DUINSTREEK B* en W* geven 50 000 ste Deventenaar complete uitzet Eén krot afgebrand Gisteren weer één nieuw geval Maastunnel gisteren geblokkeerd Twee dagen feest in Voorschoten bij het 50-jarig bestaan „Nutricia" in Venezuela DONDERDAG 21 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA z Huis met inboedel Jonggeborene meteen binnen Omdat binnen enkele dagen de ge boorte wordt verwacht van de 50.000e Deventenaar, heeft het college van Burgemeester en Wethouders een aantal verenigingsbesturen bijeenge roepen in het stadhuis. De burge meester, mr. H. W. Bloemers, kwam namens het gemeentebestuur voor de dag met de zeker originele ge dachte, de verwachte j ongeborene, die de 50.000ste ingeschrevene zal worden, op de wereld te doen komen in het bezit van een huis met zo mo gelijk compleet meubilair. In een daartoe te vormen fonds, stort de ge meente het voor de bouwgrond no dige bedrag. Men hoopt dat de burgerij spontaan zal zorgen voor het bouwkapitaal en dat zakenlieden, in overleg met het gemeentebestuur zullen zorgen, dat de gehele inboedel bij elkaar komt. Het te bouwen huis kan dan komen in een door de ouders te kiezen stads- vdeel. Toekomstdroom. De burgemeester sprak het ver trouwen uit dat de burgerij deze daad van burgerzin gaarne zal ver richten. Uit de vergadering kwam grote instemming en allerlei suggesties werdon gedaan om de jonggeborene het toekomstig leven gemakkelijk te maken. Men dacht o.a. aan een stu diebeurs en andere mooie dingen. Het huis zal, naar de wethouder van Pu blieke Werken mededeelde, een ge- A. VAN OORSCHOT 40 JAAR JOURNALIST Zaterdag 20 Maart zal de secreta ris-penningmeester van de Neder landse Katholieke Journalistenkring, de heer A. L. G. M. van Oorschot zijn 40-jarig jubileum als journalist vie ren. De heer van Oorschot was reeds voor de oorlog secretaris van de Kath. Journalisten-organisatie. Toen na de tweede wereldoorlog de Ka tholieke Journalistenvereniging op nieuw moest worden opgericht, ont ving de heer van Oorschot van het Aartsbisdom het verzoek zich met deze taak te belasten. In zijn veel jarige arbeid heeft hij zich geen moeite gespaard de vereniging tot bloei te brengen. Sinds 1914 is hij aan katholieke dagbladen verbonden geweest, hij was hoofdredacteur van Onze Cou rant in Hoorn en directeur-hoofdre dacteur van de Zuid-Limburger in Kerkrade. Gedurende de laatst ja ren geniet hij grote zelfstandigheid en bewegingsvrijheid, zodat hij zich èn in zijn functie èn als journalist volledig kan ontplooien. E«n honderd kilo wegend luik knelde gisternacht een 46-jarige zee man aan boord van een schip in de Rotterdamse Merwedehaven zijn lin kerbeen af en deed hem tevens een val maken in een acht meter diep ruim. De man overleed enkele uren later. denksteen dragen. Deventer zal op de gedenkwaardi ge geboortedag van de 50.000ste feest vieren, o.a. met een optocht naar het geboortehuis, met tractaties van alle schoolkinderen en ander feestbetoon dat klinkt als een klok. De burge meester deslde mee, dat men nog maar 33 af is van het feestgetal 50.000. Hij meende dat die 33 er wel zullen komen in een tiental dagen. Door verschuiving van een zand- massa op het terrein van de Gooise kalkzandsteenfabrieken is gisteren 'n 59-jarigc arbeider uit Huizen door het zand bedolven en gedood. Twaalf personen dakloos Een gezin van 12 personen in Zwar- temeer (Dr), is vanavond door brand dakloos geworden. De keet, waarin zij woonden, geraakte om half negen door onbekende oorzaak in brand en is totaal in as gelegd. Slechts een bus met zilvergeld kon worden gered. Zowel de brandweer uit Klazinaveen als het regionale corps uit Emmen, rukte uit, doch, men kon de branden de woonkeet niet bereiken, doordat deze zeer afgelegen in hot hoogveen lag. Dc Emmer-ploeg keerde onver- richterzake terug. De