Hjalmar Andersen Noors kampioen op de schaats De noodtoestand bij het onderwijs vraagt om oplossing Dronken schoenmaker stak in Amsterdam voorbijganger neer Bossche bakkers rebelleren tegen verlaging broodprijs Het wonder MAANDAG 4 JANUARI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Zaterdag en Zondag werden in het Bisletstadion te Oslo onder vrij ongun stige omstandigheden de Noorse Kam pioenschappen in het hardrijden gehou den, waarbij Hjalmar Andersen, zij het niet op overtuigende wijze, de titel wist te behalen. Op de 500 meter, welke An dersen overigens zeer goed reed, werd hij vierde met een tijd van 45.1 sec. De korte afstand werd door de sprinter Finn Hodd gewonnen in 44.1 sec. Roald Aas kwam in zijn serie ten val, waarbij hij zijn knie nogal verwondde. De val partij had tot gevolg, dat Aas van deel neming aan de 5000 meter moest afzien. Torsten Seiersten, de jeugdige crack, die in de landenwedstrijd te Moskou van zich had doen spreken, bleek in het sprintnummer zo slecht uit de voeten te kunnen, dat hij met een tijd van 47.1 sec. als22e werd geklasseerd. Op de eerste dag stond het kwik enkele graden onder nul. Snel was het ijs evenwel niet. Op de 5000 meter kwam Hjalmar Andersen ten val, het geen hem de eerste plaats op deze af stand kostte. Sverre Haugli werd win naar en Hjallis werd derde in 8 min. 32.2 sec. Ondanks deze valpartij had Andersen na de eerste dag de leiding veroverd in het klassement. Op de tweede dag zweefde de tempe ratuur om het vriespunt. Er stond een koude, in sommige perioden zeer ste vige wind, welke de tijden ongunstig beïnvloedde, hetgeen duidelijk te con stateren viel op de 10.000 meter, waarin geen van de rijders beneden de 18 min.- grens kwam. Op de 1500 meter stelde Hjalmar An dersen sterk teleur. Hij bracht het niet verder dan de 11e plaats en dan te be denken, dat de specialist in dit nummer, Roald Aas op het appèl ontbrak. Toch behaalde Andersen de kampioenstitel, dank zij zijn overtuigende zege op de 10.000 meter, welke hij in 18 min. 1.9 sec. won. Torsten Seiersten rehabiliteer de zich op de lange afstanden volkomen. Hij werd tweede op de 5000 meter en noteerde op de 10 km. de naar verhou ding goede tijd van 18 min. 17.9 sec. De jongeren als Torsten Seiersten, Jan Te Boerlange in Midden-Zweden zou den selectiewedstrijden worden gehou den met het oog op de samenstelling van de Zweedse ploeg voor de wereld kampioenschappen te Sapporo in Japan. Deze wedstrijden moesten worden afge last, omdat te Boerlange de regen met pijpestelen uit de lucht viel. De Zweedse schaatsenrijdersbond heeft echter besloten Carl Erik Asplund, Sigge Ericsson en Gunnar Stroem uit te zen den naar de wereldkampioenschappen, welke 16 en 17 Januari a.s. te Sapporo (Japan) worden gehouden. SLECHTE WEERSOMSTANDIGHEDEN TE HAMAR. Het heeft in de bedoeling gelegen op de baan te Hamar des Zondags een selectiewedstrijd over 1500 meter te rij den tussen de leden van de kernploeg van de KNSB. Er stond evenwel een zware storm op de baan, waardoor het onmogelijk was de ritten op regelmatige wijze te doen verlopen. Klaas Schenk en dr. Carlier besloten dan ook om deze wedstrijd af te gelasten. Waarschijnlijk zal men Dinsdag of Woensdag opnieuw proberen éen proef wedstrijd te organi seren. Eerst daarna wordt het team sa mengesteld, dat op 8 en 9 Januari te Oslo tegen Noorwegen uitkomt. BORIS SHELKOV TWEEDE OP DE WERELDRANGLIJST. Met de wedstrijd RuslandNoorwe gen konden de uitslagenlijsten van 