S)e CéldieSoti/Yaftt rheé; pas op je sabel j Een heel leger verdween in 't oerwoud ^n9NfeuwCzeèirndr Kleurentelevisie in Amerika Electrisch vissen Het eerste radio-contact met Amerika Eisenhowers atoomplan Tante Pos houdt vol Een vorstenhuwelijk in historische glans Westduits leger staat klaar Pres» Syngman Rhee rinkelt met de sabel Directeur: Q. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 30 DECEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13080 j Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003, Abonnementsprijs vanaf 1 Jan. 1954 f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adv.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Fransen krijgen geen vat op tegenstanders Volgens Dulles wordt offensief overschat De laatste 24 uur zijn er in Indo-China geen gevechten geleverd en het Franse opperbevel kan slechts gissen naar de volgende stap van generaal Giap, die in een verrassend offensief tijdens de Kerstdagen kans zag met zijn communistische troepen Indo-China in tweeën te snijden. De Franse luchtmacht had gisteren alle verkenningsvliegtuigen in actie om de vijan delijke troepenbewegingen te volgen, maar op de grond bleef alles rustig. Op het Franse hoofdkwartier werd gezegd: De vijand schijnt in het oer woud te zijn verdwenen en wij weten op het ogenblik niets van zijn kracht en zijn posities. De Vietminh zal wellicht trachten de opmars langs de rivier de Mekong, die de grens met Thailand (Siam) vormt, in Zuidelijke richting voort te zetten, maar men sluit de mogelijkheid niet uit, dat Zuidwaartse bewegingen slechts als rookgordijn zouden moeten dienen voor een groot offensief tegen Noord-Laos. DULLES WAARSCHUWT. Intussen heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Diilles te Washington bekend gemaakt, dat de Amerikaanse zee- en luchtmacht terstond zal ingrijpen, indien Rood China zich openlijk in de strijd in In dochina zou mengen of de oorlog in Korea zou hervatten. Men zou in dat geval de aanvaller aanpakken op punten buiten Korea en Indochina. Minister Dulles had overigens de indruk, dat men de betekenis van het nieuwe communistische offensief in Indochina overschatte. Er was geen aanleiding om in paniek te geraken. Hij legde er de nadruk op, dat noch de regering .van Vietnam noch de Franse regering om meer Ameri kaanse hulp had gevraagd na de in val van de Vietminh in Loas. Dulles was ook niet van mening, dat de te genwoordige toestand enige bedrei ging voor Siam inhield. Het nieuwe systeem van kleuren televisie, Compatible genaamd, be gint zijn eerste jaar met de uitzen ding van het jaarlijkse rozenfeest van Pasadena in Zuid-Californië. In de gehele Verenigde Staten zal men het programma kunnen ontvan gen. Een-en-twintig stations in de grote steden zijn speciaal uitgerust om de uitzending te kunnen ontvan gen en opnieuw uit te zenden. Weliswaar is het aantal ontvang toestellen voor kleurentelevisie nog betrekkelijk gering en zullen de meesten de uitzending slechts op de monstratie-toestellen kunnen zien, maar het nieuwe systeem maakt dat ook bezitters van gewone televisie toestellen de uitzending in zwart-wit kunnen ontvangen. Dit is belangrijk omdat men massa-productie van toe stellen voor kleurentelevisie niet bin nen de anderhalf jaar verwacht. Volgens „Fishing 'News" zullen spoedig in de Amerikaanse wateren geheime proefnemingen worden ver richt met een nieuwe, revolutionnalr genoemde, Duitse methode voor het vangen van vis, waarbij gebruik zal worden gemaakt van electrlsche stroom. Volgens het blad hebben Duitse deskundigen alle