Nieuw Guinea, land van de toekomst biedt geen plaats aan avonturiers Trekhonden van de baan De tractatie en de visite kwamen bijna te laat Oplossing van artsenconflict nog voor de fatale datum Eerste Kamer keurde E.D.G. goed met 36-4 DONDERDAG 21 JANUARI 1954 LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 „Nieuw-Guinea is geen land van beloften; het is een uitdaging. De hui dige belangstelling, die vooral in 1953 zo sterk is toegenomen, heeft voor wie het Nieuw-Guinea van vóór de oorlog kende, soms iets verbijsterends. Men kan er zich enerzijds over verheugen, dat het Nederlandse volk dit geweldige land eindelijk heeft ontdekt, anderzijds past een waarschuwing tegen de overschatting van de mogelijkheden, die daar liggen. Deze waarschuwing is geen ontkenning van die mogelijkheden, want ze zijn er in voldoende mate op het gebied van de mijnbouw, van bosbouw en visserij. Ze zijn er ook op landbouwgebied, ofschoon in minder grote mate dan men wel eens denkt. Maar voor al die mogelijkheden geldt, dat ze waarlijk niet voor het grijpen liggen", aldus heeft de gouverneur van Nieuw-Guinea, dr'_ J. van Baal, gisterenoohtend op een persconferentie in Den Haag verklaard. Ontelbare problemen zoeken naar oplossing Tekort aan mensen Dr. Van Baal zeide, dat men er in Nieuw-Guinea niet mee komt, wanneer men het werk daar ziet als een „gemoedereerd voortzetten" van de toepassing van in Indonesië bruikbaar gevonden methodes. Nieuw- Guinea heeft een geheel ander volk met een groot gebrek aan man kracht en een veel geringere bodem vruchtbaarheid. Wil men het land tot ontwikkeling brengen, dan zal men ook heel andere wegen moeten inslaan, dan destijds in Indonesië het geval was. Men moet zich los maken van dat verleden en een open oog hebben voor de werkelijkheid en voor wat zij biedt, bos, sago, vis en mi neralen. Niet in het groot. Dr. Van Baal legde de nadruk op de noodzaak van de ontwikkeling van de rijstbouw. Het ligt in de bedoeling de rijstbouw te machiniseren. Daar naast bestaan ook plannen voor de verbouw van cacao, een cultuur, die het voordeel heeft weinig arbeids intensief te zijn. Wanneer deze en andere projecten worden aangepakt, komt er niets van terecht, indien dat „in het groot wordt gedaan en er vele millioenen guldens tegen aan worden gegooid". Hoe groter de dingen worden gedaan, hoe meer risico men loopt en men be reikt slechts een vermenigvuldiging van de problemen. Een natuurlijke uitgroei moet mogelijk zijn. Boven dien moet de Papoea deel gaan uit maken van het leven in de wereld. Drie-jarenplan. Het drie-jarenplan voor Nieuw- Guinea beoogt orde en samenhang te brengen in de werkzaamheden van 't gouvernement van Nieuw-Guinea en is in twee woorden samen te vat ten: Steunpunten scheppen. Men moet dat land, waarop de mens zijn hand niet gezet heeft, aanpakken. Daar is een apparaat voor nodig en daarmee is men thans bezig. Over de vooruitgang deelde dr. v. Baal mede, dat in Biak een nieuwe luchthaven gereed is gekomen, die binnenkort ook over nachtverlichting zal beschikken. Deze luchthaven zal tot de modernste ter wereld kunnen worden gerekend en kunnen worden ingeschakeld in het internationale luchtverkeer. De scheepsverbindingen zijn verbeterd; er kwamen twee vaar tuigen voor de visserij. Er werd een kantoor voor mijnbouw opgericht en het bodemkundig bureau begon in 1953 op toeren te komen. Toekomst-muziek. Een van de vele dingen, die nog moeten gebeuren is op de eerste plaats het aanleggen van kleine vliegvelden voor kleine vliegtuigen en helicopters. "Wij moeten de lucht in; Australië is ons in dit op zicht ver vooruit en die achterstand moet worden ingelopen, want alleen als wij de lucht in kunnen, kunnen wij het binnenland in". Dan moet er nog ontzaggelijk veel Minister Beel heeft