Luit. kol. S. P. van 't Hof nam hamer over van voorz. M. A. van Dongen l€IÖ5€Xhutspot Leidens burgemeester installeerde Schouwburgcommissie Doorlichting in -emzy""rSt\\\nnd."^arzuiien'voorzitter benoemd R. K. Middenstand organiseert 15 Februari een Lourdes-avond JJUixutKDAG 21 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE liLAD - PAGINA 3 Kath. Raad van Overleg» Leiden 4 f Eerste jaren waren gunstig en de toekomst ziet er rooskleurig uit Op bijzonder hartelijke wijze heeft de Plaatselijke Raad van Maatschap pelijk en Cultureel Overleg (waar in alle kath. Leidse organisaties ver tegenwoordig zijn) gisteravond af scheid genomen van zijn voorzitter, dr. M. A. van Dongen, die wegens zeer drukke werkzaamheden deze functie onmogelijk nog langer kon vervullen. In zijn plaats werd bij enkele candidaatstelling gekozen luit. kol. S. P. van 't Hof, die zojuist zijn intrede in de Raad had gedaan als vertegenwoordiger van „St. Adel- bert", in de vacature-Molkenboer. De heer Van Dongen opende de jaarvergadering, die ook door deken M. A. Jansen werd bijgewoond, met een korte nieuwjaarsrede, die tevens bedoeld was als terugblik op de af gelopen twee jaar, gedurende welke tijd hij de jonge Baad als voorzitter geleid had. De scheidende voorzit ter wees er op, dat er een basis is gelegd van wederzijds begrip en on derlinge samenwerking tussen de kath. organisaties, twee fundamen de belangstelling van kath. Leiden te stimuleren. In de nabije toekomst wachten de Raad nog vele werkzaamheden. Be gonnen is reeds in samenwerking met de plaatselijke geestelijkheid aan de organisatie van de buitenker kelijke viering van het Maria Jaar. Een Kath. Bond voor Ouden van Da gen Is in oprichting en er wordt ge werkt aan een waardige katholieke viering van de Dag van de Arbeid. Het geheel overziende, mocht de heer Van Dongen constateren, dat de toekomst van de Raad rooskleu rig is; de leden zijn thans goed op elkaar ingesteld en schromen niet de voorkomende vraagstukken ener giek aan te pakken. Sr»r. wenste zijn opvolger toe, dat hij .ven prettig zou mogen werken als in de afgelo pen jaren is geschied. Tekenend voor de goede geest op de vergaderingen is wel, dat er nog nooit een voorzittershamer op tafel is geweest. Voor deze bijzondere (Foto: „De Leidse Courant"). ben, een rijzweep zou hij bij het paardrijden uitstekend kunnen ge bruiken. In zijn dankwoord deelde de heer Van Dongen mee, dat hij als verte genwoordiger van „St. Adelbert" wel deel van de Raad blijft uitma ken. Jaarverslagen Mej. E. Ph. Aalders bracht een uit voerig jaarverslag uit; waarin zij naast de goede resultaten van de Raad in 1953 ook de minder goed ge slaagde Kromstaf-viering releveerde. Uit het financieel overzicht van de penningmeester, de heer L. M. A. M. van Veldhoven, bleek, dat de Raad voor zijn vele werkzaamheden slechts weinig geld gebruikt had; er was een bescheiden batig saldo. De be groting 1954 werd vastgesteld op 567,14. Onder de inkomsten be vond zich een bedrag van 400, dat door de gezamenlijke organisa ties bijeengebracht wordt. De voorzitter dankte beide func tionarissen voor hun vele werk zaamheden en betrok in zijn dank ook de 2e secretaris, de heer J. A. M. van Zonneveld. Tenslotte zy nogmaals vermeld, dat de Raad van Overleg is samen gesteld uit vertegenwoordigers van K.A.B., Middenstand, St. Adelbert, Kath. Werkgevers, Kath. Vrouwen beweging, Arka, R.K. Onderwijzers, Kath. Jeugdraad, Kath. Studenten vereniging en Sociaal Charitatief Centrum (overkoepeling van de kath. charitatieve verenigingen). Het secretariaat is gevestigd op Mare 25. Bioscopen De films van de komende week zijn door de Kath. Film-Oentrale als volgt gekeurd: Casino: „For men only", 18 jaar. Lido: Luxor: Trianon: „Europa '51", volwassenen. „De rode baret", 14 jaar. „Het loon van de angst", volwassenen. „Fanfan la Tulipe", volwas senen. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Petrus Hendri- cus, z. van J. P. A. van Benten en H. G. Houtveen; Meeuwis Louis, z. van C. van Rijswijk en E. M. Crozet; Johanna Wilhelmina Maria, d. van P. J. Hartman en J. Spierings; Cornelia Theodora Maria, d. van C. G. A. M. Gerdes en H. C. Houps; Johanna Do rothea Alphonsa Maria, d. van J. van der Heiden en A. M. P. de Zwart; Simone Jeannette, d. van O. Studhal- ter en E. Steenvoorden. Getrouwd: D. Paauw en W. J. van der Born; C. J. Kraan en J. van der Tang; M. Brossmann en M. Rietkerk; R. Zalewski en M. W. Bonte; J. G. W. Diebeis en J. Robbers; G. J. van Ga len en T. J. P. Theunissen; E. A. T. Beij en C. Henzen; H. A. de Boer en J. Wielaard; J. L. van Wolf eren en A. C. Planje. Overleden: W. van Beelen, man, 37 j.; E. Plokker, vrouw, 71 j. PROF. DR. A. W. BYVANCK WORDT GEHULDIGD BIJ ZIJN AFSCHEID Prof. dr. A. W. Byvanck, die in Juli de 70-jarige leeftijd hoopt te berei ken, zal dientengevolge het ambt van hoogleraar in de klassieke archaeolo- gie en de oude geschiedenis aan de Leidse Universiteit moeten neerleg gen. Leden van de Historische Kring te Leiden hebben een huldigingscomité gevormd, met het doel, prof. Byvanck een bundel opstellen van de leden van deze kring, onder de titel Varia Historica, ter gelegenheid van zijn 70e verjaardag in druk aan te bie den. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel.'20015. Donderdag 21 Januari. Gisteravond om half zeven zijn op de Haagweg, ter hoogte van de hout handel Noordman, een bromfietser en een wielrijder tegen elkaar gere den. De laatste, de 17-jarige R. V., wonend aan de Breestraat, liep een lichte hersenschudding op. De E.H.D. vervoerde hem naar het St. Elisabeth- ziekenhuis. Na behandeld te zijn, kon hij naar huis vervoerd worden. Het Sint Pancratius-patronaat en de daaraan verbonden Maria-congregatie houdt op 16 Mei een reünie van oud leden. Wij zouden daarover nu nog niet reppen, ware het niet, dat de uitgezonden circulaires blijkbaar niet ter kennis van alle belanghebbenden gekomen zijn. Daarom zij op deze plaats medegedeeld, dat belangstel lenden zich kunnen opgeven bij de heren F. Goddijn, Oosterstraat 40, Th. Juffermans, Waldeck Pyrmontstraat 29, of H. Kienjet, Da Costastraat 83. We ontvingen hedenmorgen een commentaar in dichtvorm op ons ar tikel van 30 December over het nieuwe Stationsplein, het komende busstation, enz. Helaas heeft de dich terlijke inzender niet de moed gehad zijn brief te ondertekenen, zodat wij niet weten wie we kunnen antwoor den. Daarom doen we het vanaf deze plaats. Die lezer dan moet weten, dat de bij het artikel gepubliceerde teke ning volkomen juist was, afkomstig van de Ned. Spoorwegen en gepubli ceerd door de Z.H.V.M. Dat op die kaart de Gevangenlaan rechts va'j gerweg, tussen Remise cn Terwee- park, kijkend in de richting station. Dan klopt alles voortreffelijk. De be schuldiging van een blunder gemaakt te hebben, wijzen we daarom met