Totale maansverduistering Dinsdagnacht Alastrim verbreidt zich niet Hoger personeel van particuliere bedrijven ROYAAL Federatiewedstrijden hebben goede indruk achtergelaten Roof van kerkcollecte bezorgde typograaf nieuw kosthuis De stijgende prijzen Zachte weer had gunstige invloed op St. Nicolaasaankopen in Nov. MAANDAG 18 JANUARI 1954 3E LEIDSE COURAN1 DERDE BLAD PAGINA 2 De maanverschuilt zich achjer de aarde In de nacht van Maandag op Dins dag (1819 Januari) zal de maan totaal worden verduisterd. Een half uur lang, van 3.17 uur tot 3.47 uur, zal de maanschijf geheel donker zijn (hoewel men haar nog wel kan zien; daarover straks); van 1.50 uur tot 3.17 uur zal men haar geleidelijk aan zien bedekken door de schaduw van de aarde en van 3.47 uur tot 4.14 uur kruipt ze weer langzaam uit die schaduw te voorschijn. Een maansverduistering ontstaat, als zon, aarde en maan zich op een rechte lijn in de wereldruimte be- i vinden. De aarde wordt altijd voor de helft door de zon beschenen; de andere helft is donker. Achter" die donkere helft (waar het dus nacht is) strekt zich tot ver in het heelal de j schaduw van de aarde uit en die schaduw heeft de vorm van een lan ge kegel. Gaat de maan aan nu door j die kegel, dan wordt de maan dus verduisterd; het zonlicht is niet meer In staat, het maanlicht te treffen. Dit is maa reen eclips van korte duur; er zijn er, die veel langer du ren dan een half uurtje. De duur van zo'n verduistering hangt namelijk af van de manier, waarop de maan de schaduwkegel van de aarde door loopt. De narde (welker middellijn 17.750 kilometer bedraagt) is veel „dikker" dan de maan, die een „tail- lemaat" van nog geen 3500 km heeft. Bijgevolg is ook de schaduwkegel van de aarde heel wat dikker dan de maanbol. die door deze kegel heenloopt (al neemt natuurlijk de dikte van die kegel verderop in het heelal steeds af; zij eindigt, zoals el ke kegel, in een punt). Nu kan de maan die kegel op diverse wijzen doorlopen: midden door, of dichter langs één der randen. Deze keer loopt zij rakelings langs de zuidelij ke rand; de passage is dus snel vol bracht, vandaar, dat de totale fase van deze verduistering maar kort duurt. Een gevolg van het feit, dat de maan deze keer zeer dicht langs de rand van de schaduwkegel van de aarde loopt, is, dat men op de zui delijke helft van de maanschijf (die wij in het dagelijks leven „de onder kant" noemen) zelfs tijdens het mid den van de totale verduistering nog enig grauwgeel licht zullen zien. De rode kleur, die men anders bij een maansverduistering te zien krijgt, is nu alleen te bespeuren op de boven kant, het noordelijke deel van de maanschijf. Dat de maan zelfS tijdens een to tale eclips toch nog zwak wordt ver licht en niet totaal onzichtbaar wordt, komt doordat zij via een om weg toch nog zwak door de zonne stralen wordt verlicht. In het alge meen volgt een lichtstraal in de ruimte een rechte lijn; zij kan daar echter van af worden geborgen, als zij op haar weg een obstakel van een bepaalde hoedanigheid ontmoet, dat haar weliswaar doorlaat, maar in een andere richting dan de oorspronke lijke. Zo'n obstakel vormen bijvoorbeeld de deeltjes waterdamp in onze damp kring. Het zonlicht, dat wil zeggen, die stralen van de zon, die vlak langs de aarde schampen, wordt van een bundel evenwijdige stralen toege knepen tot een bundel stralen, die spits toeloopt. Dit licht weet dus tóch nog de verduisterde maan te treffen. Het gaat hier om de rode stralen uit het zonlicht men kent de kleuren, waarin het zonlicht zich laat ontleden: rood, oranje, geel, groen, blauw, indigo en