Sform raasde over zee en land Spoorwegongevallen in Achterhoek eisten tijdens 't weekend vijf doden Hoe rolde de N.S. door 1953? Stormachtigweekend bracht geen grote schade voor het rampgebied Zuivelfabriek in moeilijkheden Brand te Groningen eiste het leven van 3 kinderen Door felle wind aangewakkerd vuur verwoest 'n grote boerderij Wederom magnetiseur veroordeeld Wanneer met vacantie? MAANDAG 18 JANUARI 1954 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Nachtelijke treinbotsing bracht de dode en zwaargewonde; auto op overweg gegrepen In de nacht van Zaterdag op Zondag is een leerling-conducteur van de Nederlandse Spoorwegen om het leven gekomen en een machinist gewond, toen een uit de richting Zutphen komende goederentrein even voor het station DierenDoesburg achter op een stilstaande goederentrein botste. Van beide treinen ontspoorden verschillende wagens. De electrische locomotief van de ene trein drong in de laatste wagen van de andere t waardoor deze wagen in brand geraakte. De leerling-conducteur uit Rijen, geboren in 1928, die zich in deze wa gen bevond, kwam om het leven. De machinist van de eerstgenoemde trein uit Nijmegen, werd zwaar gewond naar een ziekenhuis te Velp overge bracht. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Tengevolge van de ontsporing en het defect raken van de electrische bovenleiding is het baanvak Zutphen DierenDoesburg versperd. licht gewond, allen bezaten de Duitse nationaliteit. De machinist heeft de auto wel opgemerkt, maar verkeerde in de veronderstelling, dat de wagen zou stoppen, omdat hij met geringe Drie Duitsers gedood. Een tweede ernstig ongeval in de Achterhoek geschiedde Zaterdagmid dag op een onbewaakte overweg te Doetinchem toen om kwart voor vijf eén luxe auto met vier inzittenden door een trein gegrepen werd. Twee inzittenden werden op slag gedood, een zwaar gewonde overleed in het ziekenhuis en een meisje werd Witte schuimkoppen staan op de opgezweepte golven van de zee; spuitend slaat het water te pletter tegen de boulevardRustig blikt onze grote zeeheld, de Ruyter, over de tomeloze zee, alsof zijn standbeeld de kracht van de zeewering kent waarop de golven met woedend geraas stukslaan. Holwerd onderhoudt, kon door de hoge waterstand niet varen, zodat verschillende passagiers noodgedwon gen op het eiland moesten blijven. Ook andere veerdiensten ondervon den veel hinder van het ruwe weer. Tussen Dintelsas en Ooltgensplaat werd de veerpont uit de vaart ge nomen en vervangen door een sle per, daar de pont Vrijdag defect ge raakte en gesleept werd, doch tijdens het ruwe weer een paar maal losge slagen was. snelheid reed. De wagen werd gegre pen, toen hij zich midden op de rails bevond en, totaal vernield, in een sloot geworpen. Drie slachtoffers werden uit de wagen geslingerd, ter wijl de vierde een dame, lichtgewond uit de wagen bevrijd moest worden. Haar 55-jarige vader, die de wagen bestuurd had lag dood onder auto, de tweede dode was diens 80-jarige schoonmoeder, de zwaar gewonde was een 19-jarige dochter van de be stuurder; zij overleed 's avonds om half negen. Het treinverkeer had een half uur vertraging. Het ongeval gebeurde op het baanvak ZevenaarDoetinchem, enkele honderden meters vóór het station Doetinchem. 150.000.000 passagiers Wederom loeiden de sirenes Willemstad, stond blank; Ameland verloor duinen Tijdens het afgelopen weekend heeft de gierende storm, die Europa teister de, in verscheidene plaatsen van het noodgebied de sirenes doen loeien om de dijkwachten op te roepen ter be scherming van de waterwering. Alhoewel hier en daar beschadi gingen van kustverdedigingen ge meld worden, heeft de storm nergens in Nederland slachtoffers geëist, noch heeft zij ergens aanzienlijke schade veroorzaakt. Zaterdagmiddag te kwart over één loeide de sirene voor Wolfaartsdijk en riep 300 werkers in het geweer, die vele uren de pas opgeworpen en nog niet geheel afgewerkte dijk poogden te beschermen tegen het woedende water. Daar de bovenlaag van de dijk over een lengte van 250 meter weg geslagen was en men vreesde, dat het schurende water ook het dyklichaam zelf zou aantasten, werden palen in de grond geslagen en daartussen rijs