Wed* Zirkzee-Roosendaal hoopt inuari haar eeuwfeest 6 Jai te op vieren Oegstgeestse gidsen brachten kerstgaven aan hofjebewoonsters De Leidse Ambachtsschool nam afscheid van twee medewerkers k unstleven in Leióen Onbetekenende daling in aantal Leidse werklozen FILMPROGRAMMA'S voor de Kerstweek DONDERDAG 24 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 WEER EEN HONDERD-JARIGE IN LEIDEN Opmerkelijk, dat oude mensen met zoveel vuur en enthousiasme over „die goeie ouwe tijd" kunnen spre ken, terwijl de meesten van hen in omstandigheden leefden, waarvoor we tegenwoordig bijna geen woor den meer kunnen vinden. Is het mis schien omdat de mensen vroeger minder materialistisch ingesteld wa ren en meer de eenvoudige vreugde van het dagelijkse leven proefden dan wij tegenwoordig gewend zijn? Men moet wel tot deze conclusie ko men na een gesprek met een van Leidens oudste inwoners, mevr. de wed. M. C. Zirkzee-Roozendaal, die 6 Januari 1954 honderd jaar hoopt te worden. In goede gezondheid en helder van geest! Bijna honderd jaar levenservaring spreken er uit haar woorden, be dachtzaam en door de tijd gewogen. Oude mensen kunnen zo heerlijk de waarheid zeggen, omdat zij met hun woorden geen enkele bijzondere be doeling meer hebben. Zij zeggen wat ze menen en trekken zich er niets van aan hoe men hun woorden uit zal leggen. Daarvoor is hun belang stelling teveel geconcentreerd in hun eigen kleine kringetje, dat met het itijgen der jaren steeds nauwer wordt. Vertellen kunnen die oude men sen! Vooral iemand als deze hon derd-jarige, die nog een frappant ge heugen heeft. Zij weet nog precies, dat zij erst aan de Zijlsingel woonde en later verhuisde naar de Kijf- gracht, waar haar moeder een vuur- winkeltje had. „Bestaat dat winkeltje nog?", wil den we weten. „Ga weg, man. Die is illang met de grond gelijk gemaakt". Op twintig-jarige leeftijd trad zij In het huwelijk met D. Zirkzee, ka- toendrukker bij Driessen op de He rengracht. Uit dit huwelijk sproten elf kinderen voort, waarvan er ze ven nog in leven zijn, allen gehuwd. Haar man stierf 22 jaar geleden. Geen gemakkelijk leven. Gemakkelijk heeft de honderdja rige het niet gehad. Wie op de Ka- toenfabriek werkte, verdiende niet bepaald een prachtig loon. Haar bracht bovendien onregelmatig geld thuis, de ene week zeven gulden, de andere week een rijksdaalder. „Maar dan ging ik naar Dros om bonen te halen, die we thuis met de kinderen dopten. Zo verdiende ik wel eens an derhalve gulden in de week er bij en met scharrelen moesten we er ko men. Maar dit kan ik zeggen: Ik heb altijd eerlijk geleefd en nooit een mens afgehaald." „Dan is er de laatste jaren toch wel wat veranderd" brachten we in het midden. „Maar wat schiet-je er mee op?", vroeg de honderd-jarige, die een uitkering krijgt van de nood wet ouderdomsvoorziening. „Vroe ger was alles immers veel goedkoper. Ik kocht voor acht cent een kop aardappelen, voor zeven cent een ons spek en nog drie cent krootjes, dan aten we toen de kinderen nog klein waren dus voor achttien cent. Kom daar nou eens om.Te genwoordig kost een kilo aardappe len evenveel als vroeger een halve zak. Of de mensen nu meer verdie nen dan vroeger, ze blijven even wijs Voor een paar kwartjes had je vroe ger een halve tas boodschappen. En tegenwoordig? Neen, wat we ook proberen, de honderd-jarige is niet te overtuigen, dat de tegenwoordige tijd beter is. Angst voor Znorbr&nden ns een heerlijk maal? Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet gerust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij on verwacht opkomend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verleden. (Advertentie) KJV.B. KERSTAVOND. Door een technische storing 'heb ben niet alle metaalarbeiders de uit nodiging ontvangen om op 26 en 27 December van 122 uur kaarten af te halen aan het St. Antonius Club huis voor de Kerstavond op Maan dag 28 en Dinsdag 29 December. Degenen, die de uitnodiging niet ont vangen hebben, kunnen de kaarten toch op bovenvermelde tijden komen afhalen. GEM. AANKONDIGING INZAMELING HUISVUIL. Op de le en 2e Kerstdag zal geen •huisvuil worden ingezameld. Men gelieve op die dagen geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op Vrij dag worden bediend, zal nu plaats vinden op Dinsdag 29 December e.k. en uit die percelen, welke gewoon lijk op Zaterdag worden bediend, op Woensdag 30 December e.k. De directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. 4243 „Natuurlijk, ik had geen weelde, maar ik zat altijd schoon en helder. We wisten toen trouwens niet beter en daarom waren we tevreden." Vroeger veel gezelliger. Zij praat graag over de oude tijd, toen het in de stad nog veel gezel liger was dan tegenwoordig, toen er in de volksstraten nog zoveel kleine winkeltjes waren, toen de mensen nog voor hun huisjes op de stoep za ten, toen de jongelui nog dansten op de muziek van een draaiorgel, toen het op Zaterdagmorgen nog een feest was om naar de markt te gaan en „een lekker vissie" te kopen, waar zij zo dol op was. Nu zit de honderd-jarige stil voor het raam van Marnixstraat 12; zij (Foto :.,De Leidse Courant") W. P. E. BROERS 40 JAAR BIJ DE LICHTR ABRIEKEN. Gisteren vierde de heer W. P. E. Broers, werkzaam aan de afd. elec- triciteit van de Stedelijke Lichtfa brieken, zijn 40-jarig jubileum. In de directiekamer werd hij toegesproken door de directeur, ir. Y. Ykema, die er op wees, dat de heer Broers een zeer groot deel van de ontwikkeling van het electriciteitsbedrijf heeft meebeleefd en daaraan naar beste krachten heeft meegewerkt. Daarvoor hebben gemeentebestuur en directie grote waardering, waarvan de oor konde met bijbehorende gratificatie getuigenis aflegden. Ook de adjunct directeur, ir. F. Stokhuyzen, en ir. F. Meuwese roemden werklust en ac curatesse van de jubilaris, de heren L. Baljè en W. F. van Rijkom, waarmee de heer Broers in deze 40 jaren op de aangenaamste wijze sa menwerkte, daaraan in hartelijke toespraken eveneens herinnerden. Namens het personeel sprak de voorzitter der Jubileumcommissie van de P.V., de heer Broers toe en uitte de wens, dat het inmiddels aangebo den geschenk hem nog menigmaal zal mogen herinneren aan deze dag. In de kring van het personeel der is. Zo nu en dan loopt ze nog een afdeling, waartoe de heer Broers be- klein eindje in de straat, maar als ze hoort, wachtte hem nog een harte- bij haar kinderen (zes in Leiden, een j lijke huldiging, waarbij enkele klei- in Amsterdam) op visite gaat, moet er toch een auto aan te pas komen. Toen we haar bezochten, zat de honderdjarige te breien. „Voor de kleinkinderen?", vroegen we. Neen, het bleek maar een knoeilapje" te zijn. „Ik kan niet 'stilzitten met m'n handen" zegt ze. „Ik doe niets liever dan breien en ondertussen praten over de oude tijd". Wie nog zó verstandig praten kan alleen is zij een beetje doof wie de krant nog leest en nog belang stelling heeft voor hetgeen op straat gebeurt, draagt de honderd jaren