In 1953 deden zich 451 ongevallen voor op openbare spoor-overwegen Dit jaar einde van de stoomtrein bij het hele reizigersvervoer Boven Brammen stortten twee Nederlandse vliegtuigen omlaag DAMPO Levendige handel in dienstboden verwacht Uitslaande brand in Scheveningen Een „Aanvullende Werkgelegenheid" ter vervanging van de D U W. Rechtbank verbood Tilburgse fabrikant de verdere productie DONDERDAG 7 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Weggebruikers moeten voorzichtiger zijn Nieuwjaarsontvangst bij Ned. Spoorwegen (Van een onzer redacteuren). In de loop van 1954 zullen de Ned. Spoorwegen voortgaan met het ver vangen van stoomtreinen door die- sel-electrische treinen. Verwacht mag worden, dat de stoom nog dit jaar geheel uit het reizigersvervoer ver dwijnt. Dit deelde de heer F. Q. den Hollander, president-directeur van de Ned. Spoorwegen, gistermiddag mede, toen hij ter gelegenheid van de jaarwisseling de Nederlandse pers ontving. De directie is tevreden over 1953, aldus ir. Den Hollander; de finan ciële en technische cijfers hebben de verwachtingen overtroffen. De elec- trificatie van het net is practisch vol tooid. Met de vernieuwing van het rij dend materieel wordt voortdurend verder gegaan. Het is thans niet meer zó, dat het afgedankte materieel van de hoofdlijnen verder opgebruikt wordt op de secundaire lijnen, zo als vroeger het geval was. De con currentie dwingt de Spoorwegen ook op de kleinere lijnen modern mate rieel in te zetten. Eind 1953 hadden de Ned. Spoor wegen 33.200 man personeel in dienst t Er werd in totaal bijna 65.000.000 km. gereden (61.000.000 in 1952) en het aantal vervoerde passagiers bedroeg 160.000.000. De directie onderschrijft de klacht van vele reizigers over ge-1 brek aan ruimte, maar doet al het mogelijke om hierin verbetering te brengen. Er zijn momenteel wagens met in totaal 16.000 zitplaatsen in bestelling. Aangezien echter alle or ders bij de Nederlandse industrie ge plaatst worden en de N.S. de hoog ste eisen stellen aan de degelijkheid, gaat de aflevering niet zo snel als men zou wensen. Niet alle nieuwe wagens betekenen uitbreiding van het materieel, want de oudste moeten regelmatig worden afgeschaft. In to taal komt er echter wel verbetering, temeer daar men met het nieuwe materieel meer kan doen dan met het oude. Overwegvraagstuk. Het grootste deel van zyn cause rie wijdde ir. Den Hollander aan het nog steeds netelige overwegvraag- stuk. Er zijn momenteel 7.224 krui singen tussen weg en rail; aange zien het spoorwegnet 3.210 km. lang is, komt er gemiddeld op iedere 440 meter een kruising voor. De 460 vrije kruisingen (viaducten e.d.) leveren uiteraard geen moeilijkheden op, de 3.435 particuliere overwegen even min. In 1953 werden er 2.038 overwegen of kruisingen vernieuwd of verbe terd. Ongevallen zouden alleen ab soluut vermeden kunnen worden wanneer iedere overweg of kruising een viaduct kreeg, hetgeen onmoge lijk is gezien de grote kosten, ge middeld een millioen gulden per via duct. Er deden zich in het afgelopen jaar 451 ongevallen voor op openbare overwegen (480 in 1952), waarbij 38 doden te betreuren waren (40 in 1952). Hieronder bevonden zich 132 ongevallen bij aanrijdingen met trei nen, namelijk 18 op bewaakte over wegen met hele bomen, 0 op over wegen met halve overwegbomen, 18 op onbewaakte overwegen met knip perlichten en 96 op onbewaakte over wegen zonder knipperlichten. De overige 319 ongevallen betroffen aanrijdingen van overwegbomen, na melijk 118 van gesloten overwegbo men en 201 van dalende bomen. Uit deze cijfers blijkt, dat