brandweer van Klazinaveen gelukte het tenslotte, de keet te voet op ongeveer 100 meter afstand te bereiken, doch slechts na- blussingswerk kon worden verricht, De bewoner van de krot was J. Lip- poldz. De witte pokken in Den Haag Komende 14 dagen beslissend Nadat gistermorgen het eerste ge- nezen-verklaarde patiëntje uit een der Haagse ziekenhuizen ontslagen kon worden, moest gistermiddag weer een nieuw geval van „witte pokken" geconstateerd worden bij een der personen, die in observatie gehouden worden. Het aantal zieken is daardoor 27 gebleven, terwijl nog steeds geen der patiënten enig ernstig ziektever schijnsel vertoont. De geneeskundige inspectie acht de komende veertien dagen beslissend voor de epidemie en dringt daarom bij alle inwoners met klem aan zich te laten herinenten. Achtduizend Ha genaars hebben gisteren het krasje op hun arm ontvangen en daarmede is het aantal herinentingen gestegen tot 32.000. Ook op de departementen en gemeentelijke instellingen is druk gebruik gemaakt van de geboden ge legenheid tot herinenting. Ondertussen zitten honderden pa tiënten geïsoleerd, hetgeen nog geenszins zeggen wil, dat ze uit de gedachten van hun (thans onzicht bare) familieleden en kennissen zijn: Bestelwagentje vloog tegen een vrachtauto 7 Gewonden te Nijmegen In volle vaart reed gistermorgen op de Graafseweg te Nijmegen een kleine bestelwagen, waarin zich 7 arbeiders bevonden, die op weg wa ren naai* hun werk, tegen een ge parkeerde vrachtwagen op. Vier inzittenden moesten met zware verwondingen naar het zie kenhuis worden vervoerd, terwijl de toestand van drie hunner minder ernstig was. Omtrent de oorzaak van de aan rijding is nog niets bekend. Drie auto's op elkaar Een Duitse trailer met aanhang wilde gistermorgen, in strijd met de voorschriften, in de Rotterdamse Maastunnel een voor hem rijdende auto inhalen. Het gevaarte moest hiervoor naar het linker rij-gedeelte van de tunnel en reed daarbij uitge rekend tegen een politie-jeep op, die klem kwam te sitten tussen de tun- nchvand en de door het remmen du&rs in de tunnel gekomen trailer. Een achter het politie-jeepje rij dende stadsbus kon een aanrijding niet meer voorkomen; de chauffeur kreeg enkele seconden tijd om uit te kiezen tegen welk voertuig hy te recht wilde komen en de man nam een wijs besluit en „stalde" zijn wa gen tegen de Duitse trailer. Het verkeer in de Oostelijke tun nelbuis was door deze botsing volle dig dichtgestopt en daad in de Wes telijke tunnelbuis werkzaamheden verricht werden, keerde het verkeer weer terug naar de oude, vertrouw de Maasbruggen. De tunnelwachters hadden vrij wat moeite om al het verkeer ach-' teruit de tunnel te doen verlaten en Dodelijk ongeval door tram met gebreken In October van het vorig jaar heeft een Amsterdamse tram, die niet tijdig tot stilstand kon komen een PTT-be- steller verpletterd. Het bleek, dat de electrische rem- installatie niet deugde. Toch is deze motorwagen na een onderzoek bij het Gemeentelijk Vervoersbedrijf in de zelfde toestand weer in dienst ge steld. Op last van de Justitie is zij echter na enige dagen in beslag ge nomen. De deskundige, ir. F. Bruining, heeft toen deze gebreken geconsta teerd. Hij is in zijn rapport tot de con clusie gekomen, dat de toestand van de ren*'\staliatie dusdanig was, dat het dodelijk ongeval zeer wel daar door kan zijn veroorzaakt. Op grond van deze mening ls de bestuurder van de wagen van vervolging vrijgesteld. tot gisteravond is men bezig geweest met het opruimen van de brokstuk ken. Bij het ongeluk werden twee per sonen onder wie de bestuurder van het politie-jeepje licht ge wond. een onafgebroken stroom van pakjes, brieven en telefoontjes toont het medeleven met de „gevangenen" en dezen schikken zich over het alge meen wonderwel in hun afzondering. Ook de stemming