violet de zelfde, die wij ook zien bij een zons ondergang. Aan de wijze, waarop de maan zich tijdens de eclips door de scha duwkegel van de aarde beweegt zij wordt het eerst verduisterd aan de linkerrand en vangt na afloop ook het eerst aan de linkerkant weer licht op kan men zien, dat de maan zich „van rechts naar links" door die schaduwkegel beweegt. De maan loopt namelijk om de aarde van west naar oost. De dagelijkse draaiing van onze aarde zelf die ook van west naar oost gaat voltrekt zicl\ ech ter sneller en daardoor zien \ij de maan aan de hemel niet van west naar oost lopen, maar van het oosten naar het westen. dr S. Telia. GEHULDIGD. Enkele honderden Joodse Nederlan ders, die zich tijdens de oorlog dank zij de toenmalige secretaris-generaal van binnenlandse zaken, mr. dr. K,', J. Frederiks, vrijwillig konden laten in terneren in Barneveld en er na Mn deportatie naar Theresinstadt het leven afbrachten, hebben Zondagmid dag in een- reünie in hotel De Witte- brug mr. Frederiks gehuldigd. Hem werd met zijn echtgenote een reis naar Israël aangeboden en zijn toenmalige medewerker mr. S. Kloos terman, thans administrateur aan het departement van binnenlandse za ken een radiotoestel. PRIJS INDUSTRIEKOLEN „GELIJKGETROKKEN". De minister van Economische Za ken heeft besloten met ingang van 1 April 1954 het voor industriekolen bestaande systeem van toewijzingen in te trekken. Per 1 April a.s. zal eveneens voor deze kolen de prijs- en vrachtenegalisatieregeling worden opgeheven. Dit houdt in, aldus is van de zijde van het ministerie van Eco nomische Zaken medegedeeld, dat per 1 April de orijs van industrieko len wordt gelijkgetrokken met de prijs voor industriekolen in het ge hele gebied van de Kolen- en Staal gemeenschap. Boven de prijs komen dan nog de vrachtkosten, die al naar de afstand, variabel zijn. MAANSVERDUISTERING OP 18 JANUARI DIT ZOU GEBEUREN INDIEN OE AARDE GEEN DAMPKRING HAD EEN OAMPKRING HEEFT Strijdkrachten worden herïngeënt Op advies van de Vrijdag geïnstal leerde commissie van deskundigen onder voorzitterschap van de oud- voorzitter van de gezondheidsraad, dr. J. J. Brutel de la Rivière, is be sloten tot herinenting van het ge hele personeel der strijdkrachten, dat niet in het bezit is van een geldig Internationaal bewijs van inenting na 1 Januari 1951. De militairen van de zeemacht wonende of werkzaam in Den Haag of de randgemeenten, zijn Vrijdag en Zaterdag gerevaccineerd, voor zo ver zij langer dan zes maanden gele den gevaccineerd of gerevaccineerd zijn. Het burgerpersoneel van de zeemacht heeft het advies ontvangen zich te laten her inenten. Luchtmacht niet. Het militaire personeel van de luchtmacht is niet verplicht zich te laten herinenten. Zij die kunnen aan tonen, dat zy na 1 Januari 1951 in geënt of heringeënt zijn, mogen van of naar Den Haag of randgemeenten reizen. De poliklinieken der Haagse zie kenhuizen, zullen van vandaag af weer op de gebruikelijke uren voor het publiek geopend zijn, omdat men deze kan isoleren van de rest van de ziekeninrichtingen. Tot verdergaande maatregelen als sluiting van scholen, schouwburgen en verenigingsgebouwen evenals van het niet doen doorgaan van sport manifestaties acht men geen enkele reden aanwezig. De geneeskundige hoofdinspectie blijft het ziektever loop bepaald niet verontrustend ach ten. Het aantal patiënten aan de Zuid- wel is op 25 gebleven. In de barak ken aan de Stevinstraat zijn thans 12 personen in observatie. Het is onmogelijk gebleken het uit duizend personen bestaande perso neel van het grote gemeentelijke zie kenhuis aan de Zuidwal