DUINSTREEK Wie wordt Donderdag gelukkig gemaakt met f6000.- Militairen trokken tienmaal aan de noodrem en gingen toen lopen Het slachtoffer van de dronken schoenmaker komt uit Haarlem DINSDAG 5 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 DE LIEVE MOEDERS en de gezonde vriendjes tot wien door de Stich ting Sterke helpende handen te Nijmegen een oproep werd gericht te helpen bij de tot standkoming van een maatschappelijk validatie Cen trum voor Katholieke invalide kinderen, lieten zich niet onbetuigd. Toch zullen het de sterke helpende handen van de Vaders moeten zijn, die de door de stichting ondernomen actie, tot een éclatant succes gaan maken. Vanavond bestaat voor het laatst de kans mee te doen aan de actie, waar van gisteren in ons blad de laatste advertentie werd geplaatst. Op onze Vaders zal voor gebrekkige kinderen niet tevergeefs een beroep worden gedaan. Vanavond moeten de briefkaarten met vijftig cent porto extra, op de post. Donderdag valt de hoofdprijs van zesduizend gulden lijke militairen naar het 20 kilome ter verder gelegen Ossendrecht, waar bij aankomst de jolijt wel een heel klein beetje bevroren bleek te zijn. Strafmars besloot remmeloos plezier Het was een echte leuke terug reis, die de militairen van Ossen drecht Zondagavond als besluit van hun Nieuwjaarsverlof maakten. En kele grapjassen trokken telkens aan de noodrem en dan stond de militai re trein stil om de bestuurder gele genheid te geven de rem los te gooien. Tussen Rotterdam en Roosendaal gebeurde dit tien maal en niemand OIltKCDIlCIl had ooit in zijn leven zoveel plezier j gehad, behalve de bestuurder, die„e onbekcnde> die in de nacht van zich leukere dagen kon herinneren, Zaterda„ op Zonda. in de Amster- doch hy telde niet mee, want het damse Kalverstraat door een dronken was per slot van rekening een mi- i schoenmaker werd neergestoken, is litaire trein. thjms door de politie geïdentifi- Toen de militairen met bulderend ceerd als een 36-jarige magazijnbe- veel plezier in Roosendaal uitstap- diende uit Haarlem, die ongehuwd is. ten, werden zij daar opgewacht door BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. Blijkens een opgave in de Staats courant zijn in October 1953 in ons land voorgekomen 49 gevallen van mond- en klauwzeer (Gelderland 1, Utrecht 2, Zeeland 2, Limburg 44), 76 gevallen van varkenspest (Fries land 1, Overijssel 7, Gelderland 6, Utrecht 24, Noord-Holland 7, Zuid- Holland 24, Noord-Brabant 6, Lim burg 1); 40 gevallen van pseudo- vogelpest (Overijssel 3, Gelerland 23. Utrecht 2, Noord-Holand 3, Zee- uand 2, Noord-Brabant 3, Limburg 4). Deze cijfers geven het aantal vee beslagen aan. In verband met de reorganisatie der diensten, die zich bezighouden met het werkgelegenheidsprobleem kan op vrij korte termijn de benoe ming verwacht wprden van dr D. R. Mansholt, thans directeur van de D.U.W. tot directeur-generaal van het nieuw op te richten directoraat- generaal voor de werkgelegenheid. Dr. ir. Mansholt is een neef van mi nister S. L. Mansholt. (,,Tel.") Dader blijft Orthodoxie, door G. K. Ches terton. Uitgave het Spec trum (Prismareeks). Utrecht Prijs 1,25. In 1907 werd de beroemde Ches terton door enkele Engelse schrij vers uitgedaagd de juistheid van zijn eigen wereldbeschouwing te bewij zen, omdat hij kort daarvoor een aantal philosophieën op de van hem bekende wijze gekraakt had. De uitdagers hadden beter moeten weten; zij hadden kunnen begrij pen, dat deze uitdaging Chesterton de gelegenheid zou geven hen een tweede, vernietigende nederlaag toe te brengen en de dikke journalist" zoals Chesterton zichzelf noemt heeft deze gelegenheid niet voorbij laten gaan. Hij heeft er echter een spel van gemaakt, dat fascineert door zijn raffinement. Hij begint ieder bewijs met eenv ogenschijnlijk onbewijsbare stelling en juist als zijn tegenstanders menen hem met hun logica te kunnen