Uitefóéhutspot Rijnstreek Duinstreek Eerste lustrum gevierd met propaganda-avond in Leiden Wolven en hyena's wierpen zich gulzig op de beschaving van het gave China Nogmaals de Lichtfabrieken R.K» Openbare Leeszaal en Bibliotheek Leiden NIEUWE BOEKEN WOENSDAG 13 JANUARI 1954 DF LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 „Steun Wettig Gezag" Vijf jaar geleden werd het Instituut „Steun Wettig Gezag" opgericht. Sindsdien zijn velen tot dit Instituut toegetreden. Allen hebben zij de vrijwillige verplichting op zich ge nomen om, wanneer onze vrijheid weer eens mocht worden bedreigd, onder leiding van het Oranjehuis onze regering te steunen in de uit oefening van haar taak. Ter gelegen heid van dit eerste lustrum werd gisteravond in de Stadsgehoorzaal een propaganda-bijeenkomst gehou den, die een feestelijk karakter droeg. Onder de vele aanwezigen de zaal was vrijwel geheel bezet be vonden zich o.m. burgemeester jhr. mr. F. H. v. Kinschot, de garnizoens commandant, luit.-kol. H. W. Gerth van Wijk, de burgemeester van Bos koop, mr. E. P. Verkerk, kolonel Van Hinten, inspecteur van de Na tionale Reserve, mr. Van Mechelen, voorzitter van de Gewestelijke Com missie S.W.G., de commissaris van politie, de heer R. J. Meijer, de hoofdinspecteur, de heer D. W. v. d. Wal, de commandant van de brand weer, de heer S. W. Hagedoorn, tal rijke raadsleden en de inspecteurs van politie, de heren D. J. Verzijden en J. Arbouw, resp. commandant en hoofdinstructeur van de Gemeente lijke Reserve Politie. Nadat de Drumband van de Na tionale Reserve de avond had inge zet, heette de voorzitter van de plaat selijke commissie S.W.G., prof. dr. T. H. Milo, allen hartelijk welkom, in het bijzonder de mannen van de Nationale Reserve en de Gemeente lijke Reserve Politie, waarom het in feite toch bij S.W.G. gaat. Spr. was er over verheugd, dat de band, die deze mensen bindt, in de loop der jaren is uitgegroeid tot een hechte vriendenkring. Hierna trad het Leids Politie Mu ziekgezelschap op, dat onder leiding van dirigent Andersen ook nu weer in enkele nummers blijk gaf van grote geschooldheid. Dit optreden werd ge volgd door een uitastekende judo demonstratie door enkele leden van de Nationale Reserve. Nauwelijks waren zij verdwenen, of het Lëids Amusementsorkest Sylvia, onder di rectie van de heer Jan Meerpoel, stond gereed om de aanwezigen te onthalen op een muzikale show. Jubileumplaten uitgereikt Vrijheid waarborgen Op een propaganda-avond mag een propagandawoord niet ontbreken. Het werd ditmaal uitgesproken door de inspecteur van de Nationale Re serve, kolonel Van Hinten, die de tijd der bezetting in de herinnering terugriep, welke door velen te spoe dig wordt vergeten. Een volk, dat in vrijheid wil leven en werken, moet steeds opnieuw maatregelen nemen, die deze vrijheid waarborgen en be stendigen. Vervolgens wees spr. er op, dat onder brede lagen van ons volk de eigenschap wordt gevonden, dat men pas in actie komt als het gevaar er is. En dan kon het wel eens te laat zijn. Weer anderen en dit is een zeer slechte mentaliteit ko men in actie als er geld aan is te verdienen. Vervolgens ging kolonel Van Hin ten in op de betekenis en de doel stelling van S.W.G., bij welk insti tuut het gaat om enkele uren per men tot oprichting van een eigen- week. Onder alle S.W.G.