Uiósfóshutspot Binnenveer Matrassen PIECK F Leidse verbruikers behoeven gas en licht-rekening niet vooruit te betalen Eerst komt er een voorlopige rekening, dan de definitieve TYPEN STENO Viaduct Lammenschans weg kost ruim een millioen De nieuwe broodprijzen voor Leiden en omgeving Leidse honderd-jarige mocht gisteren veel gelukwensen in ontvangst nemen Dr. Anceaux naar Nieuw Guinea voor de bestudering der ta'en DONDERDAG 7 JANUARI 1954 DE I.EIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 CRITIEK OP ONBEGREPEN CIRCULAIRE J^ORTGELEDEN HEBBEN DE STED. LICHTFABRIEKEN zich tot de Leidse bevolking gewend met een circulaire, waarin gemeld werd, dat er per 1 Januari 1954 een wijziging zou komen in de betaling van bet ge bruikte licht en gas. De kwestie was zeer ingewikkeld en de Lichtfabrie ken hebben lang gewikt en gewogen alvorens de circulaire in zee te stu ren. Na talrijke afgekeurde ontwerpen meende de directie eindelijk een tekst gevonden te hebben, die duidelijk genoeg was. Dit is echter niet het geval geweest. Uit talrijke al of niet verontwaardigde ingezonden stukken is ons gebleken, dat men groot bezwaar maakt tegen deze verandering. Beter dan al deze stukken te plaatsen, dunkte het ons de directie van de Lichtfabrieken om inlichtingen te vragen. Ir. Y. Ykema, de directeur, was gisteren zo vriendelijk ons een zeer duidelijke uiteenzetting te geven, waaruit ons bleek, dat de critiek van het publiek grotendeels berust op* e»»n niet goed begrijpen van de circulaire. Uiteenzetting van de directeur Om de zaak duidelijk te stellen, wijzen we eerst op 60% van de Leid se gasverbruikers, die muntmeters hebben. Om de twee maanden wordt de meter geleegd en betaalt de ver bruiker dus het verschuldigde be drag over de afgelopen twee maan den. Zij, die geen muntmeter heb ben, betalen pas drie weken nadat de meterstand is opgenomen. Dit be tekent, dat dat het personeel van de Lichtfabrieken dubbel werk doen: eerst de meter opnemen, vervolgens op de administratie het bedrag laten uitrekenen en tenslotte (na drie we ken) de kwitantie aanbieden ter be taling. De Lichtfabrieken willen nu de zaak vereenvoudigen door de meter op te nemen (dus het verbruik over de afgelopen twee maanden) en de kwitantie hierover pas aan te bie den bij de volgende meter-opneming, dus twee maanden later. Bij voor beeld: het verbruik in Januari en Februari wordt 1 Maart opgenomen; de kwitantie komt de volgende keer, dus op 1 Mei. Men betaalt op 1 Mei dus pas hetgeen men in Januari en Februari gebruikt. Om het geld niet zolang onder het publiek te laten, heeft de directie Men krijgt dus op 1 Januari een voorlopige rekening over het "erbruik in November en December van bij voorbeeld 18. Die wordt betaald. Op 1 Maart volgt de definitieve rekening over het verbruik in November en December van bijvoorbeeld: Er was al betaald: Men zou dus nog moeten betalen: Op 1 Maart wordt echter ook de voorlopige rekening voor het verbruik in Januari en Februari aangeboden, wederom Men moet op 1 Maart dus betalen Dan volgt op 1 Mei de definitieve rekening voor het verbruik in Januari en Februari, bij voorbeeld Er was betaald: Men zou dus nog moeten betalen: Op 1 Mei wordt echter ook de voorlopige rekening voor het ver bruik in Maart en April aangeboden, wederom: Men moet op 1 Mei dus betalen: Dan volgt op 1 Juli de definitieve rekening over het verbruik ir. Maart en April, bij voorbeeld: Er was al betaald: Men zou dus terug moeten krijgen: Op 1 Juli wordt