afttraffen, enkele officieren, die de vreugde enigszins remden door te vertellen, dat er geen bussen buiten wachten. De militairen werden netjes in het gelid opgesteld en daar marcheerden zij in de nacht naar hun kampement. Zonder ook maar in het minst ge remd te worden wandelden de vro- Afbrekende opbouw van 47 Alkmaarse woningen In 1949 werd met steun van de ge meente in Alkmaar een complex hui zen gebouwd, dat het eigendom werd van de Alkmaarse vereniging voor Volkshuisvesting. Thans blijkt op onrustbarende wijze, dat er ondeug delijke specie gebruikt is en nadat de gemeente, die zich stilzwijgend verantwoordelijk voor deze huizen voelt, van alles geprobeerd heeft om het euvel te verhelpen, is gisteren besloten de koe maar ineens en goed bij de horens te vatten. De huizen zullen nu tot aan de fundamenten worden afgebroken en daarna met goede specie weer worden opgebouwd. Drie van de 47 woningen zullen als proefkonijntje fungeren en hier voor heeft B. en W. een crediet van 16.000,gevraagd. Voolde. getuigen gemeld en zoekt de politie nog naar een bejaarde dame, die kort nadat de magazijnbediende werd neergestoken, langs de plaats van het misdrijf gekomen moet zijn en van wie zij enkele inlichtingen zou wil len ontvangen. Zoals gisteren gemeld, werd de man als toevallige voorbijganger neergestoken door de schoenmaker, die dronken was en reeds met meer dere personen ruzie gezocht had. De 24-jarige schoenmaker, die kortgehad. Tallozen uit eigen organisatie- na het misdrijf door de politie kon kringen en van werkgeverszijde zijn TH. DE GROOT NAM AFSCHEID VAN HOUTBEWERKERS Te Amsterdam heeft de heer Th. de groot Zaterdag afscheid genomen als bondsvoorzitter van de R. K. Hout- bewerkersbond „St. Antonius van Padua", van welke landelijke orga nisatie hij 30 jaar de topleiding heeft worden aangehouden, blijft hard nekkig beweren, dat hij zich niets meer van zijn daad herinnert en de politie heeft nog steeds het mes niet kunnen vinden, waarmede de moord gepleegd moet zijn. Inmiddels hebben zich al vrij wat HAASE POLITIERECHTER. IJzer-diefstal. Voor diefstal van j een partij ijzer moeren, boutjes en stukken rails van het tijdens de werkzaamheden voor het nieuwe Leidse station opgebroken Stations plein moesten een Haagse stratenma ker en een opperman uit Zoeterwou- de verschijnen voor de Haagse Poli tierechter. Alleen de laatste gaf acte de présence. In de nacht van 19 op 20 October jl. hadden beide mannen hun slag geslagen. De 55-jarige opzichter A. van M. van de N. en Z. Holl. Vervoersmij. vertelde gekomen te zijn met een kraan wagen om de partij ijzer mee te nemen, doch anderen bleken hem vóór te zijn geweest. De volgende morgen was hy naar de aannemer ge stapt en deze had de arbeiders bij elkaar geroepen. Er was toen ge waarschuwd, dat de daders het ge- stolene of de opbrengst daarvan konden terugbrengen en dat er dan geen werk van zou worden gemaakt. De opperman vertelde daarop, dat hij het geld thuis had. Hij had daarom een voorschot gevraagd en gekre gen. Dit geld had hij aan de Hage naar gegeven. Deze zou zijn deel er bij doen en het totaal dan afdra gen. Hij zette echter de bloemetjes buiten en ging het geld niet afdra- gen. De eis tegen de Hagenaar luidde zes maanden gevangenisstraf en tegen de opperman veertien dagen. Beide verdachten hadden reeds een straf register. De Hagenaar werd conform de eis veroordeeld, maar de Zoeter- woudse opperman kreeg nog een laatste kans. Hij werd veroordeeld tot ƒ40 boete of 10 dagen en drie weken gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Flessentrekkerij. Bij verstek re- quireerde de officier van Justitie bij de Haagse Politierechter een maand gevangenisstraf tegen mevr. A. C. M. E.B. Destijds was zij woonachtig in een woonschuit te Katwijk. Daar had zij een gewoonte van gemaakt om in Leiden goederen te kopen zonder het oogmerk te hebben te betalen. Toen de