Pa en Ma In de echt verbonden Ski-leraren verzorgden een cabaret-programma Harde wind en hoog water brachten grote spanning in het rampgebied Groot medeleven met het overlijden van dr. Plesman Kraan sloeg los van sleper tijdens storm voor de kust Dc nieuwe Huren van Bedrijfspanden MAANDAG 4 JANUARI 1954 BE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 VACANTIE IN GRINDELWALD Prins Bernhard terug in Nederland Fritz Schuneggen, skileraar van de Koningin, kan nog meer dan skiën. Dat bewees hij, toen hij als „Ober- Jodler" met zijn jodelclub voor de koninklijke familie en de gasten van hotel Adler optrad. Fritz had hier voor een speciaal programma samen gesteld, waarbij lantaarnplaatjes werden vertoond van Grindelwald en omgeving en waar bij elk plaatje een liedje hoorde. Ook Hans Bobren, de leraar van de prinsessen, hoorde bij het jodel- gezelschap, doch Fritz overtrof hem als tenor verre De igemoedeiijke burgemeester Emile Steuri maakte van deze gele genheid gebruik om zijn opwachting te komen maken. Hij hield daarbij een korte toespraak, eerst van pa pier. maar toen verder joviaal en gezellig voor de vuist weg, waarbij hij nog memoreerde, dat hij destijds de vader van de Koningin nog op een bergtocht had begeleid. „Ik had toen nooit kunnen denken, dat ik nu de Nederlandse Koningin nog eens als burgemeester zou mogen begroeten", zo zeide hij. Hij wenste de konink lijke familie nog een goede tijd ir Grindelwald toe en zo voegde hij er lachend aan toe, „zonder ongeval len". Ongelukkige val Deze wens is ten aanzien van mej. Broers, de verzorgster van de prin sessen, niet in vervulling gegaan. Want zij heeft haar been gebroken door een val op de ski's. Maar de Zwitsers kennen dit soort beenbreuk maar al te goed en ma ken er niet veel omslag mee. En zo zat mej. Broers vandaag alweer (wel iswaar met haar been in het gips) op de thee in de hoek van de zaal. waar het koninklijk gezelschap zich heeft geïnstalleerd. De burgemeester bracht voor de Koningin nog een bouquet anjers n-.ee, die kunstig geschikt waren tot de figuur van de Zwitserse vlag. De Koningin dankte hem hiervoor al lerhartelijkst. Prins Bernhard is gistermorgen om acht uur uit Grindelwald ver trokken met zijn chauffeur en even voor achten 's avonds belde hij nit Soestdijk hotel Adler eens op, om te melden dat hij goed was aangeko men. Binnen de twaalf uur dus van Grindelwald naar Soestdijk, een knappe prestatie van een paar knap pe automobilisten Dorp in de schaduw Het weer is de laatste paar dagen in Grindelwald prachtig. Boven dé bergen straalt een heldere zon in een onbewolkte hemel, maar zij kan met haar stralen net niet over de toppen komen, zodat het dorpje de gehele dag in de schaduw ligt. De negende Februari wordt dit beter, dan staat de zon hoger en komt zij over de Egerwand kijken, maar in deze tijd moet de tourist die van de zon houdt het nog zoeken op de be sneeuwde berghellingen, die echter van Grindelwald uit makkelijk zijn te bereiken. Voor de Koningin en de oudste twee prinsessen brengt de zonnestand echter geen problemen mee, want zij gaan iedere dag ver de hoogte in en genieten van het heer lijke weer. Vandaag is de Koningin met Bea trix, Irene en Renè Roëll met de tand radbahn de Jungfrau-Joch opgegaan, om vandaar op da skies af te dalen. Het plan was oorspronkelijk om van Jungfrau-Joch, met vellen onder de skies, de gletscher over te gaan naar Moench-Joch (3018 meter), maar de nevel en de felle kou (25 graden on der nul op de toppen) verhinderden dit. Ook in het