DUINSTREEK Laóse^hutspot groene In '53 minder faillissementen uitgesproken dan in 1952 Boomcertificaten in de „Bijenkorf' De vlag viel Interessante van de Don ouderavond Bosco school WOENSDAG 20 JANUARI 1954 ÖE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 In het afgelopen jaar werden in ons land in totaal 1628 faillissemen ten uitgesproken, tegen 1860 in 1952. De verdeling hiervan was in 1953 als volgt: Noord-Holland (excl. Am sterdam) 217, Amsterdam 225, Zuid- Holland (excl. Den Haag en Rotter dam) 154, Den Haag 159, Rotterdam 108, Utrecht 102, Gelderland 182, Noord-Brabant 175, Limburg 95, Zee land 19, Friesland 51, Groningen 51, Drente 21 en Overijsel 69. Het aantal faillissementen in de laatste maand van 1953 was belang rijk hoger dan in November. Uitge sproken werden in December nl. 140 faillissementen, tegen 109 in Novem ber en 137 in December 1952. Volgens een opgave van Van der Verjaardag met veel brieven voor de prinses Feest op 't paleis Vele gebouwen en huizen vlagden gisteren ter gelegenheid van de elf de verjaardag van Prinses Margriet. Op Soestdijk bracht de post gis termorgen duizenden brieven en briefkaarten voor de jarige en vele cadeautjes van kinderen uit het ge hele land. Margriet moest echter gewoon naar school en had nog geen tijd om alle cadeaux te bekijken. Vanmiddag heeft ze echter vrij en komen 30 a40 kinderen van het Prinses Margrietfonds naar het pa leis om haar verjaardag te vieren. De Nederlandse Koopvaardij, waar van het prinsesje petekind is, zal dan tevens een grote taart aanbie den, die op het feestje goed van pas komt. Rotterdamse politie volgde 'n bloedspoor Gistermorgen in de vroegte meldde zich bij de G.G.D. te Rotterdam een 33-jarige matroos, die een snij wond had aan zijn pols. De medische dienst stuurde hem door naar het ziekenhuis op de Coolsingel, daar zijn wond gehecht moest worden en toen de man een kwartiertje vertrokken was, kwam er weer een bezoeker voor de G.G.D., die even later ook op weg was naar het Coolsingel-ziekenhuis. De tweede bezoeker was de poli tie, die in de Korte Hoogstraat te Rotterdam een etalageruit van een kantoorboekhandel aan scherven had gevonden en via een bloedspoor bij de G.G.D. terecht was gekomen. In het ziekenhuis was de matroos juist gehecht, maar daar uit de in houd van zijn zakken bleek, dat hij ook zeer gehecht scheen te zijn aan vulpennen er werden er maar liefst voor 600,gevonden bracht de politie hem naar een klein vertrekje, waar hij geen ruiten meer in kan gooien Verkouden T DflMPO (Advertentie.) Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. VRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 v. d. huisvrouw. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.50 v. d. kleuters. 11.00 Omr. ork. en sol. 11.45 Voordr. 12.00 Metro, pole ork. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.! Lichte muz. 14.05 „Rijk en geen geld", hoorsp. 14.35 Pianorecital. 15.00 v. d. zieken. 15.45 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 16.45 v. d jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitz.: mr. W. J. van Balen: „Rijksdelen Overzee: Het Caribisch gebied en Nederland". 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Or gelspel. 18.40 Rep. of gram. 18.45 „Bill Sheriff en zijn Prairie-duivels", hoorsp. met muz. 19.00 v. d. kinde ren. 19.05 Gesproken brief uit Lon den. 19.10 Jazzmuz. 19.40 Rondeta- felparlement. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.20 Concertgebouw ork., Toonkunst koor en sol. (In de pauze: pl.m. 20.50 21.15 a. De „Unie van Utrecht en de vorming van de Nederlandse Staat", caus. b. Gram.). 22.30 Gram. 22.45 Sportact.. 23.00 Nws. 23.15 Dansork en sol. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV.. 