grond haar te heet onder de voeten werd, was zij met de Noorderzon vertrokken. Aangezien verdachte niet eerder was veroordeeld en bovendien moe der is van zeven kinderen, wilde de rechter haar nog een laatste kans geven. Het werd een maand voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en ƒ50,boete of 10 dagen. Ook Tante Pos kan gevaren ontmoeten Wie is het mooiste meisje uit Jisp Ook postbode blijkt bij tijd en wijle een beroep te zijn, dat niet ge heel van gevaar ontbloot is Zo kreeg de dienaar van Tante Pos in Jisp, een klein plaatsje in de Zaanstreek, dezer dagen^een brief te bezorgen, waar slechts het adres: „Aan het mooiste meisje van Jisp" op vermeld stond. De postman heeft zich met gepas te ernst over deze adressering bera den en ten slotte de brief bij de 18- jarige Guda Klopper bezorgd, wier rode koontjes en zwarte lokken tot ver in de omtrek onrust in jongens harten zaaien. Guda heeft de brief geopend en de afzender blijkt een Australische Ne derlander te zijn, die helemaal niet in Jisp bekend is. Toch heeft het mooiste meisje van Jisp de avon tuurlijke Australiër een brief terug geschreven en de trouwe postbode gaat momenteel gebukt onder het misnoegen van alle meisjes uit Jisp, behalve één en die heeft het te druk maar dat bij het z.g. „Vuile Gat" ligt, dat reeds van jaren her het graf van vele eilandbev/oners was gewor den, omdat het er zo onbarmhartig kon spoken. Op treffende wijze verhaalt de schrijver dan van de levenswijze van de bewoners van het eiland, rijke boe ren en arme keuteraars, van de ar me schoenlappers en de schoolmees ter, die leerde, dat het eiland 4 me ter beneden A.P. lag, waarmee hij bedoelde te zeggen, dat alle stulpen van het eiland tot aan de nok onder water zouden lopen, indien de dijk eenmaal z'n plicht vergat„Hij zal wel weer gortig overdrijven" werd van deze waarheid des school meesters gezegd en eerder dan ver wacht werd, is hij in deze waar heid gelijk gesteld. Dat het er kon spoken? Men leze slechts in duidelijke taal, waar de schrijver zegt „In de nacht horen wij hun zware stemmen (n.l. die van de golven en de wind) zich verenigen. Dan rent de wind als een malloter schaaft hij het ringetje rond en le-1 over de dakpannen van onze gam- vert het spijkerharde bewijs voor mele huisjes en hij loeit in de schoor- het onbewijsbare. j steen om ons bang te maken. De lui- in „Orthodoxievan de stem van het water klinkt daar de scheidende de hand komen druk ken. Onder degenen, die de van vak- bondswege gepensionneerdte hebben toegesproken, bevond zich ook d( tweede voorzitter van de R. K. Wo ningbouwvereniging „Het Oosten" waarvan de heer Th. de Groot het presidentschap vervult en blijft ver vullen. Deze naaste medewerker van de heer De Groot bij „Het Oosten" was eigenlijk de enige, die op deze afscheidsreceptie blij gestemd was, omdat de woningbouwpresident nu wat meer armslag zal krijgen voor zijn activiteiten op het gebied van de huisvesting. De volkshuisvesting is zijn stokpaard als voorzitter van de KVP-fractie in de Amsterdamse ge meenteraad en zijn grote drijfveer in de R. K Woningbouwvereniging „Het Oosten". Bondsadviseur, pastoor P. Gerrit sen, was uit Oldenzaal overgekomen om van de man, waarmee hij in bondsaangelegenheden vele jaren heeft samengewerkt, afscheid te ne men. De pastoor schilderde de heer De Groot „wiens afscheid hem zelf wel het meeste pijn zal doen", als een strijder, niet om daarvoor te worden geprezen, maar ter ere Gods en uit liefde voor de naasten. Groot zijn de offers geweest, die hij daar voor heeft gebracht, maar hij had slechts één ideaal: het welzijn van zijn evenmens te bevorderen. (Volkskr.) Aan de rand van het voormalige Chesterton de grond af begonnen; hij gaat al ongelovige buitenstaander de logic langs om ten slotte te belanden bij de waarheid van het Christendom. Dit geestrijke hoek is in de goed kope „Prisma-reeks" als herdruk verschenen en deze „herontdekking" kan slechts van harte toegejuicht worden. Een bijzonder aantrekke lijkheid van Chestertons werk is, dat het geschréven werd als actualiteit; daarom bevat het vele aanvallen op personen en stellingen, die de ge schiedenis al geoordeeld heeft. „Orthodoxie" is geen „treinlec tuur" en het vereist enige kennis van de behandelde materie, maar de gevormde lezer, die met toewijding deze speurtocht naar de waarheid volgt, zal naast het genot van goe- de lectuur weer eens opnieuw de j hen.