Sloeg de vrouw uit noodweer haar bejaarde buurman dood DAMES!- Door haar rijkdom aan Hamamelis staat HAMEA-GELEI bij handverzorging vér bovenaan! Hel is de Hamamelis die 't 'm doel. Tub. 95 et Bossche bakkersberoering heeft ook Kampen bereikt Twee slachtoffers geborgen Nederland zoekt ijverig naar nieuwe kolenlagen Woningmaatschappij bezorgde Den Haag strop van f 1.000.000 DONDERDAG 7 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 DE MOORD TE WEESPERKARSPEL Rechtbank stelde onderzoek in op de plaats van het misdrijf Gisterochtend heeft de voltallige i op appjooavjub '„pmaqaS asu ua bC vijfde kamer van de Amsterdamse PfH Ud9 W ibbuiohb sbm joh" rechtbank zich voor een schouw en verhoor naar een woning te Wees- perkarspel begeven, waar een vrouw op Vrijdagmorgen 3 Juli JJ. met een treefje van een gasstel haar buur man doodde. De verdachte is de 37-jarige echt genote van een zeer gunstig bekend staande grondwerker en moeder van twee kinderen. Tegen haar eiste de officier van justtitie op 8 December ter zitting van de rechtbank te Amsterdam we gens doodslag 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Lang tevoren was zij echter reeds in voor lopige vrijheid gesteld. Haar raads man had op grond van noodweer ontslag van rechtsvervolging ge vraagd. De rechtbank deed 14 dagen later geen uitspraak, doch maakte bekend, dat zij het onderzoek niet volledig achtte. Gezien een aantal twijfelpunten, wenste zij zich ter plaatse van de situatie op de hoogte te stellen. Werd verdachte aangevallen? In de keuken van haar huis werd de vtouw door de president, de of ficier en de twee raadsheren aan een kruisverhoor onderworpen. Een wachtmeester der rijkspolitie uit Weesp verklaarde zich op verzoek van de president bereid bij de re constructie van het voorgevallene als slachtoffer te fungeren. Op aanwijzing van de verdachte nam hij e.erst, juist als op 3 Juli de 63-jarige buurman plaats op een stoel in de hoek bij het raam van de kleine keuken. „Mijn dochter was weggegaan", vertelde de Verdachte, „en ik stond hier bij de deur naar de gang de vaat af te wassen. Toen begon buurman met zijn onzinnige gepraat." Hij zou een rol bankbiljetten uit zijn zak hebben gehaald, die op het aanrecht hebben gegooid en gezegd hebben „daar kun je je portie van verdienen." Ze had dit verontwaardigd gewei gerd, waarop hij plotseling op haar - zóu zijn toegekomen. „Ik gaf hem toen met het treefje, dat ik stond af te drogen, een klap op zijn hoofd en hij viel op de grond". Het luikje zat klem. De wachtmeester moest zij vervol gens precies zo neerleggen, als haar slachtoffer had gelegen. Daarbij viel het op, dat zij diens hoofd tegen de muur legde. Nadat haar buurman was gevallen had ze nog geruime tijd doorgeslagen, zodat zijn hoofd bloedend werd verwond en hij (ver moedelijk reeds dood) bleef liggen. Hoe ze dit heeft kunnen doen zon der de muur te beschadigen kon ze niet verklaren. Daarna had ze een keukendoek om het hoofd van slachtoffer gebonden, de doek vast gemaakt met een toevallig in de keu ken liggend stropdasje van haar zoontje, het lichaam van de buurman op een strijkdeken gelegd, die om de hoek van de trap nam, en daarna, trekkend aan de deken, haar slachtoffer over de drempel het smalle gangetje in gesleept, dat van de keuken regelrecht naar de voor deur leidt. Daar had ze een klein luikje in de vloer geopend. Gisterochtend bleek dit naar schat ting 50 x 50 cm grote