Eerste Kamer nam wijzigingen in de pensioenwetten aan Oververmoeide chauffeur reed een woonwagen aan splinters Na polsing gunstige wending in het artsenconflict 7 Collectrice is 'n koffertje met f 2*400 kwijtgeraakt Vojok de. WOENSDAG 13 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De Eerste Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp tot wijziging van de bestaande pensioenwetgeving zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De minister van Binnenlandse Za ken, de heer BEEL, merkte bij de behandeling van dit wetsontwerp op, dat hij door de Tweede Kamer en de Eerste Kamer overtuigd is geworden van de onjuistheid om bij deze in cidentele wijziging van de pensioen wetgeving naar de door de Staats commissie-Van Poelje voorgestelde verbeteringen ook de aanbevolen ver slechtering in de cumulatie-bepalin gen aan te brengen. Met name moest minister Beel erkennen, dat er prin cipiële bezwaren konden worden in gebracht tegen het uitbreiden van de bestaande cumulatie-beperking tot de inkomsten die uit een niet-overheids- betrekking worden genoten. De be staande cumulatie-beperking heeft betrekking op inkomsten die naast het pensioen verkregen worden uit een betrekking bij de overheid. Gezien de juistheid van deze be zwaren zag minister Beel zich ver plicht aan te kondigen, dat de rege ring voor April een wetsontwerp bij de Staten-Generaal aanhangig zal maken, waarbij de beperking van het gelijktijdig genot van pensioen en in komsten uit een niet-overheidsbe- trekking wordt weggewerkt. Het ligt in de bedoeling van de re gering om op korte termijn het ge hele vraagstuk van de cumulatie- beperkende bepalingen, dus ook voor pensioenen en inkomsten uit over heidsbetrekkingen, nog eens onder de loupe te nemen. Aanvaarding van het wetsontwerp, zoals het thans luidt, betekent even wel, dat de wet moet worden uitge voerd, zodat zij, die gelijktijdig pen sioen genieten en inkomsten venver ven uit een niet-overheidsbetrekking, voorlopig daarop ook zullen worden gekort. Wordt deze korting toege past, dan zal deze, volgens minister Beel, later worden gerestitueerd. Arbeidscontractanten Minister Beel deelde op een vraag van de heer Reijers (CH) mede, dat de arbeidscontractanten, waarvan de meesten volgens dit wetsontwerp na 2 jaar dienstverband en bepaalde na der aan te geven categorieën arbeids contractanten na vijf jaar dienstver band onder de Pensioenwet 1922 zul len gaan vallen, niet zullen worden verplicht de spaargelden die zij vol gens de bestaande spaarregeling heb ben bijeengebracht, te gebruiken voor de inkoop van pensioenjaren. Zij zullen wel automatisch, waarschijn lijk van 1 April a.s. af, dat hangt af van de datum waarop deze wet in het Staatsblad verschijnt onder de yELS ER TUNNEL IN 1957. Rijks Waterstaat heeft aan Ged. Staten van Noord-Holland bericht, dat de tunnel onder het Noordzeeka naal bij Velsen waarschijnlijk medio 1957 gereed zal zijn. Het ligt in de bedoeling, dat aan de bouw opnieuw met ploegen ge werkt zal worden. Dit werd Dinsdagmiddag meege deeld door gedeputeerde De Vries in de vergadering van Prov. Staten van Noord-Holland. Pensioenwet 1922 vallen. Is men niet Koffie en Thee duurder Met ingang van heden zullen de prijzen van koffie en thee verhoogd bereid aan de pensioenregeling deel worden. Deze verhoging is een ge- te nemen, dan zal ontslag moeten j volg van de zeer sterk gestegen prij- worden genomen. zen voor beide artikelen op de we- Muuster Beel deelde mede naarreldmarkt. Koffiebranders en thee- aanleiding van een opmerking van pakkers zagen zich daardoor voor de prof. Molenaar (WD), dat binnen een periode van ruim een jaar het rapport is te verwachten van de Staatscommissie-Van Poelje over de algehele herziening van de pensioen wetgeving, waarin