RIJNSTREEK Pastoor Ligthart hield een causerie voor de Kernclub Laatste vergadering in 1953 Th. S. M. Valk uit Zundert is benoemd tot gemeente-architect ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA ALPHEN AAN DEN RUN Wensen van G. S. t.a.v. Avifauna Ged. Staten hebben het raadsbe sluit van 30 October van de gemeen te Alphen aan den Rijn tot oprich ting van de Stichting Vogelpark „Avifauna" en tot het aangaan van verschillende regelingen met die stichting met het oog op de exploita tie van het vogelpark, voorhands nog niet goedgekeurd. G. S. achten het een leemte, dat de statuten geen bepalingen bevat ten, omtrent het personeel der stich ting (aanstelling, ontslag, bevoegd heden, bezoldiging) noch omtrent de bestemming van batige en de dekking van nadelige saldo's (reserve-vor ming). Verder zij in de statuten de nodige bepalingen ter voorziening in een toezicht van hun college op de gang van zaken. Zodanig toezicht achten zij noodzakelijk, aangezien het hier in wezen een gemeentelijke zaak betreft van aanmerkelijk fi- nanciëel belang. Het toezicht zou kunnen bestaan aldus hebben Ged. Staten aén het gemeentebestuur ken- ibaar gemaakt in een goedkeu- ringsrecht van hun college ten aan zien van de goedkeuringsbesluiten van de gemeenteraad ex artikel 10 van de statuten (begroting, rekening, geldleningen, aankoop, vervreem ding, enz., voeren rechtsgedingen, aanvaarden van schenkingen, erfstel lingen en legaten onder bezwarende bepalingen). N.a.v. het naastingsrecht, dat de gemeente zich heeft voorbehouden, bij het verstrekken van de lening ad 139.100 (sub d.) wijzen G. S. er op, dat in geval van zodanige naasting ook de verhuring van onroerende goederen aan de stichting een einde dient te nemen. Het verhuringsbe- sluit behoort h.i. hierin te voorzien. Ook bij faillissement enz. van de stichting moet naar hun mening op zegging van de huur mogelijk zijn. B en W stellen voor aan deze be zwaren van G. S. tegemoet te komen; ze betreffen over het algemeen een zekere verbetering van de gedachte regelingen. G. S. hebben klaarblijkelijk in af wachting van deze verbeteringen de goedkeuring van het door de raad verleende crediet goedgekeurd verleende crediet ad 145.000 opge schort. Voor de zomer een nieuw zwembad De bouw van een nieuwe zwem bad te Alphen aan den Rijn gaat aan urgentie winnen. Werd bij de begroting voor 1953 onder de kapi taalsuitgaven opgebracht een post van 10.000.tot dekking van de kosten voor het ontwerpen van een plan hiertoe, iets wat bijna een vol jaar in beslag heeft genomen, bij het opstellen van de gemeentebegroting voor 1954 heeft het gemeentebestuur de nodige bouw- en aanlegkosten, begroot op 300.000.als uit te geven vermeld. Blijkens een vrij on verwachte mededeling van het col lege aan de raad, zal met de bouw spoedig moeten worden begonnen, opdat het nieuwe zwembad nog voor het aanbreken van het zwemseizoen van 1954, gereed zal kunnen zijn. En hierop aansluitend vraagt het college fenoemd bedrag thans reeds beschik- aar te stellen, met wijziging van de begroting van 1953. Het architectenbureau Wesselo te Bussum heeft een schetsontwerp ver vaardigd. Dit kan de goedkeuring van het college wegdragen. Naar de ontwerper verzekerde is het moge lijk, dat bij een spoedige beslissing en vlotte uitvoering van het werk de nieuwe zwemgelegenheid nog in het seizoen 1954 gereed kan zijn. Om een vertraging van ruim een jaar te voorkomen stellen B. en W. voor snel tot uitvoering over te gaan. Over de wenselijkheid van een tweede zwembad zijn er geen me ningsverschillen. Het zwembad aan de Westkanaalweg, geopend in 1926, heeft stellig