$£&2idde0oti/ta/iit De Vier werden het eensi?R,NS£SMARGRIET over de vergaderzaal DJILAS hoeft niet te hangen Eerst in West-dan in Oost-Berlijn Noodtoestand in Alpen voorbij De R.T.C. met de West Tito's vice-president uit zijn functie gezet Storm trok af over Duits land en Denemarken President Coty geinstalleerd Zuiveringen in Georgië De „COMETS" kunnen weer gaan vliegen Strijd met de Mau-Mau Het Deense Koningspaar in April voor statiebezoek naar Nederland Directeur: C. M. v, HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 18 JANUARI 1954 42ste JAARGANG No. 13095 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjesf 1.5n GEVOELIGE TENEN GESPAARD De Berlijnse conferentie der Grote Vier kan volgende week Maandag* 25 Januari beginnen: aan de laatste onzekerheid kwam Zaterdagavond een eind toen de vier Berlijnse stadscommandanten bekend maakten, het eens geworden te zijn over de plaatsen, waar de vier ministers zul len vergaderen. De eerste week zal geconfereerd worden in het voormalige gebouw van de geallieerde bestuursraad, het zgn. „Slapende Slot" in de Amerikaanse sector, de tweede week in de Sovjet-ambassade aan „Unter den Linden", in Oost-Berlijn en de plaatsen, waar de derde en eventueel volgende we ken vergaderd zal worden, zullen door de ministers zelf bepaald worden. Aan een aantal commissies van deskundigen is opgedragen de admi nistratieve en technische voorbereidingen te treffen, waaronder ook de nodige veiligheidsmaatregelen. Bij deze voorbereidingen worden geen. moeilijkheden met de Russen verwacht en het is niet de bedoeling, dat de vier Stadscommandanten opnieuw bijeenkomen. VLOT GING HET NIET. Eer deze overeenkomst kon worden bereikt, moesten de vier commandan ten nog 12 uur van vergaderen toe voegen aan de 40 uur, die zij op hun vier vorige zittingen bijeen waren geweest. Zij kwamen Zaterdagmiddag 5 uur bijeen en verlieten de vergaderzaal pas Zondagochtend kwart over vijf. De Amerikanen toonden zich in tegenstelling tot de Franse en Britse vertegenwoordigers, niet voor hon derd procent voldaan over het resul taat, maar zij waren toch verheugd, dat de ministerconferentie niet be hoeft te worden uitgesteld. Nu de noodtoestand in Oostenrijk voorbij en het voornaamste redding- werk afgelopen is heeft de regering de trieste balans van de lawineramp kunnen opmaken. 120 Personen zijn om 't leven gekomen en geborgen, 10 vermisten zij!n opgegeven, zodat het totaal aantal slachtoffers 130 be draagt. In verschillende ziekenhuizen liggen 56 zwaargewonden. De Amerikaanse helicopters, die drie en een halve dag in het noodge- bied hebben gewerkt, zijn Zaterdag naar him bases in Duitsland terugge keerd. Een van de toestellen, dat in mist en regen neerstortte, zonder dat de bemanning letsel opliep, is geheel vernield bij Blons achtergebleven. Het weer is beter geworden en voor lopig acht men het lawinegevaar ge weken. Gendarmes gaan voort met de ont ruiming van afgelegen boerderijen die op de weg van mogelijke lawines liggen. In enkele gevallen moesten zij geweld gebruiken, omdat de boe ren weigerden him woningen te ver laten. Vier Mogendheden Bestuursraad voor Duitsland." Hieruit blijkt, dat het Westen de Russen tegemoet heëft moeten ko men, toen zij de erkenning eisten van het feit, dat de Bestuursraad der Grote Vier voor Duitsland hééft op gehouden te bestaan. Officieel heeft het Westen dit tot dusver nooit willen toegeven, al is de Bestuursraad jarenlang niet meer functie geweest. De Westelijke delegaties waren eenstemmig van oordeel, dat de on derhandelingen zeer moeilijk verlo pen waren, maar dat de Russen steeds zeer correct waren- geweest. De delegaties der Ronde-tafelcon ferentie hebben Zaterdag het eerste officiële communiqué uitgegeven. Hierin wordt gezegd, dat groot be grip bij de diverse delegaties bestaat voor haar resp. standpunten en dat de tot dusverre gemaakte vordering als zeer bevredigend wordt be schouwd. Het communiqué gaf geen verdere bijzonderheden. In de zitting van de raad van het eiland Aruba is eèn resolutie aange nomen waarin de