UlÖ5€^hutspot DUINSTREEK Omgeving Radiocommentator Lemaire over de Koninklijke Marine Gladiolenprijzen aangeland op nooit verwachte hoogte Foto-tentoonstelling in de Lakenhal ZATERDAG 16 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 De Nederlandse Bond van Oud strijders en dragers van het Mobili- satiekruis belegde gisteravond in ,.de Harmonie" een vergadering, waarin de bekende radiospreker, de luite nant ter zee der tweede klasse W. C. Lemaire een uitgebreide lezing hield over de Koninklijke Marine. De opkomst in aanmerking geno men zou men zeggen, dat maar wei nig personen in Leiden zich onder het vaandel der ond-militairen kun nen schikken, zo slecht bezet was de zaal. De waarnemend voorzitter, dr. P. H. Fott, opende de avond en be groette de aanwezigen, onder wie zich mevr. de Groot—Balfort, na mens de Moveo en de vertegenwoor diger van de garnizoenscommandant bevonden. Het huishoudelijk gedeel te van de vergadering, dat hierop volgde de verkiezing van twee nieuwe bestuursleden, de heren v. d. Hoeven en Hoyer leverde geen moeilijkheden op. De in het voor jaar te houden schietoefeningen echter wel, want nog geen 10 der leden bleek tot nu toe iets voor het opnemen van de wapenen te voelen. Het minimumaantal van 25 deelne mers kon nog niet bereikt worden, worden. Na deze min of meer trieste be kendmaking gaf dr. Pott het woord aan luit. ter zee Lemaire, die onze marine a2n een nadere beschouwing onderwierp. Spreker verdeelde de vloot in de marine ter zee, d.i. alles wat vaart en de marine te land, on der welke enigszins zonderlinge benaming het korps der mariniers bleek schuil te gaan. Ver voor de oorlog gaf de vloot, aldus sor., hoofd zakelijk aanleiding tot hilariteit. In 1939 had men echter een behoorlijk zeewapen opgebouwd, dat echter 'in de loop van de oorlog door de vele verliezen aanzienlijk aan scherpte inboette. In 1945 beschikte men over een aantal schepen die öf versleten of zwaar verouderd waren. Geen aanvalswapen Er werd toen, zo vervolgde de heer Lemaire een tien-jaren-plan opge steld, dat nu by na voltooid is. De marine is tot nu toe twee kruisers, die onze schatkist 180 millicen kost ten, rijker geworden. Ook het aan tal torpedobootjagers zal belangrijk vergroot worden. In 1955 zullen 18 van deze boten, zy het dan onder de nieuwe naam van onderzeeboot jager', voor de Westerse defensie beschik baar zijn. Het onderzeeboot-aantal is aan deze defensieve taak aangepast Slechts 7 zijn er in het vlootplan op genomen. Luit. ter zee Lemaire gaf hierna een heldere uiteenzetting over ver schillende methoden, die bij het op ruimen van de mijnen voor de Ne derlandse kust gebruikt werden. Als men bedenkt, dat èr vlak na de oor log meer dan 100.000 mijnen de ter ritoriale wateren onveüing maakten, dan krijgt men diep respect voor wat de marine in korte tijd aan werk verzet heeft in nog geen 6 jaren werden al deze magnetische, acous- tische en verankerde mijnen onscha delijk gemaakt. De mijnenvegers ne- delijk gemaakt. De Nederlandse Ma rine zal in 1954 een defensievloot van 116 schepen tellen, die stuk voor stuk op Nederlandse werven ge bouwd zijn. Tijdnood dwong de heer LLemaire na de pauze zich tot het behandelen van de Marine Luchtvaartdienst te beperken. In het kort ging spr. de PROF. DR. J. H. OORT ERELID VAN KON. ASTRONOMISCH GEN. VAN CANADA Prof. dr. J. H. Oort, directeur van de Sterrewacht te Leiden en hoog leraar in de sterrekunde alhier, is gekozen tot erelid van het Konink lijk Astronomisch Genootschap van Canada. Er kunnen door het Genoot schap slechts vijftien ereleden wor den benoemd. Prof. Oort, die sedert 1924 aan de Leidse Sterrewacht is verbonden en sedert 1945 directeur hiervan is, heeft heel bekendheid verworven door zijn publicatie over het Melkwegstelsel. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. examen Geneeskunde de dames A. A. Biegel te Delft; H. J. M. Blom te Heemstede en Liem Tjik Nio te Oegstaeest, en de heren D. A. Buijs te Den Haag; J. C. Lucas te Oegstgeest; J. O. op den Orth te Den Haag; H. A. Scheepens te Den Haag; J. W. Snellen te Oegst- geest; D. Tjabbes te Bloemendaal en W. Vochtelo te Leiden; voor het artsexamen le gedeelte de heren A. Binnerts te Bennekom; H. G. v. d. Esch te Dordrecht en M. v. d. Kruk te Den Haag; voor het artsexamen 2e gedeelte mej. M. M. Bouwes Ba- geschiedenis van dit wapen het t vinck te Den Haag en de heren Th. oog en de vuist van de vloot na. I A. Bierman te Wassenaar; J. J. M. Enige interessante fik s, over de Blaauwhof te Zoetermeer; J. A. I. v. „Karei Doorman", het loodswezen Doorn te Voorburg en W. H. v. d. en Nieuw-Guinea, besloten de avond, i Wel te Leiden. Hutspot-n'euws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Za'erdags tot 12 uur. Tel. 20015. Het Haardenhuis fa. Jan de Nie bestaat 60 jaar Gisteren was het zestig jaar ge leden dst wijlen de heer Jan de Nie met honderd gulden naar het Am sterdamse Waterlooplein ging om ge reedschappen te kopen, waarmede hij in een klein pakhuisje in de Dwars- bolwerkstraat (achter de Hoge woerd) een smederij begon. Het begin was heel bescheiden, maar na 12 jaar (in 1906) werkte hij met 8 man perso neel en werd er aan de Herengracht een nieuwe smederij met kantoor ge bouwd. Het zestig-jarig bestaan van deze zaak is gisteren feestelijk ge vierd. In 1918 sloeg de heer De Nie zijn vleugels nog wijder uit; hij kocht vijf haarden en ontruimde zijn voorka mer. Binnen korte tijd moest ook de achterkamer er bij getrokken worden en zo ontstond het haardenhuis, waarvoor in 1928 het pand Kort Ra penburg 10 betrokken werd. Inmid dels hadden twee zoons, de heren Joh. de Nie en J. de Nie, hun in trede in de firma gedaan; de laatste kreeg de leiding over het haarden huis en vierde als zodanig verleden jaar zijn zilveren jubileum. Zijn broer zwaait de scepter in de smede rij, die nog aanzienlijk werd uitge breid, toen de firma in 1937 begon met de fabricage van haarden en zich tgelijkertijd ging toeleggen op de centrale verwarming. De laatste uit breiding dateert van 1953, toen in het pand Noordeinde 54 (hoek Kort Ra penburg) een showroom werd ge opend. Huldiging en receptie. Gistermorgen kwam het voltallig personeel (35 man) bijeen in De Doe len aan het Rapenburg, waar de heer Joh. de Nie uitweidde over de ge schiedenis van de firma, zijn in 1949 overleden vader herdacht en hulde bracht aan alle medewerkers. De heer J. de Nie reikte daarop aan al len een gratificatie en een herinne ringslepeltje uit. Namens het personeel bood de boekhouder, de heer J. H. Sloos, een glas-tableau aan, waarop de oprichter en de panden van de firma staan af gebeeld. Het personeel werd een feestavond in Royal (hedenavond) in het vooruitzicht gesteld. 's Middags was er in De Doelen een drukke receptie. Onder hen, die hun gelukwensem kwamen aanbie den, bevonden zich de heer R. J. Meyer, commissaris van politie, de heren A. Straatman en W. J. Batist namens de sted. lichtfabrieken, de heer J. Voorbach, chef van de ge bouwendienst der gemeente Leiden, de heer Th. Evers, plaatsvervangend garnizoenscommandant, de heer C. Brilman, directeur van de Ambachts school Haagweg, de heer A. de Mey namens het Gew. Arbeidsbureau, mej. J. M. A. Broerse, adjunct-direc trice van de R.K. Huishoudschool Galgewater, de wethouders A. J. Jon- geleen en D. van der Kwaak, de