RIJNSTREEK Nieuwe woningen te Alphen Mansoer vaart maar door Geld in de zee V oor bereidingen te Berlijn St. Dominicus Savio-school hield een goede ouderavond GEVESTIGDE FN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT lEIDEN Derde Abonnementsconcert voor K. en O. DONDERDAG 21 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Het eerste complex van 44 woningen, welke door de R. K. Woningbouw vereniging „Sint Joseph" te Alphen aan den Rijn, aan de Witte de With- straat werden gebouwd en waarvan een deel a.s. Vrijdag wordt over gedragen. Nieuwe dirigent van „Crescendo". De heer H. L. Boogers, Leiden, die ruim 20 jaar dirigent van de Al pheuse muziekvereniging „Crescen do" is geweest, zal deze functie overdragen aan de heer J. H. L. Boerman, Den Haag, die lid is van de Kon. Mil. Kapel aldaar en diri gent van meerdere muziekcorpsen. Tijdens de eerstkomende uitvoering van „Crescendo" neemt de heer Boo gers afscheid en zal zijn opvolger alsdan worden geïntroduceerd. Oudstrijders. De pl. afd. van de Ned. Bond van oud-strijders en dra gers van het Mobilisatiekruis, gaf Woensdagavond in de grote Nutszaal te Alphen aan den Rijn haar jaar lijkse contactavond. Er werd grote belangstelling voor deze avond ge toond. De zaal was tot de laatste plaats bezet toen de heer C. Koren, namens het bestuur en inleidend woord sprak. Helaas moest de heer Koren de aangekondigde spreker van deze avond, luit. kol. Van 't Hof uit Leiden, die verhinderd was om te Het Poolse passagiersschip „Batory" is Woensdagavond uit Southampton vertrokken met aan boord de 17-jar. Indiase jongen Ahmed Ali Mansoer, die reeds sinds enkele maanden tegen ivil en dank met het schip meevaart. Op 25 October verstopte Mansoer een wees, die zegt in India geen tehuis te hebben zich te Bombay aan boord van het 14.287 ton meten de schip om zich in Engeland in de schilderkunst te gaan bekwamen. Sindsdien heeft de „Batory" drie maal Engeland aangedaan, zonder dat de jongen toestemming kreeg aan land te gaan. Ook in Gdynia (Polen) en in India en Pakistan kreeg hij geen landingsvergunning, omdat hij geen papieren heeft. Gedurende zijn zwerftocht, waarbij hij reeds 32.000 kilometer heeft afge legd, heeft Mansoer zich met schil der- en tekenwerk bezig gehouden. Britse vliegtuigen gaan 150 pond sterling (1500 gulden) in zee werpen. Zij doen dit om snelheid en rich ting te bestuderen van de stromingen in de Oceaan, waardoor regelmatig olie-afval van de schepen tot binnen de Britse havens wordt gestuwd. Het geld wordt verdeeld in porties ter waarde van ongeveer 1.25, verpakt in kleine plastic enveloppes. Ieder, die zo'n enveloppe vindt en haar .onder vermelding waar en hoe laat zij gevonden werd, terugzendt aan het Oceaangrafisch instituut te Wormley in Zuid-Engeland, mag het geld houden. De technische voorbereidingen voor de viermogendhedenconferentie, die Maandag begint, zijn thans in het laaste stadium getreden en niemand verwacht, dat er op het laatste mo ment nog een kink in de kabel zal komen. Radio-Moskou heeft de samenstel ling bekend gemaakt van haar dele gatie naar de conferentie te Berlijn. De voornaamste gedelegeerden zijn Molotof, minister van Buitenlandse Zaken; Gromyko, de eerste onder minister van Buitenlandse Zaken; Malik, ambassadeur in Engeland; Za- roebin, ambassadeur in Amerika; Winogradof, ambasadeur in Frank rijk; Poesjkin, een lid van het colle gium van het ministerie van Buiten landse Zaken. TREINBOTSING IN PAKISTAN. Bij een botsing tussen de expres- trein