wetenschappelijke problemen opgelost, welke ver band houden met deze wijze van visvangst. De Duitsers hebben het vaartuig waarop de proefnemingen werden verricht aan de Amerikanen overgedaan, die thans practische proefnemingen zullen doen voor het tot ontwikkeling brengen der elec- trische visvangsttechniek. De Duitse deskundigen hebben ver klaard, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat de nieuwe vangstmetho de zal leiden tot algehele verdwij ning van de visvoorraad, daar met behulp van de nieuwe methode de jonge vissen gemakkelijker gespaard kunnen worden. Moeilijk contact te krijgen. De moeilijkheden van het Franse opperbevel werden door Maurice De- jean, de Franse Hoge Commissaris, als volgt omschreven: Onze grootste moeilijkheid is contact te krijgen met de Vietminh-troepen. De soldaten van de communistische Vietminh zijn te vergelijken met een zwerm vliegen om een boom. Slaat men op de boom, dan zoemen zij weg in alle richtin gen. In Noord-Laos, dat door het com munistische offensief van Saigon is afgesneden, stijgen de voedselprijzen. Tevoren werd tachtig procent van de nodige voorraden aangevoerd over de rivier de Mekong, maar nu de plaats Takhek in vijandelijke handen is, is dat niet meer mogelijk. In de hoofd stad Vientiane zijn electrische stroom en benzine gerantsoeneerd. De Fransen vertrouwen erop, dat zij hun nieuwe verdedigingslinie, die ongeveer zeventig kolmeter ten Zui den van Takhek ligt en gebaseerd is op het vliegveld Seno, zullen kun nen handhaven, waardoor een com munistische inval in Cambodja kan worden voorkomen. Men verheelt zich echter niet, dat het hoogst ern stig zou zijn, indien de Vietminh de nieuwe linie zou doorbreken. In dat geval zou men 200 kilometer verder naar het Zuiden moeten terugtrek ken. Wat overigens het resultaat van de strijd in Laos zal zijn, de delta van de Rode Rivier blijft de beslissende factor en het Franse opperbevel meent, dat het die delta tegen elke aanval van de Vietminh zal kunnen behouden. Dertig jaren geleden op Leidse zolderkamer De jonge Jesse voor.^^t de rechter was dan ook navenant: boete en teruggave van de apparaten. Het vonnis was nog milder: schuldig verklaring zonder strafoplegging. Het is nu mets bijzonders meer, Opgelucht keerde de beroemde maar dertig jaar geleden, toen ook amateur huiswaarts, Maar ai zie, de de KLM nog pionierde, was het we- Nederlandse vereniging voor radio- reldnieuws: in de nacht van 28 De- telegrafie was het met dit vonnis cember kwam de eerste transatlanti- j njet eens. Op verzoek ging het O.M. sche tweeweg radioverbinding tus-beroep. In 1925 verwierp echter sen Nederland en Engeland enerzijds de Hoge, Raad het beroep in cassatie: en de Ver. Staten en Canada ander- de amateur tastte dus het PTT-mo- zijds met behulp van radiozenders nopolie aan. en -ontvangers tot stand. Maar er kwam een commissie en Het succes van de Engelsman John er werd gestudeerd. Enige jaren later Patridge, die bij Wimbledon (Lon-1 werden de zendvergunningen voor den) werkte en de Nederlander H. J. j amateurs ingesteld en daarmede wer- Jesse Jr., die van Le i d e n uit ope- <jen tal van juridische zorgen begra- reerde, bewees zonneklaar, dat een ven, tweezijdige radioverbinding in de De tijd voor het echte radio-pio- practijk mogelijk was. nierswerk was toen eigenlijk al voor- o j bij. Het mooiste ogenblik van de heer Zo vierden de 18-jarige blonde Kt toeen hij yn Leid. Leidenaar en diens Engel» vriendse z0lderkamer Amerikaanse en Ca- Patridge dan ook een vrolijk Oude- nedese antw00rden zUn nerven- jaarsfeest 1923. Zjj