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 v. d. huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 v. d. zie ken. 11.45 Vocaal dubbelkwart. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land- en tuinb. mede. 12.3312.40 Wij van het land. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Zang en piano. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 v. d. vrouw. 15.15 Kamer- ork. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 v. d. jeugd. 17.30 Gram. 18.10 Bariton, bas, piano en voordr. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Leger des Heils- kwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 v.d jeugd. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Ik denk er zo overen U? 21.55 Am us. muz. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. Graaf en Co's Bureaux voor den Handel bedroeg het aantal faillisse menten in December in Noord-Hol land (excl. Amsterdam) 19 (v.m. 15; v.j. 14), Amsterdam 13 (15; '26), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 12 (12; 12), Den Haag 11 (10; 8), Rotterdam 16 (5; 14), Utrecht 11 (4; 13), Gelderland 18 (12; 16), Noord-Brabant 18 (13; 8), Limburg 7 (7; 8), Zeeland 3 (1; 5), Friesland 3 (3; 2), Groningen 0 (4; 2), Drente 3 (2; 2) en Overijsel 6 (6; 7). De witte pokken Geen nieuwe gevallen Matig enthousiasme voor de herinenting Weer heeft zich in het afgelopen etmaal geen nieuw geval van alastrim voorgedaan. Wel is het aantal per sonen, dat zich in obsersatie bevindt, met twee vermeerderd. Hierbij is een contactpersoon, die vrij zeker be smet is. Vandaag is uit het ziekenhuis aan de Zuidwal de eerste alastrim-pa- tiënt als genezen ontslagen. Het is een jong kind uit het grote gezin, waaruit de eerste gevallen, die hier werden geconstateerd, afkomstig waren. Inmiddels blijken de Hagenezen nu niet direct storm te lopen om zich te laten herinenten. De gezond heidsdienst heeft tot nu toe 24000 krabjes uitgedeeld en de inspecteur van deze dienst heeft de residentie bewoners ernstig gewaarschuwd, dat de bestrijding van de besmettelijke ziekte alleen dan slechts doeltref fend kan geschieden, wanneer ieder zich laat herinenten. Nog maar een klein deel van het totaal Kruimeltjesdieven berecht „De serie diefstallen, die ik hier opnoem, zijn nog maar een klein deel van het aantal, dat zij gepleegd heb ben", zei de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, toen de 27- jarige koopman de G. en de 22-jarige constructieschilder M., beiden afkom stig uit Rotterdam, gistermiddag te recht stonden. In Rotterdam zouden zij ten nadele van de Nederlandse Spoorwegen ko perdraad hebben ontvreemd en uit een geparkeerd staande auto een jas, een jekker alsmede een aantal siga retten. Maar niet alleen Rotterdam be hoorde tot hun operatieterrein. Zij strekten het uit tot Barendrecht, Ridderkerk en Nieuw-Beyerland, want volgens de dagvaarding zouden zij in de maand October daar resp. 30 vèilingkisten, 34 bloemlcoolbakken en een aantal veilingkisten met een kist appelen hebben weggenomen. Beide verdachten bekenden. De eis van de officier luidde: een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden tegen de G. en een jaar en zes maanden tegen M., voor beiden met aftrek van preventieve hechte nis. De raadsman van de verdachten pleitte clementie op grond van de moeilijke omstandigheden van zijn cliënten. Uitspraak over veertien dagen. NEDERHORST KOOS VOOR BISDOM HAARLEM. Honderd jaar geleden werd de pa rochie van Onze Lieve Vrouw He melvaart te Nederhorst-den-Berg in gedeeld bij het bisdom Haarlem. Dit eeuwfeest en vooral de achtergrond vormden voor deze Gooise parochie voldoende reden om Haarlems bis schop, mgr. J. P. Huibers, een bij zondere attentie te bewijzen. Op het eerste gezicht zou men kunnen zeggen, dat