S)e CddóeSoii^oni: Nieuwe besprekingen in zicht Moskou stemt in met atoombesprekingen De dijkbreuk op Funen De dood won dit spel Zes Noord-Italiaanse dorpen onder water Bidault kan toch naar Berlijn gaan Eerste contact Berlijn in Hoe te vergoeden wat Nazi's misdreven? Hilary en Hunt op vacantie Aanval op vorst mislukt Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 7 JANUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13086 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w„ f 2.15 p. mnd., f 6.10 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p.mm. Telefoontjes f 1.50 GEMATIGD OPTIMISME IJET FEIT, DAT DE RUSSEN en de Westelijke mogendheden elkander te Berlijn zullen ontmoeten in een viermogendheden conferentie en dat Rusland heeft ingestemd met een bespreking te Washington over Eisenhowers voorstel tot het oprich ten van een internationaal atoom instituut voor vreedzame doeleinden, heeft in de wereld een gematigd op timistische stemming doen ontstaan. Terecht is men van mening, dat de grote rivalen in de wereldpolitiek beter met elkaar kunnen praten dan met elkaar vechten. Vooral de toe stemming van Moskou om te Was hington over het atoominsti- 0 tuut te gaan praten acht men hoopgevend voor de Berlijnse conferentie, omdat de kwestie van een verbod van atoomwapens steeds een steen des aanstoots is geweest in de betrekkingen tussen Oost en West en gevreesd werd, dat deze kwestie ook te Berlijn zou gaan spo ken. Wanneer nu de atoomkwestie wordt aangesneden, kan men altijd verwijzen naar de besprekingen van Washington. Weliswaar gaan deze1 niet over hetzelfde aspect van de atoomkrachtontwikkeling, maar het gebruik van atoomkracht voor vreed zame en dat voor oorlogzuchtige doeleinden zijn twee kanten van éen en hetzelfde vraagstuk. Deze twee kanten zijn niet van elkander los te maken en daarom moet men in Ber lijn zoveel mogelijk zwijgen om Was hington een kans te geven. Voor Berlijn betekent dat een flinke ballast minder. De heren kunnen daar trouwens een beetje verlichting van hun om vangrijke taak best gebruiken; ook zonder atoomkwesties is het pro bleem, dat zij aan te vatten hebben al ingewikkeld genoeg. Officieel gaat de bespreking al leen over de Duitse kwestie, d.w.z. over een hereniging van de twee gescheiden delen van Duitsland en over een vredesverdrag met het her enigde Duitsland. Maar deze Duitse kwestie zit zó diep geworteld in de algehele wereldsituatie en houdt zó nauw verband met de spanning tus sen Oost en West, dat alle mogelijke andere problemen er bij betrokken zijn. Zelfs China zal er, naar stellig verwacht wordt, met de haren wor den bijgesleept. Men zal danook goed doen met z'n verwachtingen niet te hoog te span nen. Beide partijen komen immers naar de conferentie-tafel met voorop gestelde standpunten. Zij willen over alles en nog wat praten, maar van deze standpunten willen zij in geen geval afwijken. Zo wil het Westen van geen in schakeling van rood China weten, zolang Peking geen bewijs van zijn vreedzame bedoelingen in Korea heeft gegeven. „En in Indo-China", zal Frankrijk erbij willen voegen. Bovendien blijft het Westen bij zijn mening, dat wil men vrede sluiten met Duitsland eerst een regering moet zijn gevormd voor geheel Duitsland en dat daarvoor vrije verkiezingen moeten worden gehouden. Zowel het Westen als het Oosten zegt, een hereniging van Duitsland te willen, maar terwijl het Westen daarbij denkt aan een aan sluiting van het Oostelijke gedeelte bij West-Duitsland, denkt het Oosten aan een aansluiting van het Weste lijke gedeelte bij de Oost-Duitse Volksrepubliek. Het is aan beide kanten: „Kom