MAREIS Bloemlust in een nieuw gebouw groene lalel Beria met zes anderen terechtgesteld Tolheffing te 1 Januari a>s* Warmond op van de baan? De Raad van Leiderdorp stelde begroting vast Raad van Sassenheim heeft zich door begroting gewerkt DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT 1 WfcEUE BI.AD - PAGINA i „Het vonnis is uitgevoerd" wordt gemeld Beria en zes medeplichtigen zijn wegens hoogverraad ter dood veroor deeld en reeds gefusilleerd. Hun bezittingen zijn vervallen aan de staat. Dit is officiéél te Moskou meegedeeld in een bekendmaking van het Hoog gerechtshof, waarin bovendien nog wordt gezegd, dat het bewezen is, dat de zeven veroordeelden het moederland hadden verraden en in het belang van vreemde mogendheden hadden gehandeld. Zij wilde de organen van de geheime politie gebruiken tegen de communistische partij en de regering, zij wilden zich van de macht meester maken en de bourgeoisie in ere her stellen. Zij stonden heimelijk in verbinding met buitenlandse inlichtingen diensten. Hoger beroep was niet mogelijk en het vonnis is gisteren door een vuurpeloton voltrokken. DE ZES MEDEPLICHTIGEN. De zes medeplichtigen, die tegelijk met Beria zijn doodgeschoten zijn: Merkoelof, oud-minister van staats toezicht; Dekanovof, gewezen onder minister van buitenlandse zaken en lid van de geheime politie; Mesjik, een vroegere hoge functionnaris van de geheime politie. (Na Stalins dood werd hij minister van binnenlandse zaken van de Oekraine); Koboelof, lid van de geheime politie en on derminister van staatsveiligheid; Goglidze, afdelingschef van het mi nisterie van binnenlandse zaken en Vlodimisky, hoofd van een speciale afdeling voor onderzoek op het mi nisterie van binnenlandse zaken. Zes dagen geleden werd bericht, dat Beria had bekend schuldig te zijn aan terreur, moord, politiek ver raad en activiteit tegen de defen sieve kracht van de Sowjet-Unie. In de Russische bladen wordt ge zegd, dat Beria en de zes anderen hebben terechtgestaan voor het hooggerechtshof onder voorzitter schap van maarschalk Konief. De vonnissen zijn uitgesproken tussen 18 en 23 December, aldus deze bla den. De mededeling in de Russische bladen besloeg slechts drie regels onder de kop: „Het vonnis is uitge voerd". KOLEN voor alle doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 lel. 20114 HIJ WAS STALINS VRIEND. Beria was zeer bevriend met Sta lin; zij waren beiden uit Georgië af komstig. Beria is in 1899 geboren. In 1917 sloot hij zich bij de bolsjewistische partij aan. In 1932 werd hij secretaris van de partaf&elingen Georgië en Trans-Kaukasië. Hij ruimde de laat ste oppositie in die gebieden op en velen werden terechtgesteld. In 1934 werd hij gekozen in het centale comité van de communisti sche partij en in 1937 in het presi dium van de Opperste Sowjet. Sta lin benoemde hem in 1938 tot hoofd van de politie voor het gehele land. Lunch met politieke caviaar Jacob Malik, de Russische ambas sadeur te Londen, heeft gisteren bij i Sir Winston Churchill op diens bui- I tenverblijf, „Chequers", 60 km. van Londen, geluncht. j Daarvoor had Malik op het mini- sterie van Buitenlandse Zaken een onderhoud van 20 minuten met mi nister Eden gehad. J Het was de eerste keer, sinds zijn benoeming in Londen, dat Malik op het ministerie kwam en volgens amb- i tenaren moest het bezoek dan ook l als een beleefdheidsbezoek wbrden i beschouwd. j Bij de lunch zaten behalve de pre mier, ook zijn vrouw, de minister van MELKPRIJS VOORLOPIG NIET HOGER De