werk gevlochten. Alhoewel het werk Zaterdagavond nog nöet geheel ge reed was, werd de toestand toen door deskundigen niet meer gevaarlijk ge acht. Ameland ongerust. Grotere schade werd aangericht bij de duinen van Ameland, waar, bij Hollum, 67 meter duin over een lengte van 1 km. weggeslagen werd. Daar de schade aan de duinen, ieder jaar toegebracht, zeer aanzienlijk is, vraagt de bevolking zich af, wat de toekomst geven moet, wanneer niet zo spoedig mogelijk ingrijpende maatregelen genomen worden. Veerdiensten staakten. De postboot, die de dienst Nes Een tweede plaats, waar Zaterdag de sirene loeide, is Stavenisse op Tholen, waar het hoge water reeds over het havenplein stroomde en de zeedijk een weinig had beschadigd. In Zierikzee hield men de vloedplan- kan gereed, doch deze behoefden niet gebruikt'te worden, alhoewel het wa ter toch een angstwekkende hoogte bereikte. Willemstad in West Brabant stond Zaterdag weer geheel blank; doch de dijken, die in West Brabant nog niet met grasgroei versterkt zijn, werden slechts hier en daar licht beschadigd. Aetherklanken DINSDAG. Televisie-programma. KRO: 20.15 Filmact., gastenboek en weerber. 22.55 Film. 21.10 Cabaret. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO., 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Kamerkoor. 9.25 v. d. huisvr. 9.30 Waterst. 9.35 Gram. 10.50 v. d. kleuters. 11.00 v. d. zieken. 11.30 Pia norecital. 12.00 Musette ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 v. h. platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 14.00 Am. muz. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 v. d. vrouw. 15.45 Gram. 16.30 v. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianosp. 18.25 „Paris vous parle". 18.30 RVU: mr. drs. N.van Dorp van Vliet: „De levenshouding: Het 'hart en zijn func ties". 19.00 v. d. kind. 19.05 Koorconc. 19.20 Caus. 19.33 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.35 Lichte muz. 21.55 Meded. 22.00 Gevar. muz. 22.05 Tiroler muz. 22.45 „De woelige we reld", caus. 23.00 Nws. 23.15 New York Callingg. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym 7 30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 v. d. huisvrouw. 9.40 lichtbaken. 10.00 v. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 v. d. vrouw. 11.30 School radio. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amusz. muz.. 14.00 Gevar. progr. 14.50 Kamerork. en soliste. 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 v. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 v. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Neder land en de wereld: „Nieuwe Indone sische social transferregeling" door drs. B. van Eldik. 18.00 Musette-ork. 18.20 Sportpraatje. 18.30 v. d. jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philharm. ork. 21.20 Ken een haan een ei liggen? 21.35 Bariton en piano. 22.00 „Ouders en kinderen", caus. 22.15 Counter-ternor, clavecim- bel en viool. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. Vuur verraste vier kleuters in hun slaap Door tot nu toe onbekende oorzaak is gisteravond een uiterst felle brand uitgebroken in de voorkamer van een woning aan de Sledemennerweg te Groningen, waar vier kinderen sliepen en de ouders afwezig waren. Een buurvrouw wist een 7-jarig knaapje veilig uit het brandende huis te bevrijden, doch toen de brandweer arriveerde, moest gemeld worden, dat er zich nog drie kinderen in de vuurzee bevonden. Brandweermannen met zuurstofmaskers drongen onmiddelijk het huis binnen en vonden in de voorkamer drie kinderen, waarvan een 6-jarig meisje reeds geheel verkoold was. Twee jongetjes van 3 en lj^ jaar werden in levensgevaarlijke toestand in veiligheid gebracht, doch het driejarig knaapje overleed tijdens transport naar het ziekenhuis. Het andere kind bereikte het ziekenhuis, waar onmiddellijk operatief ingegrepen moest worden, daar een derdegraads verbranding werd gecon stateerd; men vreest ook voor het leven van dit kind. Tot laat in de nacht was de Groninger brandweer bezig het vuur in deze dichtbewoonde wijk te blussen. In de morgenuren is ook het derde slachtoffer overleden. De omvang van het reizigersver keer bij de Ned. Spoorwegen was in 1953 ongeveer twee procent hoger dan in 1952. Een voorlopige bereke ning wijst voor het in 1953 aantal vervoerde reizigers op een cijfer tus sen de 150 en 160 millioen. Het goederenvervoer steeg in 1953 met zes procent tot plus minus 23,5 millioen ton. Tegen de daaruit voort vloeiende hogere opbrengst staat on- I der meer de vermeerdering van de exploitatiekosten. In 1953 werd het grote electrificatieprogramma vol tooid, waarbij 42 procent van het 3186 km. grote N.S.