he ren C. Fortmann en A. van Cleef na. mens de Midza, de heren A. Zwart en J. H. van der Kloot namens de Leid se afd. van de Kon. Ned. Midden standsbond, en talrijke zakenrelaties. VERMISTE TIENJARIGE JONGEN TERUGGEVONDEN. Vrijdagavond om half negen is de tienjarige Willem S., die sedert Dins dagmiddag werd vermist, slapende aangetroffen in de bollenschuur van de firma Damen aan de Irenelaan te Hillegom. Toen de familie Damen bezoek had, kwam het gesprek ook op de vermiste jongen. Mevrouw Da men, die het desbetreffende omroep- bericht niet had gehoord zeide, dat sedert enkele dagen een jongetje, dat opgaf van Buren te heten, bij de schuur was geweest. Zij haa het ke reltje een boterham gegeven. Ook hedenavond was hij daar gezien. Men besloot de politie te bellen. De ze heeft de schuur doorzocht en in een van ,de daar staande kisten de jongen slapende aangetroffen. KATWIJK AAN DEN RIJN De gemeentewerkman de heer Louis v. d. Ven zal per 1 Februari a.s. de gemeentedienst met pensioen verlaten. Vierde lustrum. Op 5 Febr. a.s. viert de Katwijkse Damclub K.D.G. haar 20-jarig bestaan. Naar aanlei ding daarvan organiseert zij nedar- laagwedstrijden. Verschillende ver enigingen nemen deel o.a. Katwijk aan Zee, Noordwijk, Rijnsburg, Was senaar en Leiden. De vereniging die K.D.G. de grootste nederlaag toe brengt, komt in het bezit van een fraaie beker. Voorts is er ook nog een lauwertak ter beschikking ge steld. Veiliger. De gemeente kocht eni ge tijd geleden het pand O verrijn heek Sandtlaan met de bedoeling dit af te breken en de situatie daar veili- plannen en van provinciale streek plannen. Veel kostbare teeltgronden vallen daarvoor ten offer. De L.T.B. doet alle moeite om gedaan te krij gen, dat zij die door onteigening van grond worden getroffen, voorrang krijgen bij de uitgifte van gronden in de Noord-Oost Polder. Voordat de heer Bles aan het woord kwam, werden eerst nog de notulen van de secr. J. Schuyt goed gekeurd, waarna de voorz., de heer P. van der Ham aandacht vroeg voor de retraite, welke op 26 dezer wordt gehouden. NOORD WITK Zilveren onderwijzersjublleum Vandaag herdenkt de heer F. A. de Lincel het heugelijke feit, dat hij 25 jaar geleden aangesteld werd als on derwijzer aan de R. K. Jongensschool. De Zondagsdienst zal deze week worden waargenomen door dr. Kruyt. De Duinrand-apotheek is geopend van 11.301 uur en van 4.30l-^5.30 u. Voor spoedgevalen doorlopend. NOORD WIJKERHOUT Hoogheemraadschap. De Dijk graaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap van Rijnland brengen ter algemene kennis, dat door de vergadering van vertegen woordigers der gemeenten als hoofd ingeland-plaatsvervanger is aange wezen de heer P. M. M. van der Weijden, te Noordwijkerhout. VOORSCHOTEN Voor het diploma Boekhouden van de Ned. Associatie is geslaagd de heer N. J. M. van Os, Veurse- weg 62. De medische Zondagsdienst wordt gedurende dit weekeinde waar genomen voor spoedgevallen door dr. ger te maken. Bewoning van dit pand p. j. m. Tonino, Voorstraat 23, Tel! Zaterdag 15 Januari. r,. i. i j i dische Missie Actie) verzoekt ons de De s.orm raast over het land, ook lezers(essen) aan te sporen morgen °V^r^ en' ot ?p..nc. :n de me* esn goed gevulde portemonnaie schade meegevallen, al zyri twee hou- naar de kerk te gaan, omdat er aan ten gebouwtjes er het slachtoffer van de uitgang gecollecteerd zal worden geworden. Dat gebeurde gisteravond ivoor dit zeer belangrijke missiewerk, al. n Kouten loods van de speeltuin- dat ten doel heeft doctoren, verpleeg- vereniging Morskwartier aan de Lage sters e.d. met instrumenten, genees- Morsweg staat momenteel zonder middelen, enz. naar de Missie