een wetsont werp ingediend, waarbij nieuwe in schrijvingen van trekhonden verbo den worden. Dit betekent nog geen algeheel ver bod van het gebruik van trekhonden, maar, zo zegt de minister in zijn me morie van toelichting, een dergelijk verbod zou, mits daarbij een over gangstermijn werd gesteld, in ruime kring instemming vinden. Om het gebruik van trekhonden te verbieden zou het Wetboek van Strafrecht ge wijzigd moeten worden en daarmee wi de minister wachten, nu een al gemene aanvulling en herziening van de dierenbescherming in voorberei ding is. De maatregel, die minister Beel nu voorstelt moet als een over gangsmaatregel beschouwd worden. De minister van Binnenlandse Za ken vindt het gebruik van trekhon den niet alleen uit het oogpunt van dierenbescherming, maar .ook met het oog op de verkeersveiligheid on gewenst. WEER VARKENSEXPORT NAAR BELG IE Voor het eerst sedert de oorlog zal ons land weer varkens leveren aan België. Deze en volgende week zul len in totaal 1500 lichte en 2000 zware varkens worden geëxporteerd. Deze export vertegenwoordigt een waarde van ca. 875.000. De varkens zullen in Nederland worden geslacht. De reden van deze vrij plotselinge arkensvlees-leverantie moet werden ezocht in het waarschijnlijk tijde lijke, maar grote tekort aan varkens bij onze zuiderburen. worden gebouwd: huizen, steden en havens. Er is nu een uitgebreid bouwplan opgemaakt. Als dat kan worden uitgevoerd, zullen de moei lijkheden voor de huisvesting voor Nieuw-Guinea in 1957 kunnen zijn opgelost, voor Hollandia, Monakwari en Sorong, in 1956 voor Merauke en 1955 voor Biak. Manokwari Wordt een belangrijk centrum; er komt daar een dwai-s- helling voor schepen van 2500 ton en er zijn plannen voor een grote za gerij. Een duur land. Een van de grootste problemen op het Nieuw-Guinea van 1954 is de duurte. Dr. Van Baal deelde mede, dat zijn besprekingen in Den Haag voor een belangrijk deel waren gewijd aan beraadslagingen over de tarieven van invoerrechten, accijnzen en diensten, over prijsbewaking en over salarissen. Het leven in Nieuw-Guinea moet goedkoper worden om het werken daar aantrekkelijker te maken. Bo vendien laten de huidige prijzen geen mogelijkheden voor export. Het volgende punt, dat dr. Van Baal behandelde, waren de kansen voor de Westerse ondernemers in Nieuw-Guinea, die naar zijn mening liggen op het gebied van de mijn bouw, van bosbouw, van sago en de visserij. Op het gebied van de land bouw liggen de kansen iets ongunsti ger. Dr. Van Baal sprak met klem tegen, dat het particuliere kapitaal geen kans zou krijgen. Wel heeft het gouvernement geweigerd in te gaan op aanbiedingen, waarbij het èn de kapitaalslast èn de risico van het ver lies zou dragen. „Ik beschouw dit niet als een vorm van particulier ini tiatief", aldus dr. Van Baal. Aandacht voor bevolking. Onder de verschillende bevolkings groepen in Nieuw-Guinea heeft elk zijn eigen wensen. De Papoea ver langt te worden ingeschakeld. Zijn belangstelling gaat uit naar het me chanische bedrijf, omdat hij daarin de nieuwe wereld heeft herkend, waar hij ook toe wil behoren. Op be- stuurdelijk gebied beoogt men de adviesraden voor inheemse belangen te vervangen door algemene advies raden. De Nieuw-Guinea Raad zal waarschijnlijk niet in zijn ooispron- kelijke opzet te realiseren zijn. De resultaten van de inheemse bestuurs- school zijn nog onvoldoende. Dit komt doordat de vooropleiding van de leer lingen tekort schiet. Het zal nog wel vele jaren duren dr. Van Baal noemde 1970 voordat de autochone bevolking in het bestuur zal kunnen worden ingeschakeld. Verjaardag van Prinses Margriet „Zee"-genot zonder water De verjaardagstaart die het „Prin ses Margrietfonds" gistermiddag aan het gisteren elf jaar geworden pete kind van de koopvaardij, prinses