RIJNSTREEK Omgeving Ziekenhuis in Nieuwkoop per 1 Augustus opgeheven MAANDAG 18 JANUARI 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN OVEREENKOMST MET VOGELDES KUNDIGE GEËINDIGD Naar wij vernemen is het adviseur schap van het vogelpark „Avifauna" dat destijds, bij de overname van het park, door de gemeente was toever trouwd aan de bekende vogeldeskun- dige, de heer J. H. Noordzij, met in gang van Zaterdag j.l., beëindigd, eveneens de overeenkomst met de vogelkweker J. Broekhuizen, die eerstgenoemde in zijn functie assi steerde. Woningbouw Naar wij vernemen zullen de eerste woningen, welke voor de R. K. Woningbouwvereniging „St. Joseph" te Alphen aan den Rijn worden gebouwd, aan de Witte de Withstraat, Vrijdagmiddag om 4 uur officiéél worden overgedragen. Deze woningen maken deel uit van een complex van 44 woningen. Na deze 44, waarvan de resterende, naar ver wacht wordt, de komende maand voor bewoning zullen worden opgeleverd, worden door dezelfde woningbouw vereniging aan genoemde straat nog 32 woningen van gelijke vorm en in deling gebouwd. Slootdemping Uit hygiënisch oogpunt is het dringend gewenst, dat de achter de woningen aan de Noord zijde van de Bloemstraat gelegen sloot, waarop deze woningen afwate ren, gedempt wordt, voor zover be treft het binnen de bebouwing gele-| gen gedeelte. De noordelijke helft van het slootgedeelte is eigendom van de gemeente. De zuidelijke helft be hoort aan diverse personen toe. De gemeente heeft met de eigenaren on derhandeld omtrent overdracht van het hun toebehorende slootgedeelte en omtrent het verlenen van een bij drage in de kosten van slootdemping. De belanghebbenden hebben zich zo wel met het een als met het ander accoord verklaard, zodat thans tot demping kan worden overgegaan. Ontwikkelingscursus. Door de Ned. Bond van Werknemers in in dustriële bedrijven „Sint Willibror- dus", wordt in de Rijnstreek een twee-jaarlijkse ontwikkelingscursus gegeven, ter voorbereiding van toe komstige en huidige bestuurders in de P.B.O. Voor deze cursus hebben zich thans 17 gegadigden aangemeld. De cursussen zullen te Alphen aan den Rijn worden gegeven. Aanvang komende maand. Marinus Arnoldus, z. v. M. J. Blok en M. Spaan; Maria Johanna Helena, d. v. L. J. J. Scheerder en P. A. H. M. Baars; Jozef Maria, z. v. C. Rosier A. M. E. Krom; Marian, d. v. C. Kop- pe en D. Schenkel; Jan Johannes, z. v. J; J. Oltvoort en C. de Geus; Gerrit Willem, z. v. C. E. Rodenburg en A. van Dijk; Johannes Adrianus, z. v. J. M. P. van Leijden en Th. J. Kwak- kenbos; Coby An, d. v- J- F. Joha en J. Meijrik; Christina Adriana Maria, d. v. J. W. L. v. d. Velden en C. M. Hoogervorst; Maria Henrica, d. v. H. E. Groenendijk en B. G. Lietmeijer; Cornelia, d. v. J. M. Haasbeek en C. van Rijn; Johanna, d. v. J. Bloos en A. Bijl; Cornelia Ida Maria, d. v. A. Boone en A. M. G. v. d. Sandt; Theo- dorus Bernardus, z. v. E. Masmeijer en G. van Hienen. iHuwelijksaang.: Cornelis Britse- mer, 22 jaar en Klaasje Koelewijn, 20 jaar; Hendrik G. Bardemeijer, 26 jaar en Cornelia A. Burger, 30 jaar; Arie Roest, 33 jaar en Catharina N. Koster, 26 jaar. Huwelijken: Pi eter Kruit, 24 jaar en Cornelia Noorlander, 20*° jaar; Hendrik Wassenaar, 27 jaar en An- tonia H. van den Broek; Willem M. Jongenburger, 24 jaar en Elisabeth Blom, 23 jaar; Willem M. Bouman, 27 jaar en M. van Triest, 23 jaar. Overl.: Cornelia EL Vergeer, 71 jaar, echtg. van H. Fakkeldij; Johanna de Koe, 86 jaar, wed. van M. Hoger- brug; Wilhelmina H. van Gelderen, 71 jaar, echtg. van A. Kranenburg; Maria van Veen, 76 jaar. AARLANDERVEEN St. Deus Dedit. Onder voorzit terschap van de heer C. v. Egmond hield de R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" haar jaarvergadering in de zaal van de heer W. v. d. Berg. Na de verslagen van secr. en penn. gaf de