^ die streden en strijden konden eeuwige en enige waarheid duide- pleegt men het meeste oog te hebben voor hun goede, c.q. geniale eigen schappen, terwijl men slechts ter loops vermeldt, dat zij ook nog enige onbeduidende gebreken hadden. In tegenstelling tot deze gewoonte gaat Anton van Duinkerken juist de' ge breken van enige bekende persoon lijkheden naar voren halen en verre van ze te laken gaat hij ze nog prij zen ook. Bij Homerus beschrijft hij diens blindheid, bij Erasmus diens jicht, van Esopus laat hy de bult goed uitkomen, van Ronsard de doof heid en van Andersen diens lelijk heid. Deze gebreken Jiebben nl. een essentiële rol gespeeld in het leven van deze schryvers en dichters. Zo zou bijv. Erasmus er nooit toe ge komen zijn om ,.De lof der zotheid" te schrijven, als de jicht hem niet gedwongen had zijn kamer te hou den. De lelijke Andersen, die zich schaamde voor zijn gezicht, zou met een beter uiterlijk toneelspeler zijn geworden en wij zouden de sprook jes over glanzende elfen en beeld schone prinsessen hebben moeten missen. Zo gaat Anton v. Duinkerken op de hem eigen verrassende wijze na van welk nut het gebrek is geweest voor de ontwikkeling van het talent van schryvers en dichters. Wie de auteur kent, weet, dat hij bij lezing van dit boekje talloze puntige ge zegden en markante waarheden ge formuleerd zal vinden, welke het le zen tot een genot op zich maken. Het geschrift is opgedragen aan de Nederlandse schrijver Kees Mee- kel, te wiens huize in Frankrijk An ton van Duinkerken het werkje schreef in de zomer van 1935. Merk waardig is, dat juist bij de verschij ning van deze tweede druk de dood van Kees Meekel in de bladen stond. 's Mensen schaakspel door Nevil Shute. Z.-Holl. Uitge vers Mij, Den Haag. Deze roman van Nevil Shute, in het Nederlands vertaald door Co chter en samen brullen zij in koor. Maar wij liggen in het stro onder de klepperende dakpannen en wij we ten ons veilig achter de zware dijk" Totdat het onmogelijk geachte en rampzalige gebeurt en heel de be volking plots voor de harde werke lijkheid geplaatst wordt. De harde werkelijkheid. Hoe juist, hoe tref- fend weet de auteur daarvan te ver- Kars, is geen verhandeling over het halen en we zien dezelfde personen fh^pel^^ maarkeen stukje leven weer terug in het water, op de da- ken, in de bomen, wachtend op hulp van menslievende hulpvaardigen en we worden opnieuw bevangen van deernis met alle mensen, die slacht- na de oorlog, dat lijkt op het schui ven der figuren over het schaakbord van de wereld. Ofschoon het spel aan regels is gebonden, kunnen de stuk ken soms toch wonderlijke bewe- lijk voor ogen komen, zij het dan ditmaal wel door een buitengewoon originele bril. ,Bij ons thuis", door Marian Broese. Uitgave Ad. Don ker, Rotterdam. In de laatste jaren beleeft de lite ratuur, zoals zij beoefend wordt door S. Cammigelt, Henriëtte van Eyck, Annie Schmidt e.a., een ware cultus. Tientallen schrijvers en schrijfsters, aangetrokken door het onthaal, dat deze auteurs op de boekenmarkt boeken, pogen met wisselend succes dit spoor te volgen en Marian Broe se kan tot deze getrouwen gerekend worden, zij het dan, dat zij een boek om het dierbare leven te redden. En daarnaast hebben we lof voor de auteur, wanneer hij de slachtof fers oobeurt: ,.We moeten buigen on der Fen die sterker is dan wij. God slaat