luikje muur vast te zitten. Twee wachtmeesters wisten het tenslotte met timmerge reedschap open te breken; 50 cm er onder vertoont zich reeds de grond. Desgevraagd moest de vrouw uit leggen hoe zij een schop uit de ach tertuin had gehaald, omdat lichaam in het smalle gat was blij ven steken. „Ik heb hem toen met de schop verder naar beneden geduwd", verklaarde ze. „Ik was over mijn zenuwen". „Het blijft mij nog steeds een raad sel, waarom u bent blijven slaan, toen Het ongeluk te Valkenburg Tweede slachtoffer te Heerlen overleden Een tweede slachtoffer van het ernstige auto-ongeluk op Nieuwjaars morgen te Valkenburg (L.) een 20- jarig meisje uit Spekholzerheide, is •j9t0ijj0 op pz 4„sbi puojs op do sooi -ajsriMaq us soopaaM ireuurmq Avn verdachte. „Ik weet ook niet, waar om ik het heb gedaan, maar ik was over mijn zenuwen heen." Dat hulpgeroep niet zou hebben gebaat, werd wel duidelijk. Hechts naast de keuken was de op de fatale morgen lege woning van de buurman zelfs. Aan de ander kant woonden weliswaar ook buren, doch die zou den het nauwelijks hebben kunnen horen, aangezien tussen de keuken en die andere woning nog het overi ge gedeelte van de woning van ver dachte is gelegen. Het rolletje bankbiljetten, zo ver telde verdachte, had zij later terug gevonden in de keuken tussen het aanrecht en het in het verlengde daarvan staande tafeltje voor het gasstel. Ze had het opgenomen en het bovenop het lichaam van de buurman in het gat onder de gang vloer gegooid, waar agenten der rijkspolitie het later, drijvend op het beetje grondwater, terugvonden. Tweede psychiatrisch rapport. De president vroeg verdachte ten slotte of zij haar medewerking wilde verlenen aan een tweede psychia trisch onderzoek. „Ik zal alles doen, wat de recht bank nodig acht", antwoordde zij. De president sloot daarna deze schouw met de mededeling, dat het onderzoek voor onbepaalde tijd ge schorst wordt en de stukken in han den zullen worden gesteld van de rechter-commissaris, opdat een twee de psychiatrisch rapport kan worden uitgebracht door prof. dr. E. A. D. E. Carp te Leiden, waarheen verdachte zich zal moeten begeven. (Advertentie) Bakkersgezellen protesteren maar gaan niet staken De bakkersgezellen te 's Herto genbosch, aangesloten bij de Katho lieke bond van werknemers in de voedsel en genotmiddelenindustrie „Sint Joris", hebben gisteravond op een vergadering de actie van de bak kerspatroons ten aanzien van de loonkwestie beneden peil genoemd. Zij wensen zich niet tot een sta king te laten verleiden en zullen derhalve hun werkzaamheden nor maal voortzetten, ook wanneer de loonsverhoging Zaterdag a.s. niet zou worden uitbetaald. Wanneer dit laatste het geval zal zijn wordt Maandag de kwestie in handen ge geven van de juridische afdeling van de Katholieke Arbeidersbeweging om via een gerechterlij ke procedure het dan ontstane loonconflict te regelen. Inmiddels hebben reeds enkele Bossche bakkerspatroons hun werk nemers toegezegd, de loonsverhoging uit te keren. Telegrammen aan regering. Ook de Kamper bakkers hebben, tengevolge van de publicatie der maatregelen, die de regering getrof fen heeft met betrekking tot de nieuwe broodprijs, geprotesteerd. Zij hebben dit gedaan in de vorm van protest-telegrammen, gericht aan de Boekhouder verduisterde voor zijn gezinskosten Het onderzoek, dat de politie in stelt naar aanleiding van de beken- te nis, die de Zaandamse boekhou der-kassier