voorz. het woord aan de heer Pannebakker van het hoofdbestuur, dit sprak over het gouden jubileum van de bond en daarbij terugzag in het verleden. Daarna werd het maat schappelijk en geestelijk leven van de landarbeider in het heden en de toekomst onder de ogen genomen. Bij de bestuursverkiezing werden de he- Fanfani geslaagd In Rome is officieel bekendge maakt, dat de christendemocraat Amintore Fanfani er in is geslaagd een nieuwe Italiaanse regering te vormen. Professor Fanfani is een der lei ders van de linkervleugel van zijn partij. Hij is 46 jaar en staat bekend als een „dynamische" persoonlijk heid en als katholiek maatschappe lijk hervormer. In zijn nieuwe cen trumregering heeft hij getracht een zorgvuldig evenwicht te bereiken van de verschillende stromingen in zijn christen-democratische partij. Zaterdagavond is een kleurig ge schilderde nieuwe trein van zeven wagons uit Moskou vertrokken voor een reis van negen dagen naar Pe king een afstand van bijna 5.000 kilometer. Deze reis vormt de in- auguratierit van de eerst rechtstreek se spoorwegverbinding tussen Mos kou en Peking. Er zijn geen passa giers. Het personeel bestaat uit Chi- inees sprekende Russen. De trein zal 31 Januari uit Peking terugkeren. ren J. Eijs en D. Kroon herkozen. Hierna gaf de heer J. Eijs, die als afgevaardigde naar Haarlem geweest was, een keurig verslag van het gou den feest. En tot slot van deze avond werden de jubileumbordje uitgereikt. Aarlanderveense Schaakclub. De uitslag van de onderlinge competitie is als volgt: Th. LeliveldG. Ver burg 10; G. RijswijkA. Verhage 10; D. v. d. LaanH. Giesbergen 01; Jac. Breedijk—J. Kroon 10; C. BrouwerJ. Verweij 01; M. van DijkTh. Leliveld 10; A. Verhage G. Rijswijk 01; G. VerbrugG. Rijswijk 01. BODEGRAVEN Dammen. De eerste ronde vani de Bedrijfs- en verenigingsdamwed- strijden door de damclub O.G.B. ge organiseerd, had het volgende resul taat: Turkenburg—Rijkspolitie 46; KappersV.V.V. Bodegraven 1-3; Fa. VersluysOud.Holland 28. Dinsdag is het program: RijkspolitieFa. Ver sluys, TurkenburgV.V. Bodegraven en KappersOud-Holland. Schaken. Het tweede tiental van de Bodegraafse Schaakclub speelde tegen Professoren wijk II uit Lei den. De uitslagen luiden: K. Kuper T. v. d. Horst 01} B. Batelaan—M. Ragut ViTh. de VriesMej. Kruts 01; W. HommelC. de Nie 10; J. BoefI. Kruts 10; D. Boef M. Etmans HVi, G- KellerC. v. d. Heuvel 10; H. v. DamJ. Ver- kuyl 01, J, LammeJ. v. Tol 10; W. VerduinH. Bonnet HH- Totaal 5Ji4H- Tweede Speeltuin? De jaarver gadering van de Stichting Sport- en Speelterreinen was maar matig be zocht, ondanks het grote aantal uit nodigingen. Medegedeeld werd, dat de gemeente tot medewerking be reid is, wat betreft de tweede speel tuin. Het bestuur wist een geschikt terrein te kiezen voor ƒ1.per week, net achter de Goudse weg. De kosten voor inrichting worden ge raamd op 5000.Hoewel men fi nancieel iets gunstiger heeft geboerd dan vorig jaar, laat de kas toch geen grote uitgaven toe. Met waardering werd gesproken over het kosteloze werk van de vertrokken terrein knecht, de heer Roetel. De heren Bos- schart en Ooms werden herkozen. De heren Stapper en Kooistra zullen het bestuur aanvullen. Ten slotte werd dank gebracht aan de heer J. Vis, een der oprichters, die door zijn ver trek naar Zutphen, aftrad. Geboren: Marc Gerhardt, zn van J. Oosterkerk-v. d. Wijngaard; Pe- tronella C. M., dr van W. Agterof- van Rossum; Peter, zn van C. Baars- Noordhoek; Johannes, zn van J. Blij- leven-Baars. Overleden: M. Wolswijk, weduwe van H. C. v. Leeuwen 82 j. BOSKOOP Biljarten. De Boskoopse Biljart vereniging „De Driesprong" heeft deze week haar positie aan de kop van de ranglijst weer verbeterd. Het B 1 team won met 90 van Centrum B 1, terwijl A met 70 won van Anti Poedel en nu is opgeklommen naar de tweede