dorp zelf is het over dag koud. De temperatuur komt vrij wel niet boven de tien graden onder nul uit. Ideaal skiweer Zondagmiddag begon het weer te sneeuwen en de ski-enthousiasten wreven zich daarover de handen. Want de pistes zijn zo langzamer hand hard en glad geworden en het nieuwe laagje sneeuw zal ze weer in een perfecte conditie brengen Gedurende het weekeinde waren de Nederlandse gezant in Bern, baron Bentinck en mevrouw in Grindel wald. Zij hadden hun zoontje mee genomen en de kleine Marijke had vanmiddag in het hotel nog een paar kinderen om zich heen verzameld, die onder leiding van mej. van Hal- stein het grootste pleizier hadden met hun spelletjes. „Zij is allerliefst", zo zeide de heer Früh, de eigenaar van Adler, toen hij het groepje bekeek „Wij zullen die kleine Marijke hier straks wel De Westerdam kreeg aanvaring in de mist De „Westerdam" van de Holland Amerikalijn heeft de reis naar New York moeten onderbreken en is naar Rotterdam teruggekeerd. Het schip was Zaterdag om 14 uur de reis van Rotterdam uit begonnen, maar ge raakte al spoedig in een potdichte mist. Om 23 uur eergisteravond doemde plotseling een Panamees schip voor de „Westerdam" op, waar mee een aanvaring ontstond. Men bevond zich toen ter hoogte van de „Sandetti-boei" bij de „Goodwin" even voor het Nauw van Calais. Het anker van het Panamese schip sloeg een gat van ongeveer vier me ter in de stuurboordsteven van de „Westerdam", even boven de water lijn. Hoewel er geen gevaar voor pas sagiers en bemanning was, achtte de kapitein het beter om terug te keren Maandag zal het schip naar de werf WiltonFeijenoord te Schiedam gaan, waar het voorlopig gedicht zal worden. Daarna zal de „Westerdam" onmiddellijk de reis hervatten, waar schijnlijk nog de zelfde dag. SLECHT BEGIN; Hofstede en 22 koeien door vuur verzwolgen Te Steenbergen onder de gemeen te Roden, is de boerderij van de heer IJfko Zaterdagmiddag in de vlam men opgegaan. 22 Koeien kwamen in de vlammen om, al het landbouw gereedschap waaronder een zware trekker, alsmede ongeveer 60 voer hooi gingen verloren. De schade wordt getaxeerd op plus minus 80 a j 90.000 gulden KORT EN DUUR PLEZIERRTTJE Vier jongens van circa 18 jaar heb ben Zaterdagnacht een bij het ho tel Krasnapolsky te Amsterdam ge parkeerd staande auto gebruikt voor een pleizierritje, dat echter van kor te duur is geweest. De jongelui waren blijkbaar de rijkunst niet bijzonder meester want op de Prins Hendrikkade bij de Haarlemmersluis zijn zij tegen een andere auto gbotst. Voordat de poli- tie ter plaatse was, waren de jon- missen". De koninklijke familie enlgens verdwenen. De auto, die zij ge- gevolg hoopt in de loop van 11 Ja- bruikt hadden, liep vrij ernstige nuari weer in Nederland te arrive- schade op. De andere auto kreeg ren. I lichte schade. Telepaath kwam ouders te hulp Vermiste terecht De ouders van een 16-jarige jongen uit Voorburg, die sinds 18 December spoorloos verdwenen was, hebben ten einde raad de hulp ingeroepen van de telepaath Burlisto. IDe jongeman was het ouderlijk huis ontvlucht met medeneming van een beduidend bedrag aan geld. Alle po gingen om hem met de normale on dermaanse middelen op te sporen, faalden. Ten lange leste riepen de radeloze ouders de hulp in van Bur listo, die door zijn prestaties op para normaal gebied, reeds enige malen in de dagbladkolommen wist door te dringen. Hij verklaarde, dat de jongen zich in België moest bevinden en het plan had opgevat zich bij het Vreemdelingenlegioen te melden. Hij noemde daarbij