echter ook de voorlopige rekening voor het ver- bi uik in Mei en Juni aangeboden, wederom: nu besloten bij het opnemen van de meter een voorlopige afrekening (kwitantie) aan te bieden en het ver schuldigde bedrag twee maanden la ter definitief te verrekenen. Bij voorbeeld: het verbruik in Januari en Februari wordt op 1 Maart opge nomen. Tegelijk wordt een voorlopi ge rekening aangeboden voor het geen in die twee afgelopen maanden is verbruikt. De verbruiker betaalt de voorlopige rekening van Januari en Februari op 1 Maart en krijgt de volgende keer (dus op 1 Mei) de de finitieve rekening, die iets hoger of lager zal zijn dan hetgeen hij op 1 Maart betaalde. Hij zou dus eigen lijk nog iets moeten bijbetalen of iets terugkrijgen. Maar, zegt de directie, wanneer op 1 Mei de definitieve rekening voor het verbruik in Januari en Februari wordt aangeboden, krijgt de verbrui ker tegelijkertijd de voorlopige re kening voor het gebruik in Maart en ApriL En aangezien de voorlopige rekening iedere keer even hoog is, komt het er in de practijk op neer, dat men gewoon zijn definitieve re kening betaalt. Volgens bovenstaand voorbeeld betekent dit, dat de voor lopige rekening telkens wordt op geschoven. Het volgende voorbeeld maakt dit duidelijk. We stellen voor een willekeurige verbruiker de voor lopige rekening op 18 gulden. twee maanden te doen bij de vol gende meter-opname, dus ongeveer vijf weken later. Daardoor wordt echter de afstand van verbruik en betaling te groot, vandaar de voor lopige betaling onmiddellijk na het gebruik van twee maanden. Deze nieuwe regeling is ingegaan op 1 Januari. Dit betekent, dat de verbruikers hun voorlopige rekening over het verbruik in November en December drie weken eerder moe ten betalen dan voorheen het geval was. Om moeilijkheden te voorko men, heeft de directie besloten niet op 1 Januari te beginnen, maar pas op 14 Januari, en het de volgende keer niet op 1 Maart, maar pas op 7 Maart te doen. Op 1 Mei komt de rekening dus pas in het begin van de maand, zodat dan de uiteindelij ke toestand bereikt is. We hopen, dat bovenstaande uit eenzetting duidelijk is. Men gaat dus wel eerder betalen, maar niet voor uitbetalen. Het gaat steeds om het geen reeds verbruikt is. En het is toch het goede recht van de Licht fabrieken om direct na het verbruik met de rekening te komen? Zij het dan een voorlopige rekening! Dit alles geldt ook voor hen, die per giro betalen. Met dit verschil echter, dat zij geen rekening, maar een nota aangeboden krijgen. Zij kunnen vanzelfsprekend per blijven betalen. Bioscopen De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Anna", strikt volwasse nen. Lldo: „De waarheid omtrent ons huwelijk", strikt volwas senen. Luxor: „Obsessie", 18 jaar. Trianon: „Sombrero", 14 jaar. Rex: „Klaar voor actie", 14 jaar. 10 vinger syst. blind rhythm. 4 talen (130 letter grepen p. minuut) Gegarandeerd In 2—3 maanden klaar. Aanvang dagelijks Kon Erie. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie.) Kosten nog niet verdeeld LEIDEN SCHREEUWT OM EEN OPLOSSING l Tijdens de Nieuwjaarsontvangst van de pers heeft ir. F. Q. den Hollander president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, ons desgevraagd medegedeeld, dat het plan voor de bouw van een viaduct aan de Lam- menschansweg te Leiden zoals wij reeds eerder berichtten inderdaad klaar ligt. Er is met de gemeente Lei den echter nog geen overeenstem ming bereikt over de verdeling der kosten, wel over de