S>e£cldóe0ou/fca/nt SNEEUW EN LAWINES IN DE ALPEN VEROORZAAKTEN CATASTROPHE maar ook rouw Aantal doden naar schatting 200 Belgische loodsen DE LAWINE-RAMP IN ZWITSERLAND De dood schoot mee op het toneel Massieve vergeldingsmacht tegen aanvallers Dulles zet Amerika's politiek uiteen „Het geloof in China groeit tegen alle verdrukkingen in" Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 13 JANUARI 1954 42ste JAARGANG No. 1' s Sneeuw brengt welvaart Papengracht 33, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 I 0.50 p. w„ f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 et. p.mm. Telefoontjes f 1.50 Oostenrijk en Zwitserland zwaar geteisterd Naar schatting 200 personen zijn als gevolg van de lawines in Europa omgekomen. Duizenden huizen zijn bedolven. Een trein werd in Oosten rijk door een sneeuwmassa in een vallei geworpen. In Oostenrijk zijn 31 personen omgekomen en 150 personen worden ver mist. Men vreest voor nieuwe lawines en mogelijke overstromingen der rivieren. Het station van Dalaas, ongeveer halverwege op de Arlbergpas, is geheel weggevaagd en een exprestrein met bestemming Wenen is in een reusachtige sneeuwbal in een vallei gestort. In Blons in Vorarlberg (West-Oostenrijk) worden 50 personen vermist als gevolgd van twee lawines. De Oostenrijkse autoriteiten hebben de Amerikanen te Salzburg verzocht een hefschroefvliegtuig naar het dorp te zenden, daar de enige weg door een nauw dal leidt, dat aan beide zijden door duizenden tonnen sneeuw wordt omringd. Blons telt 404 inwoners. Alle huizen in het gevaarsgebied worden thans ontruimd. MEESTE LAWINES KWAMEN NEER IN VORALBERG. Ook in Oost-Frankrijk is het ge vaar voor lawines toegenomen door een iets hogere temperatuur. Uit Zweden wordt eveneens zwa re sneeuwval gemeld. In sommige streken worden hefschroefvliegtui- gen gebruikt voor het leiden der ruimingswerkzaamheden. Ten - Noor den van Stockholm zijn vele bo men ontworteld door een sneeuw storm. OOK AMERIKA BETAALT TOL AAN DE WINTER. In de Verenigde Staten hebben verschrikkelijke sneeuwstormen tot nu toe 59 slachtoffers geëist. De meesten van hen kwamen om het leven in de streek rondom New York ten gevolge van de bittere koude. In de stad New York zijn 12.300 man te werk gesteld bij het ruimen van de dikke laag sneeuw die het verkeer zo goed als stilge legd heeft. gezinnen door de sneeuw bedolven i zijn. Nabij Schudorf werden acht le den van één gezin bedolven. Buiten de inwoners van Blons,I De Zwitserse radio heeft als te- f zijn nog ongeveer zeventig andere, ken van rouw besloten de uitzen- .OCllCOptCrS VOOF Oostenrijkers onder lawines terecht- ding der lichte programma's te sta- gekomen. Er bestaat weinig hoop op, I ken. Er wordt thans ernstige muziek dat zij nog kunnen worden gered. I gespeeld. Leden van reddingsploegen tref-1 De bekende skicentra Davos en fen voorbereidingen om een brug Arosa zyn wat het wegverkeer be over de Lutz, een kleine nabij Blons stromende rivier, op te bla zen. De Lutz dreigt n.l. als gevolg van de vele sneeuw, die er in is ge vallen, buiten haar oevers te tre den. In Schruns in Voralberg, waar Maandag 31 mensen door twee la wines werden bedolven, hebben reddingsploegen totaal vijftien lij ken geborgen. Drie personen wor den nog vermist, maar men neemt aan, dat zij de dood hebben gevon den. De overigen werden gered, maar sommigen waren ernstig ge wond. Volgens berichten uit Dalaas (Vorarlberg) waar het station door een lawine werd weggevaagd, is ook een exprestrein met bestemming Wenen, welke als gevolg van de sneeuw op het station was gebleven, met de sneeuwmassa's in een dal ge stort. Alle inzittenden van de trein op één Oostenrijker na zijn gered. Vijf lijken zijn echter ge borgen uit het stationsgebouw. Met hefschroefvliegtuigen. Een Amerikaanse zegsmans te Salz burg heeft verklaard, dat Woensdag ochtend getracht zal worden goede ren en reddingsmateriaal per hef schroefvliegtuigen naar de getrof fen gebieden te brengen. Dit kan echter alleen geschieden, indien het weer beter is. Ook zal men trachtten langs deze weg overlevenden te ontzetten. Te Fuegenberg in Tirol, zijn twee huizen bedolven. Men gelooft, dat vier volwassenen en zes kinderen ingesloten zijn. Een reddingsploeg is op weg naar de plaats des