Op 27 December brengen vliegtuigen Zonnebloemen door geheel Nederland Nachtstilte van twee steden door schoten verscheurd Land- en Tuinbouw in de Tweede Kamer Het wonder |der liefde\ ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 DE LE1D5E COUKA1N 1 VIERDE BLAD - PAGINA 1 BLOEMEN SCHENKEN KAPITALEN Vergeet één ogenblikje de spannende 132.000 van Alex van Waayenburg, sinds enige tijd een „dienst welfare" aan zijn organisatie verbonden. Deze naam zegt een buitenstaan der niet veel, want als we vertel den, dat dames volwassen mannen leren een aardig pluche popje voor hun kinderen te maken of een pogen uit te leggen lijkt zo sim pel, maar er is weer een klein „ka der-legertje" voor nodig o m dit „welfare-werk" bij de zieken te bren gen en te zorgen, dat zij het kunhen gebruiken en voorts kosten de mate rialen handen vol werk, terwijl de zieke nu niet altijd direct de per soon is, die eens royaal met geld kan zijn. Wees niet „handig". Dwarse boosdoeners In twee vorstelijke steden van Ne derland heeft de politie hedennacht via waarschuwings- en rake. schoten enkele overtreders moeten overtui gen van de noodzaak om zich bij be trapping op ongerechtigheden aan „Geef de zieken meer vreugd" is het motto, waaronder de „Zonne bloem" trouw terzijde gestaan door het Nederlandse R.K. Roode KEn "vergeetTan' 's morons j de sterke arm over ^ven. vuur iiuii üuiueicu te uianeu ui eeu aaPkerk een enkel Een 's-Gravenhaagse agent, die jongen een sierlijk lampekapje voor fat zakje voor u een kap tj plichtsgetrouw zijn ronde liep zag zijn moeder helpen opbouwen lijktkan bevatten, maar d^nkt dan ev j plotseling in de buurt van de win- U dit werk misschien wonderlijk toe, een beetje aan de duizenden onbekende solda ten van het altijd strijdende leger der zieken. Dan zal het niet voor- Men moet echter eerst zelf ziek iCOmen. dat iemand stiekum achter geweest zijn, om te kunhen begrij- de hand een cent jn de bus gooit en pen, wat dit werk een enorme af- mej. een gevoel van „Hoe-heb-ik-hem- leiding kan betekenen voor hen, die dat-even-gelapt", het zakje in ont- al zo heel erg lang tot een niets- vangst neemt. Maar dan wordt het doen gedoemd zijn. kwartje een gulden, de gulden een Het is speciaal voor dit blad van rijksdaalder en de rijksdaalder zal de Zonnebloem, dat deze grote actie reiken tot ongekende hoogte, op touw gezet is. Het werk zoals I wij dit hierboven onvolledig hebben KRONUS. In de Tweede Kamer was aan de orde de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voor 1954 De heer VAN DER WEIJDEN (K. V.P.) betoogt, dat bij een prijsdaling de landbouw gauw in de put zit, om dat de kosten zeer hoog zijn. Het is begrijpelijk, dat de minister alles wil doen, om herhaling van de ramp jaren voor de landbouw te voorko men. Er is belangrijk internationaal overleg, over de hulpverlening aan de landen waar gebrek wordt gele den. Er zijn op de wereld 900 mil- lioen kinderen, van wie er 500 mil- lioen leven in honger en gebrek. Bij het streven naar integratie is het begrijpelijk, dat Nederland ook offers zal moeten brengen, gen, die beladen met Zonnebloemen, Nederland staat niet alleen in het deze lichtzoekertjes brengen, waar streven naar een gemeenschappelij- een mogelijk tekort zou ontstaan. De gehele morgen zal doorgevlogen worden om alle streken van Neder- ^/LIEGTUIGEN zullen over Neder- iand te voorzien en 's middags wordt land razen, harten zullen vol nogmaals een grote patrouille be spanning kloppen en tenslotte zal vlogen om alle mogelijk overgeble- geheel Nederland weer 's avonds ven zakjes op te halen