technische details. In een nader gesprek bleek ons, dat er met Leiden zelfs nog niet ge sproken was over de kosten-verde- Voor Leiden, Oegstgeest en de andere gemeenten rond Leiden zijn .met ingang van 4 Januari de volgende prijzen vastgesteld voor volkswittebrood en volksbruinbrood. Er worden telkens twee prijzen genoemd, de maxi mumprijs en de minimumprijs per 890 gram. Volks wittebrood afgehaald thuisbezorgd giro I Volksbruinbrood afgehaald thuisbezorgd Leiden en Oegstgeest 3335 cent 34—36 32—34 33—35 Andere plaatsen rond Leiden. 3537 cent 36—38 34—36 35—37 WED. M. C. ZIRKZEEROOSENDAAL 18— Men moet op 1 Juli dus betalen: Enzovoort, enzovoort. Uit boven staand voorbeeld blijkt, dat men telkens precies de definitieve reke ning betaalt. Daarom zal die hele be rekening niet telkens op de kwitan tie gezet worden, alleen maar het definitieve bedrag. Het komt er dus op neer, dat men één keer een voorlopig bedrag be taalt; daarna bemerkt men er niets meer van. Dit is echter geen vooruit- ling, zodat er dus geen sprake is van een verschil van mening, zoals hier en daar gefluisterd wordt. De directie deelde ons mede, dat het totale plan van viaduct met halte (perron, kaartjeskantoor, e.d.) vol gens berekening ruim een millioen gulden moet kosten. Volgens richt lijnen van de minister dienen derge lijke projecten voor 2/3 deel door de gemeente en voor 1/3 deel door de Ned. Spoorwegen samen met het Rijk betaald te worden. Ir. Den Hollan der noemde dit een redelijke basis om over te praten met Leiden. Hoog bedrag voor Leiden Bij deze verdeling komt het er dus op neer, dat Leiden ongeveer 666.000 zou moeten betalen. Onge twijfeld een hoog bedrag, maar de Ned. Spoorwegen stellen zich op het standpunt, dat met dit plan in de eer ste plaats de belangen van Leiden gemoeid zijn, niet die van de Spoor wegen. De treinen rijden toch wel, met of zonder viaduct, en het gaat hier niet om verbetering van een bestaan de overweg maar het maken van een nieuwe. Voor Leiden betekent dit ontslui ting van een zeer belangrijke nieu we stadswijk met honderden wonin gen en een aantal industrieën. De mogelijkheid bestaat, dat de verdeling van 2/3 en 1/3 alleen wordt toegepast op het viaduct en dat de Ned. Spoorwegen bereid zullen zijn een groter percentage van de extra- kosten, die de bouw van de halte Leiden-Zuid met zich meebrengt, te betalen. Deze halte, die vanzelfspre kend ook voor Leiden van belang is, omdat de reizigers van en naar Utrecht niet eerst naar het grote station behoeven te gaan, staat eigen lijk los van het viaduct-plan, maar kan er vrij eenvoudig en zonder veel extra-kosten mee verbonden de predikanten ds M. Ottevanger en ds. N. J. de Ruiter en de heer Joh. worden, hetgeen de Ned. Spoorwegen Sierat namens het College van Dia- kenen der Leidse Hervormde Ge- Burgemeester bood haar een taart aan Kwiek en levendig heeft mevr. zelfde deed ook het Comité Auto- 16.dc wed. M. C. ZirkzeeRoosendaal tocht Ouden van Dagen en het gisteren haar honderdste verjaardag Leidsch Onderling Ziekenfonds, de betaling, want het gaat over het ge- gevierd. Met verwondering hebben laatste omdat de honderd-jarige zo'n bruik van de twee afgelopen maan-de vele bezoekers gezien hoe vitaal goedkope klant is. Behalve vele fa- den, waarvan het definitieve bedrag j en opgewekt zij meeleefde met het milieleden er waren er wel tach- In opdracht van de Ned. regering en in overleg met het Kon. Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde in Den Haag vertrekt dr J. C. Anceaux assistent aan de Universiteitsbiblio theek te Leiden, binnenkort «aar Nieuw Guinea om een onderzoek in te stellen naar de tientaUen talen, die de Papoea's in dit gebied spre ken, waarover slechts zeer weinig bekend is. De heer Anceaux werd in 1921 te Schiedam geboren. Hy studeerde In donesische talen aan de Leidse Uni versiteit en promoveerde in 1952 op de dissertatie „The Wolio Language". Hij was aan dit onderwerp gekomen door zijn relatie met een zoon van de sultan van Boeton een eiland aan de Zuid-Oostpunt van Celebes die hem talrijke wetenswaardigheden vertelde over de vrijwel geheel on bekende taal van zijn eiland. De eni ge lectuur hierover bestond uit eni- ye onvolledige woordenlijstjes, die bestuursambtenaren hadden samen gesteld. De rimboe in. De opdracht aan dr. Anceaux maakt onderdeel uit van de ethno- logische dienst, die de gouverneur van Nieuw Guinea heeft opgericht om de levensgewoonten en cultuur nog niet onmiddellijk bekend is. feest en de gelukwensen in ont- Waarom dit voorlopig bedrag? In j vangst nam. Zij praatte honderd-uit de aanvang hebben we uiteengezet, en toonde geen spoor van vermoeid- dat de directie van de Lichtfabrie-heid. Benijdenswaardig om zó hon ken de zaak wil vereenvoudigen J derd jaar te worden! door de kwitantie niet drie weken I na het opnemen van de meter tel Het feest begon 'smorgens al in gaan aanbieden, maar dit pas na' het huis van haar schoonzoon, de heer L. Brouwer, Marnixstraat 12, waar deze krasse oude dame reeds enige jaren woont. Het wemelde omstreeks kiffietijd al van kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinde ren, die moeder, grootmoeder en overgrootmoeder kwamen felecite- ren. Om half twaalf kwam het eerste hoogtepunt van de dag met het be zoek van burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, vergezeld van tig kwamen ook vele kennissen en buurtbewoners feliciteren. Verder gaven van hun belangstelling blijk meente. Tijdens deze receptie nam het geschenkentafeltje van de hon derd-jarige enorme afmetingen aan. Talrijke bloemstukken, fruit- en le vensmiddelenmanden en bovendien wel honderd kleine geschenken le verden het bewijs, dat deze honderd jarige vele vrienden heeft. Toen er weer een mand met levensmiddelen werd aangedragen, slaakte zij de dankbare verzuchting: „Wat zijn de mensen goed voor mij, ik mag nog wel tien jaar leven om door dit alles heen te komen". Gisteravond tegen negen uur kwam de Muziekvereniging „Nieuw Leven" haar op de Hooglandse Kerk- gracht nog een serenade brengen. Het was het derde hoogtepunt van deze dag. Temidden van haar familie, die zij zelf het sein gaf tot hossen, nam zij. deze muzikale felicitatie af. Na tuurlijk moesten de m armen van de muziek even binnenkomen en op haar gezondheid drinken. Eerst om elf uur zat het feest er op en kon de honderd-jarige terugzien op een onvergetelijke dag. Onder de talrijke schriftelijke ge lukwensen bevond zich ook een tele gram van H. M. de Koningin, ver zonden door haar particulier secre taresse. Voor haar vertrek naar Grindelwald had H.M. persoonlijk opdracht gegeven dit telegram te ver zenden. De honderd-jarige stelde de ze koninklijke gelukwens temeer op prijs, omdat zij in de zomer 1953 tij dens de autotocht van Leidens ouden van dagen aan de Koningin op paleis Soestdijk bloemen had mogen aan bieden en H. M. enige tijd met haar gesproken had. Een hoogtepunt in haar honderd-jarige leven! Hutspot-nieuws kan tot 1.30 uur telefonisch