Wij bestaan 31 Januari honderd jaar Subsidies toegekend afgewezen en Chefarine 4 In Putte was het gisteren al „botertje tot de boom" Bar brullende brommers wordt zwijgen opgelegd Personeel van »Vredestein« stal voor f 14 000*- banden Standbeeld voor dr* Plesman WOENSDAG 20 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Provinciale Staten In de ochtendvergadering van de tweede gewone zitting, die gisteroch- ten is begonnen, hebben Provinciale Staten van Zuid-Holland besloten een subsidie van 10.000 per jaar voor de jaren 1954, 1955 en 1956 toe te kennen aan de stichting „federatie tot het bevorderen van agrarische tentoonstellings- en aanverwante be langen voor Zuid-Holland". Deze stichting „Fegra" heeft ten doel het bevorderen van het tentoonstel lingswezen op het gebied van de landbouw, veeteelt en zuivelbereiding in de provincie Zuid-Holland. Voorts werd besloten subsidie te verlenen aan de grondstichting „Het Zuid-Hollands Landschap". Voor de aankoop van gronden on der de gemeente Lexmond en Meer kerk ontvangt deze stichting een bij drage van 9.340.45, mits het Rijk een gelijk bedrag bijdraagt, en onder de zelfde voorwaarden een bijdrage van 50 pet. van de koopsom voor 8 a 9 ha. voormalige boezemlanden in de Krim- penerwaard. De subsidie voor vereniging „Proefstation voor de groenten en fruitteelt onder glas te Naaldwijk" werd verhoogd van 3.000 tot 10.000 per jaar. In de ochtend-vergadering besloten Provinciale Staten tenslotte nog in principe zich te verbinden tot vergoe ding van 30 pet. van de verliezen, welke door de op te richten stichting waarborginstituut voor de tuinbouw in Zuid-Holland mochten worden ge leden op de door deze stichting te verlenen borgstellingen ten béhoeve van aan tuinders te verlenen credie- ten, tot een bedrag van ten hoogste 300.000. Als laatste agendapunt op de och tendvergadering werd behandeld de aanvraag voor subsidie van de dier gaarde „Blijdorp". Deze stichting was voor 1953 een subsidie toegekend van 10.000. Aanvankelijk had het be stuur voor 1954 om een subsidie ver zocht van ƒ27.500, doch Gedeputeer de Staten hebben over dit verzoek een afwijzend advies uitgebracht. Hierop diende het bestuur van de stichting een nieuw verzoek voor subsidie ten bedrage van 10.000 voor 1954 in. Ook over deze aanvraag brachten Gedeputeerde Staten een afwijzend advies uit. Na enige discus sie werd besloten de aanvraag aan te houden tot de a.s. zomerzitting, ten einde het bestuur van de diergaarde „Blijdorp" gelegenheden te schenken een duidelijker aanvraag in te die nen. ,Z.h.s. wordt vervolgens overeen komstig het advies van Ged. St. de aanvraag voor subsidie van de Ne derlandse opera tot een bedrag van ƒ40.000 per jaar afgewezen. Nadat nog enige subsidie-aanvra gen waren afgewezen werd als laat ste agendapunt van de middagzitting behandeld twee voorstellen van Ged. St. om de door de muziekscholen te Dordrecht en Leiden en door de volksmuziekschool in den Haag aan gevraagde subsidies respectievelijk aan te houden tot de behandeling van de begroting voor het dienstjaar 1955 en af te wijzen. Nadat mevrouw Van Gelder (Arb.) de heer Van Eybergen (C.H.), de heer Van Praag (C.P.N.) en de heer Welter (K.N.P.) hebben gewezen op het grote belang van deze instellin gen, dient mevrouw Van Gelder een voorstel in, dat is mede ondertekend door de leden Van Praag (C.P.N.) Weiter (K.N.P.) en dr. Van Staay (K.V.P.) en waarin de Gedeputeerde Staten wordt verzocht alsnog de aan gevraagde subsidies te verlenen. Hierna schorst de voorzitter de ver gadering tot Woensdagochtend 11 uur. 