RIJNSTREEK DUINSTREEK Ook dit jaar moeten weer 70.000 militairen herhalen DONDERDAG 7 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ALPHEN AAN OEN RIJN BEGROTINGS VERG ADERING De begrotingsvergadering van de Alphense gemeenteraad wordt 21 Ja nuari a.s. gehouden, aanvangende te 9 uur v.m. Eerste treffen voor bedrijfsdam- competitie Gisteravond is door de voorzitter van de AJD.C., de heer Jesse, de bedrijfscomipetitie geopend, welke onder auspiciën van de A.D.C. gespeeld wordt, met als inzet de fraaie wisselbeker, welke twee ach tereenvolgende malen gewonnen is door de eerste ploeg van Samsom. Uit dit eerste treffen bleek wel dui delijk, dat de kopploegen van vorige jaren, Samsom en Boot, nog al aan kracht zijn ingeboet, terwijl juist de ploegen van Duinker en Verruijt en Van Dijk iets sterker zijn geworden. Het eerste team van Boot kreeg het tenminste direct al zeer zwaar en moest met een gelijke stand (55) genoegen nemen tegen Duinker en Verruijt, met twee afgebroken par tijen. Van Dijk had niet veel moeite met het tweede team van Boot en won dan ook met 113. De ontmoe ting tussen Zuivelbedrijfsploeg en Samsom had eveneens een spannend verloop, maar eindigde tenslotte in een 95 zege voor de Samsommieten. Het tweede team van Van Dijk had rust. De leiding was ook nu weer, evenals vorige jaren, in handen van de heer J. van Oeveren. BODEGRAVEN Opera-voorstelling In Hotel van Haaften was geen plaatsje onbezet toen Bert Brugman een uitvoering kwam geven met zijn marionetten theater. Mr. H. E. La Gro sprak het begroetingswoord, waarna Bert Brugman gelegenheid kreeg een aanvang te maken met Mascagni's compositie: Cavalleria Rusticana. Het décor stelde een Siciliaans dorpsplein voor, dat door de zeer goede belichting uitstekend tot zijn recht kwam De costuums van Rosa Wink deden het voortreffelijk. Mees terlijk was de techniek van dit thea ter. De geringste bewegingen wer den duidelijk uitgebeeld. Muziek en zang waren van het beroemde Scala-theater te Milaan, onder leiding van Mascagni zelf. Als solisten kon men luisteren naar de stemmen van Gigli, Bruno Rasa, Gi- no Bechi e.a. BOSKOOP Verzekerden-vergadering Zieken fonds. Woensdagavond werd te Boskoop een verzekerden-vergade ring gehouden voor de te Boskoop woonachtige aangeslotenen bij het Algemeen Ziekenfonds Alphen en Omstreken. Dat voor deze materie momenteel grote belangstelling be staat, bleek wel uit de grote opkomst. De verkiezing van vertegenwoor digers en hun plaatsvervangers wilde niet erg vlotten. Hiervoor waren 4 stemmingen nodig. Uiteindelijk wer den gekozen: in alphabetische volg orde, de heren: P. H. Blootshoofd, P. v. d. Dool, P. A. de Frankrijker, J. Pellekoren, H. Redegeld en P. Vee- nendaal. Het financieel overzicht werd nu eens niet gegeven door een opsom ming van dorre cijfers, maar door middel van een grafiek, hetgeen de duidelijkheid zeer ten goede kwam. De heer A. P. Stuivenberg, admi nistrateur van het ziekenfonds toon de, aan de hand van figuurtjes aan welke bedragen werden uitgegeven aan dokterskosten, geneesmiddelen, specialistenhulp enz. Voor de vrijwillig verzekerden gaf deze spr. een afzonderlijk overzicht, tevens van de noodzakelijke verho ging, door het wegvallen van de Rijkssubsidie. Het is gebleken dat de weekpremie van 0,95 verhoogd moet worden met ƒ0,26. Gelukkig kan voor een aantal betrokkenen reductie worden verleend, zoals voor degenen die in aanmerking komen voor kinderbijslag kleine zelfstan digen, voor studerende kindearen van 1626 jaar, voor kinderen onder de 16 jaar die elders worden verpleegd en nog enkele andere gevallen. Eendaagse