een dergelijk ju bileum ook vele andere parochies in het Haarlemse diocees geldt. In 1599 werd dit bisdom namelijk opgericht, maar toen had het niet de omvang van thans. De grens aan het zuiden werd namelijk gevormd door de lijn Katwijk aan de Rijn—Ter Aar (ten noorden van (Leiden) Kudelstaart Amsterdam. De parochies, die ten oosten of ten zuiden van deze grens lagen en nu tot het Haarlems diocees behoren, vielen toen onder het aarts bisdom Utrecht of het bisdom Mid delburg. Bij het herstel der kerkelijke hiër archie in 1853 verkeerde de parochie van Nederhorst-den-Berg echter in een merkwaardige positie, omdat niet bepaald was, onder welk bisdom de parochie zou ressorteren. De pastoor uit die dagen, de zeereerwaarde heer Schoonderbeek, die later de bouw pastoor van O verveen zou worden, mocht toen kiezen tussen Utrecht en Haarlem. Hij koos het laatste bis dom en in 1854 kwam het bericht uit Rome, dat de keuze van pastoor Schoonderbeek bekrachtigde. Deze keuze heeft de parochie blijk baar nimmer berouwd, want vanmor gen verscheen pastoor J. G. J. Rutten namens zijn parochie en het bestuur van de plaatselijke afdeling van de L.T.B. op het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem, waar zy door mgr. Huibers werden ontvangen. Bij de herdenking van de ze honderdjarige onderdanigheid werd de bisschop een geschenk onder couvert overhandigd, zijnde de op brengst van een collecte, die in de parochie was gehouden. De L.T.B. gaf enkele akkerbouwproducten ten ge schenke. Wettelijk ouderdoms pensioen Rapport S.E.R. De toekomstige wettelijke ouder- domsverzekering zal moeten komen te gelden voor de gehele bevolking van Nederland en zelfs voor inge zeten vreemdelingen, indien zij hier lang genoeg verblijf hebben gehou den. Dit is een der conclusies waar toe de commissie van de Sociaal- Economische raad is gekomen in een zeer lijvig advies inzake een nieuwe wettelijke ouderdomsvoorziening. Dit advies is thans in concept gereed en zal door de Sociaal-Economische Raad verder in studie worden geno men. Deze toekomstige wettelijke ouder domsvoorziening, die t.z.t. in de plaats moet treden van de noodwet- Drees, zou er, als aan het concept de hand wordt gehouden, als volgt gaan uitzien: 1. De hoogte van het ouderdomsr pensioen voor een echtpaar, waar van de man 65 jaar is geworden, zou op 1 Januari 1954 hebben moeten be dragen 1260 per jaar als de ge dachte verzekering op dat tijdstip in werking was. De leeftijd van de vrouw doet dan niet ter zake. 2. Het pensioen van een ongehuw de man of vrouw zou op 65-jarige leeftijd zijn 756 per jaar. 3. De hoogte van het pensioen zou op en neer moeten gaan met de koopkracht van de gulden, dus aan voortdurende herziening onderhevig zijn. 4. Bij dit wettelijke ouderdoms pensioen behoort geen onderscheid naar gemeenteklassen te worden ge maakt. 5. Voor de financiering behoort een omslag stelsel te worden geko zen. 6. De premies moeten verschillen al naar het inkomen van de verze kerden, waarbij er aan gedacht is, dat gedeelte van het inkomen, dat boven de 6000 per jaar ligt, niet voor premieberekening in aanmer king te doen komen. 7. De ouderdomsvoorzieningen in particuliere ondernemingen kunnen worden gehandhaafd als deze voor ziening is goedgekeurd krachtens de Pensioen- en Spaarfondsenwet. De commissie stelt voor, dat de verze kering zou worden ingevoerd met een overgangstermijn van ten hoog ste vijf jaar. Ouwerkerks burgervaer wordt de eeiste klant Naar ons van de zijde van de stich ting „Nieuw Schouwe en Duiveland" wordt medegedeeld, zal burgemeester J. Romijn van Ouwerkerk op Maan dag 1 Februari in de Rotterdamse „Bijenkorf" het eerste boomplantcer- tificaat kopen aan de hiervoor be schikbaar gestelde stand. Zoals be kend is, verwierf