maar bij mij", „Neen, kom jij maar by my." Dit zeer concrete en niet te om zeilen punt van de keuze ener voor lopige regering voor geheel Duits land is een zeer groot struikelblok voor de a.s. conferentie van Berlijn en niemand ziet hoe men er in sla gen kan de beide standpunten met elkaar te verzoenen. Men mag dan uit allerlei opper vlakkige vriendelijkheden en mee gaandheden hoop putten voor een verbetering der betrekkingen tussen Oost en West, het onloochenbare feit blijft toch bestaan, dat de standpun ten van de beide partijen fundamen teel van elkaar verschillen en dat er heel wat meer nodig is dan een beetje goede wil om tot elkaar te ko men. Eisenhowers plan De Russische regering heeft giste ren bekend gemaakt, dat zy bereid Scheepvaart op de Rijn gestremd Als gevolg van een aanzienlijke daling van de waterstand ligt de 1 scheepvaart op de gehele middenloop die voorraad zou kunnen worden ge- Van de R«n vrijwel stil. De droge bruikt voor vredelievende doelein- kou van de laatste dagen, die door den m plaats van voor de vervaar- een lange periode van droogte werd diging van atoomwapens. voorafgegaan, heeft de reeds moei- Bij de voorbereidende besprekin- lyke situatie nog verergerd. Talrijke is te Washington met de Amerikaan- 1 gra te Washington zal de Russische va^S^ ^n vastgeVroren Öpbe- «4» rptrprincr ln vnnrhoraidanila ka ii-v J i f se regering in voorbereidende be- regering worden vertegenwoordigd sprekingen te treden over het pro- door haar ambassadeur in de Ameri- bleem van de kernenergie. Minister kaanse hoofdstad V.N. Zaroebin. Men Molotof heeft aan de Amerikaanse zal bij die besprekingen overeen- ambasadeur te Moskon, Charles Boh- stemming trachten te bereiken over leA, mededeling van dat besluit ge daan tijdens zijn tweede bijeen komst met hem. Op 8 December deed president Eisenhower zoals men zich zal herinneren het voorstel om een internationaal centrum op te rich ten, waaraan de grote mogendheden een deel van hun spijtbare grond stoffen zouden overdragen, zodat, Weer Nederlanders gearresteerd Behalve de 5 Nederlanders, die Maandag te Bandoeng gearresteerd zijn, heeft de Indonesische regering ook in Djakarta 5 vooraanstaande Nederlanders in hechtenis laten ne men. Onder hen bevindt zich de di recteur van een Nederlandse bank in Indonesië. Hun namen zijn: Schmidt, Kerseboom, Kain, Doornik en Mol- lema. De arrestaties zouden verband houden met de aanhouding van een Nederlander, zekere M., aan boord van de Oranje te Medan, die op weg was van Djakarta naar Amsterdam. Van Indonesische zijde wordt be weerd, dat de gearresteerde contact zouden hebben onderhouden met ge wapende benden in Indonesië. De Indonesische regering heeft tot nu toe geweigerd commentaar te ge ven ap deze opzienbarende arresta ties en nog niet geantwoord op de stappen van het Nederlands Hoge Commissariaat in Djakarta en de Ne derlandse commissaris in Bandoeng. Bij de Amsterdamse directies van de drie Nederlandse banken, die in Indonesië werkzaam zijn, de Ned. Handel-Mij., de Nat. Handelsbank en de Escomptobank is van de arresta ties nog niets bekend. In Nederlandse kringen in Indone sië is na deze arrestaties grote on gerustheid ontstaan, te meer daar de Indonesische regering zich in Slirix- achtig stilzwijzen hult. tijd, plaats en agenda van de defini tieve onderhandelingen. Hoopvol. In Franse diplomatieke kringen beschouwt men de Russische instem ming als een nieuw teken, dat de komende vier-mogendhedenbespre- kingen te Berlijn mogelijk positieve resultaten zullen opleveren, dit on danks het pessimisme, dat ten deze in bepaalde Westerse kringen heerst. Woensdagavond