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. m 'n 41 je doet wonderen (Advertentie) Vijf smokkelaarsin arrest Douane nam ze mee PADVINDSTERS UIT RAMPGEBIED KREGEN BUITENLANDS CLUBHUIS. Een zustervereniging uit het bui tenland heeft aan het padvindsters- gilde te Bruinisse een clubgebouw ge schonken, dat Zaterdag onder grote belangstelling van padvinders-autori teiten geopend is. Zoals men gemerkt zal hebben, is gisteren boven het bericht van de Zweedse schenking aan Dirksland, foutief vermeld, dat de geschonken kinderafdeling aan Zeeland ten goe de zou komen. Natuurlijk wordt deze kinderafdeling geschonken aan het ziekenhuis van het Goeree Overflak- keese Dirksland. Wetenschappelijk Interpellatie over de prijsstijging niet toegestaan De minister van Verkeer en Water staat heeft het permanent Anti La waai Comité meegedeeld, dat het gunstig resultaat van de zwijgend verkeersacties dreigt te niet te wor den gedaan door het sterk toegeno men lawaai van motorfietsen, brom fietsen, scooters, enz., wat een plaag voor weggebruikers en omwonenden begint te worden. Het PALC onderschrijft uiteraard deze bezwaren en meent dan ook een beroep te mogen doen op bestuurders van deze vervoermiddelen zich zoveel mogelijk te houden aan de wettelijke bepaling inzake het maximum geluid van voertuigen, n.L 86 decibel. Politie gaat meten Op deze geluidssterkte kan door de politie-toezicht controle worden ge houden met geluidsmeters, zodat het zaak is, ter voorkoming van moeilijk heden, hiermee rekening te houden. Wat de zgn. bromfietsen aangaat is het een reeks proeven, welke de politie te 's-Gravenhage met een groot aantal merken heeft genomen, ge bleken, dat bijna alle bromfietsen be neden de door de wet gestelde grens blijven. Aangezien nochtans de ge produceerde geluiden veelal als zeer hinderlijk worden ondervonden, meent het PALC dat het nodig is te bevorderen, dat de geluidsterkte en de geluidskwaliteit van de bromfiet sen worden verminder 1 en verbe terd, hetgeen slechts kan geschieden door constructieve verbeteringen. Verzachtende wetenschap Hiervoor zal het noodzakelijk zijn een wetenschappelijke analyse te ver richten, naar het door bromfietsen voortgebrachte geluid, en te onder zoeken, of het mogelijk is door het aanbrengen van een speciale knal- potconstructie,- die hèt gewenste re sultaat oplevert nochtans de brom fietsmotor als krachtbron waardeloos te maken, de thans ondervonden hin der te verminderen. Te Putte, in de Zuid-Westhoek van Brabant, is gisteren een botersmok kelaffaire ontdekt. Het ging om een partij boter van 1500 kilogram, die smokkelaars naar België vervoerden. Wegens deze smokkelarij zijn thans vijf personen opgesloten. Het com plot is nu geheel opgerold. De Nederlandse douanen waren over de grens op het spoor gekomen van een complot. Zij deden huiszoe kingen die tot resultaat hadden dat uit alle mogelijke schuilhoeken de boter vandaan kon worden gehaald. De boter zat tussen plafonds en was zelfs in weilanden verborgen. In to taal kon 3.000 kg. in beslag worden EMIGRANTEN VOOR Z.-AFRIKA VERTROKKEN. Het s.s. „Waterman" van de rfol- genomen. De 1500 kg. die werd ver voerd en de 1500 kg. die in de huizen werd aangetroffen. Botermeisje betrapt. De speurtoch van de douane ver oorzaakte heel wat opschudding. De bewoners, die nog kans hadden gezien elkaar te waarschuwen, probeerden op verschillende wijzen met de boter te ontkomen. Een meisje wandelde door de achtedeur van de woning weg, terwijl door de voordeur een douaneambtenaar binnenstapte. Zij liep echter toch in de val. Geldwisselen door loket na sluiting toegestaan Uitspiaak Hoge Raad De sigarenwinkelier J. B. V. te land-Afrika-lijn is gistermiddag met Schiedam werd ontslagen van rechts- 662 emigranten aan boord naar Zuid- vervolging door de economische rech- Afrika vertrokken. ter te Rotterdam van de hem ten De ambasadeur van de Unie van laste gelegde overtreding der win- Zuid-Afrika, die de