soms hard, en Hij slaat ons als dat goed voor ons is, maar dan in eens laat hij de zon weer voor ons opgaan Een boek, dat zijn weg zal vinden, omdat het een document is van al het geen zich in d 1953 afspeelde. aemius mei ai:e mensen, uie siauni- i offer werden van het wetergeweldgmgen JP. vegass™dal komen. Zo is Het ook met de han- met hen, die hun leven lieten, met delsreiziger Turner; hij kwam uit de oorlog met een paar granaatsplinters in zijn hersens en na een paar jaar krijgt hij daar last van. De dokter geeft'hem nog een jaar te leven en dat jaar wil hij zich ten nutte ma ken door na te gaan hoe zyn drie makkers uit het hospitaal terecht zijn gekomen. De één blijkt in Bir ma te zitten en daar een goede posi tie te bekleden; de andere twee zijn dichterbij gebleven. Zo vernemen we in het kader van dagen van Februari één verhaal de levensgeschiedenis van vier mensen, die het lot voor en kele weken tezamen bracht in een „De mensen hebben hun ge-| ziekenhuis, waarmede draden wer- breken" door Anton van' den gesponnen, welke hun invloed Duinkerken. Uitgeverij Het blijken te behouden tot zelfs na ja- Spectrum. Utrecht. I ren. I Het is een prettig verhaal, eenvou- In de bekende Prisma-serie van dig van opzet, met als achtergrond speciaal voor jonge mensen geschre- Spectrum is nu de tweede druk het besef, dat niemand van ons zyn zich met hem bezig te houden, vliegveld op de Koningskamp bij daan ze brieven moet schaven! I Havelte (Drenthe), dat tijdens de Een troost is natuur.u da d j oorjQg door de Duitsers is aangelegd, man nog zyn e gen s j3 Maandagmiddag een grote onder- om er z'n hart eens by uit te stor- aar(Jse opsfagplaaB yan ^unitie ont_ I dekt. Een gemeentewerkman vond i de kelder toen hij bezig was met het I afgraven van een der camouflage- I heuvels, waarbij hij een plank bloot- I legde die deel uitmaakte van een met asphalt overtrokken plankier, waar mee de betonnen kelder was afgedekt. In de kelder bleek een grote hoeveel- Heek Hzm, voorzitter van de Kamer l heid veelsoortige munitie te zijn ge- Verouderd productie-apparaat ven heeft. De schrijfster pretendeert een jong meisje te zijn, dat als lid van een kinderrijk gezin de gebeurtenis sen van alle dag optekent en per ongeluk in de gelegenheid is geko men deze krabbetljes uit te geven. Het is een soort dagboek geworden, opgebouwd uit stukjes, waar het zwaartepunt meer op de originali teit van uitdrukking, dan op de „clou" moet vallen Hier en daar stelt deze poging wel eens een beetje teleur, maar er zijn ook zeer treffen de stukjes te vinden en zelfs zo "hier en daar werkelijk geestige vond sten, zodat het geheel toch wel een smakelijk product geworden is. Dat het gezin, waar het boek zich af speelt, protestant is, lijkt ons voor het katholieke meisje geen zwaar, want de levenswijsheid, protestante moeder aan verschenen van de beschouwingen J eigen leven kan leiden apart van de van Anton van Duinkerken over rest van de mensheid en dat soms het thema" De mensen hebben hun de dood alleen in staat is om ons de- gebreken". Bij beroemde mensen ze levensles te leren. SASSENHEIM Oud SS-er na inbraak gepakt Samenwerking van een rijkspolitie- die man uit Sassenheim en een surveil- haar j lerende agent van de Wassenaarse kroost meegeeft, zou even goed door Politie heeft in de nacht van Zater- een katholieke moeder gezegd kun- dag op Zondag geleid tot de arresta- nen zijn. „Bakvisjes" zullen onge- j tie van een oud-SS-er J. K., die twyfeld met het dagboek van Marian I vroeger in Den Haag woonde. K. had Broese enkele gezellige uurtjes kun- Zondagavond in Sassenheim een po nen beleven. I ging tot inbraak gedaan en was er met een fiets vandoor gegaan. De God schudde de wateren. rijkspolitieman, die trachtte hem op Door Arie van der Lugt. te sporen, trof op de rijksstraatweg Uitg. Hofiöoekerij, Heemstede egn Wassenaarse collega, aan wie hij het