S)e £eidóe(3ou^atit Nog steeds worden slachtoffers gevonden Dooi belemmert reddingspogingen Storm raasde over de Britse eilanden Rhec prolongeert Westen geeft toe aan de Russen Amerika tegen bijeenroepingliNO DIJKWACHTEN IN WEST-BRABANT Afnemende wind Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 16 JANUARI 1954 42ste JAARGANG No. 13094 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Aav. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., i 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 NIEUWE STRATEGIE r\E SPANNING, WELKE in de we- U reld hangt tussen Oost en West, is met het simpele aanvaarden van een uitnodiging tot een Viermogend- hedengesprek niet weggenomen. Er is in het verleden al meer gepraat, zonder dat dit tot een resultaat ge leid heeft en wij zien nog altijd wei nig heil in de a.s. conferentie van Berlijn. Misschien is hét juist, dat de Rus sen even verlangend zijn om de heersende spanning te verminderen als wij, maar het is evenzeer juist, dat de Russen bij het verwezenlijken van dit verlangen van een ander uit gangspunt uitgaan, met andere mid delen werken en naar een ander doel streven. Men vergete niet, dat het communisme streeft en blijft stre ven naar het wereldheerschappij, zo dat een vredelievende en verdraag zame houding niet anders gezien kan worden dan als een wijziging 0 van tactiek, een wending van de koers om beter op het doel te kunnen afstevenen. Men gebruikt daarbij middelen, welke ons niet lig gen, welke vreemd zijn aan onze op vattingen omtrent fair play, loyali teit en goede trouw. Neem byv. maar eens de jongste geschiedenis van de voorbesprekin gen te Berlijn over de plaats, waar de op 25 Januari a.s. geplande confe rentie tussen de Vier moet worden gehouden. Dagen lang wordt er uren aan één stuk gepraat of men in West- Berlijn of in Oost-Berlijn oijeen zal komen. Zou men alleen met Wester se mogendheden te maken hebben gehad, dan zou dat geen probleem zijn geweest. Men zou eenvoudig ge keken hebben naar een gebouw, dat aan behoorlijke eisen van comfort voldeed en bij gebrek aan eenstem migheid zou men erom geknobeld hebben. Maar voor de Russen bete kent het een prestige-kwestie, en dan moeten de Westerse mogendhe den ook oppassen, want iedere toe geeflijkheid wordt onmiddellijk uit gebuit en voor propaganda benut. In de grond van ons hart kan het ons niets schelen of de ministers in het gebouw van de geallieerde be stuursraad (West-Berlijn) gaan zit ten of in de Sovjet-ambassade (Oost- Berlijn) of dat ze beurtelings van de éne naar de andere zóne gaan ver kassen. Maar als de Russen er een halskwestie van maken, zyn wij wel gedwongen om eveneens voet bij stuk te houden. Zo belet een verschil van mentali teit, het bezigen van geheel afwij kende politieke middelen een vlot verloop van elke conferentie. Wie zich niet aan de regels van het spel houdt doch eigen regels erop na gaat houden, schept juist daardoor ver warring, achterdocht en spanning. LIET IS MET HET OOG op de a.s.1 Viermogendheden conferentie te Berlijn misschien niet vriendelijk, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, juist nu een nadere uiteenzetting heeft gegeven van de militaire po-1 litiek van Amerika. Maar het is wel begrijpelijk, dat hij de puntjes op| de i's heeft gezet en de Russen dui-1 delijk te verstaan heeft gegeven, I waar zij aan toe zijn. Uit de jongste rede van Foster Dulles blijkt, dat men van de a.s. conferentie geen al te grote ver-1 wachtingen heeft en van- mening is, dat de tijd om met Moskou tot een vergelijk tte komen nog niet rijp is. Om de vrede te kunnen garanderén i zal Amerika niet proberen aan te pappen met de Russen buiten zijn bondgenoten om. Integendeel Ame rika ziet als voorlopig enige garan tie van de vrede slechts het feit, dat het Westen militair sterker is dan het Oosten. Het Westen moet dan ook sterker blijven en om dat te be reiken heeft men een ander plan dan tot dusver. Het is niet efficient om langs de