j In Indonesië Gevangenen gingen de vrijheid tegemoet Een gevaarlijk spel in Spaans Marokko Toestand thans minder gespannen De „Nautilus" wordt heden te water gelaten De Merapi is nog niet uitgewerkt Aanslag op Zapotocky Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 21 JANUARI 1954 42ste JAARGANG No. 13098 jf*" ""j rommelt het nog j Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., t 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. I 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.5" DE WEG NAAR DE VRIJHEID OET BESLUIT van de geallieerden om de Chinese en Noord-Kore- aanse krijgsgevangenen, die niet ge repatrieerd wensen te worden, vrij te laten de Chinezen op Formosa, de Koreanen in het Zuidelijk deel van hun vaderland is een gevoe lige klap voor de Noordelijken en de vriendjes, die hen steunen. Het is tevens een bewijs, dat de geallieer den genoeg hebben van het gesol met en de sabotage van de vredes onderhandelingen. De houding van de geallieerden vindt haar recht- vaardiging in de wapenstilstands overeenkomst. Na eerst lange tijd op het standpunt te hebben gestaan, dat alle krijgsgevangenen, willens 0 of niet, naar huis gestuurd moesten worden, hebben de roden tenslotte toegegeven en werd overeengekomen, dat er een neutra le commissie zou worden gevormd, onder wier hoede die weigerachtige gevangenen zouden worden gesteld. Gedurende 90 dagen zouden beide partijen het recht hebben, zich tot de gevangenen te wenden; teneinde hen voor te lichten over de grote voordelen van toch maar naar huis terug te keren. Daarna zou de grote politieke conferentie, welke het vre desverdrag zou moeten opstellen, be slissen wat er met de gevangenen moest gebeuren. Nu had men bij de wapenstilstands onderhandelingen al voldoende er varing opgedaan om te denken aan de mogelijkheid, dat die politieke conferentie wel eens een eindeloze tijd nodig zou kunnen hebben om het eens te worden over het krijgs- gevangeenproblemen en daarom werd de bepaling ingelast, dat de po litieke conferentie binnen 30 dagen klaar moest zijn met haar besluit. Bleef zij in gebreke, dan was de neu trale commissie gemachtigd, de ge vangenen na afloop van de 120 da gen, gedurende welke zij de zorg voor hen had gehad, vrij te laten. Die 120 dagen zijn Vrijdag te mid dernacht verstreken, maar de com missie, die de verantwoordelijkheid tenslotte niet op zich wilde nemen, heeft de gevangenen reeds Woens dag aan de partijen teruggegeven. De commissie was nl. in zich ver deeld. Zij bestond uit vertegenwoor digers van vijf landen, nl. Zwitser land, Zweden, Polen, Tsjecho-Slo- wakije en India. Zwitserland en Zweden waren van mening, dat de gevangenen vrijgelaten moesten worden; Polen en Tsjecho-Slowa- kije gehoorzaamden echter aan hun „masters voice", de rode meesters, die eisten, dat de termijn voor de „uiteenzettingen" verlengd zou wor den en dat de gevangenen opgesloten zouden blijven, totdat de nog lang niet bestaande politieke conferentie zich zou hebben uitgesproken. In de ze situatie kon India's mening der halve de doorslag geven. Maar de vertegenwoordiger van India dacht: „Ik kijk wel link uit. Wij zullen dat wespennest zien kwijt te raken, voor dat wij gestoken worden." Zodoende kregen de geallieerden hun portie krijgsgevangenen bijtijds terug en zij concludeerden o.i. niet ten onrechte, dat de termijnen, in de wapenstil standsovereenkomst opgenomen, daar niet voor niets staan en dus in acht genomen dienen te worden. Na morgen zullen de gevangenen dus vrij zijn en laten we hopen, dat zij inderdaad „vrij" zullen