Uiös€^hutspot Burgemeester Van Kinschot: *4953 is een rustig en gunstig jaar geweest Vele oude en nieuwe kwesties wachten in 1954 op een oplossing Storing in electriciteits- voorziening in het Westen „St. Deusdedit", afd. Leiden, vierde het 40-jarig bestaan W ord t pater T itus Brandsma een Nederlandse heilige? Laboratorium nam hartelijk afscheid van H. v. d» Starre MAANDAG 18 JANUARI 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BI AD - PAGINA 3 Nieuwjaarsrede in Leidse gemeenteraad Bij de aanvang van de hedenmid- dag gehouden vergadering van de Leidse gemeenteraad heeft burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot de gebruikelijke nieuwsjaarsrede uitgesproken, waarin hij een terug blik wierp op bet afgelopen jaar en daarbij even stilstond bij de grote waterramp, die een prachtig hulp betoon van Leiden aan Nieuwe Ton- ge tot gevolg had. De burgemeester releveerde bovendien, dat 1953 een nieuwe gemeenteraad gebracht heeft. Overigens is het jaar in betrekkelij- kerust verlopen. In hett onderstaan de geven we enkele passages uit de verdere rede weer. In de eerste vergadering van 1953 viel een besluit omtrent de verleg-1 ging van Rijksweg 4b, welke omleg-1 ging een harmonische ontwikkeling orzer gemeente waarborgt. De vol ledige afwikkeling van deze aange legenheid kan dit jaar worden tege moet gezien. Waren aan het eind van 1952 de donkere wolken boven de kapitaal markt langzaam maar zeker opge klaard, in het afgelopen jaar heb ben zich geen wolken aan de hemel vertoond en het ziet er niet naar uit, dat de-lucht in dit opzicht in het ko mende jaar betrekken zal. Trouwens in het algemeen kan men zeggen, dat 1953 een gunstig jaar is geweest. De financiële positie is niet slecht te noemen; we hebben het hoofd bo ven water kunnen houden, hoewel gezegd moet worden, dat de gemeen ten van hogerhand niet veel water krijgen om in rond te zwemmen. In tussen valt het op, dat de financiële verhouding met het Rijk nog steeds niet geregeld is. De in de tweede helft van 1952 reeds ingetreden verbetering van de situatie op de arbeidsmarkt zette zich in 1953 voort. Het verloop van het bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau geregistreerde direct beschik bare aanbod van mannen (geheel werklozen en D.U.W.-arbeiders teza men) vertoonde dan ook een gunstig beeld. De werkgelegenheid nam in het af gelopen jaar aanmerkelijk toe door de verbetering van de conjunctuur, welke zich in bijna het gehele be drijfsleven heeft voorgedaan. In het bijzonder kwam dit tot uiting in de metaalnijverheid, in de textielin dustrie en de bouwnijverheid. Het algemene beeld van de ar beidsmarkt in 1953 stemt dus tot grote tevredenheid en wettigt een zeker optimisme ten opzichte van de ontwikkeling in 1954. In het licht van het voorgaande is het te begrijpen, dat het aantal ondersteunde armlastigen in 1953 niet ongunstig afstak bij dat in 1952. ber hebben een toename van het aantal gevallen van diphtherie te zien gegeven. Voorshands is er ech ter geen reden tot ongerustheid. Als voorzorgsmaatregel werd overge gaan tot vaccinatie op 'grote schaal van schoolgaande en niet-school- gaande kinderen. Voor de woningbouw was 1953 een goed jaar. Rond 650 nieuwe wo ningen, dat is circa 150 meer dan in het voorgaande jaar werden in 1953 aan de woningvoorraad toegevoegd. Op 9 Mei 1953 werd de 2000ste na de oorlog gebouwde woning in gebruik genomen. Een en ander verklaart, het dieptepunt hebben gepasseerd; niettemin blijft de bestijging van de berg, die naar het hoogtepunt voert, dat we op het punt van huisvesting een moeilijke zaak. Vermeldenswaard is zeker ook het principe-besluit in zake de bevordering van de parti culiere bouw. Het onderwijs heeft ook in veler lei opzicht de aandacht gevraagd. 