daar huis vesting te verlenen. De isolering van het personeel, voor zover niet werk zaam in de infectiebarakken, is daarom opgeheven. Wel is in do jeugdherberg Ockenburgh een nieuwe quarantaine ingericht, vooral bestemd als obser vatiepost voor het personeel van de Zuidwal, dat met alastrim-patiënten in aanraking is geweest. Emigranten. De directie van de Holl-Afrika- lijn heeft besloten, dat alle passa giers van het emigrantenschip „Wa terman", dat Dinsdag naar Zuid-Afri- ka vertrekt, tegen pokken moeten zijn ingeënt. Reeds meer dan 7000 personen zijn de afgelopen dggen heringeënt. De geneeskundige dienst is volkomen voorbereid op een nieuwe toevloed van degenen, die van deze gratis ge legenheid gebruik willen maken, in de komende dagen. Gebrek aan koe pokstof bestaat er allerminst: men heeft voor 2lA millioen personen in voorraad. ADMINISTRATIEKOSTEN RIJKSVERZ.BANK RUIM ƒ30 MILLIOEN. De totale administratiekosten van de Rijksverzekerringsbank en de Ra den van Arbeid, voor zover voor re kening van de door de Bank beheer de fondsen en de ziekenkassen van de Raden van Arbeid komende, be liepen in 1952 gezamenlijk ƒ30.085.184 tegen 30.733.065 over 1951. Hierbij zijn buiten beschouwing gelaten de kosten, ten laste komende van het Rijk en de Ziekenfondsraad ten be drage van ƒ3.589.294 in totaal. De totale administratiekosten der Bank blijken te zijn toegenomen van 12.194.547 in 1951 tot 12.372.754 in 1952, aldus het verslag over 1952. De gewijzigde omstandigheden in 1952 de rentestand op de onder handse markt daalde van bijna 3 pet. tot ca. 4 pet. terwijl de lagere pu bliekrechtelijke lichamen hun conso- lidatie-achterstand in fors tempo konden inhalen door gebruik te ma ken van de zeer grote opnemingsca paciteit van de markt brachten de Bank er toe haar voor belegging-vrij komende middelen lang uit te zetten, haar bezit aan kort en zeer kort lo pend beleggingsmateriaal voor een groot deel om tq zetten in langlopen de beleggingen eh tot-belangrijke be dragen te anticiperen op de in vol gende jaren ter beschikking komen de gelden. Aangezien bovendien de groei van het gezamenlijke vermogen der door de Bank beheerde fondsen zich in 1952 verder voortzette, wa ren de bedragen, welke werden be legd, aanmerkelijk groter dan die, welke uit aflossing en door verkoop werden ontvangen. BOSSCHE VEEMARKT TUBERCULOSEVRIJ. Van Woensdag 3 Maart af zal het verboden zijn op de Bossche vee markt runderen, die ouder zijn dan acht weken aan te voeren, wanneer bij deze dieren niet aanwezig is een verklaring afgegeven door of van wege een provinciale gezondheids dienst voor dieren. Tot de gezond heidscommissie voor dieren van de stichting voor de landbouw is het verzoek gericht de markt met Ingang van 3 Maart als tbc-vrije markt te willen erkennen. Door S.E.R. als gesprekspartner erkend Ook hoger personeel van particu liere bedrijven- wordt door de SER als officiële gesprekpartner erkend. Een der moeilijkste problemen, die gerezen zijn ten aanzien van de ver houding tussen werkgevers en werk nemers in het kader van de wet op de PBO en de wet op de Onderne mingsraden. is hiermee door een be slissing van de Sociaal-Economische Raad tot oplossing gebracht. Aanvankelijk werd het standpunt gehuldigd, dat bij het overleg tussen werkgevers en werknemers alleen die werknemers-organisaties zouden kunnen worden ingeschakeld, die aangesloten waren bij een der er kende, in de Raad van Vakcentrgjen samenwerkende centralen. Het ho ger personeel in het particuliere be drijf zou dus geen stem hebben in het overleg tussen werkgevers en werknemers. Het