zijn. Wat we wel enigszins betwijfelen, omdat zowel Tsjang Kai Sjek op Formosa als Syngman Rhee in Zuid-Korea zich wel over de mannen zullen ont fermen door ze op te nemen in hun legers. En daar zullen ze waarschijn lijk een „speciale belangstelling" ge nieten wegens het feit, dat zij eerst aan de andere kant gevochten heb ben. Het is mogelijk, dat zij deze ONDER RODE SCHELD KANONNADE Vanmorgen om 0.55 uur Koreaanse tijd was de laaste Chinese anti-com munistische krijgsgevangene terug in geallieerde handen. Er waren hem in totaal 7.568 Noord-Koreanen en 14.227 Chinezen voorgegaan. Al die tijd zonden de roden de gevangenen, die Vrijdagnacht 12 uur (pi. tijd) vrije1 burgers zullen worden, via de radio een scheldkanonnade achterna, maar tot ieders opluchting bleef het echte kanon zwijgen. De communisten kon den overigens nog een kleih succes boeken: 105 gevangenen (72 Chinezen en 32 Noord-Koreanen) gaven op het laatste ogenblik te kennen, dat zij wensten naar huis of neutraal gebied te worden gerepatrieerd. De pro-communistische krijgs gevangenen. De Indische bewakingstroepen zul len zich op 22 Januari te middernacht terugtrekken uit het Noordelijke kamp, waar pro-communistische ge- INTIMIDATIE-POGINGEN. De nacht tevoren hadden de Noor delijken geprobeerd via luidsprekers de gevangenen te intimideren. Wan neer zij uit het Indiase kamp zouden komen en naar de UNO overlopen, zouden zij worden beschoten, zo werd hun wel tien-, twintigmaal toege schreeuwd. Maar de gevangenen trok ken er zich niets van aan. Rustig wierpen zij hun afval op een hoop en staken dit in brand als een soort vreugdevuur. En toen gistermorgen vroeg de poorten van het kamp opengingen, verrasten de Chinese gevangenen de Indiërs door keurig in het gelid naar buiten te marcheren, met aan het hoofd een tamboers- en pijperscorps van 30 man, voorzien van zelfgemaak te muziekinstrumenten. Lachend, wuivend, zingend en jui chend trokken zij het gebied, dat door de UNO bezet wordt gehouden binnen. Iedere gevangene kreeg een bood schap van president Rhee overhan digd, waarin hij kon lezen: „Onze vreugde, dat gij bevrijd zijt, is on vergelijkelijk groot. Nu zijt gij vrij en zult ge burgers worden van de republiek Korea of de republiek China." NAAR FORMOSA. De „overgedragen" Chinezen wer den met vrachtauto's overgebracht naar de haven van Insjon (bij Seoel). Daar werden zij in landingsvaartui gen ingescheept, die hen naar For mosa zullen brengen. Vrijdagnacht, volle zee, zullen zij officieel volko men vrij zijn. Thakhek heroverd Het Franse opperbevel te Saigon heeft medegedeeld, dat Franse ma riniers en pantsereenheden de stad Thakhek in Laos Woensdagochtend hebben heroverd. De stad, die aan de rivier de Me kong nabij de grens met Thailand ligt, was de vorige maand door de opstandelingen veroverd. Laos werd hierdoor in twee stukken gesneden. „belangstelling" niet erg op prijs zullen stellen. De geallieerden hadden ook hier voor een uitweg gevonden, door te bepalen, dat degenen, die zulks wensten, door bemiddeling van de neutrale commissie en met steun van het Rode Kruis van India zich naar een neutraal land zouden kunnen begeven. Door de houding van de neutrale commissie en van India zal daar nu wel niet veel van terecht komen. Wie zich beklagen wil richte zich tot de rode onderhandelaars te Pan- moendjon, wier houding tot deze re sultaten heeft geleid. Of liever tot de heren, welke achter de schermen aan de trouwtjes trekken. Maarschalk Papagos in Parijs EENHEIDS BIDWEEK Intentie van Vrijdag. Wij moeten God vurig smeken gedurende deze