ze ver- rond de radio zitten gewapend wachten met ledige laadruimten op rftrrlpr met al de materialen die we de vo- hun basis terug te keren omdat f^eugd Win meer, dan prijzen alleen rige keren nodig gehad hebben en deze overschotten van grote invloed die nu ongetwijfeld niet aan bod kunnen zijn op de komende ontlcno- zullen komen om te luisteren wat ping. we voor merkwaardige handelingen Dit is de technische gang van za- zullen moeten verrichten om te we- ken en wellicht vindt U de span ten te komen of we al of niet een ning en de originaliteit van de ac- klein fortuintje gewonnen hebben, j tie al het bedrag dat U in de collec- Dit is de eindspurt van de grootse tebus zult stoppen, ten volle waard, actie, die Zondag 27 December a.s. geheel Nederland in spanning zal houden, dit is weer het verrassing brengende einde van een der span nende loterijen, die het Nederland se Katholieke organisatieleven zo ning, omdat er ƒ32.000. langzamerhand een grote faam gaan j zen op het spel staan, bezorgen. In Nederland leeft een leger van zieken, dat duizenden en duizenden En de voorbereidingen zijn deze soldaten telt; soldaten die doorgaans keer wellicht nog wel zo geheimzin- j meer moed tonen, dan de militair nig als de vorige malen. I met het geweer, soldaten, die een U komt 's morgens bij de kerk en ondankbare strijd strijden, omdat krijgt daar nadat U een (flink) j hun verdiensten te dikwijls onder bedrag in de collectebus geworpen de korenmaat blijven, omdat velen hebt een of meerdere envelopjes een zieke alleen die dichtgeplakt zijn op een wijze,veertien dagen „interessant" vin- zoals dat in spannende schatverhalen den, Maar laat deze dag U nu eens meer geven, dan enkel wat span- aan pry- markt als noodzakelijke voor waarde om tot een politieke gemeen schap te komen. De afzet van Neder landse producten zal geen hoofd zaak zijn bij het streven Spreker wenst de minister succes bij zijn po gingen om dit te verwezenlijken. Kan nu spoedig het landbouwschap worden verwacht? Spreker is ver dat alle controle-apparaten in één dienst zullen worden onder gebracht. Komen alle overtredingen nu voor de economische rechter? Kan de minister mededelen, hoe groot de voorraden kaas, boter, con- densmelkpoeder en eieren zijn? Moe ten we verhoging van de productie steeds maar zien als alleen zaligma kend? kelgalerij aan de Laan van Nieuw Oost Indië een 30-jarige koopman ever een muurtje klimmen. Daar de agent in de koopman een oude ken nis ontdekte, wilde hij wel eens even een praatje maken, doch de man voelde hier veel minder voor en zelfs toen het gehele huizenblok door toestormende collega's was omsin geld, was de man niet over te halen tot een babbeltje. Ten slotte schoot de politie eens speels in de lucht, maar ook dat had nog niet het gewenste resultaat. Een sohot in de inbrekers-kuit sprak echter boekdelen en de on willige gast werd naar het gastvrije politiebureau gebracht. Ongeveer te zelf der tijd streed de politie uit 's-Hertogenbosch haar strijd. Daar ontdekte de inhoud van een politie jeep je, dat een taxi ging rijden, terwijl de chauffeur niet aan- gen altijd de nieuwsgierigheid op wekken en deze kon vrij spoedig be vredigd worden, want de taxi zat toevallig klèm in de eerste versnel- t, i wezig was. Dergelijke dingen ple- R.) heeft ernstig bezwaar tegen de |ltijd d ni|uwsgierigheid 0* te trage gang van zaken .by de wette- B lijke regeling van het landbouwon derwijs. Er is nog steeds geen com missie ingesteld. Heeft de minister er niet zo'n haast mee? De heer VAN KOEVERDEN (K V. P.) zegt, dat de overheid