van Lahore naar Karatsji (Pa kistan) en een goederentrein onge veer 110 kilometer van Karatsji zijn Donderdag twee wagons vernield en vier in brand gevlogen. Aangezien de verbindingen met de plaats van het ongeval slecht zijn, konden de autoriteiten in Karatsji niet meedelen of er doden en gewon den te betreuren zijn. Wel is bekend, dat de Pakistaanse minister van bui tenlandse zaken, Sir Mon Zafroellan Khan, die met de exprestrein reisde, ongedeerd is. komen, verontschuldigen. Inplaats van deze sprak overste L. Verleun b.d., uit Alphen aan den Rijn over de organisatie van de oudstrijders, welke organisatie vertakkingen heeft over 40 landen. In Nederland zijn er nog ruim 20.000 niet verenigd in deze organisatie. De avond, welke na de inleiding werd geopend met het zin gen van het Wilhelmus, werd opge luisterd met muziek van de heren P. Koren (viool), W. R. Renzenbrink (piano) en mej. J. van der Breggen (accordeon). Voorts voerde de pl. to neelvereniging „Selecta" het blijspel „Vader Vrijgezel" ten tonele, waar van de aanwezigen volo^ hebben kunnen genieten. AARLANDERVEEN Jaarvergadering „D.S.S.". R.K. Muziekvereniging „Door Sa menwerking Sterk" hield haar jaar vergadering in de zaal van de heer v. d. Ploeg o.l.v. voorz. Joh. Poel- wijk. In zijn openingswoord bracht de. voorz. dank aan alle leden voor het beschikbaar stellen van hun beste krachten in het afgelopen jaar. Een grote pluim kregen de jonge leden, die in het voorjaar van '53 zo dap per hadden deelgenomen aan de mu- ziekexamens te Leiden. Uit het fi- nantieel verslag bleek, dat de moei lijkheden van de afgelopenu zomer weer te boven waren en er weer een kleine reserve aanwezig is. Hierna gaf de 2e voorz. een over zicht van het repetitiebezoek, dat bijzonder goed was. De a.s. uitvoe ringavonden werden vastgesteld op 14, 20 en 21 Februari, op welke avon den het Toneelgezelschap „Dito" na het geweldige successtuk van „Moe der" het toneelstuk „De Witte Boot" ten tonele zal brengen. Bij de be stuursverkiezing werden de heren A. Verhagen en C. G. v. d. Berg als 2e voorz. en secr. met grote meerder heid van stemmen herkozen. Hierna gingen nog verschillende technische problemen onder de hamer door, zo als reperatie en uitbreiding van het der stukken af. Het mocht een won der heten, dat de bestuurders er zon der letsel afkwamen. Gemeenteraadsvergadering. De eerstvolgende raadsvergadering is vastgesteld op Dinsdag a.s., 's avonds te half negen uur. De heren A. M. de Jong en A. J. Pannebakker, beiden adjunct commies le klasse ter gemeente-se cretarie, zijn bevorderd tot commies ter gemeentesecretarie. HAZERSWOUDE Herwonnen Levenskracht. In de zaal van de heer J. Timmermans werd door „Herwonnen Levens kracht" een populair-wetenschappe- lijke film van Kees Strooband over de strijd tegen de tuberculose ver toond. Een ontroerende speelfilm, waaraan o.a. medewerkten Ank van der Moer, Johan Schmitz, Johan Fio- let, Gerard Rekers. De zaal was goed bezet. Geb.: Johannes Jacob, z. v. L. J. den Hollander en N. G. Kelderman; Gerritje, d. v. H. de Groot en W. de Bruin; Alida Johanna, d. v. K. Tom en N. van der Vegt; Jan, z. v. J. Haan en A. Staal; Neeltje Clazina, d. v. J. Verwey en T. Los. Huwelijksaang.: Wilhelmus Johan nes van Wieringen, 26 jaar en Mar- garetha Clasina Heemskerk, 23 jaar; Cornelis Anthonius Schakenbos, 35 jaar en Elisabeth Anna Theresia van der Ven, 26 jaar. O verl.; Johanna Marijke Plaisier, 5 jaar; IJsbrand de Br-uijn, 63 jaar, echtg. van Helena Johanna Hirsch- man; Neeltje