dezer dagen te Amster dam heeft afgelegd, heeft aan het licht gebracht, dat de man de f 54.000.vooral in de eerste tijd van zijn loopbaan bij de fabriek ont vreemd heeft. De boekhouder verdiende toen een zeer bescheiden salaris en kon hier van zijn gezin, dat op vrij grote voet leefde, niet onderhouden. In de laatste jaren heeft hij door lopend met vele loten in de staats loterij gespeeld in de hoop met een prijs uit de knoeierijen te geraken, maar het geluk was niet met hem. minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, en de Tweede Kamer. Het protest van de Kamper bak kers is in de eerste plaats gericht te gen de verhoging der broodbezor ging. Het volks witbrood blijft in Kampen 37 cent; de prijs van tarwe brood echter wordt met 1 cent ver laagd. De compensatie hierop van de zijde der regering is zeer gering. De Kamper bakkers protesteren tevens, omdat de banketartikelen het groot ste gedeelte van het verlies nu moe ten opvangen. Naar wij vernemen zal binnenkort in Zwolle een pro vinciale protestmeeting worden ge houden. Aanvaring op de Rijn kost stoker het leven De stoker van de Belgische sleep boot Alja is gisteren op de Rijn, en kele kilometers ten Noordwesten van Loblth, tijdens een aanvaring tussen twee sleepschepen, over boord geslagen en verdronken. De Nederlandse sleepboot Etna was gistermiddag met twee sleep schepen, de Vulcaan en de Jodefra, uit Lobith vertrokken met bestem- ming Rotterdam. Na enkele kilometers te hebben gevaren passeerde de sleep de Bel gische sleepboot Alja, die in de richting Lobith voer met een leeg scheepje naast en twee schepen, de Narvik en de Nautilus, achter zich. Doordat de sleepdraad van de „Nar vik" achter het anker of het roer van het ledige scheepje vastraakte, kwam de Narvik in aanvaring met een der sleepschepen van de Etna, de Jodefra, die ernstige lekkage op liep. De pechdag van Welschap Luchtvaart-autoriteiten uit hun functie ontheven Naar aanleiding van de moeilijk beden waarin op 18 November j.l. een aantal Thunderjets van de vlieg basis Eindhoven kwam te verkeren, toen ze door mist werden overval len, werd door de chef van dc luchtmachtstaf een diepgaand onder zoek ingesteld. De resultaten hiervan hebben er toe geleid, dat een aantal maatrege len tegen verantwoordelijke func tionarissen werd genomen. De com mandant tactische luchtstrijdkrach ten heeft thans de basiscommandant en een der squadroncommandanten uit hun functie ontheven, terwijl enkele andere functionarissen disci plinair werden gestraft of geplaatst werden in een andere functie. Zoals bekend stegen op die dag 22 straaljagers van de basis Eindhoven op voor oefenvluchten. Door de snel opkomende mist wisten niet alle pi loten de basis meer te bereiken, waardoor drie toestellen verloren gingen Twee piloten daarvan wis ten zich met behulp van de schiet stoel te redden. De eerste kortehaan schaatswedstrijden voor mannen te Veenoord Te Veenoord werden Woensdag de eerste kortehaan schaatswedstrijden voor mannen gehouden in het winterseizoen 1953/54. Deze wedstrijden werden georganiseerd door de IJsvereniging Nieuw Amsterdam-Veenoord en gehouden op de ondergespoten sintelhaan in het nieuwe Sportpark Veenoord, Gem. Sleen (Drente). Tijdens de tweede omloop. Rechts: J. Klomper uit Juhhenga en links: R. J. Hagen uit Wezep in actie. De ramp op de Nieuwe Maas Vier nog vermist De sleepboot „Argus", die, zoals is gemeld, eergisteravond