zo dient te manoeuvreren, dat een redelijk bestaan in de landbouw mogelijk moet zijn. De landbouw dient niet de pakezel van de gemeenschap te zijn. Er vindt een te sterke afro ming van de prijs plaats ten bate van de consument. Er dient te wor den gewaakt tegen verpaupering van het platteland. De heer BIEWENGA (A.R.) be- j drie jaar. Ook aan de algemene vor- toogt, dat de onzekerheid over de ming wordt niet voldoende gedaan, internationale factoren, die het be- j De heer VAN DIB (S.G.P.) doet leid beheersen, of beïnvloeden, ster-1 een beroep op de minister, om het ker is geworden. Spr. waardeert de vervoersverbod van niet-ingeënt vee internationale activiteit van de mi- naar de markten weer in te trekken, nister. Hij meent, dat niet van een Men dient hier de principiële gevoe- bouwwet, die nu om advies naar de S.E.R. is gezonden. De heer EGAS (P.v.d.A.) is wei nig tevreden over hetgeen de minis ter opgemerkt heeft over het land bouwonderwijs Het lager landbouw onderwijs* is van de grootste bete kenis. Er worden hoge eisen gesteld aan de kleine boer, die de kennis niet kan verwerven in een leerpro gramma van 800 uur, verdeeld over ombuiging van het beleid van de minister kan worden gesproken, zo als in het voorlopig verslag werd gezegd. Al heeft spreker waardering voor het prijsbeleid van de minister, hij is teleurgesteld, dat er ernstige tekortkomingen zijn bij de uitwer king en toepassing van dit beleid, vooral ten aanzien van de veehou derij en de tuinbouw. De heer HOOIJ (K.V.P.) zegt, dat een welvarende landbouw moet kunnen steunen op een krachtig handels- en industrie-apparaat en omgekeerd. Er liggen hier belang rijke raakvlakken, die nog bespro ken kunnen worden bij de behan- De heer DE RUITER (C.H.) heeftdelulg van de aangekondigde land- waardering voor hetgeen door lens te ontzien. De heer GROEN (K.V.P.) zegt, dat de bescherming, die de landbouw geniet, de tuinbouw nooit deelach tig is geworden. Ook thans zijn er streken, waar de bestaanszekerheid in bestaandsnood is verkeerd. Spr. bepleit in dit opzicht maatregelen voor herstel van de minister voor de tuinbouw. Hoe staat het met de kansen voor de tuinbouwexport over de Oost-grens? De heer Groen vraagt de minister, alles te doen wat mo gelijk is tegen de bedreiging van deze export. De vergadering wordt om half zes gesloten. minister op internationaal gebied is gedaan. Op het binnenlands beleid heeft hij echter critiek. Er is geen woord over de bestaandszekerheid in de landbouw, die niet zo zeker is als men buiten de landbouw wel eens denkt. Er is vrees bij de boeren, die de bestaanszekerheid zien verdwij nen. De agrarische overschotten in Amerika vormen een voortdurende bedreiging voor ons land. Een ge meenschappelijke markt lijkt verder eerste j verwijderd dan oo.it Kan de minis- „interessant" vin- ter nadere inlichtingen geven over het bericht, dat Nederland een aan- En dit leger telt soldaten, die kod zou hebben gekregen om een reeds iaren achtereen hun dienst deel het Amerikaanse voedsel- overschot over te nemen? pleegt voor te komen, Laat niet het rampzalige lot van het mannetje, dat in een mooi kas- vervullen; hun dagen zijn vaak teel mocht wonen, wanneer hij zijn grauw en hun dienst is eentonig ge- nieuwsgierigheid kon bedwingen, worden. ook Uw deel worden, maar hoe- Sinds enkele jaren heeft dit leger Söüwer"ën* tatatorSprëker"bepleit veel het U ook mag kosten berg een thuisfront gekregen, dat achter de verkoop aan de consument van het envelopje onbeschadigd op en hen staat en dat hen bemoedigt de melk, zoals ze van de koe