hele grens van Rusland le germachten te handhaven; dat bete kent versnippering van krachten en ontwrichting van de economie. Beter lijkt het een sterke vergeldings macht in Amerika zelf paraat te hou den, welke snel kan ingrijpen daar waar het nodig mocht zijn. Om de huizen van een stad te bewaken is het ook niet nodig om een politie agent voor elk huis te zetten, zeide Dulles. Dat is verspilling van krach ten, omdat het voldoende is, als het geboefte weet, bij elke misdaad di rect achterhaald te zullen worden. Bovendien kunnen de bondgeno ten ook wat doen; zij kunnen sa menwerken o.a. in het Europese De fensie-systeem en daarin bijv. West- Duitsland opnemen. Deze nieuwe strategie, welke men reeds de Dulles-doctrine" heeft ge doopt, heeft in het oog vallende voordelen o.a. concentratie van kracht, efficiency, behoud van eigen initiatief enz. maar er zijn ook na delen aan verbonden. Speciaal zou den verschillende landen graag wil len weten, of het nu in het voorne men ligt, de Amerikaanse troepen uit Europa terug te trekken, zodra de Europese Defensie Gemeenschap voltooid is. Bovendien wordt het moeilijker om zoals men tot dusver vaak en met succes gedaan heeft een conflict te localiseren, want een plaatselijk gevecht groeit in deze omstandighe den gemakkelijk uit tot een totale oorlog. Wij zullen de ontwikkeling echter af moeten wachten om te zien waar het heen zal gaan. Honden bewijzen onschatbare diensten De dooi in het Alpengebied houdt aan en de gevaren voor de reddings ploegen die nog steeds mensen levend van onder ijs, sneeuw en puin te voorschijn halen, nemen dienovereenkomstig toe. Toch gaat het werk onvermoeid door. Dank zij het verbeten volhouden van de honderden vrij willigers die in vele gevallen reeds drie dagen en nachten geen rust heb ben kunnen nemen is gisteren nog een 35-jarige boer uit het puin van zijn stal te voorschijn gebracht. Niet minder dan 96 uur had hij bedolven gelegen. LAWINE-HONDEN. den in Zwitserland, die aan het la- winegevaar onderhevig zijn, danken Om de ondergesneeuwde en dóór hun leven aan de fijne neus van een lawines versperde passen vrij te ma- j zogenaamde lawinehond van de spe len vnnr ciale reddingsdienst, welke thans in ken voor de hulpcolonnes zou men graag van dynamiet gebruik maken. Dat zou vele dagen werk sparen. Maar men acht het gevaar dat er nieuwe lawines veroorzaakt zouden worden te groot. Vele bewoners van de berggebie- Geen goedkope boter voor Rusland Na een onderhoud met president Eisenhower heeft de Amerikaanse minister van handel, Sinclair Weeks, bekend gemaakt, dat zijn ministerie iedere aanvraag voor vergunning voor de uitvoer van boter naar de Sovjet-Unie tegen een prijs, die aan zienlijk lager is dan de op de Ameri kaanse markt geldende prijs, zal af wijzen. Zoals bekend, tracht de regering der Sowjet-Unie grote hoeveelheden boter en katoenolie uit de Ameri kaanse surplusvoorraden te kopen. De Sowjet-Unie heeft voorgesteld voor boter een prijs van 50 dollar cents per lb te betalen. De Ameri- het zevende jaar van zijn bestaan is. De verschillende posten van de dienst door het gehele land houden in de gevaarlijke tijd hun honden, Duitse herders, gereed om er ter stond mee naar een onheilsplaats te kunnen gaan. Want op snelheid van handelen komt het aan, wanneer er mensen onder sneeuw en puin bedol ven liggen, bewusteloos of niet in staat de buitenwereld een teken te geven. Ook de honden van de red dingsdienst in de aangrenzende Franse departementen worden wel eens te hulp geroepen. Omgekeerd de den nog niet lang geleden de Franse autoriteiten van Chamonix een be roep op de reddingspost van het ze ventig km. verder gelegen Genève voor het speuren naar een bij de Mont Blanc door een lawine over vallen gezelschap. De Geneefse hon den vonden de bedolvenen. Te Blons zijn door Zwitserse lawi nehonden twee mensen gevonden, die tachtig uur bedolven hadden geze ten. Zij waren nog in leven. In het gebied van Blons worden nog zeven