Charleroi als de plaats waar hij zich geruime tijd zou hebben opgehouden. Afgaande op deze inlichtingen werd contact opgenomen met de Belgische politie. Deze vond tenslotte de jongen in Brussel en toonde zo veel vertrouwen in hem, dat zij hem zonder geleide naar Voorburg terug stuurde. Weer thuis diste de telepaath hem nog een omstandig en ontnuchterend relaas op van zijn eigen avonturen, wat de jongen een moeilijk verhaal aan zijn ouders bespaarde. LUSTRUMVIERING E.H.B.O. Tijdens de landelijke instructie bijeenkomst, Zaterdag jJ. te Utrecht gehouden, heeft de heer A. M. Ber gers meegedeeld, dat het lustrum van de Katholieke nationale bond voor E.H.B.O feestelijk zal worden herdacht op 22 Mei as. tijdens de jaarvergadering te Arnhem. Intussen heeft het hoofdbestuur een propagandafilm laten maken, die in het eerste deel de officiële inge bruikneming van het bondsbureau aan de Heemraadsingel 303 te Rot terdam laat zien en in het tweede deel een instructieve bijdrage levert voor daadwerkelijke eerste hulpver lening door de leden. Geen paniek en geen grote schade Gisteren was het dijkleger in Zee land paraat. De heftige wind stuwde het water namelijk vrij hoog op en wel zo hoog als het na de Februari- ramp nog niet is voorgekomen. Vlissingen meldde een stand van 1.20 meter boven N.A.P. en in Zie- rikzee loeide de sirene van de hoog watermelder, ten teken dat het wa ter hier een stand van twee meter plus NA..P. had bereikt. Er werden echter geen dijkbeschadigingen ge meld. In Kruiningen surveilleerde men op de dijken, doch het speciale waarschuwingssysteem niet vlaggen en des avonds met lichten behoefde niet gebruikt te worden aangezien het water de stand van drie en een halve meter plus N.A.P. nog niet had bereikt. De bevolking was rus tig; ook die van Waarde. Wel is in Kruiningen een reeds bouwvallige schuur ingestort door de wind. In Zierikzee kwam het water tot aan de zogenaamde „blauwe leitjes" van de Oude en Nieuwe Haven. De bewoners van deze buurten be gonnen dan ook reeds de vloedplan ken te zetten en zetten ook zakken met klei gereed Er liepen echter nog geen kelders vol. Gistermiddag is het dak van het oude huis te Zierikzee, het zoge naamde „Huis der Tempelieren" in de Meeuwstraat, waarvan de pannen reeds afwaaiden, door de brandweer uit veiligheidsoogpunt verstevigd met staalraden. Ook in Zierikzee was er geen angst onder de bevolking. Op de „Flauwersin Laag" bij de zogenaamde „Herenkeet" niet ver van het gat van Schelphoek, is een zolderschuit met een heistelling er op losgeslagen en op de damrand ter plaatse vastgelopen. Men kon de schuit echter weer losslepen. Ook de grote keileemtransporteur, die voor Schelphoek ligt, sloeg van zijn an kers los en kwam terecht op de nieuwe dijk van het Schelphoekgat. Het dijklichaam werd echter niet be schadigd. In het dorpje Seroosker- ken, het zogenaamde ..eiland" is een barak omgewaaid. In Ouwerkerk was alles rustig. In de afgelopen nacht heeft een veranderde wind richting het water omlaag gebracht en hiermede week het gevaar van de Nederlandse kusten. De wereld herdenkt "eerA' Ples luchtvaartpionier De betuigingen van medeleven, die bij de directie van de KX.M., bij de familie van dr. Plesman en bij afde lingen van het luchtvaartbedrijf bin nenkomen ln steeds toenemend aan- De oorzaak is vermoedelijk kort- j afkomstig uit vele landen SlDemand werd omstreeks één uur i van velerlei personen en instellingen, ontdekt. Toen de brandweer van Ro- den ter plaatse arriveerde, was er I Daar zyn by van de