Uiósc^hutspot DUINSTREEK Rijnstreek Morgen komen de manschappen van 't voormalige 4e R*I* in Leiden bijeen Bewogen regimentsgeschiedenis Het Residentie Orkest gaf 5e abonnementsconcert Voorlopige rekeningen van de Leidse Lichtfabrieken VRIJDAG 8 JANUARI 1954 DF. 1 EIDSE COURANT EERSTE BI.AD PAGINA 3 140 JAAR GELEDEN OPGERICHT j^ORGEN ZAL LEIDEN WEER in de werkelijke zin des woords garni- zoensstad zijn, wanneer 1200 reünisten naar de Morspoortkazerne komen om het 140-jarig bestaan van het voormalige Vierde Regiment In fanterie te vieren. Aan deze reünie zullen ook zij deelnemen, die na de opheffing van 4 R. I. bij andere eenheden werden ondergebracht, zoalsl 28 R. I., 4e Reserve Grensbatallon, 4e Grenscompagnie, 4e Depót Batal- lon, enz. Om twee uur komen de reünisten bijeen in de Morspoortkazerne, waar om drie uur de gedenkplaat onthuld wordt, die in 1939 bij het 125- jarig bestaan werd aangeboden. Om half zes marcheren de reünisten met muziek van „Werkmans Wilskracht" voorop naar de Doelenkazerne, waar om zes uur een „snert-maaltijd" plaats vindi. Daarna is er tot halt' elf avondfeest met medewerking van het R. A. O.-variëté van de Kon. Landmacht. gevangen te nemen. De Duitse leger leiding meende, dat dit alles in één dag gedaan kon worden. Het regi ment bood echter dapper tegenstand en kon de Duitse plannen aanmerke lijk vertragen, zodat het Koninklijk Huis en de regering konden uitwijken naar Engeland. Bij de capitulatie op 14 Mei 1940 werd het 4e R. I. opgeheven; op last van de commandant werd het vaandel in Noordwijk verbrand, teneinde te verhinderen, dat het in handen van de Duitsers zou vallen. Niet meer opgericht Na de bevrijding, toen het Neder landse leger weer werd opgebouwd, herrees het 4e R. I. niet. De ophef fing in 1940 was hiermede definitief geworden. De overgebleven man schappen werden ondergebracht by andere eenheden, die wij in de aan hef reeds noemden; ook zij zullen morgen op reünie in Leiden zijn. (Er kunnen geen aanvragen meer behan deld worden). De reünisten zullen morgen in Lei den hun regiment niet terugvinden, maar wel de Morspoortkazerne, die zoveel herinneringen aan het 4e R. I. bewaart, wel hun oude strijdmak kers en wel de goede kameraadschap pelijke geest, die er in het 4e R. I. geheel Leiden kan er van getui gen heeft geheerst. Daarom zal er ook morgen zonder derland, het leven lieten. Maar bovenal zal er feest zijn, een luidruchtig feest van mannen onder elkaar; we hopen, dat het voormalige 4e R. I. zijn 140e geboortedag tot een onvergetelijke reünie zal maken. Hutspot-nieuws kan tot 1.36 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. Vrijdag 8 Januari.dewerking van het vliegveld Valken- „U bent me ook een mooie", riep burg in te roepen en met behulp van Feestelijke reünie Het 4e R. I. dateert uit 1814, hoewel de officiële oprichtingsdatum 8 Oc tober 1815 is, toen de 14e afd. Infan terie werd opgericht, waarvan het 4e R. I. rechtstreeks afstamt. In 1814 werd na de Franse bezet ting een geheel nieuw Nederlands leger opgebouwd, o.a. bestaande uit het korps Velites, dat in 1813 in Frankrijk nog een depót vormde van de Keizerlijke Jonge Garde. In 1814 gingen de Velites over in het 5e ba taljon Jagers (later het 18e Bataljon), dat de veldtocht van 1815 meemaak te en tijdens de slag bij Waterloo in Hal gedetacheerd was. Nadien wer den de bataljons verenigd tot afde lingen, o.a. de 14e afd. Infanterie, die in het Zuiden des lands gelegerd werd en tijdens de Belgische omwen teling in 1830 de stad Maastricht voor Belgische overrompeling vrijwaarde. In 1861 naar Leiden Na 1839 werd het leger herhaalde lijk