tevens de finan ciële positie van het burgerlijk pen sioenfonds zal worden behandeld. De bewindsman van Binnenlandse Zaken illustreerde de conjunctuur-gevoelig heid van dit fonds met het opsommen van de tekorten van de afgelopen tien jaren: respectievelijk 181.6, 138.8, 88.2, 63, 69.7, 13.4, 183.9, 394.4, 682.5 millioen gulden. De laatste vier jaar is het tekort verdrievoudigd, o.a. ten gevolgde van gederfde rente op het vermogentekort en de gevol gen van de verhoging der salarissen. Gelukkig kon minister Beel ook de geruststellende verklaring afleggen, dat het belegde kapitaal vanaf 1 Juni 1912 gestegen is van 164.7 millioen tot 1900 millioen gulden in 1953. Voor de naaste toekomst mag gerekend worden op een jaarlijkse stijging van 100 millioen gulden. Als het omslag stelsel zou zijn gevolgd, aldus minis ter Beel, zou dat niet zijn verwezen lijkt. noodzakelijkheid gesteld de detail prijzen te herzien. Thee wordt per pakje van 100 gram 6 tot 8 cent duurder, koffie per pakje van 250 gram 12 tot 14 cent duurder. JONGEMAN MET AUTO TE WATER EN VERDRONKEN. Maandagavond is te Vreeland een auto-ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. De 20-jarige bakkersbedien- de J. van Eijken kwam met de auto, welke hij bestuurde, in de Vecht te recht en verdronk. De jongen, die autorijlessen kreeg, wilde zijn baas verrassen. Deze zou namelijk met zijn vrouw een auto tochtje maken en nu wilde de jon gen de auto vast voorrijden. Terwijl hij daarmee bezig was, reeds hij ach terwaarts de Vecht in. Na een half uur had de brandweer de auto opgetakeld. Toen bleken de levensgeesten van de bakkersbedien- de geweken te zijn. Bromfietsbond tot Eerste Kamer „Wij doppen eigen peultjes al" Minder ongevallen Cocaïne was zout De politie te Vlissingen meende gisteren een goede vangst te doen, toen zij op het station aldaar twee mannen aanhield, die flessen witte poeder vervoerden. Het vermoeden was gewettigd, dat men hier te doen had met cocaïne handelaars. daar de twee flessen sa men 7.000.moesten opbrengen. Op het politiebureau werd de poe der onderzocht en daar bleek, dat de flessen fijn keukenzout bevatten.... ter waarde van 1.60. Daar het niet verboden is om keu kenzout te vervoeren, zelfs al wil men dit graag in een fles doen, kon de politie weinig tegen de mannen beginnen en dezen weten nu niet pre cies of ze blij moeten zijn of razend, omdat ze bedrogen zijn. Op naar het Legioen Gestolen auto liep warm De rijkspolitie te Apeldoorn ont dekte tijdens een patrouille eergister- nacht op de Amersfoortseweg een stilstaande auto en ging op verken ning uit. Bij de nadering van de po litiemannen sprongen de inzittenden uit de wagen en verdwenen in de dichte bossen aan de overkant van de weg. Het bleek, dat de motor van de auto was warm g.elopen en door on deskundige behandeling ernstig was beschadigd. De gemeentepolitie, die van een en ander op de hoogte werd gesteld, slaagde er gistermorgen in alle vroegte een van de twee inzittenden, een 19-jarige Groninger, in de omge ving van de Amersfoortseweg aan te houden De jongeman vertelde, dat hij met zijn vriend de auto in Gro ningen had gestolen. Het was de be doeling met deze wagen naar Frank- Onder vele blijken van belangstel ling uit alle delen des lands heeft de geneeskundige inrichting voor jon gens Huize Assisië te Udenhout haar gouden jubileum gevierd. Vele gees telijke en wereldlijke autoriteiten uit de medische- en onderwijswereld waren tegenwoordig toen in een der lokalen van het uitgebreide complex een speciale feestzitting een aanvang nam. Tevoren had de bisschop van den Bosch, mgr. W. Mutsaerts, een pontificale H. Mis in de kapel van het huis opgedragen. Nadat de broe der-overste van huize Assisië alle in stanties die met het huis en de con gregatie op