burgemeester Ro mijn zich een grote populariteit op Schouwen en Duiveland, doordat hij steeds op zijn tot enkele tientallen vierkante meters verkleinde dorp is gebleven, toen het zeewater dit om spoelde. Enorm dier aangespoeld op Schiermonnikoog Butskop van 7 meter lengte Op Schiermonnikoog is een groot dier aangespoeld, waarvan men ver moedt dat het een zgn. butskop is. Een butskop is een soort van tand walvis, een vraatzuchtig dier, dat 6 a 9 meter lang wordt. Het aange spoelde dier is ongeveer 7 meter lang. Morgen zal een deskundige uit Leiden zich naar Schiermonnikoog begeven om de vondst nader te on derzoeken. Jongen kreeg hem op zijn hoofd Door de sterke wind is om zes uur gisteravond een vlaggestok, die was uitgestoken aan een politiebu reau te Amsterdam losgeslagen. Hij kwam terecht op een juist passeren de 13-jarige jongen, die een sche- delbasisfractuur en wonden aan het hoofd opliep. Het slachtoffertje is in het Wilhelmina-gasthuis opgenomen Zware straf wegens steunfraude geëist Klaploper der maatschappij Een Hoornse horlogemaker had in Januari en Augustus van het vorig jaar, toen hij zonder werk was, de aanvraagformulieren voor het gem. bureau voor sociale zaken onjuist in gevuld en niet opgegeven, dat hij niet geheel zonder inkomsten was. Dinsdag moest hij te Alkmaar we gens steunfraude terecht staan en hoewel het psychiatrisch rapport ver dachte verminderd toerekeningsvat baar verklaarde, eiste de officier een strenge straf tegen de man, die al eerder met de justitie had kennis ge maakt. „Een klaploper van de maatschappij" noemde de officier de verdachte. De eis luidde 1 jaar met aftrek van 3 maanden voorarrest en voorwaarde lijke ter beschikkingsstelling van de regering. Uitspraak 2 Februari. Het bestuur van de „Keukenhof" Lisse, dat nauw samenwerkt met dat van de „Amstelflora" in Amsterdam, heeft besloten de oorspronkelijke openingsdatum. 25 Maart, te ver vroegen, daar de „Amstelflora" ook op die dag opent. De „Keukenhof" zal daarom haar poorten op 23 Maart open stellen. In 1953 werd op de Keukenhof een „Westfriese streekdag" gehouden, waar de „Schermerdansers" in volle klederdracht een demonstratie van zeer gracieuse volksdansen gaven. Dit bleek voor de Nederlandse, en niet minder voor de toevallig aan wezige buitenlandse bezoekers een ongekende attractie te zijn. Het ligt thans in de bedoeling om het publiek jaarlijks te laten kennis maken met de nog schaarse restanten van de folklore in Nederland. In overleg met de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zal dit voorjaar, in het kader van de lustrumviering van „Keukenhof" een „Zeeuwse Streekdag" worden georganiseerd. Een zangkoor uit Westkapelle, zal in klederdracht," een uitvoering geven. Het ligt in de be doeling dat alle burgemeesters van Walcheren dit evenement zullen bij wonen. In ons land van schilders en bloe men zijn bijna geen schilderijen van bloembollenvelden te vinden. „Wel ke grote mogelijkheden om goodwill in het buitenland te kweken liggen daar onbenut", zegt Nicolaas Kroese, de verzamelaar van antiek en eige naar van eethuisjes te Amsterdam. Hij is door een Amerikaanse Radio- omroepvereniging uitgenodigd om over een half jaar, wanneer naar wordt verwacht de kleurentele visie een feit zal zijn geworden, naar Amerika te komen om daar voor de televisie-camera's Nederlandse schil derijen, moderne en oude, te tonen van tulpen en van bollenvelden uit zijn eigen collectie. Voorts zal hij met antieke tegels en oude schilderijen demonstreren, dat de bloembollencultuur in ons land al dateert uit de 17e eeuw. Maar tevergeefs heeft hij naar wer ken van moderne schilders gezocht, waarop bloembollenvelden zijn af gebeeld. Daarom hoopt hij binnenkort een prijsvraag uit te schrijven voor dit soort