personen vermist. In andere landen. t Door de vele sneeuw is Vrijdag bij Pozarevac in Servië een trein ont spoord, zo meldt radio-Belgrado. Twaalf passagiers liepen verwondin gen op. In de Pyreneeën lijden tweehon derd bergbewoners honger, omdat zij al dagen lang ingesneeuw zijn. Met bulldozers heeft men geprobeerd een weg door de sneeuw te banen maar het bleek onmogelijk. Twee dorpen zijn geheel geïsoleerd. Ook in de Vogezen zijn de bewo ners van eenzaam gelegen huizen vol komen van de buitenwereld afgesne den. In Londen werd het omtrent het weer begon. De Zuidkoreaanse president, Syng- man Rhee, heeft Zaterdag het tijd stip tot wanneer Zuid-Korea zich aan de wapenstilstandsovereenkomst zal houden, met negentig dagen ver lengd. Vorig jaar had Rhee de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken, Robertson, medege deeld, dat zijn land de bestandsover eenkomst negentig dagen lang na de dag waarop de politieke conferentie zou moeten beginnen, 26 October, in acht zou nemen. Rhee deelde Zaterdag op een pers conferentie te Seoel mede, dat hij zich over 180 dagen te rekenen van 26 Oc tober vrij beschouwt om elke stap te nemen die hij wil. Pilootloze bommen werpers voor Europa Twee eskadrilles pilootloze bom menwerpers, die atoombommen kun nen vervoeren, zullen dit jaar naar Duitsland worden gezonden, zo heeft de Amerikaanse luchtmacht meege deeld. Zij zullen in Europa worden gebruikt bij de Navo-verdediging. Het eerste eskadrille pilootloze bommenwerpers is in 1951 gevormd. Het vliegtuig gelijkt op een straalja ger, maar heeft een puntiger neus en naar achteren gerichte vleugels. Het wordt gelanceerd door middel van raketten, die loslaten zodra het vliegtuig van de grond is. Een straal motor zorgt verder voor de voort stuwing en de besturing geschiedt langs draadloze weg. De snelheid en de sterkte van een eskadrille zijn geheim. Beurtelings in Oost en West-Berlijn warm Stormen met een snelheid van meer dan 150 km. per uur raasden gister- kaanse regering heeft de voorraden I avond over de zeeën rondom de gekocht tegen 65 dollarcents per lb Britse eilanden. Gelijktijdig stegen en op de Amerikaanse markt be- de temperaturen in Londen tot de draagt de prijs thans 75 dollarcents record-hoogte van 15 graden Cel per lb. I sius hetgeen nog nooit in Januari Inzake probleem krijgsgevangenen Voor zover de vissersvloot op zee was zochten de schepen de beschut-1 ting van een haven. Ierland beleefde zijn zwaarste storm sinds" zestig jaar. De wind had een ongelooflijke kracht. Hier en daar zijn grazende koeien van de weiden op de hellin gen der heuvels weggevaagd. In Sun derland is eén verhuiswagen van ze ven ton door de wind twintig meter ver weg geblazen en op zijn kop ge zet. In Edinburg zijn vijf buspassa giers gewond toen een boom omwoei en de bovenste verdieping van de bus raakte. Verscheidene mensen liepen de straten verwondingen op ten- gering haar standpunt ten aanzien van de krijgsgevangenen in Korea niet heeft gewijzigd. Onveranderd1 gevolge van rondvliegende scherven blijft zij van oordeel, dat de gevan-1 glas en stukken steen. genen op 23 Januari moeten worden 1 In Leicester is een leraar gewond Amerika heeft medegedeeld, dat vrijgelaten en de burgerlijke status toen het dak van zijn school boven het tegen bijeenroeping van de Alge- moeten krijgen. I zijn hoofd instortte. In Londen blies i mene vergadering der Verenigde Na- I De Britse regering staat op het j6®!?, d«me I ties is. Zoals voorgesteld door de standpunt, dat de neutrale commissie j van een pOTdr UI° wegfladderen" voorzitster, mevrouw Vidjaja Kaksj- 23 Januari de knjgsgevan-enen, Overal in de Britse kustgebieden is mi. zy had voorgesteld de vergade- j JyLJTmoet stellen?™ helft een door dTsw!