werd van Lon- dense diplomatieke zijde verklaard, dat de Russische instemming de vrees van het Westen heeft verminderd, dat de Russen van de komende vier- mogendhedenbesprekingen te Berlijn gebruik zouden kunnen maken voor propagandistische doeleinden, door de eis te stellen van een internatio naal verbod van atoomwapens. paalde punten is de waterstand nog slechts 50 60 centimeter. Men verwacht, dat binnen enkele dagen ook de scheepvaart op de Main zal komen stil te liggen. Vijftien leden van de Britse lucht macht, die na een rugbywedstrijd naar hun basis terugkeerden, zijn Woensdagavond om het leven geko men, toen hun toestel in een sneeuw storm 40 kilometer ten Noord-Wes ten van Londen neerstortte. De enige overlevende werd met zware verwondingen in een 'ziekenhuis op genomen. Het vliegtuig, een tweemotorige transporttoestel van de RA..F., ver ongelukte op een met bos bedekte heuvel, kort nadat het van Boving- don in Herfordshire was opgestegen. Zeewering doorgebroken Politie, brandweer en vrijwilligers zwoegden gisteravond om de doorge broken zeewering in de Po-delta te houden tegen het wild kolkende wa ter van de Adriatische Zee, dat op gezweept wordt door een Noord- westerstorm. Reeds zes dorpen staan onder water. De gaten in dijken bij Reviga zijn honderd meter breed. Voor het aanbreken van de dag zijn de brandweer en de politie er in ge slaagd 200 inwoners van de dorpen in veiligheid te brengen. Duits barbarisme sloeg over op Nijmegenaarü Hij durfde het ook Nadat enkele maanden geleden in een Duits kroegje 'n man met 'n weinig ontwikkeld besehavingsge- voel een auto verdiende, toen hij een levende muis had opgegeten, heeft gisteren een Nijmegenaar de zelfde onsmakelijkheid uitgehaald, ditmaal in ruil voor 400 sigaretten. In de transformatorenfabriek werd een muis gevangen en. een der ar beiders riep, dat hij het dier wilde opeten, wanneer hij van ieder zijner kameraden een pakje sigaretten kreeg. De weddenschap leverde hem 400 sigaretten op en benam voorts al de omstanders de eetlust voor een paar dagen. V ertrouwensvotum voor Laniel Minister Bidault kan naar Berlijn gaan Premier Laniel heeft gister avond (met 319 tegen 249 stemmen, bij 50 onthoudingen) het vertrouwen gekregen van het Franse parlement, nadat hij des middags in een rede in de Nationale Vergadering zijn rege ringsbeleid had verdedigd. Hij ver zekerde in deze rede de afgevaardig den, dat Frankrijk aan de viermo- gendhedenconferentie in Berlijn zal deelnemen met de vaste wil een vreedzame regeling van de interna tionale geschillen tot stand te bren gen. naar men dacht, zich wellicht zouden onthouden. Nadat het resultaat van de stem ming was bekend gemaakt, werd de buitengewone zitting opgeheven. De Nationale Vergadering zal Dinsdag weer bijeen komen om een voorzitter te kiezen. Vertegenwoordigers van de Hoge Commissarissen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sowjet-Unie in Duitsland, zullen hedenochtend op het Britse hoofdkwartier in West-Berlijn bij eenkomen voor hun eerste bespre- „Wij moeten niet naar Berlijn gaan °7er 'echnische regelingen van met hef idee, dat de conferentie een ?e„?