niet meer de noodzake lijke capaciteit. Het bevolkingscijfer is intussen opgelopen van 16.239 op 1 Januari 1926 tot ruim 22.000. RESTAURATIE VAN DE MOLEN IN VROUWGEESTER POLDER De polder Vrouwgeest wordt be malen door middel van een grote JAARVERGADERING VAN HET R. K. ZANGKOOR In de St Josephzaal werd Vrijdag avond de jaarvergadering gehouden van het R. K. Zangkoor en Schola Cantorum „St. Bonifacius" te Alphen aan den Rijn. Op voortreffelijke wijze ifrerd deze vergadering geleid door de directeur van het zangkoor, de heer S. van Leeuwen. Het jaarverslag van de penning meester, de heer P. Heemskerk, ver toonde een batig saldo. In de kas controle-commissie voor 1954 werden benoemd de heren H. den Hollander en C. v. d. Louw. De contributiehef fing werd gehandhaafd en wederom op 10 ct. per week gesteld. Het zgn. boete-systeem werd wederom van de hand gewezen. De heer P. Slinger land werd herkozen als bestuurslid In de vacature, wegens vertrek van de heer M. W. v. d. Linden werd de heeer Th. van Leeuwen gekozen. Medegedeeld werd, dat de jaarlijk se feestavond op 24 Januari zal wor den gehouden in de St. Josephzaal. Een cabaret gezelschap uit Haarlem zal de avond opluisteren. De deken deelde mee, dat gestreefd wordt in het Dekenaat Aiphen te komen tot een Korentond. De plan nen hiertoe zijn reeds in een ver ge vorderd stadium. Dit initiatief werd door de deken toegejuicht. Ook de directeur van de Schola Cantorum, pater Dom Andreas Win- ninghoff O.S.B. woonde de bespre kingen bij en diende van antwoord met betrekking tot zijn afdeling. Gemeenteraad Dinsdagavond is de raadsvergadering niet om 7.30 u., doch om 8 uur n.rr_ in vogelvlucht na welke voorwerpen hier m de bodem zijn gevonden en noemde o.a. de prachtige Romeinse kruik, die afkomstig is uit het jaar 70. Ook de peiling volgens A.P. toont aan, dat Alphen op een terp ligt, een kunstmatig verkregen terp wel te verstaan. Dr. Nelson besprak de verkregen resultaten van de verrichte opgra vingen, de determinatie van de ge vonden stukken ter vaststelling van de jaartallen en het enorme werk, dat is verricht door catalogiseren van Romeins aardewerk, kleuren en stempels enz. Vervolgens ging spr. na wat de verrichtingen op dit punt in deze gemeente hebben opgeleverd en wat allemaal gedaan moest en moet worden om de Romeinse neder zetting hier gedetailleerd in tekening te brengen. De opgravingen zoals achter het grote herenhuis, Julianastraat 86, voorts terzijde hiervan alsmede naast en voor de Ned. Herv. kerk en op de plaats van het voormalige raadhuis, hebben gefaald. De hoop herleefde echter weer, toen op de plaats van het woonhuis van de heer Roest aan de Julianastraat, nieuwe successen werden behaald. Wat daar kon worden vastgesteld, komt over een met hetgeen achter het tijdelijk verblijf van het Chr. Lyceum werd geconstateerd. Maar ook hier was het terrein voor de opgraving be perkt Intussen staat wel vast dat hier een Romeinse vesting heeft ge legen, maar de vraag blijft leven: waar heeft die gelegen? Na de pauze volgde een geani meerd vraaggesprek, waarna wethou der Dekker dank bracht aan de spre ker. „De Blauwband" De postduiven vereniging „De Blauwiband" hield 'n tentoonstelling van oude duiven in café ,,'t Centrum" Klasse 1: doffers, 600 km.: 1. P. H. Goedhart; 2. BouwerKruiswijk. Klasse 2: duivinnen, 600 km.: 1. G™^rP.