1953 worden afgesloten en de nieuwe wereld ranglijsten vermeldend de beste pres taties van alle tijden op de afzonderlijke afstanden en in het algemeen klasse ment samengesteld. Hjalmar Ander sen heeft zich op de eerste plaats kun nen handhaven, maar Goncharenko ver loor op 27 December jl. te Moskou zijn tweede plaats aan Boris Shilkov, die zijn persoonlijk record op de 10.000 m. met niet minder dan 6.6 sec. verbeterde en het op 17 min. 21.1 sec. bracht. Door deze verrichting steeg hij op de wereld ranglijst in het algemeen klassement van de zesde naar de tweede plaats en passeerde daarbij ook Kees Broekman, die thans op de vijfde plaats is komen te staan. In de laatste twee seizoenen heeft men een vrij volledig overzicht gekregen van de prestaties der Russische rijders, zodat de wereldranglijst wel als volledig kan worden beschouwd. Van de eerste 25 plaatsen in het klassement blijken 10 door Russische rijders te worden bezet, 8 door Noren, drie door Nederlanders en 1 door een Hongaar (Pajor), een Zweed (Seyffarth), een Oostenrijker (Wazulek) en een Fin (Wasenius). De gedetailleerde gegevens van de zes hoogst geklasseerden zijn als volgt: Kristiansen, Knut Johannesen en Hroar Elvenes hebben zeer verdienstelijk werk gedaan, maar van grote internationale klasse bleken zij niet te zijn. Eindklassement: 1. en Noors kam pioen Hjalmar Andersen 199.815 pnt.; 2. Sverre Haugli 200.737 pnt.; 3. Finn Hodt 200.930 pnt.; 4. Jan Kristiansen; 5. Tor sten Seiersten; 6. Wiggo K. Hansen; 7. Knut Tangen; 8. Ivar Martinsen; 9. Odd Pedersen; 10. Hroar Elvenes; 11. Knut Johannesen; 12. Armand Karstensen. Op beide dagen woonden ongeveer 15.000 toeschouwers de wedstrijden bij. Onder hen bevonden zich de kroonprins van Noorwegen en prins Herald. De kampioenskrans werd Andersen om de schouders gelegd door zijn vroegere trainer en clubleider Karl Brechan, in diens functie van scheidsrechter van de wedstrijd. BILJARTEN. LEIDSE BILJARTBOND. Het programma van de Leidse Bil jartbond luidt: le klas, Maandag 4 Jan.: DOS 2 't Centrum 1; UVS 2—'t Spoortje 1; TOG 1Rijnegom 2; Spijkerbak 2 DOS 1; Carambole 2UVS 1; Rijnegom 1Carambole 1. 2e klas, Maandag 4 Jan.: TOP 1TOG 2; Drei Pott. 1't Spoortje 2; De Sport 1Morschpoort 1; 't Zuid 1DVH 1; Morschpoort 2DOS 3. 3e klas, Woensdag 6 Jan.: Carambole 3 't Vierkantje 1; De Heul 1Morsch poort 3; 't Centrum 2Rijnegom 3; De Valk 1—De Sport 2. 4e klas, Dinsdag 5 Jan.: Spijkerbak 3 UVS 4; UVS 3—DVH 2; TOG 3— 't Spoortje 3; Morschpoort 4De Valk 2. 4e klas, Woensdag 6 Jan.: Drei Pott. 2 't Centrum 3. 5e klas, Vrijdag 8 Jan.: Morschpoort 5 —DOS 4; De Heul 2—'t Vierkantje 2; UVS 5Drei Pott. 3; Spijkerbak 4 't Zuid 3. 5e klas, Donderdag 7 Jan.: 't Zuid 2 Vriendschap 2. 6e klas, Donderdag 7 Jan.: Morsch poort 6MBO 2; 't Spoortje 4TOP 2; Carambole 4Vriendschap 3; De Sport 3 —De Valk 3. 6e klas, Vrijdag 8 Jan.: MBO 1 Morschpoort 7. SCHAKEN. HET HOOGOVENTOUBNOOL De uitslagen van de eerste ronde van het Hoogovenschaaktournooi, dat te Be verwijk wordt gespeeld, luiden: Van ScheltingaRellstab (Duitsland) 10; VlagsmaKramer YBeniPrins afg.; KlagerKottnauer 0—1; Pirc Bouwmeester afg. De uitslagen van de tweede ronde luidden: RellstabBouwmeester Hï KottnauerPirc yry,\ PrinsKlSger 10; KramerBeni 01; Van Schel tingaVlagsma A\A. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen de Oostenrijker Beni en Prins (Ned.) werd door Beni gewonnen. De stand na twee ronden luidt: 1. Beni 2 pnt; 2. en 3. Kottnauer en Van Scheltinga V/-> pnt.; 4. en 5. Prins en Vlagsma 1 pnt.; 6. en 7. Bouwmeester en Pirc V, pnt. plus een afgebr. partij; 8. en 9. Kramer en Rellstab A pnt.; 10. Klager 0 pnt Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat de wedstrijd om het wereldkam pioenschap schaken tussen Botwinnik en Smyslov op 16 Maart te Moskou zal be ginnen. Er worden 24 partijen gespeeld. ROTTERDAM IH— PIIILIDOR (LEIDEN) V/2—5]/2. Voor de competitie van de KNSB werd te Rotterdam de tweede klasse schaak wedstrijd gespeeld tussen Rotterdam III en Philidor (Leiden). De club uit Leiden won met 5 AVA- HOCKEY. BATAVIEREN SPEELDEN TE ANTWERPEN GELIJK. Te Antwerpen werd een hockeywed strijd gespeeld tussen een elftal van de Batavieren en het Antwerps elftal. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel (11), nadat de rust met 0—0 was in gegaan. Het Nederlandse doelpunt werd enkele minuten na de hervatting door Ancion gemaakt. Een minuut later was de stand gelijk toen de Antwerpenaar De Bruyn uit een lange hoekslag kon inschieten. rr werd winst geboekt, maar men blijft Kath. Under wijzers vereniging eist m««ht tegenover a» spoedig ingrijpen van regering „Wij, Katholieke onderwijzers zijn ontsteld door de noodtoestand bij het onderwijs, welke veroorzaakt is door een tekort aan personeel en door veel te grote klassen", zeide de heer J. Derksen, voorzitter van de Katholieke Onderwijzersvereniging tijdens de Zaterdag te Utrecht gehouden verga dering van het verbondsbestuur. „Ook wij menen, dat de Regering alle geschikte en passende maatregelen moet nemen, om zo veel mogelijk de moeilijkheden van nu en van de komende jaren het hoofd te bieden." heer Derksen verklaarde dit voor de ongeveer 60 vertegenwoordigers der Katholieke Onderwijzersorganisaties, toen hij de toestand van het ogenblik de revue liet passeren. Hij gaf uiting aan de ernstige bezorgd heid, welke in de kringen van het Katholiek Onderwijs bestaat. Hij noem de met name het toekennen van de fictieve diensttijd, een algehele her ziening van de regeling der salaris-anciënniteit, de vrijstelling of uitstel van militaire dienst of het toekennen van vervroegd groot verlof aan dienstplichtige militairen, wellioht een herhaling van de maatregel in 1948 toegepast, waarbij aan bezitters van het H.B.S. of Gymnasiumdiploma door middel van een één-Jarige cursus toegang tot de school wordt geboden. Cok zal het K.O.V. zich niet verzetten tegen dispensaties voor de gehuwde onderwijzeres, al ziet zij dit toch als een noodmaatregel.. „Onze leerlingenschaal is zo mise- i Een verlofsbesluit is zelfs nog niet rabel slecht zo vervolgde hij, dat in het Georganiseerd Overleg aan- Slachtoffer overleden In de nacht van Zaterdag op Zon dag hebben voorbijgangers op de hoek van de Kalverstraat en de Hei- ligeweg te Amsterdam een man aan getroffen, die door een aantal steken met een scherp voorwerp ernstig ge wond was. De man, wiens identiteit nog onbekend is, is naar het Wilhel- ïuinagasthuis te Amsterdam overge bracht, waar hij na aankomst is overleden. De politie heeft een 24-jarige schoenmaker uit Amsterdam aange houden, die er van verdacht wordt de dodelijke wonden te hebben toege bracht. Het drama moet zich volgens de politie als volgt hebben toegedra gen. Om circa half drie stonden de verdachte die onder invloed van sterke drank verkeerde en een vriend op de Kalverstraat. De schoenmaker had blijkbaar een vechtlustige bui, want hij daagde twee voorbijgangers uit, die zich ech ter