de halve overwegbomen uitstekend voldoen. Bovengenoemde 96 ongevallen bij onbewaakte overwegen met knip perlichten geven een kleine stijging te zien ten opzichte van 1952 (95), maar er moet rekening mee gehou den worden, dat het aantal knipper lichten in 1953 veel groter was, zo dat het aantal ongevallen hierbij re latief wel gedaald is. Er wordt dan ook voortgegaan met het aanbren gen van knipperlichten. Het aantal aanrijdingen van over wegbomen daalde van 362 (1952) tot 319 (1953); een daling van 19 die toegeschreven wordt aan de verbe terde verlichting met natriumlam- pen. Ook hiermede zal voortgegaan worden, totdat alle 950 bewaakte overwegen natriumverlichting heb- hebben (200 nieuwe in 1954). Boven dien zullen nog tal van andere maat regelen genomen worden om de vei ligheid te vfrhogen. Te weinig discipline. Ir. Den Hollander ontkende niet, dat de oorzaak van ongevallen ook bij de Ned. Spoorwegen kan liggen. Het is grotendeels mensenwerk en I waar mensen werken, worden fou- j ten gemaakt. Zo is b.v. bekend, dat j het personeel de overwegbomen één op de 80.000 keer niet of te laat sluit, j De Ned. Spoorwegen doen dan ook j hun uiterste best het personeel zo- goed mogelijk te selecteren, te belo- j nen en te straffen. Verreweg de meeste ongevallen I ontstaan echter door fouten van de weggebruikers. De discipline in dit dit opzicht is in Nederland ver te j zoeken! Wanneer het rode stoplicht i aan gaat, moet men stoppen, niet proberen onder de dalende bomen door te glippen. Wanneer de knip perlichten waarschuwen, dat op een onbewaakte overweg de trein in aantocht is, moet men niet zijn le ven in de waagschaal stellen en pro beren snel te passeren, maar even wachten totdat de trein voorbij is. Zo zijn er talrijke voorbeelden te ge ven; de weggebruikers weten zelf het best wat wel en niet mag. De meesten houden er hoegenaamd geen rekening mee, dat men een spoor wegovergang niet mag passeren met een snelheid boven de 20 km. De Ned. Spoorwegen hebben in 1953 ruim 2.000 technische verbete ringen aangebracht (natriumverlich ting, knipperlichten, verbredingen, halve overwegbomen, enz.) maar wanneer de wegverbruikers zelf niet meewerken, is het onmogelijk aan de ongevallen een einde te maken. Bij een controle in December 1953 is gebleken, dat bijna 6 van de auto- bestuursders ondanks de knipper lichten toch oversteekt; bij de mo tor- en bromfietsers is het percen tage zelfs ruim 14, bij de fietsers en voetgangers 7,6 en 7,5. Hoewel Nederland ten opzichte van het buitenland geen slecht figuur slaat en 't aantal ongevallen (veroor zaakt door het spoorwegpersoneel) relatief afneemt en de Ned. Spoor wegen niets nalaten om de veilig heid zo hoog mogelijk op te voeren, blijft een grotere discipline van de weggebruikers een eerste eis! Hoogvliegertje tegen wil en dank Geboorte in KLM-vliegtuig Mevrouw J. Johannesvan Gel deren heeft gisterochtend in het K.L.M. vliegtuig D.C. 6 B „Jan van Riebeeck" het leven geschonken aan een dochter. Het toestel was op weg naar Montreal. De bevalling ge schiedde tien minuten voor de „Jan van Riebeeck" op het vliegveld van Gander op New Foundland een tus senlanding zou maken. Moeder en kind maken het uitstekend. Mevrouw Johannes, echtgenote van een Nederlandse politiefunctio naris was Dinsdagavond van Schip hol vertrokken. Zij was op weg naar Curasao. De stewardess van het K.L.M. vliegtuig mej. S. van Bortel, heeft bij de bevalling geassisteerd. Moeder en kind worden thans ver pleegd in het ziekenhuis te Gander. Het is niet de eerste maal dat een baby in een K.L.M. vliegtuig