-ers leeft de oefenverband van de Nationale Re- bereidheid om zich in te zetten als serve werd een propaganda-avond het ooit weer nodig mocht zijn. Zij, belegd, welke goed werd bezocht In die geen taak in oorlogstijd hebben, zijn openingswoord wees burgemees- kunnen tot dit instituut toetreden, ter Detmers op het belang van de Treedt men toe, dan moet men dit Nationale Reserve en de taak, welke doen uit ideële motieven. I dit reserve-orgaan heeft te vervul- len. Vooral spoorde spreker degenen, Hoewel de Nationale Reserve, zo die zijn goedgekeurd voor de militai- ALPHEN AAN DEN RIJN ONGELUKKIGE RENNER Een tweetal scholieren, die Dins dagmorgen voor schooltijd per rij wiel een wedstrijd hielden in hard rijden, botsten op een gegeven mo ment op de Paradijslaan met zulk 'n kracht tegen elkaar op, dat de 13- jarige K. Akerboom uit Ter Aar met een ernstige hersenschudding in het St. Elisabethziekenhuis te Leiden moest worden opgenomen. De wedstrijd ging tussen hem en de eveneens 13-jarige W. Voskuilen uit Hazerswoude. De eerste reed met grote snelheid de brug af in de Kerk straat en de ander kwam uit de rich ting Schoolstraat. Voor schooltijd be vonden zich vele kinderen op de Pa radijslaan. Tussen hen door laverend hebben zij elkaar hoogstwaarschijn lijk niet opgemerkt, met het nood lottig gevolg. ZEVENHOVEN Steun wettig gezag. Om te ko- nodig, thans reeds 60 parate compag nieën op de been zou kunnen bren gen, moeten dit er in de toekomst zeker 100 worden. Een stad als Lei den moet toch zeker één compagnie kunnen opbrengen. Ook na de pauze werd nog een elk wat wils-programma geboden. Het Ned. Madrigaalkoor, o.l.v. Willem Mizee, zorgde voor uitstekende zang, de Baletschool van An ter Haar Pasman voor goede balletkunst en he.t Leids Ambtenarencabaret van de heer Tielenburg voor vrolijk amuse ment Na afloop volgde een gezellig samenzijn, waarbij ook gelegenheid tot het maken van een dansje werd gegeven. re dienst en als buitengewoon dienst plichtigen werden aangewezen, aan om thans te tonen, dat zij hun taak in deze verstaan. Nadat enkele zeer interessante filmpjes waren vertoond, gaf mr. van Mechelen, secretaris van het Dis trict Z.-H-Noord-Oost een uiteenzet ting van de verschillende Reserve organen, welke bij Steun Wettig Ge zag zijn ondergebracht Na beantwoording van de gestelde vragen werd gelegenheid gegeven tot aanmelding, waarvan zodanig ge bruik werd gemaakt, dat onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden Zevenhoven binnen zeer afzienbare tijd een eigen oefenverband zou heb ben. De innerlijke kracht van dit 6.000-jarige rijk zal echter de vernietigingen kunnen weerstaan De ter gelegenheid van dit lustrum ent worpen jubileumplaat die aan alle S.W.G.-ers in ons land ter hand wordt gesteld, werd vervolgens door Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur I telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Het spreekt duidelijk, geachte lezers, dat U hier niet een fabeltje wordt voorgezet als van Roodkapje met een legendarische draak. Het gaat om de harde werkelijkheden van strijd en onrecht, die naar de wijze van verscheurende dieren zich op dit onrustige aardbolletje afspelen. Ik denk aan de werelddrama's, die met bloedrode letters staan opgetekend; waar grote groepen mensen een duel uitvechten op leven en dood. In let terlijke zin vond dit plaats in het heidense Rome en het herhaalde zich verschillende malen afwisselend in grootte en om diverse redenen. U kunt de rooftochten, waarmede Attilla's horden de westerse landen als door een sprinkhanenplaag be zochten en een „gesel Gods" werden genoemd. We weten, hoe een vijftig millioen arme negers als slaven wer den verhandeld en naar de nieuwe wereld werden weggevoerd in af schuwelijke scheep6bunkers, zodat slechts de helft van hen levend de overzijde van de Oceaan bereikte. De Turken deden moorddadige in vallen, die Europa en het christen dom bedreigden. Meestal was het de hongerige maag, die meesprak of het verleidelijke geld. Dan weer kwam een fanatieke dweepzucht van valse profeten tot