nog gereorganiseerd. In 1840 kre gen de corpsen een andere numme ring; uit dat jaar dateert de naam 4e afd. Infanterie (voorheen 14e afd.) welke naam in 1842 werd gewijzigd in 4e R. I. Aanvankelijk bleef het 4e R. I. in Maastricht gelegerd, daarna in Lei den, Delft, Haarlem, Gouda, en in 1861 werd Leiden definitief tot gar nizoen van het 4e R. I. aangewezen; de Sleutelstad is dit gebleven tot de capitulatie op 14 Mei 1940. Aanvan kelijk kwam alleen het eerste batal jon naar Leiden, in 1868 ook de staf. Tijdens de mobilisatie in 1870 werd het 4e R. I. gedetacheerd in Alkmaar. Opmerkelijk in de bewogen ge schiedenis van het 4e R. I. is voorts het jaar 1903, toen tijdens de grote spoorwegstaking de baanvakken bij Leiden, Delft en Haarlem dag en nacht bewaakt moesten worden. De eerste wereldoorlog dreef het 4e R. I. uit Leiden, naar Haarlem, Bussum en Katwijk aan den Ryn, om, indien nodig, ingeschakeld te wor den bij de kustverdediging. Ons land •bleef gelukkig buiten de oorlog en het leger kon zich dus beperken tot hetgeen de mobilisatie met zich mee bracht Erger werd het in de tweede we reldoorlog. Nauwelijks waren in de vroege ochtend van 10 Mei 1940 de Duitse parachutisten op en om het vliegveld Valkenburg geland, of het 4e R. I., onder commando van kolo nel H. D. Buurman, werd in de strijd geworpen. De Duitsers hadden op- dat het volkomen verkeerd is afgelo- j Koningen, dezelfden, die op 6 Ja- dracht het vliegveld zo spoedig mo- j pen. De trailer zat muurvast, zo ver- nuari uit het verre Oosten kwamen, gelijk te bezetten en dan op te ruk-klaarde ons de politie, en er was Zij droegen kleurige kleden en hiel- ken naar Den Haag om de leden van! geen beweging in te krijgen. Uitein- den brandende lampions in de het Koninklijk Huis en de Regeringdelijk heeft men toen besloten de me-hand. Later bleek ons pas, dat de Matrozen van het Sint Franciscus Lief tewerk hier iets mee te ma- ELECTROLASCH NAAR DE BEURS In verband met een aanvraag tot opneming in de prijscourant van de Vereeniging voor de Effectenhandel te Amsterdam van de aandelen B, heeft de directie van de N.V. Neder- landsche Electrolasch Maatschappij te Leiden nadere bijzonderheden over haar vennootschap bekend ge maakt. De maatschappij is in 1929 opge richt door de N.V. Hollandsche Con structiewerkplaatsen te Leiden, met wie nauw wordt samen gewerkt en die in belangrijke mate in het kapi taal van de Electrolasch is geïnteres seerd. Over 1952 werd 10 pet. divi dend uitgekeerd, voorts 66 2/3 pet in aandelen en 25 pet. in contanten over dit bedrag. In de eerste maan den van 1953 bedroeg de bruto-ex- ploitatiewinst na afschrijving ƒ860.000 Deze gunstige gang van zaken geeft de directie aanleiding het interimdi vidend van 4 pet tot 5 pet te verho gen. Over het slotdividend laat zij zich nog niet uit, doch zij merkt op, dat de vennootschap t.a.v. de hoogte niet meer gebonden is door de wet dividendbeperking, hetgeen voor het 4e E. I. groot feest rijn üi de i95f„;rhet eevS'was Morspoortkazerne. zullen talrijke on- j VoQr h t de jaar ls het be. de herinenrmgen worden opgehaald dryf d van orders voorzlcn, zodat en vriendschapsbanden worden ver-I een ®oUe bezettlng is gewaarborgd, stevigd. Ongetwijfeld zullen daarbij r3suitaten worden met vertrou- ook de gedachten even afdwalen naar wen tegemoet gezien. Nog wordt op- de Haagsche Schouw, waar een so- gemerkt, dat na de aankoop en het ber en waardig monument de herin- bouwrijp maken van aan de fabriek nering aan de namen en daden be-| grenzende terreinen over voldoende waart van de manschappen, die in i ruimte voor uitbreiding wordt be- 1940, bij de