is ge boren. Reeds eerder werd 'n nieuwe wereldburger geboren aan boord van een K.L.M. toestel dat op weg was naar Manilla. I Boerderij werd door brand verwoest; schoolkinderen aan de dood ontsnapt In de buurtschap Oeken, gemeente Brummen in Gelderland, zijn gister middags omstreeks half twee straaljagers tegen elkaar gebotst en neer gestort. Beiden vliegers zijn overleden. Brandende stukken van een van de vliegtuigen vielen op een boerderij, welke totaal uitbrandde. De beide gezinnen, die deze boerderij bewoonden, konden zich in veilig heid brengen. Het andere vliegtuig stortte neer vlak achter de openbare school waar de kinderen juist de school verlieten. Hoewel het vliegtuig een enorme krater in de grond sloeg, liep de school slechts lichte schade op. Een ambulance uit Zutphen, die zich onmiddellijk naar de plaats van het onge luk begaf, kon niets uitrichten. De brandweren uit Eerbeek en Brummen konden niet beletten diait de boerderij totaal uitbrandde. Het huisraad kon worden gered. Behalve de twee vliegers, eiste dit ongeluk geen mensenlevens De vliegtuigen maakten een oefenvlucht en waren afkomstig van de vliegbasis Volkel. Tussen Brummen en Zutphen zijn zij met elkaar in bot sing gekomen en neergestort. De twee vliegers, die daarby om het leven kwamen, zijn de 25-jarige gehuwde tweede luitenant-vlieger E. P. Luitink uit Zutphen en de 21-jarige ongehuwde sergeant-vlieger B. Wijsman uit Amsterdam. Ook Spierpijn (Advertentie.) Pantser-auto giert door Zeeuwse polder BOTER VOOR BELGIË! j De laatste tijd opereert in Zeeuws Vlaanderen weer een gepantserde i smokkelauto, die boter naar België vervoert. Deze auto raast met ge- doofde lichten en met een snelheid j van soms ruim honderd kilometer per uur door de polders en over de grens. Velen kunnen blijkbaar de aan lokkelijke winst op boter niet weer staan. Enkele personenauto's zijn in beslag genomen en honderden kilo's boter zijn binnengebracht bij de douanediensten, die, indien zij over meer personeel konden beschikken, nog doeltreffender zouden kunnen optreden tegen de smokkelarij. Woensdagavond om kwart voor twaalf is brand uitgebroken in het grote complex van de N.V. Pame- tex aan de Haringkade te Scheve ningen. In het gefbouw waar brand uitbrak is een meubelfabriek geves tigd die radiokasten vervaardigt voor de N.V. Fridor te 's-Graven- hage. Ongeveer 2000 radiokasten stonden gereed om Donderdag te worden afgeleverd aan de montage afdeling van Fridor. Het snelle ingrijpen van de Haag se brandweer heeft ernstige schade aan het brandende gebouwencom plex verhoed. Omstreeks kwart voor een kon het meeste materieel weer inrukken, omdat nog slechts een gedeelte voor het nablussings- werk nodig was. Het ziet er naar uit, dat aan de inventaris van de fabriek vrij veel schade is toegebracht en dat het grootste gedeelte der 2000 opgesla gen nieuwe radiokasten door vuur en waterschade vernield is. Het fa briekscomplex ligt in een dichtebe- bouwde buurt en zou, indien de brand niet tijdig door een der omwonenden was bemerkt, ernstig gevaar heb ben kunnen opleveren. Ongeveer twee jaar geleden is in hetzelfde complex al een brand geweest, door dat een soldeerbout ingeschakeld was gebleven. Steeds overleg met het bedrijfsleven De Dienst Uitvoering Werken (DU W) gaat verdwijnen. Ook het com missariaat voor de werkgelegenheid en het bureau werkgelegenheid zul len worden opgeheven. Dit deelt mi nister Suurhoff in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer mede. Bij het departement van So ciale Zaken en Volksgezondheid komt hiervoor in de plaats