dagelijks bestuur van de SER heeft overwogen of ook organisaties aan het overleg kunnen deelnemen, die niet zijn aangesloten bij een er kende centrale. Dit heeft geleid tot het opstellen van nieuwe richtlijnen voor de representaviteit, waarin de mogelijkheid is geschapen, dat ook niet aangesloten organisaties repre sentatief worden verklaard. De SER heeft gisteren deze richt lijnen aanvaard. In elk geval zal nu zowel het hogere personeel in par ticuliere bedrijven als het NVC ge- Nachtelijke aanrijding Bromfietser gedood Een 58-jarige landbouwer uit Elle- com js in het holst van de nacht bij hotel de Gouden Leeuw te Laag- keppel door een taxi gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer stak per bromfiets de weg over. Hij was in gezelschap van zijn echtgenote, dochter en schoonzoon naar een feestje te Zei- hem geweest. Klein meisje deelde bankbiljetten rond Vrijdag kwam een bewoonster \an de Spreuwenlaan te Den Haag bij de politie een bankbiljet van 25, deponeren, dat zij in haar brievenbus had gevonden. Nauwelijks was zij vertrokken of haar buurdame kwam eveneens een bankbiljet van 25,brengen, dat ;ook bij.haar in de bus was gestopt. Even later ontving een andere be woonster van de Spreeuwenlaan be zoek van de ouders van een vrien dinnetje van haar achtjarig doch tertje. Deze ouders kwamen een bankbiljet van 25,terugbrengen, dat hun kind van de achtjarige had gekregen in ruil voor een stukje speelgoed. De moeder van de achtja rige greep toen naar haar handtasje en bemerkte dat daaruit vier bank biljetten van 25,waren verdwe nen. Naar het vierde verdwenen bil jet wordt thans nog een onderzoek ingesteld. hoord worden bij dé voorbereiding van bedrijfschappen en commissies. De erkenning van representativi teit, zo staat uitdrukkelijk in de richtlijnen, betekent niet noodzake lijk recht op representatie. Naar de geneesknudige hoofdinspec teur van de volksgezondheid ons me dedeelt, bedraagt het totale aantal gevallen van alastrim thans 27, ter wijl 11 personen in observatie wor den gehouden. De twee gevallen die er sinds Zaterdag bij zijn gekomen, zijn uit de observatie-afdeling afkom stig. Geen van de tot nu toe gecon stateerde gevallen laat zich ernstig aanzien. Handige dief benutte Nieuwjaarsreceptie Koffer verdwenen uit Duitse ambassade-auto Een bijzondar handige dief heeft tijdens de onlangs gehouden Nieuw jaarsreceptie in het Koninklijk Pa leis op dc Dam te Amsterdam kans gezien uit de auto van de Duitse ambassade een koffer met kleding stukken en documenten te stelen. De diefstal moet geschied zijn, toen de chauffeur zich heel eventjes ver wijderd had en is aan de aandacht van het vrije sterke politiecordon ontdaan. Alhoewel de politie onmid dellijk een speutrocht begonnen is, ontbreekt tot nu toe ieder spoor van de dader. VERLAGING RICHTPRIJS VOOR BACONVARKENS. Met ingang van 10 Januari 1954 heeft, zoals bekend is, de twee maandelijkse herziening van de kost prijs voor baconvarkens door LEI zijn beslag gekregen. Volgens de berekening van het Landbouw Economisch Instituut is de kostprijs met 0.04 verlaagd, te weten van 1.89 tot 1.85 per k.g. geslacht gewicht. Deze verlaging is. naar de Stichting voor de Landbouw mededeelt, een gevolg van een da ling van de prijzen der mengvoeders in de maanden November en Decem ber. Deze daling is enerzijds ver oorzaakt door een kleine daling van de prijzen der grondstoffen, doch an derzijds vooral door het feit, dat het LEI voor deze herberekening is uit gegaan van de nieuwe CLO-samen- stelling van 18 September 1953. Zweedse kinderafdeling voor Zeeuws ziekenhuis