Algemene Vereniging voor de Melkvoorziening heeft besloten de in het Westen tegen 27 Dec. voorge nomen verhoging van de consump tiemelkprijs met 1 cent uit te stel len tot begin April. Een der oorzaken van het uitstel is de onzekerheid over de hoogte van de subsidie der regering, waar over minister Mansholt zich nader moet beraden. Van de zijde der verkopers is ver der verzet gerezen tegen de) voorge stelde maatregel. Vandaar het uit stel. CHOfcOLADEREPEN 25 PCT. DUURDER De prijs van chocoladerepen wordt na 1 Januari verhoogd van 20 tot 25 cent. De andere chocolade-artikelen worden 10 cent per ons duurder. Hiertoe besloot de afdeling indus trie van de Nederl. Cacao- en Cacao- productenvereniging, die het over grote deel der Nederlandse produ centen vertegenwoordigt. Deze prijs verhoging is het gevolg van de enorm gestegen prijs der cacaobo nen. Autobedrijf K.V^ WASS fAAR TELEFOON 2545 (Advertentie) Arbeid, Sir Walter Mockton, Chur chill's schoonzoon, Christopher Soa- mes, en de voornaamste secretaris van de premier, John Colville, aan. Het bezoek van Malik aan „Che quers" heeft in Londense diploma tieke kringen grote verbazing ge wekt. Hoewel er over hetgeen ei tussen Churchill en Malik is bespro ken, niets bekend is gemaakt, neemt men in de Britse hoofdstad aan, dat de premier en de Sovjet-diplomaat hebben geconfereerd over China's positie in de huidige wereld. Verder acht men het niet onmoge lijk, dat Churchill over zijn plan, om met Malenkof te gaan praten, heeft gesproken, terwijl wellicht ook de aanstaande viermogendheden-confe- rentie in Berlijn de revue is gepas seerd. De dag van gisteren zal straks met gouden letters in de annalen van de stichting Bloemlust worden geschre ven. Want niet alleen werd toen een zeer mooie Kersttentoonstelling ge opend, maar men nam tevens een nieuw gebouw officieel in gebruik. Als eerste voerde het woord, de heer D. v. Egmond, een der direc teuren van de H.B.G. Deze ging nog even het verloop der geschiedenis na, nadat men het eens was gewor den, dat Bloemlust gedurende drie maanden per jaar bij de H.B.G. zou komen „inwonen". Gedurende vijf jaar heeft deze inwoning wederzijds alleen genoegen opgeleverd. Toen een brand de Bloemlust-hal met de grond gelijk maakte, zag het er even naar uit dat aan de inwoning een eind kwam. Maar nu is de hal weer herbouwd. Hierbij is met de wensen van „Bloemlust" rekening gehouden. Met de wens, dat Bloem lust nog vele tentoonstllingen zou hebben droeg de heer Van Egmond de nieuwe tentoonstellingshal over. De voorzitter van de stichting Bloemlust, de heer C. J. Segers, bracht de dank van het bestuur over. De tweede voorzitter van Bloem lust, de heer W. Roos, wees er o.m. op, dat de binnententoonstellingen een aanvulling zijn van de buiten shows zoals Keukenhof, Flora, e.d. Nadat de heer Roos de twee ver tegenwoordigers van de Engelse vak pers had toegesproken kwam de voorz. van de Kamer van Koophan del te Leiden, de heer T. v Wave- ren. achter de microfoon staan om het officiële startschot te lossen. Hij vond het leuk nu eens niet als vak man, maar als spreekbuis van het bedrijfsleven daar te mogen staan. Hy was er van overtuigd, hoe de wereld zich ook zou ontwikkelen en welke wereldorde ons ook bescho ren is, de zonen van de bollenkwe- kers trots zouden zijn op de presta ties van hun vaders, zoals dat ook de vakman van vandaag is. Aan het slot spraken de beide re dacteuren der Engelse vakbladen nog enkele woorden en staken hun bewondering voor hetgeen de