komt. haal het niet eerder dan 's avonds wanneer het hee. moeilijk wordt. |Er blijft onzekerheid bestaan in de De heer ENGELBERTINK (K.V.P.) vraagt of het beleid voor de toe komst waarborgen schept voor land vlak voor de uitzending voorschijn. Ga een spannend boek lezen of een partijtje ganzenborden, maar ban het zakje uit Uw hoofd, want U mag het niet eerder openmaken, dan op het moment, dat de K.R.O. U het sein hiertoe zal geven. Wees manhaftig En terwijl U manhaftig poogt Uw mogelijke schattenbron te vergeten, razen boven Nederland vier vliegtui- Wanneer U op Uw werk bent, landbouw, zo lang er maar steeds komt via de radio de „thuisfronter" prijsgaranties worden gegeven voor van dit leger der zieken en brengt één jaar, hetgeen in de landbouw hem of haar een zonnebloem, die niets betekent. Op Europees terrein door zijn drang naar licht altijd I is de minister zo vlot, dat men bijna lichtpuntjes weet te ontdekken, ook 1 zijn tempo niet kan bijhouden. Hij wanneer deze erg moeilijk te vinden blijft voor de wettelijke regeling zijn. Weinig en toch veel het binnenlandse landbouwonderwijs in gebreke. Kan de minister in de toekomst ook tegemoet komen aan de wensen van de katholieke bewo- Naast radiopraatjes muziek en ners in de N.O.-Polder om zelf een kleine presentjes, heeft de „Zonne- school te krijgen? bloem", onder bezielende leiding De heer VAN DEN HEUVEL (A. ling, zodat de drie illegale inzitten den de ongelijke strijd spoedig op geven en de trage taxi uitwipten om het hazenpad te zoeken. Het jeep je deed' het echter vlotter en toen ook deze minnaars der duis ternis niet naar de waarschuwings schoten wilde luisteren, werd een hunner in het onderbeen getroffen. Het bleek een 19-jarige Tilburger- naar te zijn, die al een indrukwek kend aantal vellen van het strafre gister volgeschreven had Zijn twee vriendjes wisten van de consternatie gebruik te maken om zich beschei den terug te trekken, maar de poli tie is al druk doende hen aan de vergetelheid te ontrukken. Nijmeegse weduwe langzaam vergast Melkboer zag er geen been in r Een melkboer uit Nijmegen trof de* afgelopen week al drie dagen lang bij een weduwe de melk van de vorige dag onaangeroerd voor de deur, maar dat was voor deze volgeling van Sherlock Holmes helemaal geen aanleiding om de politie eens een seintje te geven. Ten slotte deed dit een buurman, die de buurvrouw al een paar dagen gemist had, wél. De politie verschafte zich gisteren toegang tot de woning en vond de vrouw bewusteloos op bed. terwijl haar hondje reeds overleden was. Een kleine lek in de gasleiding had de vrouw in de slaap het bewustzijn doen verliezen en was langzaam be zig haar te vergassen. De weduwe is terstond naar het ziekenhuis gebracht, waar haar toe stand zeer critiek werd geacht. Minister was erg royaal voor Nederlands Beheersinstituut De minister van Justitie heeft het parlement een bedrag van 664.000 gevraagd om beheerders, die diensten hebben verricht voor het Nederlands Beheersinstituut, te belonen. De Kamer kan zich met dit royale gebaar niet al te best verenigen en de vaste commissie van Justitie uit de Tweede Kamer heeft de minister gevraagd, waarom deze uitgaven nu weer nodig waren. Brochure over de nieuwe huurwet Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting geeft een bro chure uit waarin de voornaamste uit de nieuwe huurwet voortvloeiende vraagstukken in beknopte vorm wor den behandeld. In een aanhangsel is een voorlopi ge lijst van de indeling der gemeen ten voor huurverhogingspercentages opgenomen. Begin volgende week zal de brochure aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. Dr. A. H. Gruen- ther, raadsadviseur in algemene dienst, heeft een toelichting gegeven op enige punten. De huurprijs is het verschuldigde voor het enkele gebruik van een on roerend goed. Vergoedingen voor .bijkomende voorzieningen vallen dus niet onder de huurprijs. Voor bedrijfsruimte blijft de huur prijs van 31 December 1953 gelden, mits partijen niet anders overeenko men. Het plafond ener overeengeko men verhoging is echter gelijk aan de percentages voor de woninghuur. Voor woningen, die na 5 Mei 1945 zonder overheidssteun zijn gebouwd, geldt de huurprijs, die partijen over eenkomen. Dit geldt ook voor de toekomst De minister kan de prij zen voor niet gesteunde woningbouw tussen 27 December 1940 en 5 Mei 1945 met een te lage huurprijs op verzoek verhogen. Indien aan bouw uit dit tijdvak wel enigerlei steun is verleend, dan bepaalt de minister de huurprijs. Voor woonwagens, woonschepen en verhuur van gemeubileerde kamers voor zeer tijdelijk verblijf worden de huurprijzen aan partijen overgelaten. De brochure geeft voorts de rege lingen aan, die gelden voor ver bouwde en gesplitste panden en voor die, welke van bestemming veran derden. door Otwell Binns 9) Als er dan geen ander is, Stella, wat voor beletsel bestaat er dan? Ik hou van je. Ik wil doen wat in mijn vermogen ligt om je gelukkig te maken. Daar twijfel ik niet aan, zei ze kalm, tenslotte tot een beslissing ge komen. Waarom stem je dan niet toe en maak je mij niet tot de gelukkigste man van de wereld? vroeg Cabados met aandrang. Omdat er iets is, dat ik je eerst moet zeggen iets, waarvan ik denk dat het de oorzaak van mijn ziekte is geweest en dat me van streek maakt, telkens als ik het waag er aan te denken. Ah dan heb ik goed geraden! riep Carlos uit. Er is iets dat je hin dert! Ik wist het. Je moet het me zeggen, Stella, wat het is. Je moet mij je laten helpen, ik kan de gedachten niet verdragen, dat jy ongelukkig bent. Er is niets dat ik niet zou wil len doen niets dat ik niet zou dur ven om je mijn liefde te bewijzen. Zeg het me en Ze viel hem in de rede. Meen je dat? Zou je alles willen doen om je liefde voor mij te bewijzen alles om mii te helpen? Absoluut, antwoordde hij vlug. Maar veronderstel, dat het iets onaangenaams was iets dat ge- vaarliik zou kunnen zyn? Dat zou me des te liever zyn! antwoordde hij vastberaden, ofschoon er een ogenblik een uitdrukking van verbazing in zijn ogen flitste. En veronderstel, dat mislukking het verlies van je vrijheid, schande en gevangenisstraf zou meebrengen? Maar het zal me niet mislukken. Het is niet nodig, zulke consequen ties in overweging te nemen. Je moet me nu zeggen wat je hindert en wat ik kan doen om het uit de weg te ruimen. Hjj zweeg een ogenblik, ajsof hij wachtte op wat ze zou zeggen, toen voegde hij er aan toe: Zeg het me, Stella, alsjeblieft! Zeg me, wat je ongelukkig maakt! Stella keek hem aan en bewogen door de ernst van zyn blik ant woordde ze eenvoudig: Ja, ik zal het je vertellen en ik zal je zeggen, wat je voor me kimt doen. HOOFDSTUK VI EEN PLAN EN EEN BELOFTE Zij wachtte een ogenblik, alsof zij haar gedachten verzamelde en be gon toen langzaam te spreken; Misschien weet je, dat, kort voordat ik ziek werd, tante en ik in Parijs waren? Ja, dat weet ik. We gingen daarheen omdat ik van plan was één van de kunst-aca demies te bezoeken en omdat ik er graag een atelier wilde hébben en een poosje onder de kunstenaars van Montmartre wilde leven. Ze zweeg een ogenblik en Carlos Cabados glimlachte. Ik kan me jou en je