-^fheHt,~ng 3BT"eUgteWnyk; L' °mai de aanleg van een straat tussen de voorzijde van het raadhuis en de Willemstraat, i.v.m. de zich uitbrei dende bebouwing van het plan „West", welke aanleg binnenkort noodzakelijk wordt, stellen B en W de raad voor aan te kopen van dhr. N. Samsom, een perceel grond, groot 1098 ca., gelegen aan de Burgemees ter Visserpark, voor een totale koop som van 15.749. Historische Vereniging. Vrijdag avond vond in de trouwzaal van het raadhuis een bijeenkomst plaats van de Historische Vereniging. Dr. H. L. W. Nelson behandelde het onder werp „Archeologische excursies in en om Alphen". Na een diepgaande, wetenschappe lijke inleiding over de jaren 57 voor tot 260 na Christus, gaf spr. antwoord op de vraag: hoe weet^men, dat hier, in Alphen aan den Rijn, een Romein se nederzetting moet zijn geweest en dus ook Albaniane. Dit weet men uit de historische documenten en de be roemde Peutingerkaart. Wat nu en dan voor den dag komt, zoals munten, wapenuitrustingen, stenen, krpiken etc. bevestigt dit. Spr. ging Klasse 3: doffers, 450 km.: 1. G. v. Klaveren; 2. Jac. Hogenes; 3. M. D. Groeneveld. Klasse 4: duivinnen, 450 km. 1. Gebr. De Wit; 2. H. W. Martens; 3. BouwerKruiswijk. Klasse 5: doffers, 200 km.: 1. G. v. Klaveren; 2. J. Landaal; 3. Mens Bouwer. Klasse 6: duivinnen, 290 km.: 1. L. Gesrnah; 2. Joh. v. Of wegen; 3. S. Blouw. Klasse 7: doffers, onbevlogen: 1. H. .S Mens; 2. M. Schellingerhout; 3. J. Ver kade. Klass 8: duivinnen, onbevlogen: 1L Gebr. De Wit; 2. H. v. Es; 3. Hoge- veenHulscher. Mooiste doffer van G. van Klave ren, mooiste duivin van Bouer Kruiswijk. Tafel Tennis Club. Het eerste dames-team van de ATTC blijft op het goed pad voort gaan en is nog steeds ongeslagen aan de leiding. J?e Aljihense dames wisten van het team van GEB uit Den Haag in Alphen met 64 te winnen, waardoor thans Pastoor S. Ligthart sprak gister avond in de Pancratiuszaal voor de kernclub over „Sociale aspecten in de aard van de tuinbouw". Vooraf reikte voorz. Verdel de di ploma's en getuigschriften van cul tuur uit der in October gehouden chrysanthen-tentoonstelling, en deed de mededeling, dat op de eerstvol gende bijeenkomst medio Januari een filmprogramma van de Voor lichtingsdienst vertoond zal wor den. Pastoor Ligthart stelde vast, dat de Veenders het mooiste en gelukkigste dorp van de gehele wereld bezitten. Want niettegenstaande men met vele economische moeilijkheden te kam pen heeft, zijn de mensen er zo ge hecht aan hun baggerige moeras, dat zij, die noodgedwongen hun ge boortegrond moeten verlaten, soms zelfs weer kruipend zouden willen terugkeren. Dat wij in een geluk kig dorp leven stelde spr. vast uit het feit, dat men hier geen vijf onge lukkige huwelijken kan tellen, als ook dat men plaatselijk nimmer eens een behoorlijke ruzie mee maakt. In 50 jaar tijd is de bevolking ter plaatse bijna verdubbeld, en het mag een wonder genoemd worden, dat wij al deze mensen aan het werk en eten gehouden hebben. Dat de Veender niet initiatiefloos is, getuigt wel de bouw van een zo machtig kerkgebouw, gesticht, scholen en jeugdgebouw. Spr. wees op de cul tuurwijzigingen, die zich in de tuin bouw hebben voltrokken, alle met het doel, om met zo weinig mogelijk grond zoveel mogelijk emplooi te vinden voor onze mensen. Met de toenemende bevolkingsaanwas, waar door in Roelof arendsveen tot 1970 jaarlijks voor 100 mensen arbeid gevonden moet worsen, is het nood zakelijk onze grond nog verder te intensiveren en huizen te bouwen rondom onze polder, opdat men aan alle zijden glas en kassen op de be drijven kan brengen. Spr. staafde deze gegevens met cijfers uit het So ciaal economisch rapport van Alke made, en wees er op, dat hier nog een grote taak ligt voor de over heid, omdat de Veense tuinder zelf hiertoe niet kapitaalkrachtig ge noeg is, hoewel hy wel in ruime mate werkkracht bezit. Spr. vestigde de aandacht op de