Margriet, ten geschenke gaf, was bij na te laat gekomen. zijn echtgenote, het gezelschap kos telyk als muzikale clown en de heer R. van der Zee goochelde dat het een lust was. Us om af te koelen. In de pauze waren mutsen, toe ters en fluitjes rondgedeeld en toen was het soms moeilijk de rust te be waren in het rumoerige gezelschap. Vijf en dertig kinderen uit het ge- Schril knerpten de opblazertjes door hele land, nabestaanden van in de oorlog omgekomen Nederlands koop- vaardijpersoneel, waren in twee bus sen van Rotterdam uit naar het pa leis Soestdijk gekomen, om de taart te brengen en tevens met de prinses haar verjaarsdagfeestje te vieren. De bus waarin de taart vervoerd werd raakte echter tussen Gouda en Woerden defect. In de buurt was geen telefoon te vinden en de chauf feur kon zijn voertuig niet meer op gang brengen. Kostbare kwartieren waren reeds verloren toen een auto van de PTT voorbij kwam. Symbolische optocht. De chauffeur daarvan bood aan een der dames, die het gezelschap begeleidde, een lift aan naar de dichtst bijzijnde telefoon. Daar werd gebeld naar Rotterdam voor een an dere bus, de kinderen stapten, met fiun kostbare vracht, over en zo kwa men zij nog net op tijd om twee uur op het paleis aan. De Koningin, Mar griet en Marijke ontvingen de gas ten in de Westelijke vleugel, waar het bioscoopzaaltje ingericht was voor de verj aarspart ij. Trots stapten in de pauze enige kinderen met de taart binnen, een model van een schip op de golven met op de boeg de naam „Prinses Margriet" geschilderd. En daarachter volgden elf jongens en meisjes ieder met een brandende kaars, als sym bool van de elf jaren die de prinses thans oud is. ,,Kun je blazen Mar griet?" vroeg iemand. En dat was aan geen dovemansoi-en gezegd. Snel ging de prinses het rijtje langs de blies met ferme bolle wangen de kaarsen een voor een uit. Eerst vandaag zeeziek. En als goed gastvrouwe begon ze daarna direct de taart aan te snij den. Eerst nog wat voorzichtig en bang om het kunstwerk direct te be schadigen. „Hoe moet ik beginnen" vroeg ze aarzelend. Maar aan raad gevingen ontbrak het haar niet. „Eerst de zee maai-", en vaardig ïet- te ze het mes erin, keurig om het schip heen, dat ze kennelijk zo lang mogelijk heel wilde houden. Spoedig zat ieder kind met een stuk heerlij ke „groene .zee" voor zich, maar een half uurtje later was ook het schip verdwenen in de grage monden van de jeugdige gasten, die bediend wer den door de Koningin en enige da mes van het Prinses Margrietfonds. Scherts en luim. Na een driewerf hoera voor de jarige werd hierna het programfiia, dat geheel verzorgd werd door leden van scheepvaartlijnen., voortgezet. De heer C. F. Holman van de Stoom vaartmaatschappij Nederland had de leiding in handen en bracht het ge zelschap, begeleid door de accorde onist J. Strijker, eveneens van deze maatschappij, aan het zingen. De heer M. Kramer, imitator en werk zaam bij de „Kon. Rotterdamse Lloyd" nam de kinderen in gedach ten mee naar het strand en naar de boerderij en produceerde er de ge luiden die men daar kan horen, bij. De heer L. Groeneweg van de .Hol land- Amei-ikalijn" vermaakte, met het zaaltje en toen even later de li monade werd rondgedeeld was het ijs voorgoed gebroken. Tenslotte een grote, luid toege juichte portie ijs voor allen en toen was het weer tijd om afscheid te ne men van het gastvrij Soestdijk, waar de jarige haar gasten uitgeleide deed. Twee bussen met vrolijke en luid toeterende en fluitende kinde ren reden huiswaarts, nagewuifd door de jarige, haar moeder en haar jongste zusje en nog lang hierna zullen ongetwijfeld de jeugdige gas ten hun vriendjes en vriendinnetjes grote verhalen vei-tellen over dit ver- jaarsfeestje op het paleis. 