Alphens geleden raadhuis werd door illegalen tien jaar overvallen Het bevolkingsregister verdween Parochie van De Kaag verwelkomde nieuwe pastoor Katholiek comité zal actie gaan voeren op Nieuw Guinea ZATERDAG 16 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE Bl.AD - PAGINA 3 MAANDAG zal het 10 jaar gele- gangen van het raadhuis door, open den zijn, dat een groep mannen van de hier en daar een deur en zei ,par- de illegaliteit, het stou e stukje uit- j don" als hij tegen een ambtenaar op haalde, tijdens kantoortijd het raad- liep. In overleg met Herman, die huis te Alphen aan den Rijn binnen nog een tekening van het interieur te dringen en daar onder de ogen van het raadhuis had weten te be- van de in een hoek gedreven amb- machtigen, was zijn plan toen gauw tenaren, het bevolkingsregister (de gemaakt. Als datum van de overval persoonskaarten van de inwoners werd aanvankelijk 17 Januari geko- der gemeente) weg te roven. Door deze overval, die met grote koelbloedigheid werd uitgevoerd, werd aan de Alphense ingezetenen een geweldige dienst bewezen. De bevolkingsregisters waren im mers prachtige informatiebronnen voor de Nazi's. Daar nog nimmer een nauwkeu rig verslag van deze overval, die des tijds grote opluchting bracht, is ge publiceerd en wij toch nooit mogen vergeten, dat er in bezettingstijd mannen en vrouwen in ons vader land waren, die hun leven in de waagschaal stelden om anderen te beveiligen, hebben wij bij een oud illegaal werker, die ten nauwste bij de overval betrokken was, ons licht opgestoken. In het jaar 1943 waren er in Al phen aan den Rijn 3 contactpunten van een L.K-P.-groep, die onder lei ding stond van L. M. Valstar (West- landse Bertus), welke groep in heel Zuid-Holland maar ook ver daar buiten opereerde. Menig raadhuis en distributiekan toor heeft Westlandse Bertus binnen zyn muren gezien: Bertus, glim lachend spelend met een revolver en met zijn rustige basstem de amb tenaren mededelend, dat hij voor „de goede zaak" wat weg kwam halen, waarna zijn mannen onder het scher pe oog van hun aanvoerder aan het werk togen. Onder de bekwame lei ding van Bertus is ook de overval op het Alphense raadhuis uitgevoerd. Een van de overvallers was Pieter Doelman uit Alphen aan den Rijn, die ook meerdere malen zelfstandig opereerde. Gedurende het jaar 1943 logeerde Bertus, wanneer hem de grond te warm onder de voeten werd, dik wijls bij een van de drie Alphense contactpunten, wiens schuilnaam „Herman" was. Deze Herman wist wat Bertus uitvoerde en rustte niet, voordat hij Bertus had overgehaald het Alphense raadhuis van zijn be volkingsregister te beroven. Bertus gaf eindelijk gehoor aan het verzoek en samen hebben zij het plan voor de overval opgezet en uitgewerkt. Het plan. De situatie was zó, dat 's middags om drie uur alle deuren van het raadhuis gesloten werden. Om half zes was het donker en om zes uur gingen de ambtenaren naar huis. Even vóór zes uur werd de stevige kluis, waarin ongeveer 18000 per zen. Door bepaalde omstandigheden kon de groep van Bertus niet com pleet aanwezig zijn, zodat het 18 Januari werd. Liep gesmeerd. Op deze datum des middags om ongeveer half zes, toen het gehele raadhuis potdicht was afgesloten, werd er gebeld aan de deur van de conciërgewoning. Bertus, keurig gekleed, met een actetas onder de arm, stond op de stoep en stak, toen het luikje in de deur door de con cierge geopend was een verhaal af, dat voor de historie niet bewaard is gebleven. In ieder geval was d:t ver haal zodanig, dat de concierge, van geen kwaad