vertegenwoor- practisch niets meer te redden. Dediger van Nederland bij de Verenig- Ar, kAnrJorii Viin rip Nflt.ips. rip hppr T"V .T voTi Rallu- eigenaar van de boerderij had in verband met de oudejaarsavond-vie ring al het landbouwmateriaal in een schuur ondergebracht. In deze streek houdt de jeugd er namelijk de ge woonte op na, tijdens de oudejaars avond landbouwwerktuigen te ver slepen naar andere boerderijen. Hondentrouw De landbouwers zijn de volgende dag dan enige tijd druk bezig om hun bezittingen terug te vinden. Om dit te voorkomen, had de eigenaar van de kapitale boerderij alle land bouwwerktuigen in. een schuur on dergebracht. Alles ging verloren. Ook een hond en haar jongen kwamen in de vlammen om. De hond. die zich nog wel in veiligheid had kunnen stellen, bleef bij haar jongen. Van de kapitale boerderij staan alleen de muren van het woon huis nog. UIT HET STENEN TIJDPERK De heer G. Ruigrok uit Susteren heeft Zaterdag, toen hij een sleug groef op de landerijen van zijn bloe misterij, op ongeveer 80 cm diepte in de bodem in het leem gevonden een gebakken schaal van plus minus 20 cm doorsnee, een kruikje zonder handvat uit dezelfde stof vervaar digd, een rood potje en twee meta len voorwerpen, benevens overblijf selen van beenderen. Reeds eerder had hij bij het graven op deze diep te een paalwoning ontdekt. Tevens had hij toen een bijl gevonden uit het steenen tijdperk, ft^aandag zal door deskundigen een nader onder zoek worden ingesteld Spannend avontuur Stopsein verwaarloosd Dode op overweg Zondagmiddag tegen één uur heeft op een met knipperlichten beveilig de overweg bij Berkum gemeente Zwollerkerspel) de sneltrein, die om 12.30 uur uit Meppel was vertrok ken in de richting Zwolle, een auto aangereden waarvan de bestuurder door het rode licht was gereden. De auto werd' zwaar beschadigd. De be stuurder, die zwaar gewond naar het Sophiazieken'huis in Zwolle werd overgebracht, is later op de dag overleden. Het bleek te zijn Otto Heinrich Fischer uit Alen in Wür- temberg. Hij is op 10 April 1906 geboren in Kassei. De trein had 57 minuten vertraging. Op dezelfde overweg is op 25 No vember j.L een electrische trein op een truck gelopen. KATHOLIEKE BEROEPSCEN TRALE VOOR INTELLECTUELEN Het Werkcomité Samenwerking Adelbert beroepsorganisaties heeft, naar het K.N.P. verneemt, een plan entworpen voor een federatie van kath. organisaties van werkers in de intellectuele beroepen. Op bij zondere wijze zal daarbij worden ge waakt voor de zelfstandigheid aer betrokken organisaties. De samen werking in Katholiek verband krijgt het karakter van een beroepscentra le, die voornemens is met andere vakcentrales samen te werken. Zij heeft voorlopig de naam Federatie Katholieke Organisaties Intellectu ele Beroepen in oprichting. Gisteren is voor de Nederlandse kust tijdens het hoge water en de vrij straffe wind, een kraan, die door de sleepboot „Ebro" gesleept werd, losgeraakt en stuurloos op de hoge zee komen te liggen. Dit ongeval vond plaats vlak on der de Nederlandse kust en duizen den hebben op het strand van Zand- voort, Noordwijk en Katwijk de strijd gade geslagen, die onmiddellijk uitgevaren assistentie heeft onder nomen om de twee jonge runners, die zich op de kraan bevonden, van de losgeslagen sleep te halen en om de kraan weer aan de sleper te kop pelen De twee jonge renners, die na een gevaarvolle redding van de kraan werden afgehaald, hebben enkele spannende uren beleefd. De beide jongens, de 18-jarige Herman Sprang, uit Maassluis en de 16-jarige