-net (of 1343 km. daarvan) is geëlectrificeerd. Van de De fraude, welke de direeteur van 3,186 tan. baanvak zijn er 695 tan uit. de Coöperatieve Zuivelfabriek te flu'ten« voor goederentre.nverkeer Langweer, de heer Van der H., heeft j Deslema- gepleegd, schijnt voor de fabriek zeer Minder zitplaatsen, onaangename financiële consequen-1 ties te krijgen, doordat het bedrag hadden tegen eind 1953, van de verduistering niet door de 507 stoomlocomotieven of79 minder verzekering zal worden gedekt. dan op 1 Januari 1953 (vóór de oor- log hadden N.S. bij 511 km. geëlectri- T„SSJÏ?.f-JÏÏ ficeerd baanvak 874 stoomlocomotie- ven). Het aantal vol-electrische loco motieven bedraagt nu 94, het aantal diesel-electrische locomotieven 83, terwijl er voor rangeer werk e.d. pLm. 150 locomotieven zijn. Het aantal zit plaatsen in het reizigersmaterieel be draagt 98.343 tegen 103.691 op 1 Ja nuari 1953, als gevolg van buiten dienst stellen van 119 oude houten rijtuigen. Toekomstmuziek. de betrokken boeren is Zaterdagmid dag na de wekelijkse uitbetaling van het melkgeld, daarover een vergade ring gehouden, welke werd bijge woond door de waarnemend direc teur van de fabriek, de heer Paulus- de secretaris van de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland, ir P. Stallinga. Op deze vergadering, die een be slóten karakter had, zijn voorlopige mededelingen gedaan aldus „Trouw". Het bedrag van het tekort kon nog steeds niet worden vastge steld, daar een deel van de admi nistratie zoek is. Vaststaat echter, dat het tekort, dat aanvankelijk op 30.000 werd geschat, aanmerkelijk groter moet zijn. Men noemt thans bedrag van ƒ200.000. De fabriek zou slechts tot een bedrag van 100.000 verzekerd zijn. Daar de schuld van de fabriek nog ongeveer ƒ50.000 zou bedragen, zal het aan te zuiveren bedrag nog ongeveer 150.000 zijn. De fabriek was ongeveer zeven jaar geleden practisch schuldvrij. De sindsdien verlopen jaren waren gun stig voor de zuivelindustrie. Ter vergadering is een grote een stemmigheid bereikt. Men wil het liefst een zelfstandige coöperatie blij ven, hoewel fusie met de nabijgelegen fabriek en aansluiting bij de Friese Coöp. Zuivelexport Vereniging (Fri co) ook ter sprake is gebracht. De directeur heeft bijna twintig jaar lang de fabriek naar aller ge noegen beheerd en ook verder had hij een uitstekende reputatie. Hij was in het dorpsleven een vooraanstaande figuur. Hij was o.a. voorzitter van de Coöp. Boerenleenbank en van de V.V.V. Er is beslag gelegd op zijn auto en enkele boten. In het nieuwe jaar wordt de zit plaats capaciteit verhoogd door ver dere aflevering van dieselelectrische motortreimen voor streekverkeer, ter wijl 185 doorgangsrijtuigen voor door locomotief te vervoeren binnenlandse Maak 'n einde aan dat ondragelijke zunrbranden Neem een of twee Kennies, en op 't zelfde moment is dat zuur- branden geblust. Geen wonder dat' talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand tc hebben. Rennies zijn hygiënisch ver pakt één voor één. Ze zijn smake lijk engemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. (Advertentie) Kapitaaltje ging eens één nachtje boemelen Baas naar de politie Vrijdagavond liet een heer aan de Waalsdorper weg te 's Gravenhage zijn twee hondjes uit en toen hij na de beestjes 'n gepaste vrijheid ge geven te hebben hen weer bij zich wilde roepen, waren ze ver dwenen. Nu is het voor de eigenaar van gewone hondjes al niet bijster leuk, wanneer hij zijn hond voor een deli cate aangelegenheid in het duister ziet verdwijnen, even later tot de ont dekking moet komen, dat de vier voeter de voeten heeft genomen, maar de hondjes van de Waalsdorper- wegse meneer waren toevallig samen