bewust, Bertus binnen liet. Het verhaal van Bertus werd toen erg realistisch en een revolver onderstreepte zijn woorden. De doch ter van de concierge, om het hoekje kijkend, gaf een luide gil. Onder be dreiging van de revolver was het gezin van de concierge echter spoe dig tot rust gebracht. Inmiddels waren door de geopen de deur een tiental stoere knapen naar binnen gekomen. Eén bleef ach ter in de huiskamer van de concier ge, de rest trok onder aanvoering van Bertus de donkere gang door in de richting van de secretarie. Ook in de gang waarop enkele werkkamers uitkwamen, bleef een der overval lers achter. Bertus zelf liep eerst nog even bij de centraal-telefoniste binnen, die niet weinig schrok, toen een vreem deling haar kamer binnenkwam en resoluut met een groot mes de tele foonverbinding afsneed. Ook bij haar werd een overvaller geposteerd. Toen was het grote moment aan gebroken. Bertus opende de deur van de secretarie. Hij plaatste zich stra tegisch vóór de geopende deur van de kluis, zodat deze niet op slot ge worpen kon worden richtte zijn re volver omhoog en sprak de ambte naren (tien in getal) ongeveer als volgt toe: „Mijne heren, in naam van de illegaliteit verzoek ik U allen irv dié hoek te gaan staan (hierbij wees hij naar een bepaalde hoek), houdt U rustig, wij komen het bevolkings register weghalen!" Alle ambtenaren voldeden zeer be reidwillig aan dit verzoek en nadat nog een overvaller zich in de hal bij de draaideur had opgesteld, omdat hier de ambtenaren van andere af delingen zouden kunnen passeren, kwam de rest van de overvallers de secretarie binnen en begon vlug en ders doen dan de Duitsers in kennis stellen van het gebeurde hetgeen uiteraard enige tijd in beslag nam, daar de telefoon niet meer werkte. Intussen had een der ambtenaren, daartoe vanwege Bertus aangezocht, het gerucht verbreid, dat hij auto's had horen wegrijden. Hierdoor wer den de Duitsers in de waan gebracht, dat de buit in auto's buiten de ge meente was weggevoerd. In werke lijkheid echter waren de zakken met de persoonskaarten op de fietsen naar het huis van een der Alphense L.K.P. contactpunten gebracht, waar ze in een tevoren gereedgemaakt gat in de vloer werden opgeborgen. Hier hebben ze ongeveer anderhalf jaar rustig de bevrijding afgewacht. Zonder enig vertoon zijn de kaar ten, waarvan er intussen vele be dorven waren, enige weken na de bevrijding door iemand van de oud illegaliteit naar het raadhuis terug gebracht. Dit is het sober relaas van een groot moment in de Alphense be- zettings-geschiedenis. Bertus vieL Tien jaar geleden zetten enkele moedige jonge mannen, onder wie ook Alphenaren hun leven op het spel om het leven van anderen te beveiligen. Het is uiteraard niet uit te maken hoevelen hier direct voordeel van hebben ondervonden, maar zeker dient gewezen te worden op de in directe gevolgen van dit soort over vallen: de in nood verkerende va derlanders, wier hoop op een uit eindelijke bevrijding ging tanen, kregen hierdoor een hart onder de riem en leerden verstaan, dat de vijand niet onoverwinnelijk was. Bertus, onder wiens bekwame lei ding de overval op het Alphense raadhuis werd uitgevoerd, leeft niet meer. Op een van zijn tochten werd de veel gezochte partisaan, na een verbeten gevecht, gegrepen. Hij is later in Vught gefusilleerd. Ook Pieter Doelman, de eenvou dige boerenzoon uit Alphen aan den Rijn die vele overvallen en andere illegale stunts o.l.v. Bertus heeft meegemaakt, ook die op het Alphen se raadhuis, is door de bezetter om