hadden uitgedok- d d00r de aether kreeg. terd, dat zij alleen succes zouden1 kunnen hebben in de (toenmalige) ul trakortegolf kanalen en opereerden daarom in de 100-meterband. Vier andere Nederlandse radioamateurs en ook de proefzender van de Tech nische Hogeschool te Delft, werkten aan het experiment mede. De proef neming was door enthousiasten aan beide zijden van de Atlantische Oceaan voorbereid. In de geschiedboeken zjjn de zen ders van Patridge (2Kf als roepte- ken) en Jesse (FCii) dan ook als pionierapparaturen (van 300 Watt overigens) opgetekend. De heer Jesse, thans directeur van een apparatenfabriek te Leiden, kan er nu om lachen. Maar begin 1924 schrok hij zich een hoedje, toen, na publicatie van zijn succes in Januari, de sterke arm zijn zend- en ont vangstinstallaties in beslag kwam ne men en hem op de bon slingerde we gens overtreding van het PTT-tele- graaf monopolie. De 18-jarige jongeman moest voor het kantongerecht komen en stond daar wat bedremmeld en beduusd. Tot zijn grote verrassing begon de ambtenaar van het openbare ministe rie zijn requisitoir met een felicita- omgekomen Behalve de gisteren reeds genoem de twee Nederlandse emigranten, bet echtpaar Ter Huppen-Beinema, is ook de Nederlander J. P. Angel slachtoffer geworden van de trein ramp in Nieuw Zeeland, welke aan de voor-avond van Kerstmis heeft plaats gehad. De heer Angel, afkomstig uit La ren (N.-H.), was op 22 Maart 1952 met de „Faisea" naar Nieuw-Zeeland vertrokken. Hij werkte voordien als leerling-monteur bij de N.S.F. in Hil versum. Hij was 23 jaar. Een andere Nederlandse familie, de heer en mevr. L. M. Middeldorp en hun kind (Den Haag) heeft de ramp overleefd. Amerika zal vóór de conferentie der Grote Vier in Berlijn contact met de Sovjet-Unie opnemen om van ge dachten te wisselen over het voor stel van president Eisenhower voor een atoombank. Minister Dulles, die dit tijdens zijn persconferentie meedeelde voegde er aan toe dat de Russen in hun laatste nota over dit onderwerp een stand punt hadden ingenomen dat iets ver schilde van vroeger. Eisenhower voorkomt spoorwegstaking President Eisenhower heeft Dins dag een speciale raad ingesteld om een dreigende staking van een mil- lioen man spoorwegpersoneel te voorkomen. De betrokken employé's, behorend tot het niet-rijdend perso neel administratieve krachten, lijn- werkers, enz. wensen betere so ciale voorzieningen. Het geschil dreigt het verkeer*op 150 lijnen stil te leggen. Door de instelling van de uit drie man bestaande speciale raad mogen de betrokken 15 vakbonden geduren de 60 dagen niet staken, in welke periode men kan trachten het geschil in der minne te schikken. ZWITSERS LIEPEN STORM VOOR SCHILDERIJEN. De tentoonstelling, die te Zürich is gehouden van zeventiende-eeuwse Nederlandse schilderkunst voorname lijk bestaande uit inzendingen van de Nederlandse musea en particulie re verzamelaars is gesloten. Er werd Nederlandse redders vjerden beloond De gezant xvan Griekenland bij onze regering, de heer Nicolas G. Lely, heeft Dinsdagmiddag in het Staatsvisserijbedrijf te IJmuiden namens zijn regering onderscheidingen uitgereikt aan de leden van de bemanning van de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" der Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Redding Mij. Dit geschiedde voor het redden van de opvarenden van het Jacoba" J. van der Meulen de nautische medaille le klasse van Grieken- ss. „Metamorfosis". De Griekse gezant speldt de schipper van de „Neeltje Jacoba" J. van der Meulen de neutische medaille le klasse van Grieken land