onder het ver plegend personeel, dat eveneens de ziekenhuizen niet mag verlaten, is zeer goed. T ranspor tbedrijf bezorgde verkeerd Gisteren is de Amsterdamse poli tie overgegaan tot het arresteren van 5 employé's, werkzaam bij een hoofd stedelijk transportbedrijf, die in de laatste maanden voor verscheidene duizenden guldens textielgoederen verduisterd hebben. De laatste maanden kwamen bij het bedoelde bedrijf een aanzienlijk aantal klachten binnen over ver miste goederen en een onderzoek van ae politie wees uit, dat een bende van 5 personeelsleden regelmatig pakken uit de auto's stal. Deze goederen werden naar een ca feetje gebracht, waar de „afnemers" de zaken verder kwamen afdoen. De 5 mannen, die allen tussen de 25 en 40 jaar zijn, hebben reeds be kend. THANS OOK RETRAITES VOOR VERLOOFDE PAREN Het St. Gerardus retraitehuis te Seppe toont duidelijk een streven naar moderne eigentijdse methoden. In het jaarverslag van het huis wordt gemeld, dat mgr. Jos Baeten en mgr. Huibers, in navolging van andere bisschoppen in West-Europa, goed keuring hebben gegeven, dat er re- traiten worden georganiseerd voor verloofde paren samen. Dit geschied de overigens reeds met goed succes bij de emigrantenretraite van 2831 December j.l. Men wil hiermee de retraite als naaste voorbereiding tot het huwelijk bevorderen. KAT WIJK Geb.: Romanus J. J-, z. v. J. Th. M. van Niekerk en R. M. van Tol; Hu- bertha F., d. v. H. V. van der Marei en M. S. van Duyn; Cornells, z. v. D. van Kralingen en C. E. Abbink; Ja cob, z. v. L. van den Hooaard en L. Schuitemaker; Gijstertha, d. v. P. Oliemans en L. Noorlander; Jan, z. v. J. P. van der Meij en N. van Bee- len; Jaapje, d. v. J. de Vreugd en J. de Mol. KATWIJK AAN DEN RIJN Aanrijding. Op de hoek-Molen- tuinweg had een botsing plaats tus sen een auto, die uit de Molentuin- weg kwam, en een dito, welke van de Provincialeweg naderde. De mate- riale schade was groot, doch persoon lijke ongelukken bleven gelukkig uit. Verkoop van „De Roskam". Het bekende restaurant-hotel de Roskam is door verkoop overgegaan in han den van de heer M. V. Ravensberg te Boskoop. Bridgen. De uitslagen van de on derlinge competitie van de Bridge club „De Brug" waren: Groen I, rood: 1. Echtpaar P. van der Valk 32 pnt., 2. ParlevlietBooy 22^ pnt., 3. Burg graaf fKorndorfer 19 pnt., 4. Rem- melzwaalTh. van Leeuwen 163^ pnt., 5/6. VerloopBloot 15 pnt., Pluimgraafvan 't Hoff 15 pnt. Groep 2, groen: mevr. Huiberts mevr. Polanen 10 pnt.. 2. Visser Schuitemaker 8XA pnt., 3/4. de Jong Maitimo 7XA pnt., ParlevlietParle vliet VA pnt., 5. J. HuibertsP. van Paridon 6lA pnt. NOORD WIJK Propagandaavond K.A.V.K.A.B. Onder auspiciën van de K.A.V. had gisteravond in Hotel Royal een propaganda-avond plaats. De presi dente mevr. A. v. Dijk opende deze bijeenkomst. In tegenstelling met a n- dere avonden, werd deze keer niet gecollecteerd voor Herw. Levens kracht, doch voor de Lourdesreis. Na de mededelingen werd het woord verleend aan de heer Weber, die gaarne het verzoek had aanvaard om op deze massale bijeenkomst te spreken over de instellingen van de de K.A.B. Spr. begon zijn betoog met er op te wijzen dat de K.A.B. en haar zegenrijke instellingen ontspro ten waren uit de grote noodzaak om de arbeidersklasse op een hoger ni veau te brengen. De parel van de K.A.B. noemde spr. Herw. Levens kracht met het Sanatorium. Daar naast is verrezen het Rustoord „Nieu- weroord" voor opname van overspan nen vaders en moeders. Vervolgens het Kanunnik v. Schaikfonds voor opleiding van priesters, de Levens verzekering Concordia met bijna een kwart milliard verzekerd kapitaal, de Coöperatie, welke een voorname rol speelt in de distributie van goederen en tenslotte de K.A.V., een der nut tigste schakels tussen organisatie en het gezin, want wat de K.A.B. be