schaakwedstrijd. Dinsdag vond de traditionele een- daagse schaakwedstrijd plaats, die „Inter Nos" elk jaar in de winter or ganiseert. Er verschenen 38 deelnemers: 28 leden en 10 niet-leden, oud-leden en gasten, die met grote animo speelden, en wel in 8 groepen van 4 en 1 van 6. De volgende spelers kwamen ten slotte als prijswinnaars uit de strijd: Groep 1: S. J. van Wijk (2\4 pnt. uit 3); P. van Veen (V/z, na loting met N. Cok). Groep 2: W. Trapman (2)4)', J. C. Bulk (2). Groep 3: F. J. Hooftman (214)', F. N. Kolster (2). Groep 4: KI. Slingerland (3); Chr. H. Flim (2). Groep 5: C. van Veen (2); A. Syt- zema Jr. (1 \4,n& loting met J. Erke- lens). Groep 6: S. Anthonijsz (3); N. Geers (2). Groep 7: F. J. v. Leeuwen (3); W, J. Spaargaren (2). Groep 8: A. E. van Gemeren (3); Adr. van Oijen (2). Groep 9: Bert Lamoree (314 uit 5); Jan Rijnsburger (3, na loting); Hans Loef (3, naloting). Zoals gebruikelijk werd de dag besloten met een gongwedstrijd in twee ronden, waarvan overbleven in volgorde van het aantal zetten: J. A. Sonneveld, A. J. v. Gemeren, S. J. van Wijk, Hans Sachs, Bert Lamoree, P. Vuyk, KL Slingerland, Jan van Gemeren, P. van Veen, die hiermede hun slagvaardigheid en tegenwoor digheid van geest bij snel spelen be wezen. Zang en Kleur Uit het jaarver slag bleek, dat „Zang en Kleur" een gunstig jaar heeft gehad. Geduren de 1953 is het ledenaantal boven de 50 gestegen. Bij de bestuursverkie zing werden de heren J. G. Romijn en J. Bos in hun functie herkozen, ge, zich niet meer herkiesbaar wilde stellen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer C. Metselaar, waar na uit het bestuur als voorzitter werd gekozen de heer W. Langen- berg. Dammen Om het persoonlijk kampioenschap van de damclub Boskoop" werden de volgende par tijen gespeeld: Groep I: J. MesmanJ. D. van Wijk 11; W. D. van EsT. A. Ve- nema 11; E. van VoskuilenH. v. Klaveren 11. Groep II: D. W. de ZeeuwJ. v. d. Berg 11; J. v. d. Berg—R. Beek huizen 20. HAZERSWOUDE Geb.: Margje Cornelia, d. v. J. van Dorp en M. van Dorp. Ondertr.: Albertus Antonius de Kooter, 27 jaar en Josina Maria Loo- mans, 25 jaar. Overl.: Maria Anna Kroft, 64 jaar, echtg, van Henricus Josephus de Jong. KOUDEKERK Met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. School mej. A. H. M. van de Salm, uit Koudekerk aan den Rijn. NIEUWKOOP INBRAAK OPGEHELDERD Omstreeks 1 Augustus 1046 werd op een nacht ingebroken in de sluis wachterswoning van de heer L. van Vliet aan de Ziende. De heer Van Vliet was zelf niet thuis en zijn zoon, de tegenwoordige sluiswachter, sliep op de zolder en had niets gehoord. Men had een zijraam opge wrikt, waardoor de pen daarin was afge knapt. Het raam kon toen v/orden opengeschoven en men kon binnen komen. De volgende morgen mistte men een bedrag van f 333,50, dat ontvan gen was wegens sluisrechten voor de polder Nieuwkoop en Noorden, en de privé levensmiddelenbonnen. Het bekende tweetal gebr. De B. uit De Meije, heeft thans bekend de daders geweest te zijn van deze in braak. De bonnen hadden ze ver kocht en met het geld waren ze de volgende dag naar Leiden gegaan, waar een feest was, en hadden er goede sier mee gemaakt. „Het Vierde Prinsenkind" Deze stichting gaf Woensdagavond in de zaal van de heer De Koker een film en propaganda-avond. De Stichting stelt alle Nederlanders in de gelegenheid te tonen, dat zij de door de oorlog getroffen kinderen (oor logs weesjes, invalide kinderen) niet vergeten. Mej. T. van Woerkom uit Woerden vertoonde hierna de film „De fluis tering der gevallenen" welke iaat zien, hoe zwaar de kinderen zijn ge troffen; maar tevens toont