Cornelia Vrijenhoek, 84 jaar, wed. van Christiaan Zintel. LANGERAAR Biljartver. „Vriendenkring". Bij gelegenheid van de viering van het 3e lustrum organiseerde de Biljart ver. Vriendenkring in café Hoogen- dijk een biljarttournooi waaraan de vier sterkste spelers uit de omgeving deelnamen. Het waren de heren H. Steenhoven, Alphen a. d. Rijn, kam pioen, C. Eikenaar, Gouda, B. Copini te Aalsmeer en G. Bocxe, Ter Aar. De voorz. van Vriendenkring, de keer W. v. d. Pijl sprak voor het be gin van de wedstrijd een welkomst woord waarna spoedig de ivoren ballen over het groene laken rolden. De wedstrijd had tot uitslag: 1. H. Steenhoven, 2. C. Eikenaar, 3. B. Co pini, 4. G. Bocxe. Na afloop sprak de voorz. van de Bond, de heer Penders en bood aan mevr. Steenhoven bloemen aan. LEIMUIDEN Jaarvergadering K.A.B. De jaar vergadering werd deze keer gehou den in het café van mevr. Sneeboer.' Uit het jaarverslag bleek dat de af deling in het afgelopen jaar zeer verdienstelijk gewerkt heeft. De penn., de heer P. J. v. d; Hoorn, deed verantwoording over zijn finantieel beheer. De inkomsten hadden bedra gen 1183,45. De uitgaven 977,83, alzo een batig saldo groot 205,62. Voor de kascommissie werden aan gewezen de heren: H. G. v. d. Zwaan en H. Vastenhout. Hierna werd ver antwoording gedaan over het ver loop der activiteit van Herwonnen Levenskracht. Voor dit mooie doel heeft de afdeling een bedrag van 522,78 aan het Hoofdbestuur afge dragen. De heren B. de Heij en H. Ubink werden verzocht deze finan- ROELOF ARENDS VEEN Veilingdagen Bloemenveiling. Door de steeds toenemende aanvoer van bloemen wordt er voortaan da gelijks, behalve op Dinsdag, bloemen veiling gehouden. Aanvang des mor gens te 8.30 uur. Bloedtransfusie Roode Kruis. Voor de inwoners van Roelofarends- veen zal er Vrijdag 22 Jan. van 7 tot 11 uur in de school van Maria Pre sentatie gelegenheid zijn voor bloed aftappen door de Bloedtransfusie dienst va nhet Roode Kruis. Emigratie-avond. De Emigratie avond, welke onder auspiciën van de Raad van Overleg Vrijdag a.s. (aan vang 7.30 u.) zal worden gehouden, draagt een bijzonder karakter, omdat he thoofd van de Canadese Immigra tiedienst in Nederland, de heer Ewein, aanwezig zal zijn en een kort woord zal spreken. Op deze avond zal voorts het woord gevoerd wor den door de directeur van de Emigra- tiedienst van de L.T.B., de heer J. Bosman en door mej. Otten, die reeds enkele jaren in Canada woont en hier op vacantie is. De heer Ewem heeft toegezegd een aantal films over Canada te zul len draaien. TER AAR Tot onderwijzeres aan de R.K. Kleuterschool te Korteraar is be noemd mej. B. Vermeulen. Zij zal mej. N. Lek opvolgen, die wegens huwelijk de school gaat verlaten. ZEVENHOVEN Jaarvergadering K.A.B. In café Bader wtfd de jaarvergadering van de KAB gehouden. In 1953 waren enige extra-uitgaven gedaan, o.a. 100,aan het Rampen fonds. Het bezoek aan de in het afge lopen jaar gehouden vergaderingen was bevredigend. Daarna had bestuursverkiezing plaats. Met resp. 22 en 26 stemmen werden de aftredenden, de heren Mesman en Van der Linden, her kozen. Vervolgens kreeg de spreker van deze avond, de heer Van der Meer, het woord. Hij sprak over „De zorg voor de jeugd". Hij betoogde, dat er in de tegenwoordige tijd maar al te veel naar geld wordt gekeken. Meest al is het zo, dat indien de kinderen van de school komen, omgezien wordt naar werk, waarmede het meeste kan worden verdiend. De achtergrond wordt dan vergeten, want de jongen zal dan wellicht