een of andere manier, te maken hebben zijn dank en hulde had gebracht, heeft de geneesheer directeur dr. L. Bijl, namens collega's het opofferende werk der broeders en de bisschop van 's Hertogenbosch geroemd. Mgr. Mutsaerts sprak har telijke gelukwensen uit namens de geestelijkheid. Verder voerden het woord pater dr. Hubertus O.F.M. Cap. als directeur der congregatie, de hoofdinspecteur van het krankzinnigenwezen de heer Pameyer namens de directeur-gene raal der volksgezondheid mede na mens de inspecteur van het toezicht op het krankzinnigenwezen, de alge mene overste der congregatie broeder Matheus, de rector van het huis pa ter Richardus, de hoofdinspecteur van het B.L.O., de heer Vlietstra, wethouder F. van den Eerenbeemt uit den Bosch namens het college van regenten der godshuizen; het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland ir. Wittenberg namens het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, de burge meester van Udenhout mr. W. Ver hoeven, die namens de gemeente een geschenk voor de kapel aanbood en tenslotte de heer Huenges, notaris te Udenhout die namens de Udenhoutse vrienden een klok voor de toren ten geschenke aanbood. Na het diner volgde een toneeluitvoering door de jongens van het huis. Woensdag 13 Januari wordt een feestelijke dag gehouden voor de jeugd. Donderdag I en ongelijksoortige verkeer vanrijk te rijden om daar dienst te ne- thans. De verzekering van de mi- men bij het Vreemde'ingenlegioen. De Nederlandse bromfietsbond nister, dat bij de aanleg van nieuwe Het bleek echter, dat de jongeman heeft zich in een adres tot de Eerste wegen met het bromfietsverkeer re- in het bezit was van een collectie in- Kamer gewend, waarin o.m. betoogd kening zal worden gehouden, lijkt j brekerswerktuigen; de politie hechtte wordt, dat het bromfietsvraagstuk de bromfietsbond niet voldoende, daarom aan de verklaringen weinigi" het feestdag voor het personeel, bezig is zich voor een groot deel zelf Ook de reeds bestaande rijwieloa-1 geloof en zette hem op transport naar Zondag 17 Januari zal de feestweek op te lossen. den behoeven dringend verbredingGroningen. Naar de 23-jarige vriend worden besloten. De berijders, zegt de bromfiets- en andere verbeteringen. 'wordt nog gespeurd, bond, raken met de bromfietsen ver trouwd, evenals de andere wegge bruikers. Bovendien heeft dank zij het achterwege blijven van de ver plichting tot rijbewijzen, kentekenen, maximum snelheid enz. de brom fiets zich de laatste tijd ontwikkeld tot een veel betrouwbaarder ver voermiddel dan het oorspronkelijke rijwiel met hulpmotor. De bromfiets bond zegt verder, dat uit de stati stieken blijkt, dat het ongevallen percentage der bromfietsen de laat ste tijd sterk dalende is. Wel graag extra paden. Het probleem van de rijwielpaden acht de bromfietsbond daarentegen groeiende, aangezien deze paden niet zyn aangepast aan het intensievere KOLENPRODUCTTE IN 1953 RUIM 12.000.0090 TON. De gezamenlijke kolenproductie van dé Limburgse mijnen heeft in het afgelopen jaar 12.296.646 ton be dragen. De totale productie lag 235.655 ton lager dan die over 1952. Van de totale productie in 1953 kwam voor rekening van de staats mijnen rond V/i millioen ton. De par ticuliere mijnen verdeelden het quan tum als volgt: de Oranje Nassaumij- nen bijna VA mililoen, Laura en Ver eniging 1.366.600, Domaniale 515.555 en de Willem Sophie 401.000. Kapperstarieven vrij gelaten Enige tijd geleden heeft de Fede ratie van Werkgevers in het Kap- persbedrijf aan alle Nederlandse kap pers een circulaire toegezonden, waarin gezegd werd, dat zij de ge- Maandagavond omstreeks kwart stegen onkosten door huurverho- zes een inVal gedaan in een woning ging en stygmg van de sociale lasten aan de Churchill aan te Amsterdam. moc"*en