Geen politieke integratie zonder de gezamenlijke markt Het betalen van belasting gaat volgend jaar vlotter Wachter voor rechter wegens de treinbotsing te Maassluis Huisartsen en ziekenfondsen Voor poging tot vergiftiging twee jaren geëist Bewaker gaf aan gevangene rookartikelen van vrienden VRIJDAG 18 DECEMBER 1953 uc LfclUSE COURANT i WEEDE BLAD PAGINA I TWEEDE KAMER In de Tweede Kamer heeft giste ren de minister van Buitenlandse Zaken, de heer BEYEN, de sprekers over de begroting van buitenlandse zaken, beantwoord. Het Nederlandse standpunt, dat de nauwere politieke samenwerking in Europa niet los gezien kan worden van een economische integratie, dus geen politieke integratie zonder een gemeenschappelijke markt, is nog steeds onveranderd, zo gaf minister Beyen de Tweede Kamer gisteren te kennen in een zeer uitvoerig betoog over onze buitenlandse politiek. „Ik geef toe, dat ik tijdens de Haagse conferentie overstag ben ge gaan en heb toegegeven op het con stitutionele punt van de algemene, directe verkiezingen voor een Euro pees parlement, aldus minister Bey en, maar dit was geen principiële zaak". De anderen waren het hierover al lemaal eens en door toe te geyen heeft Nederland veel goodwill ver worven. kan gebruiken, om Frankrijk voor een politieke gemeenschap met eco nomische bevoegdheden te winnen, zoals men een kind wonderolie doet slikken door een pepermuntje. Frankrijk lust het pepermuntje van de EDG eigenlijk niet en het zal het hoogstens slikken, wanneer men er suiker op strooit. De woorden van de Amerikaanse staatssecretaris Foster Dulles moet men volgens de minister ook zo zien dat hij Frankrijk een waarschuwing heeft willen geven. Men mag het dan niet helemaal eens zijn met zijn woordkeus, maar daarbij dient men te bedenken dat een Amerikaan anders praat dan een Fransman. Er is ook geen sprake van, dat de Verenigde Staten het plan hebben om hun grondtroepen uit Europa te rug te trekken Het is helemaal niet de bedoeling daartoe op het ogen blik over te gaan. Verder blijft voor de Noordatlantische verdediging de Er is geen sprake van, dat ik het Duitse bijdrage essentieel, voorstel zou hebben gedaan, om de Zich richtende tot de communis- politieke integratie maar helemaal ten zei de minister, dat de E.D.G. prijs te geven en genoegen te ne- geen enkele geheime clausule bevat, men met uitwerking van artikel 38 Over de plannen tot het instellen van de Europese defensiegemeen-van een consultatieve raad van de schap, dat de mogelijkheid openlaat NAVO merkte hij op, dat er nu nog om de oprichting van een parlemen-1 alleen maar plannen zijn en dat deze gen heeft gisteren tegen twee broers i ti t-n j .1... 1. „;nk j rfisn. 19 pii y.n mar min ppti vnnr. ever deze tragedie hebben gespro ken, kan de minister begrijpen, maar wij moeten nu eenmaal de harde werkelijkheid zien. Minister Luns ging niet in op de betogen uit de Kamer, daar hij dit na hetgeen de minister-president dr. Drees bij de algemene beschouwingen hierover had gezegd, overbodig achtte. De Regering zal spoedig een be slissing nemen inzake de toepassing van de vijf procents loonsverhoging op de Indische pensioenen. In Benelux is er wel een stilstand, maar geen achteruitgang te bespeu ren geweest. De Luxemburgse pro tocollen tot regeling van het ge meenschappelijke optreden inzake het handels- en betalingsverkeer zullen binnenkort in de Kamer ko men. Minister Luns ging tenslotte in zijn rede nog uitgebreid in op de tegenstellingen tussen Oost en West. Broers ontvoerden zusje uit gesticht tair orgaan voor de E.D.G. te onder-gehele zaak zich geleidelijk zal die- zoeken. Ik heb juist alles gedaan, zo l nen te ontwikkelen, op initiatief van zei minister Beyen woordelijk, om j de parlementen zelf. In Januari gaat te voorkomen, dat de politieke ge- er een groep Nederlandse parlemen- meenschap zou worden terugge- j tariërs naar het hoofdkwartier in bracht tot een controle op de E.D.G. I Parijs en uit andere landen zullen Als enige heb ik ter sprake ge- er ook komen. Uit het contact met bracht, op welke manier men zou 1 het hoofdkwartier zal zich dan wei- kunnen tegemoetkomen aan de po- j licht een politiek forum ontwikke- litieke wensen, die er in Frankrijk len(, dat geenszins de belangen van met het oog op de ratificatie van hethet parlement van de E.D.G. in de weg zal behoeven te staan. MINISTER LUNS Minister LUNS behandelde de ove rige onderwerpen. In de helaas zo tragische kwestie van de Ambonne- zen gaat het zijns inziens minder E.D.G.