niets van de man aantrokken en doorliepen. Daarna kwamen weer twee mannen langs en er ontstond eer. vechtpatij tussen de schoenmaker en een der mannen. De tweede voor bijganger verdween en heeft zich niet meer laten zien. De vriend van de schoenmaker zag plotseling, dat deze een blinkend vrorwerp in de hand had. Toen hij bovendien zag, dat de voorbijganger bloedend in elkaar zakte, rende hij weg. Hij is later door de politie aan gehouden en als getuige gehoord. In arrest. De schoenmaker heeft daarna zijn weg vervolgd door de Kalverstraat en heeft twee echtparen lastig geval len. Op de Dam heeft de schoenma ker, wiens jas onder bloed zat, een meisje een klap in het gezicht gege ven. Bij deze gelegenheid is hij door agenten van de radio-autodienst op- 1. Andersen (Noorwegen) 2. Shilkov (Rusland) 3. Goncharenko (Rusland) 4. Ballangrud (Noorwegen) 5. Broekman (Nederland) 6. Farstad (Noorwegen) en verder: 17. Van der Voort 23. Huiskes punten 187.527 188.745 188.748 188.807 188.842 1500 2.16.4 2.13.8 2.15.1 2.14.0 2.15.2 2.13.9 5000 8.07.3 8.12.9 8.20.9 8.17.2 8.06.6 8.15.4 10.000 16.32.6 17.21.1 16.50.5 17.14.4 16.56.3 17.39.7 gepakt en naar het bureau War moesstraat overgebracht. Intussen hadden de twee mannen, die eerst door de schoenmaker uit gedaagd waren, maar er de voor- keur aan hadden gegeven door te lo pen, de schoenmaker bij de Dam ge zien. Zij hadden het bloed op zijn jas bespeurd en toen zij op hun te rugweg langs de plek kwamen, waar het slachtoffer lag, hebben zij ge concludeerd, dat de man, die hen eerst lastig had gevallen, ook meer van dit drama moest afweten. Zij zijn naar het bureau Singel gestapt, waar men toen weinig moeite had de schoenmaker op te sporen. Slechte herinnering. De recherche heeft de schoenma ker Zondag enige malen verhoord. Hij zegt zich niets meer te herinne ren. Zijn vriend verklaart alleen, dat hij een blinkend voorwerp in de handen van de schoenmaker heeft gezien. Hij zegt niet gezien te hebben, dat er steken werden toegebracht. De politie heeft intussen nog steeds geen scherp voorwerp, waarmee de steken kunnen zijn toegebracht, kun nen opsporen. De vriend van de schoenmaker, die als getuige is gehoord, is Zondag avond op vrije voeten gesteld. De politie zal vandaag door een scheikundige het bloed, dat op de jas van de schoenmaker is aange troffen, laten onderzoeken en laten vergelijken met het bloed van het slachtoffer. Deze is vermoedelijk woonachtig in Haarlem of omstreken, meent de politie, omdat in zijn zak een retour- kaantje HaarlemAmsterdam van de Nederlandse Spoorwegen is ge vonden. JONGETJE VFRMTRT SINDS 30 DECEMBER De chef der kinderpolitie te Am sterdam verzoekt opsporing van Jo- han Kremer, roepnaam Hans. Hij is geboren te Amsterdam op 187'48 en is spoorloos sinds 30 December om 17 uur. Een ongeluk wordt ge vreesd. de vernieuwingsactiviteiten niet kun nen worden aangepakt en waar zij door enthousiaste collega's toch wor den aangepakt moeten zij vastlo pen in de onmogelijk grote klassen. Nieuwe salarisvoorstellen. Het spijt mij, dat het de schijn heeft, of de Regering en ook minis- hangig gemaakt. Ook meende hij namens het K.O.V. te spreken als hij zeide, dat men niet bijster enthou siast is over het achterwege blijven van een wet op het Kleuteronder wijs en uitwerking van de Nota staan, waar het betreft de ontknik- king en de gemeente-classificatie. Hij zeide: „Als minister Cals en de ge hele regering nu na de gehouden Kamerdebatten nog niet beseffen, dat