een rijk land, misschien het rijkste in Zuidoost- Azië, is verarmd door nationalistisch obstructionisme". De Times wijst ook op het tekort aan ervaren Indonesische regerings ambtenaren en het bijna totaal ont breken van een geschoolde midden stand. De nationalistische „beelden storm" heeft geleid tot de totale uit roeiing van nagenoeg alles wat Ne derlands was. „Het is een wonde die Indonesië zichzelf heeft toegebracht" Ongeluk in de haven van Intsjon Een-en-twintig Amerikaanse mari niers zjjn in de haven van Intsjon (Z.-Korea) vermist nadat hun lan dingsvaartuig, een zgn. L.C., in aan varing kwam met een landingsboot voor tanks, een L.T.S., die Chinese krijgsgevangenen van Korea naar Formosa vervoerde. Men vreest ern stig, dat zij allen zijn omgekomen. Het vaartuig kapseisde toen een on verwachte golf de L.C. tegen de T.L. S. aanwierp. De mariniers stonden namelijk toen juist op het punt van de L.C. op de T.L.S. over te stap pen. De soldaten, die in zware win terkleding gestoken waren en met volle bepakking, moeten door hun gewicht onmiddellijk gezonken zijn. EENHEIDS BIDWEEK Intentie van Zaterdag. Hoeveel christenen van tegen woordig zijn een hinderpaal voor de uitbreiding van de Kerk. Hun <i leven is geen prediking van Christus mee, maar een aanflui- ting van de christelijke leer. Bo- <j vendien verlaten jaarlijks tal van katholieken de veilige haven van de Kerk. Wij moeten vragen voor de ongelukkigen, dat God x hun verstand verlichte en hun hart bewege om terug te keren naar een betere beleving van de principen van het H. Evangelie, <i zodat ze geen belemmering meer <j vormen voor de terugkeer van 5 de niet-katholieken en de beke ring van de heidenen. in verband staan met de recente ar restaties in Bandoeng en Djakarta. Over het gebeurde in het Simpang hotel heeft de gouverneur van Oost- Java de volgende verklaring uitge geven: „De stap, die op 13 Januari dooi de leiding van het Simpanghotel werd genomen het niet beschik baar stellen van een kamer voor de Indonesische minister van Economi sche Zaken wordt door de Indone sische justitie beschouwd als een handelwijze, die men niet zonder meer voorbij kan laten gaan. Met het oog hierop is degene, die verdacht wordt schuldig te zijn, gearresteerd. Verdere maatregelen zullen worden genomen. De instellingen van de staatsmacht hebben duidelijke stap pen genomen. De gemeenschap wordt verzocht rustig te blijven en niet op eigen gezag maatregelen te nemen". AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 27 Januari a.s. geen audiëntie verlenen. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur): LICHTE VORST. Zwaar bewolkt met plaatse lijke opklaringen en overwegend droog. Temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Meest matige Noord-Oostelijke wind. 23 Jan.: zon op 3.34 en onder 17.10; maan op 22 34 en onder 9.49 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI lichtbew. —10 C. OSLO geheel bew. 5 STOCKHOLM geheel bew. —3 KOPENHAGEN sneeuw —1 LONDEN motregen 4 AMSTERDAM zwaar bew. 0 BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO INNSBRUCK ROME nevel geheel bew. zwaart bew. geheel bew. zwaar bew. sneeuw sneeuw nevel nevel regen nevel licht bew. sneeuw geheel bew. Vorst in aantocht Het K.N.M.I. deelt mede: Als gevolg van de ontwikkeling van een krachtig hogedrukgebied bo ven Scandinavië draait de wind in ons land thans geleidelijk naar het Oosten. Dat betekent aanvoer van lucht, die boven Scandinavië en later ook boven Duitsland belangrijk is afge koeld. De komende dagen moet dan ook op vriezend weer gerekend worden met in de nacht lichte en bij op klaringen matige vorst. In Amerika stroomt thans zeer koude lucht naar de Oostkust. In de omgeving van New York. waar de temperatuur gisteren nog 15 gr. was, daalde de temperatuur vanmorgen tot ongeveer 10 gr. on- j der nul. Deze koude lucht stroomt nu de Oceaan op en wakkert daar I de depressie-activiteit aan. j Het krachtige hogedrukgebied bo- ven Scandinavië blokkeert echter voorlopig het doordringen van de Oceaanstoring naar West-Europa. Ieder jaar weer heerst aan de oevers van India's Heilige Rivier, de Ganges, een bijna chaotische drukte, als daar duizenden gelovigen uit alle delen van het land bijeenkomen om deel te nemen aan één van 's werelds grootste religieuze manifestaties: het Kumbh-feest. Taferelen als het bovenstaande, dat te Sangham bij Allahabad op de plaat werd vastgelegd, treft men tijdens het 20 dagen durende feest over kilometers lengte aan de Ganges aan. Korreltje Gebrek is de slijpsteen van de geest.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1