doeken. OEGSTGEEST Oranjeavond. De Oranjevereni ging heeft de verjaardag van Prinses Margriet gevierd met een feestavond in de concertzaal van Endegeest. Lily Bouwmeester, die onder de ti tel „Stukjes en Beetjes" een voor drachtavond gaf uit werken van di verse Nederlandse acteurs. Zij heeft daarmede ontspanning en vertrooiing gebracht zonder de ernstige dingen des levens te raken. Haar voordracht en spel heeft de ganse avond de aan wezigen doen genieten. Bij de aanvang van de avond herin nerde de voorzitter er aan dat 11 jaar geleden fluisterend door bezet Nederland het gerucht ging, dat ir Canada prinses Margriet was gebo ren; Nu zijn wij hier om haar ge boortedag te herdenken. Spreker verwelkomde de aanwezi gen en speciaal burgemeester Du Boeuf, de beide wethouders en Over ste Foete, commandant van de M.E.B. VOORSCHOTEN Rector Vester vervolgde zijn cur sus. Een groter aantal belangstel- lenten dan de vorige maal was gis teravond naar het Bondsgêbouw ge komen om rector Vester te beluiste ren. Direct na de opening van de bij eenkomst door de presidente vail de R.K. Vrouwenbeweging, mevrouw E. van GentZonneveld werd het woord gegeven aan rector Vester. Eerst gaf hij een kort resumé van het behan delde van de eerste avond om daar na over te gaan tot het thema van deze avond ,De jeugd en het opvoe dingsprobleem". Spreker schilderde duidelijk de diverse stadia in het groeiproces van baby tot volwassene af en gaf daarbij waardevolle advie zen in verband met de opvoeding van de kinderen. Vooral bij de pu berteitsjaren van het kind bleef spr. even stil staan en gaf daarbij een duidelijk beeld met welke moeilijk heden de kinderen dan te kampen hebben. Vooral in deze periode moet het kind geleid worden in zijn drang naar zelfstandigheid. Hier wees spr. vooral op de grote waarde van het katholiek milieu. Voor een christen zijn de godsdienstige en zedelijke waarden primair. Zaken van cultu rele, sociale kortom van materialis tische waarden komen op de tweede plaats. In dit verband wees spreker op. het grote nut en de grote waarde van onze eigen katholieke verenigin gen. Het is om deze reden, dat onze geestelijke overheid en in het bijzon der onze bisschoppen erop aandrin gen zich aan te sluiten bij de eigen katholieke organisaties. Dit geldt zo wel voor de jeugd als voor de vol wassenen. Na deze leerzame rede gaf spr. nog gelegenheid tot het stel len van vragen over de behandelde slof. Ledenvergadering K.V.P. Gis teravond vergaderde de K.V.P. in „Het Wapen" o. 1. v. de vice-voorz., drs. J. R. E. Eysink Smeets. In zijn openingswoord gaf hij een overzicht van de stand van zaken op politiek gebied in ons land en wees er op, dat men steeds meer in Europees ver band gaat samenwerken en dat het cp den duur de internationale orga nen worden waar de belangrijke be slissingen gaan vallen. Nationaal zal men er zich naar moeten voegen. Het is de plicht van de Katholieken zich ook politiek internationaal aan een te sluiten, men moet in ruimer verband gaan denken, de eerste schreden zijn op dit gebied gezet. Er is echter geen resultaat te verwach ten, wanneer men er niet in slaagt in eigen kring groeps- en persoon lijke geschillen op te lossen. Besloten werd de voorz., de heer L. A. Mooy, een telegram te zenden, waarna voor hem werd gebeden. In de kascommissie werden benoemd de heren A. W. C. v. Dongen en H. v. Alphen en tot plaatsvervanger de heer P. Karremans. De penn., de heer A. Q. Doeswijk, deelde mede' dat de kas een nadelig saldo vertoon de. De secretaris de heer F. R. M. Meltzer was in zijn jaarverslag op timistischer. en noemde het afgelo penjaar bevredigend. Tot lid van het bestuur werd de heer L. J. J. v. Ga len gekozen, die het secretariaat op Voelde HAAGSE POLITIERECHTER Verkeerskwestie. „Hij