het onderwijzerscorps het als een onrecht beschouwt, dat de vol ledige ontknikking met ingang van 1 Januari is ingegaan, dan vrees ik, dat het nimmer tot hen zal door dringen. En al mogen wij de mitigatie van de gemeenteclassificatie beschou wen als een eerste stap naar de vol ledige afschaffing daarvan, ook hier blijft grote ontevredenheid heersen, ja er?er nog, de handhaving van de resterende classificatie-aftrek be schouwen wij niet alleen als een on rechtvaardige achterstelling van de ambtenaren en de onderwijzers, werkzaam in de gemeenten 2e en 3e klas, maar ook als een onrecht voor de scholen in die gemeenten, die ex tra zwaar getroffen worden door het momentele gebrek aan onderwijzers." De besprekingen over verbetering van het contact met het R.K. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding zijn tot op heden succes vol verlopen. Minder tevreden was de heer Derksen over de gang van zaken bij het Paedagogisch Centrum dere aandacht vroeg hij voor de nieuwe regeling van het L.O., waar bij de verhouding openbaar bijzon- ter Cals hiervan niet genoeg door- I der onderwijs aan de orde zal ko- drongen is. Als hij tijdens het Ka- men. Rutten betreffende V.G.L.O. Bijzon- waar St. Bonaventura zelf het Ini- merdebat meent te moeten opmer ken, dat het grondsalaris niet onre- I delijk is, dan meen ik te moeten zeg-1 gen, dat de minister zich vergist.1 Het grondsalaris moet omhoog, de marges speciaal voor hoofd en voor het ulo moeten aanzienlijk worden i verbeterd". Daarop deelde de voorzitter van het K.O.V. mede, dat de Algemene Nederlandse Onderwijzersfederatie gereed gekomen is met de salaris- voorstellen, die zij deze week nog zal indienen bij de minister en bij het Georganiseerd Overleg. De hoop bestaat, dat de behandeling vlot zal verlopen en dat er tussen de Rege ring en organisaties spoedig alge hele overeenstemming zal zijn be reikt. Daarna behandelde de heer Derk sen in het kort de noodtoestand der Ten aanzien van de salarispositie tiatief hééft genomen. Spreker is echter nog vol vertrouwen voor de toekomst. Met enige cijfers over de activi teiten van het K.O.V., besloot de heer Derksen deze belangwekkende rede. Gezellen willen hun vijf procent Naar aanleiding van het Zaterdag gepubliceerde regeringsbesluit tot verlaging van de prijs van het volks brood, heeft het bestuur van de bak kerspatroonsbond „Sint Honoratus" te 's-Hertogenbosch, Zaterdagavond besloten aan de 66 bakkerijen ter gepensionneerden en zeide: „Aan de j plaatse te adviseren de broodprijs- verbetering van de positie <jer oud- j verlaging niet te doen ingaan en de gepensionneerden is door de rege- j loonsverhoging op te schorten, totdat ring nog niets gedaan. De 5 pet. ver- ©en redelijke compensatie zal zijn hoging, die per 1 Januari van bereikt. kracht wordt, is een in dit geval on voldoende compensatie van de huur verhoging.. Een heel klein lichtpuntje is er, nu minister Beel na krachtig aan dringen van de Kamerleden een in terim-rapport van de Pensioencom missie heeft gevraagd. In zijn terugblik op 1953 heeft de heer Derksen een klacht geuit, dat de regering weinig of niets had ge daan aan de nieuwe verlofregeling. AFSCHEID HOOFDCOMMISSARIS NED. PADVINDERS Voor het front van enkele duizen den padvinders heeft mr. J. M. Ra- vesloot, burgemeester van Almelo, Zaterdagmiddag op het Plein 1813 in Den Haag afscheid genomen als hoofdcommissaris van de vereniging „De Nederlandse padvinders". De hoogste padvindersonderscheiding, de