Burgemeester D. van Heyst van Dirksland, voorzitter van het Paulina van Weelziekenhuis aldaar, heeft de verblijdende mededeling ontvangen, dat de Zweedse organisatie Radda Barnen" (red de kinderen) een half millioen gulden heeft geschonken voor uitbreiding van het gecombi neerde ziekenhuis Paulina van Weel en Bethesda met een kinderafdeling met ongeveer twintig bedden. Deze Zweedse organisatie heeft reeds veel goed gedaan voor de kin deren in het rampgebied. Het Paulina van Weelziekenhuis te Dirksland is gesticht in 1934 met een legaat van wijlen mej. Paulina van Weel te Den Haag. Met de bouw van de nieuwe afdeling zal spoedig wor den begonnen. De benodigde instrumenten ter waarde vaji 73.500,zullen recht streeks uit Zweden worden gezon den. Steen door spiegelruit 25 horloges gestolen Zaterdag ca. drie uur is een steen geworpen door een etalageruit van een horlogezaak te Amsterdam. Dc dader heeft kans gezien 25 horloges ter waarde van ongeveer duizend gulden te bemachtigen. Twee voorbijgangers, die glasge rinkel hoorden, hebben een achter volging ingezet, doch in de Plantage Middenlaan raakten zij het spoor kwijt. De man is in de richting Oost verdwenen. R.K. Bond van Muziekgezelschappen De prachtige geest, welke In de R.K. Bond van Muziekgezelschappen in Zuid-Holland heerst, kwam ook gisteren weer tot uiting, waardoor de jaarvergadering, gehouden te Leiden in „de Harmonie", een zeer vlot en gezellig verloop kreeg. Toen de voorz., de heer C. A. Vol- gering de vergadering opende, ble ken er 23 afdelingen aanwezig te zijn. Na de gebruikelijke welkomst woorden deelde de voorz. mede dat de geest, adv., deken v. d. Meer, niet aanwezig kon zijn, en dat ook de plaats van de penn., de heer J. L. Weijers, onbezet zou blijven, omdat deze ziek was. De verschillende zaken werden op gesomd, welke in 1953 bijzondere aandacht hadden gevraagd. Zeer bij- Hij „hielp" zijn hospita bij het tellen Bevestiging van het vonnis in eer ste aanleg, dat wil zeggen tien maan den gevangenisstraf met aftrek, heeft de procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's Gravenhage geëist te gen de typograaf G. Hem was ten laste gelegd dat hij op 17 Augustus 1953 zich aan diefstal had schuldig gemaakt. Hij had 'zijn kostjuffrouw geholpen bij het tellen van de collecte der R.K. kerk aldaar. Op een gegeven ogenblik had hij zich de zak met dubbeltjes toegeëigend. Verdachte was in hoger beroep ge komen omda thij in April zijn exa men voor typograaf moest atfleggen en hij dit gaarne wilde doen. Als getuige werd gehoord een toe zichthouder, die enkele inlichtingen gaf en op een desbetreffende vraag verklaarde nooit iets abnormaals bij verdachte te hebben geconstateerd. De procureur-generaal vond geen termen aanwezig om de straf van verdachte, die reeds zes veroordelin gen achter de rug had, te verlagen. Hij wilde deze ook niet verhogen omdat men, naar zijn zeggen, „de kat ARBEIDER GEDOOD DOOR AFGEBROKEN KRAAN. Vanochtend was men in Dordrecht bezig met een loopkraan kolen voor de gasfabriek te losten uit een aan de Merwekade liggend schip. Plotse ling brak een stuk van de kraan af. Het kwam terecht op de 53-jarige arbeider P. Koenraadt, die zich in het ruim van het schip bevond. De man was op slag dood. wel zeer dicht bij het spek -had ge- zee".. De raudsvrouwe van C., zeido dat verdachte haar had verteld, dat de neiging om te stelen hem op een ogenblik te machtig was geworden. Hij nam een zak weg, die dubbeltjes bevatte. Hij had ook een zak met kwartjes kunnen pakken. Zij vroeg haar cliënt een kortere straf, waar door deze in staat zou