gebracht. Het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn heeft hem en in hem alle Alphense verzetslieden ge- eerd door de oude Bruggestraat om te dopen in Pieter Doelmanstraat. Uit steen gehouwen staat voor het raadhuis het verzetsmonument. Het beeldt uit een boer op klompen, die met een waakzaam oog in de verte ziet en geweer aan de voet houdt. De mantel, die de gestalte omhult, symboliseert het heimelijke van het verzet. Dit monument is een blijven de herinnering en een eerbiedige hulde aan alle Alph-enaren, die hun leven gaven voor het vaderland. Koe zou dit volk de tirannie verdragen, En 't zwaard niet heffen tegen 't bruut geweld? Zij volgden 't lichtspoor uit vervlogen dagen, En hebben 't offer van hun leven niet geteld! SCHOORSTEENBRAND IN GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU. Omstreeks 5 uur gistermiddag ont stond in het pand hoek Raadhuis- straat-Hofzichtstraat te Alphen aan den Rijn, waarin het Gewestelijk Ar beidsbureau, alsmede het woonhuis van de familie R. is gevestigd, een schoorsteenbrand. Vanwege de aan wakkerende Westerstorm bestond aanvankelijk ernstige vrees, dat het gebouw, de voormalige landbouw school, een prooi der vlammen zou worden. Er was door voorbijgangers reeds een sterke rookontwikkeling en vonkenregeil waargenomen. Toen echter de brandweer arriveerde wa ren omstanders er reeds in geslaagd erger te voorkomen, zodat de brand weer zich bepaalde tot uithakken van enkele muurstenen en smoren van de brand. soonskaarten van de bevolking wer- zakelijk de persoonskaarten in grote j__ i-jzakken te storten. Bertus zelf liep de secretarie door, in zijn ene hand de revolver geklemd en met de ande re hand gemeentestempels en ande re zaken in zijn zak stoppend. Ontmoeting. Toen hij nog even op de gangen ging kijken, of alles volgens plan verliep, had hij nog een ontmoeting met de burgemeester en later met de secretaris, die uit hun werkkamer kwamen. Beiden werden met opge heven handen naar de secretarie ge leid, waar zij bij de reeds aanwezige ambtenaren in de hoek werden ge voegd. Om ongeveer 10 minuten voor zes was alles afgelopen. De mannen met de zakken waren verdwenen. Ber tus had nog een slotwoord gespro ken, en was, na beleefd zijn hoed te hebben afgenomen, als laatste de duur uitgegaan. Langzamerhand drong het tot de ambtenaren door wat er gebeurd was. Enkele slordig neergeworpen persoonskaarten herinnerden aan het zojuist gebrachte bezoek. De inspecteur van politie, die tij dens de overval rustig benfden had gezeten en zoals gewoonlijk enige minuten vóór zes de sleutel van de kluis kwam halen, was spoedig op] den bewaard, op slot gedaan, waar na de sleutel in handen van de po litie werd gesteld. De meest geschikte tijd om de overval uit te voeren was dus tussen half zes en ongeveer tien minuten voor zes. Dan was het buiten volle dig donker, de kluis was open en als alles goed verliep, zouden de over vallers alleen te maken hebben met de ambtenaren van de secretarie, die allen als goede vaderlanders bekend stonden. Aanvankelijk was de opzet om door middel van een duplicaat-sleu tel de deur voor het publiek binnen te treden. Een der weinige ambte naren, die een sleutel van deze deur bezat, werd gepolst en was direct be reid zijn sleutel voor het goede doel af te staan. Een afdruk van deze sleutel werd gemaakt en in orde be vonden. Bertus evenwel, die altijd met veel overleg te werk ging en zo min mogelijk slachtoffers wilde ma ken, keurde dit plan af, daar hij be ducht was, dat hierdoor de enkele ambtenaren, die een sleutel van de bewuste