S)e Nachtelijke aanvaring op Nieuwe Maas kostte het leven van zes opvarenden ITALIË Italiaanse regering diende ontslag in Einde van een periode van stabiliteit Heiligverklaring van Pius X Laniel verlangt vertrouwensvotum Adenauer vierde 78e verjaardag Glimlach en win een wagen I Duits schip overvoer Ned. sleper die onmiddellijk kapseisde en water maakte Regen, hagel of sneeuw Korreltje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 6 JANUARI 1954 45ste JAARGANG No. 13085 - zonder règering - j in de kou j Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ONTWERP RADIOWET riNDELIJK is Minister Cals geko- men met zijn ontwerp Omroep wet, die beoogt de reeds lang gel dende tijdelijke regeling door een definitieve te vervangen. Hoezeer het is toe te juichen, dat natuurlijke rechten van de Omroeporganisa ties thans worden erkend, er blijven nochtans verlangens van principiële aard over, die naar onze smaak niet bepaald, althans niet volledig aan sluiten op de van Overheidswege verkregen principiële erkenning. Aan de hanid van het wetsontwerp doen wij een greep in de niet tot gelding gekomen desiderata. De nieuwe wet wil de Omroepor ganisaties als het ware classificeren, hetgeen de verbrokkeling stellig in de hand zal werken. Wat moet er te recht komen van een harmonisch programma als de zendtijd wordt ge decimeerd of uitbreiding van zend tijd wordt verleend aan bijvoorbeeld de V.P.R.O., waarvan men in radio- kringen de noodzakelijkheid niet in ziet? En waarom afzonderlijke zend tijd voor de Radio-volksuniversiteit, in de verwachting, dat nu ook der gelijke instituten op confessionele grondslag zich zullen melden? Behalve verbrokkeling vrezen wij ook belemmeringen, indien de wet wordt aangenomen, zoals ze is inge diend. De Omroep-organisaties mo gen bepaalde handelingen niet ver richten buiten de Minister om; dat kan in enkele gevallen nuttig en no dig zijn. Maar als dan met name bui tenlandse betrekkingen worden ge noemd, vragen wij ons af, of de K.R.O. zich dan onbelemmerd zal kunnen verstaan met Radio Vaticana of met de UNDA, waarvan hij deel uitmaakt. En is het feitelijk ook niet een belemmering, indien het overal elders groeiend vetorecht door een van c«e Omroepen niet kan worden opgeëist? Een belemmering ook zien wij gelegen in de aanstelling van een gedelegeerde van de minister, wiens taak verder zal reiken als die van de huidige Regeringscommissaris. Reeds vroeger hadden de Omroepvereni gingen zich eendrachtig gekant tegen het Regeringscommissariaat. Waarom de Ned. Zender-maat schappij (Nozema) en de Radio-om- roepzenderwet 1935 moeten verdwij nen, is ons niet recht duidelijk. Dat de VARA geen prijs stelt op behoud van de Nozema en de aangelegen heid van de zenders wil overdragen aan PTT, is uit het oogpunt van staatssocialisatie wellicht te verkla ren; maar het feit is toch, dat de Omroepverenigingen sinds jaar en dag mede-eigenaren van het Neder landse zenderpark zijn. Een dringen de reden tot socialisatie kunnen wij niet inzien. F^E kwestie van het auteursrecht wordt in de nieuwe wet niet op- j gelost. Eerstens missen wij een maat regel tot wettelijke bescherming van de gedrukte programma's in de ver schillende radio-gidsen, terwijl er toch een duidelijke rechterlijke be slissing voorhanden is. En vervol gens: moeten nu ook de door de Mi nister toegelaten dwergomroepen recht krijgen op auteursrecht over het ganse radio-programma? Welis waar wordt de mogelijkheid gescha pen, dat de Ned. Radio-Unie een kort programma kan uitgeven; maar is dat wel redelijk ten opzichte van de Omroep-organisaties, die tezamen de Radio-Unie uitmaken? Ten aanzien van de Wereldomroep zijn de bezwaren van K.R.O. en N.C.R.V. bekend. Zij hebben steeds verdedigd, dat de Wereldomroep in het binnenlandse omroepsbestel moet worden