vader landse bollenkwekers presteren niet onder stoelen of banken. Beiden bleken uitstekend op de hoogte van het werk, dat prof. v. Slogteren ver richt en noemden zyn arbeid van internationale betekenis. Aardbeving in Columbia Drie stadjes in Columbia zijn, naar j gemeld wordt, vernield en een aan- tal personen omgekomen bij een aardbeving in de provincie Marino. De aardbeving heeft zich volgens de nog onvolledige berichten gisternacht voorgedaan. Twee van de vernielde stadjes zijn Tuquerres en Quatarilla. Het eerst- I genoemde is in 1938 ook bij een aard- beving vernield en was nog steeds niet geheel herbouwd. Als de E.D.G. niet gauw komt...... President Eisenhower is van me ning, aldus een verklaring van het Witte Huis, dat de Verenigde Staten spoedig voor de noodzakelijkheid zullen staan om hun politiek ten op zichte van Europa fundamenteel te veranderen wanneer de Europese defensie-gemeenschap niet snel tot stand komt. Eisenhower heeft zijn verklaring afgelegd, nadat hij uitvoerige rap porten had ontvangen over de stand van zaken in Europa, i« het bijzon der op het stuk van de E.D.G. en de organisatie van het Atlantisch pact. De verklaring noemt de /E.D.G. het enige practische voorstel om een einde te maken aan de steeds terug kerende wrijving tussen Frankrijk en Duitsland. Bovendien levert de ED.G. een sterke kern voor de or ganisatie van het Atlantisch pact. De president van de Verenigde Staten deelt de inzichten van minis ter John Foster Dulles, dat Amerika een andere politiek inzake Europa zal moeten voeren, wanneer de EDG niet zeer spoedig tot stand komt. Vo-ai de DE ARMEN WAREN DICHTBIJ. Voor de kantorechter te Delft had zich gisteren te verantwoorden J. H. uit Leiderdorp, die als beroep opgaf officier van het kruisleger te zijn. Zijn verdiensten waren meestal zo'n 85 gulden per week met het opha len van „kerstgaven voor armen", armen die niet dichterbij konden zyn, want de gavein verdwenen rechtstreeks in zijn eigen zak. De kantonrechter mr. Perquin had maar één woord voor deze vak-pro fiteur en dat was wallgelijk. Ook de ambtenaar van het o.m. mr. Zand- huis had er geen goed woord voor over. Hij eiste de maximumstraf van twintig dagen principale hech tenis. De kantonrechter verklaarde zich met die eis accoord. Een tweede verdachte in deze zaak, de bankwerker M.. van H. uit Voorschoten, gaf toe dat hij nooit een heilig boontje was geweest. Hij had al vier veroordelinen achter de rug. Ook tegen hem eiste de ambtenaar twintig dagen principale hechtenis, doch de kantonrechter, die er reke ning mee hield dat de banwerker geen leidende functie in het kruisle ger heeft, maakte er vertien dagen van. Gistermorgen vond bij het War monderhek en ten huize van mevr. LeenenCvergaauw een uitvoerige bespreking Lv.m. de aanstaande op heffing van de reeds lang beruchte Warmonder tol. Bij deze bespreking waren betrokken: liet lid van Gede puteerde Stalen, de heer A. C. Dee- ïenberg, de heer K. Lodder, admi nistrateur ter provinciale griffie; na mens de Provinciale Waterstaat: de Hoofdingenieur-Directeur prof. ir. J. Klein en de beer Bijisma; voor de Prov. Staten: mr Visser van IJzen- doorn; namens de gemeente War mond: de burgemeester, de gemeen te-secretaris cn de gemeente-archi tect en van de zijde van de eigena resse: prof. Winkelman en mr. dr. Rugenholtz. Het recht van tolheffing, het tol hek, de tolbrug, het tolhuisje en een nabij gelegen strook grond zal (waarschijnlijk Maandag a.s.) ten overstaan van notaris Remmelts overgedragen worden aan de pro vincie Zuid-Holland met ingang van 1 Januari 1954. Zoals bekend be draagt de afkoopsom van het tol recht 275.000.