plaats. Ook B 2 won, hoe wel na zware strijd, tegen Anti Poe del B met 36. B 3 maakte Centrum B 2 in met liefst 90. Alleen het jongste team, B 4, kon het tegen Ex celsior B niet bolwerken en verloor met 27. Bevorderingen bij de brandweer. Bij de Boskoopse vrijwillige brandweer zijn bevorderd J. Wijsman tot hoofdbrandwacht; A. Noest, T. Aarsen en A. J. Bontekoe tot brand wacht le klasse en W. J. Pos tot onderbrandmeester. Geb.: Anton, z. v. D. van Eeuwen en A. Waltman; Herman Joost, z. v. P. C. Grootendorst en M. van Kerk hoven. Ondertr.: Franciscus Hendrikus Wilhelmus Wildenburg, 35 j. en Ja- coba Antonia van Kins, 25 j. Getr.: Johannes de Groot, 21 j. en Cor van Oosterom, 22 j.; John Her- bert Fransz, 23 j., en Wilhelmina Catharine* van Bodegraven, 19 j. LEIMUIDEN Rijwiel gestolen Vorige week Donderdag bracht kapelaan Zondag 'n kort bezoek bij de fam. Heuzen aan de Burg. Bakhuizenlaan. Hij had zijn rijwiel geplaats over de brug naast de woning, vanaf de straat bijna on zichtbaar. Toen de kapelaan zich huis waarts wilde begeven, was zijn kar retje verdwenen. Enkele minuten daarvoor had iemand het huis ver laten en het rijwiel nog zien staan De politie is er nog niet in geslaagd het rijwiel pp te sporen. Schapenverkoop Aanstaande Donderdag zal weer de jaarlijkse ver koping plaats hebben van schapen van het R.K. Kerk- en Armbestuur. Deze keer heeft men ongeveer 95 schapen aan te bieden. De verkoping zal plaats heblben des middags om 2 uur op de boerderij van de heer C. A. Langeslag te Rijnsaterwoude. IJsvereniging „Excelsior" Bilder- dam Zaterdagavond had de jaar vergadering plaats van Excelsior in het café van de heer M. Th. Roos. Tijdens zijn openingswoord deelde de heer J. de Vries mede, dat de heer N. P. Koot wegens ziekte verhinderd was, de vergadering te leiden. Hij wenst de voorzitter een voorspoedig herstel toe. De penningmeester, de heer H. H. v. d. Burg, gaf een uitvoerig over zicht van zijn finantiëel beheer over het afgelopen verenigingsjaar. Het geldelijk bezit was door de ijsloze jaren gegroeid tot 477,22. De voorzitter, de heer N. P. Koot, en de vice-voorzitter, de heer J. de Vries, waren aftredend. Het resultaat van de stemming was, dat de rollen omgedraaid werden. J. de Vries werd als voorzitter gekozen, terwijl N. P. Koot voortaan als vice-voorzitter zal optreden. Voor de rondvraag was deze keer veel animo. De heer M. Roos verzocht in een jaar, waarin geen ijsfeest gege ven kan worden, een finantiële bij drage te leveren aan het St. Nicolaas- feest voor alle kinderen van Bilder- dam. Hoewel dit voorstel door de ver gadering gesteund werd, zal het be stuur hierover nog nader beslissen. Een voorstel, om in een ijsloos jaar met de leden in de zomer een uit stapje te maken werd verworpen. NIEUW VEEN Raadsvergadering. De raad komt Donderdag a.s. 8 uur bijeen. De uit gebreide agenda bevat o.a. de vol gende punten: Verzoek subsidie van de afd. Nieuwveen der Ned. Ver voor EHBO; Vaststelling Brandweerveror deningen; Besluit tot instandhouding der openbare lagere school; Verhuur gemeentegrond aan H. S. Ran; Wijzi ging salarisverordening gemeente- personeel; Vastelling gemeentebegro ting 1954; Plannen tot oprichting van een gymnastieklokaal en sportpark. NOORDEN L. T. J. - Zaterdagavond werd er in de St. Jozefgezellenzaal een bij eenkomst gehouden, welke georga niseerd was door de L.T.J., afd. Noor den, met als spreker Nol v. d. Bosch uit Stompwijk. Nol v. d. Bosch, die reeds ander half jaar in Canada is geweest, om er met Maart weer naar zijn tweede va derland toegaat, gaf in een gloedvol betoog de indrukken weer, welke hy opgedaan had in Zuid Ontario. Spreker zei onder meer, dat er niet alleen boeren, maar tuinders en wel bollenkwekers naar Canada trek ken, om daar een toekomst op te bouwen. Dat men kan melken