woont in bij de heer L. Brouwer, die met ere. Moge ook de rest van haar met haar oudste dochter getrouwd levensavond zó licht te dragen zijn. Gistermiddag heeft de Leidse Am bachtsschool officieel afscheid geno men van twee medewerkers die de pensioengerechtigde leeftijd bereikt hebben, de heren W. F. Verschoor, leraar in de vakken voor Algemeen Vormend Onderwijs aan de school en J. A. Vreeburg, administratief be ambte le klas. Als eerste in de lange rij van spre kers, richtte de heer P. Herfst namens het schoolbestuur het woord tot de scheidenden. Hij betreurde dat de voorzitter van het bestuur zelf ni:«i aanwezig kon zijn. In het kort be lichtte hij daarna de carrière van de heren Vreeburg en Verschoor, die resp. 27 en 35 jaar aan de school ver bonden zijn geweest. Hierna voerde de directeur der school, de heer C. Brilman het woord, de scheidenden en hem bestaan heeft. Om te bewijzen, dat hun de wel verdiende rustperiode van harte ge gund werd, bood men de beide heren een fauteuil iaan. Vervolgens spraken nog de heren C. J. H. v. d. Valk namens de Algem. bond van leraren D. de Hart uit naam van het lerarencorps; W. A. Vink, die als opvolger van de heer Vreeburg speciaal het woord tot hem richtte en nog enige oud-leerlingen, die enige oude dierbare herinnerin gen ophaalden. De sprekers zetten hun waarderende woorden met ge schenken nog extra kracht bij. Ten slotte dankten de heren Verschoor en Vreeburg voor de vele blijken van hartelijke belangstelling, die zij ondervonden hadden. Hiermede werd het officiële gedeelte van de middag hij sprak zijn waardering uit over de i gesloten, waarna het gezelschap nog perfecte samenwerking die er tussen enige uren bijeen bleef. nere geschenken werden aangeboden en het woord werd gevoerd door vele collega's van de heer Broers. De heer F. Klein uit Leiden, voor man op de machine-zetterij van de fa. A. Sythoff te Den Haag, vierde van daag zijn zilveren jubileum bij dat De R. K. Gidsen van Oegstgeest hebben al sinds enige jaren het Salva- torhofje aan de Steenstraat te Leiden geadopteerd. Ieder jaar komen de meisjes op de vooravond van Kerstmis en Pasen naar het hofje om op de binnenplaats enige liedjes te zingen en aan alle bewoonsters een pakje te brengen. Ook gisteravond was dit het geval. Alle dames ontvingen een zelfgemaakt kerststukje en een groot pakket levensmiddelen. Eerst kwam de oudste bewoonster aan de beurt mej. Blom, die op eerste Kerstdag 89 jaar wordt. Men ziet haar op de foto, omgeven door een groepje Oegst geestse gidsen. (Foto: „De Leidse Courant") bedrijf. De jubilaris, die zijn vrouw en kinderen op deze jubileumdag meer naar het Haagje had genomen, werd toegesproken door de heer F. G. v. d. Garden, directeur. Spr. prees de ijver en trouw van de heer Klein en bood hem naast de zilveren legpenning van de Mij. van Nijverheid en Handel een geschenk aan. De vrouw van de jubilaris ont ving bloemen. Vele sprekers voerden daarna nog het woord en tenslotte kreeg de jubilaris nog de nodige nodige handen te drukken. „Van geboorte tot opstanding" De „Grote Pers" van de Lakenhal was gisteravond gans vol met be langstellenden, gekomen om hét pla ten-recital en de daarbij behorende toelichting door Leo Riemens te be luisteren. Wat Leo Riemens kent en bespreekt is van onschatbare waarde voor degenen die zich in de zang kunst verdiepen, een groot kenner van stijl is hij, begaafd met onfeil baar geheugen en van smaak geluk kig kieskeurig. Een gramofoon-con