zijn gehele verdere leven in dat bedrijf of dat vak moe ten doorbrengen. Hij zal dus ook op latere leeftijd in dat vak zijn brood moeten verdienen. En als dan de be trokkene niet de minste interesse voor dat vak heeft, zal dit tot resul taat hebben dat er mensen komen die liever niet werken. Spr. wees in dit verband op de beroepskeuze- bureaux. Ondanks de miezerige motregen, i Daar de lagere school voor vele die slechts scheen te noden tot pan- kinderen de toegangspoort tot de toffels en de warme kachel thuis, maatschappij vormt, wees spr. met mocht ir. A. Klein namens de ouder- nadruk op het belang van goede be- commissie van de St. Dominicus Sa-roepskeuze. De school draagt hiertoe vio-school, Rapenburg 48, gister-het hare bij door voor de hogere avond in het St. Antoniusclubhuis klassen bedrijfsexcursies te organise- een zódanig aantal ouders ontvan-j ren waarbij de toekomstige bur gen, dat de zaal een ruim gevulde ger een kijkje kan nemen in de rea- - - liteit van het dagelijks leven en door het uitnodigen van deskundige sprekers. De heer Zandvliet besloot zijn cau serie met de vertoning van een pro- jectiestrook, waarmede hij de moge lijkheden voor het onderwijs met dit apparaat demonstreerde. Na een kopje koffie werd de ge zellige film :Er kan er nog eentje bij" vertoond, waarmede deze ge slaagde ouderavond een einde vond. aantal uniformpetten. Het maandblad I tiële aangelegenheden te controle- „St. Cecilia" zal worden uitgebreid ren. Het bestuur wekte belangstel met 5 nummers, zodat ieder gezin één ling op bij de leden om de K.A.B.- exemplaar ontvangt. Ook het trom- studiedagen bij te wonen, die in Fe- menmateriaal zal spoedig worden uit- bruari te Baarn gehouden zullen gebreid, evenals de muziekstan- worden. Uit ervaring wist de voorz., daards. dat deze bijeenkomsten bijzonder Als kascimmissarissen werden voor nuttig en interessant zijn. Tijdens de rondvraag werden vragen gesteld over de nieuwe huurwet toegangs kaarten voor de a.s. feestavond, enz. De hoofdbestuurder, de heer J. C. v. d. Meer, die deze avond zou komen spreken was verhinderd. De voorz. BOSKOOP Verbreding Bulkse brug. De te genwoordige eigenaar, de heer C. stelde voor aan de geest. adv. een Bulk, biedt aan de gemeente te koop tegemoetkoming te geven voor zijn aan, het perceel land en water, ge-1 gestolen rijwiel, wat door de verga- legen ten oosten van de Goudse Rij- dering gesteund werd. Aangezien de indruk maakte. De heer Klein, die in de ouder commissie de voorzittershamer han teert, knoopte aan zijn welkomst woord een kleine technische uiteen zetting vast omtrent de oudercom missies, die voor vele ouders nog een te weinig bekend object zijn. Spr.'s uiteenzetting diende mede ter inleiding van de heer W. Zand vliet, het hoofd van de Rapenburg- school, die hierna de aanwezigen een indruk gaf van het werk en de idealen, voor het onderwijsperso neel in het belang van de school jeugd verricht en gekoesterd. „Door alle eeuwen heen", zo ver klaarde spr., „heeft men naar onder wijsvernieuwing gestreefd en heeft men oude systemen "verworpen en nieuwe toegejuicht." De thans door velen begeerde methoden van Mon- tessori en Dalton, die meer op het individu zijn afgestemd, zouden ech ter bij een plotselinge doorvoering een ware revolutie binnen de school muren te weeg brengen, terwijl het nog een open vraag is, of de uitslag ten slotte zal bevredigen. Spr. achtte het thans gebruikte „klassikale-onderwijs" niet zó ver ouderd, dat men het risico van nog niet voldoende