deur bezaten, in moeilijkhe den zouden geraken. Op een goede dag kwam Bertus zelf, op een moment, dat er veel pu bliek in het raadhuis was ,de situa tie persoonlijk opnemen en stapte Gisteravond heeft de parochie van heette hij hem van harte welkom. de H. Joh. de Doper, de „Kaag-1 Hierna droeg pastoor Van Stijn 'n parochie", haar nieuwe herder, pas- plechtig Lof op, waarbij de gezangen toor Van Stijn, verwelkomt. werden uitgevoerd door het mannen- Om half acht arriveerde de pastoor aan de kerk, waarna hij, voorafge gaan door misdienaars, naar het priesterkoor werd geleid. Het jon genskoor zong een welkomstlied. Vele parochianen woonden de plech tigheid bij, terwijl ook een aantal personen uit Rotterdam „oud-paro chianen" van de nieuwe herder aan wezig waren. Doordat deken Brinkman van Noordwyk wegens ziekte niet aan wezig kon zijn, konden de gebruike lijke installatie-plechtigheden geen doorgang vinden. De herder werd thans verwelkomd door pastoorucu&cu cu icvciu au vmi waar- Roelvink van de parochie van de dering mocht de scheidende pastoor H.H. Engelbewaarders uit Lisse. De een zeer fraaie bidstoel in ontvangst predikant memoreerde allereerst het I nemen. Onder het vele, wat pastoor koor. De avond tevoren, Donderdag avond, hadden de parochianen af scheid genomen van pastoor Pronk, die benoemd is tot pastoor te Enk huizen. Vanzelfsprekend verheugden zij zich over deze benoeming, doch zij zagen hun pastoor toch met weemoed gaan. Velen hadden zich dan ook in de zaal van café „Het Kompas" ver zameld om afscheid te nemen van pastoor Pronk. Namens de verenigingen traden verschillende sprekers op. Als aan denken en tevens als blijk van waar- Uit alle lagen der bevolking In de overtuiging, dat ons volk de verplichting heeft de bevolking van Nieuw Guinea deelachtig te maken aan de natuurlijke en bovennatuur lijke goederen der Christelijke cul tuur, heeft men uit alle lagen der Katholieke gemeenschap een comité gevormd, dat de kersteningsactie in dit overzeese gebiedsdeel so krach tig mogelijk wil bevorderen. Lui tenant-generaal b.d. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, heeft het voorzitterschap van dit comité aanvaard. Voorts is een erecomité ge vormd, waarin zitting hebben geno men: Mgr. H. van Hussen, directeur van de Pauselijke missiegenootschappen te Den Haag; Mr. dr. F. Houben, commissaris der koningin in Limburg te Maastricht; W. Andriessen, lid van de Tweede Kamer der StatenGeneraal, te Utrecht: Mr. F. Bachg, vertegenwoordiger van de Ned. Kath. Middenstandsbond, te Den Haag; J. Middelhuis, voorzitter van de K. A.B., te Utrecht; J. Kampschöer, vertegenwoordiger van de ^"ath. boeren en tuinders; J. P. K. van Eechoud. oud-resident van Nieuw-Ouinea, te Den Haag; Prof. dr. W. Bronkhorst te Bilt- hoven; Prof jnr. A. de Block te Den Haag; Mr. F. Baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van „St Adelbert", te Vught; Mevrouw C. van Nispen tot Seve- naer-Ruys de Beerenbrouck, presi dente van het centrum van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging, te Vorden; en mevrouw E. baronesse Michiels van Kessenich-van Meeuwen te Maastricht. De actie wordt gevoerd onder aus piciën van de paters provinciaal der Franciscanen, Augustijnen en mis sionarissen van het H. Hart. Tot leden van het werkcomité wer den benoemd de paters M. Neijens M. S.C. en J. van Geloven M.S.C., bei den te Tilburg; S. Hogenboom O.F. M. te Weert, E. Lohman O.F.M. te Maastricht en L. Verhagen O.E.S.A. te Eindhoven. Het secretariaat wordt waargenomen door pater Bruno