-verdrag bestaan. De keuze De Haagse conferentie had, naar het oordeel van de,minister, te kie zen tussen een spoedige totstandko ming van een schijngemeenschap, die - b. niet meer zou doen dan de E.D.G. en om de vraag wat er juridisch en mo- de dat het voor de geestelijk gestoor- resp. 19 en 20 jaar oud, een voor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden geëist en een boete van 75 subs. 50 dagen hechtenis. Zij hebben op 18 October j.l. uit een psychiatrische inrichting te Wa genborgen, hun zusje die daar reeds enkele jaren werd verpleegd, ont voerd. Het meisje was met een groep verpleegden op weg van het gesticht naar de kerk. Plotseling reed een auto langs en het meisje werd door haar broers naar de auto gesleurd. Inmiddels is het meisje weer naar Wagenborgen overgebracht. De fa milie wilde het meisje terug, omdat men meende dat zij geen baat vond bij de inrichting. De officier betoog- Kolen- en Staalgemeenschap overkoepelen en iets meer tijd ne men voor het scheppen van een wer kelijke Europese politieke gemeen schap. De conferentie heeft besloten om verder te werken op de grond slag van de besluiten, die in Sep tember 1952 door de zes ministers in Luxemburg zijn genomen. De zes landen gaan dus verder op de een maal ingeslagen weg. Er is een ontwerp-statuut, dat is onderzocht en nu heeft de Haagse conferentie een studie-commissie in het leven geroepen, die al druk bezig is de nog openstaande punten te be studeren. Dan zullen do ministers der zes landen op 30 Maart 1954 weer bijeenkomen. De Nederlandse regering voorziet inderdaad nog aan zienlijke moeilijkheden, maar zij weet ook, dat die niet onoverbrug baar zijn. Zij is ervan overtuigd, dat de rede zal zegevieren. Tegenover de vrees van de heer Nederhorst, dat men door het een zijdig vasthouden aan het streven naar een gemeenschappelijke markt de kans op politieke gemeenschap zou verspelen, stelde minister Bey en, dat bij het tot stand brengen van een gemeenschappelijke markt de financieel-monetaire en de sociale aspecten automatisch ter sprake zul len komen. Dit zal men niet kunnen bereiken, wanneer men de integratie per sector afzonderlijk gaat nastre ven, hetgeen de heer Nederhorst ad viseerde We zijn nog lang niet ze ver, dat de regeringen zich hun financiële of monetaire beleid laten voorschrijven. Maar zodra men de gemeenschappe lijke markt aanvaard en die gelei delijk gaat verwezenlijken door af braak van de handelsbelemmeringen, dan komen al die afzonderlijke as- reel moet worden gedaan, dan wel j de zuster van de beide broers beter om -de kwestie wat er politiek nog was dat ze in Wagenborgen bleef, mogelijk, of nog liever onmogelijk is. Hij noemde het optreden van de De gevoelens van prof Gerbrandy broers dom. en van de andere kamerleden, die Over 14 dagen uitspraak. Utrecht nam de proef Met ingang van 18 Januari 1954 zal er verandering komen in de wijze waarop men op de postkantoren aan het rijk verschuldigde belastingen kan betalen. Op het ogenblik is de gang van za ken daar aldus, dat de belastingschul dige het aanslagbiljet waarop hij wil betalen aan de loket-ambtenaar ter hand stelt. Deze schrijft daarna een bewijs van betaling in duplo, waar van hij een exemplaar aan het aan slagbiljet hecht. Deze werkwijze is tijdrovend met als gevolg, dat de gemiddelde wacht tijd aan de „belastingloketten" van de postkantoren vrij groot is. Daar om is dit jaar in de provincie Utrecht en in het Gooi een proef genomen met een systeem waarbij gebruik wordt gemaakt van speciale girostor- tingsbiljetten, die door het publiek ingevuld aan de loketambtenaar wor den aangeboden. Het is bij deze proef gebleken, dat aan het zelf doen in- vullen van de stortingsformulieren door het publiek minder moeilijkhe den zijn verbonden dan aanvanke lijk werd gevreesd. Bij het invul- pecten vanzelf aan de orde en dan len van de formulieren werden be zitten we meteen in de politieke ge- I trekkelijk weinig fouten gemaakt, zo- meenschap. 