beproefde systemen mag nemen, en zag meer heil in een geleidelijke overgang naar een meer levendige methode van onderwijs. De aanwezige ouders kregen ver volgens een kort overzicht van de middelen, die daartoe reeds nu in de scholen worden ingevoerd. Via schoolbioscoop, projectie-apparaat, tentoonstellingsbezoek en schoolra dio kunnen zeer veel „saaie" lessen tot spannende avonturen worden en voor de toekomst is uitbreiding in deze richting mogelijk. GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN DIPHTHERIE. Er zal nog gelegenheid worden ge geven tot kosteloze inenting of her inenting tegen diphtherie voor kin deren vanaf 5 maanden op: Vrijdag, 22 Januari 1954 van 912 en 1417 uur, en Zaterdag, 23 Ja nuari 1954 van 912 uur, in het ge bouw van de G.G. GJ)., Nieuwe Mare 13a. De geleiders of de kinderen zelf moeten het trouwboekje meebrengen. Dringend wordt aangeraden voor alle kinderen, die nog niet op voor gaande inentingszittingen zijn ge weest en niet via de scholen voor inenting zijn aangemeld, van deze gelegenheid gebruik te maken. Voor een volledige inenting, be staande uit twee inspuitingen met een tussenruimte van pl.m. 4 weken, komen in aanmerking alle kinderen, die nog nooit tegen diphtherie zijn ingeënt en alle kinderen, die langer dan 3 jaren geleden tegen diphtherie zijn ingeënt. Het is van groot belang om kinde ren, die zijn ingeënt in 1951 of 1952, ter verhoging van de beschutting, te laten herinenten; deze kinderen krij gen dan één inspuiting. De Directeur van de G.G. GJ}., G. R. ZIJERVELD. Leiden. 21 Januari 1954. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld: „De Japanse bezetting van Indonesië en haar volkenrechtelijke zijde", de heer mr. A. A, Zorab, ge boren te Soerabaja (Indonesië) en thans wonende te Leiden. z Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift ge titeld: „Historische gegevens over onze vroegere ornithologen en over de avifauna van Nederland", de heer G. A. Brouwer, geboren te 's-Graven- hage en thans wonende te Bilthoven. Geslaagd voor het doet. examen Ned. recht de heer J. A. Hoey Schilt- hotrwer Pompe te Heemstede. U nadert een opgebroken weg weg onmiddellijk over de Bulkse Brug. Als koopsom voor dit perceel, groot 13,15 are, vraagt de heer Bulk een bedrag van 5500.Wanneer dit perceel grond ter beschikking komt van de gemeente zal de mo gelijkheid worden geopend om te komen tot de uitvoering van de ver nieuwing en verbreding van de Bulkse brug. hetgeen het drukke vergadering vlot was verlopen, werd nog een kaartwedstrijd gespeeld, waarvoor enkele prijsjes beschik baar gesteld werden, de eerste prijs werd gewonnen door H. G. v. d. Zwaan, de 2e door J. N. de Koning. NIEUWE-WETERING Uitvoering „Door Gunst Verkregen" verkeer ter plaatse zeker ten goede voor voorzitter M. Spring zal komen. B. en W. stellen daaromln ee.n Sr00* genoegen, de zal komen. B. en W. stellen daarom voor tot aankoop te besluiten. „St. Odilia". In het R.K. Ver enigingsgebouw gaf de R.K. Blinden- bond „St. Odilia" haar jaarlijkse propaganda-avond. In plaats van de heer van Schaik, de secretaris, die genoegen, I muziekuitvoering van „Door Gunst J Verkregen" uit Nieuwe Wetering, voor een stampvolle zaal te mogen openen. De jaarlijkse uitvoering voor donateurs trok ook van andere zijde zoveel belangstelling, dat een 100-tal personen teleurgesteld moest worden. door werkzaamheden verhinderd Waarschijnlijk trok hét toneelstuk, was, werd een opwekkend woord, om na de werd opgevof,rd ^fouda Tevens "s ju;- ji ;]i j zitter deelde mede, dat a.s. Zondag- met de Col zélaSce if gelrdln I mem VerkerkBode. Hie'na werd I ?