tekent voor het maatschappelijk be lang van de arbeider is de K.A.V. voor de Gezinszorg. RIJNSBURG Gezin geïsoleerd Het gemeentebestuur van Rijns burg heeft op last van de inspecteur van de Volksgezondheid een gezin in die gemeente gelast tot het einde van de maand in de woning te blij ven. Een van de leden van dit gezin bleek n.l. in contact te zijn geweest met een alastrim-patiënt in Den Haag. In verband met het besmettings gevaar achtte men het beter het ge zin voorlopig te Isoleren. SASSENHEIM Geboren: Jacobus Josephus Pan- cratius, zn van P. J. J. Langeveld en C. C. M. v. d. Geest; Joost Gijs- bertus, zn van A. M. v. Straalen en M. A. Roonder; Johannes Lodewijk Maria, zn van J. Granneman en M. H. Doorn; Aaltje, dr van G. Bisschop en J. Tulen; Aart Frens, zn van M. Strik en H. Hof. Kon. Wilhelmina-vereniging Gisteravond kwam de Kon. Wil- helminavereniging voor haar jaarver gadering bijeen in „Het Wapen van Voorschoten". Het is de gewoonte, dat op deze vergadering de plannen be sproken worden voor de viering van het Koninginnefeest op 30 April a.s. De voorzitter van de vereniging, de heer B. Hoogwerff Kroon, sprak al lereerst een welkomstwoord tot de aanwezigen en was er verheugd over, dat de opkomst van de leden op haar jaarvergadering steeds meer toe neemt. De deelname aan de uitge schreven wedstrijd n.l. inzending van goede plannen voor het Koninginne feest, was niet bijster groot. Er wa ren 2 inzendingen binnengekomen. De secr., de heer G. Nasveld, gaf de di verse verslagen over de vorige ver gaderingen en de penn., de heer J. G. van Gent, legde verantwoording af over het beheer van de gelden. De vereniging heeft momenteel een ba tig saldo van 1614.73, doch voor het grote feest, dat dit jaar gegeven gaat worden is dit bedrag nog niet toe reikend. Tot leden van de kascom- missie werden benoemd de heren Wesselo Jr., Jansen en Bolle Jr. De aftredende bestuursleden de heren B. Hoogwerff Kroon, L. J. van Aken en G. Nasveld werden allen met grote meerderheid van stemmen herkozen. Thans kwam in bespreking het Ko ninginnefeest van 30 April a.s. De voorzitter deelde mede, dat 1954 een jubileumjaar is. voor de vereniging. De Kon. Wilh.vèr. viert dit jaar haar 50-jarig bestaan. Vooreerst is g'edacht aan 8 dagen feest en wel op 30 April en 1 Mei. De avond vooraf, dus 29 April, zal het bestuur van de ver eniging recipiëren, waarna gedacht is aan een grote taptoe van alle plaat selijke verenigingen en eventuele meewerking van <le Marine. Om het dorp een feestelijke aanblik te geven zijn er plannen om in diverse stra ten erepoorten te plaatsen en ook is gedacht aan gevelversiering in wed strijd-verband. De mogelijkheid om van het park in Voorschoten een sprookjestuin te maken door middel van moderne illuminatie is in over weging genome. De vereniging heeft bovendien de plaatselijke mid denstand gepolst voor een winkel week of étalage wedstrijd. Verder zal weer plaats hebben een kinderop tocht (sprookjesoptocht), waarin ook zoveel mogelijk rijdende versieringen zullen worden meegevoerd. Het ge bruikelijke défilé en de kinderzang- hulde op de Voorstraat staat even eens op het programma. Verder op perde het bestuur de idee om tij dens deze dagen enige tentoonstel lingen te organiseren in de schoollo kalen bijv. een tentoonstelling van Oud-Voorschoten, van knutselwerk van de kinderen en een speicale ten toonstelling van allerlei voorwerpen, die herinneren aan de bezettingstijd. Daar er thans 2 dagen feest zal zijn, zullen er verschillende wedstrijden, volksspelen en puzzleritten gehouden worden. Er is nog ruimte gelaten voor iets groots, doch in verband met de vele risico's hieraan verbonden is nog geen definitief besluit gevallen. Ook de vergadering kon zich in dit verband uitspreken en haar ideeën naar voren brengen. Er waren vele