verrekenen in hun j Ze trof daar een tiental personen prijzen. aan> gezeten rond de roulettetafel. Deze verhoging zou m de prak-- INVAL IN SPEELHOL. Bankhouder gearresteerd. De Amsterdamse politie 400 overuren in 10 maanden De chauffeurs, die voor de Neder landse ministeries rijden, moeten vaak zeer veel overuren maken en het gevolg is, dat vele chauffeurs dik wijls oververmoeid achter het stuur zitten. Herhaalde malen is door deze men sen al tegen de werkmethode gepro testeerd, maar heel veel resultaat heeft dit tot nu toe niet opgeleverd. Gisteren diende voor de Alkmaar der rechtbank een zaak. waarbij een der ministeriële chauffeurs zich te verantwoorden had wegens het aan rijden van een woonwagen nabij Cas- tricum op 3 November j.l. Uit de verklaringen van de chauf- tijk, zo werd ons van de zijde van de Nederlandse kappersbond mee gedeeld, nooit hoger komen te lig gen dan tien of vijftien cent. De kappers zijn bovendien niet ver plicht het advies van hun Federatie op te volgen: wanneer zij dat wen sen kunnen zij hun prijzen laten zo als zij zijn. Van de tien aangehouden personen, heeft de politie een 37-jarige gros sier uit Amsterdam die als bank houder fungeerde in bewaring ge steld. De politie onderzoekt of de man schuldig is aan het gelegenheid geven tot hazardspel. De anderen zijn Onzekerheid over broodprijzen Weer een nieuwe regeling? In kringen van het bakkersbedrijf bestaat nog steeds onzekerheid over de nieuwe regeling van de brood prijzen. Het was de bedoeling dat deze regeling van 4 Januari jl. af zou gelden. Zij werd via de radio en de dagbladen bekendgemaakt op 2 Ja- heeft I nuari jl. Hoewel deze publicatie be gon met de mededeling: „De regering heeft, naar het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, besloten....", berustte zij niet op een beschikking van de mi nister of op een verordening van het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten. Hierdoor is zowel voor het publiek als voor de bakkers een onoverzichtelijke toestand ontstaan, die nog steeds voortduurt. UITSLAANDE BRAND TE DEVENTER. Gistermorgen is te Deventer een groot pand op de hoek van de Vis- poort en Onder de Linden aan de IJssel, waarin onder meer de drogis terij en verfhandel van de firma G. W. Nikkels Gzn. zijn gevestigd, door brand nagenoeg totaal verwoest. Op de tweede verdieping van het per ceel woonde, op kamers, de onder wijzeres mej. Wezenaar. Te ruim half negen, toen deze bewoonster haar ka mer had verlaten, stond haar woon vertrek plotseling in vlammen. Ver moedelijk is de brand daar ontstaan door een kachel. Enkele minuten la- ter sloegen de vlammen reeds uit drie ramen, aangewakkerd door de felle I wind van over de IJssel. De brand- weer tastte het vuur aan met veel materieel. Een der brandmeesters, de feur kwam vast te staan, dat hij in 10 maanden ongeveer 400 overuren had gemaakt, en dat hij op de bewuste dag doodmoe was geweest. jyabij Castricum was hij even „weg gezakt" en toen hij weer overeind schoot, kon hij niet meer uitwijken. De woonwagen werd geheel ver splinterd, het paard moest afgemaakt worden en de voerman werd vrij ernstig gewond. De chauffeur van de rijksauto had zich onder doktersbehandeling moe ten stellen en daar l.ad men hem een week rust voor?eschreven. In aanmerking nemende, dat de schade ƒ2.250.reeds geheel I "!ate vergoed is, eiste de officier van justi- I ,e®r \e 21 °P J16} tie tegen de chauffeur ƒ75— boete van *et brandende perceel had of 30 dagen. begeven, kon vandaar niet meer te- De verdediger meende, dat een Hu moest zich m veiligheid stel- voorweardelijke boete hiér op zijn I Endoor een geslaagde.sprong m een plaats is sprmgzeil. Het vuur had inmiddels De rechtbank zal over 14 dagen uit- spraak doen. CULEMBORGS BURGEMEESTER IN ZUID-AFRIKA. De