reed me moedwillig klem. Je moet wel een bijzonder mens zijn om dan kalm te blijven", vond de tuinman uit Lei derdorp, die voor de Haagse politie rechter moest verschijnen, omdat hij te Zoeterwoude op 19 November j.l. een richtingaanwijzer van een auto had vernield. „Hij heeft een gering inzicht in zijn fouten", concludeerde de offi cier van Justitie. Na een eis van 40,boete of 20 dagen werd de tuinman veroordeeld tot f 25,of 10 dagen. Onder de olie. De Haagse poli tierechter had nog nimmer zo'n hoog percentage alcohol meegemaakt als was aangetroffen in het bloed van de niet verschenen verdachte, een chauffeur uit Leiden. Toen deze was onderzocht was er 2,10 pro mille aan getroffen, terwijl het gewoonlijk in zulke gevallen 1,50 a 1,60 is. De of ficier van Justitie vond het verwon derlijk, dat de dokter had verklaard dat de man „licht" onder de invloed was geweest. Conform de eis werd de chauffeur veroordeeld tot 50 of 30 dagen. PAS QPVWKIU! In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, ^heesheid of gezwollenheid de snelwerkende (Advertentie). zich zal nemen. Als candidaat voor de Prov. Staten werden gesteld: A. C. A. Deeren- berg, F. C. de Hosson, S. Menken, jhr. mr. O. F. A. H. v. Nispen tot Pannerden, J. H. v. d. Ploeg en C. F. Vergouwen. 28 Febr. zullen de gros lijststemmingen plaats vinden. De heer F. Meerhof zal de leiding van de werkgroep op zich nemen, welke leden een scholing zullen on dergaan. Geboren: Petronella Adriana Johanna d. van Jan Leenheer en Lize Maria van Tol; Petrus Laurentius z. van Marinus van der Burg en Catha- rina Maria Kaptein. Ondertrouwd: Marinus Beije 26 j. en Adriana Johanna Bos 21 j. Op de ouderavond van de Don Bos- co-school, die gisteravond in „In Den Vergulden Turk" werd gehouden, heeft dr. Jos de Boer gesproken over het in de pers reeds vaak besproken onderwerp „Oudercomité". Spreker betreurde enkele recente publicaties, waarin nogal compromi- terend werd geschreven over de ou dercomité's. De gewraakte artikelen roepen boze stemmingen op en te- antwoorden niet aan de realiteit. De oudercomité's, die nog in de kinder schoenen staan, moeten botsingen vermijden. Men moet zich bewust zijn dat de culturele emancipatie van de katholieken nog zeer jong is. Ons schoolwezen heeft zich ontwikkeld buiten de katholieke ouders om. Zij kwamen er aanvankelijk niet aan te pas bij de oprichting van scholen, omdat dit buiten hun interesse-kring lag. Men kan echter niet verwachten, dat de ouders van vandaag dezelfde houding tegenover de school aanne men als hun voorouders. Toename van de ontwikkeling, Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Woensdag 20 Januari. I U moet het ons maar niet kwalijk nemen, dat wij vandaag kort zijn,1 kort op het onbeleefde af. Maar er is zoveel ander stadsnieuws, dat we nauwelijks toekomen aan Hutspot- koken. De katholieke organisaties spreiden dezer dagen een enorme ac tiviteit ten toon; de weerslag hiervan vindt u in onze kolommen. En dan zeggen de mensen soms nog wel eens: „V/at staat er nu in zo'n krant...." Moet u eens kijken: wethouder Jon- geleen vertelde honderduit over de Leidse openbare werken, de K.A.B. sprak over het belangrijke probleem van de industrialisatie, de Don Bosco- school hield een interessante ouder avond, waarop veel behartenswaar- dige woorden gesproken werden, en de Leidse Arka koos een nieuwe voorzitter. Allemaal in één krant! Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer C. M. de Boer, conduc teur op de Blauwe Tram, bij de N.Z. H.V.M. in dienst trad. Hij werd 's morgens op het stadhuis ontvan gen, waar burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot de jubilaris mededeel de, dat H.M. Koningin Juliana hem de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, had toegekend. In aanwezigheid van de directeur, de heer J. Jurissen, de chef vervoersdienst en de chef exploita tie speldde de burgemeester het klei nood op de jubilaris z'n borst. In zijn woning aan de Morsweg ontving de heer De Eoer nog een geschenk on- couvert en een oorkonde van de N.Z.H.V.M., het getuigschrift met de zilveren medaille van de Ned. Mij. van Handel en Nijverheid, bloem stukken en andere geschenken. In de gym.zaal van de nieuwe R.K. Technische School Don Bosco aan de Eoerhaavelaan wordt a.s. Maandag avond een grote emigratie-bijeen komst gehouden, georganiseerd door de L.T.J. (Kath. Land- en Tuinbouw- jengeren). Er zal gesproken worden door pater Van Wezel, de heer Bos man en Nol van den Bosch (kent u de laatste nog uit het emigratie-artikel in ons blad van Zaterdag 1.1.?). Alle jongelui, die belangstellen in de emi gratie, zijn van harte welkom. Tenslotte moet u nog weten, dat sisteravond de straatverlichting in de Professorenwijk en een deel van de Burgemeesterswij k het vertikte te branden. De Lichtfabrieken werden gewaarschuwd. Onmiddellijk werd de oorzaak opgespoord en het kwaad hersteld, zodat later op de avond al les weer in orde was. «5TADSKOK pers en radio,, en vooral ook het pro bleem van de beroepskeuze in ons dichtbevolkte land, hebben de ouders dichter bij de onder wijsaangelegen heden gebracht. Spreker kon deze ontwikkeling slechts toejuichen. Sprekende over de oudercomité's zeide dr. De Boer, dat het belang van het kind voorop moet staan. Allen, die iets met de opvoeding van het kind te maken hebben, moeten con tact onderhouden om tot een hechte samenwerking te komen. Ouderavonden moeten minstens eens per jaar gehouden worden en de organisatie moet zo zijn, dat de ouders ook inderdaad gelegenheid hebben om met de leerkrachten van gedachten te wisselen. De ouders die nen zich te oriënteren op het school wezen en speciaal ook op de moge lijkheden, die er bestaan wanneer het kind de lagere school gaat verlaten. Vele punten, die in oudercomité's behandeld kunnen worden, bijv. ex tra scholair werk, schoolfilm, enz., werden door dr. De Boer besproken. Dat het onderwerp de belangstelling genoot kwam duidelijk uit toen ei- gelegenheid werd gegeven vragen te stellen. Naar aanleiding hiervan werd door spreker nog ingegaan op enkele facetten, die hij in zijn cause rie Slechts terloops had aangeroerd. Een Warmonds jeugd-muziek-en- semble, o.l.v. de heer Brunt, zorgde voor een aardige omlijsting van de avond. Het uur was na het vertrek van dr. De Boer reeds ver gevorderd, zodat de rest van de agenda in snel tempo werd afgewerkt. Besloten werd, om stappen te on dernemen voor het verkrijgen van een film-projectieapparaat voor het onderwijs. Voorts zal een vorm ge zocht worden, om het oudercomité een meer „blijvend" karakter te ge ven, door bijv. de afgevaardigde van de zesde klas jaarlijks te doen ver vangen en niet het gehele comité te laten aftreden. Burgerlijke Stand Gehuwd: C. J. de Wekker en M. W. Dee; G. Mieremet en E. Beij; D. Bontje en H. A. Bij: A. Kloots cn H. S. Romanesko. Overleden: M. van Bostelen z. 7 mnd.; J. Ouwersloot m. 72 j.; J. M. Schrier d. 21 j. Geboren: Neeltje Johanna, d. v. M. Paats en J. M. Moeliker; Pieter Adri- anus, z. v. J. L. Hillenaar en C. v. d. Sleet; Pieter Hendrik, z. v. B. W. Werk en B. Britsemer; Johannes Al- bertus, z. v. F. A. IJzerman en E. Bouwman; Dominicus, z. v. G. D. v. Schagen en C. J. van Scherpenzeel; Marianne, d. v. T. Ouwehand en S. M. Arentsen; Cora Sylvia, d. v. G. Schipper en S .M. v. Staden. Gehuwd: J. F. A. Peterse en M. van Riet. Overleden: J. A. H. T. van Duur en. 92 jaar, wed. van Hoogeveen; T Hoogkamer, 71 jaar, wed. van B. Keuning.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2