te zen dak, ornaat het er door de storm werd den om daar de zo hoog nodige medi- afgerukt Op het terrein aan de Boa- Eche hulp te verlenen. In ons goede huizerkade is een houten keet omge- land, waar men maar behoeft te bel- waaid. En hedenmorgen werd de ien om een dokter, waar ziekenhui- brandweer gealarmeerd om een voor zen, ziekenfondsen, ziekenauto's zie- het verkeer gevaarlijk stuk zink te kenrverzekeringen, ziekenverpleeg- verwijderen, dat van de dakgoot van sters enz. enz. ter beschikking ven de perceel Mare 114 afhing. j lijdende mensheid staen, kan men Gisteren hebben wij een bericht zich moeilijk indenken hoe in verre gepubliceerd over het jubileum van j landen de medische toestanden zijn. de heer J. Belt. Hij deelde ons he- Weest morgen eens royaal en ge- denmorgen mede, dat dit bericht bui- j denkt de"e collecte 00 milde wü-e. I ten zijn voorkennis is doorgegeven. I Alle leden en donateurs van de dat hij dit betreurt en dat hij op 21 R-K. Voetbalvereniging „Docos" mo- Januari de hele dag afwezig zal zijn. gen niet vergeten morgen tussen 10 I en 1 uür kaarten af te halen en plaats 1te bespreken voor de feestavond op TUINIERS- EN BLOEMISTENVER. J:. Ja"U2ri- Men kan hiervoor terecht „DOOR EENDRACHT VERBONDEN" De Leidse Tuiniers- en Bloemis tenvereniging „Door Eendracht Ver bonden" hield gisteravond in café Aniba aan de Herenstraat een ver gadering. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer J. H. Smit, werden enkele huishoudelijke zaken afgedaan. Hierna lichtte de voorzit ter van de jubileumcommissie, de heer W. Dool, een tipje van de sluier op, die nog hangt rond de viering van het 65-jarig bestaan der vereni- bij de heer C. L. Schouten, Hoge Morsweg 58, tel. 26232. OEGSTGEEST Kath. Vrouwenbeweging De afd. ging.'dat od Zaterdag" 13MaartTn Oegstgeest van de Kath. Vrouwen.be- „Den Burcht" zal worden gevierd.weging, heeft de primeur van de ver- Na de pauze leidde de voorzitter een toning van de 00 het filmfestival te bespreking in *over de te houden Cannes bekroonde film: „Het leven bloembollenkweekwedstrijd. In ver- van Jezus". Deze prachtige schilde-o band met het jubileum zullen de ;o-1 rijenfilm met gesproken tekst door nen de tuinders hun kenrn zendingen in de middag van 13 Henk Schaer kan men Maandagavond Maart door een jury worden beoor- te half acht in het parochiehuis gaan deeld. Het ligt in de bedoeling, dat zien. deze inzendingen op de jubileum- Dr. Varekamp neemt deze week avond worden tentoongesteld. I de med. Zondagsdienst waar. vertraagde deze afbraak. Thans is de bewoner, de fam. B., een woon huis toegewezen in de Anjerstraat, zodat de toe'-t'nd binnenkort wel een aanmerkelijke verandering zal on dergaan. De Zondagse dienst wordt voor zover het betreft de patiënten van dktoren Bergman, Hueting en van der Laan, waargenomen door dr. H. Hueting, Rijnstr. 33, Tel. 2102. Rectificatie. Het bericht om trent het overlijden van de heer Ko ning was onjuist. LEIDSCHENDAM Wat doet de L.T.B.? In het pa rochiehuis hebben vele leden* en ook niet-leden geluisterd naar het uit voerig betoog van de heer B. G. Bles van het hoofdbestuur van de L.T.B. De L.T.B. stelt alles in het werk om de boeren en tuinders op alle gebied ter zijde te staan. Dit begint reeds met de stichting van katholieke landbouwscholen, waar de jonge tuinders op bevatte lijke wijze worden ingewijd in de teeltproblemen. Ook Leidschendam behoort tot een van de bevoorrechte gemeenten, waar een dergelijke school is gesticht. Maar ook voor de gevorderde tuinder en boer zijn ve le problemen, waarin het hoofdbe stuur van de L.T.B. zijn leden met raad en daad bijstaat. Door de steeds toenemende invloed van de arbei dersorganisaties is veel in het boe ren- en tuindersleven veranderd. Vooral na de laatste grote oorlog zijn de kleine zelfstandigen enigszins in de verdrukking gekomen. Voor zeer veel leden is het assu- rantiebedrijf van de L.T.B. een uit komst. Duizenden L.T.B.