40-Jarig jubileum van de R.K. Politiebond In het Kurhaus te Scheveningen zal op 2, 3 en 4 Februari a.s. het ju bileum-congres worden gehouden van de R.K. Politiebond „St. Michaël". Deze organisatie bestaat thans veer tig jaar. Op 3 Februari zal een pon tificale Hoogmis worden opgedragen in de St. Jacobskerk te Den Haag door de pauselijke internutius mgr. Paole Giobbe. De feestrede zal op deze dag worden uitgesproken door mr. Jan Derks. 's Avonds zal de Hoofdstadoperette een voorstelling geven van „Wiener Blut". DE GIROFORMULIEREN WORDEN KLEINER De formulieren voor de postcheque- en girodienst worden kleiner. In ver band met de gestegen papierprijzen en de verhoging van de lonen, was de prijs van de formulieren hoger geworden dan de kosten, die de re keninghouders werden berekend. Daar men de formulieren niet duur der wil verkopen, is besloten, de kost prijs te drukken, door het formaat terug te brengen van 29 bij 12,5 cm. tot 29 bij 10 cm. CACAOPRIJZEN WORDEN RUÏNEUS GEACHT De Amerikaanse chocoladefabrikan ten verwachten, dat het cacaover- bruik in de V.S. met minstens 60.003' ton zal dalen, indien het huidige hoge prijs-niveau blijft bestaan. Zij achten de huidige prijzen ruïneus voor pro ducenten en consumenten over de gehele wereld. Er heerst een streven om vervan gingsmiddelen te bezigen, waarvan de voornaamste thans plantaardige oliën zijn. Naar de mening van de fabrikanten is de huidige prijssituatie voor een groot deel te wijten aan de verkoopmethoden van verscheidene productielanden, speciaal van die, welke een kartelachtige of monopolis tische verkooppolitiek hebben. AANVARING OP DE SCHELDE. Gistermiddag omstreeks twee uur zijn tengevolge van de dichte mist twee schepen met elkaar in botsing gekomen ter hoogte van het Zuider- hoofd bij WestkapeÜe. Het zijn de Franse trawler „Madeleine Louise" en het ongeveer 2000 ton metende IJs landse schip „Godafoss". De „Made leine Louise", die schade heeft opge lopen, is met een gewonde aan boord de haven van Vlissingen binnengeko men. De „Godafoss" heeft zijn reis naar Antwerpen kunnen voortzetten. TRAGISCH ONGELUK IN HET WESTLAND In Hoek van Holland'is Woensdag het 9-jarig zoontje van de familie W. C. K., om het leven gekomen toen hij in de tuin van zijn vader door een raam in een schuur wilde klimmen. Het opengeschoven raam viel naar beneden en kwam op de nekwervel van de jongen terecht. Deze over leed ter plaatse. Het Iaat zich aanzien dat het art sen-conflict nog voor 1 Februari zijn oplossing zal kunnen vinden. Lang durig heeft Dinsdag de commissie, die door minister J. F. Suurhoff in gesteld is, over deze kwestie verga derd. In deze commissie hebben de eco nomische deskundigen der huisart sen en ziekenfondsen zitting, samen met de ambtelijke adviseurs van de minister. Zaterdag komt de commissie weer bijeen, om haar definitief rapport samen te stellen. Aangenomen wordt, dat de com missie het verrichtingenstelsel, door de landelijke huisartsenvereniging aanbevolen, niet zal accepteren, doch zal vasthouden aan het abonnemen tenstelsel voor de behandeling van ziekenfondspatiënten. De centrale organisaties der lan delijke ziekenfondsen en de huis artsenvereniging zullen in het begin van de volgende week in kennis wor den gesteld met het rapport. De ziekenfondsraad zal over de kwestie der artsenhonoraria op 28 Januari a.s. een beslissing nemen, welke, tenzij minister Suurhoff op nieuw tot schorsing overgaat, op 1 Februari in werking zal kunnen tre den, als beide partijen deze aanvaar den. DE PARTICULIERE HUISARTSEN -TARIEVEN De Landelijke Huisartsen Vereniging van de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst deelt het navolgende mede, tot opheffing van c.q. voor koming van misverstand over de ver hoging van de particuliere huisartsen- tarieven: Gepubliceerd werd o.a. een deel van een