op de Nieuwe Maas in aanvaring kwam met het Duitse schip „Damascus", tengevolge waarvan de sleepboot kapseisde en gedeeltelijk zonk, staat nu in ondiep water bij pier 1 in de Waalhaven. In het schip trof men het stoffelijk overschot aan van de 23-jarige ma troos A. C. Quaitaal en de 15-jarige dekknecht J. W. van Doorn. De stof felijke resten zijn overgebracht naar het bureau van de rivierpolitie. De overige vier bemanningsleden en de havenloods worden nog ver mist. STORING HILVERSUM H. Als gevolg van een technische storing bij de zender Lopik is het programma, dat de KRO vanmorgenvol« va" t>roei in vlammen opge- over Hilvei-sum II uitzond, van 9.33 ZfS? tijd van het jaar. Een boer consta- Hooibroei in Januari In Avenhorn is een hooimijt als ge- tot 9.58 onderbroken geweest. Misschien de Peel Kolenmijnen zijn nn eenVnaal niet onuitputtelijk en ook ons land moet het oog op de toekomst gericht houden. In verband met het steeds stijgende verbruik van kolen en de achteruitgang van de productie in bet Zuid-Limburgse kolengebied is uitbreiding van de kolenproductie zeker noodzakelijk. Ook met het oog op de Europese Gemeenschap van Kolen en Staal is een dergelijke uitbreiding zeer belangrijk. Waar moeten wij nu nog nieuwe kolenvelden vinden. Het bijgaande kaartje geeft u een antwoord, in het Zuid-Limburgse kolengebied liggen thans al onze mijnen, in het gebied van Vlodrop nu kunnen wij in de toekomst de vijfde staatsmijn ver wachten. Deze nieuwe mijn zal de naam dragen van Staatsmijn Beatrix. Reeds geruime tijd geleden heeft de regering besloten tot ontginning van de kolenvelden van Vlodrop. Dit veld zal naar schatting ca. 100 mil- üoen ton kolen bezitten, waarvan men een 53 millioen ton aan magere ko len schat, een soort die in Europa zeer schaars is. Met de ontsluiting van de vel- kaartje). Zo ver als bij Vlodrop is men hier echter niet gevorderd. Het den zal zo ongeveer 12 jaar gemoeid Peelmijnveld verkeert nog geheel in teerde, dat zijn hooimijt steeds klei ner werd. Hooibroei achtte hij uitge sloten, omdat dit normaal zes weken na het optasten is afgelopen. Zeker heidshalve stelde hij een onderzoek in. Toen het vuur, dat zich in het binnenste van de mijt bevond, „lucht" kreeg, was het hooi in een oogwenk een prooi der vlammen geworden. De koe stond op zolder Niet erg lang Twee uit de stal ontsnapte koeien van de veehouder P. Boersen, wo nende in de polder het Noorden op Texel, hebben kans gezien via een party stro een zolder te bereiken. Het plafond bleek echter niet be stand tegen het gewicht van de lij vige uitbrekers, want een koe zakte er met haar beide voorpoten door- vonden, maar 60 chauffeurs zijn nog werkloos. Dit delen B. en W. van Den Haag mede in antwoord op vragen van het gemeenteraadslid de heer G. van Praag (C.P.N.) over de opheffing van de taxi-afdeling der ATAM. De directie dezer maatschappij heeft B. en W-. verzocht haar vergun ning voor 15 a 25 wagens over te schrijven op naam van de in oprich ting zijnde ATAM-chauffeurs-aan- deelhouderscombinatie N.V., onder voorwaarde, dat de naam ATAM niet in de naam der nieuwe onder neming mag voorkomen. INDUSTRIEKOLEN DUURDER? De regering zal waarschijnlijk de egalisatie voor industriekolen af schaffen. De prijsverhoging van in dustriekolen die hieruit zal voort vloeien, zal niet belangrijk zijn, daar het prijsverschil voor deze kolen tus sen ons land en de andere landen van de Kolen- en