een di recteur-generaal voor de Arbeids voorziening. Onder hem zullen ko men het Rijks Arbeids Bureau, een nieuw te stichten directie. Aanvul lende Werkgelegenheid en een dienst voor het vervoer van arbeiders, de zorg voor kampen en dergelijke. De taken, die de DUW heeft bij de voorbereiding en de uitvoering van cultuurtechnische werken zullen worden overgedragen aan de cultuur technische dienst (CTD) van het mi nisterie van Landbouw. De nieuwe dienst voor de aanvullende civiel technische werken (DACW) neemt van de DUW over de civieltechnische werken, voornamelijk van lagere pu bliekrechtelijke lichamen (onder meer van gemeenten). De diensten, die de DUW thans verleent aan Am bonezen, gerepatrieerden, dijkherstel, landbouwherstel, waderopbouwarbei- ders e.d. het gaat hier vooral om huisvesting en vervoer zullen straks door de directie aanvullende werkgelegenheid verleend worden. De godsdienstige, geestelijke en culturele verzorging van arbeiders, die gehuisvest zijn in kampen, zal worden voortgezet. Er wordt met or ganisaties van werkgevers en werk nemers nog overleg gepleegd over de handhaving van sociale ambtenaren. (De vraag is namelijk aldus de toe lichting, die minister Suurhoff van daag tijdens een persconferentie gaf, of het wel ambtenaren moeten blij ven. De werkgevers zouden er eigen lijk zelf voor moeten zorgen. Voorlo pig blijven het echter ambtenaren, omdat de minister niet van plan is oude schoenen weg te gooien voor hij nieuwe heeft). Er worden voorlopig twee nieuwe vrije loonregelingen toegepast, name lijk een CTD-regeling en water-, spoor- en wegenbouw-regeling. Dit is vast „een voorschot" op een defini tieve regeling, waarover nog overleg gaande is met de organisaties. By dit overleg wordt bepaald welke rege ling voor een bepaald werk zal gel den. De maatregelen, die minister Suur hoff gaat nemen steunen op een be sluit, dat in de ministerraad genomen is. Als grondslag is aangenomen, dat het werkgelegenheidsbeleid op de eerste plaats gericht zal zyn op het scheppen van zodanige voorwaarden, dat het normale bedrijfsleven de grootst mogelijke werkgelegenheid verschaft kan worden. De minister van Sociale Zaken draagt op de eer ste plaats verantwoordelijkheid voor het beleid, dat gevolgd moet worden ten aanzien van de aanvullende werkgelegenheid. Met het bedrijfs leven zal steeds overleg worden ge pleegd. Tussentijdse onttrekking van ar beiders aan een bepaald werk, of zelfs stopzetting van bepaalde wer ken zal ook in de toekomst niet ver meden kunnen worden. Het bedrijfs leven zal er zich vertrouwd mee moeten maken, zo schrijft de minis ter, dat het zelf ook verantwoorde lijkheid draagt voor een goede ar-i beidsvoorziening. Op de aanvullende werken kan nu eenmaal geen „druk op de knop"-systeem worden toege- I past. Onttrekking van arbeiders en stopzetting van een werk kan in de toekomst echter slechts plaats vin den met inachtneming van een op zegtermijn. De directeur-generaal voor de Ar beidsvoorziening zal steeds nogaan of aanvullende werken tot uitvoe ring moeten worden gebracht De be oordeling er van geschiedt in eerste aanleg door het coördinatiecollege voor openbare werken (COW), waar van de directeur-generaal ambtshal ve voorzitter is. De interdepartemen tale commissie voor ie werkgelegen heid wordt opgeheven. De provin ciale commissies voor de werkgele genheid wenst de minister te hand haven. Zij kunnen de werkgelegen heid in de verschillende provincies bezien en hun bevindingen medede len aan het college van gedeputeerde staten en aan het COW. Het zou naar het oordeel van de