rapport ener interne commis sie. Het is duidelijk, dat een derge lijk rapport geen, de artsen'binden de, betekenis heeft. Betekenis heeft slechts het door de ledenvergadering genomen besluit de minimumtarieven voor patiënten tot een inkomen van 7.000 vast te stellen op 2,50 a 3 voor consult tijdens spreekuur, en op 3 a 3,50 voor een huisbezoek. Dit besluit strekte meer tot unificatie van de diverse plaatselijke tarieven dan tot een wezenlijke verhoging, aangezien deze bedragen in grote de len van het land reeds werden bere kend. Gedurende vele jaren voor de oorlog gold in deze zelfde gebieden een minimum tarief van 2 a 2,50 en een maximum tarief van f 10. Het artsenhonorarium is atijd af hankelijk geweest van sociale dicaties, zodat inkomen, van de patiënt, gezins grootte, levensstaat, ziektefrequentie daarbij altijd een rol hebben ge speeld. Hierin is geen enkele wijzi ging gekomen. Het maximum-tarief dat voor de oorlog reeds plaatselijk op 10 lag en waaromtrent in het rapport van de studiecommissie is vermeld: „te denken valt aan gemid deld 12,50", werd en wordt uit de aard der zaak slechts uiterst spora disch toegepast. Het eventueel rege lend of adviserend optreden omtrent de tarieven voor patiënten met een inkomen boven de 7000 is overigens geheel overgelaten aan de plaatse lijke afdelingen. Voorzover bij deze unificatie al tot enige verhoging van voor de oorlog geldende tarieven werd besloten of geadviseerd, ligt deze procentueel ver beneden de stijging van het prijsni veau en eveneens ver beneden de stij ging van de honorering voor grote delen van het land in 1954 vergele ken bij 1953, houdt een en ander niet DRIELING IN DEURNE. In het Sint Antoniusziekenhuis te Helmond heeft mevrouw J. Mathei Aarts uit Deurne Woensdagmorgen het leven aan een drieling, twee jon gens en een meisje geschonken. Van de jong geboren drieling woog het meisje vier pond en dekjon gens resp. vier en vijf pond. De toe stand van de moeder en haar babies is uitstekend. Het eerste kind werd om tien minuten over tien geboren, waarna de beide volgenden met slechts twee minuten tussenruimte ter wereld kwamen. Het gezin Mathei, waarvan de va der metselaar is, had reeds vier kin deren, namelijk drie meisjes en een jongen. Voorzitter Jonkman, prof. Gerretson en de communisten bleven tegenstanders De Eerste Kamer heeft gisteravónd het wetsontwerp tot goedkeuring der Europese Defensie Gemeenschap met 36 tegen 4 stemmen aangenomen. De vereiste 2/3 meerderheid werd dus ruim gehaald. Het uitzonderlijke geval deed zich voor, dat de voorzitter, mr. J. A. Jonkman (P.v.d.A.), niet alleen tegenstemd, doch ook tevoren tegen het verdrag ernstige bezwaren aanvoerde. Ook prof. mr. F. C. Gerretson (C.H.) liet als eenling in zijn fractie vooral op grond van overwegende constitutionele bezwaren het „tegen" horen. Ten slotte stemden de communisten tegen. van een afzonderlijke vrede, dat het niet wenselijk, opportuun of verstan dig zou zijn, om daarover een goed geformuleerde verklaring te eisen. Spreker hoopt, dat een zeker ver trouwen, althans iets anders dan wantrouwen, kan werken als een sti mulans ten goede bij dé Europese samenwerking. De minister zonder portefeuille, de heer LUNS, zegt, dat de heer Geugjes hem heeft gevraagd naar de reden van het ontbreken van zijn ondeirtekening onder de Memorie van Antwoord. Dat komt niet, door dat hij zich niet zou kunnen vereni gen met de inhoud van deze memo rie, maar het was uitsluitend het ge volg van het feit, dat hij buitenslands verbleef. Nadat verscheidene sprekers in de Eerste Kamer beschouwingen hadden gehouden over de Europese Defensie Gemeenschap, kwamen de ministers aan het woord. Na de hervatting gaf de minister van Buitenlandse Zaken, mr. BE YEN de heer Geugjes de ïaad om zich door