signalement van de gerochte me- De waarde van een boek kan men dedeelde. De Wassenaarse politie- van Koophandel en fabrieken voor j borgen. Het terrein is onder bewaking afmeten naar de rijke fantasie van agent had enkele minuten geleden Ca11«nrl ort Tmonla hot in -yiiri "NTioliui. CeSlGlQ. __tr1J la Salland en Twente het in zijn Nieuw-1 gesteld, jaarsrede, dat de mogelijkheid is ge-i schapen althans een weinig tegemoet te komen aan de wensen en verlan- gens van de lang vergeten Russische consument. De aanmerkelijke verhogingen van dé kostprijzen door de nu ingetreden loonsverhoging zal het, zei de heer Van Heek, voorts moeilijker maken de concurrentie met het buitenland vol te houden. De in verhouding tot sommige an dere landen lagere lonen hier te lande hebben gecamoufleerd, dat In ver schillende delen van onze industrie het productie-apparaat ki belangrijke mate verouderd is. Nu echter de lo nen gestegen zijn, zal de ontstane achterstand in de vervanging van ver ouderde productie-middelen door doelmatiger uitrusting des te sterker aan de dag treden. In tegenstelling tot 1952 was in het afgelopen jaar de textielindustrie meer dan bezet. Maar de heer Van Heek noemde het in hoge mate on waarschijnlijk dat in de toekomst ge regeld op zulk een bezetting gere kend kan worden. Ook vanwege de grote mate van onzekerheid op de buiten-Europese markten. De te hoge belastingen beperken de mogelijkheden tot investering. Daarin ligt volgens de heer Van Heek de kern van het euvel. Nodig is, dat de belastingen op het bedrijfs leven verlaagd worden, voordat de investeringen nog verder dalen dan reeds nu het geval is. WILD-WEST De Noordhoek te Kloetingen ergens in Nederland, werd sinds twaalf dagen onveilig gemaakt door een koe, die zich niet in een< hok liet dringen. De eigenaar vreesde dat de melk in die tyd« zuur zou worden en loofde een j beloning van 20 gulden uit voor< degene, die het beest ter mel-< $king kon voorgeleiden. Talrijke .inwoners van Kloetingen grepen •lasso's en motoren en ontketen- den een. voor Nederland en de} Noordhoek in 't bijzonder, on-< •gekende Wildwest-jacht. Op het< gevaar af een koevoet in de imaag te krijgen wisten enige •Kloetingers de koe tenslotte op< [de knieën te dwingen Om alles wat te laten bezinken werd de< •melkproducent in een schaaps- 'kooi opgesloten. Eerst na deze< kuur zal het dier haar normale dagelijkse bezigheden kunnen hervatten. een schrijver ófwel naar de kennis een fietser, die aan dit signalement van zaken, waarmee een auteur een beantwoordde, zien voorbijgaan in de onderwerp behandeldt. Als we het richting Den Haag. Samen trokken goed zien is het laatste boven het de politiemannen op onderzoek uit en eerste te verkiezen en daarom ach-0p de Benoordenhoutseweg hielden ten we het watersnoodboek „God i zij de fietser aan, die inderdaad de schudde de wateren" van grote'gezochte bleek te zijn. Hij werd naar waarde. Sassenheim op transport gesteld. De auteur Arie van der Lugt im- I mers is een schrijver, die geen on-1 Toneelavond „Elckerlijck. Elc- bekende is op en bij het water. Ge- kerlyck gaf gisteravond haar tweede jn kant00r van de dienst boren in Vlaardingen, kon hij als uitvoering in dit seizoen. Ditmaal gemeentebedrijven in de Schoolstraat de eenvoudige herder, denkt nog steeds aan de ontmoeting van het vorig jaar en doet niet mee. Hij blijft eenzaam achter in z'n stal en sterft daar. De andere twee ontmoeten op hun tocht de duivel die een van hen voor zich weet te winnen. Als in het derde jaar de twee vrien den elkaar weer zien is Pietje Vogel geheel in de blauwen van de duivel gestrikt waar hij niet meer uit kan komen hoe graag hij ook wil. Hij vlucht en roept de hulp van O. L. Vrouw der Zeven Smarten in die hem van de duivel verlost. Ook hij sterft in de vreze Gods. De derde, Schrobberbeeck, de be delaar heeft daarna een zeer scho ne Kerstmis met alle Lieve