stelligheid af. Evenals de veronder stelling, dat wij dit artikel geschre ven zouden hebben onder invloed van oudejaarspunch en oliebollen. Niet wij waren in de olie, maar de lezer, die geen kans zag behoorlijk kaart te lezen! De Klaverjasclub Haagweg heeft een serie neder laag wedstrijden uit geschreven in café Brugmans, waar voor drie bekers en een persoonlijke prijs beschikbaar zijn gesteld. Er zijn elf deelnemende verenigingen: De Beurs, D.S.P., Korevaar, Uitdagers (2 ploegen), Voorschoten, Menken (2 ploegen), Biljartclub Haagweg, Van Puffelen en Vernet. Na 8 wedstrijden heeft Voorschoten, die gisteravond Haagweg versloeg met 4772 punten de leiding, ook wat de hoogste tafel betreft (5990 punten). En de buurtvereniging Haagweg- kwartler heeft gistei-en de ouden van dagen en invaliden een gezellige avond aangeboden in het clubhuis Westerkwartier. Voorzitter N. Colli sprak een welkomstwoord, waarna de toneelvereniging „Sketch" onder leiding van de heer A. Polanen eni ge aardige stukjes opvoerde. Twee jeugdige accoi-deonnisten van „Acce lerando" luisterden de avond ver der op. Het R.K. amusementsorkest „Se- renaders" verzoekt amateur-musici, het stationsplein ligt en niet links, die betere amusementsmuziek willen zoals de inzender meende dat juist zou zijn, komt door de doodeenvoudi ge reden, dat deze kaart gezien is vanuit de richting Oegstgeest. Wie de kaart voor zich neemt, moet zich in gedachte verplaatsen op de Rijnsbur- Over vijf jaar nieuwe Schouwburg? Gemeentebestuur hoopt 1 Jan. '55 het rapport te ontvangen legenheid was er echter een geleend, «yWEE HONDERD EN VIJFTIG JAAR heeft Leiden het thans reeds met ...ww die door de heer Van Dongen (links) I zjjn schouwburg aan de Oude Vest gedaan. Min of meer belangrijke tele steunpunten waarop het werk j ee,n P~.cntig gepaar aan de heer restauraties de laatste dateert van vorig jaar zijn in de loop der tij- gebouwd dient te zijn. t Hof (rechts) overhandigd{ïen jn gebouw aangebracht. De restauratie van vorig jaar wij: schreven daar al eens eerder over zal' echter de laatste zijn, want bij het treffen van deze voorzieningen domineerde de overweging, dat het I werd. Reeds enige resultaten j j In samenwerking Hoewel de Raad zich in de eerste tijd nog moest inwerken om op gang Ue nieuwe voorzitter aanvaardde te komen, konden toch reeds enige zijn functie met grote schroom, om- resultaten geboekt worden, waarvandat hij zich nog niet voldoende in de gastheren-avonden, die de kath. bet kath. organisatiewerk ingewijd organisaties thans om beurten orga-1 voelde. Hij beloofde echter, in sa- niseren, een prachtig voorbeeld is. f nienwefking met alle leden, er zijn Bovendien heeft de Raad een com- j ksste krachten aan te zullen geven, missie ingesteld, die tot taak heeft waarbij hij er de nadruk op legde, J dat niet alleen de maatschappelijke, l maar vooral ook de culturele zaken Han de Wilde tot i gen zijrt grote aandacht zullen j ihebben. i De ,vice-voorzitter, de heer P. B. f Van deze commissie maken de vol- Wlllc i)0QOliri0IlK. Oostdam, maakte zich tot tolk van j gende personen deel uit: de heren alle leden (een zeer vaak gebruikte A. M. P. van Aelst, J. C. Bartelsman. uitdrukking, die hier echter volko- j ir. D. Boogerd, mr. J. Bool, A. G. men op haar plaats is!) toen hij de Bouwman, A. L. Demenint, J. W. E. scheidende voorzitter hartelijk dank- H. Grefe, J. A. van Haaren, mevr. te voor