ondergebracht. De Minister evenwel negeert dit bezwaar en gaat zelfs verder, door N.R.U. vertegen woordigers in het bestuur van de Wereldomroep voor te stellen. De figuur ware o.i. juister, indien even tuele vertegenwoordigers werden ge kozen uit de besturen van de grote Omroep-organisaties. Dat intussen op andere wijze samenwerking mo gelijk is, bewijzen voor wat de KRO betreft, de Misuitzendingen en an dere kerkdiensten. Mocht de Minis ter nochtans een status van de We reldomroep wensen als voorgesteld, dan lijkt het ons beter, deze buiten landse dienst niet te financiëren uit de luisterbijdragen, maar uit de kas der Overheid. Terzijde kan worden opgemerkt, dat die luisterbijdrage van 12 per jaar amper genoeg is om te voorzien in alle behoeften van de Nederland se Omroep en dat 't onjuist is het geen vaak wordt gedacht dat de gehele opbrengst door het Rijk over de grote Omroepen wordt verdeeld. Het gevolg is, dat zij veel moeten bij dragen uit eigen middelen om de ra dio-programma's op peil te kunnen houden. Gelukkig heeft Minister Cals ook verschillende tussentijds ingediende bezwaren van de Omroepverenigin gen erkend. Zo is bepaald, dat in het verband van de N.R.U. ook verder allerlei diensten door de Omroepen moeten worden verricht, echter geen programmatische diensten. Ook heb ben de Omroepen krachtens hun taak recht op onderhoud van de eigen ge bouwen. En zo is er meer, waarom trent de Minister begrip heeft ge toond voor wat de Omroepverenigin gen als hun recht beschouwen. A. VAN OORSCHOT Linkervleugel liet kabinet duikelen Italië is ook al weer zonder regering. Gisteravond heeft de minister president Giuseppe Pella na een spoedvergadering met zijn kabinet, die slechts een kwartier heeft geduurd, zijn ontslag ingediend bij de president van de republiek Luigi Einaudi. Dit is het negatieve resultaat van Pella's bemoeiingen om zijn regering in rechtse zin te hervormen. Tegenstand in de boezem van Pella's eigen partij (de katholieke christen-democraten) was de oorzaak van het mis* lukken van dit streven. Na de Italiaanse verkiezingen van vorige zomer slaagde Alcide de Gas- peri, die acht jaar lang Italië's mi nister-president was geweest, er niet in het vertrouwen van het parlement te winnen. Na moeizame onderhan delingen tussen de diverse partijen wist Pella, die een van de beste fi nanciële deskundigen van zijn land is, een kabinet te vormen, dat voor namelijk moest steunen op de recht se monarchisten in het parlement. Twee weken geleden maakte Pella aan zijn partijgenoten bekend, dat hij zijn kabinet met vertegenwoor digers van de rechtervleugel een ste viger steun wilde geven bij de recht se elementen in het parlement. In Vaticaanstad is bekend gemaakt, dat de heiligverklaring van de Za lige Paus Pius X zal geschieden in do avonduren van 29 Mei op het St. Pietersplein. De volgende ochtend zal-in de basiliek van de Sint Pieter de eerste pontificale H. Mis voor de nieuwe heilige worden opgedragen, waarschijnlijk mét pauselijke assi stentie. Voor de heiligverklaring van Pius X zal hetzelfde bijzondere ce remonieel worden gebruikt als voor de heiligverklaring van Maria Go- retti. Hervormd kabinet mislukte. Men had gisteren reeds overeen stemming bereikt over een hervormd kabinet, waarin alle belangrijke stro mingen van de christen-democrati sche partij zouden zijn vertegen woordigd en dat geheel de steun zou genieten van de rechts georiënteer de monarchisten. Op het laatste moment ontstond er echter een conflict over Pella's keu ze van een nieuwe minister van landbouw. Dat zou de rechtse katho liek Salvatore Aldisio moeten wor den, die dan de plaats zou innemen van de nog aan het bewind zijnde minister, de linkse katholiek Rocco Salomone. Daar kon de linkervleu gel van de christen-democratische partij zich