verdei iging van het va- schikt. Ook de geldmiddelen hiervoor zijn aanwezig. Plannen dienaangaan de zijn in voorbereiding. De laatste incourante notering der aandelen B bedraagt circa 250 pet. LING van een stampvolle zaal heeft de dirigent Willem van Otter- loo een keur vDn prachtige en inte ressante werken uitgevoerd. Theo van der Pas en Gerard Hengeveld speel den het concert in Es K 365 van Mo zart voor twee klavieren en orkest, en na de pauze kreeg men Bartok's Concert voor twee piano's, slagwerk en orkest te horen, waarbij 't uit- Ruwehanden? PUROL (Advertentie) burgerlijke Stand Geboren: Maria Josephina, d. van D. J. Mathot en E. P. Pont; Melchior, I z. van W. K. J. J. v. Ommen Kloeke en J. M. Evers; Cornelis Nicolaas Jeroen, z. van C. Bouwmeester en A. Balletschool Swinkels-Hendrichs ÏN DE GROTE ZAAL van de Burcht gaf mevrouw Swinkels-Hendrichs de eerste uitvoering met haar dans- leerlingen. In een kort woordje vooréif nodigde zij de toeschouwers in de goed gevulde zaal uit, de vor deringen en pogingen van klein en groot, belangstellend gade te slaan en zo mogelijk te waarderen en te bewonderen. Nu hiervoor was alle reden, en er is genoten van 't onge kunsteld speelse optreden van deze dansgroep, die nog maar een half jaar studie gemaakt heeft. Het eerste nummer „de Revue- dans" had al gauw aller harten ge wonnen, en in wat er volgde ging het „crescendo", 't Was jammer, dat de Chinese dans door ongesteldheid van een paar leerlingen moest uit vallen. De boerendans, en die van de poppen, alle ensembles (te veel om allemaal te vermelden) en solodan- sen, waarvan mevrouw Swinkels de choréographie samenstelde, waren kostelijk en de costumering door de J. v. d. Meer; Petrus Nicolaas Gerar- leidster zelf ontworpen smaakvol en dus Maria, z. van P. A. Mors en T. E. M. Bakker; Leonardus Wilhelmus, z. van L. v. Rooyen en C. van Dijk; Godfried Peter, z. van H. Prins en C. Gladpootjes. Ondertrouwd: J. P. A. Janssen en M. C. T. Zonderland; H. A. de Boer en J. Wielaard; I. Zirkzee en G. M. Vos; H. K. de Groot en L. C. Keijser; J. J. Verkuijlen en C. M. van Rijn; G. J. van Galen en T. J. P. Theunis- sen; E. A. T. Beij en C. Henzen; N. d. Heijden en J. van Rijn; A. ons hedenmorgen een verontwaar- esn helicoptère is het Rad van Avon- dig'de lezeres door de telefoon toe. i tuur 's middags van de trailer ge- Nu wisten wij dat reeds, dus nieuws licht. Onder grote belangstelling van zat er niet bepaald in. Maar toch het publiek, ook de burgemeester. - wilden we wel weten, waarom die en de commissaris van politie waren en B^laTian5 "aauw en dame zo ineens tot die conclusie ge-1 aanwezig, is het apparaat door de U .r t "t mui komen was en daarom informeer- lucht naar de Haagweg vervoerd. eQ.V.o£": r, v ±e"eiaar, man, den we belangstellend naar de oor- j Inmiddels was een gedeelte van het1?- n-ing-ocu, man, pa J. a. zaak van haar verbolgenheid. Wel,dak van het parochiehuis afgebro- dat zou zij ons eens even haarfijn ken, zodat het Rad van Avontuur, vertellen. We hebben Zaterdag ge- dat nog steeds aan die helicoptère schreven, dat er op het station in hing, omdaag gelaten kon worden, Leiden een enorm Rad van Avontuur de grote zaal in. Daar staat het nü, arriveerde voor de grote fancy-fair, i veilig afgedekt en bewaakt door vier die morgen en Zondag in het St. mannen van de Sureté Nationale uit J Leonardushuis aan de Haagweg ge- j Parijs. Morgen zal het apparaat in M. T. van der Harg, dr., 1 j. keurig gekozen. De entrourage voor elk tafreel was goed passend. Zowel technisch als muzikaal werd er uitstekend gewerkt en de avond, waaraan zo velen medewerkten, mag zeker