ideeën, doch de uitvoering is in deze aan het bestuur. Op iedere avond van het feest zal een amusements avond zijn, waaraan bekende radio- artisten zoals Cees de Lange, Johnny Meyer en onze plaatsgenote Olga Lo- wina hun medewerking zullen ver lenen. Bij de rondvraag kwam de le denwervingsactie ter sprake. Het idee werd geopperd om door vrijwilli gers de verschillende straten te doen bewerken. Staande de vergadering boden zich velen spontaan aan om enige straten voor hun rekening te nemen. Voor degene, die de meeste De stalen rivale: Paul Wellman Zuid-Hollandse Uitgevers Mij., Den Haag, prijs 11.50. De Amerikanen zijn gek op tradi tie en historie. Dit zijn dan ook de weinige zaken, die ze de op dit ge bied beter voorziene Europeaan van harte benijden. Aan de andere kant confronteren zij ons echter via film en boek dikwijls met min of meer historische figuren, waarover een Europeaan het liefste zou zwijgen. We kregen boeken voorgeschoteld over de gangster Al Capone en an dere revolver- en messentrekkers. In het boek „De stalen rivale" ma ken we kennis met John Bowie, de „uitvinder" van het beruchte Bowie- mes. In de loop van het verhaal kun nen we constateren, dat de heer Bo wie van zijn vinding, het beste en het meeste gebruik heeft gemaakt. Zoals de titel reeds doet vermoeden zijn er voor de held nog andere at tracties weggelegd, die evenals het mesgebruik breedvoerig en indrin gend beschreven worden. Dit gebeurt op een vlotte en soms boeiende wij ze. maar overtuigd ons toch niet van het belang van een dergelijk soort ge- schiedschrijverij. De dikwijls bijna sadistische uitwijding over de diverse tweegevechten maken het boek voor jeugdige lezers ongeschikt. „Het laat seizoen", dr. Brand Corstius Uitg. Het Spectrum, prijs 1.25 De dichters, die onder de naam „Tachtigers" bekend staan, boeze men het merendeel van ons volk weliswaar groot ontzag in, maar hun werk blijft voor hen meestal letterlijk en figuurlijk een ge sloten boek. Dit vindt misschien zijn oorzaak in het feit, dat het lezen van een bundel gedichten van een zelfde schrijver te vergelijken valt met het uren lang wandelen door een zelfde landschap. Het is mooi, maar een ongeduldige lezer of wandelaar wil ook wel weer eens iets anders. Om deze reden is het zo prettig, dat in de voor iedereen bereikbare Prisma- reeks een bloemlezing uit deze ge- dichtenschat verschenen is. Alle groten uit de tachtiger jaren zijn in „Het laat seizoen" ryk vertegenwoor digd. We vinden er de belangrijkste poëtische vruchten in van Kloos, Perk Gorter en Verwey, om er maar eens enkelen te noemen. Vooral de schooljeugd kan van de ze handige uitgave, bij de verkenning van de Nederlandse letteren veel pleizier beleven. De man aan de top: Cameron Hawley. Ultg. Het Spectrum, prijs f 1.25 De fantastische carrière van een geducht zakenman, de stichter van een wereldconcern, wordt door zijn plotselinge dood ruw afgebroken. Hij heeft geen tyd meer gehad oir een opvolger aan te v/ijzen en hier door ontstaat er bij de belangheb bende een verwoede strijd om dt macht, waaruit dan uiteindelijk „de juiste man op de juiste plaats" te-1 recht komt. Ziedaar het gegeven van de roman „De man aan de top" van Cameron Hawley. Deze Amerikaanse schrijver is groot gebracht in de „big business" en dit heeft zijn stem pel op het boek gedrukt. Tot nu toe hebben Amerikaanse romanciers ons en niet ten onrechte slechts gecon fronteerd met de zwarte keerzijde van dit zaken doen. Wij herinneren bijvoorbeeld even aan Upton Sinclairs „Paniek in Wallstreet", waarvan de titel voor zich zelf spreekt. Deze boeken waren in Amerika niet erg po pulair. Eigenlijk was dit niet verwon derlijk, want zij schilderden de geld- wereld dikwijls wel een beetje een zijdig af. „De man aan de top" nu is in Amerika met gejuich begroet, op