zijn afdeling voorlichting het verhaal van de wolf en de zeven geitjes te laten voorleggen. Dat verhaal kan de heer Geugjes bij een volgende gele genheid vertellen: als de wolf en de zes geitjes. Spr. had ook weer, als een der drie „vaste nummers" door de heer Geugjes, de kwestie van de grondwetschennis horen noemen. Hij voelde zich daar bij als iemand die de „Internationale" verwachtte, maar het „Wïen Neerlands bloed" hoorde zingen. Het tweede nummer is dat van de geheime clausule, waarin de heer Gerretson hem te hulp schoot. Het derde punt is dat van de pres sie door de Ver. Staten. Door de Ver. Staten is op de regering inzake de ratificatie van het EDG-verdrag, geen pressie uitgeoefend. Is het doel van de Berlijnse conferentie, gezien van het standpunt der Westerse mogend heden, gemakkelijker of minder moei lijk te bereiken, indien niet langer aan het EDG-verdrag zou worden vastgehouden? Het besuit is toen ge nomen en later nog eens bevestigd, om daaraan wel vast te houden. Nederland verkeert nog in een bij zondere positie, omdat het het be handelingstempo in het parlement niet heeft laten afhangen van de be handeling van de parlementen in het buitenland, maar rustig zijn weg is gegaan. Maar al te vaak wordt de EDG uitsluitend gezien als middel om Duitsland weer in te schakelen bij de bewapening van West Europa. De beide machtigste tegenspelers zien in de EDG meer dan alleen een Duitse herbewapening. De heer Dul les heeft daarover gezegd, dat het een symbool is geworden van de wil van Europa, om een eenheid mogelijk te maken, die de Westerse beschaving kan beschermen. De Amerikanen zien de EDG als een hoeksteen van de Europese een heid. Het is goed om de Amerikaan se publieke mening over de EDG, die met dit standpunt van de heer Dulles overeenkomt, te zien als een politiek feit. Het Westen is niet bereid om de prijs te betalen van een neutraal ont wapend Duitsland. De Sovjet-Unie zal begrijpen, dat die prijs op het ogenblik niet te krijgen is. Het gaat de Sovjet-Unie dus niet om de her bewapening van Duitsland, maar om de vraag, waar dat Duitsland zal staan. Het struikelblok ligt dus niet zozeer in de EDG, maar in het op nemen van Duitsland in de Europese eenwording en in de Atlantische sa menwerking. Mr. Beyen acht de taak van de Beneluxlanderi, die zelf nooit naar de hegemonie hebben gestreefd, bij zonder belangrijk in de kring van landen, waar het hegemonie-gevoel nog niet verdwenen is. Hij meent ten aanzien van de ga rantie inzake de onscheidbaarheid van ons grondgebied en het sluiten Student beledigde Koningin De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof heeft gisteren bevestiging geëist van het vonnis in eerste aanleg, namelijk één week ge vangenisstraf tegen de eerste jaars student in de medicijnen R. E. J. T. Vedachte was ten laste gelegd, dat hij te Noordwijk op 9 Augtistus 1953 zich beledigend ten opzicht van H.M. de Koningin zou hebben uitgelaten. Verdachte was die bewuste avond met een medestudent naar Noord- wijk getrokken, waar zij zich te goed hadden gedaan aan geestrijke dran ken. Tenslotte hadden zij nog iets willen drinken aan de bar van „Huis ter Duin", maar hun werd de toe gang geweigerd. Het lukte hun even wel toch het hotel binnen te komen en later werden zij er in de kelder aangetroffen. De politie verwijderde hen toen en het tweetal wist niets beters te doen dan zijn bivak in een lege, gepar keerde autobus op te slaan. Ook daar werden de studenten later door de politie uitgehaald. Bij dit verwijderen kwam de punt van de laars van een der politiemannen in aanraking met het zitvlak van T., die daarop de voor onze landsvrouwe beledigende woorden uitte. Verdachte zeide helemaal niet de opzet te hebben gehad om de Koningin te beledigen. Met de be wuste woorden