is ech ter een eerste vereiste. Aan de hand van een kaart van Canada liet spreker zien, met welke enorme afstanden men daar te ma ken heeft, de afstand in Canada van Oost naar West is zo ongeveer gelijk aan de afstand van Nederland naar Canada. In Canada treft men niet alleen Canadezen, maar alle naties zijn daar vertegenwoordigd. Het loon varie'ert al naar er werk is op een boerderij van 60 tot 100 dollar per maand, maar om een goe de baan te krijgen is het noodzake lijk, dat men niet direct maar weg loopt, omdat je 't loon te laag vindt, want als men teveel patroons in korte tijd heeft gehad is het beslist moei lijk om weer iets goeds te vinden. Alle vragenstellers werden met een samengevat antwoord tevreden ge steld. Kort na middernacht sloot de voorz. onder een woord van dank deze zeer geslaagde avond. Haastrécht 2—NSV 1 4—1. NSV, dat het eerst met de wind in de rug speelde kon op het uiterst zware veld geen overwicht krijgen. De wind' maakte het spelen beslist moei lijk en Haastrecht had het met het' terreinvoordeel wel iets gemakkelij ker. NSV bouwde wel menige mooie aanval op doch de voorhoede was niet schotvaardig genoeg, het lange wachten alvorens te schieten was voor de tegenstander steeds 'n mooie gelegenheid om in te grijpen en erger te voorkomen. Met een ver schot had in deze omstandigheden zeker wel iets bereikt kunnen worden. In de laatste minuut voor de rust had NSV eindelijk succes en werd de bal prachtig ingeschoten 01. Na de rust ging het voor NSV nog weer even moeilijker en het was dan ook een hele toer om het spel naar het vijandelijk doel te verplaatsen. Het duurde echter niet lang of Haas trecht had met een welgemikt schot de stand op 11 gebracht. Kort daarna trof een mooi schot weer doel en de stand was 21. NSV deed nog wel een uiterste poging om de stand in te lopen en het zag er even naar uit dat dit zou lukken, een hard schot van L. v. Koert werd echter keurig gestopt. Nog werden wel en kele aanvallen opgezet maar ook zonder resultaat. De vermoeidheid van de NS V-mannen begon ook een woordje mee te spreken met het ge volg dat zij volkomen in de verde diging gedrongen werden en het ook daar niet meer bol konden werken. Haastrecht werd heer en meester van het veld en voerde de stand op tot 41. ROELOFARENDSVEEN „Charitas" tentoonstelling. De dames, die regelmatig bij elkaar ko men om kledingstukken te vervaardi gen voor de armen der parochie hebben, alvorens tot de uitreiking hiervan over te gaan, de goederen tentoongesteld. Het voornaamste doel hiervan is de benodigde gelden bij een te krijgen om de onkosten te be strijden en de noodzakelijke stoffen te kunnen aanschaffen. Zaterdagmid dag waren de honderden kleding stukken in allerlei vorm van baby- kleding tot damesmantels, wollen ves ten, bonte schorten, pyama's enz. uitgestald. Pater C. van Dijk dankte in zijn openingswoord de dames. Veel moeite en tijd hebben zij gegeven en zelfs v/aren zij wel eens te ijverig, zodat het niet meeviel om ze 's avonds weer tijdig naar huis te krijgen. Het mooie resultaat is echter, dat thans weer vele gezinnen geholpen kunnen worden. Pastoor Schoenmaker knip te hierna het gebruikelijke lint door, zodat de toegang tot deze tentoonstel ling was ontsloten. Na de thee maak ten de genodigden, w.o. kapelaan Sikking, mevr. Muskens, mevr. Nieuwint, de sociale verzorgster der gemeente Alkemade, mej. Van Leeu wen, zuster van Zwieten, besturen van Agnes-Congregatie en Missiege nootschap, alsmede de moeders der meisjes van de „Charitas" een rond gang langs het tentoongestelde. Reeds direct na de opening was er' een levendige belangstelling en werd een druk gebruik gemaakt van de diverse vermakelijkheden. Ook Zon dag was dit het geval en wij geloven, dat het resultaat niet onbevredigend is geweest. L.T.B. behandelt