Internationale** Bidweek, dat alle christenen van 2 Amerika zich scharen onder de leiding van Christus in de éne, j ware Kerk. vangenen worden vastgehouden. De gevangenen, een aantal Zuid- Koreanen, Amerikanen en één Brit, zullen na het vertrek der bewakings troepen vrij zijn-am te gaan waar heen zij willen, aldus heeft de voor zitter van de neutrale repatriërings- commissie, de Indische generaal Thi- maja, Donderdagochtend verklaard. Vrij onverwacht heeft zich laatste dagen een gespannen situatie ont- w ikkeld rondom het Noord-Afrikaanse sultanaat Marokko, dat bestaat uit een Frans protectoraat, een Spaans protectoraat en de internationale zóne van Tanger. Aanleiding was een bijeenkomst van stamhoofden onder lei ding van de kalief van Tetoean in Spaans-Marokko. De Franse regering vreesde, dat een splitsing van het Marokkaanse sul tanaat hiervan het gevolg zou kunnen zijn en nam militaire voorzorgs maatregelen. In de loop van Woensdag klaarde de toestand echter iets op. HET FEEST TE TETOEAN. Vandaag vindt in Tetoean een groot Moors feest plaats. De stad is vol sjeiks en stamhoofden uit het gehele Spaanse protectoraat. De samen komst vindt plaats op vier kilometer buiten de stad. Men kan er gratis per bus heen. Er zullen toespraken worden gehouden met trouwbetui- gingen aan de Spaanse hoge com missaris, Moorse ruiters zullen schie tend en met wapperende gewaden langs de tribunes galopperen, men zal schapen braden aan het spit en geestdriftige menigten zullen rond wandelen tussen de witte huizen^ de heilige graven en de minarets van Tetoean. Maar men geloofde gisteravond niet meer, dat kalief Moeley Hassan van Tetoean bekleed zal worden met het gezag van sultan. Verwacht wordt alleen, dat hij krachtige bij val zal oogsten in zijn weigering, om de nieuwe sultan Moelay Arafa te erkennen Franse maatregelen. Franse troepen aan de protecto- raatsgrens hebben nl.order gekre gen, om paraat te zijn. Een Frans vlooteskader (een vliegdekschip, een kruiser, een escorteschip en een flo- tilje torpedojagers) arriveerde gis teren in Mers-el-Kebir, bij Oran, even ten Oosten van de Marokkaan se grens (in Parijs zei men, dat dit Prinses Margriet vierde haar verjaardag Deze ongedwongen foto maakte onze fotograaf Woensdag in de filmzaal van het Koninklijk Paleis te Soestdijk: terwijl Prinses Marijke vol aan-' dacht een „pieper" probeert laat de jarige Prinses Margriet haar vrien-1 dinnetjes het vulpotlood zien, dat zij gekregen heeft. Vol aandacht wordt er vergeleken, „wie de mooiste heeft", want ook de bezoekstertjes wer den met een vulpotlood verblijd. een oud plan was). De Franse rege-i ring waarschuwde Spanje, dat een ontkenning van het gezag van de sultan een schending zou zijn van bestaande verdragen en met alle middelen zou worden tegengegaan. Washington toonde zich bezorgd, om dat één dier verdragen (van Alge- ciras) is mede-ondertekend door de Sowjet-Unie. Zou een conferentie der ondertekenaars nodig zijn, dan zou dat zeer ongelegen komen. Deze grimmige situatie helderde aanmerkelijk op na twee „openhar tige en vriendschappelijke" gesprek ken van de Franse minister Bidault met de Spaanse ambassadeur Casa Rojas. Hierna deelde Bidault het ka binet mede, dat er geen dramatische ontwikkeling verwacht behoeft te worden. Intussen ziet men toch met belangstelling toe, hoe het feest in Tetoean verloopt. Maarschalk Papagos van Griekenland, die in de eerste dagen van Februari ook een bezoek aan Nederland zal brengen, vertoeft op het ogenblik in' Parijs. De Franse minister van buitenlandse zaken heeft het Griekse