onafhankelijke status voor Aruba binnen het Neder landse koninkrijk wordt verlangd. Indien de kleine commissie over de voortzetting van de ronde-tafelcon ferentie, die thans te Willemstad be sprekingen voert, onwillig is dit ver- I zoek in behandeling t$ nemen, zullen de vier fractieleiders van de Aru- Uit de bewoordingen van het com muniqué blijkt wel, hoezeer het be reikte accoord een kwestie van ge ven en nemen is geweest. Het ge bouw van de Russische ambassade in Oost-Berlijn wordt omschreven als „het gebouw van de Hoge Commis saris van de Sovjet-Unie in Duits land." Geen impliciete erkenning. Uit deze woorden blijkt,» dat het Westen voet bij stuk heeft gehouden en zijn zin heeft gekregen: Het wens te niet, dat uit de Westelijke toestem ming, ook in Oost-Berlijn te vergade ren, een soort de facto erkenning van het communistische Oost-Duitse re giem door de geallieerden zou kun nen worden afgeleid. Elke vage ver wijzing zelfs naar dit regiem is uit het communiqué weggelaten. Daartegenover wordt het „Slapen de Slot" in West-Berlijn aangeduid I baanse eilandenraad zich persoonlijk als „het gebcuw van de voormalige 1 tot H.M. de Koningin wenden. Morgen hoopt Prinses Margriet haar 11e verjaardag te vieren Tito schenkt hem gratie Twintig slachtoffers De Noorzeekust van Noordwest- Duitsland en van Denemarken heeft ernstig te lijden gehad van de zware Westerstorm, die de laatste dagen heeft gewoed. Er kwamen geduren de Zaterdag en Zondag herhaalde lijk windstoten voor met een snel heid van 130 tot 150 kilometer per uur. Daardoor werd aanzienlijke schade aangericht. Hoewel die schade niet zo ernstig is als aanvankelijke berichten Zater dag deden vermoeden, zijn in totaal bijna twintig mensen om het leven gekomen. In de haven van Hamburg is een dok van 17.000 ton van zijn ankers losgeslagen, waardoor een aantal schepen werd beschadigd. Met be hulp van zes sleepboten is men er in geslaagd het dok na enige tijd weer te verankeren. Op de Westkust van Sleeswijk- Holstein zijn door het hoog opgejaag de water grote stukken land onder gelopen. Het water sloeg over de dij ken heen. De dijken zelf hebben he nergens begeven. Te/ Hannover zijn drie mensen om gekomen. Oorzaak was het instorten van een huis, nadat het dak er door de storm was afgewaaid. Ook Bre men en Kiel zijn getroffen. Bij Lü- neburg kon een autobus niet verder rijden door de vele bomen, welke over de weg lagen. Vrijwilligers met zagen en bijlen hebben de bus en haar passagiers uit hun netelige bo- sitie bevrijd. Te Münster, in Westfa- len, is een man gedood door rond vliegende stukken steen. Ook de scheepvaart heeft ernstig van de zware storm te lijden gehad. Honderden schepen hebben in de loop van Vrijdagavond en Zaterdag- pchtend hun toevlucht gezocht in nabij zijnde havens. Er waren echter ook schepen, die niet meer in een ha ven konden binnenlopen. Vele van deze boten zijn in de loop van de laatste dagen in moeilijkheden ge raakt. De reddingboten hebben het dan ook druk gehad met hulpverle nen. Gevangenen vrij Generaal John Huil, opperbevel hebber der geallieerde strijdkrachten in Korea, heeft aan het hoofd van de neutrale commissie, de Indische generaal Thimaja, laten weten, dat het opperbevel de 22.000 anti-com munistische krijgsgevangenen op 20 Januari van de commissie zal overne men, maar hen op de 23ste als bur gers hun vrijheid zal hergeven. De zienswijze van Thimaja, dat dit laatste een schending van de wapen stilstand zal zijn, wordt door Huil afgewezen. De generaal wijst er op, dat de neutrale commissie op grond van de bestaiidsovereenkomst de gevangenen eigenlijk tot 23 Januari onder haar beheer moet houden. begaan, om het leven te brengen. „Ik stel daarom voor, dat Djilas lid der Zuidslavische communistische partij zal blijven, opdat hij zijn fou ten zal inzien en mede zal kunnen blijven werken aan de opbouw van het socialisme in Zuid-Slavie". Toespraak van Djilas. Djilas verklaarde zelf in een korte toespraak, dat in de zeventien jaar, waarin hij een functie bij de Zuid slavische communistische partij had