7,3% bedroeg en voor de gasfabriek 1,2%. Dit laatste percentage had be langrijk hoger kunnen zijn, waren de laatste maanden niet zo uitzon derlijk zacht geweest. Belangrijker is echter, dat de gemeenten Alphen aan den Rijn, Lisse en Hillegom voor de gasvoorziening tot het Leidse ver zorgingsgebied zijn gaan behoren. Half Juni werd begonnen met het verwerken van kraakgas van de B. P.M. Ook de ui.breiding van de elec- trische centrale maakte goede voort gang, zodat op 29 October de eerste nieuwe turbogenerator in proefbe drijf kon worden genomen. Voor de politie onderscheidde zich het jaar niet ongunstig van zijn voorgangers. Van een toename van de criminaliteit kan niet worden ge sproken. Noemenswaardige versto ring van de openbare orde en sta kingen kwamen nietvoor. Wel blijft het tekort aan personeel als gevolg van het feit, dat van Regeringswege geen uitbreiding wordt toegestaan, een ernstig probleem. Ook de brandweer behoefte niet va ker in het geweer te komen dan an dere jaren. Grote branden kwamen niet voor, hetgeen te danken is aan Wethouderssalarissen Tijdens afhandeling van de agenda werd met alg. stemmen alleen de 2 communisten stem den tegen) het voorstel van de burgemeester aangenomen, om het salaris van de wethouders op 8.600,per jaar te brengen. Enkele diensten hebben dit jaar stilgestaan bij een verblijdende feit De viering van het 50-jarig bestaan van het Openbaar Slachthuis ligt ieder nog vers in het geheugen. De dienst voor Sociale Zaken zag een lang gekoesterde wens, n.l. een be hoorlijke en doelmatige huisvesting, in vervulling gaan. Hiermede kwam een oude zaak te oplossing. Ook enkele andere oude zaken werden opgelost. De oudste is onbe twist de afkoop van de Warmonder- tol, waaraan ook de gemeente Lei den haar tol betaalde. Voorts werd de bestemming van het Gravensteen eindelijk geregeld; de kwestie Zand- voort werd beslecht; het welstands toezicht werd in nieuwe banen ge leid; het schouwburgvraagstuk werd aangepakt. Het is te hopen, dat ook in het nieuw begonnen jaar verschillende oude kwesties tot een einde worden gebracht. Anderzijds zullen veel nieu we zaken moeten worden aangesne den. Er wacht d" Raad, het college van Burgemeester en Wethouders en de ambtenaren nog een zware taak. het sneue uitrWen en de perfecte mobilifooninstallatie voor de bericht geving met name heeft de ramp nacht dit aangetoond maar ook aan de preventieve werkzaamheden van de brandweer. Het materiaal voldoet voorts aan de te stellen eisen, zodat de dienst in overeen stemming is met de norm, die voor een gemeente als Leiden mag wor den gesteld. Wel wordt onder ogen gezien, of niet moet worden overge gaan tot uitbreiding van personeel en aanvulling van de mobilofoon-ap- paratuur. Belangrijk B-B.-jaar. wat zijn taak is Blijkens de laatste begrotingsdebatten leeft deze vraag bij de raadsleden zeer sterk, zij het dat het nog niet tot een gelijklui dend antwoord kwam. In ieder geval dient de Raad te zijn en te blijven het hoofd van de gemeente. Gelijk een verkeersagent deze vergelijking is afkomstig van prof. Van Poelje geeft de Raad richting aan het beleid er verleent hij aan het één voorrang boven het andere. Men zal goed in het oog moeten houden, dat het hier inderdaad gaat om richting geven en voorrang verlenen en niet in de eerste plaats om con- Ook de B.B. beleefde een belangrijk trole uitoefenen op wat anderen jaar. De organisatie kreeg n.l. vorm. j doen Weliswaar zijn Burgemeester Niet alleen, dat de A-kring Leiden door het treffen van een gemeen schappelijke regeling tussen