het film werk het nut van het werk van de stichting. Ook de film „Watersnood 1953" paste volkomen in het kader van deze avond, omdat ook de watersnood wezen in het program van „Het Vierde Prinsenkind" worden opgeno men. Tenslotte vertoonde mej. Van Woerkom nog de kleurenfilm „Kin deren van ons volk". Deze film riep nog weer eens de herinnering op aan de grote ramp, die het dorp Putten eens trof. Ruim twee honderd wezen .kregen, dank zij de stichting, ook een prettige vacantie. De avond werd muzikaal opgeluis terd door het plaatselijke fanfare corps „Eensgezind" en het gezelschap „„De Hiploogplayers". De -opbrengst voor het goede doel was 339,— NIEUW VEEN Rattenbestrijding Evenals vorige jaren, zal ook thans weer een cam pagne worden gevoerd tegen de brui ne rat. De bestrijding zal geschieden met tabletten, waarin zich rattenver gif bevindt. De tabletten worden van gemeentewege rond gebracht. Het is van groot belang dat een ieder zich vooral op de hoogte stelt, van de plaatsen waar ratten voor komen. OUDE-WETERING Actie voor father Saraber. In hotel „Het Wapen van Alkemade" kwamen bijeen de leden van St. Theodulphus en een groep dames, al len geschaard om father Saraber, al len zeer benieuwd naar de uitslag van de tweede en derde Kerstdag georganiseerde toneelavonden met verloting, waarvan de baten zouden komen voor de missie van „Pater Cor" in Oeganda. In enthousiaste be woordingen schilderde de voorz. van de toneelvereniging, de heer v. d. Bosch, het verloop der gebeurtenis sen. Hoog prees hij de samenwerking en de toewijding, die iedereen voor het goede doel aan de dag legde. Het gevolg daarvan was, dat we op een voor onze Parochie ongekend resul taat kunnen bogen. Hierna overhandigde een (imitatie) negerinnetje aan de pater het batig saldo ten bedrage van 815. De pater dankte allen, die gehol pen hadden om dit bedrag bij elkaar te krijgen hartelijk. Het gezelschap bleef hierna nog enige tijd bijeen om een kop koffie en een versnapering, door de pater aangeboden, te gebruiken. ROELOF ARENDSVEEN „ST. PANCRATIUS BOOD DONA TEURS TONEELAVOND AAN. Voor een volledig bezette Pancra- tiuszaal gaf de gemengde toneel ver. „St. Pancratius" gisteravond de eer ste van een viertal toneelopvoerin- fen. A. Verdel zeide in zijn wel- omstwoord, dat deze uitvoering dooi omstandigheden iets later was vastgesteld dan. gebruikelijk. Voor deze keer was de keus gevallen op I het blijspel in vier bedrijven door Jos Jansen „De klucht van de brave moordenaar". Dit stuk speelde in Vlaanderen in een gevangenis. In het kleine stadje waar de gevangenis was, gebeurde echter zo weinig kwaad, dat de cellen reeds geruime tyd onbewoond waren, tot grote spijt van de directeur, cipier en in niet mindere mate van de diverse leve ranciers, die hun inkomsten zagen minderen. Gelukkig bracht de arres tatie van een als moordenaar ver dachte uitkomst. Men toonde zich zo blij eindelijk weer een gevangene te hebben, dat men de man zo'n goede verzorging gaf, dat hij een hemeltje op aarde kreeg. Natuurlijk bracht deze grote bezorgdheid voor de gevangene de alleraardigste ver wikkelingen o.a. 