burgemeester van Culemborg, laaie gezet. De brandweer kan een naast het brandende gebouw gelegen pand behouden. Het perceel van de firma N. is verloren gegaan: de tweede en de zolderverdieping, als mede het dak door het vuur en de eerste etage en de winkel en magazij de heer H. J. van Koningsbruggen, nen door de grote hoeveelheden blus- ïs gisteravond in Johannesburg aan- water. Van meubilair en voorraden gekomen. Hij wil proberen in Zuid-1 kon zeer Weinig worden behouden. Afrika steun te vinden voor zijnsiechts boeken en bescheiden alsme- plan het Jan van Riebeeck-huis in de enkele kantoormachines konden Culemborg aan te kopen en als mu- WOrden gered. Men wist enige bussen seum in te richten Dit zou 150.000 met ben*ine en ander licht ontvlam- kosten, ook omdat het huis dringend bare stoffen bmijds te verwijderen, restauratie behoeft. De schad6f die nog ^et kan wor den geschat, omdat de eigenaar van de zaak zich in Zwitserland bevindt, wordt, naar men ons mededeelde, door verzekering gedekt. Zij zal ver moedelijk zeer groot zijn. Bij K. B. is met ingang van 1 April 1954 aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, ir. L. J. A. Berg ansius, in venband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de belangrijke, den lande 'bewezen diensten. Ir. Ber- gansius is hoofd van de directie we gen van Rijkswaterstaat. Het „vergasser-plagiaat" Tegen bedrijfsleider werd 3 mnd. geëist De substituut-officier van justitie bij de arrondisementsrechtsbank te 's Hertogenbosch heeft gistermiddag tegen de bedrijfsleider uit Some ren, een gevangenisstraf geëist van drie maanden met aftrek van het voorarrest wegens diefstal van mate rialen uit een machinefabriek en me- taalgierij te Someren. De ontvreemde goederen, zoals mallen en tekeningen, hadden be trekking op de Gar gas petroleum- vergasser, die in productie was bij genoemde machinefabriek en me taalgieterij. Verdachte was als be drijfsleider in dienst bij dit bedrijf van Augustus 1951 tot en met Octo ber 1953; toen ging hij terug naar zijn vroegere v/erkgever te Tilburg, waar de N.V. Sparogas gesticht werd. Aan de hand van de uit Someren meegenomen mallen, tekeningen en materialen werden dezelfde petro- leumvergassers in productie geno men en op de markt gebracht. Wegens oneerlijke concurrentie werd door de presidenten van de rechtbanken te 's-Hertogenbosch en Breda na een kort geding de N.V. Sparogas te Tilburg een dwangsom opgelegd voor elke overtreding. De officier van justitie was van mening dat in dit geval geen sprake kan zijn van diefstal van fabrieks geheimen, daar de vinding van de fabriek te Someren niet door oc trooi wordt gedekt. Slechts wegens diefstal van materialen wees hij de eis toe. De raadsman van de bedrijfslei der achtte voldoende verzachtende omstandigheden aanwezig om een mildere straf, dan de eis luidt, te be pleiten. Zijn verzoek tot onmid dellijke in vrijheidsstelling van zijn cliënt werd door de rechtbank af gewezen. o De uitspraak is over veertien da- AJtf.W.B.-ACTIVITEITEN. 270.000 leden. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N. W.B. deelt mede dat in 1953 het aan tal leden van 257.327 tot 270.855. is gestegen. Het aantal wegenwachtle den onderging in dezelfde periode een uitbreiding van 119.593 tot 131.192. In 1935 werden op de ANWB-kan- toren 209.418 grensdocumenten af gegeven tegen 162.615 in 1952. De gestegen reislust van het pu bliek weerspiegelt zich nog in ande re cijfers. In 1953 verschafte de bond zijn leden 117.848 buitenlandse reis- inlichtingen en 61.292 reisinlichtin- gen voor het binnenland. Deze cij fers waren in 1952 resp. 108.314 en 52.771. Het aantal afgegeven of verlengde kampeerdocumenten bedroeg in 1952 138.632, in 1953: 151.639. De wegen wacht tenslotte hielp in 1953 in to taal 