verkaveling:. Op de jaarvergadering van de L.T.B. op morgen-, Dinsdagavond, in de Pancratiuszaal te half acht is naast de gebruikelijke agenda nog een be langrijk punt ingelast. Ir. Fernandes komt dan spreken over het econo misch nut van verkaveling. Teruggang kloosterroepingen de oorzaak Zondag is er helderheid gekomen omtrent de geruchten, die in het be gin van de week de ronde deden in verband met een eventueel vertrek van de Zusters uit onze parochie. Veel, zeer veel is er reeds gepraat over de ze kwestie, doch, niemand wist goed, wat er eigenijk gaande was. Maar gisteren werd in de kerk tij dens de H.H. Missen meegedeeld, dat het hoofdbestuur van de Congregatie van de Zusters van Jezus Maria en Jozef in „Mariënburg" te Den Bosch, heeft besloten, haar huis in Nieuw koop met ingang van 1 Augustus a.s. op te heffen. In verband met het sterk teruglo pen van kloosterroepingen is genoem de orde genoodzaakt nu en dan huizen op te heffen; deze keer valt ook het huis in Nieuwkoop in de termen. De mededeling verwekte onder de bevolking grote teleurstelling, want wie kan Nieuwkoop nu nog voorstel len zonder zusterhuis, zonder zusters, die kleuters en de opgroeiende jeugd onderwijzen en de bejaarden verple gen. En dit laatste is dan ook de zwaarste zorg van de bevolking, maar vooral ook van Moeder Marionio, die sinds 1949 overste is. Van die zorg voor de bejaarden vertelde zij ons. Moeder overste en de zusters zijn diep geschokt door het bevel van hogerhand, want zij allen zijn zeer gehecht aan het dorp en de bewoners. Niettemin zal de Algemeen Overste gehoorzaamd worden. Er zal getracht worden, enkele be jaarden over te plaatsen naar huizen, waar nog wel plaats is. Een en ander is niet zo eenvoudig: de bejaarden wilen vaak niet weg uit Nieuwkoop; bovendien hebben andere orden ook te kampen met hetzelfde euvel. Daar naast werd Zondag in de kerk be loofd, dat alles gedaan zou worden een oplossing te vinden. Sinds 1390 hebben de zusters in Nieuwkoop gewerkt en in die 64 jaar hebben zij grote sympathie verwor ven bij de bevolking. Hun heengaan zal dan ook bij de bevolking een grote leegte veroorzaken. Begonnen de zus ters met een oud en betrekkelijk klein oudeliedenhuis, thans zien wij in Nieuwkoop een gebouwen-com plex met een grote kapitale waarde. Dit alles is tot stand gekomen, dank zij de arbeid van de zusters en steun en medewerking van de dorpelingen. De zusters zijn eigenlijk met Nieuw koop samengegroeid; denken wij maar eens aan zr. Christiano en zr. Hubertine en nog vele andere zus ters. Zij zijn in het dorp oud gewor den, en kennen de kinderen, de OU TER AAR „Nooit Gedacht". De Korteraar- se IJsvereniging „Nooit Gedacht" hield haar jaarvergadering in café Kalshoven. De secr., de heer Jac. Dobbe, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de vereniging 80 leden telt. De penn., de heer Th. Markman, kwam in het financieel overzicht tot een batig saldo van 306.13. Bij de bestuur ver kiezing werden de heren C. Vis en A. Poelwijk her kozen, terwijl in de plaats van de heer Th. Markman, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. Vork. Op voorstel van het bestuur zal in deze winter, wanneer er geen ijs komt, een feestavond worden aange boden aan de leden, wat door de ver gadering met algemene stemmen werd aanvaard. Aanbesteding Wijkgebouw. Ten huize van de voorzitter van het Groe ne Kruis, de heer H. Bos, had de onderhandse aanbesteding plaats voor de bouw van het nieuwe Wijk gebouw. Voor het timmerwerk schre ven in P. .Kammeraat ƒ22.493.en fa. P. de Raat en Zn. 21.995.voor het metselwerk C. Hegeman 15.147 (voor bijwerk ƒ690) en H. Heems kerk 14.659. De begroting voor tim mer- en metselwerk plus bijwerk was 37.500. De gunning is aangehouden. Architect is de heer W. Brouwer te Alphen a. d. Rijn. Loop der bevolking