op de borst. De overige leden der bemanning ontvingen dezelfde medaille tweede klasse. Links de heren D. de Koning en W. v. d. Meulen. een voor Zürich record aantal van 90.000 bezoekers in zes weken geno teerd. Op 4 Januari wordt de tentoonstel ling in het Palazzo delle espositioni te Rome geopend. De staking bij de Franse posterijen die nu al een week duurt, zal nog voortduren, zo hebben de stakers gis teren besloten. Zij zijn zelfs van me ning dat de staking, die bij de sor teerders op de posttreinen en in de Parijse stations is begonnen, zich aan het uitbreiden is tot andere tak ken van dienst. Alleen op het station Montparnasse is gisteren gewerkt, waardoor Noordwest-Frankrijk een kleine kans op niet al zeer vertraag de kerstpakketten heeft. Gisteravond is op een vergadering van de stakers besloten, dat een de legatie van vrouwen van postambte naren audiëntie zal aanvragen bij mevrouw Auriol, aan wie zjj dan haar grieven zullen uitleggen. PENSIOEN VOOR DE ZEELIEDEN. Binnenkort zal het pensioenfonds voor zeelieden in werking treden. Zeelieden zullen dan op hun 60ste jaar met pensioen kunnen gaan. Verwacht wordt, dat het ministeriële besluit, waarbij het bedrijfspensioen fonds verplicht gesteld wordt, binnen 3 maanden zal worden afgekondigd. Het Oostduitse is er trouwens reeds Theodor Blank, die het Westduitse leger voorbereidt, heeft in een ge sprek met een verslaggever van een krant voor ex-leden van de Wehr- macht, meegedeeld, dat de voorbe reidingen voor de Duitse bijdrage aan een Europees leger waren vol tooid en dat West-Duitsland zou kun nen beginnen zijn troepen op te roe pen op de dag, waarop de Europese Defensiegemeenschap door de laatste van de zes staten was geratificeerd. Blanks bureau had meer dan hon derdduizend aanvragen van vrijwilli gers verwerkt, maar dat was nog lang niet voldoende om de behoefte aan vrijwilligers te dekken. Verder vertelde Blank, dat bij de behande ling van deze aanvragen er geen re kening meer was gehouden of iemand vroeger in het Duitse leger of lid van de Waffen SS was geweest. Iedere aanvrager wordt individueel bekeken, en beoordeeld naar zijn kennis en menselijke hoedanigheid", zei Blank. Het Westduitse departement voor aangelegenheden geheel Duitsland betreffende heeft medegedeeld, dat volgens zijn gegevens de Oostduitse strijdkrachten tegen het einde van 1953 100.000 man omvatten. De „nationale strijdkrach'en" zijn, aldus het departement, in het afge lopen jaar herhaaldelijk opnieuw ge organiseerd en gestadig uitgebreid". De landstrijdkrachten bestaan nu uit twee legerkropsen van elk drie divisies en bovendien is er in de om geving van Berlijn nog een „veilig heidsdivisie" opgesteld, aldus het Westduitse departement. Vergane glorie herleefde In de Gothische kerk van Bron, bij de Zuidelijke toegang tot Bourg-en- Bresse, is Dinsdagochtend) het huwe lijk van de 35-jarige aartshertog Ro bert van Habsburg, die een werk kring heeft aan een bank, en. de 23- jarige prinses Margerita van Savoye ingezegend. Maandag was, zoals ge meld. in het raadhuis ten overstaan van burgemeester Jean Mercier het burgerlijk huwelijk gesloten. De plechtigheid in de kerk van Brou riep voor korte tijd de vergane glo rie van de hoven te Wenen en Rome in herinnering. In de kerktoren hangen geen klok ken meer. Toch werd klokgelui ten gehore gebracht, namelijk door mid del van gramofoonplaat en geluids- versterkings-installatie. In het kerk gebouw, een historisch monument, waar de graven zijn van Philips de Schone en Margaretha van Oosten rijk, welke laatste vier eeuwen ge leden