of schriftelijk doorge geven worden. Zaterdags tot 12 uur. Tel. 20015. van de Papoea's te bestuderen. Aan deze dienst diende een taalkundige afdeling toegevoegd te worden. Het Instituut verlangt, dat dr. Anceaux een zo breed mogelijk overzicht van de taalkundige situatie op Nieuw Guinea zal samenstellen en een na dere beschrijving zal geven van een aantal talen. Voor dit alles zal het nodig zyn, voor zichzelf ook van belang achten. Wachten op onderhandelingen. Het wachten is nu dus slechts op de onderhandelingen tussen gemeen te en Spoorwegen. We hopen en zijn er van overtuigd namens dui zenden belanghebbende Leidenaars fe spreken dat die spoedig mogen beginnen en tot een goed einde ge bracht worden. Leiden schreeuwt om een viaduct aan de Lammenschans- weg; de bewoners ondervinden da gelijks de moeilijkhden van dit ge brek en de industrialisatie in deze wijk wordt er ongetwijfeld door be moeilijkt. Daarom menen wij, dat er niet al te lang over de kostenverdeling ge praat moet worden, zeker niet in een sfeer van touwtrekken. Er staan hier belangen op het spel, die geen uit stel dulden. Laat het Leidse ge meentebestuur, dat hierbij meer be lang heeft dan de Ned. Spoorwegen, dit degelijk beseffen. Na zoveel ja ren wil Leiden eindelijk wel eens iets zien gebeuren! ke Stand Gehuwd: C. A. M. v. d. Broek en H. J. J. van Kesteren. A. H. J. Kop pers en S. A. Heshusius. H. J. van Alewijk en C. H. Wijling. H. J. Flanderhijn en B. M. J. Neuteboom. A. Landwaart en E. K. van Weizen. A. van Katwijk en A. van de Weert- hof. N. Zwagerman en A. J. M. Zijerveld. D. K. v. d. Leest en A. M. Lancel. A. J. van Gaaien en T. van der Luit. H. J. Koree en P. J. Tervoo- ren. Geboren: Robert zn. van J. Plug en M. Struijs. Martha Jeannetje Maria d. van C. F. Wieringa en M. E. Kooi- stra. Theresia Elisabeth Adriana Maria d. van K. M. A. Doove en J. Zandvliet. Charlotte Maria d. van I PI. J. C. Zwijsen en J. Maas. Eddy z. van B. D. de Wit en C. Kagenaar. 1 Teuntje d. van J. Korbee en T. Rip. j, Overleden: C. A. van Dorp wedr. I 63 jaar. F. H. Benz man 64 j. Donderdag 7 Januari i grote Stadsgehoorzaal. Er wordt een I grootse revue gebracht onder de ti- - We hébben vandaag weer een mas- tel „T(jd voor Jolijt". U hort er nog 1 mevr. J. M. van Kinschot Dorhout sa nieuws, nadat we gisteren verstek wel meer van, maar voor vrienden j Mees. De burgemeester bood de ja- hebben laten gaan om elders be- van de K.R.O. delen we de datum rige een grote taart aan (zie foto) langryk nieuws voor Leiden op te alvast mee, zodat zij er rekening en sprak zijn grote bewondering uit snorren. U vindt dat ook op deze mee kunnen houden, voor haar vitaliteit. De jarige vertel- pagina. Laat ons eerst vertellen, dat En de Plaatselijke Commissie Steun de aan de heer en mevr. van Km-Leidse K.AJB. een „Koppermaan- Wettig Gezag viert Dinsdag 12 Ja- vwi v*xb on» 4.01 «et uuuig ajjü, over haar jonge jaren en over ^ag». organiseert voor de Leidse Ka- nuari het eerscte lustrum met een bij dat dr. Anceaux de rimboe in trekt, i vuurwinkeltje van haar moeder jotters en hun meisjes, a.s. Maan- eenkomst in de Stadsgehoorzaal. Er langs onherbergzame kusten en over aan de KjJ*6racht, dat s morgens om ^ag om g uur jn het St. Antonius is een programma van muziek, judo, bergruggen. Hij hoopt vele missions. v'£r uut ««OP®* was' rissen, zendelingen .en bestuursamb tenaren te ontmoeten, die hem onge twijfeld talrijke gegevens over de ta len der Papoea's kunnen verschaf fen uit de