de bur gemeesters van Oegstgeest en Lei den in werking trad, ook de opbouw Twee schoolgebouwen, te &VenTe van het apparaat werd tachtig nieuwe kleuterschool aan de Dam- laan en de heringerichte meisjes school voor ULO werden in gebruik genomen. Een speeltuin in de Mors en een op het terrein van de v.m. ka- toenfabriek werden opengesteld. Niet alleen het Nijverheidsonder wijs onderging uitbreiding, maar ook de nijverheid zelf. Grond werd o.m. beschikbaar gesteld voor de N.V. Louis Keunen en de fa. Deckers. We beleefden de feestelijke opening van het fabriekscomplex aan de Tok- heim N.V. De gemeente zegde haar medewerking toe aan de Royal Ty pewriters N.V., die sindsdien met de productie is aangevangen. Ook de markten vertoonden een gunstig beeld, met name de vee markt en de vette varkensmarkt. De kaasmarkt vertoonde, vergele ken met 1952, een daling van circa 10%, die echter niet verontrustend Goede gezondheid. worden genoemd, omdat zij eer. gevolg is van het kleiner wordende De gezondheidstoestand van de be- aantal zelfkazende boeren. Uitbreiding1 Lichtfabrieken. voortgezet, Gelukkig heeft de oproep, die ik vorig jaar van do^ie plaats tot de bevolking richtte, om zich be schikbaar te stellen voor dienstne ming, goede weerklank gevonden; dit stemt tot dankbaarheid en ik ver trouw, dat de bereidheid zal blijven en zal toenemen. Belangrijke hoe veelheden materieel werden van rijkswege ontvangen, terwijl de raad gelden beschikbaar stelde voor de uit rusting van de blokploegen. De finan ciering en de verdeling van de daar uit voortvloeiende lasten tussen Rijk en gemeente blijft nog steeds de aan dacht vragen. en Wethouders volgens de wet ver plicht Jegens de Raad verantwoor ding af te leggen omtrent het door hen gevoerde bestuur, doch belangrij ker is de v/ettelijke bepaling, die de Raad in beginsel aanwijst als hèt or gaan, dat de huishouding der ge meente regelt en bestuurt. De taak van een verkeersa?ent is nu eenmaal een andere dan die van een agent van straatdienst, die zich meer met controle er» toezicht bezig houdt. Sprak ik zoeven van een zware taak, zij is ook schoon. Het kan niet anders, of ieder die er bij betrokken is, wordt er door geboeid. Men beseft ten volle, dat he de moeite waard is zich in te spannen. Ik wens u dan ook allen toe de kracht en de lust om uw taak blijmoedig te vervullen. Dan zal het onder Gods zegen waarachtig wel gaan! volking in het afgelopen jaar kan over het algemeen gunstig genoemd worden. Begonnen werd met een OOK LEIDEN ZONDER LICHT Bescheiden feest wegens het ramp-offer Toen iedereen verledgn jaar de beurs opende en gaf wat hij missen kon soms nog meer zelfs vond men dat heel gewoon, want het was voor de slachtoffers van de waterramp Men voelde z'n gift nauwelilks als een offer gevoerd worden. Dit is zeker lot van de duizenden in het ramp gebied. Maar nu we een jaar verder zijn, het ergste leed geleden is en het normale leven zich reeds lang hersteld heeft, nu kan de gift van verleden jaar nog wel eens als een offer gevoeld worden. Dit ie zeker ook het geval geweest bij de R. K. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf „St. Deusdedit", afd. Leiden, die Zater dag het 40-jarig bestaan voerde. Het bestuur besloot in Februari spontaan de kas te ledigen in die van het ramn-comité, met het gevolg, dat de jubileum-viering nu op zeer beschei den schaal geschieden moest. Een offer overigens, dat met blijmoedig heid gedragen werd, zoals wi,1 Zater dag op de feestavond in het St. Leo- nardushuis aan de Haagweg hebben kunnen constateren. Het zaaltje was propvol met leden en hun dames toen voorzitter J. H. Hogeling het welkomstwoord sprak „Eurioides" speelde „Rebecca" ÏVAPHNE DU MAURIER HEEFT '"ongeveer vijftien jaar geleden met de aardige thriller Rebecca enig stof doen opwaaien. Zij zou echter reeds lang weer vergeten zijn, als film en toneel zich niet over haar ontfermd hadden en haar aanzetten tot het schreven van enkele nieuwe bestsel lers, die echter litterair gesproken zelfs het vermelden in een damesblad rauwelijks waard zijn. Het ware in derdaad beter geweest als zij met Re en er aan herinnerde, dat dit feest tevens diende ter viering van het gouden feest van de diocesane bond. De nieuwe geestelijk adviseur, pa ter S. Keulaerds, O.F.M., vond het feest een geschikte gelegenheid om zich aan zo'n grote verzameling le den vooe te stellen. Hij deed dit met een korte toespraak waarin hij de leden aanspoorde hun bond trouw te blyven. Vervolgens sprak de heer L. Elfe- rinjc, lid van het hoofdbestuur. Hij herinnerde er aan, dat Leiden reeds 50 jaar geleden een eigen afdeling had, die echter „over de kop" ge gaan was. Veertig jaar geleden »verd het opnieuw» geprobeerd, toen met meer succes, zoals uit dit jubileum bleek, S^r. wekte de leden op tot actief lidmaatschap, omdat er nog veel bereikt moet worden, o.a. de toepassing van de P. B. O. Hij hoopte, dat vooral de jongeren hun krachten zouden ontplooien en aldus de oude ren, die voor hen de kastanjes uit het vuur gehaald hebben, niet teleur stellen. Tenslotte bood de heer D. Haver- korn, voorzitter van de Leidse K.A.B., zijn gelukwensen aan. Ook hij wekte op tot volhouden van de strijd om een beter bestaan, waarvoor in de eerste plaats de jongeren zich moe ten inspannen. Vrolijk programma. Daarna kwam aan de beurt het Residentie-cabaret „Mozaïek", dat onder het motto „Hou 's even vast", een vrolijk programma presenteerde van conférences, schetsjes en mu ziek. Voor 't laatste zorgden de „Two In Harmony", twee jongens met een guitaar, die in Leiden reeds vaak zijn opgetreden en met hun liedjes veel succes hadden. De leider, Nic. Vink, babbelde de nummers gezellig aan elkaar en kwam er steeds beter becca genoeg verdiend had, om voor jni met zijn liedjes. Bovendien de rest van haar leven rustig te gaan leven, zoals indertijd Margaret Mitt- chell na het schrijven van „Gejaagd door de wind". Maar dit terzijde, het feit doet zich nu eenmaal voor, dat amateurtoneelgezelschappen zich nog steeds tot „Rebecca" aangetrokken voelen en deze dame keer op keer ten tonele voeren. Zaterdag bijvoorbeeld is het toneel gezelschap „Euripides" met dit stuk in zee gegaan, helaas echter op een wijze die menig rechtgeaard zeeman .de haren te berge zou doen rijzen. Dat er nu bepaald slecht gespeeld werd kunnen we niet zeggen, maar gaven „The Yippi Ahoy Boys" een musicale show, die er zijn mocht, al was het podium er een beetje te klein voor. Tijdens de pauze spraken we nog even met voorzitter Hogeling, die vertelde, dat de afdeling thans 51 leden telt; het schommelde voordien steeds om de 45, maar de propaganda- actie ter gelegenheid van het gouden feest van de diocesane bond had enige winst opgeleverd. Er wordt nog mee verder gegaan, maar het contact is zeer moeilijk, omdat zij, die voor het lidmaatschap in aanmerking ko men, over de hele stad verspreid wo men was in vele gevallen zo weinig nen en men elkaar nauwelijks kent. rolvast, dat het er op een gegeven 1 Het bestuur zet echter door en zal moment op leek, of de souffleur de niet rusten voordat alle kath. arbei Voor de Stedelijke Fabrieken van systematisch onderzoek van de be- j Gas en Electriciteit volking op tuberculose. De dselna- langrijk jaar. Niet in de eerste plaats me aan dit onderzoek is bevredigend, door de toename van de productie, De maanden November en Decern- die voor de Electriciteitsfabriek 26 Januari lezing in Leiden Wat uitzonderlijk goed is, moet van verre komen, van verre landen of uit een ver verleden! Men zou zich kunnen afvragen, of deze gedachte, die sterk in ons volk leeft, voort komt uit een ons, Nederlanders, aan geboren minderwaardigheidsgevoel Ook wanneer wij over heiligheid .