kracht, welke wij bezitten in de eigen standsorganisa tie der L.T.B., de eigen veiling als ook de K.V.P.. Jammer noemde spr. het, dat de tuinbouwschool en tuin- bouwcursus niet beter bezocht wor den, want juist door gebrek aan deze scholing doen wij tekort aan de kin deren en het nageslacht. Fel trok pastoor Ligthart van leer op de ergerlijke wantoestanden, wel ke ter plaatse heersen met betrek king tot de volkshuisvesting. Roelof- arendsveen Is per kamer het dichtst bewoond van Nederland. Het blyft voor ons een eerste ver eiste om hierin verbetering te krij gen, want dit schept toestanden, welke ten hemel schreiend zijn. Spr. noemde tenslotte als een groot sociaal belang een hechte en bloeien de jeugdbeweging. Spr. hekelde het tekort aan begrip hiervoor bij de plaatselijke overheid. Van de be taalde vermakelijkheidsbelasting van uitvoeringen e.d. door de jeugd in deze Pancratiuszaal, zo riep pastoor uit, zou ik mijn nieuwe parochie een prracht van een jeugdhuis kunnen bouwen. Een leerzaam debat volgde op dit betoog. NOORDEN PATER KNAAP KWAM THUIS UIT DE MISSIE Gisteravond om 9 uur arriveerde pfeter R. Knaap in Noorden. Op de hoek ProlkadeSimon van Capel- weg werd hij door de burgemeester M. P. v. d. Weyden verwelkomd en toegesproken. De burgemeester feli citeerde hem met zijn behouden thuiskomst en zijn moeder met het geluk om haar priesterzoon na een scheiding van 8 jaar weer in goede gezondheid te mogen terugzien. Uit de grote belangstelling bleek wel, dat Noorden grote eerbied voor zijn priesters heeft. Pater Knaap beant woordde deze welkomstgroet met te zeggen, dat het vreemd was zoveel witte gezichten te zien, in Oeganda zijn ze allemaal zwart en na een verblijf van 10 maanden in Holland hoopt hij weer naar Oeganda te ver trekken, om het seminarie wat hij aan het bouwen is af te helpen ma ken. Hier in Holland gaat alles veel gemakkelijker dan in Afrika. Als je hier wat wil metselen, roep je een metselaar, maar daar moet je het zelf doen. Daarna ging het in op tocht met de fanfare voorop naar de ouderlijke woning van de missiona ris. Aan het hek was een erepoort gebouwd met een „welkom thuis" er op, waarachter een erehaag ge vormd werd door de misdienaars van Noorden. Nogmaals gaf de fan fare een serenade, waarna de bur gemeester namens de pater allen bedankte. 6 wedstrijden zijn gewonnen en een gelijk gespeeld is. Het eerste herenteam wacht nog steeds op de eerste punten en ver loor ook nu weer. Het Leidse Scylla wist de Alphenarep met 82 te ver slaan. Ook het tweede team verloor en wel van het tweede team van Oegst- geest namelijk eveneens met 82. Het derde team deed het al niet veel beter, want na een spannende strijd moest met de cijfers 64 de zege gelaten worden aan Reflex uit Lisse. GEMEENTERAAD VAN KOUDEKERK Onder voorzitterschap van burge meester J. P. de Herder kwam de raad van Koudekerk voor het laatst in 1953 in het Raadhuis bijeen. Voorgesteld werd de rekening over het jaar 11952 voorlopig vast te stel len. De gewone dienst vertoont aan uitgaven 238.943,54 en aan inkom sten 223.464,87, zodat er een nade lig saldo is van 15.478,67. Echter is er nog te verhalen 18.844,27 en moet nog worden uitgegeven ƒ1612,27 zodat daar een overschot is van 17.232,—. Uiteindelijk is er dus een overschot van 1.753,33. De lcapitaaldienst laat een nadelig saldo zien van 9.807,30. De rekening wordt aldus vastge steld. Tot lid van de dienst voor Maat schappelijke zorg wordt de aftreden de heer J. E. Goedhart herbenoemd. De aftredende leden van de commis sie tot wering van schoolverzuim worden ook herbenoemd. Dit zijn de heren