Jan Gardie uit Kwintsheul waren Zaterdagavond aan boord van de kraanlichter uit Rotterdam ver trokken met bestemming Amsterdam en de sleepboot „Ebro" van Smits' internationale sleepdienst verloor omstreeks twaalf uur Zondag haar sleep, doordat de tros brak. Een an dere sleepboot .van Smit, de „Noord zee", die juist met een lpaan in IJmuiden was gearriveerd, is daarna uitgevaren om de „Ebro" te assiste ren, maar het lukte niet opnieuw verbinding met de kraan te krijgen, die snel afdreef. De beide mannen zijn daarna door de „Neeltje Jacoba" van boord gehaald, een redding, die volgens schipper Jaap van der Meu- ïen nogal moeite heeft gekost, om- at er een ongelooflijk hoge zée [ond, bij windkracht zéven tot acht. jé jongens zijn in IJmuiden voor lopig met een hete kop koffie ge troost. Zij zullen proberen om, als de kraan op het strand loopt, hun be zittingen van boord te halen. Omstreeks half tien Zondagavond bevond de losgeslagen kraan zich on geveer zes mijl uit de kust ter hoog te van Katwijk. Het weer was toen aanmerkelijk rustiger geworden en het stormsein was te Scheveningen reeds binnengehaald. De sleepboot, waarschijnlijk de ,Ebro" die nog steeds in de nabijheid vertoeft, is bezig pogingen te ondernemen de kraan vast te maken. Liikt dit niet, dan zal de lichter, die in de richting van Scheveningen Afdrijft, naar alle waarschijnlijkheid op het strand lo pen. de Naties, de heer D. J. von Ballu- seck, de gouverneur van de Neder landse Antillen, de heer mr A. A. M. Stxuycken, de Nederlandse gezant bij de Heilige Stoel, jhr. mr. M. W. van Weede; de Nederlandse gezan ten in Noorwegen en Egypte, resp. jhr. m. M. P. M. van Karnebeek en mr. W. Cnoop Koopmans, de gouver neur van Suriname mr J. J. Klaasesz, mede namens de landsregering. Mgr. Paolo Giobbe, de pauselijke inter nuntius in Den Haag,; de ambassa deur van Frankrijk in Nederland, de heer J. P. Garnier; van de gezant van Venezuela in Nederland de heer M. Dagnino; van mr. Susanto Tirtop- radjo, waarnemend hoge commissaris van de republiek Indonesia in 's-Gra- venhage; gemeentebesturen van ver scheidene gemeenten in ons land en verder van vele burgerlijke en mili taire instellingen. Overal in de wereld werden te zijner nagedachtenis herdenkings diensten en reden gehouden. De herdenkingssamenkomst. In de herdenkingssamenkomst in de Willemskerk aan de Nassaulaan te 'sGravenhage die Dinsdag 5 Ja nuari om elf uur begint, zullen o.a. spreken de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, de oud directeur-generaal van de PTT, dr. ir. M. H. Damme, die eveneens na mens de KNWL spreekt. Van 12.30 uur tot 13.00 Dinsdag 5 Januari zal over beide zenders een reportage worden uitgezonden van de toespraken, die in de Willemskerk worden gehouden. De teraardebestelling, na de her denkingssamenkomst, zal op wens van de familie in stilte geschieden. GEEN GOED VOORNEMEN! Aan de reeks diefstallen in school gebouwen te Maastricht is in de nacht van Zaterdag op Zondag een nieuwe toegevoegd. Ingebroken is namelijk 'in het buurthuis van de parochie St. Servaes. De dader (of daders) is vermoedelijk door over een muur te klimmen het perceel binnengekomen, Waarin 't buurthuis gevestigd is. Alle lokaliteiten wer- doorzocht Het bureau van de hoofd leiders werd geheel overhoop ge haald. Uit verschillende kistjes is een bedrag van totaal 30 40 ver dwenen. Waarschijnlijk uit ballorigheid dat de buit zo klein was is in de grote zaal veel speelmateriaal vernield. Bij deze inbraak is ook een bos sleutels uit het buurthuis