'n ontluikende lief de met de dochter van de cipier. Het slot was, dat dé gevangene on schuldig bleek en hierdoor de gevan genis weer zonder emplooi dreigde te geraken. Een zeer vermakelijk ge geven, dat kostelijk werd gespeeld. Vooral cipier (P. Pouw) en gevange ne (J. Pouw) brachten een gave ver tolking, waarbij de overige rollen zich over het algemeen vrij behoor lijk aanpasten. Een zeer geslaagde toneelavond, waarmede de toneel vereniging „St. Pancratius" op -de nog volgende avonden een ruime be langstelling verdient. ZEVENHOVEN Rattenbestrijding. In verband met de komende streekacüe ter be strijding van de bruine rat, welke zal worden gehouden van 9 tot 16 Januari a.s., werd door het gemeen tebestuur een propaganda-avond ge organiseerd in het R.K.' Bondsge- bouw. Ondanks het koude weer wa ren nog een behoorlijk getal belang stellenden aanwezig. Ir. Ophof van de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen gaf in een praatje een beeld van de scha de en overlast, welke de ratten kun nen aandoen. Nadat de heer Ophof nog enige vra gen had beantwoord, ging met over tot het vertonen van lichtbeelden. Tot slot werd nog een zeer mooie film vertoond van de leefwijze van de zgn. velduil, welke vooral voor komt in de duinpannen van Texel. ZOETERWOUDE Geb.: Jacobus Petrus Maria, z. v. Th. J. Colyn en C. Lankhaar; Fran- ciscus Nicolaas Emanuel, z. v. M. C. Opdam en C. M. Berg; Johanna Maria Theodora, d. v. J. M. C. van der Helm en A. J. v. d. Drift; René Fer dinand, z. v. J. W. Freeke en J. Bas- tiaan; Leonardus Joannes Maria, z. v. W. A. Bos en C. M. van Velzen. Geh.: C. W. van Leeuwen, 29 jaar en I. E. van der Poel, 24 jaar; G. S. de Wit, 32 jaar en J. M. Blom, 26 jaar. Overl.: Z. de Vogel, 52 jaar, wednr. van A. Ravensbergen; H. van Velzen, 67 aar, echtg. van G. van Wetten- HILLEGOM INTERN. MUZIEKCONCOURS Voor het eind April te houden Int. Muziekconcours hebben zich reeds nu als deelnemers opgegeven: 3 En gelse corpsen, 3 Belgische, 5 Franse, 2 Zwitserse en 3 Duitse. Met Noor se Jeugdcorpsen worden nog onder handelingen gevoerd. Promotie De heer J. ten Brink wachtmeester le klasse bij de Rijks politie is bevorderd tot Opperwacht meester. De heer P. W. Verbeek slaagde voor het examen leraar land- en tuinbouw Bedrijfsleer. Geboren: zn van H. M. Peek en K. van der Wilt; dr van G van der Post en A. J. Heeres; zn van L. Fre- deriks en A. J. Hoogervorst. Ondertrouwd: C. J. Zonneveld en E. A. G. van der Zande; G. Vos en M. Schafer LEIDSCHENDAM Geboren: Franciscus J. W., zn van P. C. Hooyman en A. A. van Schie; Cornelis A. T., zn van C. A. van den Akker en H. A. van der Mey; Hen- rica M., dr van D. H. L. van den Berg en Th. H. Borsboom; Petronella A., dr van H. G. F. Jansen en M. Berk hout; Clementia H. M., dr van H. H. Onderwater en C. A. C. G. van der Ploeg; Petronella, dr van G. Roor- dink en A. van de Langenheen; Hen- drika M. A., dr van N. C. van Geijls- wijk en J. C. van der Kraan; Leonar dus C. M., zn van Th. A. van der Zijden en P. C. M. Smeele; Leonar dus N. M., zn van C. G. van Schie en W. J. Stijnman; Cornelis J. M., zn van C. Hagen en A. G. Prenen. Ondertrouwd: J. G. Onderwater en A. G. Onderwater; L. C. Wortel en H. Schutte te Wassenaar; A. van der Kuy en F. van Oei; W. M. Bolleboom en H. M. B. van Dorp; L. H. J. ten Kroode te Voorburg en M. P. de Vreede. Getrouwd: H. J. Verwer en J. M. Pijnacker; A. J. Pijnacker en J. C. Th. Verwer; W. H. J. Harm en J. H. M. Westerbaan te Den Haag. Overleden: Petronella Belt 68 j.; M. Starrenburg 76 j., weduwe van A. A. van Santen; Johannes W. H. van Duuren 78 j. (Rotterdam); C. van den Bosch 82 j., weduwe van J. Bak ker (Rotterdam). NOORD WIJK Feestavond oud-Indië-gangers. Op een meer efficiënte wijze had de Noordwijkse vereniging van oud- Indiëgangers, haar dank aan de Noordwijkse ingezetenen niet kunnen betuigen, voor de hulp en het mede leven tijdens de politionele actie in Indonesië ondervonden. Zij heeft dit gedaan in de feestelijke bijeenkomst van gisteravond in Hotel Royal, welke hedenavond nog eens herhaald zal worden. De voorzitter, de heer F. de Lincel, sprak