83.417 leden die met pech langs de weg stonden. o----f-v" Het publiek leidt uit de officiële na verhoor heengezonden. De rou- tint van de publicatie af, dat de bak- lette alsmede een bedrag van 400, zyn in beslag genomen. Eindelijk is er een redelijke kans Daarentegen waren de deskundi gen der huisartsen en ziekenfondsen na een studie van meer dan een jaar aan het honorarium-tprobleem gewijd te hebben, zeer goed geïnformeerd toen zij adviseerden het honorarium per ingeschreven fondslid van 5,46 tot 7,op te trekken. Het was uit het standpunt der artsen gezien dan ook zeer begrij pelijk, dat zij niet meer wensten af te wijken van een op dat advies ge baseerde regeling, waarover met de fondsorganisaties overeenstemming was bereikt, en die door het topor gaan van die fondsen, de Zieken fondsraad, was gefiatteerd. op het bereiken van een gunstige wending in het artsenconflict. Hoe wel in eerste instantie nóch de artsen nóch de minister iets hebben terug genomen van hun eisen, schijnt men toch een weg gevonden te hebben, om de standpunten nader tot elkaar te brengen De hoofdzaak is nu, in hoeverre de groepen van raadgevers van beide zijden elkaar van him inzichten, over de al dan niet redelijkheid van de geschorste honorarium-overeenkomst kunnen overtuigen. In kringen van goed georiënteerde huisartsen, heeft men de overtuiging, dat tenslotte het advies van de des kundigen der huisartsen en zieken fondsen, dat tot de thans geschorste overeenkomst had geleid, zwaarder zal blijken te wegen, dan de conclu sies der adviseurs van de minister, die deze bewindsman enige weken geleden tot ingrijpen genoopt hebben. Te korte tijd Over het algemeen verwachtte men van de adviseurs van de minister weinig inzicht. Zij hadden immers 'n zeer korte tijd om zich te kunnen 1 beraden. Nieuwe wending Een hefschroefvliegtuig van de „Sabena", dat blijkbaar „de wind in de zeilen" had, heeft vanochtend de vlucht AntwerpenRotterdam, waar voor normaal 42 minuten staat, af gelegd in 25 minuten. Verkeersregels zijn goud waard, Want uw leven is goud waard! Het is geenszins ondenkbaar, dat de minister aanleiding zal kunnen vinden om op grond van deze nade re informaties, de onlangs bereikte, en daarna tijdelijk buiten werking j in een beschikking zal worden om gestelde honorarium-regeling, op- gezet, zodat deze regeling in haar nieuw te bezien. huidige vorm zelfs achteraf niet zal Van belang is, dat verwacht kan kers verplicht zijn de prijzen van het volksbrood te verlagen. De Neder landse Bakkersstichting heeft zich in een telegram aan de minister op het standpunt gesteld dat deze verplich ting niet bestaat, aangezien elke wet telijke basis ontbreekt. Het voortduren van deze situatie betekent een dagelijkse misère voor bakkers en consumenten en voor de controlerende instellingen. Verleden week zag het er naar uit dat de moeilijkheden spoedig opge lost zouden worden. Nadat bestuurs leden van de Nederlandse Bakkerij stichting een bespreking met minister Mansholt hadden gevoerd, werd be kend gemaakt, dat de minister spoe dig een beschikking zou onderteke nen, waarin de gepubliceerde rege ling zou worden bekrachtigd. Tevens zou de minister voorstellen in over weging te nemen om voor provin ciesteden, waar daartoe aanleiding bestaat, geen prijsverlaging af te kon digen. In welingelichte kringen heeft men aldus „Trouw" thans sterk de indruk dat minister Mansholt niet eerder een beschikking zal afkondi gen dan nadat hij die voorstellen heeft ontvangen en deze in de prijzenrege- ling zijn verwerkt. Dit zou betekenen dat de regeling die op 2 Januari jl. werd gepubliceerd niet ongewijzigd werden, dat aan de conclusies van een commissie onder leiding van mi nister Van Schaik, in de betrokken kringen ongetwijfeld grote waarde zal worden