N. P. Slegtenhorst, E. A. Bloem, W. A. v. d. Dool, J. D. Corts en H. v. Driel. Het aantal lesuren op de O.L.S. wordt bepaald op vijf per week. De verordening op de heffing vergun ningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein, werd in overeenstemming gebracht met de GEMEENTERAAD ZOETERWOUDE De gemeenteraad van Zoeterwoude,1 om acht uur begonnen, eindigde met een onderbreking van een geheime zitting van ruim een uur om kwart voor elf. De voorz., burgemeester H. J. J. A. Smeets, deelde mede bericht van ver hindering te hebben ontvangen van de heer J. H. v. d. Velden en een brief van mevr. Neuwahl-Sanders, dat zij wegens ernstige ziekte de vergade ring niet kan by wonen. Bij de ingekomen stukken is o.m. de reeds goedgekeurde gemeentebe groting voor 1954. De voorz. deelt me de, dat B. en W. in den vervolge niet meer om de veertien dagen, maar wekelijks op Dinsdag zullen vergaderen; het reglement van orde van het Colleg is daartoe gewij zigd. Na de ontvangen goedkeuring op het raadsbesluit is aan de S.L.F. te Leiden opdracht gegeven tot de aanleg van een nieuwe straatverlich ting tot een bedrag van 140.277. Voor de volgende winter zal deze tot stand komen. De voorz. gaf 'n chronologisch rap port van het verloop van de woning bouw, in het bijzonder van het bou wen van 26 woningen. Aanvanke lijk dreigde het toegestane volume overgeschreven te moeten worden naar 1954. Na de uitgebleven indie- rieten achtkante bovenkruier van hetl jinS van de bezuinigde plannen wer- Zuid-Hollandse type. De molen is zo den na ?en P^rsoonlyk bezoek aan de oud, dat hij dringend gerestaureerd ^roc- Directie van de Wederopbouw dient te worden. De kosten hiervan de Plannen goedgekeurd en wacht de zijn begroot op 37.000. Het mini sterie van Verkeer en Waterstaat zal hierin 45% bijdragen, het mini sterie van O. K. en W. 20% en de provincie Z. H. 15%. Een door de provinciale molen commissie ingestelde sub-commissie voor de molen van de polder Vrouw geest is van mening, dat de reste rende 20%, welke een bedrag van 7.400 vertegenwoordigen, de draag kracht van de polder nog te boven gaan. Deze commissie verzocht de ge meente Alphen aan den Rijn een subsidie te verlenen en noemde een bedrag van circa 2000. De commissie van bijstand voor de gemeentelijke financiën, geeft, met het oog op de aanwezigheid van nog meer molens in deze gemeente, in overweging een toe te stane subsidie te beperken tot 1000. In aanmer king nemende de subsidiebedragen, welke van het rijk en de provincie zullen worden verkregen, is het col lege van mening, dat het verlenen van een gemeentelijke subsidie, ter grootte van f 2000 verantwoord is. In aanvang van de bouw waarvan de inschrijfsom nu is bepaald op 297.200.— op de goedkeuring van het Departement. Begin Januari zal de bouw beginnen Waterleiding. B. en W. hebben een conferentie gehouden methet bestuur van de Groote Westeindsche Polder inza ke het leggen van een waterleiding. De definitie van deze zaak zal de raad spoedig bereiken. B. en W. hadden een plan gemaakt tot het aanleggen van een plantsoen door de gemeente in de voortuinen van de huizen op de Zwetkade. Het bestuur van de woningbouwvereni ging „St Willibrordus" zag daarin een beknotting van de vrijheid van de bewoners. Het verzoek van het schoolbestuur H. Rijndyk om gelden beschikbaar te stellen voor verlichting van de lo kalen werd ingewilligd. Het schoolbestuur Zuidbuurt vroeg verhoging van de vastgestelde ver goeding: voor de V.G.L.O. tot ƒ55.