Groen O.F.M. te Weert. (Het giro nummer van het comité is voorlopig 58775 ten name van het missiehuis te Tilburg of 46316 ten name van missieprocure te Weert). AANKOPEN ZONDER BETALING. De procureur-generaal bii het ge rechtshof te Den Haag heeft gister morgen drie maanden gevangenis straf geëist tegen S. Verdachte was flessentrekkerij en verduistering ten laste gelegd. In eerste aanleg was zij deswege veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk, een proef tijd van drie jaar en bijzondere voor waarden. Verdachte zou bij verschillende le veranciers aankopen hebben gedaan zonder betaling en een costuum, dat zü naar de wasserij moest brengen, bij de bank van lening hebben be leend. De verdediger, mr. R. de Bruijn, vroeg vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. moeilijke werk van pastoor Van Stijn in zijn parochie te Rotterdam. Het leek veel op het werk van een pas toor. Het zal dus niet vreemd zijn het werk van zijn voorganger voort te zetten. De parochie, waarover pastoor Van Stijn als herder is aangesteld, is een kleine parochie, maar juist in het kleine ligt het aantrekkelijke. De pre dikant was er dan ook van overtuigd dat alles naar wens zou verlopen. Namens parochianen en kerkbestuur Pronk tot stand heeft gebracht in z'n oude parochie mag zeker genoemd worden het oprichten en bouwen van een lagere school. AARLANDERVEEN Aanbesteding. Vrijdagmorgen werd door de architecten ir. H. A. v. Oerle en J. J. Schrama uit Voor schoten in Hotel „Toor", te Alphen a d. Rijn aanbesteed de uitbreiding van de R.K. school voor L.O. te Aar- landerveen, met 2 leslokalen en 1 kamer voor het hoofd der school. De hoogste inschrijfster is de fa. Grusson te Amsterdam, met 84.500, de laagste de fa. Slingerland te Al- phen a. d. Rijn, met ƒ68.500. De Toen Donderdagavond de trein gunning is aangehouden, omstreeks 6 uur uit de richting Lei- HAZERSWOUDE OPONTHOUD BIJ OVERWEG. den de overweg in de Gemenaweg naderde, en de spoorbomen reeds wa ren gesloten, raakte hij defect en ALKEMADE De doktersdienst voor de ge- kwam kort daarop, even" ten Westen mee"tcn Alkemade en Leimuiden van de overweg tot stilstand. Aan rustig, begeleid door Herman, de de lioogte gebracht en kon niets an- weerszijden van de spoorbomen ston den al spoedig lange rijen auto's en enige bussen. Ruim een kwartier la ter, nadat de baanwachter zich op de hoogte had gesteld van wat er aan de hand was, kon het verkeer weer doorgang vinden. De baanwach ter heeft zijn post namelijk enige honderden meters ten Oosten van de overweg en hy wist dus niet, waar om de trein tot stilstand was geko men. Het defect bleek niet van ern stige aard. Korte tijd nadat de bo men waren geopend, gingen zij weer enige tijd dicht om de trein te laten passeren. Ouderavond gidsen. De gidsen van de St. Agnes-groep hielden voor ouders en belangstellenden een feest avond in de oude scho'ol. Er werd volgens een vastgesteld tyd-scherrra gewerkt Als hoofdschotel diende zij op „De Spookmolen van Ricaroe" door Lambert Melissen. Een span nend, soms griezelig, maar hyper modern toneelspel in drie bedryVen. Als nevengerechten stonden op' het feestprogramma muziek, zang, voor- j bij de oprichting van de woningbouw^ dracht en een dansje. I vereniging. Een groot deel van zijn de artsen Binkhorst en Muskens. BODEGRAVEN ANDR. DE VOSt In het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht overleed vrij onverwacht op 77-jarige leeftijd, de heer A. de Vos. De overledene heeft in het openbare leven vele functies bekleed. Hij was secretaris