*6 SChad6 aanSericht| ring '9 Februari byeen te roepen, woordvoerder van het Britse minis- 0r ae st0™' teneinde te beraadslagen over de terie van buitenlandse zaken op een OOK IN DUITSLAND vraag, wat te doen met de krijgsge-desbetreffende vraag geantwoord. vangenen in Korea, die niet willen "De Verenigde Naties willen hetOok in Midden- en Noord-Duits- worden gerepatrieerd. i Koreaanse bestand ongedaan ma- land heeft storm gewoed, waardoor ken, door hun willekeurige beslis- tenminste twee personen om het le- De Sowjet-Unie heeft medege- sing om de anti-communistische ven zijn gekomen; 'n oude man werd deeld, dat zij ur,el instemt met het krijgsgevangenen vrij te laten. Een geëlectrocuteerd toen hij in aanraking voorstel. Ook Wit-Rus'and, Oekraïne, dergelijke stap zou de reeds ernstige kwam met een gebroken electrische Tsjecho-Slowakije en Irak stemden toestand in Korea verergeren en hij I draad. Op verschillende plaatsen Naar te Washington en Londen ver luidt, zullen de Westelijke mogend heden aan de Russische wens toege ven om de vergaderingen van de mi nisters Dulles, Eden, Bidault en Mo- lotof beurtelings in West- en Oost- Berlijn te houden. Daarmee wil men het alsnog mogelijk maken, dat de viermogendhedenconferentie volgens plan op 25 Januari begint. Oorspronkelijk stonden de Weste lijken op het standpunt, dat, als men de vergaderingen zou moeten verde len tussen de beide helften van de stad, één vergadering in de Russische sector tegenover drie in de Westelij ke sectoren zou moeten staan. De Russen zijn echter van mening, dat de drie Westelijken als één geheel te beschouwen zijn en dat het dus niet nodig is achtereenvolgens op de Amerikaanse, Britse en Franse hoofdkwartieren in West-Berlijn bij een te komen. Te Washington, Londen en Parijs hecht men er veel waarde aan ,dat men op tyd zal kunnen beginnen en daarom zou men thans besloten heb ben de Russen hun zin te geven. Adenauer teleurgesteld. Dat besluit zou bij de Westduitse regering niet in goed aarde zijn-ge vallen. Dr. Adenauer was van oor deel. dat de Russen wel met het Wes telijke voorstel accoord waren ge- met het voorstel in. i zou de eerbied voor de wapenstil- i stand en het naleven van zijn bepa- Een woordvoerder van het Ame- lingen in gevaar brengen", aldus ra- rikaanse departement van buitenland- dio-Peking in een te Tokio opgevan- se zaken heeft verklaard, dat zijn re-1 gen uitzending werden daken weggerukt, steigers en telegraafpalen omgerukt, ruïnes stort ten in en fabrieksschoorstenen vielen om. Verscheidene mensen zijn door vallende voorwerpen gewond. i - r-*?>VC - -.5- 'jumarn gp ..V -.V Afgevaardigden van de Provinciale Waterstaat en vertegenwoordigers van Gemeentebesturen in West- Brabant zijn bijeen geweest enige maanden geleden om een schema te ontwernen ter beveiliging van de bevolking tegen een eventueel nieuwe stormramp. Aan de dijken van Noord-West-Brabant, zo werd besloten, zal een groot anntal dijkhuisjes worden gebouwd, waarin een telefoontoestel en een radiozendapparatuur zullen worden geplaatst. De huisjes zullen worden betrokken als er ook maar enig gevaar voor dijkdoorbraak bestaat. Thans zijn de dijkwachters aangewezen, de dijkhuisjes staan er, en dé radiozendappartuur is aanwezig. De dijk- wachters oefenen thans met de walkie talkie. Op de foto: Tijdens een walkie-talkie-oefening. Eén van de djjkwachtere aan de oever van het Volkerak, nabij Ffjnaart. Op de achtergrond de herstelde dijk. Het K.N.M.I. deelt mede: Belangrijke veranderingen, die de afgelopen dagen in de luchtdrukver deling boven de Oceaan en Europa optraden, hebben geleid tot de ont wikkeling van een zware storm over de Britse eilanden en de Noordzee. Een depressie namelijk, die Woens dagavond ten Zuiden van New- Foundland passeerde, trok in Oost- Noord-Oostelijke richting de Oceaan op en nam belangrijk in diepte toe. Vrijdagochtend bereikte ze het zee gebied tussen IJsland en Schotland. Vanochtend lag het centrum boven Zuid-Zweden. De druk in het cen trum was toen 957 millibar, dat is 718 millimeter. Terzelfdertyd, dat de depressie na derde verplaatste een bij de Azoren gelegen hogedrukgebied zich lang zaam naar Spanje. Als gevolg hier van werden