ƒ7.000,waard, omdat ze een paar prjjzen gewonnen hebben op tentoon stellingen en wedstrijden, dus voor deze heer viel het helemaal niet mee. Hij rende hard naar de politie en vertelde daar het droeve verhaal, 11 Personen dakloos Omstreeks het middaguur van Za terdag heeft een felle brand een gro te boerderij alsmede een op enkele meters daarvan gelegen woonhuis in de as gelegd, waardoor drie gezin nen, bestaande uit 11 personen, dak loos zijn geworden. Tegen kwart over twaalf ontdekte de landbouwer brand in de achter zijde van zijn boerderij aan de Dorpsstraat, midden in het dorp Warmenhuizen. Voor hij zich goed en wel op de hoogte van het onheil had kunnen stellen, stond de achterzijde van de boerderij reeds in lichterlaaie. De brandweer uit Warmenhuizen was spoedig ter plaatse en bestreed het door de felle Westenwind aan- A. J. TH. VAN DER VLUGT. Op de particuliere begraafplaats gelegen in de bossen van het land goed Tongeren, onder Epe (Gld.), is Zaterdagmiddag het stoffelijk over schot van de heer A. J. Th. van der Vlugt, Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Finland, ter aarde besteld. De heer Van der Vlugt was vorige week Vrij dag in Helsinki plotseling overleden. In huize „De Korrenberg" werd vooraf een korte rouwdienst gehou den waarin ds. H. W. Meihuizen uit den Haag voorging. Pachters en ar beiders van het landgoed droegen de baar, die met de Nederlandse drie- keur was bedekt en voorafgegaan en gevolgd werd door dragers van tien tallen bloemstukken, naar het kerk hof. Toen de kist in de groeve was neer gelaten, legde als eerste jhr. mr. C. C. de Jonge, kamerheer in buiten gewone dienst van H. M. de Koningin een krans. Als eerste spreker voerde het woord de minister zonder por tefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, die enkele woorden van afscheid richtte tot zijn landgenoot, die de Nederland se belangen in een land, dat hem zo dierbaar was geworden, op uitmun tende wijze heeft behartigd. Spreker zei, dat zeer bijzondere belangen de familie Van der Vlugt aan Finland hebben verbonden. Hij herinnerde er aan, hoe aan het begin dezer eeuw vader van de overledene, prof. taris en de gehele hooioogst verlo ren. Het vee kon evenwel bijtijds gered worden. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, beloopt in de duizen- Van der Vlugt, de vrijheidsstrijd* van den guldens. De oorzaak is nog niet het Finse volk tot een eigen strijd bekend. I had gemaakt. „Lacune in de wet' Tot vier geldboeten van 50 gulden, subsidiair vier maal één maand hech tenis heeft de kantonrechter te Utrecht gisteren een vier en vijftig- gewakkerde vuur met kracht. Noch jarige magnetiseur te Den Dolder van de boerderij, noch van een daar achter gelegen grote schuur en van de woning viel veel te redden. De brandweer kon slechts uitbreiding van het vuur over andere woningen voorkomen. Van de boerderij gingen de inven- zocht de hele nacht door, zonder het minste resultaat. De volgende dag was het niet meer nodig, want toen kwam een op- w. ..w. geluchte meneer vertellen, dat dé daarbiT hePvermoeden uitsprekend] hondjes 's morgens in de vroegte bij dat de hondjes wel eens gestolen hem binnengestapt waren. Een hond,, konden zijn, omdat ze zoveel waard 1 zelfs al kost hij 3.500,wil ook waren. wel eens iets anders, dan doorlopenclr De politie kwam direct tot actie en aan het lijntje van zijn baa veroordeeld, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Aan verdachte waren vier gevallen van geneeskundige behandeling door middel van magnetiseren en het ver strekken van kruiden ten laste ge legd, welke de ambtenaar van het openbaar ministerie na een uitvoerig getuigenverhoor wettig en overtui gend bewezen achtte. „Er zijn mensen In zijn requisitoir gaf de ambte naar van het O.M. toe, dat er inder daad enkele mensen schijnen te zijn, .die over bijzondere geneeskundige gaven beschikken, doch het toepas- dor: tev sen daarvan is in strijd met de wet, en kan dus niet worden geduld. Ove rigens was de ambtenaar van mening dat er door niet-medische bevoegden veel beunhazerij en oplichterijen worden bedreven. De eis luidde vier maal driehonderd gulden boete, waarvan twee honderd voorwaarde