zilveren Vlaamse gaai, werd hem door de waarnemend hoofdcommis saris, dr. J S. Zaneveld, opgespeld. In zijn afscheidstoespraak bond mr. Ravesloot de welpen, verkenners en voortrekkers op het hart trouw te blijven aan hun leuzen. „Doet je best, weest paraat, dient", zo riep hij de padvinders toe. Een langdurig défilé besloot de plechtigheid buiten, waarna in het hoofdkwartier van de Nederlandse padvinders aan de Zeestraat een bij eenkomst plaats vond, waar aan 35 leidsters en leiders die zich bijzon der verdienstelijk hebben gemaakt, enderscheidingen gouden en zil veren Jacobsstaven werden uit gereikt. De Bossche bakkers zijn van oor deel, dat de voorgestelde verlaging van de bloemprijs misleidend is. De regering spreekt van een prijsverla ging van 1,doch de nieuwe prijs, aldus het bestuur van Sint Honora tus, ligt hoger dan de oude prijs. Dit laatste houdt verband met een re cente verhoging van de 'bloemprijs, voordat het regeringsbesluit een feit werd. De regeringsmaatregel zal een verslechting van de financiële positie van de bakkers betekenen. Beperkt begrip Zondag hebben de Bossche bakkers gezellen kennis genomen van de cir culaire, waarin ook nog werd gead viseerd de 5 pet. loonsverhoging voor de gezellen voor onbepaalde tijd op te schorten. Hoewel het gisteren voor de gezel len nog niet mogelijk was, contact op te nemen, achten zij de opschor ting van de loonsverhoging onaan vaardbaar. Deze verhoging is bin dend vastgelegd en zal a.s. Zaterdag dan ook door de patroons moeten worden uitbetaald. De gezellen hebben echter begrip voor de moeilijkheden, waarin de pa troons vooral na de prijswijziging van de a-bloem komen te verke ren, doch zy menen, dat dit een kwestie is tussen de patroons en de meelfabrikanten enerzijds en de pa troons en het departement ander zijds en dat dit niet ten laste moet komen van de gezellen. Zij zijn bereid hun patroons ter zijde te staan in moeilijkheden, zo- WONDEN GENEZEN SNELLEI*MET (Advertentie) als die zich te 's-Hertogenboch voor doen, doch, zy eisen dan ook een loyale houding van de patroons te genover de werknemers in het bak kersbedrijf. SLACHTOFFER VAN AUTO ONGELUK OVERLEDEN Een van <ie acht slachtoffers van de autobotsing te Valkenbrug in de vroege .ochtend van Nieuwjaarsdag, de 27-jarige J. O. van W. uit Spek- holzerheide, is Zaterdagmiddag in het ziekenhuis te Heerlen aan de be komen verwondingen overleden. NIEUWJAARS-RECEPTIE OP HET PROVINCIEHUIS De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft Zater dagmiddag ten provinciehuize op Korte Voorhout een nieuwjaarere ceptie gehouden voor de burgemees ters in zijn gewest. De receptie werd tevens door een aantal hoofdambtenaren van het de partement van Binnenlandse Zaken en van de Provinciale Griffie en de Provinciale Waterstaat bijgewoond. IN 1953 WERDEN MEER HUIZEN GEVEILD In het afgelopen jaar werden in Amsterdam 462 percelen in veiling gebracht, tegen 429 in 1952. Hiervan werden, aldus een door Blikman en Sartorius samengesteld overzicht, 360 (v. j. 337) percelen verkocht, 44 (61) percelen opgehouden en 38 (31) per celen aangeslagen, doch niet geveild. De verkochte percelen brachten 5.763.275 (4.789.516) op, terwijl met de opgehouden percelen een bedrag van 1.463.680 (1.202.512) was ge moeid. In totaal derhalve 7.226.955 (5.992.028). TREINVERBINDING MAASTRICHT—KEULEN Met ingang van de zomerdienst zal twee maal per dag een trein van Maasticht via Aken naar Keulen rij den. Van Keulen uit