zijn groot genoegen uit, dat zovelen aan de oproep hadden gehoor gegeven en in het bijzonder heette hij welkom majoor-aalmoeze nier P. C. Groenendijk, de gemeente secretaris B. Ike, welke namens het gemeentebestuur tegenwoordig was, de voorz. van Pro Rege, de heer Ver hoef, pastoor W. Bende en pater Peeterse. Onwillekeurig gingen op deze avond sprekers gedachten terug naar de tijd dat de beide thuisfronten inzamelin gen hielden om onze jongens over zee te ruggesteunen, waarvan hij de meest prettige herinneringen heeft bewaart. Het Haagse Toneelgezelschap „On der Ons", heeft deze avond opgevoerd het zeer toepasselijke stuk „Onder de klapper", een toneelstuk in 3 bedrij ven van Tom Dekker, ergens op een buitenpost in Indonesië tijdens de politionele actie. In dit mooie en boeiende stuk wordt een beeld gege ven van het moeilijke leven in die dagen. Zonder tekort te doen aan de anderen hadden wij de meeste be wondering voor het meesterlijke spel van dokter v. Meel en Rooie Bart, een tweetal spelers van formaat. Dat het spel door de aanwezigen op hoge prijs werd gesteld bewees wel het dankbare applaus, dat de spelers mochten ontvangen. Na de pauze verkreeg aalmoezenier Groenendijk nog het woord, welke in een pittig woordje wees op de grote kameraadschap onder de oud-Indië- gangers, welke hij ten voorbeeld stelde voor de gehele parochie. NOORDWIJKERHOUT Geboren: Geertje Willemke, dr v. S. de Jong-Boschma; Johanna Ma ria dr van C. C. Broekhof-van Dam; Carolus Franciscus Maria, zn van H. C. Verdegaal-Geerlings; Maria Wivi- na Johanna, dr van Th. N. van der Meer-Broekhof; Carola Johanna Ma ria, dr van Th. R. Vrolijk-Hoes; Pe trus Antonius, zn van A. C. Bader van der Poel; Jacobus Martinus Ma ria, zn van J. Geerlings-Pijpers; Margaretha Ambroise Maria, dr van J. Jansen-van Kesteren; Louisa Ma ria Anastatia, dr van J. A. Appel- man-Peeters; Lydia Alida dr van J. v. d. Niet-van der Zwart; Hendri- kus Cornelis Maria Laurentius, zn van H. J. Heemskerk-Duyndam; Adrianus Simon Maria, zn van A. J. Pennings-de Groot; Maria, dr van N. de Groot Warmerdam. Overleden: J. Balk, 75 jr wedn. van M. J. Bon; H. W. v. d. Heijden, 83 jr, wedn. van M. M. Hoevenaars; G. Noordijk, 74 jr, echtgenote van W. J. Warmenhoven; J. Brunt, 81 jr wed. van W. van Diemen; G. Nagte- gaal, 80 pr., echtgenoot van J. Steen voort. Gehuwd.: G. A. van Arnhem en L. M. van den Berg; A. P. Looije- stijn en A. M. de Kan; C. H. van Saase en A. C. J. van Haaster; J. A. J. Teeman en J. H. M. van Haaster; W. P. Ruigrok en A. M. Th. v. Haas ter; L. v. d. Boog en M. W. van der Slot; M. J. P. Geerlings en Th. F. C. Timmermans; C. P. van den Berg en J. J. Duivenvoorde; Th. J. Dui venvoorde en C. Zuidhoek. VOORHOUT Raadsagenda De agenda voor de raadsvergadering op Vrijdagavond a.s. te 7.30 uur bevat o.a.: Voorstel om afwijzend te beschik ken op het verzoek om subsidie van de Overste van het Klein-seminarie van de Paters der H.H. Harten te St. Oedenrode; verbetering van de weduwen- en wezenrente bij onge vallen van het personeel der vrij willige brandweer; voorstel om af wijzend te beschikken op een viertal verzoeken van de stichting openlucht theater „Overbos" te Voorhout en een voorstel om in principe te besluiten aan deze Stichting een geldlening en een subsidie te verlenen. Geb.: Jozefa F. M., d. v. G. C. Prins en J. S. Hoogeveen; Adrianus J. F. M., z. v. J. H. Bieleveld en M. C. Brouwer; Monica M., d. v. C. v. d. Bent en H. v. d. Zeeuw; Antonius C. M., z. v. G. J. Zoet en E. v. d. Berg; Johannes G., z. v. J. K. Mou- rits en R. Augustinus; Maria W., d. v. L. P. v. d. Holst en