°°T ren toneelgroep wt de muit- door de R.K. toneelver. „St. Willi- kant?n .nogmaals zal worden opge- brordus" ten tonele gebracht „De Vreemdeling" van Antoon Coolen. De dansband „Sunny Side Comba" verzorgde de muzikale opluistering en tevens de dansmuziek tijdens het gezellig samenzijn. Dammen. Om het persoonlijk kampioenschap van de damclub „Bos koop" werden de volgende wedstrij den gespeeld: Groep 1: A. NederhofD. van Wijk 20; A. M. de JongW. D. van Es 20; E. van VoskuilenH. van Kla veren 20. Groep 2: J. van TolEkelschot 20; D. van StaverenD. Lankhuy- zen 20; J. van TolH. Trimp 20; H. EkelschotC. v. d. Hoorn 1—1; W. A. van OtterlooJ. v. d. Berg 2—0. Dat ging niet. De bestuurders van een vrachtauto en een luxe wa gen, die gelijktijdig de brug van de kruising Groen ewegRijneveld wil den passeren, moesten ervaren dat dit niet mogelijk was zonder stukken te maken. De kleine kreeg, zoals ge woonlijk, de ergste klappen en kwam zwaar gehavend uit de strijd, maar ook de vrachtauto kwam er niet zon- voerd. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan pater Van Leeu wen, die tevens aanwezig was, voor de bouw van een klooster in Zeist. Na afloop is er dan bal. De heer M. Coupni opende de avond met de pittige Matrozenmars van A. Dreissen. Maar de heer Coupni die een man is met grote capaciteiten, durft het ook aan om dit gezelschap grote werken te laten uitvoeren. Bij zonder mooi was La Flüte enchantée (Toverfluit) van Mozart. Gaarne noe men wij ook de Strauss Herinnerin gen van H. Lureman. De muzikanten mogen terugzien op een zeer geslaagde en goede uit voering en oogstten veel bijval. Toch is het duidelijk waar te nemen, dat vele luisteraars niet direct voor de muziek komen, maar eerder voor het toneel. Er wordt niet door allen in tens meegeluisterd, terwijl de muzi kanten dit zeker niet verdienen. De le Pistonblazer Spring in 't Veld en le bugle A. van Tol speelden hun soli voortreffelijk. Na de pauze heeft men volop ge noten van het toneelstuk Het was een goede klucht. H. H. GeritsRutten en fam.. Duin hof 9; O. P. Smidt,, Marislaan 29; M. v. Soest. IJ. verpleegster. Rijnsb.weg 10; A. W. Swier en fam., stationschef, Park straat 59; C. H. Tak. verpleegster, Rijns- burgerweg 10; H. J. Tegelaar. radio- radarmonteur I KM, Kersenstr. 25; G. G. Terpstra, offset-drukker, Const. Huy- genslaan 45; C. M. G. Turnhout, 1.1. ver pleegster, Hooigracht 13-27; W. Vermeer, arts. Vliet 43; H. R. Vincent, J. van Goijenkade 37; J. H. Vis, verpleegster Rijnsb.weg 10; A. M. Vogelaar, chauf feur-monteur, Sophiastr. 70a; J. Voge laar, verpleegstei-, Witte Singel 27; G. A. Vos en fam., handelsvertegenwoordiger, Tasmanstr. 76: E. Weijma, Pioenstr. 14; G. de Wolf, echtg. van Zwart, Schel penkade 37; A. T. CannooIJperlaan en fam., Groenhovenstr. 20; A. R. Zijlstra, Nieuwe Rijn 35. Vertrokken In de week van 11 tot en met 16 Januari. R. E. Adneyen en fam., Plantsoen 9b. Nijmegen, Kraayen- hofslaan 275; Wed. M. J. HeusBeek man, Cobetsti". 65, 's Gravenhage, Kemp straat 137; A. A. M. v. d. Elshoutv. d. Berg, Kemperstr. 5, Waalwijk, Stations straat 109; J. M. Bertsch, Groenhazen gracht 12, Weert, Kazernelaan 101; E. SlagerBieger en fam., Marinëpoelstr. 