het vele werk, ten behoeveC. Hageman—Verhagen, de heren A. Ook gelegenheid voor nakomers Nadat ijiet het oog op Kerstmis en Nieuwjaar het bevolkingsonderzoek op tuberculose te Leiden veertien da gen is onderbroken, is in de eerste' volle week van Januari het onder zoek in de vierde wijk beëindigd. Ge durende de vorige week is in zes grote bedrijven het daar werkzame personeel in het bedrijf onderzocht. Dinsdag j.l. is begonnen met het onderzoek van de bevolking in wijk V (de laaste wijk), die wordt be grensd door het water van de Rijn vanaf de Vink tot de Witte Singel, de Wïtte Singel en de Vliet tot de grens der gemeente. Plaats van onderzoek is voor deze wijk, tot en met Woensdag 27 Janua ri, de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal, ingang Aalmakt 7, en daarna, omdat in de Stadsgehoorzaal o.m. geen avondzittingen kunnen worden gehouden, nog enige dagen in het ge bouw van het Weeshuis, Hooglandse Kerkgracht 17. In alle wijken werd uitsluitend onderzocht gedurende de eerste vijf dagen van de week. Met het oog op hen, die alleen gedurende het week einde in de stad zijn, zal a.s. Zater dag, 23 Januari, éénmaal een zitting worden gehouden op Zaterdagmid dag van 14 tot 16 uur in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal, ingang Aalmarkt 7. Hiervoor ziin onge-oenen al diegenen, die bij huisbezoek heb ben opgegeven, dat zij op andere da gen verhinderd zijn. Alle anderen, die verhinderd wa ren te verschijnen op het tijdstip, waarop zij waren opgeroepen, kun nen ook van deze gelegenheid ge bruik maken om zich te laten onder zoeken. Ook zij, die aanvankelijk zich niet voor het onderzoek hadden oo®^<?e- ven, maar daaraan alsnog willen deel nemen, kunnen op bovengenoemde tijd en plaats voor onderzoek nog terecht. van de Raad verricht. De Raad had in de heer Van Dongen een uitste kende voorzitter gehad, omdat hij niet alleen grote belangstelling aan de dag legde voor de te behandelen kwesties, maar vooral ook omdat hij met grote tact wist op te treden, nooit zijn persoonlijke mening op drong en gaarne bereid was iets te leren van een anders opvattingen. Als blijvend aandenken bood de heer Oostdam namens de gehele Raad een sierlijke rijzweep aan; de heer Van Dongen mocht dan geen voorzittershamer nodig gehad heb- Bijeenkomst voor verloofden Dc eerste buitenkerkelijke viering van het Maria Jaar zal plaats vinden op Maandag 15 Februari om 8 uur in bet Sint Antonius Clubhuis. Op ver zoek van de Raad heeft de R.K. Mid denstandsbond zich bereid verklaard een Lourdes-avond te organiseren, die tevens bedoeld is als gastheren- avond. Dit houdt in, dat niet alleen de middenstanders, maar alle katho lieke Leidenaars verwacht worden. Nadere mededelingen over het pro gramma zullen nog volgen. Thans kan reeds medegedeeld worden, dat nie mand minder dan de bekende rede naar pastoor Dros zal spreken. Bo vendien wordt er een film vertoont en het geheel zal omlijst worden met zang van het Sleutelkoor van de St. Petrusparochie. Is het nodig, dat wij de katholieke Leidenaars aansporen deze datum vrij te houden en er voor te zorgen, dat het clubhuis die avond geheel vol is? Er zullen in het Maria jaar nog gebouw maximaal nog 5 jaren mee kan. In 1958'59 zal Leiden over een nieuwe schouwburg moeten beschikken. Gisteravond is de eerste stap op de ongetwijfeld lange weg van confereren, adviseren en rapporten, bere keningen en plannen