een succes heten. De heer van Eyk gaf zijn gewaardeerde vo cale medewerking Bij afwezigheid \an de pianiste Toos Jung begeleid de de heer Hermans onvoorbereid en kranig dit omvangrijke program ma. Ten slotte, veel applaus en bloe men voor een uitblinker, een deautje hier of daar en aan 't slot zal de geheel toegewijde leidster van de balletschool ongetwijfeld naar waarde zijn geëerd. Uitstekende gri me door de heer Hoppezak. A. I. [ebreide slagwerk gespeeld werd loor de heren van der Kraan en Keesen. De prachtige Ouverture tot de opera Don Giovanni werd fraai ge speeld, aandachtig beluisterd en een bijzonder hartelijk applaus bleef niet uit. De twee pianisten voornoemd speelden nu het concert, dat Mozart schreef voor zich en zijn zuster. Hij schreef in de gebruikelijke vorm Al legro-Andante-Rondo. Mooie, levens lustige muziek, speels, fijn en tinte lend van jeugd en humor, klaar en brillant. Hoe ontroerend mooi en eenvoudig zijn de dialogen, waarin Mozart uiting geeft aan z'n gevoe lens. Ons inziens hebben de solisten 't frisse geïnspireerde concert stijlvol en kundig geïnterpreteerd. Het or kest seoundeerde fijntjes en met 't nodige relief. Volgde na de pauze het tweede belangriike pièce de résistence n.l. het „Concert voor twee piano's, slagwerk en orkest" van Béla Bar- tók, die een eigen stijl en toon- spraak vond, en onder de moderne componisten wel zeer oorspronkelijk is. Men ondergaat de invloed van de klanken bijzonder sterk; bewonde rend staat men tegenover de wer king van de compositie, tegenover de bouw. het op en afgaan van stijging en daling, zeldzaam virtuoos gecon cipieerd; een uniek stuk muziek dwingend schoon verklankt. Onont koombaar en onherroepelijk is zijn van autoriteit getuigende expressie. Men bracht herhaaldelijk hulde aan de vier knappe instrumentalis ten, die in volstrekte eenheid het zeer belangrijke, niet meegevende en ongenadige werk gespeeld hebben, hoogst bekwaam! En dit betekent voor allen, die medewerkten, solisten, orkest en last not least de dirigent, een grote betuiging van lof. Na de onwankelbare en enthousiaste inter pretatie, na de geweldige inspanning, als ontspanning, een met onverflauw de toewijding brillant gespeelde ouverture „Le Carnaval Romain" van Berlioz, stimulerend gedirigeerd, waardoor de geheel volle zaal tot buitengewone opgetogenheid werd gebracht. J. KORTMANN. houden wordt. Wij schreven toen ook,1 werking gesteld worden. A.u.b. niet dat het gevaarte op een grote trailer dringen! werd geladen, die moelijkheden on- Aan de Leidse aannemer KATWIJK WAT LEZERS SCHRIJVEN Zilveren jubileum. Het was voor dervond bij het passeren van de Longeveld is opgedragen een rijwiel- I 5® Ê25 Rjjnziehtbrug. Verder ging onze be- berging voor 1900 rijwielen te ma- i £^ïï«5«n dS hij op de secretarie richtgeving niet, omdat de krant op ken bij het nieuwe station in Am- w aange;teld. JDe jubilaris was dat ogenblik ter perse ging. Nu heeft hem. J- nit-enodied ter secre_ die dame de hele week alle kolommen De leden van de Leidse Jeugd-E-H. tarje tJ„ {*oml,n waar in de trouw. van de krant doorsnuffeld om te ver- B.O. worden a.s. Zaterdagmiddag omkamer het voltalli6e secretarieperso- nemen hoe het verder gegaan was. j vyf uur weer in hun gewone oefen- neel bijeen w om hem te huldigen. Maar geen woord daarover. Inder-1 lokalen verwacht voor de Radio-j De secretaris, de heer Boekhoven, daad, we moeten ons rouwmoedig! Jeugd-E.H.B.O. was de eerstè, die de feesteling toe- op de borst,kloppen; we hebben een We hadden het eigenlijk gisterensprak. Vervolgens de heer Proost ernstig verzuim begaan. Om het nu j al moeten vertellen, dat we Woens- I van Sociale Zaken, aan welke afde- goed te maken, delen we deze dame dagavond de Drie Koningen in de stad j iing de heer Van Rijn de laatste ja- en alle andere belangstellenden mede, j ontmoet hebben.