emigranten uitge- kelsluit gswet doordat hij door een leide deed, wenste hen „alles van die luikje, naar de winkel leidende, geld beste" toe in het nieuwe vader- wisselde ten behoeve van het kopen land. LANDBOUWBEURS 1954 TE UTRECHT. Van 3 t/m 8 Mei zal te Utrecht de derde grote internationale landbouw- na sluitingstijd van de winkel door middel van een automaat. De econo mische rechter zag hierin een „bedie nen" in de zin der wet. De Hoge Raad heeft thans een te gen dit vonnis door de officer van Geestelijk invalide schoot op zijn vader Lichte straf geëist Gisteren is voor het gerechtshof te Leeuwarden plaatsing voor de tijd van maximaal één jaar in een psy chiatrische inrichting en ter beschik kingstelling van de regering geëst te gen een 30-jarige man, die ervan be schuldigd was op de avond van 14 Juli van het vorige jaar tijdens een twist op zijn vader te hebben gescho ten. De vader, die werd getroffen vluchtte. De zoon loste hierna nog enige schoten. Ter zitting van het hof bleek uit een rapport van een zenuwarts, dat verd, niet aansprakelijk kon worden gesteld voor zijn daden. Volgens het rapport zou verd. de intelligentie van een kind uit de vierde klas van de lagere school bezitten. Verdachte's ef fectieve reacties zouden die van een kind van vier jaar zijn. Uitspraak over 14 dagen. Bejaarde bromfietser reed motorrijder aan Dood door schuld De Haagse Rechtbank heeft giste ren ƒ200 boete geëist tegen een 75- iarige bromfietser, die door zijn on voorzichtig rijden de oorzaak was ge weest van een botsing met een mo torrijder, waardoor de aangeredene was gedood. De aanrijding had zich afgespeeld op 18 October van het vorige jaar. Verdachte had tijdens richtingveran dering niet voldoende op het verkeer Justitie ingesteld cassatie beroep ver-1 gelet en een botsing volgde met het beurs worden gehouden. De beursworpen. De Hoge Raad overwoog, dat gemelde noodlottige gevolg. De offi- zal worden georganiseerd door de de bediening heeft plaats gehad niet'- Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs met betrekking tot het in de winkel worden gehouden op het terrein aan de Croesslaan, onder naam 1954". uitgeoefende bedrijf, doch met be trekking tot het bedrijf, dat hij uit oefende door middel van automaten, terwijl deze vorm van bediening ner- gens strafbaar is gesteld. Van 8 t/m 12 Februari a.s. zal in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht de derde vakbeurs voor meubelen en woningtextiel worden gehouden. Een groot aantal fabrikanten wenst tot deze vakbeurs zowel de detail listen in meubelen als de uiteinde lijke koper, het publiek, toe te laten. De detaillisten hebben gemeend hiertegen ten sterkste te moeten protesteren en te moeten dreigen met de tegenmaatregel deze vakbeurs niet te zullen bezoeken. Door bemiddeling van de konink lijke Nederlandse Jaarbeurs is thans een compromis gevonden, waarmee beide partijen zich kunnen vereni gen. De meubelbeurs zal gedurende de eerste drie dagen van 8 t/m 10 cier zei, dat hij met het oog op de hoge leeftijd van verdachte, die sinds 1920 op een motorrijwiel rijdt, geen vrijheidsstraf wilde eisen. De verdediger wees erop dat hier van overmacht sprake was geweest. Uitspraak over veertien dagen. Het PASLC heeft de minister van Februari uitsluitend toegankelijk Verkeer en Waterstaat voorgesteld, zijn voor wederverkopers. De laat- over te gaan tot een wetenschappe lijk onderzoek. ste twee dagen zal ook het publiek tot de expositie worden toegelaten. Straffen van 1 jaar en drie maan den tot 10 maanden gevangenisstraf zijh gisteren voor de Almelose recht bank tegen de hoofddaders van de diefstallen bij de autobandenfabriek Vredestein te Enschede geëist. In to taal werden werden bij deze fabriek buiten- en binnenbanden gestolen