de luchtdrukverschillen boven de Britse eilanden bijzonder groot en wakkerde de Westelijke wind tot een orkaan aan. Windstoten van 130 km per uur werden uit ver schillende plaatsen in Schotland ge meld. Tegen de avond had de storm zich ook tot over Nederland uitge breid, waar hij vanmorgen nog on verminderd voortduurde. Het zwaarst was de storm langs de Waddenkust. De lichtschepen Terschellinger Bank en Texel meldden vrijwel onafge broken een windsnelheid van ruim 100 kilometer per uur. Tengevolge van de storm begon gisteren aan het einde van de mid dag een verhoging van de water standen op te treden. Tijdens het hoogwater van omstreeks midder nacht meldde Vlissingen een verho ging van ongeveer 6 decimeter. Hoek van Holland van 7 decimeter. De op waaiing nam. na middernacht nog verder toe en bedroeg tijdens het laagwater vanochtend nog langs de kust van Hoek van Holland tot Zee land iets meer dan een meter. Ter zelf dertij d meldde Den Helder tijdens het hoogwater een verhoging van on geveer 15 decimeter. Vóór de depressie uit was giste ren zeer zachte lucht van sub-tropi sche oorsprong naar Nederland ge stroomd. Bijna overal in het land liep de temperatuur op tot 11 of 12 gra den. Enkele plaatsen, o.a. Eindho ven en Volkel, brachten het tot 13 graden. De zachte oceaanlucht werd reeds gisteravond vervangen door lucht van polaire oorsprong, waarin flinke opklaringen voorkomen. De onsta biliteit van déze lucht neemt toe. In verband hiermede wordt de kans op buien groter. De storm gaat geleide lik liggen, maar er blijft gedurende het weekeinde toch veel wind. gaan, indien men er maar lang ge noeg aan had vastgehouden. Het is echter twijfelachtig, of het probleem met de Westelijke concessie zal zijn opgelost, want een ander ge schilpunt is de beveiliging van de respectievelijke delegaties. De Wes telijken zijn van mening, dat voor de bewaking militaire politie moet wor den gebruikt en dat men die taak niet beurtelings aan de Oost- en aan de Westberlijnse politie moet toever trouwen, zoals de Russen wensen. Hogere pensioenen voor res-officieren Minister ir. C. Staf, heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend, voor een betere pensioen regeling voor reserve-officieren van land- en zeemacht. De bewindsman is van oordeel, dat reserve-officieren, die zich na het tijdstip, waarop zij de militaire dienst kunnen verlaten (op 45-jarige leef tijd) vrijwillig ter beschikking stel len, aan het later te verlenen ontslag op 55-jarige leeftijd, recht op pensioen moeten kunnen ontlenen. Teneinde dit te bereiken, wordt zulk een recht in het wetsontwerp er kend na een werkelijke dienst van tenminste 28 jaar, waarvan niet min der dan 16 jaar bij het reserve-perso neel der land- en zeemacht. Het lijkt de minister billijk, dc tijd welke door militairen, behorende tot het reserve-personeel van de land macht, na de laatste wereldoorlog bij het KNIL is doorgebracht, volledig aan te merken als onder de wapenen bij de landmacht doorgebracht. Deze tijd behoort dan bij de bere kening van het pensioen dubbel te tellen. HOE wordt het weer? ff (Geldig van Zaceraagavonu tot Zondagavond. Opgem. te 10 uur. AFNEMENDE WIND. Tot krachtig of matig afne- j mende wind tussen West en 'f Noord-West, maar langs de Wad- s denkust aanvankelijk nog Wes terstorm. Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien. Iets lagere middagtemperaturen. 17 Jan.: zon op 8.40 en onder 17. maan op 15.10 en onder 7.42 uur. 18 Jan.: zon op 8.40 en onder 17.02; maan op 16.26 en onder 8.19 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME weer temp. licht bewolkt 1 C. sneeuw 1 regenbui 6 onbewolkt 7 lichtbew. 7 onbewolkt 7 zwaar bew. 9 motregen 11 IV nevel 4 onbewolkt 4 zwaar bew. 3 regen 7 zwaar bew. 7 regen 7 regen 8 motregen 8 onbewolkt 1 half bew 9 mist 1 onbewolkt 3 Korreltje De dief, die geen gelegenheid ziet om te stelen, vindt zichzelf een eer lijk mens.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1