over 1953. Geboren 64 m„ 72 vr. (totaal 136); gevestigd 59 m., 72 vr. (totaal 131); overleden 20 m., 15 vr. (totaal 35); vertrokken 108 m., 103 vr. (totaal 211). Bevolking op 1 Jan. 1954: I m., 2393 vr. (totaal 4891). Geb.: Pieter J., z. v. A. de Vos en M. Es veld; Geurt, z. v. N. Heemskerk en A, Chr. van Kouterik; Johannes P., z. v. J, P. Versluis en Tr. Lankhaar; Theodorus J., z. v. J. H. Sassen en M. den Haan; Cornelia H., d. v. H. C. A. Broer en C. v. Leeuwen; Kla zina M., d. v. J. N. v. d. Pijl en P. A. Bosland; Arie, z. v. C. P. v. Veen en J. H. Heijns; Adriana H., d. v. M. M. Sassen en Chr. P. v. d. Hoorn. Ondertr.: M. J. Lek, 23 j. en J. M. Hölscher, 23 j.; J. v. d. Sluis, 37 j., en A. P. Lek, 31 j. Getr.: A. den Hartog, 26 j., en J. Tr. de Bruijn, 22 j. Overl.: G. v. Vliet, wed. van J. Kesting, 76 j.; J, C. Verlaan, 6 mnd. ZEVENHOVEN Jaarvergadering KVP. In een goed bezet Bondsgebouw hield de KVP-afdeling haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer W. Kerkhoven. De voorz. verwelkomde speciaal de sprekers van deze avond de heren Van Mil en Hoonhout, res pectievelijk secretaris en penning meester-propagandaleider van de Kring Leiden. Teruggrijpend op de gebeurtenis sen van de laatste ledenvergadering noemde de voorz. deze een „Poolse Landdag", waar innerlijke ver scheurdheid heerste. Ook de bewoor ding gebruikt in de toen ingediende ders en de grootouders. Vele moeders en zelfs grootmoeders, kunnen getui gen, dat zij bij de zusters hebben leren fröbelen, werden opgeleid tot de eerste H. Communie en de lagere school hebben bezocht. Thans exploi teren de zusters ook een VGLO-school voor meisjes. Dit alles heeft een hech te band gesmeed tussen de zusters en de bevolking. En welke andere dien sten hebben de zusters de Nieuwko- pers niet bewezen, bijv. bij ziekte, armoede en dood? Het zijn zeker niet alleen de katholieken, die de zusters node zullen missen; ook andersden kenden betreuren de opheffing van het huis. De sympathie van die zijde bleek duidelijk uit de spontane hul diging, die het volk bracht bij gele genheid van het 60-jarig bestaans- feest van het huis, enkele jaren gele den. Vergadering van het Algemeen J Ziekenfonds. Het Algemeen Zie kenfonds „Alphen en Omstreken" vergaderde in het „Vliegende Paard". Als candidaten voor de verkiezing van een vertegenwoordiger en een plaatsvervanger had het bestuur ge steld de heren A. Blijleven en C. Wilschut voor Nieuwkoop en mevr. De HertogVergeer en Th. Tersteegj voor Noorden. Voorts waren bij het| bestuur binnengekomen de namen van nog twee candidaten, gesteld' door de Nieuwkopers, n.l. de heren H. Markman en A. G. Woerde. I Bij de stemming verwierf-de heer! Markman 48 stemmen' van de 58 en was dus gekozen als vertegenwoor diger. De heer Woerde plaatsvervan ger. Voor Noorden stemde men met 48 stemmen de heer Tersteeg tot ver tegenwoordiger, terwijl mevrouw De Hertog bij acclamatie werd benoemd tot plaatsvervangster. Hierna volgde een financieel over zicht door de administrateur, de heer A. P. Stuivenberg uit Alphen aan den Rijn. Op de vraag hoeveel verzekerden waren aangesloten bij het fonds, werd medegedeeld dat de verhouding is ongeveer 2/3 verplicht verzeker den en 1/3 vrijw. verzekerden; in to taal zijn plm. 58.000 personen aange sloten. zgn. motie van wantrouwen tegen 't gehele bestuur hebben hem en met hem het gehele bestuur diep ge griefd en degene, die zulks doet, moet weten, dat wie met slijk gooit' zelf besmet wordt. Hierna bracht de voorz., daar hij hiertoe in de vorige ledenvergade ring niet in de gelegenheid werd ge steld, thans dank aan de twee heren, die voorheen vertegenwoordigd wa ren in de katholieke raadsfractie, tw. A. J. de Groot en yi. J. Blom, voor het goede werk door hen voor de ka tholieke zaak gedaan. Laten we thans, aldus