maken, die uiteindelijk moet leiden tot de opening van een nieuwe Schouwburg, gezet. Nadat de Gemeenteraad daartoe reeds de wens had kenbaar gemaakt, is burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot, gisteravond ten stadhuize overgegaan tot de installatie van de Schouwburgcommissie, die zich de taak ziet toebedacht het Gemeentebe stuur van advies te dienen. Talrijke problemen Hierna bracht de burgemeester de commissieleden onder de aandacht, dat zij met tal van problemen zullen worden geconfronteerd. Daar is eerst de vraag, hoe groot de schouwburg moet zijn, m.a.w. aan hoeveel personen de zaal plaats zal moeten bieden. Dan de vraag, of naast de schouwburgzaal c.a. even tueel nog andere lokaliteiten (verga derzalen, een café-restaurant e.d.) in het gebouw moeten worden opge nomen. Vervolgens is er de belang rijke vraag, waar de nieuwe schouw burg zal moeten verrijzen. Voorts moet onder ogen worden gezien, welke kosten de bouw van de schouwburg ongeveer zal vergen en op welke wijze het beste een ver antwoord plan voor de bouw zal kunnen worden verkregen. En ten slotte de vraag van de wijze van ex ploitatie en de resultaten, die van deze exploitatie te verwachten zul len zijn. Ongetwijfeld zal de stichting van een nieuwe schouwburg een zeer be langrijke uitgave voor de gemeente betekenen, ook al zou de mogelijk heid worden gevonden, dat niet het volle bedrag der kosten uit de ge meentekas zou moeten worden be taald. Spreker vertrouwde, dat de voorstellen van de commissie zoda nig zullen zijn, dat B. en W. en de Gemeenteraad ook de financiële ver antwoordelijkheid. voor de uitvoe ring van die voorstellen op zich kun nen nemen. A. Hosman, ir. M. C. de Jong, prof. dr. D. J. Kuenen, mevr. O. F. G. P. Prins—Clarion, rector L. van Vugt, en de heer H. de Wilde. Van deze commissie zal de heer De Wilde het voorzitterschap bekleden. Alvorens de burgemeester tot de in stallatie van deze commissie over ging, wees hij nog eens op de gebrek kige outillage van de huidige Schouw burg en de dringende noodzaak om binnen een termijn van 5 jaar tot de bouw van een nieuwe Schouwburg te komen. meer bijeenkomsten gehouden wor den en niets zal de organisatoren te veel zijn om voor iets goed te zorgen. Maar laat men dan ook belangstel ling tonen en dit prachtige initiatief steunen. Doch niet om de organisato ren gaat het; bovenal gaat het om het Mariajaar zelf, dat door Z.H. de Paus zo nadrukkelijk is aanbevolen voor een intensieve viering en bele ving. Er is voor Leiden een prachtig programma samengesteld, kerkelijk en buiten-kerkelijk, dat Leidens ka tholieken in staat stelt het Maria jaar op grootse wijze te vieren. Laten zij het dan ook doen en nu reeds de avond van 15 Februari noteren! Hoewel de burgemeester de Com missie niet aan een vaste termijn wilde binden, sprak hij de wens uit, dat het op te stellen rapport om streeks 1 Januari 1955 zal verschij- vermindering van het brandgevaar en de verbetering van de veiligheid; het bleek dat door investering van een bedrag van 45.000 slechts de allernoodzakelijkste maatregelen in dit opzicht genomen konden worden en dat de exploitatie van de schouw burg dan voor ten hoogste 5 jaren mocht worden voortgezet. Aldus be sloot het gementebestuur een be sluit, dat spreker volkomen gerecht vaardigd lijkt en dat getuigt van verantwoordelijkheidsgevoel en van lankmoedigheid. Inderdaad, lankmoedigheid. Want het