2a, Indonesië; C. M. Bosch, Breestraat concei-t van het Rotterdams or kest, heeft Eduard Flipse gisteravond een prachtige uitvoering gegeven met werken van Beethoven, Bartók en Bruckner. Eduard Flipse is op didac tisch gebied een alom beroemd leider en hij heeft het aangedurfd met Bar- tók's 3e pianoconcert de Leidenaars te vergasten cup modern-ingestelde muziek en dit met succes. Beginnende met Beethoven's ouver ture „Die Weihe des Hauses" waar in het koper niet heel en al wellui dend was, schakelde hij over naar Bartók's 3e pianoconcert (hierboven genoemd), met Theo Bruins als solist. Dit is het laatste werk van deze grote Hongaar met bezonkenheid en groot heid geconsipieerd en uitgewerkt. Nieuwe en rijke vindingen, melo disch, rhythmisch en harmonisch, zijn in elk opzicht geperfectioneerd. Het contrapuntisch karakter van deel 1 cn 3 vallen onmiddellijk op, evenals de typisch Hongaarse thematiek, wel ke uiterst virtuoos ontwikkeld is. Het Andante religioso, met de koraal melodie en het effectvol-pianistisch middendeel, wordt zonder onderbre king gevolgd door het het vitale Rondo, waarvan het hoofdthema een karakteristiek rhythme heeft, afge wisseld door een door de piano geëx poseerde fuga, en gesyncopeerde the matiek in de strijkers, en solofrag ment in de pauken, waarna een hevig geladen slot. Dit hoogst interessante werk werd vertolkt door de jonge Hollandse kunstenaar Theo Bruins, die zich een vaardig, brillant pianist betoonde met velerlei kleuren op zijn palet, in 't vermogen psychische nuancering aan te wenden, onontbeerlijk bij geïnspi reerd musiceren. Reeds nu staat het klavierspel van Bruins op hoog niveau en ongetwijfeld zal de intel ligente pianist zich hierop kunnen handhaven. De dirigent secundeerde rond-uit prachtig, verzorgd muzikaal en boeiend. Het formidabele werk kreeg een imponerende vertolking, een schone verklanking van éen uniek stuk. zesde Symphonie van Bruckner, een van de minder gespeelde sym- phonieën. Het idealisme waarmede een dirigent en orkest zo'n werk in studie nemen, getuigt van hun muzi kale inzicht en éducatie, omdat alles wat Bruckner aanbiedt, wars is van elk succes of effectbejag. Merkwaar dig is, dat in dit opus, ontstaan in de periode waarin Bruckners affiniteit uit ging naar het schoon van Wag ner's orkestbehandeling, deze ten- denz hier toch geen wezenlijke in vloed vertoont. Bruckner geeft steeds zijn eigen religieus-lyrische klanken. Hier ook de vrome lyrische sfeer in het Adagio, voorafgegaan door een breed gezongen Maestoso, gevolgd door een vitaal Scherzo. Ook de Finale met breed koraal voor bazui nen klinkt indrukwekkend als een groot orgel. Deze hymnische opgang kenmerkt trouwens alle „Finales" van zijn werken. Het licht breekt door, na alle menselijke strijd, en 't koper klinkt dan in hoge regionen. Een toegewijde, warm bezielde we dergave was deze, waaraan veel studie, verdieping en wijding was toegekend. Flipse bleek in zijn element te zyn, strijkers (de celli niet te vergeten) de koper instrumentalisten, allen gaven 't beste, dat zij konden geven. De toon- vorming was prachtig, de frasering ernstig en juist en van alle effect afkerig het samenspel. De vele toe hoorders hebben dankbaar gerea geerd op al het schone, dat zij op dit concert hebben mogen horen. J. KORTMANN. 121a, 'sGravenhage, Pr. Mauritslaan 77; Wed. I. A. M. NouwenBottinga en fam., Rijnsb.singel 18, Fijnaart CA. D 104; D. J. Brussee, Grevenstr. 25, Eindhoven. Th. Tuldenstr. 27; J. Cats en fam., Park straat 59, Amsterdam, Laplacestr. 5 hs.; 3. K. Diederix, Rapenburg 131. 'sGravenhage, Maastrichtsestr. 70; J. C. Duivesteijn, Poelgeeststr. 24, Amsterdam. Churchilllaan 149; A. J. van Duuren. Herensteeg 13, Lisse, Nic. Damesstr. 