^ Drie echte heuse j ren werkzaam is. Ook de heer Tiele- man, referendaris, sppak de heer Van Rijn toe en overhandigde hem namens het secretariepersoneel een gouden vulpen. Namens het gemeen tebestuur reikte de heer Boekhoven de jubilaris een enveloppe met in houd over. De heer Fornara schetste ken hadden. De jongens hadden in de heer Van Rijn als een joviaal en het clubhuis Nieuwe Rijn 52 Drieko- verdienstelijk ambtenaar. De heer ningenfeest gevierd, echt met een koek, waarin twee witte en een brui ne boon verborgen waren. De koek werd verdeeld en de jongens die de Leiden, 8 Januari 1954 Naar aanleiding van het stuk „Cri- tiek op onbegrepen Circulaire", wil ik er gaarne nog een ander licht op laten schijnen. Er wordt n.l. begon nen met „Leidse verbruiker"; dit is onjuist, want het geldt ook voor Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Warmond, Voorhout, Noordwyker- hout, de Zilk, Leiderdorp, Oud-Ade, Rijpwetering, N. Wetering, Roelof- arendsveen, Oude-Wetering, Leimui- den, Rijnsaterwoude, Vriezekoop, Bilderdam, Koudekerk, Zoeterwou- de, Hazerswoude, Benthuizen en Moerkapelle, dus het had beter kun nen zyn „de verbruikers van Lei den". Nu wat de voorlopige afrekening betreft, als maatstaf zouden de maan den SeptemberOctober aangehou den worden. Nu ik kan u verzekeren dat er toen veel straalkachels ge bruikt zyn (een groot electriciteits- verbruik) dus wordt de kwitantie hoger dan normaal. Nu dan datgene waar het om gaat: het te veel be taalde blijft staan totdat men geen verbruiker meer is in het bovenge noemd rayon van Leiden. Dit is toch de grootste onzin. Wanneer mijn vrouw bij haar kruidenier besteedt voor 4.— en die kruidenier zegt: Mevrouw, ik zal u een kwitantie ge ven van ƒ5,er blijft dan ƒ1, staan totdat u geen klant meer van mij bent". Ik denk wel, dat die krui denier gauw achter de tralies gezet zou worden hetzij in Oegstgeest of in Scheveningen (Den Haag). Het heeft mij ook steeds verbaasd, dat het niet in de gemeenteraad be handeld is. Wanneer er een of andere verhoging aan het gemeenteperso- neel uitbetaald moet worden, moet het toch ook eerst in de raad goed gekeurd worden. Wat de publiciteit betreft, moet dit dan gebeuren via de verbrui kers? Was het niet beter geweer om dit vooruit in de pers te plaat sen? Dan had men misschien veel mis verstanden voorkomen. Mijn mening is, dat het hier gaat om personeelsbesparing. Als dat zo is, moet men eerst de gepensionneer- den aan de S.L.F. maar eens ont slaan en dan de jongeren de kans geven. Een gas- en electriciteits- verbruiker (De inzender heeft gelijk; de nieu we regeling geldt ook voor de bui tengemeenten. Inderdaad worden de maanden September en October als maatstaf genomen voor het bepalen van de grootte van de voorlopige re kening. De Lichtfabrieken hebben uitgerekend, dat deze maanden een juist gemiddelde opleveren. Zij zor gen er bovendien voor, dat de voor lopige rekening iets lager ligt, zodat in verreweg de meeste gevallen de definitieve rekening iets hoger is. En al blijft er bij een bepaalde af rekening eens een gulden staan, dan wordt dat toch weer goed gemaakt met de volgende afrekening. Deze kwestie is niet in de gemeenteraad behandeld (wel in de raadscommissie voor de Lichtfabrieken) omdat het geen verhoging van tarieven betreft, maar een verandering van de wijze, van geld-innen, waarvoor geen toe slemming van de raad nodig is. Dat men