cert dus, met als gegeven: het leven van Christus: van geboorte tot op standing. In de beeldende en literaire kunst moge dit onderwerp geliefd zijn, in de muziek en bij haar beoefe naren niet minder. Begonnen werd met een alt-aria uit Bach's „Weihnachtsoratorium", instrumentaal gedacht, als voorbeeld van Barok met als tegenhanger de sopraan-aria „Rejoie me" van Han del: de melodiek meer rococo neigen de, meer jubelend. Hugo Wolf, tekent de tocht naar Bethlehem, in een aangrijpend lied „Nun Wand're Maria", ontroerend gezongen door de 74-jarige Blanche Marchesi. Dat de volksliederen in j alle landen en talen van hoge waarde zijn, hiervan getuigt een oud-Ita liaanse Laude door Magda Laslo voorgedragen; vergeten liederen, nu weer te voorschijn gehaald, zoals o.a. het Spaanse lied „De klokken van Bethlehem", begeleid door guitaar. De Engelsen tot de Noordelijke vol ken behorend zingen in hun charol's van koude en sneeuw. Als specimen van laat-Romantiek liet Riemens van Rich. Strauss het „Die heiligen I Drei Könige" horen. Dan mogen de vier Maria-portretten niet vergeten worden; de eerste roerend primitief, en Reger's Maria-wiegenlied. Eén opera slechts behandelt het religieuse onderwerp n.l. „Le Jong leur de Notre Dame". Hugo Wolf zingt in zijn „Auf ein Altes Bild", van het kind Jesus, dat aan de rand van een bos speelt, waarin nu reeds de kruisboom groeit. Purcell geeft een interessante uitbeelding van de onrust welke Maria heeft, als de 12- jarige Jesus in de tempel achterblijft. Leo Riemens is in 't bezit van de enige plaats, die hiervan gemaakt is. Roland Hays zingt de negro-spiri- tual „Little boy how old are you", een beklemmend lied. Massa's liede ren bestaan over Kerstmis en lijdens verhaal, maar over de prediking is weinig bekend. Hindemith zingt over de bruilof van Kanaan. Rol. Hays heeft een negervolheid opgetekend en gezongen, welke een vermaning aan Petrus inhoudt zijn kudde te hoeden. Dan draaide de inleider een merk waardige plaats van de Nederlandse componist Richard Hageman, die naar Amerika trok. Uit wat wij hoor den is hij, al is hij hier niet bekend iemand, die er wezen mag. Noe iets merkwaardigs is, dat de tekst welke gaat over de intocht in Jeruzalem van Chesterton is, die geen schrijver van liedteksten is en 3 e de indruk, welke over deze intocht geïnt wordt, wordt gegeven door 't ezeltje, dat Jesus gedragen heeft, en dat maar ééns in z'n leven werd toegejuicht. Nu zijn wij toe gekomen aan het lij densverhaal, een Handel-aria „He was dispied" door Maria Anderson. Eenzelfde rhythmisch figuurtje ge bruikt Bach in de Mattheus Passion om de geseling uit te beelden. Kan men zich iets, dat onroerender is denken, dan de 14e eeuwse „Laude de la Crudel Morte de Christo". Over de opstanding is weer weinig bekend. Veel heeft Riemens ons laten ho ren, veel meer dan wij hier noemen en minstens zoveel heeft men van hem geleerd. Door de inleiding, die hij gisteravond voor K. en O. gaf heeft hij een grote stoot gegeven aan de vorming van critische affiniteit voor de vocale kunst. J. KORTMANN. CONCERT IN LAKENHAL. Ter gelegenheid van de schilde rijen-tentoonstelling „Tussen Roman tiek en Haagse School", die tot 25 Januari in het stedelijk museum „De Lakenhal" te Leiden wordt gehouden, geeft het Rotterdamse Kamermuziek gezelschap „Intertexta" op Woensdag DE HEER J. SILVESTER MET PENSIOEN De heer J. Silvester, stoker-vak man bij de Genie, Doelenkazerne, nam afscheid wegens bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij werd met zijn dochter ontvangen in de off. cantine, in aanwezigheid van de kapitein A. C Bestelink, opz. van fortificaties en hoofd van de diénst- kring Leiden, opzichters en collega's. Kapitein Bestelink prees zijn werk, dat hij uitstekend heeft vervuld, zijn trouw en bereidwilligheid. Na en kele goede herinneringen uit achter liggende jaren opgehaald te hebben, bood dè kapitein namens de opzich ters een ets aan, vergezeld van een bouquet bloemen voor zijn vrouw. De heer J. Noest sprak namens het burger personeel. Hij schetste de heer Silvester als een goed collega en overhandigde hem een tabaksdoos met toebehoren en een fruitmand. De heer L. v. Gils, alg voorzitter van de Bond van Alg. Rijkspersoneel, waarvan de heer J. Silvester vele jaren een trouw lid is geweest en overhandigde een kistje sigaren en bloemen. Onder genot van een ver snapering, bedankte de heer J. Sil vester namens zijn vrouw en kinde ren voor de cadeau's en bloemen hulde. Doktersdienst: De dienst zal wor den waargenomen op 1ste Kerstdag van Donderdag 14 uur tot Zaterdag 8 uur door de doktoren: Van Bockel, De Graaff, Kors, Mastenbroek, Veld huizen en Van Wingerden; op 2de Kerstdag van Zaterdag 8 uur tot Zondag 8 uur door de dok toren: Jansen, ILangezaal, Nieuw- zwaag, Postel en Pieterse; op Zondag van 8 uur tot Maandag 8 uur door de doktoren De Bruyne, Hartman, Pleiter, Simons en Ver- brugge. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Donderdag 24 De cember 18.00 uur tot Zaterdag 26 De cember 8.00 uur waargenomen door de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523; de Doeza-Apo theek, Doezastraat 31, Tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Van Zaterdag 26 December 8.00 uur tot Zondag 27 December 8.00 uur door de Apotheek Kok, Rapenburg 9, Tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgees ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. Van Zondag 27 December 8.00 uur December 8.00 uur on Q e in i-io Orntp Por<; tot WOensaag öu ueueiuuci o.uu uui Het van 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, TeL 26274. van het museum een concert. Het programma bevat o.a. werken van Scarlatti, Montverdi, Mozart en Hin demith. Tijdens de pauze zal er ge legenheid zijn de tentoonstelling te bezichtigen. I Van links naar rechts: de echtparen Verschoor en Vreeburg. Op 19 December 1953 stonden bij het Arbeidsbureau Leiden 1331 ge heel werklozen ingeschreven, terwijl daarenboven 144 personen op D.U.W. -objecten tewerkgesteld waren. Het totaal beschikbare aanbod geheel werkloze -f D.U.W. bedroeg der halve 1475. Een daling van 46. welke geheel is toe te schrijven aan de plaatsing van een niet onbelangrijk aantal personen in gelegenheidswerk van zeer korte duur. Begrijpelijker wijs dient dan ook aan de daling van het aanbod geen reële betekenis te worden toegekend ten opzichte van de werkgelegenheid. Een vergelijking echter met het overeenkomstige tijdstip in 1952 wijst uit, dat het totaal beschikbare aan bod thans beduidend lager ligt, n.l. 142. De vraag bleef vrijwel gelijk en bedroeg op 19 December 133. Voor al aan jeudige krachten van 15 t/m 18 jaar bestaat nog altijd grote be hoefte, terwijl voor vaklieden goede plaatsingsmogelijkheden aanwezig zijn. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen onderging een lichte stij ging en bedroeg op 19 December Voordat de militairen van de Kok- school hedenochtend in de vroegte met Kerstverlof vertrokken, werd ofschoon hen gisteren in de Stadsgehoorzaa1 door de Dienst Welzijnszorg een vro lijke avond aangeboden. Adjudar Nieuwensteijn leidde met een kor woord de avond in en heette in he bijzonder welkom kolonel Scheffer als vertegenwoordiger van de bri heel wat kolder is verwerkt. Voor alle leeftijden. Trianon: „A. en C. en dr. Jekyll en mr. Hyde'' is een hele mondvol, maar de zaak wordt al iets eenvou diger, als men bedenkt dat A. en C. TT* ..-x -4 j geen mode-magazijn zijn, maar het Casino. Hier gaat het met de pnolen op de motor. Het is maar een golle stel A,bbott en Costello. Boven- Kerstdagen „Vlug, veüig en voor- j oud calvalje, waaraan hij zijn hart dien dr Jekyll het bekende mon- delig". Net als bij de spoorwegen, verpand heeft, maar hij slaagt er gter met het dubbei-ieven. Op zich- het boemeltreintje, dat toch in aan de T.T.-races mee te zelf zijn aj,le figuren erg genoeg. fitfield verbindt met het stadje Mal- doen, dank zij Florrie, die hem een x l x i xi maar als ze bij elkaar komen is het ingford, noch het een noch het an- spiksplinternieuwe motor bezorgt. beiemaai erg. Dan wordt het een Ier is. Men wil het lijntje daarom Het loopt wel wat raar met dat mo- dolle boel 'teVens een lach-succes. uist opheffen, tot groot misnoegen tortje, maar Formby zou Formby niet Boven 14 jaar an de inwoners van Titfield, die zijn als hij de race niet won. Voor een fiducie hebben in een busver-1 14 jaar. mding. Onder aanvoering van de gade-generaal der Intendance, en dc oisschop gaan ze zelf de exploitatie Rex heeft „De dief van Damascus" I van de week 'n kleurrijk en roman- Luxor. In de vacantie-dagen is tisch verhaal uit het romantische gamizOTnscommmdaBt, luit.-kolonel van de trein ter hand nemen en na-1 het prettig te zien hoe ook anderen en ldeürrykc Oosten van weleer. Het n. w. Liertft van wijk. tuurlijk wint de trein het. Tot groot met vacantie gaan. Vooral als „Me- is nog in de tijd van Sindbad en She- In een minimum van tijd diste plezier van de toeschouwers, want reer Hulot met vacantie" gaat. Me- herazade, in de tijd dat Damascus hierna het gezelschap van Frans du Is een aardige, film, geschikt neer Hulot gaat naar een badplaatsje het lijdend voorwerp was van aan- Mée een maximum van vrolijkheid v00r leeftijden. en ofschoon er in dit aardige plaatsje vallen en plunderingen, waarbij op, in de vorm van leuke schetsjes, zang en muziek. Hij had zich daar- I wel iets te doen is, komt meneer Hu- schone prinsessen het vaak hard te Lido brengt met de Kerstdagen lot er binnenvallen als een bom. verduren hadden. Maar in films 1953 163. De vraag nam iets af n.l. voor de medewerking verzekerd van George Formby, een oude bekende, Wel te begrijpen als men weet, dat worden ze nogal eens op het nipper- 9E? x,-,x 9A1 VOUfx f Tlin fh Lfrt'c" I A i a A ai a b-oQv ale V omri/ion ar. rr,\r_ mpnppr Hiilnt rip FrAnsmAn .Tasciups Ho oororl Omwil.lp van pnlrplp CfP. van 253 tot 241 en blijft voorname lijk gericht op huishoudelijk en administratief personeel. „The Chico's". -I die deze keer als „Kampioen op sok- meneer Hulot de Fransman Jasques tje gered. Omwille van enkele scè- Joop Reynolds zorgde voor de mu- ken" de bezoekers van Lido zal doen I Tati is. Het wordt dan ook een gek- nes verhoogde de K.F.C. de leeftijds- zikale omlijsting van het programma.schudden van het lachen om zijn ca- J ke boel in deze Franse film, waarin I grens tot 18 jaar.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2