is een niet te ontkennen feit, dat schouwburgen verouderen, zodat men in toneelkringen algemeen er kent, dat na 60 jaren iedere schouw burg moet afbranden of worden om gebouwd. Dat klinkt kras en over dreven, maar het geluid komt uit toneelkringen, waar men beroeps halve met de charge werkt. Niettemin ligt er een kern van waarheid in, zodat de heer L. C. J. Roozen, hoofdredacteur van „De Leidse Courant", in zijn boek „Dit is Leiden" reeds 15 jaar geleden kon en mocht schrijven: „Wie een mid del weet om op oir- of minder oir- bare manier de schouwburg te ver donkeremanen, kan rekenen op de dank der burgerij en, in geval van misdrijf, op verzachtende omstandig heden". Wij zijn in Leiden gelukkig steeds gespaard gebleven voor schouwburg brand zelfs in het rampjaar 1929, toen Amsterdam zowel het Paleis voor Volksvlijt als Flora verloor maar wel hebben wij enkele kleine panieken meegemaakt, die God zij dank in de kiem gesmoord konden worden en dus geen fatale gevolgen hadden. Toch is daarbij wel geble ken, dat de schouwburg, in deze vorm, niet gehandhaafd kon blijven, spelen, het orkest te komen verster ken. De „Serenaders" hebben boven dien een jeugdgroep voor jongens be neden 17 jaar, die na gebleken ge schiktheid naar het orkest kunnen overgaan. Aanmelden bij de heer A. van der Kaay, Buys Ballotstraat 60. Onder auspiciën van het Neder lands Bureau voor Buitenlandse Stu dentenbetrekkingen te Leiden zal een groen van ongeveer zeventig Zuid- Afrikaanse studenten v. 10 tot 15 Fe bruari a.s. een bezoek aan ons land brengen. Het Dinsdag op Schiermonnikoog aangespoelde dier is, zoals een nader onderzoek heeft uitgewezen, een butskop, een soort van tandwalvis van het vrouwelijk geslacht en 6.80 meter lang. Men hoopt de butskop vmidaag van het wad, waarop het dier is aangespoeld, te kunnen ver wijderen en naar Leiden te transpor teren. Het transport zal. naar men verwacht, morgen in Leiden aanko- men. STADSKOK. Laatste Berichten TREINONGELUK IN TURKIJE Bij Adena, in het Zuiden van Ana- tolië (Turkije) zijn Woensdag twee goederentreinen met elkaar in bot sing gekomen. 18 Personen verloren hierbij het leven, zes liepen verwon dingen op. Marktberichten GOUDA, 21 Januari. Kaas. Aan gevoerd 25 partijen. Prijzen: le kwal. 2.202.22, 2e kwal. 2.17—2.10, extra kwal. tot 2.26 per kg. Handel goed. s HERTOGENBOSCH, 20 Januari. Vee. Aanvoer: 2007 runderen, 223 vette kalveren, 711 nuchtere kalve ren, 52 fokzeugen, 277 slachtzeugen, 236 lopers, 1283 biggen, 147 schapen, 11 geiten. Prijzen: melk- en kalf- koeien 770—1150, guste koeien 560 785, kalfvaarzen 530—715, pinken 400560, graskalveren 240355, fokkalveren 90—150, nuchtere slachtkalveren 40—52.50, zware soorten f 6085, drachtige zeugen Tevens mog§n wij nog even herin neren aan de bijeenkomst voor ver loofden „Rond het feest van Maria's verloving", a.s. Vrijdagavond om half acht in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur. Deze avond wordt a.s. Zaterdag herhaald. Ook hiervoor wordt grote belangstelling gevraagd de verloofden kunnen aldus het Mariajaar een fijn, eigen cachet geven. Laten zij zorgen morgenavond of Zaterdagavond present te zijn, alle kath. verloofden uit Leiden en Oegstgeest. Hierna gaf spreker de leiding van de commissie in handen van de heer De Wilde. Gemeentebestuur lankmoedig De heer De Wilde, die het College van B. en W. dankte voor het ver trouwen, dat het bij voorbaat in