vervuld, „mijn gevoelens en wensen nimmer in strijd zijn gekomen met EENHEIDS BIDWEEK Intentie van morgen: Wij moeten bidden voor onze broeders en zusters in het Oos- ten, opdat zij hun soms begrij- pelijke vooroordelen mogen over- winnen en terugkeeren naar het vaderhuis. de partijdiscipline". „Ik heb als communist altijd naar eer en geweten mijn plioht vervuld. Later heb ik mij echter voor ogen gesteld, dat ik van de partijlijn was afgeweken." Het centrale comité der Zuidsla vische communistische /-partij heeft Zondag met algemene stemmen be sloten vice-president Milov^n Djilas uit het comité te zetten. Djilas is van al zijn partijfuncties (onder meer het voorzitterschap der Zuidslavische Nationale Vergadering) ontheven. Hij blijft echter partijlid. President Tito heeft het 'centrale comité der Zuidslavische partij in verband met de zaak-Djilas toege sproken. Hij deelde mede, dat Djilas hem in het najaar van 1953 verzocht had zijn mening te geven over een aan tal door hem in dagbladen te publi ceren artikelen, waarvan de eerste juist waren verschenen. Hij had ge antwoord, dat hij het niet met alles hierin eens was, doch dat hij met de j publicatie voort kon gaan. Doch later, toen ik meer van Djilas, artikelen had gelezen, bevond ik, dat hij zeer ver was gegaan en ik constateerde dat dit neerkwam op een likwidatie der communistische partij, en vernietiging van partijdis cipline en dat hier, in het algemeen gesproken, sprake was van dingen, weLke niet slechts de eenheid onzer partij, doch ook de eenheid des lands I f?™ c J' -■•- - - 'precies een week na het ongeluk bij Elba, waarbij 35 personen om het le- Voor de vijfde maal in korte tijd is de regering van de Sovjet-repu bliek Georgië, „het zorgenkind van het Kremlin", gewijzigd: de Geor gische vice-premier Zodelava is van zijn functie ontheven en vervangen door M. I. Kuchava, lid van het cen trale comité der communistische par tij in Georgië. Kuchava werd lid van dit comité in September, toen de toenmalige Georgische premier Bakradze werd ontslagen en vervangen door V. M. Javakhisjvili. Bakradze was vorig jaar April, kort na de dood van Stalin, premier geworden. Hij bekleedde deze post nog maar net, of hij liet weten, dat alle beschuldigingen van „nationa lisme" aan het adres van (de thans ontslagen) vice-premier Zodelava „vals" waren gebleken. Kalsjenko, premier van de Sov jet-republiek Oekraïne, waar ook nogal eens moeilijkheden zijn ge weest, heeft nu in een artikel in de „Isvestia" verklaard, dat de grote blijken van vriendschap tussen het volk van Rusland en dat van de Oekraïne „op overtuigende wijze de zinloosheid aantonen van de pogin gen der burgerlijke nationalisten, de hechte eenheid van het volk der Oe kraïne met de andere volkeren der Sovjet-Unie te breken en te vernie tigen". Kalsjenko eist, dat de Oekraïncrs dankbaar zullen zijn voor de onschat bare hulp, die hun door het Russi sche volk bij de wederopbouw is ge boden. Vrees voor sabotage De BOAC heeft medegedeeld, dat van Maandag af de „Cornets" van de berokkenen," aldus Tito. „Djilas bracht in zijn artikelen inzichten naar voren, die op anarchisme neer kwamen. Er kan geen sprake zijn van een „doen ineenschrompelen" of verdwij nen der communistische partij, daar zy de bewaakster is van het met on ze revolutie bereikte. Djilas is in het buitenland geweest en hij bleek onder westerse invloed te zijn geraakt. Het is waar, dat Zuid-Slavië de Westerse democratieën dichter is ge naderd, doch dit betreft alleen de samenwerking op buitenlands poli tiek gebied en niet de inwendige or ganisatie van onze staat. ven kwamen. Er zouden echter geen passagiers vervoerd worden zolang niet alle toestellen aan een veilig heidstest waren onderworpen. De BOAC deelt verder mede, dat langs de routes in het Midden-oosten „speciale veiligheidsinspecteurs" ge- stationneerd zullen worden. Een on derzoek heeft uitgewezen, dat het re cente ongeluk niet te wijten is ge weest aan zwakheden in de construc tie. Sabotage wordt thans in officiële Britse kringen geopperd als een mo gelijke