de voorz., deze vergadering aanvangen en ein digen in de beste harmonie en de beste verstandhouding. Bij de verkiezing van een nieuw bestuurslid wegens bedanken van de heer A. B. Hilders werd na herstem ming als zodanig aangewezen de heer A. van der Weijden. Als volgende agendapunten kwa men hierna aan de orde de jaarver slagen van de secr. en penn. over 1953. Hierna kreeg de heer Van Mil het woord en deze verklaarde kort te zullen zijn. Spr. zeide er van over tuigd te zijn, dat de groslijststem ming voor de in Mei jl. gehouden raadsverkiezingen volkomen regle mentair en juist is verlopen, zodat hieraan niets te doen is. Dat in de vergadering van 21 December 1953 op die wijze hiertegen geageerd is, is absoluut af te keuren, daar deze zaak, wat het bestuur betreft, volkomen in orde is. De indertijd tegen het be stuur ingebrachte motie was onjuist en is dan ook terecht door deze in stantie terzijde gelegd en voor ken nisgeving aangenomen; klachten moeten worden ingediend bij het Kringbestuur. Uit de thans gehouden verkiezing van een nieuw bestuurs lid is goede wil getoond. De wethou dersverkiezing is uiteindelijk een aangelegenheid, die alleen tot de competentie van de raad behoort en niet tot die van de KVP. Per slot van rekening is een raadsverkiezing in Zevenhoven geen wereldgebeuren en door offers te brengen, toon men meer fierheid dan door weg te lopen. De heer Hoonhout hield een vurig pleidooi voor daadwerkelijke bele ving van ons geloof. Een goed katho liek kan niet anders dan ook een goed en vurig "KVP-er zijn. Wij allen behoren thuis in de KVP en wie blijft afwachten is fout en heeft ongelijk. Na de dank door de voorz. spoorde deze allen aan, om hun lidmaatschap van de KVP te bestendigen en er desnoods nog enkele leden bij te win nen. Afd. Zevenhoven staat thans mede aan de spits in de kring Leiden en dat moet zo blijven. Bij de rondvraag gaf de heer A, v. d. Weijden te kennen gaarne van de heer Hoonhout in korte bewoor dingen een uiteenzetting te horen van wat eigenlyk het humanisme is. Na de dank van de voorz. voor deze uiteenzetting gaven zich nog enkele nieuwe leden voor de KVP op en meldden zich 12 leden buiten het be stuur voor de kerngroep, waarna deze prettige vergadering onder dank aan allen en nogmaals speciaal aan de sprekers door de voorz. werd ge sloten. ZOETERWOUDE Koos Paardekooper neemt afscheid van de L.T.J. Ondanks de storm waren allen toch gekomen en de' L.T.J.'ers, die een les niet mochten missen of naar de vergadering van de C.U.C. moesten gaan, hadden als ware het een poldervergadering volmachten gegeven die, al is er nog geen huishoudelijk regl., geldig wa ren. Voorz. Koos Paardekooper, die in het huwelijk is getreden, gaat heen en zijn openingswoord was één ge tuigenis, dat het slagen van het werk onder zjjn leiding te danken was aan de goede wil van de leden. In forse trekken tekende spr. wat de L.T.J. bereikt heeft. Van het afgelopen jaar sprak het zakelijk verslag van secretaris Jaap van Leeuwen Chr.z. vooral van de grote activiteiten ook in de zomer maanden, in tegenstelling tot vroe ger, toen de activiteit daalde als de zón hoger steeg. Op elk gebied werd veel en groots -gewerkt; zelfs een ko nijnenfokkerij versterkt de kas. Piet van der Poel en de penninm., had na al de acties een zeer grote financiële verantwoording af te leggen. Ont vangsten 1632.92, uitgaven 1350.64; saldo 282.28. De voorzitter deed vele, zeer belangrijke mededelingen, plan nen en acties, te veel om hier op te sommen. Met waarderende en dank bare woorden sprak aalmoezenier Felix de scheidende voorzitter toe en omdat hij zo node gemist kan wor den, was in overleg met de ilg. se cretaris, de heer Van Son, en de voor zitter van de L.T.B., voorgesteld Koos Paardekooper als technisch adviseur aan de L.T.J. te