ter waarde van ca. ƒ14.000. Het complot bestond grotendeels uit werknemers van deze fabriek. De hoofddader was een 29-jarige maga- HET K.N.M.I. IN DE BILT SEINT: In de vergadering der Eerste Ka mer is gistermiddag aan de orde ge komen het verzoek van de heer Bran denburg (C.P.N.) om verlof tot het j richten van vragen aan de regering Op 31 Januari is het een eeuw ge- in verband met de prijsstijgingen in leden, dat het Koninklijk Neder- de laatste tijd. landsch Meteorologisch Instituut offi- r. icieel zijn bestaan aanving. Deze in- De voorzitter stelde voor het ver- j richön£ werd n| bjj K.Bsvan 31 Ja. j zoek toe te staan, maar zijn voorstel i nuari 1853 als regeringsinstelling in werd met 22 tegen 18 stemmen ver-1 het leven geroepen na een bezoek, worpen. De heer Rip (A.R.) vroeg, of het niet beter was geweest de kwestie der prijsstijgingen te behandelen bij de algemene beschouwingen over de be groting. Spr. verzette zich tegen het houden der interpellatie vóór deze algemene beschouwingen. De heer Kropman (K.V.P.) meen de, dat deze prijsstijgingen toch aan de orde zullen komen bij de alge mene beschouwingen. Hij vroeg de interpellatie-aanvraag in te trekken. De heer van Brandenburg was van oordeel, dat de reden voor zijn aan vraag juist is. Z.i. is het onjuist de prijsstijgingen te behandelen bij de begroting. Hij handhaafde zijn aan vraag. De heer In 't Veld (Arb.) verklaar de zich niet te zullen verzetten tegen het houden der interpellatie. Ver schuiving naar de algemene beschou wingen zou z.i. minder juist zijn om dat de zaak niet schriftelijk is voor bereid. Het voorstel van de voorzitter is hierna verworpen. Tegen stemden A.R., K.V.P. cn C.H. met uitzonde ring van de heer Vixseboxse. Specialistenconflict Studiecommissie ingesteld De minister van Sociale Zaken heeft, zoals is gemeld, enige voor aanstaande personen uitgenodigd zich op korte termijn een oordeel te vor men over de moeilijkheden, gerezen tussen de organisaties van Algemene Ziekenfondsen, de Landelijke Spe cialistenvereniging en de Nederland se vereniging van specialisten, en de weg aan te wijzen, waarlangs deze naar hun oordeel tot een oplossing kunnen worden gebracht. Tot voorzitter van deze commissie is benoemd prof. dr. J. E. de Quay, commissaris der Koningin ini Noord- Brabant. De andere leden der com missie zijn mr. C. R. F. van Roggen, president van de rechtbank te Mid delburg, prof. dr. G. C. E. Burger, te Eindhoven, drs. C. P. Hozenbosch, lid van de Tweede Kamer, en prof. mr. E. H. van Esveld, voorzitter van de Raad van Arbeid te Rotterdam. De commissie is inmiddels met haar ar beid aangevangen. dat Minister Thorbecke vrij kort te- I voren had gebracht aan het observa-j torium van de befaamde hoogleraar Buys Ballot, dat toen nog gevestigd was op Sonneburgh, waar zich ook i de Utrechtse sterrewacht bevond en j zich trouwens nog bevindt. Hieruit j blijkt reeds, dat de meteorologische j waarnemingen in Utrecht niet eerst i in 1854 een aanvang namen. Deze begonnen reeds op 1 Decem ber 1848 door het toenmalige Meteo rologisch Instituut, dat zijn ontstaan te danken had aan de toenemende belangstelling voor de invloed van de weersverschijnselen op de samenle ving. De belangstelling kwam in de eerste helft der vorige eeuw alge meen tot uiting, en was zowel van practische als van theoretische aard. Voor de theoretische meteorologie interesseerden zich in het bijzonder de toenmale Utrechtse hoogleraren Wenckebach en Van Rees. De eerste wordt dan ook beschouwd als de grondlegger van de Nederlandse kli matologie, terwijl Van Rees meer de experimentator was, die met mede werking van zijn studenten meteoro logische waarnemingen verrichtte. Reeds eeuwen oud. Twee hunner waren Buys Ballot en Krecke, en bij dezen werd