staatshoofd op het Ministerie van buitenlandse zaken ontvangen. Vant links naar rechts: de Griekse minister van buitenlandse zaken Stephano- poulos, maarschalk Papagos, de Franse minister van buitenlandse zaken Georges Bidault en de ambassadeur van Griekenland Aapahel. Een omwenteling van betekenis Vandaag wordt de „Nautilus", de eerste onderzeeboot ter wereld die door atoomkracht wordt voortge stuwd, van de marinewerven van de „General Dynamics Corporation" te Groton, in de Amerikaanse staat Connecticut, te water gelaten. De „Nautilus" is, in negentien maanden tijds, voor rekening van de Ameri kaanse marine gebouwd. De bouw kosten hebben ongeveer 55.000.000 dollar bedragen, namelijk veertig millioen voor de duikboot zelf en vijftien millioen voor de kernreactor, die de voortstuwingskracht voort brengt. De „Nautilus" is de vierde Ameri kaanse onderzeeër van deze naam. De eerste dateert van 1800. Deze was, als proefneming, door ir. Robert Fulton gebouwd. Een tweede atoom-onderzeeboot, de „Sea Wolf" is thans, als gemeld, eveneens op de marinewerven van de „General Dynamics Corporation" te Groton in aanbouw. De „Sea Wolf" zal in het 1 Juli a.s. aanvan gende 't nieuwe begrotingsjaar wor den opgeleverd. De „Nautilus" is ongeveer honderd meter lang, met een waterverplaat sing van drie duizend ton. De be manning telt tachtig a honderd kop pen. De kernreactor is zodanig afge schermd, dat geen gevaar bestaat voor de bedieningsmanschappen. De snelheid onder water is van-of ficiële zijde opgegeven als „meer dan twinitg mijl". Officiëus wordt echter vernomen, dat zij tussen dertig tot vijf en dertig mijl per uur ligt. De actieradius is theoretisch onbe perkt. In feite zal haar beperking be paald worden door het uithoudings vermogen der opvarenden. De ,Nau- tilus" zou verscheidene malen ach tereen een reis om de wereld kunnen maken, zonder dat zijn energiebron aanvulling zou behoeven. Bijgaande tekening geeft een globale indruk van deze onderzeeboot die het begin van een nieuwe ontwikkeling kan worden genoemd. Noemde oud-presi dent Truman de militaire betekenis van de „Nautilus" geweldig, hij heeft ook verklaard dat deze boot voor de vrede van een nog veel grotere be tekenis zal blijken te zijn. De motor van de „Nautilus" zou voor de vlo ten der wereld een even grote om wenteling betekenen als de eerste oceaanstomer. Juist ook door het feit dat het gebruik op grote schaal van de atoomkracht nog wel even zal du ren is deze boot een grote stap voor waarts, want het zal nu niet al te veel moeite kosten om t.z.t. op zeer eenvoudige wijze goedkoop electrici- teit te produceren. Door de atoom motor vallen tal van machines weg waardoor de „Nautilus" in vergelij king met een normale onderzeeboot, honderden tonnen aan gewicht uit spaart. Dat deze onderzeeboot van buitengewoon strategisch belang is, is wel duidelijk gezien de grote mo gelijkheden. Ook kan men dergelijke onderzeeboten sneller maken dan welk ander schip ook. Op de tekening ziet men de atoom motor aangegeven. Zeer eenvoudig gezegd komt de werkinp hierop neer, dat de door de atoomsplitsing ver kregen warmte (in de reactor) wordt afgevoerd naar een atoomgenerator, waar men met behulp van een tur bine energie opwekt. U ziet in prin cipe is het heel eenvoudig, maar de werkelijkheid is wel even anders en moeilijk genoeg. De ontwerper van deze duikboot is Rear Admiral Ryman G. Rickover die reeds in 1947 met dit project begonnen. Eigenlijke uitbarsting moet nog komen Alles wijst er op, dat de Merapi voorlopig nog actief zal blijven. Wat tot heden is geschied, is