zijn het exa men af te leggen, waarvoor hij thans practisch klaar is en dat hem teri goede zal komen voor zijn verdere leven. Uitspraak over 14 dagen. In de centrale organisatie van werkgevers en werknemers is vorige week overlég gepleegd in verband met de talrijke prijsstijgingen, die als gevolg, van de laatste loonronde, wor den doorgevoerd. De Stichting van de Arbeid zal zich Vrijdag a.s. over dit probleem nader beraden, ook over de vraag, of eventuele maatregelen noodzake lijk zijn. MEISJE VERMIST. De commissaris van politie to Zut- phen verzoekt namens de ouders op sporing, aanhouding en terugbren ging van de minderjarige Johanna Charlotte Smit, geboren te Gronin gen 28 September 1942, wonende te Zutphcn, die op 16 Januari 1954 te 16 uur de ouderlijke woning heeft verlaten en tot nu toe niet is terug gekeerd. Een ongeluk wordt ge vreesd. Z Afzet van schoeisel daalde sterk Het voor de maand November zeer zachte weer heeft op de omzetten van het midden- en kleinbedrijf in een aantal branches invloed uitge oefend. In enkele gevallen, zoals bij voorbeeld voor schoeisel, was dit in nadelige zin. De audus bespaarde gel den werden echter, althans ten dele, besteetd voor aankopen voor St. Ni- colaas. hetgeen tot gevolg had, dat in een aantal branches, als de detail handel in parfumerieën en die in sportartikelen, t.o.v. November 1952 een niet onbelangrijke omzetver- meerdering werd geboekt. Ook in de kantoorboekhandel, de detailhandel in meubelen en de handel in ijzerwa ren en gereedschappen waren de No- vember-omzetten in 1953 aanzienlijk hoger dan die in 1952. Uit het cijfermaeriaal, dat door het Economisch Instituut voor de Mid denstand is gepubliceerd met betrek king tot het omzetverloop In het midden- en kleinbedrijf gedurende November 1953, kan worden gecon cludeerd, dat de omzetbeweglng ln deze maand niet voqr alle branches bevredigend kun worden genoemd. Vooral in de boekhandel, do schoen- handel en het bakkersbedrijf werden omzetten geboekt, welke beduidend lager waren dan die in de overeen komstige maand van 't voorafgaande Jaar., Bij de beoordeling van deze gege vens dient echter wel te worden bedacht, dat eventuele verminde ringen van de geldomzetten voor een belangrijk deel moeten worden toe geschreven aan do omstandigheid, dat November 1952 vijf Zaterdagen telde en November 1953 slechts vier. Uiteenlopend. Dc omzetontwikkeling in duur zame consumptiegoederen liet in November jl. in de verschillende branches liep onbelangrijk uiteen. Een omzetdaling viel te constate ren in de boekhandel (14 pet.), in de detailhandel in schoeisel( 11 pet.) en in het rijwielbedrijf (2 pet.). In de schoenhandel was dit voornamelijk gen gevolg van de voor deze branche ongunstige weersomstandigheden, waardoor met name de Omzetten in pantoffels, overschoenen, etc. bedui dend lager waren dan in de over eenkomstige maand in 1952. Daarehtegen werden in de kantoor boekhandel, de handel in ijzerwaren en gereedschappen en de detailhan del in meubelen en in sportartike len aanzienlijke omzetstijgingen ge boekt, en wel van reap. 12 pet., 12 pet., 11 pet. en 10 pet. De omzetten in textlelwaren en huishoudelijke artikelen waren 5 pet. hoger dan in November 1952, hetgeen zeker niet onbevredigend mag heten. Vergelijkt men de Indexcijfers over November 1P.53 met die over de daar- aanvoorafgaande maand, dan consta teert men, dat weer belangrijke facto ren hun invloed op deze omzet-ont- wikkeling hebben uitgeoefend. In de eerste plaats was er een tendenz tot verlaging dor omzet, veroorzaakt door het feit, dat November een Zaterdag minder