de kiem gelegd voor hun latere activiteit op dit gebied. Geen wonder, dat men beiden dus later terugvindt op Son neburgh, waar zij hun, aanvankelijk met bescheiden middelen ingericht, observatorium hadden ondergebracht. Buys Ballot was inmiddels reeds als buitengewoon hoogleraar te Utrecht opgetreden. Het zou echter onjuist zijn te ver onderstellen dat voor dien geen me teorologische waarnemingen waren gedaan. Reeds twee en een halve eeuw geleden verrichtte van Mussen- broek observaties te Halfweg en te Utrecht zelve deed ook prof. P. J. J. de Fremarij waarnemingen Buys Ballot eerste directeur. Buys Ballot werd benoemd tot hoofddirecteur der nieuwe instelling. Doch ook de Sonneburgh was niet het eerste officiële waarnemingsstation werden de waarnemingen van dit sta tion, tezamen met die van Utrecht, en van vele andere uit binnen- en buitenland, gepubliceerd in de sinds dien ononderbroken reeks van jaar boeken. Stormwaarschuwingen werden mogelijk gemaakt. De systematische rangschikking van de waarnemingen van de hoofd stations (er werden immers reeds spoedig drie stations in de overige hoeken des lands opgericht), gaven prof. Buys Ballot de mogelijkheid steeds duidelijker voor ogen te krij gen, dat er samenhang bestaat tus sen luchtdrukverval en wind. Op 3 October 1857 reeds kon hij van deze opzienbare ontdekking mededeling doen. Het gevolg hiervan is geweest, dat op 1 Juni 1860 kon worden over gegaan tot de inrichting van een stormwaarschuwingsdienst. Daar naast ondergingen de magnetische metingen ,in 1848 begonnen, voort durende uitbreiding. Ook de tweede afdeling leverde na enige jaren^be- langrijke gegevens. Zij waren voor de zeilvaart op Indië van eminente be tekenis. Internationale samenwerking. Desondanks kon de voorsprong, die Nederland door dit alles op de om ringende landen had behaald, niet in Nederland, want reeds in 1843 liet gehandhaafd blijven. Door de op- de provinciale waterstaat van Noord- richting van nationale instituten el- Holland waarnemingen verrichten in ders, en mogelijk ook wel door on- Den Helder; van 1 December 1840 af voldoende uitbreiding van het budget nieuwde hoofdgebouw in gebruik heden te beschrijven. verband met de zich steeds uit- worden genomen. Men was intussen breidende taak, noopte Buys Ballot I reeds op 1 November 1896 de waar ertoe, in het verslag van 1870 de toe stand minder gunstig dan voorheen te oordelen. Intussen werd meer en meer de behoefte gevoeld internationaal tot groter eenvormigheid en nauwere samenwerking te komen, ook met het ook op de stormwaarschuwingsdienst. Het spreekt dus vanzelf, dat Buys Ballot ook internationaal stimulerend werkte. In 1872 legde hij zijn denk beelden daaromtrent vast. Het ge volg was, dat Buys Ballot te We nen in 1873 president werd van het permanente comité der internatio nale meteorologische organisatie. Hieruit vloeide ook voort deelneming van de eerste grote onderneming de zer organisatie: het internationale pooljaar 1882/1883. In 1893 naar De Bilt. De uitbreiding van werkzaamheden der tweede afdeling had tot gevolg dat in 1881 een derde afdeling, de nemingen in de Bilt begonnen, ter- Wijl die op Sonneburgh nog werden voortgezet. De magnetische pavil joens konden in 1902 worden inge richt. In 1902 werd nogmaals een af deling ingericht, die de naam kreeg „magnetische en seismologische waarnemingen. Snelle groei. Eerste directeur dezer nieuwe af- deling werd dr. Snellen, in wiens j plaats dr. C. H. Wind tot hoofddirec teur werd benoemd. Deze nieuwe af deling werd reeds in het jaar harer oprichting door een brand getroffen, die het paviljoen voor variatie-waar nemingen verwoeste. Daar de be langrijkste instrumenten echter ge red werden, konden ze binnen 24 uur den uit het magazijn haalde en ver