tante niet voorstellen tussen die lui. Het is een eigenaardig stelletje. Misschien, zei ze, maar ik wilde dat nu eenmaal en ik huurde inder daad een atelier van een jonge Span jaard in een rustige straat bij de Place Pigalle. De Place Pigalle. Toen hij de woorden herhaalde lag er een eigen aardige uitdrukking op Carlos' ge zicht en iets van verbazing klonk in zijn stem. Ja, hernam Stella, de Place Pi galle. Ken je die? Persoonlijk niet, antwoordde hij snel. Van naam natuurlijk wel. Daar werden de kanonnen .veroverd, het geen leidde tot de Commune, is het niet? Ja, zei Stella bedaard, en daar oveikwam me iets verschrikkelijks. Zeg het me, drong hij aan. Zoals ik zei, nam ik daar wer kelijk een atelier en een uur of twee nadat ik het gehuurd had, glipte ik weg in een taxi, om mijn nieuwe kamers te bekijken, terwijl tante haar middagdutje deed. Ik was als een kind, dat een nieuw stuk speel goed heeft gekregen en daar ik dorst had en graag iets wilde gebrui ken, ging ik de straat op, om thee te kopen. Ik ben misschien vijf mi nuten weggeweest en toen ik terug kwam lag op de grond van de ka mer een dode man met een dolk in zijn hart. Vreselijk! De verbazing van Cabados was bui tengewoon groot, maar er was iets meer dan verbazing in zijn stem en toen Stella hem aankeek, zag ze, dat hij zeer opgewonden was en zijn donker gelaat doodsbleek was ge worden. Ik wist wel, dat ik je zou laten schrikken, zei ze verontschuldigend. Ik had iets dergelijks nooit ver wacht, verklaarde hij en vroeg toen snel. Kende je die man? Ik had hem nooit eerder gezien, antwoordde Stella en vervolgde toen: Ik trok hem de dolk uit zijn borst en terwijl ik er mee in mijn hand stond, half dood van schrik, klopte er iemand tweemaal op de deur. Ik was niet in staat me te ver roeren en ik wist niet wat te doen. Toij de deur openging verscheen de jonge landgenoot, van wie ik de flat had gehuurd. Hij stond versteld, zoals te verwachten was en ik trachtte hem te zeggen, wat er was gebeurd. Toen werd het my te machtig. Ik geloof, dat ik huilde, ik weet dat ik flauw viel. Ja, zei hij schor, ik kan me be grijpen dat je flauw viel. Maar wat gebeurde er daarna? Toen ik bijkwam stond de eige naar van de flat -over mij heen ge bogen. Hij liet me wyn drinken en toen ik een beetje was bijgekomen, trachtte ik hem te vertellen, wat er was gebeurd. Terwijl ik daarmee bezig was hoorden wij beiden een stap op de trap en een zingende stem. Ik was erg bang en om mij te sparen dwong hij me het atelier te verlaten. Ik kon nauwelijks op mijn benen staan. Ik weet niet, hoe ik de trap ben afgekomen. Ik weet alleen dat ik mijn uiterste best moest doen het niet uit te schreewen, toen ik het meisje, dat gezongen had het was een model op de trap passeerde en dat ik bijna flauw viel. Ik vond een taxi en ik ging terug naar het hotel en dreef door, dat wij nog die zelfde avond uit Frankrijk vertrok ken. Daar heb je verstandig aan ge daan, merkte Carlos op. O, neen. Ik geloof nu, dat het niet verstandig is geweest. Zie je, ik was vreselijk van streek.... bang, en wat men in angst doet, is gewoon lijk niet verstandig. Ik dacht er op dat ogenblik helemaal niet aan, wat later zou kunnen gebeuren met de man, die mij hielp. Ik was egoïstisch, onnadenkend, verschrikkelijk bang voor mij zelf. Wat gebeurde er! vroeg Carlos met zonderlinge kortheid. Hij werd gearresteerd, beschul digd van de moord en terwijl ik ziek was werd hij veeroordeeld en naar de Franse strafkolonie op Nieuw Caledonië gezonden. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1953 | | pagina 12