echter niet mee vereni gen. Men is in die kringen immers bevreesd, dat met een rechts minister van landbouw de uiterst belangrijke landbouwhervormingen, waarbij on der de arme boeren-zonder-land de landerijen van de grootgrondbezit ters worden verdeeld, gevaar zullen lopen. President Einaudi heeft de afge treden premier verzocht voorlopig aan te blijven, totdat er een nieuwe kabinetsformateur zal zijn aangewe zen. Te Londen betreurt men het af treden van Pella, dat aan een periode van politieke stabiliteit in Italië een einde dreigt te maken. Met het oog op Berlijn Vandaag zal de Franse premier Laniel voor de Nationale vergadering treden met een algemene beschou wing van zijn werk als minister-pre sident en een overzicht van hetgeen zijn kabinet sedert Juni, toen het aan het bewind kwam, heeft gedaan. Daarna zal hij dc parlementsleden verzoeken een stemming te houden en indien de meerderheid van die stemming positief zal zijn, zal Laniel dat beschouwen als een motie van vertrouwen in zijn beleid. In dat geval zal de regering ook na de 17e Januari, wanneer René Coty het presidentschap van de re publiek van Vincent Auriol over neemt, aanblijven. Valt de stemming in meerderheid negatief uit, dan zal Laniel aftreden en zal Frankrijk dus wederom een regeringscrisis mee maken. Men venvacht echter niet, dat de parlementsleden Laniel ten val zul len brengen, want daarmee zouden zij het land van zijn regering bero ven, terwijl de belangrijke conferen tie te Berlijn voor de deur staat. Men is algemeen van mening, dat weinig afgevaardigden willen riskeren, dat Frankrijk naar Berlijn een minister van Buitenlandse Zaken moet zen den, die demissionnair is en dus slechts „de lopende zaken" zal kun nen afhandelen, of een uitstel van de gehele conferentie moet vragen, om dat het eerst een nieuwe regering moet zoeken. Waarschijnlijk zal Joseph Laniel met zijn kabinet dus voorlopig wor den gehandhaafd, zij het zonder veel enthousiasme van de zijde vande parlementsleden, die verleden maand bij de presidentsverkiezingen reeds duidelijk hebben doen blijken van hun tegenstand tegen Laniel. Doordat hij geen voorrang ver leende is de 60-jarige wielrijder A v. d. R. te 's-Gravenhage door een auto gegrepen en gedood. De Westduitse kanselier dr. Kon rad Adenauer is gisteren 78 jaar ge worden. Toen gistermiddag de laatste diplomaten hem in de hal van de kan selarij gelukwensten was zijn hand druk nog even fors, zijn oogopslag nog even vrolijk en zijn houding nog even kaarsrecht als acht uren van tevoren toen de receptie begon. Heel Bonn vierde feest om de verjaardag van „de oude", wiens werkdagen nooit eerder eindigen dan 's avonds tien uur. Churchill was de eerste staatsman, die de kanselier gistermorgen telegra fisch gelukwenste. De vloed van te legrammen uit alle delen van de we reld werd daarna zo groot, dat de posterijen in de pendeldienst van postkantoor naar kanselarij extra be stellers moesten inschakelen. Er wa ren ook veel cadeau's; een Perzisch tapijt van het Westduitse kabinet, kistjes fruit van de minister van landbouw, een zilveren miniatuur van de vrijheidsklok in Berlijn, een beeldengroep van de kruisiging, gra- mofoonplaten met marsen en een boek van de Britse schrijver Allan Bullock over Adolf Hitler, dat Adenauer met een meewarige glim lach terzijde legde. „Waarom zou ik over de man gaan lezen als ik heel zijn regiem heb meegemaakt?" Uren vroeger dan gewoonlijk ging de kanselier in zijn Mercedes-300 naar huis: een ernstige oude man, gekleed in jaquet en zilvergrijze das. Het rui kertje meidoorn in zijn knoopsgat was het enige dat echt feestelijk aan hem was. Achter de benedenvensters van Adenauer's witte villa aan de voet van de Drach,enfels brandde gisteravond laat nog licht. Misschien zat er aan dit feest in intieme kring