Vrouw- kens die Vlaanderen rijk is. Een zwaar stuk soms, doch ook geestig. Geen der spelers uitgezonderd moet gezegd worden dat dit stuk op een voortreffelijke manier werd ge speeld. Ook de muzikale omlijsting met kerstliederen en het gezang van de klokken van onze eigen kerk pas ten zeer goed in het geheel. WASSENAAR ZILVEREN GEMEENTEAMBTE NAAR GEHULDIGD. is gisteren de heer C. W. Bachofner gehuldigd bij zijn 25-jarig jubileum in dienst van de gemeente Wassenaar. De jubilaris en zijn echtgenote wer- jongen met hartstocht luisteren naar had men de keus laten vallen op een de geloofwaardige en ongeloof waar- stuk van de bekende Vlaamse schrij- dige verhalen van zijn varende stad- ver Felix Timmerman n.l. „En waar genoten. In Februari van het vorig de ster bleef stille staan" Een Kerst- CJ1 tJJXi vvct. jaar maakte hij van naby de wa- spel, gespeeld in het gemoedelijke i den ontVangen in de tekenkamer, tersnood op een van de Zuid-Holland- Vlaamse boerenland. waar eerst het woord werd gevoerd se eilanden mee, hetzelfde eiland Bij de opening zei de geestelijk ad-1 door de directeur van de gemeente waar ook zyn vroegere roman „De viseur reeds, dat hetgeen opgevoerdbedrijven, Ir. P. J. v. d. Zanden. Spr. Gekke Dokter" had gespeeld. werd van geheel ander genre was, j herinnerde eraan, dat de heer Baclhof- Arie van der Lugt is dan ook geen dan dat men gewoon was van Elcker- ner op 1 Januari 1929 als meester- onbekende in het gebied, dat in 1953 lyck. Het was inderdaad anders en ijker in tijdelijke dienst kwam bij DODELIJK MIJNONGEVAL. In de nacht van Zondag op Maan dag is in de Limburgse mijnindustrie het eerste dodelijke ongeval van dit jaar gebeurd. Bij werkzaamheden in de ladderafdeling van schacht I op de staatsmijn Emma te Treebeek door de watersnood zo deerijk werd sommige delen grepen zeer hoog. getroffen. Dat leest men uit de vrij Niettemin is het gehele stuk voor lange inleiding tot het eigenlijk ge- j treffelijk opgevoerd. Vooral de geven van dit boek. De auteur tekenthoofdrollen waren goed, terwyl de ons tal van personen van het eiland, I welhaast perfecte Vlaamse taal het dat niet met name wordt genoemd, I geheel zeer ten goede kwam. Het stuk speelde zich af in een I Vlaamse boerendorpje waar eenvou- stortte een 44-jarige schachthouwer dige luiden Kerstmis plachten te vie- üit Nuth in deze schacht. Hij werd 1 ren in de herberg. Bij een van deze bij zijn val op slag gedood. De man was gehuwd er. vader van vier kin deren. In 1953 lieten in tota?1 24 perso neelsleden van de Lim .ui se mijnen het leven tijdens hun werk; van hen waren er 13 werkzaam bij de staats mijnen en 11 bij de particuliere mij nen. In 1952 bedroeg het aantal do delijke mijnongevallen 19, (staats mijnen 14 en particuliere mijnen 5). samenkomsten besluiten Pietje Vo gel, Suskewiet en Schrobberbeeck wat geld te gaan verdienen door zich voor de drie koningen uit te ge ven. Op hun tocht ontmoeten zij ech ter het Goddelijk Kind met Maria en Jozef. Aan hen geven zij alles wat zy op hun tocht hadden bijeen ge gaard. Een jaar later willen zij dit spel het toenmalig electriciteitsbedrijf Wassenaar. Kort voor de bevrijding werd de heer Bachofner bevorderd tot chef-meterijker en sedert enkele dagen is hij werkzasm als tekenaar eerste klasse. De heer van der Zan den sprak waarderende woorden over de ijver en de toewijding, waarmee de jubilaris zich van zijn taak steeds gekweten heeft en bood hem namens B. en W. de gebruikelijke enveloppe met inhoud tan. Namens het personeel van de be drijven en van de Centrale boekhou ding sprak de heer J. A. Smith, die de woorden van waardering verge zeld liet gaan van een tweetal ge schenken namens het gehele perso neel: een pianolampje en een vier kleurenpotlood De jubilaris dankte weer gaan spelen, doch Suskewiet, de sprekers en de personeelsleden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2