de pers eerder had moeten in schakelen, zyn we met de inzender eens; er zijn trouwens meer officiële instanties, die hiermede wachten tot dat er zoveel moeilijkheden, opmer kingen en klachten zijn, dat men er zonder medewerking van de pers geen oplossing meer in ziet. Redac tie). bonen in hun stuk vonden, mochten koningen zijn. Uitgedost met alle pracht waarover koningen plegen te beschikken, trokken zij de stad door. Eerst naar het St. Elisabeth-zieken- huis. waar een bezoek aan enige zalen werd gebracht, en toen naar enige bevriende winkeliers, Zoals te doen gebruikelijk werd de koningen hier en daar wat geld in de hand gestopt. De oude Drie-koningentra ditie, die men helaas bijna niet meer ontmoet. Met dit geld gaan de ma trozen volgende week een fijn uit stapje maken. STADSKOK. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Van Rijn dankte voor al deze bewij zen van belangstelling waarna de thee werd aangeboden. OEGSTGEEST Gemeenteraad. De raad komt Woensdag a.s. byeen. Op de agenda staat: Voorstel n.a.v. het verzoek van j het bestuur Julianaschool voor een verwarmingsinstallatie. Vaststelling bezoldigingsbesluit voor ambtenaren. Geboren: Allegonda Neeltje Alida d. van P Lagas en A. Gloudie; Betty d. van H. van den Bosch en B. Spence; Elisabeth Maria Johanna d. van H. A. Hoogervorst en P. P. v. d. Burg. Ondertrouwd: Th. G J. Landré 24 j. te Leiden, en C. M. Vriend 24 j. Overleden: W. Groeneveld 92 j.; J. v. d. Sleet 75 j.; J. D. Bruining 74 j.; J. A. A. van der Burgh 72 j.; C. Goddijn 92 j.; K. Kuipers 75 j.; M. Vooijs echtg. van D. Verbcon, 47 j.; E. Mieremet wed. van W. Keij- zer, 75 j. LEIDSCHENDAM Rattenbestrijding. De dienst van gemeentewerken maakt er op attent, dat van 11 tot en met 16 de zer extra aandacht besteed zal wor den aan de bestrijding van ratten in Leidschendam en Stompwijk. Op die dagen zal het rattenbestrijdings- rniddel aan hen, die daarvoor in aan merking komen, worden uitgereikt. SASSENHEIM Geboren; Catharina Nienke d. van L. Holwerda en J. C. Rijks; Jan z. van G. H. Kelder en E. J. Fenne- ma; Nicolaas Johannes Maria z. van P. H. Blom en A. M. J. Satter; Geer- truida Alida Maria d. van P. R. van der Eist en C. W. van Steijn; Nico laas z. van P.' van Leeuwen en K. Ouwehand; Maria Francisca Theresia d. van P. Th. van der Lans en G. van Dyk; Johanna Margaretha d. van G. C. van der Willigen en A. van Diest; Johannes Bernardus Ma- chiel z. van B. J Lamboo en J. B. Egberts; Martinus Wilhelmus Maria Laatste Berichten GEHEIMZINNIGE ONTPLOFFING BOVEN DIEPPE Volgens astronomen is de geheim zinnige ontploffing, die gisteren in de vroege ochtenduren boven Dieppe is waargenomen, vermoedelijk ver oorzaakt door een meteoorsteen. Een ooggetuige heeft verklaard, dat het nachtelijk duister gedurende enkele seconden in daglicht veranderd werd. De ontploffing heeft verscheidene ruiten doen breken. z. van J. A. van der Geest en J. A. Beijk; Cornelis Henricus Maria z. van C. H. B. Horrevorts en S. H. M. Hueber; Willem Jan z. van A. Witte Ondertouw*' Huibert Anthony KRIJGEN HAAGSE WETHOUDERS Johannes 21 j. te Hillegom, en Maria „VERHOGINKJE"! Cornelia Louise Kipping 18 j. Getrouwd: Johannes Paulus vanGedeputeerde Staten van Zuid der Zwet te Lisse, en Margaretha j Holland hebben aan burgemeester Elisabeth Johanna van der Geest;en wethouders medegedeeld, dat zij Theodorus Gèrardus Kortekaas te van oordeel zijn, dat de aan het wet- Lisse, en Maria Anna Catharina Oorschot. Overleden: Cornelis van der Kamp 79 j.; Pieter Moolenaar 79 j. WARMOND Bloedgevers gevraagd. Door de afd. Rijnland van het Roode Kruis wordt, evenals enige jaren geleden