°?'ere°tl® ïan, v?n Bu) mislukking zal worden", zo zei hij, „en er is geen reden om de koude oorlog als iets onvermijdelijks te be schouwen". „Wij blijven trouw aan de Atlanti sche solidariteit, die beschermd en versterkt moet worden", zei Laniel. „Maar terzelfder tyd blyven wij vastbesloten, geen enkele kans op verbetering van onze betrekkingen met Rusland, welke automatisch het internationale klimaat ten goede zou komen, voorbij te laten gaan". Laniel verklaarde voorts, dat de Franse houding tegenover de Euro pese Defensiegemeenschap onmiddel lijk na het einde van de Berlijnse conferentie zou moeten worden be paald. De meerderheid voor Laniel was groter dan men had verwacht, voor namelijk doordat hij ongeveer 60 stemmen van Gaullisten kreeg, die De reddingsploegen hebben door gewerkt tot het invallen van de duis ternis om te proberen op zijn minst nog 300 inwoners te redden, die zich vastgeklampt hadden aan daken of by de zolderramen op hulp wacht ten. De autoriteiten hebben opdracht gegeven, dat de evacuatie versneld zal worden. Zij hadden gewaar schuwd, dat de vloed gisteravond misschien nog hoger zou komen dan Dinsdagavond, toen de dijken bezwe ken zijn. Tientallen vrijwilligers hebben de gehele dag gewerkt om de dijkbreu ken met zandzakken te vullen en om op andere plaatsen de dijken te ver sterken, welke sinds de catastrophale overstromingen van 1951 dit lage land beschermd hebben. De overstromingen zijn het ergst op het driehoekige eiland Camerini ?n de Po-delta dat 6 km. breed en 20 km. lang is. Het staat geheel on der water. Slechts de reddingsploe gen van de brandweer en de politie kunnen er met boten komen. Van Triëst tot Genua ging de erg ste Januari-'storm in 15 jaar voort offers te eisen. In de meest plaatsen is de zware sneeuwval opgehouden. Een arbeider, die bij Udine bezig was sneeuw te ruimen op de bergwegen werd bedolven door een landver schuiving. Hy kon niet meer gered worden. OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN IN SYRIë. In ons land hebben de dijken het geweld van de door de laatste storm opgezweepte zee kunnen weerstaan; in Duitsland en Zuid-Scandinavië zijn echter talrijke dijkbreuken te tellen: deze luchtopname geeft een beeld van een doorbraak bij Skige (ten Noorden van Odense op het eiland Fünen), tengevolge waarvan ruim 48000 vierkante meter bouwland onder water kwam te staan een beeld, dat maar al te zeer gelijkt op de aanblik van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden tijdens de rampdagen De Franse oudheidkundige Schaef- fer heeft te Ras-Sjamra in Noord-Sy- rië 200 kleitafeltjes gevonden, wel ke de diplomatieke archieven vorm den van koning Don van Oegarit en waaruit de geschiedenis van het Mid den-Oosten in de periode van 1400 tot 1200 vóór Christus valt af te lei den. De kleintafeltjes, in het Hittitisch en Akkadisch gesteld, omvatten de volledige teksten van verdragen en politieke en economische overeen komsten, alsmede de briefwisseling tussen de Hittitische koningen, hun tenlandse Zaken der vier landen, al-1 bondgenoten en vazallen en de ko- dus Is te Berlijn medegedeeld. 'ningen van Oegarit. Een delicate opdracht Vandaag vertrekt een vrouwelijke I arts, Laura Schaefer uit München, van het vliegveld Keulen naar Is- raëi. Zij reist in opdracht van kanse- j lier Adenauer en haar reisdoel is: de vraag te beantwoorden hoeveel geld er als compensatie moet worden be- j taald voor een door de nazi's gebro- ken leven. I Volgens het Alg. Dagblad zal zij j door het gehele land reizen en onge- I veer honderd mensen bezoeken, die j in de Duitse concentratiekampen ge- j bruikt zijn als proefkonijnen voor I „medische" experimenten, maar de verschrikkelijke martelingen hebben overleefd. De meesten van de dui zenden „proefkonijnen" zijn in de handen van Hitiers sadistische artsen overleden, maar enkelen zijn gered en konden na de oorlog naar de nieuwe Joodse staat emigreren. Thans blijkt echter, dat deze mensen als gevolg van sterilisatie-experi menten of bepaalde injecties dikwijls nog verschrikkelijk lijden. Nadat berichten daarover aan de Westduitse regering ter ore