52; A. J. van Dijk. le Binnenv.gracht 30, Soest, Julianaplein 3; H. J. P. M. Dijk huis, Boerh.laan 16, Gendt, Markt 13; M. J. den Engelsman, Lijsterstr. 28, Rot terdam, Bieslandstr. 65 B; D. Eschauzier, Plantage 4, Haarlem, Verspronckweg 74: F. A. van Essen, Herensingel 34a, Noord Rhodesia Afrika; J. W. van Esveld, Ra penburg 110, Amsterdam, Raphaëlstr. 27II; E. Floris, Groenhazengracht 12, Weert, Kazernelaan 101; P. J. A. M. A. Fontaine, Leeuwerikstr. 45, Utrecht, Ca- tharijnesingel 89 bis; E. R. M. Ganze boom, Noordeinde 50, Raalte, Zwolsestr. 53; D. M. Gerretsen, Rijnsb.weg 10, Den Helder, Huisduinerweg 3; F. C. L. Gerth van Wijk, Duinhof 9, Leidschendam, Pr. Beatrixlaan 64; H. C. A. Gerth van Wijk, Duinhof 9. Leidschendam, Pr. Beatrixlaan 64; K. H. ten Geusendam, Morsweg 36, Eindhoven, St. Odulphus- straat 5; M. van Halst, v. d. Waalsstr. 49, Arnhem, A. v. Nieuwenaarlaan 8; H. ter Heegde en fam., W. de Zwijgerlaan 75, Helmond, Kortenbachstr. 35b; H. Heij, Noordeinde 2a, 's Gravenhage, Busk. Huëtstr. 81; A. C. Hoendervangers, Hooi gracht 11-29, Dongen, Hoogenham 58; C. J. van Houten, Sterrewacht 2, Verenigde Staten van N. Amerika; J. P. N. van den Hoven en fam., Boshof 51, Heerlen, B. Wassinkstr. 41; L. G. Hovenkamp, Nwe Rijn 31a, 'sGravenhage, Thomsonpln 15; N. G. v. d. HeidenJanssen, Kuiper- steeg 2, Noordwijk, Henr. Roland Holst- straat 32; J. de Jongh, Boerh.laan 33, De Bilt, U„ Soestdijkseweg 82 N; H. O. Kampschuur en fam., W. Pyrmontstr. 60, Indonesië; D. C. de Kempenaer, Bree straat 155a, Rheden Gld., Velp, Kas tanjelaan 10; W. A. Keuzenkamp, Plant soen 47, Groningen, Brugstr. 7a; J. W. v. d. Kraan, Rijnsb.weg 108, 's Graven hage, Fl. Grijpstr. 32; C. Lievense, Boer- haavelaan 23, Arnhem, Huygenslaan 8; F. H. Man, Morsstr. 21, 's Gravenhage, Laan v. Meerdervoort 78; A. Marijt, Ha venkade 4, Rotterdam, a.b. Hr. Ms. „Ka- rel Doorman"; M. J. S. Lorrier—Mennes en fam., J. de Wittstr. 27, Nederlandse Antillen; H. Morse, O. Singel 66, Ver. Staten van Noord Amerika; J. Nolên. Rapenburg 56, Amsterdam, Milletstr. 54; H. H. Onnink, Rijnsb.weg 10, Amster dam, Stadhouderskade 119 III; J. M. Op- hof, W. Singel 27, Sassenheim, W. War- naarlaan 64; W. Rensink,, R. en Schie- kade 71, Enschede, Wooldriksweg 197; M. Roode, Warmonderweg 45, Amster dam, Koninginneweg 185 hs.; J. de Rijke, Groenhazengracht 12, Weert, Kazerne laan 101; A. M. TaalSmit, Formosa- straat 13, Wassenaar, Tuinpad 65; D. Tegelaar en fam., Waardstr. 65, Oost burg, Bestevaerstr. 16; G. J. P. Teten- burg, De Sitterlaan 97, 's Gravenhage, Belgischeplein 26; H. E. J. Stamv. d. Tuljn en fam., Herenstr. 16a, Den Hel der, W. Barendzstr. 20; G. G. van Veen, Rijnsb.weg 10, Rotterdam, Schiekade 80; G. J. v. d. Velde, Rijnsb.weg 43. Noord- wyk, Q. v. Uffordstr. 15; C. F. Verstee- gen, Kernstr. 9, Purmerend. Kastanje laan 3; A. G. v. d. Vlugt, Voorstraat 2. Amsterdam. Sarphatiekade 15; G. de Vries, Thorbeckestr. 14, Verenigde Sta ten v. Noord Amerika; H. J. Waller en Fam., Breestr. 6-8, Warneveld, Nieuwe- weg 1; W. M. Weller. Plantage 16, Rot terdam, CI. de Vrieselaan 141a; A. J. W. Wennekes, Boerh.laan 34, Delft, Phoe- nixstraat 19; J. P. Westerman, H. de Grootstr. 15, Haarlem, Leidse vaart 74; J. A. Willemsen en fam., C. Huygensln 37. Amsterdam, Kruislaan 241; C. S. OberWinterkamp, De Sitterlaan 57, Oosterhout, Wilhelminalaan 21: S. C. Zoetemelk, Munnikenstr. 34, Haarlem, Joh. de Breukstr. 13.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2