M. M. Wes- sels; Maria C. H., d. v. Q. P. Koster en J. B. Boere. Geh.: J. A. v. d. Hulst, 27 jaar en C. A. v. d. Poel, 27 jaar; H. J. F. L. Martens, 32 jaar en M. O. C. Nijssen, 29 jaar; Th. A. J. Went, 28 jaar en P. Th. M. Vester, 24 jaar. Overl.: Johanna P. Monkhorst, 76 jaar, wed. van Koens; Tan C. H. Kas pers, 3 uur; Petrus v. d. Hulst, 70 jaar; Alix G. Schieffeler, 51 jaar. VOORSCHOTEN Wijziging telefoonnummers De uitbreiding van de locale telefoon centrale te Voorschoten maakt het nodig, dat alle telefoonnummers in dit net gewijzigd worden in num mers van vier cijfers, met dien ver stande, dat vóór alle bestaande te lefoonnummers het cijfer 2 is aan gebracht. Het tijdstip, waarop deze wijziging van kracht wordt is be paald op hedenavond 7 Januari te 18.00 uur. Doordat de hiervoor be doelde uitbreiding eerder tot stand kwam dan kon worden voorzien, was het niet mogelijk In de gids voor de sector Leiden, welke bin nenkort zal versdhljnen, de nieuwe telefoonnummers op te nemen. Raadslid ernstig ziek L. A. Mooy ex-wethouder, thans lid van de ge meenteraad van Voorschoten voor de KVP-fractie, is gisteren voor zien van de laatste sacramenten der Stervenden. Hij bevindt zich in het St Elisabeth-Ziekenhuis te Leiden. Aanrijdingen in 1953 In het jaar 1951 waren er in totaal 122 aanrijdingen. Dit aantal liep in 1952 tot 89 terug, doch het jaar 1953 ken merkte zich door een nog groter aantal dan in, 1951. In totaal kwamen voor 132 aanrij dingen voor, waarbij gelukkig geen met dodelijke afloop. Wel waren en- Geen proefmobilisatie Dit jaar zullen ongeveer 70.000 man der Kon. Landmacht voor her halingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen, een zelfde aantal dus als het vorige jaar. De eerste herhalingsoefening zal op 8 Maart beginnen en zal het perso neel van de 44e regimentsgevechts groep van de Nationale Territoriale Beveiliging (NTB) omvatten. Tot deze gevechtsgroep behoren een regi ment infanterie, een afdeling artille rie, een verkenningseskadronen een compagnie pioniers. Een groot deel van de herhalings- en reserveplichtigen der Kon. Land macht zal in het najaar opkomen en zij zullen hiervoor omstreeks 1 Mei een waarschuwing ontvangen heb ben. De onderdelen die voor de oefenin gen opgeroepen zullen worden zijn de volgende: Reserve officieren 5e divisie. Reserve officieren 6e divisie. De 3e divisie. Aantal regimenten infanterie, waaronder 44 Rggr (NTB). Aantal compagnieën commando troepen (NTB). Aantal compagnieën Nationale Reserve (NTB). Aantal afdelingen lichte en zware luchtdoelartillerie (NTB). Aantal eskadrons pantserwagens (NTB). Aantal tankeenheden (1 LK). Aantal genie, verbindings-, tech nische dienst, intendance, transport en geneeskundige eenheden (NTB en 1 LK). De derde divisie zal in Nederland gemobiliseerd worden, doch daarna uit Nederland (waarschijnlijk naar Duitsland) vertrekken. Wanneer dit zal geschieden staat nog niet vast. Een mobilisatie-oefening, zoals vorig jaar „Drietand", zal in 1954 niet wor den gehouden en ook zal men geen vordering van voertuigen uit de particuliere sector doorvoeren. GEEN VERVROEGDE OPKOMST VOOR OFFICIEREN EN KADER. Tot nu toe zijn bij de herhalings oefeningen in Nederland veelal de reserve-officieren en het onderoffi cierskader eerder opgekomen dan de troep, in verband met extra scholing en het vormen van instructie-teams. Nu zo langzamerhand het gros der eenhedenen op Amerikaanse leest georganiseerd en geformeerd wordt de vooropkomst minder ur gent en men hoopt deze in de toe komst dan ook practisch te kunnen vermijden, hoewel deze regeling in 1954 nog niet consequent doorge