waren gekomen, besloot kanselier Adenauer tezamen met enige ambtenaren, die zich met de begroting bezighouden, een speciaal bedrag uit te trekken om deze mensen het leven enigszins te verlichten. Die toewijzingen vallen natuurlijk buiten de algemene scha devergoeding, waartoe West-Duits land zich tegenover Israël verplicht heeft. In deze aangelegenheid, zo heeft Adenauer tot zijn ambtenaren BRITSE SCHOOLJONGEN ONTVOERD. De achtjarige Colin Bryans is Woensdag door een onbekende vrouw ontvoerd, toen hij een school te Brighton verliet. Voordat de on derwijzer had kunnen ingrijpen, was de vrouw met de jongen in een auto in de richting Londen weggereden. De moeder van Colin had reeds eerder dreigbrieven ontvangen. Sindsdien had het onderwijzend per- Sir John Hunt, Sir Edmund Hillary en hun echtgenoten brengen him win- soneel opdracht, de jongen alleen tersportvacantie door in Val dTsere, waar zij naar hartelust kunnen skiën, aan de moeder mee te geven. 1 Oreiller de Franse skikampioen, begroet Hillary en zijn vrouw in Val d'Isère. Het KNMI deelt mede: In de afgelopen 24 uur bewoog een front langzaam in Zuidoostelijke richting over de Noordzee in de richting van ons land. Het bereikte vanmorgen om 4 uur het uiterste Noordwesten van ons land en lag toen juist tussen het lichtschip Ter- schellingerbank en het eiland Ter schelling Om 5 uur was het station Den Helder aan de andere zijde van het front gekomen. De wind was daar in korte tijd toegenomen van vrijwel windstil tot 16 meter per seconde met een windstoot van bij na 30 meter per seconde uit het Noorden, waarbij de temperatuur steeg tot plus twee graden en enige regen viel, nadat eerst wat sneeuw was gevallen. Het front kwam toen echter tot stilstand en begon, althans tijdelijk, weer iets terug te bewegen waardoor een uur later in Den Hel der de wind weer was afgenomen tot minder dan 4 meter per seconde, waarbij de windrichting weer Oos telijk werd en de temperatuur tot onder het vriespunt daalde. Een aan val op het continentale vorstgebied kan hiermede als afgeslagen wor- beschouwd. gezegd, zullen wij ons meer dan vrij gevig betonen. Dr. Schaefer is voor dit moeilijke werk in Israël uitgekozen, omdat zij reeds tijdens de oorlog kennis droeg van hetgeen er in de kampen met de Joden werd gedaan en omdat zij He breeuws spreekt. ENGELSE PRIJS VOOR EEN NEDERLANDSE BROEDER Een Engelse uitgeversfirma heeft ter gelegenheid van de kroningsfees ten in de afgelopen zomer, een prijs vraag uitgeschreven voor een goed en doelmatig leesboekje voor de schooljeugd. Aan broeder Cassianus uit Maastricht, die verbonden is aan een bijzondere school te Nijmegen, werd een tweede prijs toegekend, zijnde een zilveren beker. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgem. te 10 uur.) WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met enke le verspreid optredende sneeuw buien. Overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. In het Zuid-Oosten van het land matige tot lichte vorst, in de kustprovincies lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. 8 Jan.: zon op 8.47 en onder 16.47; maan op 10.20 en onder 21.25 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het KNMI van Donderdagochtend 7 uur luiden OSLO onbew. 5 c STOCKHOLM sneeuw 2 KOPENHAGEN geh. bew. 3 LONDEN geheel bew. 1 AMSTERDAM sneeuw BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO INNSBRUCK ROME HELSINKI mist 7 sneeuw 0 sneeuw 0 sneeuw 4 onbewolkt 2 nevel 10 sneeuw 6 nevel 7 sneeuw 7 sneeuw 6 onbew. 10 sneeuw 6 mist 0 sneeuw 0 Korreltje Liegen eindigt met bedriegen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1