uitbarsting en weer elders bestormden de geesten van hoogmoed en verzet de aloude binch- ten van orde en rust. Ook de midde len waarvan men zich bediende va rieerden en werden vervolmaakt wapenen eerst primitief, als de steen van David, zyn in onze moderne tijd uitgegroeid tot de weerzinwekkende atoom- of waterstofbommen. Duivels systeem. Ook wij maken helaas een wereld- catastrofe mee van een partijstrijd tussen een duivels systeem, dat Rusland werd gelanceerd en opge drongen aan een onschuldig volk dat hier niet onbekend is onder het beeld van een draak, ofschoon het is van een enorm land mqt een be volking van 500 milloen mensen, ongeveer drie en een derde maal het aantal inwoners van geheel Afrika! Hier staat een 6000-jarige bescha ving op het spel, die de hoogste trap pen heeft bereikt van alle niet-chris- telijke landen. Wij hebben te doen met een prachtvolk, in wiens gods dienstige en zedelijke begrippen wij de grote grondwaarheden van het christendom menen te kunnen verne men. Tegen de Noordelijke rovers benden, die door het communistische regiem van Rusland met enorme groepen naar voren. Het waren de J. Flaskamp te Haarlem. Deze expo- Weird "de "kortsluiting opgeheve'rTën heren v. d. Valk. Prins, groo^a^tal treinen, kon he^tramverkee.? danige stag- oensdag 13 Januari, i zou branden en aldus gevaar kon op leveren voor de huizen aan weerszij- UUÜ1 Voor kinderen en vaders! die den van de Breestrat. Inmiddels wer- burgemeester Van Kinschot uitge-5raaë met een spoortreintje spelen,den de betrokken instanties gewaar- reikt. Aangezien het te veel tijd in i ^oet z*ch thans mLeiden een uit- j schuwd, die de stroom eerst afslo- beslag zou nemen om deze plaat per- stekende gelegenheid voor. Aan de ten en vervolgens de leiding repa- soonlijk aan alle Leidse S.W.G.-ers j Turfmarkt ligt namelijk een salon- reerden. Ondertussen werd het hele (er zijn er plm. 200) uit te reiken, i boot van -de Nederlandse Miniatuur verkeer over de Botermarkt omge- traden de oudsten uit de diverse j Spoorweg Onderneming van de heer leid. In de loop van de ochtend China is gelijk aan een vulkaan die rommelt en elk ogenblik met volle kracht en razernij kan uitbarsten, omdat de fundamenten van het al oude gebouw van samenleving en bestuur geheel zijn ontwricht. Ik zal dit heel beknopt verduidelijken. De Chinese maatschappij bestaat feite lijk uit families en deze vormen de millioenen kernen van 't gehele com plex van rit enorme Rijk. In tegenstelling tot onze maat schappij, zijn er m China niet meer dan ruim honderd families met af zonderlijke namen. Er zijn dus een goede honderd families, die behoren tot de groep Smit, Jansen, etc. Dat wil zeggen: dus enige millioenen mensen die allen de naam Lim dra gen of Wong en deze familiegroepen zijn innig met elkaar verbonden door rechten, plichten en onderlin ge vriendschap. Leden van eenzelfde familiegroep mogen niet onderling trouwen. Een man, die Wong heet, mag niet trouwen met een vrouw, die Wong heit, maar moet beslist een Lim of Tsjang of andere familiegroep kiezen als deelgenoot. Dit systeem beinvloedt niet alleen de physieke kracht van het volk, maar bindt teven ?lle andere fami lies met elkacr samen tot een band van eenheid, hulp en kracht Deze milioenen families bezitten een eigen bestuur en hebben een samenleving gevormd va a ongeschreven wetten, waardoor zij zichzelf en ook tenslotte het gehele Rijk ordelijk en in volko men tevredenheid besturen. Zulk een maatschappij ziet er wel wat patrrarcnaal uit en we denken hier aan een aartsvader Abraham, die in het wijde land van Ur een fa- miliestaatje vormde met zijn honder den familieleden, terwijl Lot op een afstand ook de scepter