van de Coöperatieve Boe renleenbank, welke functie hij vanaf de oprichting, d.i. 46 jaar, bekleedde. Tussen de beide wereldoorlogen had hij jarenlang zitting in de gemeente raad voor de R. K. Staatspartij. Ver der was hy lid van de taxatiecom missie bij ruilverkaveling. Tot voor kort was hy voorzitter van het be stuur der Reeuwijske polder. Kort geleden bedankte hy als voorzitter van het Wit Gele-kruis. Vele jaren was hy voorzitter van de LTB en pre sident van de St. Vincentius-confe- rentie. Een trouw lid was hij van het kerkkoor en nog steeds woonde hij de repetities bij. Een stuwer was hy VERNIEUWINGEN OP BAANVAK LEIDEN—UTRECHT. Reeds enige maanden worden op het N.S. baanvak WoerdenLeiden vernieuwingen aangebracht. Uiter aard geschieden deze werkzaamhe den tijdens de nachtelijke uren, zo dat van een en ander het reizend pu bliek weinig of niets ODvalt De vernieuwing houdt in, dat men nieuwe dwarsliggers legt en nieuwe spoorstaven met een gewicht van 46 kg. oer strekkende meter, in tegen stelling tot de spoorstaven met een gewicht van 38 kg. per strekkende meter, die er tot no<* toe lagen. Deze werkzaamheden betreffen een vernieuwing van het spoor, wel ke noodzakelijk is ten gevolge van de invoering van de electrische trac tie. Op het gedeelte Bodegraven—Al- psen aan den Riin en op enkele ge deelten tussen Woerden en Bodegra ven. alsmede tussen Hazerswoude en Leiden is deze vernieuwing ree uitgevoerd. Men verwacht te"en Juni van dit jRar de werkzaamheden te kunnen voltooien. In tegenstelling tot de algemene verwachting, dat met ingang van de nieuwe (zomer) dienstregeling de treinen op het baanvak Utrecht Leiden sneller zullen rijden, verne men wij van bevoegde zijde, dat zulks niet te verwachten is omdat dit reeds bij de invoering van de electrische exnloitatie is geschied. De tTeinen rijden nu ca. 90 km. per uur. Fen belangrijk grotere snelheid van de trein zal de bodemgesteld heid, in bijzondere mate op het tra ject Alnhen aan den RynLeiden, niet toelaten. Wat de IHn Alphen aan den Riin Gouda betreft, vernamen wit dat deze nu wel gecontinueerd zal blilven. Zo als men weet was enk»le jaren gele den sprake van, dat deze treinver binding vervangen zou worden door regelmatige busdiensten. Deze plan nen hebben de N.S. definitief laten varen, terwijl voorloni» ook van de baan is het aanvankelijk voornemen om deze lijn te doen electrificeren. Voorlopig blijft hier dus de die seltra ctie rijden in de vorm van de z.g. „Blauwe Engel", een verbetering die al reeds wel te waarderen is! 1 leven vervulde hy de functie van secretaris van Kerk- en Schoolbe stuur. Hiermee zijn niet alle functies van wijlen de heer De Vos opgesomd. Te veelzijdig waren zijn ambities De gemeenschap verliest in hem een een voudige en opgewekte man, die nooit niet thuis gaf als een beroep op hem werd gedaan. Maandag a.s. om half tien heeft de begrafenis plaats. Loop der bevolking Op 1 Januari 1953 bedroeg het aantal inwoners 3787 mannen en 3938 vrouwen, sa men 7725 personen. Geboren werden 100 jongens en 98 meisjes, totaal 198 kinderen. Er overleden 29 mannen en 24 vrouwen, samen 53 personen, zodat er een geboorteoverschot is van 71 mannen en 74 vrouwen. Er vestig den zich 155 mannen en 170 vrou wen, totaal 235 personen. Er vertrok ken 384 personen, n.l. 180 mannen en 204 vrouwen. Er waren dus min der opgenomen dan vertrokken 59 personen. De totale toename der be volking bedroeg derhalve 86. Op 1 Januari jX waren er dus 7811 inwo ners. HAZERSWOUDE (R R.) Wachtmeester lste klasse De Haan is bevorderd