voerd kan worden. De toekomst zal nog wel uitzonderingen maken voor b.v. administratief personeel kwartiermakers, maar men hoopt deze vooropkomst toch tot één dag te kunnen beperken. Nieuwe kampen. Gezien de toeneming van de troe- pens terkte wordt de legering van alle mobilisanten een steeds nijpen der probleem. Men heeft thans be sloten in de toekomst legeringskam pen op te slaan in Ede, Mill en Ruc- phen. In plaats van tenten hoopt men in dit verband verplaatsbare houten barakken aan te kopen. Van legering in scholen e.d. zal men dan geen ge bruik meer hoeven te maken. Waar schijnlijk zal dit jaar in Mill reeds een barakkenkamp opgeslagen wor den. Voor de maaltijden zal men daarbij voor de rangen beneden offi cier een cafetaria-systeem invoegen. kele zwaargewonden by de slacht offers. De meeste aanrijdingen kwamen voor op de Veurseweg (27), Leidse- v,eg 25 en de Haagweg inclusief het beruchte kruispunt Haagse Schouw 23. Op de Rijndijk kwamen 10, Ko ningin Julianalaan en Papelaan ieder 9, Schoolstraat 8, terwijl in de overige straten in totaal 21 aanrij dingen voorkwamen. WARMOND Brandweer stichtte brand! Jong en oud Warmond heeft Dinsdagavond zijn hart opgehaald aan een geza menlijke verbranding van kerstbo men, die onder auspiciën van de Brandweer op het havenplein plaats vond. Reeds lang vóór dit festijn be gon, zagen we, trots de felle koude, vele kinderen met afgedankte kerst bomen optrekken. En voor zover zij zelf nog niet bij machte waren het „slachtoffer" voor de brandstapel te dragen, zeulden vaders en moeders braafjes met kerstbomen! De koude was er de oorzaak van, dat de fan fare niet voor muzikale opluistering kon zorgen. Dus trok enkel de brand weerauto, oompleet berrjind, tegan zeven uur naar het havenplein, ge volgd door een stoet belangstellen den. Even daarna arriveerde daar ook een groep jongens, die een kun stig nagemaakt tolhek van latten meedroegen. De bedoeling hiervan bleek duidelijk uit een meegevoerd bord, met als opschrift: „Het is de wens van heel Nederland, dat de tol nu verbrand". Onder veel hila riteit van het talrijke publiek, werd deze tol, getooid met de War- mondse kleuren, boven op de stapel kerstbomen geplaatst. De aangesto ken stapel stond, dank zy de stevige wind, spoedig in lichtelaaie. Voor allé zekerheid werd de brandspuit in gereedheid gehouden. De derde divisie zal dit jaar voor op komst nog gelegerd worden in ten ten bij de mobilisatie-complexen waar het materiaal is opgeslagen. Voorlopig geen opvolger van dr. Plesman De raad van bestuur van de KLM deelt mede, dat hij, in overleg met de raad van commissarissen, besloten heeft voorlopig niet tot benoeming van een opvolger van dr. Plesman over te gaan, zodat krachtens de sta tuten de directie opgedragen blijft aan de directeuren de heren F. von Balluseck, ir. F. Besancon en M. J. van der Ploeg. De uitvoerende taak ten aanzien van de buitenlandse betrekkingen blijft opgedragen aan mr. L. N. Slote- maker, directeur buitenlandse be trekkingen. NOG 2 SLACHTOFFERS SCHEEPSONGEVAL NIEUWE MAAS GEVONDEN Bij het droogleggen van de sleep boot „Argus" heeft men vanochtend het stoffelijk overschot gevonden van de 57-jarige machinist P. H. A. Snit- ger en van de 57-jarige stoker H. C. Vroombout. De lichamen werden in de machinekamer gevonden. VIER MAANDEN OUDE BABY IN KUSSENTJE GESTIKT Gisterochtend vond een echtpaar wonende aan de Maartensdijklaan te 's Gravenhage zijn vier maanden oude zoontje dood in zijn bedje. Het is vermoedelijk In zijn kussentje ge stikt. Marktberichten GOUDA 7 Jan. Kaas Aan voer 40 partijen le soort 2.16— ƒ2.16; 2e soort f 