— -f 20.000.— wegens nog te betalen belastingen. Naar aanleiding van deze bespre king had één onzer medewerkers een onderhoud met de burgemeester van Warmond, jhr. mr. L. M. E. von Fi- senne. Deze vertelde het volgende: „Inderdaad heeft deze morgen een bespreking over de tol plaats gehad. Aan het eind van deze maand zal de verkoop van het tolrecht en alles wat daar by komt, aan de provincie plaats vinden; de gemeente War mond zal hierby geen party zijn. Vanaf het begin der onderhandelin gen heeft het gemeentebestuur van Warmond op het standpunt gestaan, dat wanneer de tol zou worden op geheven, zonder een verbreding van de brug, er ter plaatse een zeer ge vaarlijke en onhoudbare verkeers situatie zal ontstaan. Het gemeente bestuur van Warmond heeft de ver betering van die verkeerssituatie dan ook verbonden aan de opheffing van de tol. De gemeenteraad nam dan ook 2 besluiten (in zijn verga dering van 10 November j.l. Red.) en wel: a. om uit de gemeentekas en bijdrage in de afkoopsom te ver lenen van 30.000,en b. een bij drage te verstrekken van 1/3 ge deelte van de verbeteringskosten van de brug tot een maximum van 10.000,Hierby werd tevens be sloten, dat, wanneer de brug niet verbreed zou worden, de uitvoering van het besluit tot het verlenen van genoemde 30.000,aangehouden zou worden. Thans is gebleken, dat er volledige overeenstemming is over de ophef fing van de tol, maar dat er door de onderhoudsplichtige van de tolbrug i.e. de gemeente Leiden nog geen principe-besluit is genomen over de verbreding van die brug. Het ge meentebestuur van Warmond moest dus het betalen van zijn bijdrage van 30.000,in de afkoopsom, aanhou den. Nu is het zó, dat het Provin ciaal Bestuur het voornemen heeft zich tegenover de eigenaresse van de tol mevr. LeenenOvergauw garant te stellen voor betaling I van de nog ontbrekende 30.000, I van de gemeente Warmond. Wanneer de provincie eigenaresse I is geworden van het tolrecht, zo ging de burgemeester verder, heeft zij I ook de bevoegdheid om ter plaatse J tol te heffen. In hoeverre zy dit zal j doen, is mij niet bekend. Voor War- mond zal er echter pas reden zyn om de vlag uit te steken, zodra het moment is aangebroken, waarop j iedereen die ter plaatse voorbijgaat, niet alleen geen gevaar meer behoeft I te duchten voor zijn portemonnaie, doch ook veilig kan passeren. Ik meen wel, dat zeer waarschijnlijk I dit moment or# 27 Februari 1954 zal j zijn aangebroken", zo besloot de bur- gemeester ons onderhoud. j Het ziet er dus wel naar uit, dat i van deze uit het grys verleden stam- mende tol zij werd bij Octrooi van 5 Mei 1639 van de Staten van j Holland en Friesland ingesteld de laatste dagen geteld zijn. Wanneer j ook de uit verkeers-technisch oog- j punt noodzakelijke verbreding van I de tolbrug haar beslag zal hebben, i zal de vrye en veilige toegang van- i uit Leiden tot één der belangrijkste recreatie-centra van ons land, ein- delyk verzekerd zijn. PUROL BOET MEER dan genezen; maakt ook de huid door en door zuiver en gezond. (Advertentie) Uitslag puzzle In verband met de Éieperkte plaats ruimte zien we ons genoodzaakt al leen de uitslag van de puzzle van de vorige week te plaatsen De kerstkrans werd gewonnen door mevr. S. v. Buël—Spoelstra, Hugo de Vriesstraat 1; het sieraad mej. A. C. v. d. Bosch, Meerlaan 1, Stomp- wijk en het boek door J. K,aak, Oos