zwaaide over de familiegroepen, die met hem het landbouwstaatje vormden. China be zit ook al minstens 6000 jaren een nooit gfestoorde samenleving! Er was ongetwijfeld een keizer, die als opperhoofd door al deze millioenen families werd erkend en stipt gehoor zaamd, maar hjj gaf meer de leidin. teem zal geleidelijk verwateren en worden beïnvloed door de prachtige beschaving van een volk van 500 mil lioen, dat alle eeuwen door al zijn belagers heeft opgenomen in het eigen milieu. Moskou is verre van almachtig en het Rijk van China is te groot en te ontoegankelijk om daar duurzaam invloed te blijven uitoefenen. Mogelijk is deze catastro fe het begin en het middel der Voor zienigheid Gods om zelfs uit de drieste aanvallen van de duivel een betere wereld te schapen. TOENG STENG FOE. de eigenschappen van dit legendari- van bestuur en was de sche beest geheel mist: China. I spreekbuis en tolk van de hemelse Realiseer U eens, dat hier sprake machten, waarmee, volgens de alge- Jansen van de Gem. Reserve Politie wissels, seinen, hijskranen, enfin natie ondervonden had, weer door- en sergeant De Graaf van de Natio-noem maar op. De heer Flaskamp gang vinden. nale Reserve. De burgemeester dank-1 heeft een twaalf meter lange maquet- 1 Hedenavond kan de bijeenkomst te alle manschappen voor het werk 1 te samengesteld in samenwerking Van de Kajotters in de St. Jozef-pa in de afgelopen jaren, waaraan vol- j met de Ned. Spoorwegen en de rochie weer doorgang vinden in de gens hem een edel doel ten grond- Marklinfabriek. Alles wat met spoor-opnieuw geschilderde zaal Maria Gij slag ligt. Spr. verwachtte, dat in de j wegen te maken heeft, kan men er zensteeg. toekomst nog velen tot de geledeen vinden, zelfs een havencomplex, een De kaartavond van de K A3 -leden Vè£i^;£; zo£den toetreden. industrieterrein en een dorp. Er ligt in de St. Jozefparochie kan vandaag v.ï.5 .belangstelling genoten i 220 meter rails m met 20 locomotie- echter geen doorgang vinden er plvoprH Is* Ult" i ven en 60 waSons- Met ^torlei druk- wordt daarom verschoven naar mor gevoerd door leden van de Reserve knopjes kunnen de bezoekers een en genavond. Yan^ - .mf» voorzien ander in beweging brengen, terwijl de heer Flaskamp met een kastje vol j WFTHOIinm vintinnen lichtjes en hefboompjes iedere fout i WETHOUDER VERHUISD, van de bezoekers kan corrigeren, zo- J T - De heer A. J. Jongeleen, wethou- door inspecteur Ver zij den. Wat lezers schrijven Leiden, 12 Januari. z°u zienswijze in maken omtrent de Het Gulden Vlies een bijeenkomst n voorfchotregeling der S.L.F.gehouden, die opgeluisterd werd door .la(Tril eef 1 o/J^nx,yo°rtoPige aan" de heer J. M. Moerkerk met een cau- ripr m'ii verwon- serie over het fotograferen van die- wplk-p piirJ deze van zaken, ren. Hij kon spreken uit een dertien- artip tart wii f lcvenngstrans-jarige ervaring in de Rotterdamse leverine nf arhaiï altijd, dat de diergaarde Blijdorp en lichtte zijn ..4 aan de rekening Miisprio t.pp mpt. ppn ermnt aantal honderd loopt. Door een luidspre- - -- ker vertelt de ontwerper wat er al- f vaadaag verguisd van De Sitter-, lomoai 0«JKp„^t Kot ooKooi laan 38 naar Melchior Treublaan 59. Leidse Universiteit lemaal gebeurt, zodat het geheel zeer leerzaam is. Tot en met volgende week Dinsdag kan men iedere werk dag van 's morgens negen tot 's avonds tien uur terecht. En die va ders maar spelen. Geeft niet; nie mand die er om lacht! Leidse Amateur-fotografen vereniging heeft Maandagavond in Vader Leiden. Geslaagd voor het Doet examen Scheikunde de heren D. M. Brouwer (oum laude) Leiden en F. van Voorst Tsjang Kai Sjek moest zich terug trekken op Formosa. Een door Mos kou geschoeide voorman, Mao Tse Toeng