vergaarbak, die Nieuw Guinea op taalkundig gebied is. Dr. Anceaux neemt zijn vrouw en twee kinderen mee naar de hoofd plaats Hollandia, waar een huis voor hem gebouwd zal worden. Zijn op dracht strekt zich voorlopig over drie jaar uit; mogelijk zal deze termijn later nog verlengd worden. DR. J. B. SCHUTE BENOEMD IN AMSTERDAM Dr. J. B. Schute, wetenschappe lijk hoofdambtenaar aan het phar- maceutisch laboratorium van de Rijksuniversiteit te Leiden, is be noemd tot lector in dc propaedeuti- sche analytische chemie aan de ge meentelijke universiteit te Amster dam, (rr- - - Clubhuis. Er wordt eerst een caba-schermen, ballet en cabaret. Boven- Er werden koffie, ge^ak, sigaren retprogramma gebracht, waarna de dien zal burgemeester jhr. mr. F. H. en bonbons gepresenteérd, terwyl de heert Evert Castelein ten tonele ver- van Kinschot de jubileum-platen honderdjarige vertelde, dat zy nog schjjnt om de jongelui (van 17 tot uitreiken. Ten slotte is er nog een dagelijks de krant las, al was haar 23 jaar) gezellig te laten dansen op uurtje dansen. bril niet zo goed meer. De felicitatie-muziek van de populaire „Beierse Dezer dagen is dan de winkeliers- brieven stapelden zich ondertussen op, j Kapel". K.A.B.-leden van 17 tot 23 vereniging Hogewoerd opgericht, maar die zou zy de volgende dag jaari <jje geen Kajotters zijn, wor- dank zij de activiteit van de con- op haar gemak wel eens doorlezen; den 00h; verwacht. Wie geen uit- tactcommissie, waarin vooral de heer daar was op het feest geen tyd voor. nodiging ontvangen heeft, moet we-1 H. Trossel een grote rol heeft ge- Na een half uur namen burgemees- tell) er a-S- Zaterdag van 2 tot 4 speeld. Op een vergadering van 50 ter en echtgenote afscheid met de uur kaarten afgehaald kunnen wor- winkeliers werden de heeren Muller, beste wensen voor een prettig feest ^en bij Evert Castelein, Hooglandse Hogewoerd 21 (voorzitter), H. Was- Kerkgracht 48. Bewijs van lidmaat schap meebrengen. De jongens van het Sleutelkoor (St. Petrusparochie) moeten weten, dat de repetities morgenavond weer be ginnen, voor alle groepen op de ge wone tijden. Laat niemand verzui men en iedereen op tijd aanwezig zijn. Denkt aan de uitvoering op 18 Februari a.s. Als we wat verder het nieuwe jaar in kijken, zien we op Woensdag 10 Februari reeds de grote K.R.O.-avond en daarna nog vele jaren in dezelfde goede gezondheid. Honderden kwamen ter receptie. Enkele uren later troffen wy de honderd-jarige in het gebouw Hoog landse Kerkgracht 42, waar een re ceptie plaatsvond. Honderden hebben haar hier de beste wensen aangebo den. Namens de afdeling Leiden van de Ned. Banketbakkersvereniging kwamen de heren W. F. v. d. Heij den en G. Stolp een kolossale taart met honderd kaarsjes aanbieden. Het in Leiden genoteerd, wederom in de sing, Zoeterwoudseweg 112, (secre taris) en J. Wassenaar, Hogewoerd 127 (penningmeester) tot bestuursleden gekozen. Dinsdag heeft de fa. Van der Perk in het pand Botermarkt 17 een mo- derne winkel met toonkamer ge- opend, waarin men een grote sorte-1 ring radio's rijwielen, kinderwagens, wasmachines, crasfornuizen en ande re huishoudelijke artikelen kan vin-1 den. De nieuwe inrichting maakt een keurig verzorgde indruk. STADSKOK. I 2 PERSOONS fabrikaat REDEKO KWALITEIT PRIMA 66.90 10 jaar garantie KWALITEIT LUXE 99.00 10 jaar garantie. Ook in 1-persoons verkrijgbaar. Bovendien ontvangt U MIDZABONNEN NATUURLIJK WEER Haarlemmerstraat 228

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2