verdwenen. De re cherche stelt een uitgebreid onder zoek in. kwart voor elf van het sterfhuis aan de Tapijtweg te Den Haag vertrekken. Langs de Klattweg, Badhuisweg, Witte Brug, Sparrenweg, Bankastr., Nassauplein en Nassaustraat wordt dan naar de Willemskerk gereden, waar de stoet om elf uur zal aan komen. Gezagvoerders van de KLM zullen als slippendragers fungeren. De stoet zal bestaan uit de lijkauto, gevolgd door een auto met bloemen en drie a vier volgauto's. De politie heeft ver schillende verkeersmaatregelen ge troffen. Wat lezers schrijven Noorden, 3 Januari 1954. N.S.V.-BAZAR TE NOORDEN Gaarne zou ik als repliek tegen die huisvader over de baizar in Noorden in uw geëerd blad willen schrijven. Geachte huisvader u schrijft in de krant over de verloting van drank op onze bazar. Ik geef toe er is in derdaad een paar maal 'n half liter tje verloot. Dat deze in verkeerde banden zou zijn gekomen is waarlijk niet onze schuld. Maar goed: ik wil rouwmoedig op mijn borst kloppen voor de missstap door ons, volgens u, begaan. Deze missstap wordt ons nu zwaar aangerekend, maar weet u wel dat wij dagen in de weer zijn om de jongens uit het café te houden door ze op de sportvelden prettig, nuttig en op een gezonde manier bezig te houden, en dóórdat de huis vaders geen of tekort belangstelling tonen in ons eerlijk streven om onze sportvereniging aan de gang te hou den, zijn wij genoodzaakt geweest om een bazar te houden met alle ge volgen van dien. Het lijkt mij daar om gewettigd om u te vragen: wees niet langer verbolgen op ons maar wordt lid of donateur van onze R.K. Sportvereniging of nog beter schuif af en toe f 100.Dan behoeven wij geen bazar meer te houden. Het spaart ons veel werk en u behoeft zich niet meer kwaad te maken G. VROONHOF, voorzitter R.K.S.V. „N.S.V." De redactie verzoekt de inzender van het eerste ingezonden stuk zijn naam en volledig adres nogmaals te willen mededelen. Er ligt een brief voor hem klaar). VWBOND VOOR Wachtverbod voor alle voertuigen. Ver boden stil te staan anders dan voor bet onmiddellijk ln- of uitladen van perso nen of goederen Geredde runners De beide runners, die zich aan boord van de losgeslagen lichter bevonden, werden door de reddingboot ln vei ligheid gebracht: we zien de beide mannen hier bij hun aankomst te IJmuiden: van links naar rechts de runners Gardi en Sprang. Welke huurprijs is redelijk Over bovenstaand onderwerp ga ven wij een korte uiteenzetting in ons blad van 12 December JX In aansluiting hierop kunnen wij thans mededelen, dat het „Huurad viescommissiebesluit" gewijzigd is. Volgens de Huurwet kan de ver huurder of huurder van een bedrijfs pand aan de Huuradviescommissie vragen, welke huurprijs verschul digd is. Bij dit verzoek, dus niet apart, zal hij volgens het gewij zigde „Huuradviescommissiebesluit" tevens kannen vragen, welke huurprijs redelijk is. De Huuradviescommissie zal dus eerst moeten bepalen, welke huur prijs tussen partijen van kracht ij. Indien partijen geen andere overeen gekomen zijn, dan geldt de prijs van 31 December 1953. Naar onze me ning is dat de prijs, welke op die da tum volgens de wettelijke normen verschuldigd was. Dit kan dus een ander bedrag zijn dan de betaalde prijs. Is daarentegen een nieuwe huur prijs overeengekomen, dan is die prijs van kracht voor zover zij de prijs van 31 December 1953 met niet meer dan 17, 20, 23, 26 of 29%, naar gelang van de gemeenteklas, over schrijdt. Over het algemeen komt er een nieuwe overeenkomst tot stand, zodra de huurder op