voor de kanselier één schaduwzijde. Hij zal er zijn detectiveroman, waar mee hij anders de dag besluit, voor hebben moeten laten liggen. ALLES PER TELEFOON Binnenkort zullen de inwoners van Wenen dansmuziek per telefoon kunnen krijgen. Eerder reeds had men het plan een „weekoverzicht" te geven. Telefoonabonné's in Wenen kunnen thans reeds, sprookjes, re cepten, de tijd, het weer, de toestand van de wégen, raadsels en andere nuttige en amusante wetenswaar digheden per telefoon beluisteren. De directie van de Duitse Volks wagenfabriek in Wolfsburg heeft een nieuw middel gevonden om de Duitse automobilisten tot grotere verkeers- discipline te prikkelen. Zij zal voortaan elke maand een volkswa gen beschikbaar stellen voor „de voorzichtigste, de hoffelijkste, minst roekeloze en netste" bestuurder. De service-organisatie van de fabriek zal trachten deze iedere maand te vin den. Eén op de tien Duitse automobi listen rfjdt een volkswagen en heeft dus kans op deze prijs, zolang hij zich behoorlijk gedraagt. Er heeft zich gisteravond tegen twaalf uur op de Nieuwe Maas een vre selijk ongeval voorgedaan, dat naar gevreesd wordt het leven heeft gekost aan vijf opvarenden van de sleepboot „Argus" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam en een havenloods, die zich eveneens aan boord van de „Argus" bevond. De sleepboot werd aangevaren, door het Duitse schip „Damascus", dat van zee kwam. Nadat de sleepboot aangevaren was, kapseisde deze en zonk gedeeltelijk. De opvarenden waren de 49-jarige kapitein C. Rietdijk, de 57-jarige P. H. A. Snitger, de 23-jarige matroos A. C. Quaitaal, de 57-jarige stoker H, C. Vroombout, de 15-jarige tweede matroos J. W. van Doorn en de havenloods C. van Hulssen, allen uit Rotterdam. Het ongeval gebeurde ter hoogte van de Heysehaven op de Nieuwe Maas. Onmiddellijke assistentie Direct na het ongeval werd het bergingsbedrijf van Van der Tak uit Rotterdam gealarmeerd, dat de drij vende bok „Condor", het bergings vaartuig „Zeeleeuw" en de sleepboot „Zeehond" naar de plaats van de ramp dirigeerde. Deze boten arriveer den om twee uur vannacht. Direct1 werd begonnen in de gekapseisde1 sleepboot stoppen aan te brengen. De „Argus" ligt met de voorsteven een meter boven water. Het ber- gingsbedrijf is van plan de sleepboot 1 omgekeerd naar de Waalhaven te brengen en haar daar te bergen. Direct werd ook de rivierpolitie van het gebeurde op de hoogte ge bracht en deze zond al het boten- materieel naar de verongelukte sleep boot. Men heeft vannacht nog gepro beerd de sleepboot in de Heysehaven achter de Rotterdamse Droogdok maatschappij voor de wal te krijgen, nadat mannen van de roeiersvereni ging „De Eendracht" een tros hadden vastgemaakt aan de verongelukte sleepboot; succes leverde dit echter niet op. Over de toedracht is nog niet veel bekend, doch men vermoedt dat de „Argus" langszij van het Duitse schip „Barenstein", was gaan liggen om de havenloods over te nemen. Waar schijnlijk is de sleepboot achter dit Duitse schip omgevaren. Toen de „Argus" van achter dit schip te voor schijn kwam zou het binnenvarende Duitse schip zijn gepasseerd. Een aanvaring was toen onvermijdelijk en de voorsteven Van de „Damascus" kwam in aanraking met de sleepboot, die kapseisde en gedeeltelijk zonk. IS DAT DUUR? Een Eskimofamilie uit Zuid-Groen land heeft bfj een firma in Birming ham een tractor besteld tegen beta ling van twee vrouwen en mocht dit niet voldoende geacht worden 100 vossenvellen. De firma heeft nog geen besluit genomen, daar zij eerst het advies van een bontfirma wil in winnen. Bij de uitvaart van dr. APlesman Kranslegging bij borstbeeld dr. Plesman Gistermorgen te circa 9 uur heeft de bedrijfsdirecteur van de luchtha ven Schiphol, de heer U. F. M. Del- laert, in gezelschap van zijn naaste medewerkers, de