2.05f2..09; extra kwaliteit tot ƒ2.21. Handel kalm 'S-HIERTOGENBOSCH, 6 Jan. Vee Op de markt van heden werden aangevoerd 4.356 stuks vee, zynde 1.781 runderen, 233 vette kalveren, 569 nuchtere kalveren, 34 fokzeugen, 343 slachtzeugcn, 166 lopers, 1000 big gen, 216 schapen en 13 geiten. De prijzen waren als volgt: melk en kalfkoeien 735875; guiste koeien 570785; zware soorten boven note ring; kalf vaar zen 6901125; klam- vaarzen 675710; guiste vaarzen 575 720; pinken 400560; graskalve ren 260360; fokkalveren 05160; nuchtere slachtkalveren 4052; zwa re soorten 6085; drachtige zeugen 255—340; lopers 70—96; biggen 37 60; schapen 6580; vette schapen tot 1)10; vette lammeren 7095 gulden per stuk. Aanvoer van slachtvee 786 stuks. Prijzen extra kwaliteiten vaarzen 3.— tot 3,10; le kw. 2,85—2,90; 2e kw. 2,66—2,75; 3c kw. 2,30—2,40; vette stieren 2,65^-2,75; worstkoeien 2,16 2,30 alles per kg. geslacht gewicht. Vette kalveren: zware soorten 2,80 3,10; middenklasse 2,502,70; lich tere soorten 2,15-2,40; nuchtere slachtkal veren 1,251,35; zware soor ten 1,55—1,70; slachtzeugen 1,58 1,64, alles per kg. levend gewicht roet 4 kg. tarra. Verdere mededelingen: Ruimere aanvoer van rundvee. De handel in kwaliteiten melk- en kalfkoeien flauw-duur, overigens trage handel met staande prijzen. Handel in guiste koeien vlugger dan vorige week met stijf-diuurdere prijzen. Goedsoortig jongvee vlugge handel met hogere prijzen. Grotere aanvoer van vette kalveren, in het begin verliep de handel stug-duur, afloop iets trager met lagere prijzen. Nuchtere slacht- kalveren, vlugge handel met hoge prijzen. Fokzeugen flauwa handel, prijzen moeilijk te handhaven. Han del in lopers en biggen iets kalmer dan vorige week met staande Prij zen. Minder aanvoer van schapen. Vette lammeren vlotte handel, kwa liteiten flinke prijzen. Grotere aanvoer van slachtvee, in het begin vlugge handel met hoge prijzen, afloop traag met staande prijzen; worstkoeien duur. Grotere aanvoer van slachtzeugen, eveneens in het begin der markt vlotte handel met stijf-dure prijzen, afloop traag met iets lagere prijzen ca. 3 i 4 ets. per kg. LEIDSCHENDAM 6 Jan. Eieren Op de wekelijkse veiling waren aangevoerd 44100 kipeieren. De prijzen waren voor 2500 eieren no 0 17.75— fl 8.25; 6000 eieren no 1 16.75—17.25; 14000 eieren no 2 14.30—ƒ14.70; 12000 eieren no 3 12.75f 13.10; 9000 eieren no 4 f 11.40— 11.80; 600 eieren no 5 ƒ10.8511.05. Verder waren ter markt: 10 kippen 1.805.50; 5 hanen 2.005.50; 10 konijnen 1.50—ƒ8.00; 10 duiven ƒ0.66—ƒ0.65 ROELOFARENDSVEEN, 0 Jan. Bloemen. Freesia's I 0.902.15, idem II 0.580.69, Tulpen: Krelage 0.75—1.10, v. d. Eerden 1.35—1.45, White Sail 0.90—1.15, Golden Har vest 1.30—1.45, Crown Imperial 0.72 1.Nansen 0.901.Early Queen 0.801,Rose Copland 0.90 1.30, Hillegarda 0.901.10, Pink Gem 0.851.05, John Gay 1,1.10. Narcissen: Early Glory 0,620.75, Helios 0.490.58 per bos. Anjers 0.-9 0.38 per stuk. Groente. Andijvie 3851, Wit lof I 28—36. id. II 8—21, Uien 2—6, Spruiten 4246. TER AAR, 6 Jan. Groente. Wit lof 1 0.33—0.45, idem 2 ƒ0.16—0.27, idem stek ƒ0.040.50, uien 0.05 Verkeersregeling. Nu de passage o.06, groene kool ƒ0.10—0.17. rode over de Tolbrug vrij ia, U bepaald, kool 0.11, waspeen ƒ0.12—0.16, kro- dat het verkeer komende uit de ten ƒ0.05 alles per kg., sla ƒ0.09, richting Oegstgeest, voorrang heeft knolselderij ƒ0.07—0.08, alles per boven het verkeer komende uit de stuk, boerenkool 0.50—0.80, stoofsla richting Warmond. Een en ander is 1.32 per kist. Appelen: Jonathans met borden aangeduid. 1 0.08—0.14 per kg.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3