stopte in een put, waar ze 's avonds en 's nachts weer werden uitgehaald. Een 38-jarige vulcaniseerder uit En schede bracht de banden naar de overzijde van het Twentekanaal, op aanwijzingen, gegeven met lichtsig nalen. Deze vulcaniseerder verkocht de gestolen banden ook en hij beur de daarvoor ongeveer 4.000. waarvan hij ƒ2700 afdroeg aan de magazijnbediende en een 41-jarige Uit Enschede, die ook in het complot zat. Ook had de magazijnbediende in samenwerking met een 25-jarige uit Oldenzaal en een 37-jarige uit En schede een aantal banden ontvreemd en tenslotte stond terecht een41-ja- rige magazijnchef, die emballage had verkocht ter waarde van ongeveer 8.000 en het geld voor zich zelf had behouden. Ook had hij een aantal banden verduisterd. Alle verdachten bekenden, doch merkten op, dat er weinig controle was geweest op de fabriek en dat de gelegenheid de dief had gemaakt. De eis tegen hoofdschuldige, de magazijnbediende, luidde 1 jaar en drie maanden en de magazijnchef hoorde eenzelfde straf tegen zich eisen. Tegen de 41-jarige uit Ensche de werd een gevangenisstraf van één jaar geëist, tegen de vulcaniseerder 9 maanden, tegen de 37-jarige uit En schede tien maanden en tegen de man uit Oldenzaal tien maanden, waarvan vier maanden voorwaarde lijk en onder toezichtstelling van de R.K. reclassering. De uitspraak werd bepaald over veertien dagen. Op verzoek van de burgemeester Vein 's-Gravenhage, mr. F. M. A. Schokking, is gisteren ten stadhuize een 'bespreking gevoerd, waarbij aan wezig waren dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur-generaal van PTT, lui- tenant-generaal-vlieger (b.d.) I. A. Aler, oud-chef luchtmachttsaf en dr. A. A. L. Rutgers, voorzitter van de raad van commissarissen van de K. L. M. Doel van de bespreking was te komen tot de oprichting van een na tonaal monument ter ere van de na gedachtenis van wijlen dr. A. Ples man, president-directeur van de K. L. M. Tante Pos ingesloten Texel zonder brieven De Texelse postboot is gistermor- *en half zeven zonder post uit Den weer elders in gebruik worden geno- Helder -vertrokken. Dit gebeurt wel men. In 1905 werd aangevangen met meer, bijv., door storing in de trei- de seismologische waarnemingen. Intussen was dr. Wind, die hoogle- raar te Utrecht was geworden, opge- filiaalinrichting te Amsterdam, kon i volgd door prof. van Everdingen, die worden geopend, terwijl in 1889 een .van 1907 af 31 jaar lang deze belang- filiaalinrichting te Rotterdam volgde. rijke functie vervulde. Zijn opvolgers Intussen werd door alle uitbreidin- zijn geweest prof. Vening Meinesz en gen overplaatsing van het instituut ir. Warners, welke laatste thans deze een steeds dringender noodzaak. functie vervult. Toen in 1890 prof. Buys Ballot stierf, werden de voorbereidingen tot Het spreekt vanzelf dat vooral in deze verplaatsing door zijn opvolger de laatste jaren het werk van het K. dr. M. Snellen, krachtig voortgezet. N.M.I. aich ontzaglijk heeft uitge- In 1893 werd de hand gelegd op het .breid. Het behoort echter niet tot een ligen te Brakel,- heeft drie kalveren landgoed „Kolenberg" in de Bilt en historisch overzicht in grote lijnen ter wereld gebracht. Zij zijn alle drie in 1897 op de eerste Mei kon het ver- het huidig terrein van werkzaam- van het vrouwelijk geslacht. Moeder en dochters maken het uitstekend. nenloop, maar ditmaal had de vertra ging een bijzondere oorzaak. Toen de chauffeur van de PTT-auto de post bij de boot wilde inladen, kon hij het sleuteltje van de auto niet vin den. De boot is, na enige tijd wach ten, tenslotte vertrokken zonder post zodat de eerste bestelling op het eiland moest uitvallen. KAL VER-DRIELING IN JANUARI Een koe Van de heer P. J. van Wil-

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6