zal Maasticht ook tweemaal per dag per spoor be reikbaar zijn. Deze dienst zal onderhouden wor den met licht motormateriaal van de „Deutsche Bundesbahnen". Het be* treft hier zogenaamde „eenmans- treintjes" in Duitsland bekend onder de naam Triebwagen. DER LIEFDE door Otwell Binns 19) Hij holde misschien een half uur door, steeds berg-op, de richting vol gend, waarin, naar hij dacht, de weg naar de vrijheid lag. Donkere wolken verborgen het gelaat van de maan en in de duisternis van het struikgewas verloor hij tenslotte het gevoel voor richting en bleef stil liggen om te luisteren en te trachten zijn positie vast te stellen. Geen geluid drong tot hem door, maar terwijl hij daar lag te hijgen, kwam er plotseling vanuit de duisternis een lange vinger van licht, die zich langs de flank van de heuvel waar hij ineengedoken zat, be gon te bewegen en hij kroop dichter in de struiken, waar hij plat op de grond ging liggen. Als dat zoeklicht hem zou vinden, vaarwel dan vrij heid. Het bereikte de plaats waar hij lag. Elke twijg van de struik voor hem, was een silhouet voor zijn ogen en de schittering verblindde hem zodanig, dat hij gedwongen werd zijn ogen te sluiten. Toen hij ze weer opende was de brede lichtvinger, die naar hem tastte, voorbijgegaan en was honderd meter rechts van hem. Nu het licht voorbij was scheen de wereld duisterder dan ooit, maar hij volgde met zijn ogen de brede licht bundel tot zyn punt van uitgang bij de gevangenis en ontdekte zo, waar hij ongeveer was. Toen ging hij op nieuw verder, steeds door het struik gewas, waar de vinger van licht hem niet zou kunnen bereiken. Hangende kruipplanten versperden hem de weg. Doornige struiken gre pen naar hem, scheurden zijn kleren en verwondden zijn ledematen. De sterke geur van tropische bloemen werkte als narcose, versufte zijn hoofd en deed hem biina bezwijmen. Opnieuw verdwaalde hij en een vochtige dageraad verraste hem in een moerassige vallei, die hij gepro beerd had in de duisternis door te trekken. Uit een wildernis van riet en hoge waterplanten keek hy be hoedzaam om zich heen. De vallei scheen zich over een aanzienlijke af stand uit te strekken en het murme len van water dichtbij wees op de aanwezigheid van een rivier, die hij niet kon zien. Een mijl verder zag hij het dak van een huis en hij vermoed de, dat er in de vallei een plantage lag, die hy beter zou kunnen vermij den, aangezien, zoals hij dacht, ie dereen nu tegen hem zou zijn. Vóór hem, aan de andere kant van de vallei, lag een heuvel, op zijn la gere hellingen bebost, maar naakt en rotsachtig op de top. Hij bekeek hem nauwkeurig toen stierf de hoop in hem. De heuvel had de vorm van een varkensrug en aan het verste einde stond de gestalte van een man, scherp tegen de lucht afgetekend. De gestalte stond volkomen roerloos en als de omtrek niet onmiskenbaar was ge weest, zou men hem voor één van de vele rotsblokken hebben kunnen houden, die uit de hogere hellingen te voorschijn kwamen. Hij volgde de lijn van de heuvelrug zeer zorgvuldig. Aan het andere uiterste stond een tweede gestalte, bewegingloos als de eerste, die ongetwijfeld het dal be waakte. Terwijl hij hen gadesloeg, brak de zon door een spleet in de wolken en een schuinvallende straal raakte de tweede gestalte en glinster de op iets, dat de man in zijn hand hield. Een geweer, vermoedde hy, en hij kreunde by de gedachte, dat de ze mannen schildwachten waren, die naar hem spiedden en dat zijn weg naar de vrijheid