-ers zijn bij dit bedrijf aangesloten. Dan legde de heer Bles de nadruk op de voorlich ting, welke het hoofdbestuur ver leent. Iedere Donderdagmiddag kun- ^MUMÉIlliMvia de De dienstdoende zuster is Zr. Minnaar. WARMOND De brandweer op stap Donder dagavond maakten de leden van de vrijwillige brandweer met hun dames hun jaarlijkse uitstapje. Dit keer ging de reis naar Den Haag, waar een uit voering van de Snip en Snap-revue werd bijgewoond. Na afloop begaf het gezelschap zich weer naar Warmond, waar men in „De Stad Rome" nog enige tijd gezellig bijeen bleef. Deze traditionle avond der spuitgasten werd ook bijgewoond door de burge meester en diens echtgenote, alsmede door de beide oud-wethouders Ouds- hoorn en Zwetsloot. Hokkenshow. De postduivenver eniging hield haar 4de en tevens de laatste hokkenshow. De prijzen wer- WASSENAAR ERNSTIG ONGEVAL OP RIJKSSTRAATWEG. Op de Rijksstraatweg bij de Eiken laan, heeft zich gisteravond om streeks half zeven een ernstige aan rijding voorgedaan, ten gevolge waar van de 39-jarige mevr. A. J. M. uit Den Haag ernstig werd gewond. Mevr. M. stak de rijweg over en werd aangereden door een uit de richting Leiden komende personenauto, be stuurd door H. H. W. S. G. uit Den Haag. Zy werd door de auto geschept en kwam met een harde smak op het wegdek terecht Met een schedel- basisfractuur werd de voetgangster in ernstige toestand naar de Ursula- kliniek overgebracht. GEEN VOETBAL IN SPORTPARK KERKEHOUT. In verband met het feit, dat de clnbtent ter beschikking van het ge meentebestuur gesteld is voor de her inenting tegen pokken, zijn alle voet balwedstrijden, die Zaterdag en Zon dag in het Snortpark Kerkehout zou den gespeeld worden, uitgesteld tot een nader te bepalen datum. Van fiets gevallen. In de Johan de Wittstraat kwam het 14-jarige meisje A. M., wonende aan de van Limburg Stirumstraat, door onbe kende oorzaak, wellicht ten gevolge van een windstoot, van haar fiets te vallen. Zy liep een hersenschudding op en is naar haar woning overge bracht. Herinenting in verband met „Alas- trim". Van morgen is men in Was senaar op vijf plaatsen begonpen met een kosteloze herinenting in verband met het gevaar voor uitbreiding van het aantal gevallen van „alastrim" (witte pokken). Ook Zondag en Maandag zal er nog gelegenheid zyn, zich te laten herinenten en wel 's morgens van 912 uur en 's mid dags van 25 uur op de volgende plaatsen: Voor Kerkehout en omgeving in het clubhuis van de S.V. Wassenaar; voor Nieuw Wassenaar in het gym nastieklokaal aan de Bloemcamp- laan: voor het Dorp in het gymnas tieklokaal van de openbare school, ingang Johan de Wittstraat; voor het Oostdoro en omgeving in de kleuter school in de St. Willibrordusstraat; en voor de Deyl en omgeving in het Roode Kruis-lokaal, van Zuylen van Nijeveltstraat 9. Verzocht wordt, het trouwboekje mee te brengen. Van a.s. Zaterdagavond tot de volgende week Zaterdag zal de avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken worden waargenomen door de Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2404. ZOETERMEER Begin van brand. Bij L. Karens aan Den Hoorn brak gistermiddag brand uit. De brandweer was spoe den als volgt gewonnen: P. v. d. dig ter plaatse en wist groter onheil Drift met 368 pnt; J. Diemei 367; dr j te voorkomen. Waarschijnlijk was de J. Venker 366; Jac v. Niekerk 365 1/4 vlam in de pan geslagen. B. ter