gehecht. worden bekrachtigd. De voorstellen tot wijziging van de gepubliceerde regeling, zullen thans niet lang meer uitblijven, zo werd verzekerd. Verwacht wordt dat ze deze week zullen worden ingediend. MYSTERIE IN HILVERSUM Bewusteloos in park De Hilversumse recherche worstelt momenteel met een probleem, dat zich wellicht niet zo heel eenvoudig zal laten oplossen. Vorige week Vrijdag vonden voor bijgangers in het aldaar gelegen Mi nisterpark een bewusteloze vrouw, die een huis werd binnengedragen en daar bij kennis werd gebracht. Aan de gewaarschuwde politie Ver telde de dame, dat zij een 45-jarige collectrice van de Staatsloterij was en dat zij plotseling, toen zij in het park liep, duizelig was geworden. Verder herinnert zij zich niets meer. Het raadselachtige in deze zaak is nu, dat de vrouw niet gewond werd, dus, dat van een overval moeilijk sprake kan zijn. Toch is een koffertje, waarin zich een bedrag van 2400 bevond, spoor loos verdwenen, terwijl haar hand tasje, waarop zij gevallen was en dat een bedrag van ruim 300 bevatte, niet verdwenen is. De politie houdt rekening met de mogelijkheid, dat de dame een ver dovend middel is toegediend. Opmerkelijk in dit verband is, dat enige tijd geleden in het kantoor van de collectrice ingebroken is en dat toen eveneens een groot bedrag ver dween. Vanochtend omstreeks acht uur is brand uitgebroken in de werkplaats van de carosseriebekleder H. A. Brands te Schoonhoven. Het pand en een personenauto brandde geheel uit De brand is ontstaan door het onvoorzichtig aanmaken van een kachel, waarin nog vuur van de vo rige dag aanwezig was. Toen een jongen benzine in de kachel goot, sloeg de vlam in de bus en het vuur vond in het aanwezige bekledings materiaal voldoende voedsel. De brandweer die zeer spoedig verscheen slaagde erin uitbreiding van de brand naar belendende percelen te voor komen. Militairen droegen inmiddels de inboedel van de buren op straat. D einventaris, die in de werkplaats en op de zolder aanwezig was, be staande uit rubber, leder en bekle- dingsstoffen, ging geheel verloren. Een en ander was laag verzekerd. EEN DAG MET BELEDIGINGEN Gedagvaard wegens beledigng stond een 51-jarige boomkweker uit Boskoop thans terecht voor de Haagse Politierechter. Op 10 October jl. zou hij zijn buurvrouw hebben beledigd. De verdachte was bezig geweest met een grote houten hamer een paal in de grond te slaan toen de buurvrouw er langs kwam. „Leg jekop er maar onder, dan zal ik hem plat slaan. Of, doe het toch maar niet, want het zou zonde van m'n hamer zijn", zou verdachte hebben gezegd. Er was al enige tijd ruzie over een huizenkwestie, zo vertelde verdachte en hij vertelde voorts dat hij zich had moeten inhouden om geen moord te begaan. Conform de eis werd de bomkwe- ker veroordeeld tot ƒ25,boete of 10 dagen. Een 60-jarige veehouder uit Nieuw koop moest voor de Haagse Politie rechter verschijnen wegens beledi ging van zijn buurman. Op 8 October jl. had hij deze betiteld als „pinken- dief" en gezegd dat hij nog minder was dan een beruchte veedief uit de omgeving. De buurman, een 44-jarige veehou der, zeide dat er steeds moeilijkheden ontstonden wanneer hij zijn koeien ging verweiden en de beesten in het gras van verdachte kwamen. Conform de eis werd verdachte veroordeeld tot 30,boete of 10 dagen. VULKAAN OP IJSLAND IN WERKING Volgens in Reykjavik ontvangen berichten, is een van de vulkanen in het omvangrijke Vatna Joekullgebied in West-IJsland in werking getre den. Er bestaat geen gevaar voor mensenlevens, omdat in dit woeste gebied geen mensen wonen. De Vatna Joekull is een gletschergebied ter hoogte van 2120 meter. De laatste vulkaanuitbarsting in het Vatna Joe kullgebied dateert van 1934.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2