«preken, denken wij aan Italianen, Spanjaarden of aan welke andere nationaliteit dan ook, maar in de laatste plaats aan ons eigen volk. En toch waren en zijn er in ons mid den gelukkig mensen, die Onze Lie ve Heer heilig bemind hebben en Hem op heldhaftige wijze hebben gediend. Dit echter is niet het enig nodige om tot een Zalig- en Heiligverkla ring te komen. Men hoort wel eens beweren, dat ons volk zo weinig heilig-verklaarden uit haar midden zag voortkomen, omdat het geen wonderen durft te vragen. In alle geval, indien wij de vreugde willen smaken, dat zij, die er naar geleefd hebben, ook tot de eer der altaren verheven worden, dan moeten wij hen ook leren beminnen, door ken nis te nemen van de wijze, waarop zij hebben uitgeblonken, dan moe ten wij hun voorbeeld ook tot ons laten spreken, hen eren door te trachten hun voorbeeld na tè volgen. Wanneer ooit iemand uit dit oog punt onze belangstelling verdiend heeft, dan is dit thans wel zeer ze ker het geval met pater Titus Brandsma, die tot 1942 hoogleraar was aan onze Katholieke Universi teit te Nijmegen en die na een ge vangenschap in het „Oranjehotel" te Scheveningen en in het concentra tiekamp te Amersfoort tenslotte de martelaarspalm verwierf in het be ruchte Dachau. Pater Titus Brands ma is dus niet alleen een zoon van ons eigen volk, maar ook een man van onze tijd. Katholiek Leiden krijgt nu de ge legenheid hem de belangstelling te geven, die wij hem waarlijk ver schuldigd zijn. Op Dinsdag 26 Ja- Vannacht omstreeks kwart voor 1 Qcq u"1 drie is in enkele plaatsen de electri- een oe- cifeitsvoorziening enkele ogenblik ken uitgevallen ten gevolge van een j storing in dc koppellijn LeidenVel- zen. Later in de nacht heeft deze I storing zich herhaald. Zij ging toen gepaard met een storing in de kop- peling UtrechtAmsterdam. De on- derbreking in de electriciteitsvoor- ziening heeft zich o.a. voorgedaan in Rotterdam, Den Haag. Leiden, Vel- zen, Amsterdam en Hilversum. wijken deed vanmorgen herinneren aan de oorlogsjaren. Er brandden geen lampen in de huizen en men behielp zich met kaarslicht. Zelfs de trams reden niet tussen kwart voor acht en kwart voor negen, zodat vele reizigers vertraging ondervonden. hoofdrol had. Jammer genoeg was deze in de zaal echter slecht te ver staan! Een en ander werkte dermate storend, dat ook de beter op dreef zijnde spelers ernstig van dit tempo verlies te lijden hadden. Het was echter vooral Willy v. d. Wijngaard in de rol van de nieuwe mevrouw De Winter, die ons soms de na righeid deed vergeten. Haar creatie v/as knap en volkomen verantwoord. De Beatrice van Mieke Buising wist zich in dit gezelschap goed staande te houden, terwijl ook Wim Bitter zich van de zo nu en dan heersende sprakeloosheid weinig aantrok en van de rentmeester een sympathieke en kalme verschijning maakte. Rest ons verder nog te noemen een knappe bijrol van Joh. Buising en het keurig verzorgde décor. Al met al echter een slappe vertoning, waarin pittig (en overbodig veel) gevloekt werd. ders in de land-, tuinbouw- en velbedriiven deel uitmaken van „St. Deusdedit." UTRECHTSE UNIVERSITEIT Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaande voor het candidaats-examen tandheelkunde, de heer K. J. Westra uit Leiden. Laatste Berichten LIJK VAN EEN