oorzaak van de ontploffing bij Elba. De controlerende geneesheer van de BOAC, dr. Peffers, heeft bij zijn Tito achtte het schadelijk om. zo-1 "„j U T wfrl J s eeschiedde in dn dasen dar ravn. onderzoek op de stoffeluke resten als geschiedde in de dagen der revo lutie, personen, die fouten hadden Het Britse militaire hoofdkwartier te Nairobi, de hoofdstad der Britse Oostafrikaanse kolonie Kenya, heeft Zondag meegedeeld, dat veiligheids troepen een Mau Mau-aanvoerder en tenminste 26 zijner volgelingen in ge vechten in de afgelopen 24 uur heb ben gedood. In Nairobi zijn twee Mau Mau-ter- roristen het kantoor van een fabriek van koelhuisartikelen binnengedron gen. Zij slachtten de 58-jarige direc tie-secretaris, die zich daar bevond, af en maakten zich uit de voeten vijftig pond sterling, die zij uit een openstaande brandkast hadden ge stolen. van de slachtoffers vastgesteld, dat zij gedood werden door een explo sie van chemische oorsprong, dus niet door een uit elkaar springen van het vliegtuig als gevolg van een plot selinge druk, zoals b.v. ontstaat door een val in zee vanuit grote hoogte. Kortom: er zijn verschillende fei ten, die doen veronderstellen, dat er onderweg een tijdbom in het toestel werd geplaatst. Dit vermoeden wordt nog versterkt door het feit, dat Donderdag nabij Rome ook een „Cloudmaster" is neer gestort, hetgeen eveneens het leven aan alle (16) inzittenden kostte. Merkwaardigerwijs had dit vlieg tuig evenals de „Cornet" precies 7H Zaterdag is de nieuwe Franse President René Coty in zijn nieuwe ambt geïnstalleerd. We zien de nieuwe President hier, terwijl hij het register' \an het Legioen van Eer tekent, terwijl de Groot Kanselier, Generaal BlochBassault en de Chef van het Protocol, de la Chouvinière toezien. Naar wij van het ministerie van buitenlandse zaken vernemen zullen de Koning en Koningin van Denemarken in de tweede helft van April 1954 een staatsbezoek aan Nederland brengen. Vermoedelijk arriveren de ko ninklijke gasten op 26 April hier te lande en zullen zij drie dagen in Nederland verblijven. Omtrent; hiet. programma voor die dagen kunnen, in afwachting van een verdere regeling, vooralsnog geen bijzonderheden worden medegedeeld. De Mohammedaanse Broederschap Hasse el Hodeiby, „opperste gids" van de ontbonden Mohammedaanse Broederschap in Egypte, en zijn naaste medewerkers, zullen binnen-, kort door het revolutionnair tribu naal wórden berecht, aldus heeft een officiële Egyptische woordvoerder Zondag medegedeeld. Zij zijn beschuldigd van een poging om het regiem van generaal Naguib omver te werpen. Dé minister van Binnenlandse Za ken heeft bekend gemaakt, dat op een boerderij van een der gearre steerde leiders van de Mohamme daanse Broederschap, grote hoeveel heden explosiestoffen zijn gevonden. Op een andere plaats zijn dozijnen machinegeweren en andere automa tisch wapens, alsmede grote hoeveel heden munitie aangetroffen. uur geleden brandstof ingenomen te Beiroet. n uit Beiroet wordt thans ge meld, dat het Libanese directoraat voor de luchtvaart een onderzoek naar sabotage heeft gelast. Vannacht hier en daar mist. Toenemende bewolking met morgen kans op enige regen. Aanvankelijk zwakke, later ma tige tot krachtige Zuid-Weste lijke wind. Hogere temperatu ren, vooral in de nacht en och tend. 19 Jan.: zon op 8.30 en onder 17.04; maan op 17.44 en onder 8.46 uur. Schijngestalten van de maan in Januari 1954: 19 Jan. 3 uur 37 min. v. m. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden weer temp. HELSINKI zwaar bew. —4 C. OSLO zwaar bew. —4 STOCKHOLM onbewolkt —5 KOPENHAGEN onbewolkt —0 LONDEN onbewolkt —1 AMSTERDAM onbewolkt 0 BRUSSEL zwaar bew. 0 PARIJS mist 0 BORDEAUX onbewolkt 6 GRENOBLE onbewolkt 5 NICE onbewolkt 4 WARSCHAU licht bewolkt —1 BERLIJN onbewolkt 1 FRANKFORT regen 4 MUNCHEN zwaar bew. 0 ZURICH licht bew. 2 GENEVE onbewolkt i LOCARNO onbewolkt 8 INNSBRUCK sneeuw 0 ROME mist 10 Korreltje Wat is het nut van een wijde we reld, als je schoenen te nauw zijq? (Servische zegswijze).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1