terstraat 74, Leiden De oplossing moet dit keer verstek laten gaan. Wilt U iets weten? Vraag.: Kunt u mij ook zeggen by hoeveel graden spiritus bevriest? Antwoord: By min 114 gr. Vraag: Hoeveel weegt (S.G.) 1 li ter melk met 4 pet. vetgehalte? Antwoord: 1 kilo 29 gram. De raad van Sassenheim kwam gis teravond weer bijeen voor de ver dere behandeling van de begroting. De voorzitter beantwoordde de sprekers van de vorige avond. Het aantal woningzoekenden is momenteel: 142 ongehuwde personen, 117 gehuwden (dus personen, die reeds een huis hebben, dooh nood zakelijk in een andere woning moe ten) terwijl er nog 92 samenwonin gen zijn. In de volgende vergadering zal een voorstel ter tafel komen tot invoe ring van een reinigingsbelasting. Omtrent de zo zeer begeerde gym nastieklokalen, deelde de voorzitter mede, dat in de komende tweede helft van 1954 de bouw van een lokaal kan worden verwacht en dat er een goede kans is, dat in 1-955 het tweede lo kaal komt. Gezien de grote kosten dient de bouw van de rioolzuiveringsinstal- tatie voorlopig te worden opgeschort. Het uitbreidingsplan en de indu strialisatie hebben de volle aandacht. Wat betreft de financiële verhou ding tot het Rijk, moest de voorzit ter constateren, dat zelfs in hoogste instantie geen mogelijkheid kan wor den gevonden deze zaak te saneren. In het nieuwe uitbreidingsplan is rekening gehouden met de bouw van twintig grotere woningen. Wat betreft het KSA-gebouw, waar momenteel de gymnastieklessen ge geven worden, kon de voorzitter me dedelen, dat hiervoor op de volledige medewerking van het Kerkbestuur gerekend kon wbrden. Omtrent een paar punten zal men nog in overleg treden. Het college kon zich niet verenigen met de mening van de heer Wesse- ling, omtrent de verkeerssituatie in de kom der gemeente. B en W hebben opdracht gegeven de plaatsing van douches, enz. te on derzoeken. De heer Vogelaar beantwoordde hierna nog een vraag van de heer Kortekaas, omtrent de reservering van de winst, welke ontstaat door de tariefsverhoging van het water. Deze winst zal thans in zijn geheel worden gereserveerd voor komende grote uitgaven. Verschillende heren hadden nog het een en ander te zeggen. De heer Kor tekaas vond, dat het aantal woning zoekende iedere week stygt. Spreker drong aan, spontaan mede te werken tot verbetering van woningen. Het speet de heer Wesseling, dat B cn W een andere mening waren toegedaan. Spr. wees op de nabuur gemeente Lisse, waar twee-richting verkeer is en geen verbod. Spreker stelde thans voor, de bestaande bor den zodanig te wijzigen, dat parke ren korter dan een half uur is toe gestaan. De heer Vogelaar antwoordde hier op, dat door deze maatregel de toe stand veel erger wordt, in die zin, dat het dan voor de 4000 wielrijders die iedere dag door het dorp komen, levensgevaarlijk wordt. Hierna ging men over tot de be handeling van de begroting. De cy- fers zijn reeds gepubliceerd, zodat deze thans niet vermeld behoeven te worden. Daarna sloot de voorzitter de laat ste vergadering van dit jaar. Gisteravond kwam de raad van Leiderdorp andermaal bijeen, hoofd zakelijk ter behandeling van de ge meentebegroting en die van de ver schillende diensten. Nadat eerst de goedkeuring was gehecht aan de uitkeringen voor het onderwijs, die nan de hand van een 5-j aren-periode waren vastgesteld, was allereerst aan de orde de begro ting van het Bureau Sociale Zorg. Hierbij was rekening gehouden met het aanstellen van een maatschap- j pelijk werkster. De heer Los meende, j