minister nog wel enkele maanden duren voor de hele opzet in kannen en kruiken is. Hij dacht échter, dat alles in de komende zomer wel ge reed zou zyn. Niet charmant maar roestvrij Een Nederlands constructeur, de heer P. Stokvis te Den Haag, is er in geslaagd een eenvoudige „stalen, dienstbode" voor het hotel-, café- en pension- en restaurantbedrijf te bou wen, die aan personeelsgebrek in deze bedrijven aanzienlijk tegemoet kan komen. Deze roestvrije hulpkracht is een servies-afwasmachine, die, in ver gelijking met bestaande types uit Amerikaanse en Australische fabrie ken, een grote vereenvoudiging be tekent en daarom ook veel lager in prijs is. De afwasmachine heeft een capaciteit van b.v. 150Ö eetborden of 3000 koffiekoppen per uur. De af metingen zijn 145x87x95 centimeter. Zo werkt zij. Het af te wassen servies wordt met staaldraadbakken in wasruimte gebracht, waarna hermetisohe af sluiting volgt. Uit een tank wordt na inschakeling zeepsop van 80 gra den Celsius temperatuur door twee sneldraaiende wasarmen met grote kracht ruim drie liter per seconde over het vaatwerk gespoten. Dit sop loopt via filters, die het vuil weg nemen, waar naar de tank terug. Bij overschakeling wordt aan alle kan ten heet spoelwater over het servies gespoten dit water loopt na automa tische reinging weer naar de spoel- tank terug. Binnen een minuut is de gehele „charge" serviesgoed gewas sen en gespoeld en kort nadien reeds droog. Zo zuinig is zij. De watertanks kunnen automatisch geledigd, gevuld en voorts ver warmd worden. Aangezien het ge zuiverde water herhaaldelijk ge bruikt kan worden, is het energie verbruik van deze „serviam" „ser- Het „petroleum-vergasser-plagiaat" De rechtbank te 's Hertogenbosch aanhangig gemaakt, teneinde deze heeft Dinsdag uitspraak gedaan in oneerlijke concurrentie te beëindi- het kort geding, dat de directeur van Zcmdag.luf£t Elke Zondag daalde de rust zachtjes neer over het stadje Rijssen in Overijsel. Slechts achter de horretjes en spionne- tjes was een opgewekt leven te bespeuren. Smartelijk riep men 5 daar wee en kommer af, over degene, die op straat met kra- kende schoenen durfde lopen. De jeugd heeft dit enige tijd mokkend aangezien, maar ging tenslotte tot daden over. Zij legden zich toe op het vervaar- digen van katapulten, elastieke werptuigen waarmede reeds on- ze voorvaderen bemoedigende resultaten wisten te bereiken. Ook de Rijssense jeugd kon zich weldra verheugen in het geluid van brekend glas en het schel- den der getroffenen. Deze vorm van ontspanning voor de jeugd op Zondag komt de Rijssense bevolking, hoewel minder fnui- kend dan sport- en fietsgenot toch ongewenst voor. Men over- weegt danook maatregelen. een machinefabriek en metaalgiete rij te Someren had aanhangig ge maakt tegen een vennoot van 'n fir ma dien hij ervan beschuldigde on eerlijk te concurreren voor wat be treft de productie, verkoop, verhuur of aflevering van petroleumvergas- sers. De rechtbank bepaalde dat het de vennoot verboden is petroleum ver gassers te verkopen, te verhuren of af te leveren, die identiek zijn, wat betreft het eigenlijke vergassers- lichaam, aan die welke door eiser zijn vervaardigd. Voor iedere over treding van dit verbod ligt een dwangsom van 100.Tevens werd hij veroordeeld in de kosten van het geding, ten bedrage van f 120. De arrondissementsrechtbank te 's Hertogenbosch had reeds op 25 No vember 1953 uitspraak gedaan in een kort geding, dat aanhanging was ge maakt tegen de vroegere bedrijfslei der. Deze werd beschuldigd, dat hy na diefstal te hebben gepleegd van