de kerk liet bouwen, waren twee zetels gereed gezet, namelijk voor mgr. Marella, de Apostolische Nuntius in Frankrijk, en voor mgr. Maisonobe, bisschop van Bellay. De kerk van Bourg is jarenlang reeds als museum in gebruik ge weest; er was speciale toestemming gegeven voor deze huwelijksplechtig heid. In het middenschip hadden de laatste vertegenwoordigers van de Oostenrijks-Hongaarse en de Itali aanse vorstenhuizen plaats genomen. Te half twaalf arriveerde de bruide gom met zijn moeder, ex-keizerin Zita. Kort daarna verscheen de bruid met ex-koning Umberto en de her togin-moeder van Aosta. De bruid droeg een gewaad van ivoorkleurig satijn en een lange sluier van Brus selse kant. welke op de kastanje bruine haren door een diadeem werd bijeengehouden. Aartshertog Robert was in jacquet, evenals zijn broers en de overige aanwezige Oostenrijkse, Italiaanse en Franse personages. Weense studenten in traditioneel costuum vormden een erewacht aan beide kanten van het middenpad, waarlangs de bruidsstoet naar het altaar schreed. De plechtigheid werd verricht door mgr. Maisonobe Het universiteitskoor van Lyon voerde de gezangen uit. Als in de dagen van weleer Aanwezig waren ook Otto van Habsburg, de erfprins van Luxem burg, prins Henri van Liechtenstein, de prinsen Xavier en Louis van BourbonParma, de hertogen van Braganza en Rochefocauld, ex-konin- gin Giovanna van Bulgarije, Otto van Habsburgs echtgenote Regina, de aartshertoginnen Yolanda, Xenia, Adelaide en Charlotte van Oosten rijk, de prinsessen Marie-Christine en Maria Pia van Savoye, prinses Conrad van Beieren en anderen. Als persoonlijk belangstellenden wa ren o.a. gekomen de Belgische mi nister van buitenlandse zaken Paul van Zeeland, de minister van bui tenlandse zaken van de Souvereine Orde van Malta, graaf Gavor de Apor, en talrijke andere Franse en andere persoonlijkheden, wier ere tekenen vonken schoten onder het felle licht van de schijnwerpers, die het interieur van de kerk verlicht ten. Als bruidsjonker en -dame fun geerden de jonge hertog Amadeus van Aosta, gekleed in zwart fluweel met kanten kraag en manchetten, en de aartshertogin Xenia, die met Ru- dolf van Oostenrijk gehuwd is. Mgr. Marella gaf zijn aartsbisschoppelijke zegen aan het jonge paar en hield een toespraak. Het bruidsbouquet bestond uit oranjebloesem en een myrthetwijg. welke heimelijk geplukt was uit het park van Schoenbrunn, dat het eeuwenoude huis van de Habsbur- gers bij Wenen, waar de bruidegom is geboren, omringt. Getuige voor de bruid was de hertog van Pistoia; voor de bruide gom ex-koning Umberto en prins Xavier van BourbonParma, oom van de bruid. De afwezige Niet aanwezig bij de plechtigheid was de graaf van Parijs, die aan spraak maakt op de Franse troon; hij weigerde als getuige voor de bruid op te treden, omdat bij de plechtig heid voorrang zou worden gegeven aan prins Xavier van Bourbon Parma, die ook naar de Franse troon dingt. Boodschap van bevrijding Syngman Rhee heeft een nieuw jaarsboodschap gezonden aan „de Ko- reanen in slavernij in de Noordelijke helft van het land". Hij beloofde, dat „wij hun zo spoedig mogelijk zullen bevrijden" en deed een dringend be roep op iedere vrijheidlievende Ko- reaan in het Noorden om te vechten voor de gemeenschappelijke zaak. Wij zijn gescheiden, maar onze har ten zij bij u en kloppen in diepe sym pathie met uw lijden. Als wij naar onze geest en hart zouden kunnen luisteren, zouden wij allen, mannen, vrouwen en kinderen, naar het Noor den zijn opgerukt en wij zouden daar samen zijn gestorven of de overwin ning hebben