binden. Als hiertoe met algemene stemmen besloten wordt, zegt de voorzitter zeer ver heugd te zijn nog iets voor de LTJ te kunnen blijven doen. De bestuursle den Piet van der Poel en Aad van Leeuwen C.J.zn., waren aftredend; er zijn dus 3 vacatures en met resp. 27, 23 en 19 stemmen worden gekozen Piet v, d. Poel, Cees van Leeuwen Czn., en Aad van Leeuwen C.J.zn. De twee overige candidaten Jan Paardekooper en Wim v. d. Post verkregen elk 12 stemmen. Uit het nu voltallige bestuur werd bij eerste stemming Cees van Leeuwen met 25 van de 32 uitgebrachte stemmen ge kozen tot voorz. Terstond in functie tredende, zegt de nieuwe voorzitter zich bewust te zijn van de zware taak. Ook van Leeuwen spreekt na mens bestuur en leden een afscheids rede uit. De aftredende voorz. dankte voor de verrassing bij zijn huwelijk, toen de ruiterij met de bondsvlag de bruidstoet opende en tevens voor de bloemen en het fraaie cadeau. Einde lijk verzocht spr. aan het bestuur van de L.T.B. dank over te brengen voor de heerlijke samenwerking. De heer J. J. J. Noordman, voorz. van de L.T.B., spreekt grote lof over de bloei onder deze leiding, groei door samenwerking en doet een dringend beroep onder de niéuwe leiding niet te verzwakken. Kaartavond voor SJZ. Heden avond organiseert de RKSV SJZ een kaartavond voor haar leden, dona- teus, supporters e.a. om mooie prij zen, waaronder 2 konijnen. Deze kaartavond wordt gehouden in „Don Bosco", aanvang 8 uur. OEGSTGEEST OranjeverenigingDinsdagavond organiseert de Oranjevereniging in de recreatiezaal van „Endegeest" een avond, die verzorgd zal worden door de voordrachtkunstenares Lily- Bouwmeester. „Bij stukjes en beetjes" speelt en vertelt zij uit werken van bekende Nederl. auteurs. Vonken in de wol. Zondagmid dag werd brand ontdekt in de voor kamer bij de fam. v. d. Burgh in de van Assendelftstraat. De brand ont stond, doordat de bewoonster via de benedenverdieping een mandje met wol had geplaatst onder de schoor steen. Vanuit de boververdieping was mogelijk door de wind vuur in die schoorsteen gekomen, wat in 't mand je met wol terecht kwam. Toen familieleden op bezoek kwa men ontdekte men de sterke rook ontwikkeling in de kamer. De brand weer werd gealarmeerd en was spoe dig ter plaatse. Men kon echter de vuurhaard met enige emmers water blussen, waardoor erger werd voor komen. VOORSCHOTEN KLEUTERSCHOOL GAAT VERHUIZEN. De R.K. Kleuterschool gaat deze week verhuizen naar het gebouw, dat eens de R.K. Jongensschool huisvest te. Volgende week Maandag worden de kleuters dan in de nieuwe school verwacht. Jubilarissen bij de Brandweer. De Vrijwillige Brandweer telt deze week vijf koperen leden, het zijn: de commandant, de heer J. G. Lek- kerkerker, de onder-commandant, de heer S. de Groot, en de heren W. Oorschot, H. v. d. Burg en G. Niers man, Woensdagavond zullen de ju bilarissen worden gehuldigd. WARMOND Raadsvergadering De raad komt bijeen Donderdagavond a.s. te 8 uur. Op de agenda staat o.m.: Bespreking van mogelijkheden tot uitbreiding van het gemeentehuis; 2e wijziging van de gemeente-begroting 1954 hou dende beschikbaarstelling van een crediet van 52.307,75 ter voltooiing van het bouwrijp maken van de gron den in het plan „Leevliet": 3e wij ziging van de gemeente-begroting 1954, houdende beschikbaarstelling van een crediet van 2'1€0 voor de verbetering van de Herengracht; voorstel van B en W tot verhoging van de huren van de gemeente-ei gendommen Dorpsstraat 38 en 39, en Scheepmakersstraat 6, in verband met de wijziging van de Huurwet. ZOETERMEER Schoorsteenbrand. Zaterdag morgen ontstond een schoorsteen brand bij de Wed. Kühl aan de Voor burg. De brandweer was snel ter plaatse en wist door ki'achtig ingrij pen erger te voorkomen. De schade viel mee.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2