— en voor de G.L.O. op 33.B. en W. openbare school, in ongunstige om standigheden verkeert. Voor verho ging van het bedrag van de lagere school zien B. en W. geen reden. In gelijksoortige gemeenten werden geen hogere bedragen gegeven. De raad besloot voor het V.G.L.O. de vergoeding op ƒ55. —te bepalen en het bedrag van 30.voor de la gere scholen onveranderd te hand haven. Aan het R.K. Lyceum te Leiden voor 4 leerlingen een subsidie gege ven van 27.80 per leerling. In de vorige vergadering werd be sloten alvorens te beslissen op de verzoeken om subsidie van enige priesteropleidingsinstituten, eerst de exploitatierekeningen van deze in richtingen op te vragen. Het Juvenaat te Bergen op Zoom heeft over 1952 een tekort van voor 4 leerlingen werd een subsidie gegeven van ƒ27.80 per leerling. Van het Missiehuis te Hoorn werd de exploitatierekening nog niet ont vangen. B. en W. zijn van mening, dat een subsidie van 100.per leer ling gerechtvaardigd is en onder be paling o.m. dat de subsidie wordt verleend, zolang het Middelbaar On derwijs H.B.S. of Gymnasium nog niet beëindigd is, dus zodra de eigen lijke priesteropleiding een aanvang neemt, wordt geen subsidie meer ver leend. Het voorstel werd aangeno men. Aan de Fok- en Controlevereniging „Zoeterwouds Glorie" werd een tweede wisselbeker ad 25.nu voor het beste kuiskalf van het zwart- blaar veeslag gegeven. Aan de E.H.B.O.-verenigingen Dorp en Rijndijk worden subsidies gegeven van 150.en de R.K. Jeugdbewe ging Zuidbuurt krijgt over 1953 een subsidie groot 350. Gemeente-architect. B. en W. stelden daarna voor over te gaan tot de benoeming van een gemeente-architect. Van de 25 solli citanten hebben B. en W. er 9 opge roepen; bij het persoonlijk onder houd was tevens aanwezig de hoofd ingenieur directeur van de Prov. Dir. Wederopbouw, de heer Kiers. Er is I een alphabetische aanbeveling ge- V ......v., v-viv. M. Aii CU VUU1 UC yj.U.KJ. up J oo.D. en W. deze geest doen zij een voorstel aan meenden, dat de V.G.L.O. door het de raad. I gering aantal leerlingen, evenals de citanten informaties naar de be kwaamheden kan inwinnen. De voorzitter zei zeer bevreemd te zijn, vooral wat betreft het benoe men van een commissie. Van de ver trouwelijke inlichtingen, die voor de raadsleden ter inzage hebben gelegen, hebben de raadsleden geen notitie ge nomen. De informaties van de bur gemeesters en hoofden van dienst zijn dus aanwezig en wat zal een com missie ter plaatse voor betrouwbare gegevens krijgen. Spr. maakte een vergelijking van de benoeming van een leerkracht bij het onderwijs. De heer Van der Ploeg wilde meer dan schriftelijke inlichtingen vooral om trent de persoonlijkheid. De heer Dorrepaal merkte op, dat de raadsleden tijd genoeg hebben ge had om naar Alphen of Zandvoort te gaan. De raad ging hierna in geheime zit ting en na de heropening kreeg de heer Van der Poel het woord en ver klaarde na de nu verdere gegeven inlichtingen bereid tot de benoeming over te gaan. De uitslag van de stem ming is: op de heer F. Schmidt 3 stemmen en op de heer Th. S. M. Valk 6 stemmen. Gekozen de heer Valk. Van de openbare bespreking aan koop bouwgrond werd na de gehei me zitting afgezien. B. en W. stelden voor het bouwver- bod in verband met de voorbereiding van uitbreidingsplannen, die na het besluit van 19 Dec. 1952 nog niet zijn vastgesteld en binnen een jaar zouden vervallen, opnieuw vast te stellen met uitzondering van Rhijn- vreugd. Tot^ alcoholbestrijding voor auto mobilisten wordt een verordening vastgesteld waarbij B. en W. bij de aanvrage voor de Hinderwet tot het plaatsen van een benzinepomp de vergunning kunnen weigeren als deze o.m. in de omgeving van de drank- localiteit zou komen staan. Vermakelijkheidsbelasting. B. en W. stellen voor de vermake lijkheidsbelasting