fabrieksgeheimen, mallen, teke ningen en andere essentiële materia len met gebruikmaking daarvan, in de fabriek van de vennoot te Til burg petroleumvergassers is gaan vervaardigen van eenzelfde soort en constructie als in de fabriek te So meren werden geconstrueerd. De rechtbank gelastte toen stopzetting van de productie, verkoop, verhuur of aflevering van deze vergassers. Handigheid baatte niet De Tilburgse firma zou echter, on danks dit vonnis, haar productie en verkoop niet hebben gestaakt en hebben getracht het verbod van de president te omzeilen. In dit kort geding heeft de recht bank het hierboven vermelde vonnis uitgesproken. De strafzaak wegens de gepleegde diefstal cq verduistering, waarvan de thans gedetineerde ex-bedrijfsleider wordt beschuldigd zal op 12 Januari a.s. voor de rechtbank te 's Herto genbosch dienen. VERGADERING EERSTE KAMER. De eerste Kamer zal op 12 Januari as. in openbare vergadering bijeen komen. Nadat de afdelingen zullen zyn aangewezen, zal de vergade ring worden geschorst in verband met een bijeenkomst van de afdelin gen tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters. In de openbare ver gadering zullen hierna o.a. enkele wetsontwerpen tot wijziging van pensioenwetten worden behandeld. OLIEWAGONS ONTSPOORD. In de afgelopen nacht om 0.17 uur zijn op het emplacement in Rotter dam-Zuid enkele oliewagons, die deel uitmaakten van een goederen trein, ontspoord. Tengevolge hiervan werden en kele sporen beschadigd. Deze schade was gisteravond om negen uur weer hereteld. Het reizigersverkeer heeft tengevolge van deze ontsporing geen vertraging ondervonden, het goede renvervoer wel. Het ongeluk gebeurde bij het ver trek van de goederentrein naar Zwolle. De oorzaak heeft men tot nu toe nog niet kunnen vaststellen, aldus vernamen wij van de zijde der N.S. Sinds gisteravond negen Andermaal werd een kort geding het goederenverkeer weer normaal. Emigrant vermist in Nieuw-Zeeland Slachtoffer van treinramp De heer Ad Thönissen. een emi grant in Nieuw Zeeland, heeft sinds het treinongeluk enige weken gele den niets meer van zich laten horen. Zijn moeder en zijn verloofde in Til burg maken zich nu ernstig onge rust, want gebleken is dat T. naar een vriend onderweg was en daar nooit is aangekomen. Verwacht wordt dat hij in de ver ongelukte trein heeft gezeten. De heer Thönissen is verloofd met een Tilburgs meisje, dat op het punt staat naar Nieuw Zeeland te reizen om daar te trouwen. Het Nederlandse consulaat in Nieuw Zeeland heeft een onderzoek ingesteld. Auto met koek in vlammen opgegaan Nabij het Zeeuwse dorpje Bieze- iinge is Woensdagmorgen een auto van een banketfabriek uit Rotter dam in vlammen opgegaan. Toen de chauffeur en een bijrijder die de nacht in de auto hadden doorge bracht! weg wilden rijden ont stond er kortsluiting 'en vatte de wagen vlam. De Capelse brandweer heeft nog gepoogd het vuur te be dwingen, doch de wagen, met 2000 blikken koekjes, ging in vlammen op. De bijrijder kreeg enkele brand wonden en moest in het ziekenhuis van Goes worden opgenomen. De firma zal nu misschien overwegen haar personeel de nacht niet meer in de auto's te laten doorbrengen. GEVAARLIJKE AMPULLEN GESTOLEN Dinsdagavond zijn op de Prins Mauritslaan in Den Haag, uit een aldaar geparkeeerde doktersauto, koffers ontvreemd. In een van de kof fers zaten, behalve instrumenten, 15 tot 20 ampullen morphine en stro- phantine en een flesje met 10 cc mor phine. De politie van 's-Gravenhage wijst op het gevaar, dat deze verdo vende middelen bij onoordeelkundig gebruik kunnen opleveren. vies-afwas-machine" betrekkelijk