Baek 365 1/4; Jac. Zwetsloot De heer J. J. M. Blaauwhoff 273 3/4; Q. Beugelsdijk 363 1/4; M.slaagde gisteren voor het artsen- Stijn 362; W. de Vos 381 1/4; B. examen. radio verrijken, terwijl in de naaste toekomst ook bedrijfsvoorlichting ge geven zal worden. Van groot belang is ook de landonteigening ten behoe ven van gemeentelijke uitbreidings- Oskom 360 1/2; J. Schoo 355 1/4; Jkhr. J. v. d. Brandeler 269 3/4; A. Buntsma 269 3/4 pnt. Geslaagd voor het praktijkdiplo ma Boekhouden de heer J. J. van der ZweL De medische dienst wordt Zon dag waargenomen door dokter J. H. N. de Bruijn en voor de beide Kruis verenigingen door Zr. Duyvesteijn (plaatvervangster van Zr. E. van Hooff). Prachtig werk van Martien Coppens uit het rampgebied f\P 30 JANUARI zal in het stedelijk museum „De Lakenhal" te Leiden een tentoonstelling ge opend gorden van een nieuwe reeks foto's van Martien Coppens. Op enkele dagen na zal het dan een jaar geleden zijn, dat een verschrikkelijke stormvloed een groot deel van Nederland over stroomde, aan bijna 2000 personen het leven kostte en honderd-duizenden van huis en haard verdreef. De expositie zal plaats vinden onder het motto „Nood". Dit simpele woord zegt voldoende over de aard der tentoonstelling. De geëxposeerde foto's bestaan voor een groot deel uit opnamen die Coppens in Februari 1953 in het rampgebied maakte, aangevuld met aangrijpende foto's uit Duitse vluchtelingenkampen en een serie portret ten „Mensen anno 1953". In het afgelopen jaar heeft het Nederlandse pu bliek door middel van d© pers op meer dan nor male wijze kunnen ondervinden wat voor een ge voelige foto-journalistiek door de Nederlandse fotografenwereld kan worden geleverd. Toen de ramp 3 dagen oud was, las men de krantenberich ten niet meer, men bekeek slechts de afgedrukte foto's en die vertelden genoeg. Coppens is temidden van deze fotografenwereld een ster met een wel zeer bijzondere glans. Zijn werk kan een vergelijking met dat van de beste fotografen ter wereld gemakkelijkd oorstaan Coppens is het voorbeeld van een sombere foto graaf. Bij elk van zijn foto's staat men verbaasd over de •bescheidenheid, die in zijn werk op won derlijke wijze samengaat met zijn juiste journa listieke kyk. Dit is n.L één van Coppens' sterke zijden: steeds weer geven zijn foto's blijk van een discretie, die men bij andere fotografen vaak te vergeefs zoekt. Dikwijls onthult de fotografie op een manier die niet meer bescheiden te noemen is, 's mensen angst en smart. Coppens' werk doet dit ook, maar zijn foto's blijven discreet. Zy wekken mededogen op, maar werken de nieuwsgierigheid van het publiek niet in de hand. Het zou te ver voeren de geëxposeerde foto's aan een naaere bespreking te onderwerpen, maar iedere bezoeker van de Lakenhal zal verstomd staan over de grauwe ellende, die Coppens voor zijn lens heeft gehad en over de virtuositeit, waarmee hij alle ellende op de gevoelige plaat heeft weten vast te leggen. R. N. Het ongelijk was ditmaal voor de optimisten! Die hadden namelijk verwacht, dat de bollenexporteurs voor Nieuwjaar zo ongeveer alles wat zo aan gladiolen nodig hadden wel ingekocht zouden hebben. En, zo re deneerde men, dan zal men ook niet weer zulke hoge prijzen in het hoofd hebben. Maar jawel, de eerste de bes- to veiling in, het nieuwe jaar bleken de noteringen weer wat hoger te liggen en de prijzen, die men deze week op de Lissese veilingen besteed de, lagen op een niveau, zó hoog als de kwekers nooit hadden durven dromen. Men verkocht bijv. veertienen van Abu Hassan voor12.90 per 100, terwijl voor beste 12—14 van deze soort nog vrolijk f 9.werd neer geteld. Extra mooie veertienen