zodanig te wijzigen, dat voor toneel-, zang- en muziekuit voeringen geen belasting zal worden geheven. De heer Van der Geest zou daar sportwedstrijden aan toe willen voe gen, omdat in Zoeterwoude de sport beoefening een jeugdwerk is; het overgrote deel van de leden behoren tot de jeugdbeweging. De voorz. vindt het standpunt zeer sportief en de heer van Vliet wijst er op, dat de sportvereniging toch al zo arm zijn. Op een vraag van de voorz. zei de maakt: 1. J. L. v. d. Broek te Alphen heer Van der Geest voor gelegen- aan den Rijn; 2. F. Schmidt te Zand voort en 3. Th. S. M. Valk te Zundert. De heer Van der Ploeg deelde mede, dat de R.K. Fractie met de gegevens de benoeming nog een sprong in het duister acht; de fractie wilde de be noeming nog een vergadering uit stellen en nu een commissie benoe men, die ter plaatse omtrent de solli- met de bedoeling dit pand te verbe teren. Bij de financiële opzet was ge rekend op een premie van 933.33. De goedkeuring van G.S. is hierop ver kregen maar de premie van woning verbetering zal niet verleend worden omdat de herstelkosten economisch niet verantwoord zijn. B. en W. stelden nu een andere op- ssing voor, nml. op de grond na sloping van het perceel 2 woonhuizen te bouwen, waarvan de kosten wor den geraamd op 29.000.met een rijkspremie van ƒ9000.zou met aankoop van de grond en over drachtskosten deze huizen 21.500 kosten. Hierdoor krijgt de fam. Van Kempen een behoorlijke huisvesting, terwijl bovendien nog een 2e wo ning beschikbaar komt. Er komt een plan ter tafel dat in samenwerking met Stad en Landschap door de ge meente-opzichter is gemaakt. De raad besloot tot koop van het perceel voor 1000.en tot he tslopen van de op stal en het bouwen van 2 woningen. Aan de gemeentewerkman Voge laar wordt een gratificatie voor ge houden toezicht op werken gegeven groot 150. Naar aanleiding van de besprekin gen bij de begroting stelden B. en W. voor het Economisch Technologisch Instituut van Z.-H. op te dragen een rapport uit te brengen: a. over de in dustriële ontwikkeling van Rijndijk en Zoeterwoude-dorp; b. van de re latie op industrieel terrein zowel wat arbeidsvoorziening betreft tussen Leiden en Zoeterwoude en c. van de wijze waarop de verbinding tussen een eventueel te projecteren indus trieterrein en de aan te leggen Rijks weg moet plaats hebben. Dit rapport zal binnen 3 maanden gereed moeten zijn; de kosten zijn 1750.Aangenomen. Rondvraag. Bij de rondvraag drong de heer Dorrepaal aan op het plaatsen van witte paaltjes langs de berm van de gehele Ommedijk. De heer Wesseling wees op de her haalde ongelukken bij de Brugge- straat, waaromtrent de voorz. een zeer breedvoerig relaas gaf van de voorgenomen maatregelen. De politie kan geen doorlopende verkeersregeling, geven; daar is teveel personeel voor nodig. De heer Van der Ploeg noemde het dwaas, dat op die plaats, nadat er twee jaar lang over gesproken is, soms vier ongeluk ken per week plaats hebben zonder dat de voorgenomen verbeteringen tot stand komen. Wethouder v. Leeuwen merkte op, dat na openstelling van de Valk Bou- manweg te Leiderdorp het verkeer niet meer zo druk zal zijn. De voorz. zei, dat het grote verkeer de Brugge- straat niet in de gaten heeft. Er zfal overleg plaats moeten hebben van de beide gemeentebesturen met G.S. tot verbetering. De heer Van der Geest informeerde naar het inwerking treden van de plaatselijke winkelsluitingswet. Dez? heden, waarbij gedanst werd de be lasting te willen handhaven. Z.h.s. werd de verordening gewij zigd, zodat voor toneel-, muziek-, zanguitvoeringen en ook voor sport wedstrijden geen belasting meer ge heven