ONBEKENDE MAN AANGESPOELD. Zondag is aar» het strand te Ter Heide het stoffelijk overschot van een man aangespoeld. De politie is er tot op heden niet ingeslaagd de iden titeit vast te stellen. Vastgesteld kon worden dat de man reeds enige we ken geleden verdronken moet zijn. Pater Titus Brandsma tijdens zijn verblijf in het concentratiekamp, ge kleed in een genummerd gevangenis pak. nuari a.s. komt zijn confrater, pater P. Starmans, O. Carm., die vice-pos- tulator is in het Zaligverklarings- proces, vertellen over het uiterst verdienstelijk leven, dat pater Brandsma voor God, Kerk en de mensen heeft geleid, ondanks zijn wankele gezondheid. Hij komt ver tellen, hoe pater Brandsma heeft ge leden in zijn gevangenschap en hoe hij daarbij zijn mede-gevangenèn tot bemoediging en troost was. Tenslot te hoe uit meerdere gebedsverhorin gen blijkt, hoezeer pater Brandsma cok thans in de Hemel ons volk be mint en tot voorspreker is. Niemand verzuime op Dinsdag avond 26 Januari, om 8 uur in het St Antonius Clubhuis, Mare 41, Leiden, te gaan luisteren. Ook de Nederlandse Spoorwegen hebben hiervan de nadelen onder vonden. Van omstreeks vijf uur tot kwart over acht is vertraging opge treden tussen Rotterdam en Moor drecht ten gevolge van een storing in het lichtseinstelsel. Tussen vier uur en kwart over zes heeft zich voorts vertraging voorgedaan op ver schillende lijnen rond Amsterdam. Omstreeks half tien vanochtend re den de meeste treinen weer volgens de dienstregeling. Ten gevolge van deze storing was de Leidse centrale verstoken van energietoevoer uit het koppelnet, zo wel uit de richting Den Haag als uit de richting Velsen, zodat slechts de beide oude machines direct voor de stroomlevering ter beschikking ston den. Dit gebrek aan productiecapa citeit leidde er toe, dat verschillen de delen van het kabelnet zowel in de stad als in de buitengemeenten, moesten worden afgeschakeld. Intussen werden alle krachten in gespannen om de nieuwe ketels en de nieuwe machine, waarvan het proefbedrijf Zaterdag j.l. werd on derbroken, weer zo spoedig moge lijk in bedrijf te stellen. Het stadsbeeld in verschillende Marktberichten ROTTERDAM, 18 Januari. Vee, Aanvoer: 2090 stuks totaal, waarvan 1027 vette koeien, 901 varkens, 162 schapen. Prijzen: vette koeien 2.76 —2.96, 2.60—2.74, 2.25—2.40,'var kens 1.85, 1.83 en 1.80 per kg., lammeren 1009080 per stuk. Vette koeien aanvoer iets minder, handel redelijk, prijzen als vorige week, prima's boven notering, afloop vertoond neiging tot dalen; varkens aanvoer even kleiner, handel vlot, prijzen iets lager, afloop vooral voor zware varkens minder; lammeren aanvoer groter, handel kalm, vooral niets lager in prijs. In de collegezaal van het Kamer- lingh Onneslaboratorium vond Za terdag een hartelijk afscheid plaats. In van zeer veel waardering en dank getuigende woorden heeft men af scheid genomen van de heer H. Th. van der Starre, technicus le klasse, die na bijna een halve eeuw het la boratorium met pensioen ging ver laten. Onder de vele belangstellenden bevonden zich o.m, prof. dr. W. J. de Haas, voorzitter van het huldi gingscomité en oud-directeur van het laboratorium, de tegenwoordige directeur, prof. dr. C. J. Gorter, de adjunct-directeur, dr. J. v. d. Han del, de hoogleraren prof. dr. H. R. Woltjer, prof. dr. J. E. Verschaffeit en prof. dr. S. W. Visser, dr. C. A. Crommelin, oud-adj. directeur van het K.O.