tot opperwacht meester en wachtmeester v. d. Horst is bevorderd tot wachtmeester eerste klas. LEIDERDORP Geboren: Wilhelmus Theodo- rus Maria z. van Th. A. de Boer en M. C. H. van Wieringen; Wilhelmus Cornelis Maria z. van H. Vervloet en J. W. van Es; Anne d. van H. van Driel en A. S. Lambooy; Willy Jea- rette d. van J. Koning en W. de Wit; Wilhelmina Catharina Helena d van J. Galjaard en H. J. G. Koets. Getrouwd: A. van Poelgeest en D. van der Zwan: A. Boelee en Chr. J. Stikkelorum; W. M. Vervoorn en J. H. G. Diseraad. Overleden: H. J. van der Heide wed. 85 j.; Th. Bosman m. 70 j. De Zondagsdienst wordt waar genomen door dokter H. Bakema, Acacialaan 58, tel. 24828. ROELOFARENDSVEEN FILM-AVOND KERNCLUB De achterzaal van de Pancratius- zaal was gisteravond tot meer dan de laatste plaats bezet, toen de voor zitter der Kernclub, de heer A. Ver del, met een kort woord de film avond opende. Wetende, dat de meeste belangstellenden waren ge komen voor de film „Oogst en afzet van aardbeien", welke film gedeelte lijk in Roelofarendsveen is opgeno men, kon voorz. Verdel terecht van een grote teleurstelling spreken, dat juist deze film niet vertoond zou worden. De grote belangstelling voor deze film in andere plaatsen was oor zaak geworden, dat men deze niet tijdig had kunnen vrijmaken. Maar als pleister op de wond werd de ver toning van deze voor Roelofarends veen zo belangrijke film voor binnen kort aangekondigd. Toch hebben de aanwezigen van een aantrekke lijk, leerzaam en gevarieerd film programma kunnen genieten. Men maakte o.a. kennis in enkele films van de Shell met de benzine-motor en het vernevelen van vloeistoffen. Voorts enkele documentaires, w.o. „Het schot is te boord", een film over de haringvisserij, alsmede enkele in teressante journaals. Natuurlijk werd het gemis van de aardbeienfilm niet volledig vergoed, maar het heeft toch wel de mooie keerzijde, dat men bin nenkort weer van een waardevolle filmavond kan genieten. Tentoonstelling in school In de R. K. Jongensschool werd gisteravond een onderwijstentoonstelling gehou den voor de ouders en belangstellen den, uitgaande van de stichting On derwijstentoonstellingen te 's-Gra- venhage. In klasseverband is in de afgelo pen week by beurten een bezoek ge bracht aan deze expositie. De fabri cage van lepels, vorken en messen, is duidelijk in beeld gebracht. Vier tafels met opstanden vertoonden de verschillende grondstoffen en de be werking tot het eindproduct, ge bruiksvoorwerpen, die dagelijks no dig zijn. Dergelijke exposities zullen in de toekomst meer worden inge richt om de jeugd meer kennis bij te brengen en liefde te wekken voor het ambacht ZEVENHOVEN Feestavond K. A. B. Gister avond hield de K. A. B. haar jaar lijkse feestavond. De voorz. opende de bijeenkomst en verwelkomde ver volgens de'geest, adv., burgemeester Detmers en echtgenote, leden en donateurs. Hij sprak de wens uit, dat deze avond de enige culturele avond van de K. A. B. in het jaar evenals horige jaren een succes zou worden. De wens van de voorz. werd inder daad vervuld. De opvoering van de toneelstukken „Een gevecht met drie vrouwen" en „De Dubbelganger", viel bij de aanwezigen bijzonder in de smaak,-hetgeen wel bleek uit een daverend applaus. Na de pauze werd de klucht „Jonas weet het wel" op gevoerd. Ook deze opvoering werd een succes. De K. A. B. kan terugzien op een uitstekend geslaagde feest avond. Duidelijk. Dokter: „Wat scheelt Patiënt: „Ik neem af en toe af en af en toe toe."

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9