zal worden. Het woonhuis Weipoortseweg 25 is in de vorige vergadering aangekocht verordening is nog niet goedgekeurd. gewijzigde wettelijke bepalingen, Hierin is ook de hotelvergunning op genomen. De jaarlijkse opbrengst is 80,—. Verbetering salarissen. Vervolgens is aan de orde de wij ziging in de verordening op de be zoldiging van het gemeentepersoneel. Dit betreft allereerst de gemeente werkman. Hij zal voortaan een maxi mum ontvangen van 46,08, en bo vendien de bekende toeslagen. Ook voor het personeel op de bi;ug komt een verandering. Allereerst worden in overeenstemming met de provinciale regeling drie rangen in gesteld. De maximum bezoldiging van de chef brugwachter zal 47,04 bedragen, terwijl de brugwachter le klas 46,08 en de brugwachter 43,20 zal ontvangen. Allen staan op hun maximum en daar B. en W. voorstellen de verho ging met ingang van 1 October IJ. te doen ingaan, betekent dit, dat zij allen per 1 Jan. a.s. opnieuw een loonsverhoging zullen, krijgen. Bij de genoemde bedragen moeten de be kende bijslagen nog worden bijgeteld. De heer v. Hemert vraagt, of het niet mogelijk is, beide laagstbezol- digden even hoog te salariëren. De burgemeester antwoordt, dat het systeem dit verschil eist, en dat dit met opzet zo is gekozen, opdat G.S. er hun goedkeuring aan zouden geven. Bovendien kon ook de ge raadpleegde organisatie zich volko men met deze regeling verenigen. Vervolgens stellen B. en W. de raad voor toe te treden als lid, tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten. Dit zou spaarders in staat stellen zelf een huis te bouwen. De gemeente zou voor 1000,aan delen moeten nemen en die voor volstorten. Bovendien moet 40,entreegeld worden betaald. Dit voorstel wordt aangenomen. Bij de rondvraag brengt de heer v. Hemert de wenselijkheid ter sprake, dat in de politieverordening opgeno men zij de bepaling, dat in openbare gebouwen brandblusmateriaal aan wezig moet zijn. ALKEMADE De Zondagsdienst voor doktoren wordt in de gemeenten Alkemade en Leimuiden a.s. Zondag waargeno men door de artsen Brinkhorst en Muskens. BOSKOOP VEEL BELANGSTELLING VOOR VOGELS EN VISSEN. Nadat Donderdag de gecombineer de tentoonstelling van „Zang en Kleur" en de aquariumver. „Nym- phaea" was geopend, bestond er in de avonduren een grote belangstel ling, terwijl Vrijdag de kinderen van de diverse scholen in de gelegenheid werden gesteld om dit moois te aan schouwen, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Ere prijzen: Wisselbeker S. Kui pers Waddingsveen (1951 S. Kui pers; 1952: J. G. Romijn Boskoop). Bondsmedaille voor hoogst aantal punten kanaries en tropische vogels S: Kuipers. Bronzen plaquette J. G. Romijn; medaille voor mooiste Ze- bravinken: J. de Korten, Boskoop; idem voor Vitrine: J. Bos, Boskoop; idem voor interessantste inzending J. Bos; Eereprijs voor meesterzan ger 1953 S. Kuiper; idem voor open klas J. de Jonge, Boskoop; idem voor mooiste kloek: S. Kuipers; idem voor mooiste holrol, fluiten, knor: S. Kui pers; idem voor laagst aantal punten kanarie: J. Stolp, Boskoop. TER AAR e „Nooit Gedacht". H. Vussers, LeidenJac. Rietveld 10, M. Ra- gutB. Rietveld y,M, mej. J. Kruts—B. Bos 0—1, C. de Nie—Nic. van Eyk 0—1, J. Kruts—A. Koelman 0—1, M. EtmonsJ. de Bruyn 10, C. v d. HeuvelH. van Amerongen 10. J. G. Verkuyl—H. Aaftink y,Yi, J. G. van TolM. Heijns xen, J. Hoekstra—A. v d. Jagt 10. Voorlopige uitslag 54. Dammen. Onderlinge competi tie: W. SnaterseC. Koelman 20, R. LubbertsJ. Besemer 02, W v. d. StarreH. Muhr 11, W. Es- veldtG. Kastermans 20, G. Kas termansW. Esveldt 02.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9