de commissie wil stellen, gaf vervolgens een kort overzicht uit de historie van de tegenwoordige schouwburg. De Leidse schouwburg heeft zich niet geheel kunnen aanpassen aan de moderne eisen. Er is geen geld voor en geen ruimte, terwijl belang rijke verbeteringen dringend gebo den zijn. Een der meest dringende was de heid. Lankmoedigheid van het gemeente bestuur heeft het doodvonnis telkens uitgesteld; zijn verantwoordelijkheids gevoel heeft dit tenslotte moeten vel len. En wij moeten, aldus de heer De Wilde, van de oude Leids schouw burg, hoe dierbaar hij velen van ons ook is, getuigen: „hij heeft zyn plicht gedaan; hij moet gaan". Doch niet alleen de veiligheid en het verminderen van brandgevaar spreken' bij dit oordeel en. deze ver oordeling mee. De technische outil lage aan de andere kant van het voet licht moei drastisch en in alle op zichten verbeterd worden, indien wij wensen, dat ook de groot gemon teerde toneelwerken in Leiden ge bracht kunnen worden. Spr. behoef de niet te wijzen op de grootte en de inrichting der koffiekamers, der vestiaires en der bovenrangen, om aan te tonen, dat ook aan deze zijde van dat voetlicht zeer veel om aan zienlijke verbeteringen vraagt. Dit alles is in de schouwburg aan de Oude Vest volstrekt onmogelijk te verwezenlijken. Wat de kosten van de nieuwe schouwburg betreft, meende spr., dat straks ook een beroep op de burge rij moet worden gedaan. Want wij kunnen ons hier te Leiden erop be roemen, dat wij beschikken over een i ijkgeschakeerd en bloeiend cultu reel leven, dat bestaat en groeit, dank zy een innige samenwerking tussen overheid en burgerij. Het leek spr. juist en wenselijk, dat dit ook tot uiting zal komen bij de bouw van de nieuwe schouwburg, opdat van „Stads" schouwburg zullen kun- wij die vol trots ..Leidse" in plaats r.en noemen. i y 60 e_ op grond van brandgevaar en veilig- f 275—355, lopers 75—97, biggen 4565, schapen 6075, vette schapen 75—110, Aanvoer slacht vee: 915 stuks. Prijzen: extra kwal. vaarzen 2.90—3.05, le kal. 2.65— 2.80. 2e 2.50—2.60, 3e kwal. 2.20— 2.30, vette stieren 2.602.65, worst koeien 2—2.25, alles gesl. gew., vette kalveren, zware soorten f 2.40— 2.75, middenklasse 2 20—2.35, lich tere soorten 1.80—2 15. nuchtere slachtkalveren 1.25—1.35, zware soorten 1.551.65, slachtzeugen 1.531.60, (4 kg. tarra), jonge slacht varkens 1.73—1.78 (4 kg. tarra) alles levend gewicht. VINKEVEEN, 20 Januari. Groente. Witlof I 3443 cent. witlof II 19 —34 cent, waspeen 1016 cent, boe renkool 12—13 cent, prei 10—11 cent, andijvie 4551 cent.'per kg, knolsel derij 8 cent per stuk, peterselie 16 18 cent en selderij 7—10 cent per bos. ROELOFARENDSEVEEN, 20 Jan. Groente. Witlof I f 27—35, idem II 1014, uien 7.schorseneren 414, boerenkool 46. Bloemen. Freesia's 0.60—1.39, Kastanje takken 18—26 cent, Wilg. Katjes 9—21 cent, BI. Druifjes 12— 22 cent, Tulpen: Rose Copland 65—90 cent, Krelage 46—71 cent, Golden Harvest 0.90—1.15, White Sail 62— 87 cent, Sc. Wonder 5362 cent, v. d. Eerden 0.801.00, Crown Imperial 50—68 cent, Nansen 7581 cent, E. F4dy 0.80—1.10, Early Queen 57— 72 cent, L. Wittwe 7585 cent, Moore 3645 cent, Hillegarde 5563 cent. W. Copland 6275 cent, Amidonette 8085 cent, Narcissen: Early Glory 5268 cent, Helios 4554 cent, Ma^- nificensc 44—57 cent, l'lnnocensc 6", 70 cent, Anjers 1126 cent, Cycla men 3238 cent per stuk.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3