lijk te zamen twaalfhonderd gulden waarvan achthonderd gulden voor waardelijk. „Onrecht". De verdediger betoogde dat er een sneltreinen in bestelling zijn. De voorraad goederenwagens verminder de vorig jaar van 23.070 tot 22.644 stuks. Driehonderdzeventien km. spoorweg wordt nu met vol-automa- tisch blok beveiligd waarbij de trein zijn blok dekt door het toegangssein op onveilig te stellen. Bij de N.S. werken 34.2954 employé's tegen 34.561 per 31 December 1952. Het Centraal Kerkcomité Vacantie heeft de collectief-sluitende bedrij- van geadviseerd de vacanitieweek 1954 vast te stellen als volgt: In sector 2 (t.w. de provincies Overijssel, Gelderland, Utrecht en Zuid-Holland, uitgezonderd de plaat sen Hoek van Holland, Maassluis, Vlaardingen, Schiedam, Kethel, Rot terdam en de plaatsen gelegen ten zuiden, resp. ten westen van de grenslijn, gevormd door de Nieuwe Waterweg het Scheurdiep Nieu we Maas de Lek de plaatsen Ameide en Meerkerk (deze twee plaatsen gerekend tot de 2e sector) Merwedekanaal beneden de Lek Gorinchem (deze plaats eveneens uit gezonderd) van 24 Juli31 Juli. De niet collectief-sluitende bedrij ven is verzocht de mensen zonder schoolgaande kinderen voor half Juli of na half Augustus vacantie te ver lenen. In het bijzonder dringt het Centraal Werkcomité Vacantie er op aan de periode van 15 Juli15 Augustus voor jongeren te blokkeren. Houtfabriek door felle brand getroffen In de nacht van Zaterdag op Zon dag, omstreeks kwart over twaalf, is in de houtbewerkingsfaibriek aan de Rechtvaart te Kaatsheuvel brand uit gebroken. Een grote hoeveelheid hout, dat in voorbewerking was voor de houten-hakkenfabricage voor de schoenindustrie, ging in vlammen op. De brandweer van Kaatsheuvel, Loon op Zand, Waspik en Sprang-Ca- pelle rukte uit en begon de brand met tien slangen op de waterleiding te bestrijden. Er kan nog weinig gezegd worden over de oorzaak van de brand en de aangerichte schade. Om half drie in de ochtend woedde 3e brand nog hevig. NACHTELIJKE OVERVAL OP STATIONSKANTOOR. Toen de 57-jarige adjunct-commies van de Nederlandse Spoorwegen J. K. Vrijdagnacht na het passeren van de laatste trein het kantoor vah het stationnetje Laan van Nieuw Oost-In- dië wilde afsluiten, hoorde hij geram mel aan de buitendeur. K. deed open en zag twee gemaskerde mannen staan die een dreigende houding aannamen en hem gelastten het aan wezige geld af te geven. De beambte, die zeer neurveus werd, gaf hieraan gevolg. Op bevel van de mannen, die een lantaarn aanstaken, aangezien het licht in het kantoortje reeds gedoofd was, liep hij naar de brandkast en maakte deze open, waarna de onverlaten er ƒ519 uit namen. Zij gelastten K. nog vijf minuten in het kantoortje te blijven en gingen er ijlings vandoor. De be ambte rende onmiddellijk naar een in de buurt gelegen cafétje om de po litie te waarschuwen. Deze was wel dra ter plaatse, waarbij bleek dat een van de overvallers om de aftocht te dekken de hoorn van de telefoon had afgerukt. Er wordt een diepgaand politie-onderzoek ingesteld. Knaapje drie uren tussen kratten beklemd gezeten De G.G.D. te 's-Gravenhage heeft Zaterdag naar het ziekenhuis West einde vervoerd een negenjarig jon getje uit de Teylerstraat. De knaap was op de Loosduinse weg met vrien- lacune in de wetgeving bestaat ten den aan het spelen geweest onder een aanzien van de beoefening van de dekzeil, wat op een aantal krat^n geneeskunde, waardoor zijns inziens met lege melkflessen lag. Op een ge- v, j:_ - atsiresr, nffPriKhk kantplden de kratter ten onrechte aan mensen die over paranormale gaven beschikken de ge legenheid wordt onthouden hun nut tige werkzaamheid te verrichten. Dit is een leemte die volgens pleiter spoedige voorziening behoeft. Pleiter concludeerde tot ontslag van rechts vervolging subs, een principieel ge ringe boete. geven ogenblik kantelden de kratten en de vriendjes vluchtten weg. Het jongetje raakte echter bekneld. Het ongeval werd gemerkt door het per soneel van de melkinrichting op het ogenblik dat men de kratten ging op laden. Zij troffen het kind kreunend aan. De jonen had drie uur in deze benarde positie verkeerd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6