telde dan October. Anderzijds waren de aankooen voor St. Nlcolaas oorzaak, dat in November jl. ten op zichte van October ln een aantal branches omzetstijging werden be haald. Do grootste omzetvermeerdering werd geboekt ln de detailhandel in huishoudelijke artikelen (36 pet.), sportartikelen (15 pet.) en kantoor behoeften (15 pet.). Een geringe stij ging kon worden geconstateerd voor de banketbakkerijen, boekwin kels en parfumeriezaken. Sterke om zetdaling werd geboekt in de slage rijen, de schoenzuken en in de han del in ijzerwaren en gereedschap pen. Daarnaast ook in een aantal branches waar dit verschijnsel jaar lijks als een normale seizoenfluctua tie optreedt, zoals in meubelwinkel!, rijwielzaken on opticiensbedrijven. zonder ging de voorz. in op de vorm der federatiewedstrijden. Het is ge worden een kampioenswedstrijd, die bij wijze van proefneming was ge houden. En de nagelaten indruk de- zer wedstrijd is alleszins gunstig. Dat deze vorm na lange studie en veel overleg gekozen werd vond zijn oorzaak in het zoeken naar een soort wedstrijd, die voor de federatie re presentatief kan zijn. Aan de daar geleverde prestaties moet het peil ge weten kunnen worden, waarop onze katholieke muziekverenigingen staan. In dit verband sprak dc voorz. geest driftige woorden van gelukwensen lot de beide verenigingen, die aan deze wedstrijd hebben deelgenomen n.l. „St. Matthias" te Warmond en „Pius X" te Poeldijk. Contract met Buma Bij de mededelingen behandelde de voorz. een aantal punten o.a. het nu definitief geworden contract met Buma. Voor de R.K. Bond Z.H. zal contract B. gelden. Verder de Mi nisteriële commissie die is ingesteld en i® samengesteld uit 2 leden van elk der 4 in Nederlnnd bestaande fe deraties. Met instemming werd ge wag gemaakt van de subsidie welke het rijk via het departement van O. K. en W. aan de organisaties voor harmonie en fanfare zal toekennen. Hiervoor ia een bedrag van 30.000 uitgetrokken. Het verbeterde orgaun van de R.K. Federatie word ernstig in de belang stelling aanbevolen. Ook werd nog medegedeeld, dat do omzetting dei- Bond in een Stichting haar beslag heeft gekregen. Door de sccr., de heer J. v. Dijk uit Llsse werd hierna een prachtig ver zorgd jaarverslag uitgebracht. In deze bond zijn nu circa 150 mu zikanten. die een diploma A, B, C of D behaalden. De bond telt mo menteel 33 aangesloten verenigin gen. Het financiële verslag werd bij afwezigheid van de penningmeester, de heer Woijers, nu voorgelezen door de voorz. Hieruit bleek, dat er een batig saldo geboekt was. De begroting voor 1954 vroeg geen bespreking en werd ook met alge mene stemmen goedgekeurd. Hierna volgde een korte pauze. Het tweede gedeelto ving uan met de vertoning van een filmopname van het zilveren feest van de Bond. Het was een aardige en gewaardeer de attentie van de heer van Wely, ulo de film had vervaardigd. Bij de bestuursverkiezing werd het aftredende bestuurslid de heer J. V. d. Schot uit Delft herkozen. In de vacature Th. v. Meurs te Zooterwou- de, die niet meer beschikbaar was, werd voorzien door dc verkiezing van de heer G. W. Warmonhoven uit Noordwijk. Op voorstel van het be stuur zullen er ook dit jaar weer muziekexameng worden gehouden. Voor het organiseren van het con cours 1954 had zich nog goen gega digde gemeld. Uit de besprekingen volgde echter dc mogelijkheid dat „St. Adrianus" te Naaldwijk bij haar 25-jarig bestaan dc organisatie op zich zal nemen. In de verificatiecommlssic voor 1954 werden benoemd dc verenigin gen Voorschoten en Voorhout.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5