had hij slechts de politieman willen krenken. De raadsman wees er op, dat ver dachte behoorlijk onder de invloed was geweest en dat zijn cliënt zich nimmer met politiek bezig houdt. Hij vroeg een geldboete. Arrest 3 Fe bruari a.s. Onze nationale eenheden. De minister van Oorlog en van Marine, de heer STAF, betoogt, dat de E.D.G. van zodanig belang is, dat naar de mening van de regering dit verdrag dient te worden aanvaard. Het zal van groot belang zijn, dat de kleding der troepen van de verdrags partners ook inderdaad uniform zal zijn. De x-egering ziet geen verschil tussen de trouw van een militair aan het Nederlandse staatshoofd en de trouw aan de gemeenschap. Onze militairen zulen niet in hun beloningen hoeven te woi'den ge kort. De salarissen van onze onder officieren zijn in vex-gelijking tot het buitenland, aan de hoge kant. Er is besloten, dat de salarissen niet zul len worden gewijzigd. Toch zal de regex'ing erop toezien, dat aan de rechtspositie van de thans in dienst zijnde militairen niet zal worden ge tornd. Een divisie van het Europese le ger zal 15.000 man tellen en de groot ste homogene nationale eenheid vor men. Men zal zeer omzichtig te werk gaan bij de integratie van de leger- korpstroepen, zodat de paxaatheid niet zal worden geschaad. Er is niets beslist over de integratie van de Bel gische en Nedei'landse troepen, die thans beiden ingedeeld zijn bij de1 Noordelijke legergroep, welke onder leiding van een Engelse comman dant staat. Nederland is uit het Oosten niet onverdedigbaar, maar wel als dit op eigen kracht zal moeten geschieden. Spx-eker moet bezwaar maken tegen de term „soldaten levering", als men het heeft over het uitwisselen van beschikbare mankracht. Hij bestrijdt, dat generaal Gruenther met de Bel gen een speciale afspraak zou hebben gemaakt, zoals door de heer Gerret- son werd gezegd. Hier worden con clusies getrokken, die deze kwestie een aandacht geven, die zij niet ver dient en die niet juist zijn. Er is geen reden om aan te nemen, dat de Amerikanen thans troepen aan de verdediging van Europa zouden wil len onttrekken. In het kader van de E.D.G. zal strak aan de opvatting van de rege ring inzake de geestelijke verzorging van de militairen worden vastge houden en er zal voor worden ge waakt, dat dezelfde geestelijke ver zorging zal plaats vinden in het Ne derlandse leger. Na de replieken werd het wetsont werp goedgekeurd met 364 stem men. Amerikanen keuren slachthuizen af De Amerikaanse legerleiding heeft de abattoirs van Amsterdam en Den Haag niet hygiënisch genoeg gevon den, om voor het slachten van vee voor de bezettingstroepen in Duits land te kunnen dienen. Slechts hei Rotterdamse abattoir is door de Ame7 rikanen goedgekeurd. Men treft thans in de hoofdstad en in Den Haag maatregelen om aan de buitengewoon strenge hygiënische eisen van de Amerikaanse militaire veterinairs tegemoet te komen. De voorlopige uitsluiting van de Haagse en Amsterdamse slachthui zen is een gevolg van de jongste in spectietocht van een Amerikaanse officier-veterinair. Deze deelde de dii'ecties van de betreffende slacht huizen mee, dat de inrichting niet aan alle voorschriften voldeed welke de Amerikaanse legerleiding heeft gesteld. Apothekers-assistenten met loon-moeilijkheden De onderhandelingen tussen de or ganisaties van apothekers-assistenten en het hoofdbestuur van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie, over het optrekken van de salarisen van de be neden 23-jarigen en het bindend vaststellen van de 2 pet. vacantietoe- slag, hebben niet tot een resultaat kunnen leiden. De organisaties van apothekers-assistenten hebben zich daarom tot de Stichting van de Ar beid gewend met het verzoek be middelend op te treden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5