gering. Met de seriefabricage van deze machine wordt thans begonnen. Spe ciaal ook in het buitenland is de vraag naar de nieuwe, eenvoudige en goedkope machine blijkens mede delingen van de constructeur, zeer groot. Hij verwacht een vry aan zienlijke uitvoer. De machine is te kostbaar voor de huishouding, doch reeds voor kleine bedrijven, cantines etc. geschikt. Groeiende liefde? Gebrek aan huispersoneel in ho tels, restaurants voor het eenvoudige keukenwerk, doet de vraag naar af wasmachines stijgen. De meeste ty pen echter zijn te kostbaar voor het middelgrote en kleinere bedrijf. In Australi en Nieuw-Zeeland bestaan overheidsvoorschriften ter bevorde ring van de hygiëne tot het gebrui ken van afwasmachines. In Europa niet. Maar, zo meent de heer Stokvis, onder de druk der omstandigheden zal het toepassen van afwasmachines snel toenemen. Hij hoopt, dat de Ne derlandse industrie heirvan ruim vrucht zal kunnen plukken. PRINSESSEN DERDE IN SKIWEDSTRIJD De prinsessen Beatrix en Irene hebben in Grindelwald de derde prijs gewonnen in een ski-wedstrijd voor hotelgasten. Het was een team wedstrijd en de prinsessen vormden met Trix Frueh de dochter van de eigenaar van ho tel Adler, een team De winnende ploeg, bestaande uit drie heren, maakte een totaaltijd van 11 min. 41 sec., de prinsessen met haar teamgenote noteerden 13 min. 22 sec. WINKELIER „STEUNDE" HET RAMPENFONDS Een 32-jarige Haagse winkelier is door de Leeuwarder rechtbank tot twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest veroordeeld. Hij had in Augustus een veekoop man uit Buitenpost 1500 afhandig gemaakt. Hij had de handelaar wijs gemaakt dat hij het Nationaal Ram penfonds vertegenwoordigde en koeien moest kopen voor de boeren in de getroffen gebieden. De ver dachte kocht ook enige koeien van da veekoopman maar betaalde hem daarvoor 1500 te weinig. BRAND IN WOONBARAK. Gistermiddag om plus minus twee uur is brand ontstaan in een van de woonbarakken in het arbeiders kamp Zelkepolder nabij Zierikeee. De schade is door spoedig ingrijpen van de brandweer worden beperkt. De 'brandweer van Zierikzee, die on middellijk was gewaarschuwd, was reeds enkele minuten na ontdekking van de brand ter plaatse. Met drie stralen werd het vuur bestreden, waardoor kon worden voorkomen, dat de barak afbrandde. Na een half uur was men het vuur mees ter. De helft van de woonbarak kan normaal worden gebruikt, terwijl de schade aan het andere gedeelte ge ring is gebleken en zeer snel zal kunnen worden hersteld. De juiste oorzaak van de brand is nog niet be kend, doch men acht kortsluiting niet uitgesloten. De huisvesting van de arbeiders zal door de brand geen moeilijkheden ondervinden. EEN GROTE METEOOR WAARGENOMEN De heer G .A. Ossenkapelle te Ede heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks 12 uur een bui tengewoon heldere meteoor waarge nomen. Het hemellichaam verscheen als een grote, vurige bol ongeveer ter hoogte van het sterrenbeeld „Orion" en schoot vrijwel loodrecht naar beneden. Enkele seconden nam de „vallende ster" een fraaie paars blauwe kleur aan, om daarna duide lijk zichtbaar te exploderen. Desge vraagd deelde dr. Ten Kate van het KNMI mede, ook een melding over een meteoor te hebben ontvangen uit Loosdrecht. Daar was men zelfs van mening, dat de meteoor op aarde moest zijn tercht gekomen. Vallende sterren zijn op zichzelf geen onge woon verschijnsel, maar volgens dr. Ten Kate komt een meteoor van een grootte als in die nacht werd waarge nomen, zelden voor.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5