adjunct-directeur E. van de Beek, de administrateur mr. J. C. H. A. van Stapele en de hoofd inspecteur R. Hofstra (de eerste bur gervlieger in dienst van de KLM), een grote krans van witte roze bloemen gelegd voor het borstbeeld van dr. A. Plesman bij de ingang van de luchthaven. De in Amsterdam se kleuren uitgevoerde linten waren in goud gedrukt met: „Aan de bou wer van het Nederlandse burger- lüchtverkeer" en „Van de luchtha vendirectie Schiphol". HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond 5 tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). STIJGING VAN TEMPERATUUR Veranderlijke bewolking met t enkele regen-, hagel- of sneeuw- J t buien. Van het Noordwesten uit J intredende dooi, maar in het j Zuidoosten van het land aanvan-1 kelijk nog lichte tot matige vorst, Wind in hoofdzaak tussen West i en Noord, toenemend tot matig 2 l of krachtig, aan de kust moge- lijk tot hard. 7 Jan.: zon op 8.47 en onder 16.46; maan op 10.02 en onder 20.01 uur. Het weer in Europa OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO ROME HELSINKI onbewolkt 11 C. geheel bew. 0 geh. bew. 1 onbewolkt 1 onbewolkt 5 onbewolkt 7 onbewolkt 6 geheel bw. 2 geheel bew. —3 licht bew. 2 half bew. 9 nevel 9 geheel bew. 7 nevel 6 geheel bew. 6 geheel bew. 4 geheel bew. 0 regen 5 geheel bew. 1 Gisteren is de op Oudejaarsavond overleden President- Directeur van de K. L. M., dr. A. Plesman, ten grave gedragen. Kort na het verlaten van het sterfhuis aan de Tapijtweg in Den Haag, trekt de lijkauto met de vier volgwagens langs het gebouw van de K. L. M. Na het wegtrekken van de restan ten van de depressie, welke in het Noordzeegebied en rond de Oostzee stormen veroorzaakte, breidde een rug van hoge luchtdruk zich over Scandinavië naar het Zuiden uit. Oos telijke winden transporteerden droge en koude continentale lucht tot over onze omgeving. Tijdens de heldere nacht daalde de temperatuur sterk, vooral daar, waar enige sneeuw ligt, zoals bijvoorbeeld in het uiterste Zuidoosten van het land. De laagste temperatuur werd gemeld door het vliegveld Zuid-Limburg met 11 graden; daarna volgde het vliegveld Twenthe met 10 gr. In de Weste lijke provincies vroor het over het algemeen omstreeks 5 graden. In middels treden opnieuw belangrijke veranderingen in de algemene lucht drukverdeling op. Een diep depres- siegebied passeerde IJsland in Noord oostelijke richting Achter deze de pressie ontstond ten Oosten van Groenland en IJsland een brede zóne, waarin stormachtige Noorde lijke winden koude Poollucht naar het Zuiden blazen. De voorste be grenzing van deze lucht had van morgen Ierland, Schotland en het Noordelijk deel van de Noordzee reeds bereikt, hetgeen met enige re gen vergezeld ging. Reeds op geringe afstand achter het front kwamen hagel- en sneeuw buien voor. Verwacht mag worden dat het front komende nacht en morgen ons land zal passeren, hetgeen met re gen en sneeuw gepaard zal gaan. In de nacht zal de temperatuur in het Zuiden echter aanvankelijk nog flink dalen, omdat het daar dan waarschijnlijk nog licht bewolkt zal zijn bij weinig wind. Elders zullen de temperaturen vannacht minder laag zijn. Na het passeren van de frontaio storing komt ons land in de koude Poollucht, welke thans reeds over het Noordelijk deel van de Noordzee naar het Zuiden stroomt en kunnen hagel- of sneeuwbuien voorkomen. Dicht bij de kust zal het dan niet direct weer kunnen vrie zen, maar in het binnenland kunnen de temperaturen tijdens nachtelijke opklaringen weer tot beneden het vriespunt dalen. Hoewel dus een tij delijke stijging van de temperatuur is te verwachten, blijft op wat lan gere termijn gezien de kans op vorst tamelijk groot. De weg naar de hemel is de ver vulling van de aardse plichten.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1