zich zelf een reden om het hart vast te houden. Gelukkig echter blijkt het boek niet geheel doortrokken te zijn van de dollar-idealen, die „Gods own country" zo'n .machtige positie hebben gegeven. Het slaagt er hier en daar zeifis in, ons in deze met bankbiljetten dichtgeplakte zakenwereld, de mens te laten zien in zijn zwakheden en persoonlijke belangen, maar ook in de wil tot het fatsoenlijk zaken doen. Frasquita: Pedro de Alarcón. Uitg.: Het Spectrum; prijs 1.25 De Spaanse schrijver Pedro d» Alarcón schijnt een vrij moeilijk le vend mens geweest te zijn. Hij werd in 1833 in Andalusië geboren en wierp zich na enige mislukte studies op de journalistiek. Ook in dit vak kon hij zijn draai niet vinden. Teleurgesteld vestigde hij zich toen als schrijver. Het succes waarop Alarcón zo ge hoopt had bleef echter uit. Slechts de novellen en de korte verhalen hebben na zijn dood zijn naam levend gehouden. Twee van deze novellen zijn thans in een Prismaboek samen gebracht. Frasquita of de driekante steek is het'verhaal van de molenaars vrouw, die ten onrechte door haar man van ontrouw verdacht wordt. Het behoort tot het beste wat door de West-Europese vertelkunst is voortgebracht. Bovendien heeft het Manuël de Falla geïnspireerd tot zijn 'beroemde ballet El Sombrero de trés Picos. Het tweede verhaal speelt tijdens een van de burgeroorlogen, waarmee de licht ontvlambare Spanjaarden reeds in de vorige eeuw hun vader land in vuur en vlam zetten. Een zwaargewonde kapitein, niet ten on rechte „kapitein venijn" genoemd, wordt door een louter vrouwenge meenschap weer tot het leven terug gebracht. Zijn venijnigheid moet het ten slotte afleggen tegen de lieftalli ge list van een jong meisje. Alarcón heeft het ontdooien van de weerbar stige kapitein met veel humor en mensenkennis vertelt. Kleine drukte: Joost de Klerk. Elsevier, Amsterdam. De stukjes schrijvers zijn de laat ste jaren als paddestoelen uit de grond verrezen. Er is bijna geen groot blad meer waarin niet dagelijks een beroepsgrapjas een kolommetje vult met zijn visie op het dagelijkse leven. Helaas zijn er maar enkelen, die bij deze dagelijkse arbeid, telkens weer een steekhoudend relaas kunnen af leveren. Het is bijna onvermijdelijk dat zij vroeg of laat in een beroeps- lsehkrampigheid vervallen. Gelukkig bezit Nederland ook schrijvers, die zich de weelde van slechts één stukje per week, kunnen veroorloven. Tot deze laatste catagorle behoort ook Joost de Klerk, die in „Kleine druk te" zijn bijdragen aan een weekblad gebundeld heeft. Joost de Klerk heeft zich beperkt tot „het verslaan" van de activiteiten van zijn eigen kinde ren, waarvan hy er tussen haakjes een schier onbeperkt aantal schijnt te bezitten. Hü heeft hun belevenis sen opgetekend met zoveel liefde en psychologisch inzicht, dat menig op voeder het als voorbeeld kan nemen. leden aanbreng.t werd een behoor lijke prijs in het vooruitzicht gesteld. Een commissie werd benoemd be staande uit de heren Verkaayk en Bakker, waaraan een bestuurslid zal worden toegevoegd. Op de recepUe van de Jubilerende vereniging zal aan de voorzitter het resultaat van deze actie worden medegedeeld. Vijf jubilarissen bij de brandweer. Uitrustingstukken in de gang en een motorspuit in de garage van de „Grote Vink" bewezen, dat als de vrijwillige Brandweer feest viert de paraatheid daar niet onder lijdt. Reden om feest te vieren was er, want er waren vijf koperen jubila rissen te huldigen, een handeling, die burgemeester C. J. v. d. Hoeven gaarne verrichtte. Want, zei de bur gemeester, een brandweerman moet altijd en op de meest ongelegen mo menten bereid zijn en paraat zijn om uit te rukken, wanneer die paraat heid dan 12H jaar lang is volgehou den, dan is er reden genoeg voor een huldiging. Hij reikte daarna de on derscheiding van