-laboratorium, do heer T. v. d. Schilden, administrateur van het College van Curatoren der Rijks universiteit, de oud-collegae van de heer Van der Starre, de heren G. J. van de Instrumentmakersschool het woord voerde, stelde de bewonde renswaardige plichtsbetrachting en niet te stuiten werklust van de heer v. d. Starre in het licht. In gelijke geest sprak de heer J. S. Göbel uit Den Haag, die namens de vele oud leerlingen de gevoelens van dank en hoogachting voor de persoon en het werk van de heer v. d. Starre ver tolkte. De hoer Van der Starre, die een dankwoord sprak, zeide deze halve eeuw met grote voldoening in de schaduw van de wetenschap te heb ben vertoefd en de beste herinne ringen te bewaren aan de mannen, dio dit laboratorium groot en be roemd hebben gemaakt. Hierna volgde een zeer druk be zochte afscheidsreceptie. Aan mevr. v. d. Starre werden bloemen aange boden. Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisoh of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Maandag 18 Januari. Industrialisatie! Het is geen tover woord, maar het wordt de laatste ja- TiiTT T j .uuiu, 11(aai 11 c i >vuiui uc loauic ja- SSLSL* Ldirle"- vaak gebruikt, dat er wel de schappelijke en technische staf van het laboratorium en vele leerlingen van de Leidse Instrumentmakers- school. Prof. Gorter schetste de heer v. d. Starre als een voortreffelijk leraar- van de Leidse Instrumentmakers- school en een bekwaam ambtenaar aan het laboratorium. Prof. dr. W. J. de Haas, die vóór 50 jaar ongeveer tegelijkertijd met de heer v. d. Starre zijn intrede in het laboratorium deed, ging in op de carrière van de scheidende amb tenaar. Spr. bood de heer v. d. Star re namens het huldigingscomité een enveloppe met inhoud aan, bedoeld als een tegemoetkoming in de kos ten van buitenlandse reizen. Nadat de heer Ouwerkerk namens schijn van heeft. Industrialisatie is echter wel een levensprobleem in ons overbevolkte land van de eerste orde. De K.A.B. in het gewest Leiden is hiervan overtuigd en heeft daarom een kadervergadering uitgeschreven over dit onderwerp. Drs. Kuster uit Den Haag is er zeer wel van op de hoogte en heeft zich bereid verklaard morgenavond om 8 uur in „De Har monie" hierover te komen spreken. Alle kaderleden van de K.A.B. in Leiden en omgeving v/orden uitgeno digd te komen luisteren; het bestuur rekent op een geweldig grote op komst. Morgenavond om kwart over acht houdt de R.K. Gymver. „Sportief" de collega's het woord had gevoerd, een extra gym.avor»d in de zaal gewaagde prof. dr. Visser uit De Bilt Krauwelsteeg (naast het Casino-thea- van de bijzondere steun, die hij in zijn Leidse tijd van de heer v. d. Starre heeft ontvangen. De heer H. P Vossen, die namens de leerlingen ter), in verband met de uitvoering, die op 30 Januari a.s. gegeven wordt. De leden van de Vrijaagclubs van 5.30, 6.40, 7.50 en 9 uur worden dringend verzocht tijdig aanwezig te zijn. Zaterdagmiddag,, even voor zes uur, ontdekte een winkelmeisje bij V. en D., dat een dame uit Sasenheim een paar kousen stal. De politie werd ge waarschuwd, die de tas van de winke lende dame controleerde, zij ontdekte nog meer goederen, die eveneens van diefstal afkomstig bleken te zijn, zo wel bij V. en D. als bij C. en A. Na verhoord te zijn op het politiebureau is de dame weer op vrije voeten ge steld. Ook van de R.K. Gym.vcr. „Groen Wit" bereikte ons hedenmorgen be langrijk nieuws.. De heren hebben morgenavond van half tien tot half elf repetitie in de gym.zaa! H.B.S. Hoge Rijndijk. Nieuwe leden kunnen zich daar melden. Tijdens een vergadering in 't Vier kantje is besloten tot oprichting van een nieuwe visclub, die zal luisteren naar de schone naam van „De Steen kroes". Er werd direct een bestuur gekozen: A Weststraten, voorzitter; C Springer, Paul Krugerstraat 17, se cretaris; F. v. d. Woerd, penning- ~®°«ter. STAT^KOK.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3