werd hoofd van het onder drukte land, terwijl sommige verra ders van het eigenlijke Rijk, bijv. Tsjoe Eng Lai, hoge baantjes kregen in Peiping, de rijkshoofdplaats. Een brief van een vriend van mij naai m -- verte^ k°rt cn bondig, hoe de toe- stand nu wel is „Ik ben", zo schrijft hij, „uit mijn functie van dokter aan het ziekenhuis nabij Hankau ontsla gen. Alle officiële functionarissen zijn weggevoerd en moesten zodoen de de zieken aan hun lot overlaten. Ik heb maanden in deze vreemde pro vincie gezworven, zonder voedsel en zonder onderdak. Overal zijn de ak kers en eigendommen der landelijke bevolking door de roden in beslag genomen en U kunt U wel voorstel len, dat er een waar pandemonium heerst van wanorde en verregaande bandeloosheid. Diefstal, smokkelarij, afkoperij en verraad zijn aan de orde van de dag". Tot zover de brief. -- rekening voorafgaat, terwijl de kwitantie dan daarna volgt. Als een normaal be drijf geen kans ziet op deze manier causerie toe met een groot aantal eigen opnamen. De aanwezigen stel den er veel belang in, ook in de wijze van opnemen, afwerken, enz. Bo vendien werd er nog een aantal kleu- TÏÏd'r'mgen zich bij mü de volgende "";dJa'5 Terto°nd' leerzame vragen op: avonn. I avond. 1." Is de S.L.F. zó slecht by kas? Hedenm0rgen om half acht onU 2. Heeft de S.L.F. zóveel slechte be talers? 3. Zit het in de verbouwing? 4. Zou de S.L.F. dit ook dopn alc Zou de S.L.F. dit ook doen als zij geen monopolie had? 5. Denkt zij dat het publiek geld over heeft. ZAKENMAN-LEZER. (De kwestie blykt de afnemers nogal hoog te zitten, getuige de vele reacties, die ons bereiken. Wat het bovenstaande betreft, dient opge merkt te worden, dat het onjuist is over een voorschot-regeling te spre ken. Men betaalt geen voorschot, maar een voorlopig bedrag in af wachting van de definitieve reke ning. De voorlopige rekening geldt echter steeds het verbruik in de af gelopen twee maanden; men betaalt dus niet vooruit. Tenzij de voorlo pige rekening hoger is dan de defini tieve, hetgeen bij verreweg de mees te verbruikers niet het geval zal zijn. Althans niet de eerste keer, omdat de voorlopige rekening gebaseerd is op het verbruik in September en October, terwijl het verbruik in No vember en December, waarover de- stond er kortsluiting ln de bovenlei-1 ding van de blauwe tram op de Bree-1 Ontwikkelingslectuur Berenson, straat, ter hoogte van de Ketelboe- j °e Italiaanse schilders van de Renais- terssteeg. De brandweer rukte on-1 sance; Gatti, Afrika doodt; idem, middellijk uit ipet drie auto's, omdat Mensen en dieren in Afrika; Hooft- de kans bestond, dat de kabel door man, Start in de toekomst; Joy en Arnold, Het Afrika van Albert Burgerlijke Stand Geboren: Pieter Ddrk zn van P. D. Schouten en J. Otgaar. Ludivica Geertruda dr van J. C. Wisse en A. M. v. Harneren; Johannes Hendri- kus Maria zn van C. N. Baak en M. Disseldorp; Willem Jolte Hendrik zn van W. M. Pieters en A. M. Kok; Sonja Franzita dr van H. J. C. Paddenburg en P. K. Boltendal; Paula dr van L. Montanje en E. v. d. Mee; Jeanne Johanna Maria dr van C. de Haas en J. Spierenburg; Robert zn van J. v. <L Voort en A. J. Kulk; Alexandra dr van A. H. Haye en T. Fransz Overleden: W. J. v. d. Geest huisvr. van Pennings 46 jr. J. T. Juffermans wed. van v. Heijningen 75 jr; E. A. zer dagen een voorlopige rekening 1 v. Abswoude, huisvr. van Voskuil wordt aangeboden, over het alge- 72 jr; J. Kieft man 81 jr. O. Zierik- meen hoger zal liggen. Redactie). 