eigenlijk niet een uitbarsting, maar een „slakexplo sie", waardoor lavastroom uit de kra ter ontsnapte, gepaard met gloedwol- ken. De eigenlijke uitbarsting kan echter nog volgen. Ooggetuigen hebben verklaard, dat Maandagochtend om 7 minuten over half 11 een gloedwolk werd uitge braakt aan de Noordelijke zijde van de top van de Merapi. Die gloedv/olk daalde af naar de vallei van Kali Abu. Binnen drie minuten bereikte de wolk, die een dodelijk verzengende hitte had, het gehucht Djerakan, waarvan de inwoners dan ook geen tijd rneer hadden om te vluchten. Hier vielen doden. Een tweede gloed- Het orgaan van de niet-communis- tische Tsjecho-Slowaakse gemeen schap in Wenen, „Videnske Svoboone Listy", zegt uit zeer betrouwbare bron vernomen te hebben, dat op 7 November j.l. een aanslag gepleegd zou zijn op de Tsjechoslowaakse pre sident Zapotocky. De aanslag zou geschied zijn bij het plaatsje Rokycany, tussen Pilsen en Praag. Daarbij zouden vier leden van de lijfwacht van dc president door schoten gedood zijn. Zapotocky zelf werd gewond, doch men wist niet of het door een kogel gebeurd was of door het ongeluk dat met zijn auto tengevolge van de schietpartij ontstond. Zapotocky verdween enkele weken uit het politieke leven en pas later werd bekend gemaakt, dat hij ziek was geweest. Op het ogenblik bevindt de Tsjechoslowaakse presi dent zich in zijn residentie bij Praag waar hij herstellende is. STORM OVER OOSTENRIJK. Woensdag woedde een storm boven Oostenrijk, waarbij de wind soms een snelheid van ongeveer 125 kilometer per uur bereikte. In Wenen werden zeventig perso nen gewond, terwijl aanzienlijke scha de werd aangericht. Op de brand weer werd 140 maal een beroep om hulp gedaan. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Zwaai' bewolkt met opklarin gen en plaatselijk mist. In het Zuiden van het land aanvanke lijk nog enige regen. Iets kouder met vannacht hier en daar lichte vorst. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. 22 Jan.: zon op 8.35 en onder 17.09; maan op 21.25 en onder 9.37 uur. Het weer in Europa wolk volgde 10 minuten later. Deze wolk richtte zich Zuidelijker, naar de gehuchten Padelang en Taker, maar maakte geen slachtoffers. Daar na volgden hevige asr.egens, die de gehele helling in een maanlandschap veranderden. De maanden tevoren getroffen eva cuatie-maatregelen traden onmiddel lijk in werking en bleken zeer doel treffend te zijn. De evacuatie had een ordelijk verloop. De weg tussen Kla- kan en Selo bleek versperd te zijn door omgeslagen bamboebossen. De politie ruimde deze op, waardoor de weg toegankelijk werd voor vracht auto's, die de gehele nacht door tot Dinsdagochtend evacué's vervoerden. De kratertop groeit nog steeds. Aan genomen wordt, dat door de werking van de laatste tijd een prop in de krater naar boven is gedrukt, waar door een scheur in de Noordelijke wand ontstond, welke als ventiel fun geerde. Daaruit ontsnapten lava en gloedwolken. gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bewolkt 5C. OSLO zwaar bewolkt —4 STOCKHOLM sneeuw —3 KOPENHAGEN zwaar bew. 2 LONDEN regen 11 AMSTERDAM regen 2 BRUSSEL regen 10 PARIJS motregen 10 BORDEAUX geheel bew. 7 GRENOBLE zwaar bewolkt —3 NICE zwaar bewolkt 4 WARSCHAU sneeuw —1 BERLIJN onbewolkt 2 FRANKFORT regen 8 MUNCHEN regen 5 ZURICH geheel bew. 5 GENEVE onbewolkt —2 LOCARNO geen opgave WENEN regen 6 INNSBRUCK regen 3 ROME geheel bew. 9 Korreltje Schulden zijn als kinderen; hoe kleiner ze zijn, hoe hérder ze schreeu wen. (Spaanse zegswijze).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1