Staalgemeenschap niet groot is. Het is niet de bedoeling de ega lisatie op huisbrandkolen op te hef fen. Het zou, zo wees de „Tel." er op, volkomen ingaan tegen de doeleinden der afschaffing van de omzetbelas ting op huisbrand wegens de huur verhoging, wanneer men thans mede werkte aan een verhoging der huis- brandprijzen door afschaffing van de egalisatie. MELK DUURDER? Het bestuur van de Algemene ver eniging voor melkvoorziening heeft de leden geadviseerd de prijs van consumptiemelk in het Westen des lands met ingang van 10 Januari met één cent te verhogen. Wanneer ech- heen, terwijl haar metgezellin aan ter zou blijken, dat de regering be- haar vnnrnnt.en hlppf hanppn. Rnpr i - j..°. haar voorpoten bleef hangen. Boer en buur slaagde er na veel moeite in de dieren uit hun onpleizierige positie te verlossen. Het Bestuur van de St. Radboud- stichting heeft lector dr. A. J. H. Vendrik benoemd tot hoogleraar in de medische phisica. Prof. Vendrik was sedert 12 September 1951 als lector aan de in opbouw zijnde me- j -. - - dische faculteit van de R.K. Univer- zun, waarna dan het delven kan het stadium van het onderzoek sitei, verbonden. Prof. Vendrik is 35 i j j Wü1en beg1nn.en' De '?^le ^°?ten waardoor het niet mogelvku te zeg- jaar en studeerde aan de Rijksuni- Ten slotte moest de verduistering worden geschat op ca. 103 millioen gen en of hier mijnenvelden zullen versiteit van Utrecht. Ir 1942 promo- en ^qot- hij zich uit gulden en na een aanlooptijd van 6, komen. Dit neemt echter niet weg veerde hij tot doctor' waarna hij ge- jaar zou men tot een jaarlijkse pro-1 dat men toch wel eens de naam van durende enige jaren' leraar was aan ductie van 1.200.000 ton kunnen ko-1 de plaats Helden heeft horen noe- onderscheiden middelbare scholen, men. Men raamt de levensduur van men als een toekomstig mijncentrum. 11 januari 1946 werd hij assistent van het mijngebied Vlodrop op 80 jaar Het blijft echter een gerucht. On-I prof. Burger! Ter voltooiing van zijn en men neemt aan, dat hier werk- langs heeft men in het kolengebied studies verbleef hij enige tijd aan de gelegenheid zal zijn voor ca. 3500 van De Peel de eerste laag aange- Universiteiten van Londen, Cam- mensen. De eerste kolenlagen heeft boord. Op ruim 700 meter diepte bridge en Plymouth en in het Kan- uitkomen en daar schaamte niet bij de Zaandamse po litie wilde melden, reisde hij naar Amsterdam om zich daar bij de po litie aan te geven. Staking in Twenthe gisteren opgeheven De staking by textielfabrieken te Haaksbergen, die Maandag was uit gebroken, en waarbij 240 wevers waren betrokken, is beëindigd, nadat de directie had toegezegd dat voor- Woensdagmorgen in het ziekenhuis lopig 5 loonsverhoging van de te Heerlen aan de bekomen verwon dingen overleden. Zoals bekend, is Nieuwjaarsnacht omstreeks één uur een botsing ge schied tussen een Belgische mijn werkersbus, die Nederlandse mijn werkers naar huis had gebracht, en een vrachtwagen uit Vaals. In de vrachtwagen zaten 11 jonge mensen, 3 dames en 8 heren, variërende in leeftijd van 17 tot 28 jaar. Zaterdagmiddag 2 Januari j.L is het eerste slachtoffer, een 27-jarige inwoner van Spekholzerheide in het Ziekenhuis te Heerlen overleden. Bij bet ongeluk liepen acht perso nen zware verwondingen op. rechtsgeldige lonen zou worden alt- betaald. Deze toezegging is gedaan in af wachting van een nader overleg met dè vakorganisaties. Het werk is gis termorgen normaal