reeds versierd wpi. Hy kroop dichter in de wildernis van het riet. Stemmen klonken veri in de vallei en hij vermoedde, dat' zijn opsporing vorderde. Hij had nog maar geringe hoop op ontsnapping, maar roerloos, gefolterd door hon ger en gekweld door vliegen en mus kieten, die het moeras by myriaden voortbracht, bleef hfj liggen in het riet Het werd middag, de hitte werd ondraaglijk en tenslotte dommelde hy in. Hij ontwaakte met de klank van lachende stemmen in zyn oren en toen hy zijn ogen uitwreef, vernam hy een geluid, dat hem doodsangst aanjoeg. Er liep iemand door het moeras, dicht bij zyn schuilplaats. Hij hoorde een plas en vervolgens een hartgrondige krachtterm. Hij lag doodstil, maar de voetstappen kwa men naderbij, ruisend in het riet nabij zijn schuilplaats. Toen week het riet eensklaps uiteen en een man, in de uniform van een gevangenis- bewaker, keek op hem neer. De man droeg een geweer en op dat moment waande Juan Cabados zich verloren. Toen kwam er een glans van her kenning op het gelaat van de bewa ker. U, monsieur? fluisterde hij ver rast. Blijf doodstil liggen. Hij knipoogde glimlachend, liet toen het hoge riet uit zijn handen glippen, keerde zich terzijde en liep verder. Toen de stappen zich verwij derden kon de vluchteling zijn oren nauwelijks geloven. Hij had de be waker herkend als iemand, die hem verschillende malen vriendelijkheid had betoond en voor wie hy, uit dank baarheid een klein portret had ge schilderd, om naar zijn meisje in Pary's te zenden, maar het was niet aan te nemen, dat de man zijn ont snapping oogluikend zou toelaten. Toch was dit, zoals bleek, het geval. De voetstappen stierven weg, de stemmen werden onhoorbaar en la ter op de middag werden de schild wachten op de heuvel teruggetrokken. Hij wachtte tot een uur vóór zons ondergang en verliet toen zijn schuil plaats. De vallei was doodstil en hy vermoedde, dat de vervolging ver der was gegaan over de heuvel, waar de schildwachten geposteerd waren geweest. Hij meende, dat het geen nut had die kant uit te gaan, aange zien het meer dan waarschijnlijk was dat hij bij het overtrekken vpji de herüVel, regelrecht in de armen zou lopen van de mannen die hem zoch ten. Hy besloot de richting van de val lei te volgen en voort te gaan naar de kant van de plantage, die nij had op gemerkt, want hij had ondraaglijke honger en niettegenstaande het risico dat het naderen van menselijke woonplaatsen meebracht, was het noodzakelijk, voedsel te krijgen. Eerst was het gaan tamelijk moei lijk, toen sloeg hij- een nauw voetpad in, volgde dat en kwam, totaal on verwachts terecht bij een inboorlin- genhut. Er stond een Kanaka-vrouw aan de deur en vóór hij zioh kon te rugtrekken, had ze hem reeds ge zien. Hij aarzelde eenogenblik en stapte toen naar voren. Ik heb honger, zei hy in het Frans. De vrouw keek haastig om zich heen, ging toen zonder een woord te zeggen de hut in en kwam even later terug met een bord maispap. Hij be dankte haar en begon te eten met de ruwe, houten lepel, die zij erbij had gebracht. Hy had dit eenvoudige, maar bevredigende maal half vol tooid, toen een voetstap hem deed omkijken. Een blanke man, aan zijn kleding te zien kennelijk een planter, stond tien meter van hem af met nieuwsgierige ogen naar hem te kij ken. In de veronderstelling, dat dit het einde was van zyn avontuur, maakte hij aanstalten bord en lepel neer te zetten, maar de nieuw aan gekomene zei: (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7