behaald, zodat wij allen in vrijheid zouden kunnen leven Nu doen wij al het mogelijke om de rest van de vrije wereld er toe te brengen de bedreiging te begrijpen en ons bij te staan in de grote kruistocht om het communisme uit te roeien in Ko rea en óveral ter wereld. Rhee besloot: „Wij beloven u te hulp te komen. Wij weten dat de Chi nese millioenen niet lang zullen zwij gen achter het ijzeren gordijn. Spoe dig zullen zij opstaan met de rege. ring op Formosa om de strijd tegen de slavernij te beginnen". In zijn boodschap aan de Zuidko- reanen verklaarde Syngman Rhee, dat hij heeft beloofd, dat hij de wa penstilstand zal handhaven tot ne gentig dagen na het begin van de politieke conferentie. Maar hij ver klaarde, dat de mislukking van de voorbereidende besprekingen van be slissende betekenis is. „Wij zijn meer dan nooit overtuigd, dat er geen con ferentie kan lukken, zolang de Chi nese communisten in Korea zijn en geen vrede kan zijn voor ons lijdend land". Hij sprak over de offers, die deze landen hebben gebracht en deed een beroep op hen „om te verzekeren, dat deze offers niet vergeefs zullen zijn" en daarom een einde te maken aan de onderhandelingen met de Chine zen en „op te rijzen met ons voor de laatste groe slag om de rode strijd krachten te vernietigen". HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond Opgemaakt to 10 uur). WEINIG WIND Overwegend droog weer met 1 veranderlijke bewolking en hier 3 en daar tijdelijk mist. Meest zwakke wind, aanvankelijk Oos- j telijk later veranderlijk. Van avond en morgenochtend op de meeste plaatsen lichte vorst. Overdag temperaturen enkele 1 graden boven het vriespunt. 31 Dec.: zon op 8.48 en onder 16.38; maan op 4.22 en onder 12.48 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI onbewolkt —10 C. STOCKHOLM zwaar bew. —2 KOPENHAGEN onbewolkt —1 LONDEN regen 3 AMSTERDAM onbewolkt 2 BRUSSEL nevel 0 PARIJS onbewolkt 0 BORDEAUX zwaar bew. 3 GRENOBLE sneeuw 2 NICE onbewolkt 2 WARSCHAU geheel bew. —2 BERLIJN nevel 0 FRANKFORT licht bew. 4 MUNCHEN sneeuw —3 ZURICH zwaar bew. —2 GENEVE licht bew. —1 LOCARNO onbewolkt 4 ROME geheel bew. 4 RUSTIG WEER Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de Kerstdagen en ook nog daarna werd het weer in Neder land beheerst door een koude lucht stroming uit het Noordwesten. Deze lucht was boven het water van de Noordzee, dat nog altijd een tempe ratuur heeft van 8 a 9 graden, onsta biel, hetgeen talrijke buien tot ge volg had. Op tal van plaatsen gingen de buien van hagel vergezeld; een enkele maal werd zelfs onweer ge meld. Aan dit alles is nu een einde ge komen. Doordat namelijk het laatste etmaal de druk in Scandinavië sterk is gestegen, kwam er een rug van hoge druk tot stand, die zich uitstrekt van de Azoren tot in Finland. De aanvoer van onstabiele lucht werd afgesneden en de bewolking loste op. Als gevolg hiervan kwam de afge lopen nacht in het gehele land, be halve in de onmiddellijke nabijheid van de kust, de temperatuur beneden het vriespunt. Twente en Volkel mel den vanochtend 4 graden vorst. Intussen is er ten Westen van de Britse eilanden een volgend gebied van hoge luchtdruk in aantocht, dat het hogedrukgebied boven Europa overvleugelt. Een zwak front, dat thans over Engeland naar het Zuid oosten beweegt, komt daardoor dicht in de buurt van ons land. Of de min der koude lucht achter het front er echter in zal slagen tot ons land door te dringen, is nog onzeker. Korreltje De manier, waarop men geeft, is meer waard dan wat men geeft.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1