verzoek van de verhuurder een hogere huur heeft betaald. Wij vrezen, dat menig huurder, die geen enkel risico met betrekking tot een eventuele ontruiming kon of wilde nemen, thans reeds een hogere huur heeft betaald. Dit zou hij wel licht niet gedaan hebben, indien hij bekend was geweest met de moge lijkheid aan de Huuradviescommis sie te vragen, welke huurprijs rede lijk is. Het is daarom zeer te betreuren, dat de betreffende wijziging van het „Huuradviescommissiebesluit" eerst op 31 December 1953 bü de lands drukkerij is verschenen. Van de vo ren heeft de regering bij haar Me morie van Antwoord aan de Twee de Kamer de volgende vage toezeg ging gedaan: „De ondergetekenden stellen zich voor zo nodig een aan vulling van het „Huuradviescommis siebesluit" op dit punt te bevorderen. Teneinde onze lezers tijdig te kun nen inlichten hebben wij ons om streeks half December j.l. gewend tot de Afdeling Voorlichting van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Doch daar kon men niet vooruit lopen op een besluit, dat eerst genomen zou kunnen worden, nadat de wet tot wijziging van de Huurwet tot stand was gekomen. Zelfs in het bij de postkantoren verkrijgbare geschrift „Huurwet en Huurprijzen" wordt met geen enkel woord gerept over de betreffende wijziging van 't „Huuradviescommis siebesluit". Wel wordt in dit geschrift vooruitgelopen op de materiële in houd van het „Besluit bijzondere huurprijzen 1954", dat, evenals de wijzigingswet zelf, eerst op 31 De cember 1953 bij de landsdrukkerij verscheen. Ieder wordt geacht de wet te ken nen. Best, maar dan dienen de bur gers ook de nodige tijd te krijgen om van de wet kennis te nemen. Mr. C. A. Baron Bentinck. 31 Kinderen getuige Alhoewel het feit uiterst belang rijk is voor de betrokken partijen, is de gang van het stralende bruidje en zenuwachtige bruidegom doorgaans een plechtigheid, die slechts de pen van ontroerde ooms en leuke ceremo niemeesters in beweging zet en zelfs als de bruid en de bruidegom reeds een respectabel aantal kruisjes ge passeerd zijn, zwijgt de openbare me ning nog uit eerbied voor de ontlo ken liefde. Wanneer echter het jonge paartje een kinderschat van 3d kinderen mee naar het altaar voert, kan zelfs de meest nuchtere journalist zich niet meer inhouden! Dit evenement geschiedde dezer dagen te Wognum. De 63-jarige Cornelia Smit schreed bevend aan de arm van de 58-jarige Petrus Mettes naar het altaar, waar zij in de onverbreekbare band ver bonden werden en in de kerk waren hun 31 kinderen met gepaste trots en ontroering getuige van deze binding. Cornelia Smit huwde als jong meisje met een weduwnaar, die haar op de bruiloft 6 kinderen uit zijn vorige huwelijk schonk. Het huwelijk tussen de weduwnaar en Cornelia werd gezegend met 16 kinderen, waarvan er twee stierven, zodat bij de dood van de weduwnaar Cornelia met twintig kinderen achter bleef. Hierna ontmoette zij Petrus Mettes, die weduwnaar was cn uit zijn eerste huwelijk 11 kinderen meebracht. De som van deze nakomelingen schappen, 31 kinderen, woonden al len de huwelijksplechtigheid van hun vader en moeder bij. DRIELING GEBOREN TE SCHOONHOVEN Op Nieuwjaaravond is het gezin van de heer N. de Vos te Groot- Ammers vergroot door de geboorte van een drieling, twee meisjes en een jongen. De kinderen wegen resp. 3 pond 5 ons, 3 pond 4 ons en 3 pond 2 ons. Het gezin telde reeds vijf kin deren. De 39-jarige moeder en de jonggeborenen maken het uitstekend. De vader is een fruitkweker.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8