1 dat de proef als volledig geslaagd Over de Europese defensiegemeen- I ^an w°rden beschouwd, schap zei minister Beyen, dat men Derhalve is besloten de nieuwe niet het ogenblik van de ratificatie werkwijze op korte termijn op alle Gouden medaille voor gen. Aler postinrichtingen in te voeren. Dezer dagen zullen daar de speciaal voor deze wijze van belastingbetaling in gestelde girostortingsbiljetten gratis verkrijgbaar worden gesteld. Deze formulieren onderscheiden zich van de gewone stortingsbiljetten en kun nen dus niet voor andere doelein den worden gebruikt; op het stor tingsbiljet behoeft geen frankeer zegel te worden geplakt. Een belastingschuldige, die op deze wijze belasting wil betalen, doet het beste op het postkantoor een formu lier te halen en dit rustig thuis in te vullen. Mocht hij daarbij op moei lijkheden stuiten, dan kan hij op het postkantoor de loket-ambtenaar om hulp vragen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nw Guinea: ms. „Karimun" (19 Dec.). Ned. Antillen: ss. „Ellerbek" (19 Dec.); ms. „Boskoop" (21 Dec.). Suriname: ms. „Bonaire" (21 Dec.). Unie van Z Afrika en Z.W. Afri ka: ms. „Carnavon Castle" (19 Dec.). Canada: ss. „American Defender" (19 Dec.); ms. „Black Condor" (22 Dec.). Zuid Amerika en Brazilië: ss. „Pre sidente Peron" (19 Dec.). Australië: via Engeland (19 Dec.). Nieuw Zeeland: via Engeland (19 Dec.). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. JVieuute „®e Zeven fPjcaviudën" in yefwiik ge&teld ly.-.Tw.'b:1.—"T"r,-T] Op de werf van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij te Rotterdam werd heden door Schout-bij-Nacht KMR, C. W. Heringa, de kruiser ,De Zeven Provinciën" in dienst gesteld. De kruiser met op het achterdek de opgestelde bemanning tijdens het spelen van het Wilhelmus. Wie is de schuldige? In het begin van dit jaar 13 Januari botste in de avonduren twee treinen bij Maassluis tegen el kaar en gisteren moest de wachter van het betreffende blok zich voor de Rotterdamse rechter verantwoor den, wegens het veroorzaken van een ongeluk. De man die reeds 31 jaren onbe rispelijk bij de spoorwegen gewerkt had en thans wegens het ongeval ge schorst is vertelde, dat hij- was misleid door een kwikpedaal van het seinwezen, die niet 'gefunctionneerd had. Een getuige-deskundige verklaar de, dat de kwikpedaal juist een on- Honorarium f7. In zijn te Amsterdam gehouden vergadering besloot de Ziekenfonds raad zijn goedkeuring te hechten aan de inhoud van een nieuwe individuele overeenkomst, af te sluiten tussen de huisartsen en de ziekenfondsen, waarin de vergoeding wordt verhoogd tot ƒ7.per jaar voor iedere ver zekerde. De besprekingen hierover hadden een vrij emotioneel verloop, doch uiteindelijk verwierf het voor stel de vereiste tweederde van het uit te brengen aantal stemmen. In het vooroverleg tussen de lan delijke huisartsen vereniging en« de ziekenfondsen was in principe reeds overeenstemming bereikt, over de straks geldende voorwaarden; een verhoging van het huidige abonne mentshonorarium was een van de voorname punten van onderhande ling. De overeenkomst dient als een voorlopige te worden beschouwd, waarbij de vergoeding voor de eer ste 3000 zielen van 5.46 wordt ver hoogd tot ƒ7.per jaar voor iedere verzekerde en wel met dien verstan de, dat na vaststelling van het als juist aan,te nemen honorarium een verrekening zal plaats vinden. De mogelijkheid bestaat dan, dat de art sen ofwel alsnog een zeker bedrag krijgen aangevuld dan wel het even tueel te veel ontvangene zullen heb- gen terug te betalen. gewoon lange tijd niet gecontroleerd was. Doordat de kwikpedaal weigerde had de man in de mening verkeerd, dat de trein, die voor onveilig sein stond te wachten, al