1 zee man 49 jr. Schweitzer; Juliën, Pigmeeën; Mon- tessori, Door het kind naar 'n nieuwe wereld; Neurdenburg, De zeventiende eeuwse beeldhouwkunst in de Noor delijke Nederlanden; Rogier en de Rooy, In vrijheid herboren; Roos, Het geheim van de Mato Grosso; Sinnige, Leerbewerken; idem, Versierend naaldwerk; Vuyk, Plaatjes, als hulp middel bij het kindenpsychologisch onderzoek. Nederlandse romans Alberts, De bomen; Bakker, Ik kwam, zag schreef; Beuving, Cassière gevraagd; Brocard, Retour afzender; Claes, De nieuwe ambtenaar; Coolen, De vrouw met de zes slapers; Van Eemlandt, Arabeske in Purper; idem, Een Ru bens op drift; idem, Weer verdwijnt een atoomgeleerde; Van der Lugt, God schudde de wateren; Nor el, Vrouwvolk aan boord; Paternotte, Mijn wereld ligt op bed; Renes, Bol- dingh-feest in de Mussenstraat; Tho mas, Gezin aan de gracht. Vertaalde romans Barnes, roos van Tudor; Cosgrove, Vitus Curtius; Cronin, Om weer te leven; Faralla, De magische witvoet; Frison, Roche, De berg der inscripties; Hart man, Heilige maskerade; Kades, Tweestrijd; Van der Meersch, Sta king; Tolstoj, Jongensjaren; Troucer, Margareta. Engelse romans Bagnold, „Na tional Velvet"; Berridge, House of defence; Chesterton, The innocence of father Brown; idem, The wisdom of father Brown; Hersey, A bell for Adano; Monsarrat, The cruel sea; Parker, Laments for the living; Sayers, Gaudy night; Shute, Landfall; Spring, Fame is the spur; Stribling, Fombombo; Woolf, Mrs. Dalloway. Duitse romans: Böll, Und sagte kein einziges; Conrad, Almayers Wahn; Schaper, Der letzte Advent Franse romans Beaumarchais, Le mariage de Figaro; Beamont, Agnès de rien; Flaubert, Trois contes; Gio- no, Regain; Gray, La fin de la maison Eastmiln; Guitry, Si j'ai bonne mè- moire: Mauriac, Genetrix; Troy at, Grandeur nature; De la Varende, Les manants du roi 17931950. mene opvatting des volks, de keizer in bijzondere relatie stond. Twee partijen. Voor iedere Chinees was het leven een samenstelling van twee partijen. De aardbewoners, die een eigen be staan vormden en deze waren in de volste zin van het woord onafschei delijk verbonden met de plaats daar boven, die „hemel" of „Tsjieng" werd genoemd en het gehele complex voor stelde van de oppermachten van alle rangen en krachten, die de aarde en haar bewoners beïnvloedden en be stuurden. Ook wy kennen dit en weten veel beter dan de heidense Chinees de wa re juiste verhoudingen. Ook wij leven er naar. Maar voor elke Chinees leeft en bestuurt en critiseert, straft en beloont de Hemel alle mogelijke aard se instellingen en transacties. Mogelijk komt zijn godsdienst in het dagelijkse leven veel meer tot uiting door de duizenderlei dingen, die een aparte vorm aannemen en worden gericht door de verhouding die er is tussen de aardbewoners en de machten daarboven. Het woord „China" reeds betekent niets anders dat het „land, overkoe peld door de hemel". Alle dagelijkse bezigheden, de vorm hunner huizen, de tekens van hun letterschrift, alles wijst op een zeer innig, hecht en on misbaar verband met de hemel- machten. Familiegoden. Als men verder nog bedenkt, dat die hemelmachten worden gevormd door de voorvaderen der families op aarde en dat al hun wel en wee en hun toekomst geheel afhangen van de bestiering van deze godheden, dan beseft U wel, dat iedere Chinees dagelijks zijn uiterste best doet om zijn machtige familiegoden in alles te eren en behagen. Dit doet hy door offergaven in geld en natura. Daarom ook is het Chinese volk een de meest-hardwer- kende volkeren der aarde. Zeker, er heersen wantoestanden en hun mo tieven zijn niet altijd volgens onze christelijke opvattingen. Wij hebben dan ook te doen met een volk, dat met de goddelijke openbaring niet is begenadigd. Maar het zedelijk peil, door de lering van eigen eminente wijsgeren, alsmede door de eeuwen oude kennismaking met de christe lijke wereldbeschouwing, is zo hoog gestegen, dat