de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten uit aan de commandant J. Lekkerkerker, de brandmeester S. de Groot, de onder-brandmeester W. Oorschot, de hoofdbrandwacht H. v. d. Burg en de brandwacht le klas C. Niersman. De heer P. J. v. d. Peet sprak na mens alle mannen woorden van hul diging en prees speciaal de comman dant, die hij een brandweerman in hart en nieren noemde, die zorgde voor goed materiaal en er door zijn optreden voor zorgde dat er een goede geest in het corps heerste. De dames van de jubilarissen werden door hem bedacht en kregen een bloemstukje. De heer Lekkerkerker sprak zijn dank uit voor de prettige samenwerking, die er steeds was en dankte speciaal de burgemeester, die, wanneer het enigszins mogelijk was, aan zijn wensen tegemoet was geko men, hij deelde al vast mede, dat hij toch noch met vele wensen zou ko men. De burgemeester bleek daar echter niet van te schrikken. Na dit gemoedelijke „officiële deel" bleef men nog lange tijd gezellig bij elkaar en liet zich vermaken door het duo Steenvoorde dat er de stem ming wel inhield. Middenstand was huishoudelijk. In het „Wapen" heeft de R.K. Mid denstandsvereniging haar jaarverga dering gehouden die zich in 'n goede belangstelling mocht verheugen. De voorz., de heer G. Schrama, besprak in zijn openingswoord enkele mid denstandsproblemen en wees op de voordelen van de jongste belasting verlaging. De kas bleek een batig saldo te vertonen. Voor „Santos" was in het afgelopen jaar 102,bijeen gebracht. Inplaats van de heer B. v. Aken werd de heer L. Hooimans in het bestuur gekomen, waarmede dan de eerste winkelier van het bestuur deel uit ging maken. Het jaarfeest zal Zondag 31 Jan. in de kerk en de Maandagavond daarop in het „Wa pen" worden gevierd. Met dit voor uitzicht maakte men het zich na af loop van de vergadering al vast maar gezellig. BCV heeft succes. De Biljartclub Voorschoten heeft goed gestoten in het nederlaagtournooi, uitgeschreven door B.V. Intiem werd de eerste prijs behaald. De uitslagen van het eigen nederlagnetournooi waren: Excelsior 1—BCV 1—9; Excelsior 2—BCV 6—4; Intiem 1—BCV 4—6; Intiem 2—BCV 7—3. WARMOND Opheffing van de tol koninklijk goedgekeurd Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben de Staten medege deeld, dat by Koninklijk Besluit goedkeuring is verleend aan het be sluit der Staten van 15 December 1953, betreffende de opheffing van de tol aan het Warmonderhek. ZOETERMEER Enige tijd geleden berichtten wij reeds, dat Nutricia in Venezuela een melkpoederfabriek zou gaan bou wen. Aan de realisatie van dit plan wordt thans begonnen. De fabriek zal verrijzen in de staat Zulia. Pro ductievermogen wordt 50 ton per week. Het kapitaal bedraagt 4,5 mll- lioen gulden. Grootste belanghebbende is een speciaal voor dit doel gevormde Ve nezolaanse groep, „Invesa", bestaan de uit financieel zeer krachtige par ticulieren, onder wie enige boeren. De twee andere geïnteresseerden zijn de N.V. Nederland-Antilliaans inves- terings-syndicaat te Willemstad en de N.V. Nutricia te Zoetermeer. Het aandelenbezit van beide laatsten sa men is groot 26 percent, dat van de Venezolaanse partij 74 percent. Ver wacht wordt, dat de fabriek over on geveer anderhalf jaar kan gaan draaien. De technische staf van het bedrijf* zal uit vier Nederlanders be staan, het lagere personeel uit Ve- nezolanen. De staat Zulia is geko zen, omdat die, gelegen ten Zuiden van Maracaibo, de melkrijkste streek van Venezuela is. De Nederlandse belangen in deze vestiging zijn voor al gelegen in de mogelijkheden om de invoer van melkpoeder in Vene zuela te vergroten. Volgens de richt lijnen der regering mag men in dit land. namelijk voor iedere kilo poe der, welke men er zelf fabriceert, zes kilo importeren.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6