van Firmament noteerden 9.en 12 14 f 6.20. wat men ook moeilijk een beetje kan noemen. Trouwens: als men Juniklokken ziet verkopen voor resp. 8.en f 7.60 of Benjamin Britten voor 7.65 en 7.of Mas kerade voor f 7.61 en f 6.40, dan behoeft een kweker, die van deze soorten een behoorlijke portie aan de veiling had, ook niet op en sigaartje meer of minder te kijken. En wat dacht u van Kardinaal Spelmann voor 9.40 en 8.20, resp. voor 14op en 1214 van Bit O'Heaven voor 7.20 en f 5.95 en van Sweet Seventeen voor 7.55 en 6.40? Men mag intussenrustig betwij felen of ook de exporteurs van deze prijzen in een jubelstemming gera ken. Men mag eveneens betwijfelen, of de export met zulke prijzen het zout in de pap nog verdient. Veertienen van alledaagse als bijv. Sneeuwprinses, Topscore, Hollands Glorie, Hopman's Glorie, Mansoer, Niuw Europa, Gold Dust, Dr. Fle ming, Alfred Nobel, Allard Pierson, Pax, Spotlight, enz. deden van ƒ6.— tot f 6.35 alsof dergelijke prijzen se dert jaren de gewoonste zaak van de wereld zijn, terwijl Uncle Tom, Red Fox, Aristos, Acca Laurentia, Paul Rubens, Morning Kiss, J. S. Bach en Memorial Day de zeer optimistische notering van rond 6.80 voor veer tienen behaalden. Johan van Konijnenburg bleef ook graag. Veertienen van deze beste rode gladiool werden verkocht voor f 7.terwijl 1214 nog 6.55 kon opbrengen. Han van Meegeren ver kreeg 6.55 en 6.40, Cavaliero 6.en 5.70 en Johann Strauss f 6.10 en 5.45. Lilac Tim- werd grif verkocht voor resp. f 7.60 en 6.50 en Lavender Dream liep met f 7.75 en 6.25 ook allesbehalve slecht. Bloemfontein werd betaald met f 6.49 en 5.80. Een algemeen geteeld soort als Mrs. Mark's Memory kon zelfs nog 7.40 en 6.25 halen, in welk© koers ook Montgomery liep. Om even bij „hoge omes" te blijven: General Eisenhower verkreeg de beste prijs van f 6.65 en f 5.80, ter wijl Picardy de gladiolenrij sloot met 6.10 en 5.75. Zo hebben de gladiolenkwekers een week achter de rug, waarin ze behoorlijke hoeveelheden aards slijk verdienden. Maar de exporteurs kij ken niet vrolijk. Het is ook wel eens andersom het geval geweest. Het kan nu eenmaal verkeren vooral in de bollen wereld Marktberichten KATWIJK AAN DEN RIJN, 15 Jan.. Groente. Waspeen I f 10 22.Waspeen II 6—16, Andijvie f 39—51.—, Rode kool f 6—12.—, Ge le kool 77.50, Groene kool f 8 12.20, Boerenkool 711.Sprui ten 15—31.—, Uien 2—4.40, Breek- peen ƒ2.50—5.50, Prei 9—16.— Knolselderie f 3—3.10. VINKEVEEN, 15 Jan. Groente. Witlof I 29—36 cent, Witlof II 17—25 cent, waspeen 13 cent, prei 1013 cent, uien 78 cent, rode kool 8 cent per kg., knolselderij 3—9 cent per stuk, pteerselie 67 cent en selderij 7 cent per bos. TER AAR, 15 Jan. Groente. Wit lof I 25—34 eent, idem H 16—24 cent, idem stek 311 cent, spruiten 1619 cent. waspeen 10 cent, rode kool 10 cent, sav. kool 8 cent, uien 36 cent, kroten 5 cent, andijvie 4850 cent alles per kg., boerenkool 2545 cent per kist, knolselderij 1114 cent per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 15 Jan. Bloemen. Freesia's 0.651.40, Anemonen 5060 cent, BI. Druifjes 1321 cent, kastanje takken 1430 cent, Wilg katjes 621 cent, Krelage 5873 cent, Scarlet wonder 6069 cent, Rose Copland 0.851.20, White Sail 64—90 cent, Hillegarda 62—70 cent, Golden Harvest 0.851.10, Pierson 57'82 cent, Crown Imperial 5575 cent, Piquante f 0.901.05, Nansen 8085 cent, L. Dittwe 8590 cent, Pink Gem 65—81 cent, E. Eddy 0.95—1.05, v. d. Eerden 0.90—1.00 Early Glory 5572 cent, Helios 49 62 cent per bos. LEEUWARDEN, 15 Jan. Kaas. Gouda volvet 2.052.06, Edammer 40 plus 1.801.81, Broodkaas 40 plus 1.821.93 per kg. Handel vlue.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3