onheils. Ook elders zijn nog mensen door nieuwe lawines ingesloten. Een Amerikaanse luitenant en twee korporaals zijn Dinsdag na een urenlange moeizame tocht over bijna onbegaanbare bergpaden in een zware sneeuwstorm met hun speciaal sneeuwvoertuig blijven ste ken enige kilometers van het dorpje Hirschoichel nabij de Duits-Oosten rijkse grens, waar een Oostenrijks jongetje ernstig ziek is met diphthe- ritis. Zij waren op weg gegaan om te trachten het kind over te bren gen naar een ziekenhuis, gehoor ge vend aan een dringende oproep van de burgemeester van het plaatsje. ZWITSERLAND IN ROUW. In Zwitserland zijn tengevolge van tientallen lawines zeker 18 per sonen omgekomen. Vele mensen zijn ernstig gewond. Men vreest, dat er een groot aantal vermisten is, daar gehele Binnenkort zullen er waarschijn lijk helicopters ter beschikking wor- Prof. Amintore Fanfani heeft de opdracht van President Einaudi van Italië tot vorming van een nieuwe regering aanvaard. treft geheel van de buitenwereld af gesneden en ook ten aanzien van den gesteld van de Belgische loodsen het spoorwegverkeer bestaat onze- j op de Schelde. De Belgische reders kerheid. dringen daarop aan omdat zij in het De ergst .getroffen gebieden zijn in hefschroefvliegtuig het aangewezen Midden- en Oost-Zwitserland, voor- middel zien om het tijdverlies tegen al het Berner Oberland, maar ook te gaan dat voortkomt uit de ver verder naar het Westen in het land plaatsingen van de Belgische loodsen van de beroemde gruyère kaas, zijn tussen Antwerpen en Vlissingen en chalets door de sneeuwmassa's mee- omgekeerd, gesleurd. Lawines en sneeuwstormen hebben Zwitserland en Oostenrijk geteisterd. Het spoorwegverkeer in deze beide landen is Vertraagd, 'zo niet gestaakt. Vele toeristen zijn door de hevige sneeuwval geïsoleerd. Een trein werd op het traject MeiningenBrienz (Zwitserland) nabij Oberrled getroffen door een lawine. OOK IN ITALIë EN DUITSLAND, j In de Italiaanse Dolomieten zijn j ook verscheidene lawines voorge komen. In de afgelopen 24 uur zijn vijf personen doodgevroren. In dé Beierse Alpen zijn voor de derde achtereenvolgende dag lawi nes naar beneden gekomen. Twee personen vonden sedert Zondag de dood. Vele wegen zijn afgesneden verscheidene auto's bedolven, maar de inzittenden konden wor den gered. Een arbeider is nabij het station van Traunstein door een trein overreden, daar hij niet meer van de rails, die aan beide zijden door een hoge muur van sneeuw was omgeven, kon komen. KONING BOUDEWIJN NAAR DE CONGO. I Te Brussel wordt bevestigd, dat I koning Boudewijn deze zomer een of ficieel bezoek aan de Belgische Con go zal brengen. Hoewel omtrent de datum nog niets vaststaat wordt aan genomen dat de koning deze reis in de maand Augustus zal ondernemen. „Moordend werk" Ex-president Truman heeft de taak van de president der Verenigde Sta ten „moordend" werk genoemd. Aan een lunch van radio- en televisie-be- stuurderen zeid" hij: „Ge zult mij In Bourgondië (Frankrijk) zijn nooit de man, die dat ambt vervult, wolven door de kou uit de bossen horen aanvallen. Hij heeft al moei- gedreven. Zij zoeken in de be-lijkheden genoeg zonder dat een oud- keer zijn, dat een Ethiopisch vorst woonde streken naar voedsel. president hem nog critiseert". I naar de V.S. gaat. FRANSE ASSEMBLéE KIEST VOORZITTER. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren André le Troquer tot voorzitter gekozen. Le Troquer is 69 jaar. Het voorzit terschap van de Nationale Vergade ring is op één na de belangrijkste functie bij het regeren van het land. DE NEGUS NAAR WASHINGTON. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft een uitnodiging van president Eisenhower om een bezoek aan Washington te brengen, aanvaard. Er is nog geen datum voor het be zoek vastgesteld. Het zal de eerste Artist doodde zijn vrouw Efficiënter en toch goedkoper defensie Minister Dulles heeft voor het Amerikaanse genootschap van interna tionale zaken de nieuwe militaire politiek van de regering uiteengezet en in die rede o.m. het volgende gezegd: De regering heeft besloten een massieve vergeldingsmacht te vormen om aanvallers af te schrikken. Dit is de fundamentele beslissing, die president Eisenhower tezamen met zijn adviseurs genomen heeft bij het ontwerpen van een militaire politiek, welke een antwoord moet zijn op de dreiging van het internationale communisme. WAT VERANTWOORD IS EN WAT NIET. De Amerikaanse regering voortaan uit van de volgende over wegingen: 2. Het is economisch, noch poli strategie Amerikaanse landstrijd krachten op zo grote schaal in Azië vast te leggen, dat er geen ruimte meer blijft voor strategische reser ves. 2. Het is economische noch poli tiek verantwoord andere landen per manent te steunen. 