reeds lang ge passeerd was. Toen hij de fout ont dekte, was het te laat geweest, want enkele seconden daarna vond de bot sing plaats. Er vielen enkele lichtgewonden en veel materiële schade werd veroor zaakt. De rechter meende de man verza king van veiligheidsvoorschriften en tekort aan waakzaamheid tijdens mist te moeten verwijten en eiste drie weken hechtenis, doch de verde diger was van mening, dat het een ongelukkige samenloop van om standigheden was en vroeg een voor waardelijke straf. Ned. B o nfietsbond Laat ons brommen waar we willen! De Nederlandse Bromfietsbond heeft zich in een request tot de mi nister van Verkeer en Waterstaat gewend. De bond verzoekt hierin spoedige verbetering van het Neder landse rijwielpadennet. De Nederlandse Bromfietsbond is van mening, dat verbreding van rij wielpaden, op plaatsen waar dit het meest noodzakelijk is, een onmid dellijk gunstige uitwerking zal heb ben op de opnemingscapaciteit van de rijwielpaden in het algemeen. Tenslotte heeft de Nederlandse Brom fietsbond de minister verzocht toe te staan, dat de bromfietsers zich, zolang de noodzakelijkste verbete ringen niet zijn uitgevoerd, naar keuze op het rijwielpad dan wel op de rijweg mogen ophouden. De Kath. eenheid in politiek De vertegenwoordigers van de Ka tholieke Volkspartij ,de Katholieke Nationale Partij en de Katholieke Kerkgemeenschap in de Partij van de Arbeid resp. de heren dr. L. A. H. Albering, J. L. A. Zwarts en J. M. Willems die het gesprek tussen de drie genoemde groeperingen, naar aanleiding van de bekende verkla ring van kardinaal De Jong, afgelegd bij gelegenheid van de Honderd Jaar Kromstaf-viering, dienden voor te bereiden, kwamen 16 December j.l. bijeen. Besloten werd in begin Ja nuari de voltallige gesprekscommis- sie bestaande uit drie personen uit iedere groepering voor een eerste bijeenkomst te Den Haag uit te nodigen. Een voorstel voor de agenda voor deze bijeenkomst ia te vens opgema. kt. SNELLER BELASTING BETALEN. Vanaf 18 Januari 1954 zal een nieuw systeem van belastingbetaling op de postkantoren worden inge voerd, die een belangrijke tijdsbe sparing betekent. Hiervoor wordt een speciaal soort girostortingsbil jetten van ge,le kleur beschikbaar gesteld, waarop de belastingbetaler alle gegevens zelf moet invullen. Evenals bij de gewone stortingsbil jetten van gele kleur beschikbaar rechterstrook van het formulier aan de belastingschuldige ter hand als bewijs van betaling. WACHTGELREGELING VOOR AMBTENAREN. De heer F. Spit, aftredend hoofd bestuurder van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel, zinspeelde Donderdag op zijn afscheidsrecep tie op een wachtgeldregeling voor ambtenaren en werklieden in ge meentedienst. Deze zou van kracht worden in de gemeenten, welke zijn aangesloten bij de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. „Volkskr." Zware straf geëist Na een requisitoir, waarin hij uit voerig inging op het psychiatrisch rapport en de bedroevende omstan digheden, die een mislukt huwelijk met zich heeft gebracht, heeft de procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem gisteren wegens po ging tot doodslag twee jaar gevan genisstraf met aftrek geëist tegen de 68-jarige D. H. uit Deventer, die deswege door de rechtbankt te Zut- phen was vrijgesproken. Verdachte werd er van beschul- volgen van haar daad niet heeft over zien en gewild. De procureur-generaal was van oordeel, dat de psychiater buiten de grenzen van haar opdracht is gegaan, namelijk het al dan niet aantonen van de toerekeningsvatbaarheid. Hij had de indruk, dat het rapport min der het karakter kreeg van psychia trische voorlichting aan de rechter. Hij achtte het ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen en eiste derhalve twee jaar met aftrek. De raadsman, mr. Schmidt uit De- digd haar zeventien jaar jongere venter, achtte de opzet tot doden op De Haarlemsche rechtbank heeft gisteren de zaak behandeld tegen een ex-gevangenbewaarder uit Am sterdam, die werkzaam was in het huis van bewaring te Haarlem. Vol gens de tenlastelegging zou de