dat er ook een gezinsverzorgster no dig is. De heer Schoppen trok de I noodzaak van een maatsch. werkster I in twyfel. De voorz. zei, dat de ver- schillende kerkelijke richtingen voor gezinshulp imoasten zorgen. Voorts had voorz. samenwerking gedacht met de gemeente Zoeterwoude. De maatschappelijke werkster van Zoe terwoude kan dan voor de Katho lieken in Leiderdorp werken. De raad kon zich hiermede verenigen. De tweede begroting, van het grondbedrijf werd eveneens z.h.st. aangenomen. De gewone dienst ver meldt een nadelig slot van 9.092.34, terwijl de kapitaaldienst sluitend was. Dit was ook het geval met het wo ningbedrijf, Ook hier een nadelig slot op de gewone dienst van 4.738.42 en de kapitaaldienst weer sluitend. Vervolgens was de gemeentebegro ting aan de beurt. Vanzelfsprekend werd hier meer aandacht aan be steed. Het begon met de algemene beschouwingen. Als eerste kwam de heer Moraal aan de beurt, die namens de A.R.-fractie verschillende wensen en verlangens naar voren bracht.. De heer Broxterman namens de K. V.P. sprekende, voelde eveneens be hoefte zijn dank te betuigen aan B. en W. Spr. zag graag, dat er reke ning werd gehouden met het grote gezin bij de woningbouw. Ook vestig de hij de aandacht op een zwemin richting die hoogst noodzakelijk is. De heer Schoppen besprak het ver keer aan de Bruggestraat naar aan leiding van een uitspraak in de raad van Zoeterwoude. als zouden de stop lichten aan de brug het gevaar aan de H. Rijndijk vergroten. De heer Nievaart vroeg aandacht voor woningen voor bejaarden en een vergaderruimte in het Zylkwar- tier. Ook haalde hij een oud beestje I van stal, n.l. het badhuis. In zyn antwoord noemde de voorz. het tekort niet zo erg. Als wij er te genover stellen dat het eigenlyk ons eigen belastinggeld is, waar wy om vragen. De bouw van i twee scholen staat nu definitief op I de urgentielyst. Grotere Woningen j wil de gemeente wel bouwen, maar J deze zijn zo moeilijk te verhuren i.v. I m. de hoge huren. Woningen voor be- I jaarden zijn in het uitbreidingsplan I geprojecteerd. De kwestie van een I zwemgelegenheid zal door B. en W. i onderzocht worden, maar een badhuis acht spr. niet verantwoord, omdat de- j ze altyd nadelig werkt en de woon- kernen teveel uiteenliggen. j Hierop volgde het verslag van de j begrotingscommissie waarin voor enige punten om opheldering wordt i gevraagd. De voorz. ging uitvoerig in op het verslag van de commissie, i De begroting werd, behoudens en kele opmerkingen goedgekeurd. I Slechts voor een post moest worden gestemd. Dit naar aanleiding van een voorstel van de heer Broxterman, die de post „subsidie voor de Sportstich- ting" wilde geschrapt zien, omdat de ze niet ten algemene nutte is. Om een bestaande vereniging niet in moei lijkheden te brengen stelde hij voor, dat iedere vereniging afzonderlUk subsidie aanvraagt. In stemming ge bracht stemden alleen de heren Kul- lenberg en Broxterman voor- Aan het einde van deze langdurige vergadering deelde de voorz. naar aanleiding van een vraag in de rond vraag mede, dat de school in het Zyl- kwartier waarschijnlijk nog vóór of minstens gelijk afgebouwd is met de 104 woningen in dit kwartier. OEGSJGEEST Geboren: Amthonie Ferdinand, zn van N. J. Dol en M. van Houwaart. Getrouwd: L. Oostenbrug en N. M. Grondsma; W. Balder en E. E. van Egmond. Overleden: G. J. D. Banduin 84 j.; N. van Delft 82 j., wed. van W. van Vliet. Frankrijk heeft een nieuwe president

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5