3. Het is niet juist zich perma nent tot zo grote militaire uitgaven te verplichten, dat deze vrijwel tot bankroet leiden. Wij hebben bondgenoten en col lectieve veiligheid nodig. Ons doel is onze betrekkingen met de bond genoten effectiever en minder kost- maar te maken. Dat is bereikbaar indien wij meer vertrouwen op af schrikwekkende kracht en minder op plaatselijke defensieve strijd krachten. Dit is in het dagelijkse le ven een algemeen gangbare waar heid. Wij voorzien onze deuren van sloten, maar zetten voor elk huis geen gewapende politieman. Wij vertrouwen immers voornamelijk op het beveiligingssysteem van de ge meenschap voor de bestraffing van inbrekers. Op die manier zal men ook eventuele aanvallers kunnen afschrikken, hetgeen de moderne methode is om een maximum aan beveiliging te krijgen tegen drage lijke kosten. De vrije gemeenschap dient aanvallers af te schrikken door bereid en in staat te zijn zich krachtig te weer te stellen op plaat- Isen en met middelen, welke zij zelf kiest. Indien een vijand de tijd, plaats en methode van oorlogvoe- gaat ring zelf zou kunnen bepalen indien wij onze traditionele methode om tegenover een aanval directe en plaatselijke tegenstand te stel len zouden aanhouden, dan zouden wij ons paraat moeten houden om aan de Noordpool te vechten en, in de tropen in het Nabije Oosten en in Europa, op zee, te land en in de lucht, met oude en met nieuwe wa pens. WAT HET KOST. De totale kosten van onze bevei liging, in binnen- en buitenland, be liepen ruim vijftig milliard dollar per jaar en brachten voor 1953 een voorlopig begrotingstekort mee van 9 milliard dollar. Dat tekort zal voor 1954 11 milliard bedragen. Dat was dan nog ongerekend belastin gen die vrijwel op oorlogsniveau lagen, terwijl de dollar in waarde daalde. Voordat de president en zijn advi seurs de militaire plannen konden veranderen, moesten zij echter enige fundamentele politieke beslissingen nemen. De belangrijkste daarvan is, dat wij ons in de eerste plaats moe ten baseren op een grote vergel dingsmacht, waarmee wij onmiddel lijk en op door onszelf te kiezen plaatsen kunnen optreden. Nu kun nen het departement van defensie en de gezamenlijke chefs ven *aan onze militaire uitrusting een vorm geven, die bij onze politiek past, in plaats van te trachten pa- ATLANTISCH PACT OP LANGE TERMIJN. Ook in Europ° zullen de strijd krachten van het Atlantisch pact aan wijzigingen onderhevig zijn. De haastige opbouw daarvan in de eer ste jaren heeft de zaak van de vre de gediend, maar dat tempo kan niet voor onbepaalde tijd worden gehandhaafd. De Amerikaanse opvatting van de rol van het Atlantisch pact is die van de „lange termijn" een ge stadige opbouw van de defensie in een zodanig tempo, dat de economi sche kracht van de Verenigde Sta ten en hun bondgenoten er niet door worden uitgeput Deze defensie zal worden versterkt door een mobie le strategische luchtmacht met in ternationaal overeen te komen vliegvelden. Een aarzeling van een fractie van een seconde kan voor een artist een kwestie van leven of dood beteke nen. Voor de vrouw van de varié- té-artis Ali Cherry, optredend in het Kaiserhof Variété-theater te Keu len, heeft het de dood betekend. Honderden en honderden keren hadden zij samen hun nummer ge bracht. Ook deze Maandagavond scheen alles goed te zullen gaan. Terwijl Cherry aan de ene zijde van het toneeL zijn geweer pakte, stapte Charlotte aan de andere kant in het grote rad met een middellijn van een mensenlengte. Toen zij zich ste vig met haar handen en voeten aan het wiel had geklemd, begon zij te draaien. Achter haar en naast haar brandden een aantal kaarsen, waar van de meeste slechts fracties van seconden voor het oog van haar INCIDENT TE WELLINGTON Toen de hertog van Edinburgh Woensdag in zijn