be waker tussen October 1951 en Maart 1952 het reglement van het huis van j bewaring hebben overtreden door een gevangene van rookvoorraden te voorzien, die vrienden van deze ge vangene verstrekten. De gevangenbewaarder zou eerst een brief van de gevangene uit de gevangenis hebben gesmokkeld en die hebben bezorgd bij een vriendin van de gedetineerde, die daarna ge- I volg gaf aan het in de brief vervat- in ieDem,oorüigheid van Z. K. H. Pr.ns Bernhard heeft Donderdagmiddag i te verzoek om geregeld rookwaren Dr. Ir. M. H. Damme in zijn kwaliteit van voorzitter van het bestuur van I aan de gevangenbewaarder mee te de Stichting Generaal Snijdersfonds de gouden Generaal Snijdersmedaille uitgereikt aan Lt. Gen. vlieger b. d. I. A. Aler. De plechtigheid geschied de in de Trèves-zaal van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag. Tijdens de overhandiging van links naar rechts Dr. Ir. M. H. Damme, Z. K. H. Prins Bernhard en Lt. Gen. vlieger b. d. L A. Aler. geven. Uit dankbaarheid had de gevangene de bewaker geholpen aan een pick-up met platen. De bewaker gaf de feiten uit de tenlastelegging Slachtoffer van geslepenheid. psychische gronden niet aanwezig cn vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Uitspraak over veertien dagen. man, met wie zij sinds jaren in on min leefde, omstreeks 18 Augustus De officier van justitie noemde del ^1312 door rodeAt om het leven te gedetineerde een geslepen persoon, ^bben willen brengen. Het vergif, die er in geslaagd was de bewakerd enkele maanden voordien had te verleiden tot dingen die hem gekocht en voor de muizen in de noodlottig welden. Rekening hou-: kelder had liggen, zou zy hebben ge- dende met een gunstig reclasserings- daan *n eer? pannetje met middag- rapport eiste de officier van justitie' eten' da* Z1J voor haar man op het negen maanden, waarvan zes on-1 staan. De man zag echter voorwaardelijk met aftrek van voor- blauwe vonkjes m het eten op- arrest en drie maanden voorwaar-en e.^, .mea 3ar de P°~ delijk met onder toezichtstelling van; htie. Voor de politie had de vrouw een reclasseringsinstelling. verklaard, dat de gedachte om een De verdediger riep de clementie emd aan het lev.en van haar man en sen van industrie- en rioolwater van van de rechtbank in omdat de ver-1 aan de ondraaglijke toestand, waarin Appingedam naar de Eems, met bij— dachte uit medelijden gehandeld zou ZV. verkeerde, te maken, plotseling komende werken te Appingedam en u-uu„_ by haar was opgekomen. Thans zei Delfzijl. De heer E. Bolhuis, voorzit- zij zich met voor te kunnen dat zij zo iets gedaan zou hebben. FABRIEK HELPT GEMEENTE MET EEN MILLIOEN. De coöperatieve strocartonfabriek „De Eendracht" heeft gisteren een millioen gulden overgedragen aan het gemeentebestuur van Appinge dam als bijdrage voor het leggen van een persleiding voor het wegper- hebben, zonder aanvankelijk aan eigen voordeel te denken. Later werd hij door dreigementen van gedeti neerde gedwongen om verder te gaan. Ook met het oog op de reeds bjjna vijf maanden durende deten tie van verdachte verzocht pleiter een gecombineerde straf. Uitspraak op 31 December. VARKENSPEST. By de veestapel van een landbou wer in de buurtschap Veldwijk, is varkenspest geconstateerd. Haar man verklaarde als getuige dat zy hem tevoren reeds geen lang le ven meer had voorspeld. Het psy chiatrisch rapport van mevrouw dr Wiebenga uit Leiden schetste ver dachte als een vrouw met een ge brekkige ontwikkeling van haar geestvermogens. De mogelijkheid werd voorts opengelaten, dat zij haar man alleen maar schade heeft wil len berokkenen en de ernstige ge- van „De Eendracht", deelde mede, dat het besluit, een millioen gulden ter beschikking te stellen, was aangenomen met 275 stemmen vóór en vier tegen. Burgemeester C. C. J. Welleman bradht het bestuur van „De Een dracht" dank voor de royale geste, die wel uniek is in Nederland. De overdracht gebeurde na de aan besteding van het werk op het land goed Ekenstein. De gunning werd in beraad gehouden.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 7