hervat. De staking is ontstaan doordat de directie weigerde de 5 pet. loonsver hoging volledig uit' te betalen. De directie beriep zich hierop, dat tot nu toe de loontoeslagen door een misverstand te hoog waren berekend. Zij is daardoor van mening, dat de wevers thans geen recht meer heb ben op de door de regering verplicht gestelde 5 pet. loonsverhoging. men reeds aangeboord. Buiten het gebied van Zuid-Lim- j burg en Vlodrop heeft Nederland Een mogelijke proefboring op de nog een mogelijkheid om kolen te Oostelijke zijde van de Maas schijnt vinden, n.L het Peelgebied. (Zie Arts en ziekenfonds Verzoek om onderhoud met minister verwacht te worden. De boringen 60 CHAUFFEURS WERKLOOS IN staan onder de supervisie van de1 DEN HAAG. Staatsmijnen. Op de begroting heeft I men voor de boringen in De Peel I Nadat reeds de Protax met tien een millioen gulden beschikbaar ge- tallen taxi's is opgeheven, zijn ook 20-lariire soldaat "uit Rl* steld. Er is ook een Peel-commissie de 45 auto's van de ATAM uit hetVu°Üt Jarige SOldaat uit Ble die de ontginningsmogelijkheden taxibedrijf genomen. Vele werkne- moet bestuderen. lmers hebben reeds elders werk ge reid is vóór genoemde datum te ver zekeren, dat er géén wijzigingen in de bestaande subsidie-regelingen zul len komen vóór April, dan acht het bestuur van de vereniging de maat regel van verhoging nog niet nodig. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat de regering de door de vereniging gevraagde verzekering zal geven. BIJNA 16.000 INWONERS IN N.O.-POLDER. Het openbaar lichaam „De Noord- Oostelijke Polder" heeft medege deeld, dat het ^antal inwoners van. de polder op 1 Januari bijna 16.000 bedroeg. WEGENWACHT OOK 's AVONDS. De directie van de Wegenwacht overweegt het corps zo aanzienlijk uit te breiden, dat men de helpers in nood ook 's avonds op de weg zal aantreffen. MILITAIR DOOR LOSSE PATROON GEDOOD Bij een militaire oefening is te Vertegenwoordigers van de orga nisaties van Algemene Ziekenfond- j sen en van de landelijke Huisartsen- vereniging hebben gisteren diep gaande besprekingen gevoerd over de moeilijkheden, ontstaan door het besluit van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waar door de tussen partijen getroffen overeenkomst is opgeschort. Deze be sprekingen hebben er toe geleid, dat partijen gezamenlijk aan de minis ter een onderhoud hebben ver zocht. Naar thans gebleken is, heeft de Haagse Woningbouwmaatschappij (Hawoma), die in 1948 werd opge richt door de gemeente Den Haag, een tekort van 1 1^ millioen gul den, dat grotendeels in de eerste maanden van 1-953 is ontstaan ten gevolge van zwak ibeheer. Het tekort zal moeten worden aangezuiverd uit de gemeentelijke kas. De Haagse ge meenteraad zal, vermoedelijk nog in de loop van deze maand, een beslis sing moeten nemen over de dekkinr riek om het leven gekomen. De jonge man was pas een maand in dienst. Hij werd getroffen door een losse patroon. In de parochiekerk St. Hu- bertus te Blerick zal morgen een plechtige begrafenisdienst worden ge houden. Wilt U iets weten? Vraag: Route per auto Rijpwete- -ingTilburg. Antwoord: Rijpwetering, Leider - orp, Zoeterwoude, Stomp wijk, Zoe- armeer, Bergschenhoek, Rotterdam, het tekort, alsmede over de vraag Rijsoord, Dordrecht, Willemstad, of de Hawoma moet blijven bestaan. Moerdijk, Zevenbergschenhoek, Bre- I da, Tilburg; afstand 105 km.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6