auto wilde stap pen na een rede voor geleerden in een museum te Wellington in Nieuw Zeeland te hebben uitgesproken, heeft een plotseling uit de struiken te voorschijn komende man een bun del papieren in de koninklijke auto geworpen. De man werd in hechtenis genomen. Koningin Elizabeth was niet bij het incident aanwezig. Naar verluidt is de arrestant een onderwijzer, die de aandacht van de hertog wilde vestigen op een weten schappelijk project. Hij zou dit in het begin van de week ook al eens ge probeerd hebben. De hertog bleef bij het incident onverstoord. Wederom Nedetlands priester verbannen Mgr. J. Herrijgens C.M., een van de laatste drie in China werkzame Nederlandse missionarissen van de congregatie van de paters Lazaristea, is in zijn geboortedorp, Sprundel, bij zijn ouders teruggekeerd. Hij vertel de, dat hij China moest verlaten, be schuldigd van anti-communistische activiteiten. Hij was hoofd van 16 kerken met ruim 45.000 katholieken en werd uit China gezet, omdat hij in een herderlijk rondschrijven stelling had genomen tegen de communisti sche dictatuur. De priester werd naar aanleiding van deze herderlijke brief, aan een urenlang verhoor onderworpen. Zon der iets tegen de beschuldigingen te kunnen inbrengen, werd hy van zijn woonplaats naar Tientsin vervoerd, raat te zijn tegenover alle mogelijke I waar hij in een hotelkamer, bewaakt plannen, die de vijand zou kunnen door drie politie-agenten, moest ondernemen. wachten voordat hij kon worden ver- op Formosa. scheept naar de vrijhaven van Hong kong. Vandaar vloog de priester met een vliegtuig naar Amsterdam. Sprekende over het Christendom in China deelde hij mede, dat de beste verwachtingen kunnen worden ge koesterd. „Het geloof groeit tegen de verdrukking in. De kerken zijn overvol en de mensen verrichten tal rijke extra godsdienstoefeningen. Zij staan onder een grote druk, maar slechts een enkeling bezwijkt voor de communistische leuze", zo verklaarde de missionaris. Pater Herrijgens verklaarde ten slotte dat pater Hermans (Maasbree) en pater Huijsmans (Goeree Over- flakkee) gevangen zitten respectieve lijk in Peking en Tientstin. Zij maken het beiden naar omstandigheden goed. Na een rustperiode in Nederland vertrekt de priester naar de missie partner opdoemden; die fracties moest hij gebruiken voor het lossen der schoten. Elk schot behoorde een kaars uit te doven. Elk sohot, dat niet een kaars doofde, zou de vrouw kunnen treffen, hetzij in haar langs- draaiende voeten, hetzij in het hoofd. Schot na schot kraakte uit de ge weerloop. Het ene na het andere doofde de lichten achter de lang zaam draaiende „levende schijf". Alle lichten. Behalve het laatste. Het schot doofde niet de kaars, maar drong in het hoofd van Charlotte. Dodelijk in de slaap getroffen gleed zij van het bijna stilstaande rad. Op hetzelfde ogenblik roetsten de gordijnen dicht. Een donderende ovatieHet publiek had niets ge merkt. Korte tijd nadat zij was opgenomen in een der plaatselijke ziekenhuizen, overleed de ongelukkige vrouw, die drie kinderen achterlaat. 19-JARIGE DOCHTER WILDE NIET EMIGREREN Op 5 Januari vertrok de familie Harding uit Den Haag naar Australië evenwel zonder haar 19-jarige doch ter Eleonora. Deze was ni. een dag te voren uit het huis verdwenen en was niet terug, toen het schip met haar familie Nederland verliet. Zij is verloofd met een jongeman uit Haarlem, die eveneens op 4 Ja nuari de ouderlijke woning verliet. De chef van de Haagse Kinderpo litie verzoekt thans bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van Eleonora, die op 2 September 1934 in Palembang geboren is en blond haar heeft. Inlichtingen kunnen ge geven worden aan het bureau Kin derpolitie te Den Haag of aan het dichtst bij gelegen politiebureau. (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). REGENACHTIG. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen. Later wisselende be wolking met enkele buien. Krachtige en voornamelijk aan de kust tijdelijk harde wind ruimend van Zuid naar Zuid- West of West. Weinig verande ring in temperatuur. 14 Jan.: zon op 8.43 en onder 16.56, maan op 12 22 en onder 4.27 uur. Korreltje Zeg niet altijd wat je weet, maar weet wel altijd wat je zegt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1