is geschied, in onze gemeente een actie gevoerd om bloed te verzame len ter bereiding van bloedplasma. Deze dagen zal een huis-aan-huis be zoek worden afgelegd om te vragen bloed voor dit doel af te staan. Van degenen, die zich hiervoor beschik baar stellen, zal op 19 Januari en op een nog nader te bepalen datum bloed afgetapt worden. Van juiste datum en plaats zal aan ieder nog persoonlijk kennis worden gegeven. ?den kan zich ook hiervoor opgeven bij de heer Jac. v. d. Berg, Burg. Ketelaarstraat 36. Deze actie wordt gaarne in ieders belangstelling aan bevolen. Geboren: Jessie Cornelia dr van J. Stoute en M. C. van der Heiden; Antonius Jacobus Maria zn van A. J. Kokshoorn en J. F. van der Meer; Jacques Bernard Frik zn van J. R. Eysink Smeets en H. H. A. M. Mus- kens; Maria Anne dr van G. H. Oostergo en F. Verhaar Ondertrouwd: W. Timmers 22 jr en D. Post 23 jr. Gehuwd: J. P. Peeters en P M. Wohrmann. Overleden: E. M. van Bladel 21 jr WASSENAAR TYPOGRAFISCHE PRIJS. De heer H. Salden te Wassenaar heeft van de gemeente Amsterdam de H. N. Werkmanprijs 1953 ontvan gen voor de typografische verzorging van het Verzameld Werk van Paul van Ostayen, dat is verschenen in een uitgave van De Sikkel te Ant werpen, Daamen te Den Haag en G. A. van Oorschot te Amsterdam. Deze prijs voor de ontwerper van het typografisch best verzorgde boek, tijdschrift of handelsdrukwerk is tweehonderd gulden groot. Slachtoffer van de gladheid. Bij liet verlaten van een woning aan de Heerenweg gleed gisteren de 62-ja- rige J. Melis, wonende aan de Prin- senweg 105, uit op een bevroren stoepje, waarbij hij kwam te vallen en een gebroken knieschijf opliep. Nadat door de gemeente-arts Hub- beling eerste hulp was verleend, is de man naar het R.K. ziekenhuis St. Joannes de Deo te Den Haag over gebracht houderschap van de gemeente 's-Gra- venhage verbonden wedde niet meer voldoende kan worden geacht, en voornemens zijn cieze, te rekenen met ingang van 1 September 1953, nader vast te stellen op 15000, Zij verzochten B. en W. de raad hiermede in kennis te stellen en hun college het gevoelen van de raad te doen weten. De burgemeester adviseert de raad aan Ged. Staten te doen mededelen, dat de raad instemt met hun voor nemen de jaarwedde van de wethou ders te rekenen met ingang van 1 September 1953, nader vast te stel len op 15.000, HIJ NAM DE BENEN! Een bestuurder van een auto, die gisteren bij een botsing te Den Haag bloedend aan het gelaat werd ver wond, is tot nu toe door de politie nog niet opgespoord. Direct na de botsing is hij verdwenen, nadat de auto die hij bestuurde tegen een boom tot stilstand was gekomen. Hij reed de auto als proef, daar hij aan de vertegenwoordiger van een autofirma gezeed had een wagen te willen kopen. Tijdens deze rit vloog de auto tegen een boom. De man, die hevig aan het gelaat bloedde en nog meer verwondingen moet hebben op gelopen verdween, zoals gemeld, na de aanrijding spoorloos. BODEGRAVEN Kaasmarkt in 1953 Op de kaasmarkt te' Bodegraven werden ir> het afgelopen jaar 5441 partijen aangevoerd, wegende onge veer 2.176.400 kilogram. Begin Ja nuari '53 bedroegen de prijzen eerste soort 2.342.39, tweede soort 2.30 2.33, extra tot 2.40. Deze prijzen lie pen hierna terug. In de periode Mei September was weer sprake van een stijging. Toen werden dezelfde bedragen besteed, voor extra zware partijen zelfs 2.50. In October daalden de noteringen weer. Aan het eind van het jaar be droegen de noteringen voor eerste soort 2.102.15 voor tweede soort 2.062.09 en voor extra 2.18. De han del was kalm of flauw.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3