we gerust mogen zeg gen, dat het Chinese volk in ware beschaving en practische naastenlief de de christelijke hoogten zeer dicht benadert en in de practyk het leven en het gedrag van vele christenvol ken overtreft! Het schijnt mij daar om uitgesloten, dat de kanonnen der rode barbaarsheid de eindoverwin- nong zullen behalen. Een weerzinwekkend godloos sys- Laatste Berichten Geen bezoekers meer in Zuidwal-ziekenhuis Vrees voor „witte pokken" Aan de -bezoekers aan het zieken huis Zuidwal te Den Haag zal he denmiddag de mededeling uitgereikt worden, dat ter vermijding van de uitbreiding van de zogenaamde witte pokken door de inspectie van de volksgezondheid besloten is het be zoek voor elke patiënt aan het ge meenteziekenhuis Zuidwal tot nader order stop te zetten. Bij zeer ernsti ge zieken wordt echter bezoek toe gelaten. Dit ter beoordeling van de behandelende arts. Deze maatregel is genomen moe ten worden omdat een geval van deze pokken is geconstateerd by een assistent van een afdeling van het ziekenhuis, o'ie, voor zover bekend niet in aanraking is geweest met verplegend personeel van de barak. DE LAWINERAMP IN OOSTENRIJK Uit de jongste berichten over de toestand in Vorarlberg blijkt, dat vyf dorpjes door lawines zijn getroffen: Blons, waar ten minste 11 mensen zijn omgekomen, 20 ernstig gewond zijn en 46 vermist worden; Fontanella, waar slechts twee huizen niet onder de sneeuw liggen; Sonntag, Raggal en Sankt Gerold. In Noord-Stiermarken en elders in het Oostenrijkse Alpengebied zijn verscheidene plaatsjes volledig ge- isoleerd. Te Nieflau zijn de levens middelen zeer schaars geworden. De Oostenrijkse industrie heeft van het weer te lijden, daar de aanvoer van grondstoffen door het ontwrichte verkeer is afgesneden. In het gehele land is de postdienst gestoord. De Weense pers noemt de ramp, die West-Oostenrijk heeft getroffen, „de grootste lawineramp sinds mensen heugenis". Marktberichten LEID SCHE ND AM, 12 Jan.. Groente Boerenkool 33.90, prei 88.10, spruiten 1518, waspeen 5.606.60, knolselderij 910, andijvie 2837, selderij 23, peterselie 23. WOERDEN, 13 Jan. Kaas. Aan voer 23 partijen. Pryzen: le soort 2.15—2.19, 2e soort 2.10—2.13. Extra kwaliteit tot 2.30. Handel kalm. LEIDSCHENDAM R.K. Harmonie „St. Cecilia". De reorganisatie, welke zich bij de har monie heeft voltrokken, heeft een gunstig resultaat opgeleverd. Het aantal leden kwam weer op peil en ook de muzikale prestaties waren beter. De financiële positie laat nog veel te wensen over. Door het enige jaren geleden gevormde instrumen tenfonds kon een geheel nieuwe be zetting tot stand komen maar van de andere kant kreeg de harmonie een zware schuldenlast te dragen, welke nog vergroot werd, omdat nog enige onmisbare instrumenten moes ten bijgekocht worden. Te betreuren is, dat de straatcollecte niet tot het gewenste resultaat heeft geleid. Het bestuur van de harmonie wordt thans gevormd door de heren A. Blokland, voorz., J. Bolleboom, N. Bolleboom, G. Haagen, Jac. Hooymans, J. Wor tel, G. Jekkers en C. van Veen. OEGSTGEEST VOORJAAR. Bij de veehouder J. Bregman in de Broekpolder zijn twee zwarte lamme ren geboren. Geen gek begin van het nieuwe jaar. WARMOND Bij Kon. Besluit is burgemees ter jhr. mr. L. M. E. von Fisenne op nieuw benoemd tot Hoogheemraad van het Hoogheemraadschap Rijn land. Heden overleed tot on ze diepe droefheid nog voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, ons aller Broe der, Zwager en Oom OTTO ZIERIKZEE in de leeftijd van 49 jr. Zijn heengaan wordt door ons diep betreurt. Broers, Zusters, Schoonzusters, Zwagers, Neven en Nichten. Leiden, 11 Januari 1954

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3