Eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen Wordt BERIA veroordeeld zonder BERIA? Geen der candidaten behaalde absolute meerderheid Het Beria-proces achter gesloten gordijnen WEST-BERLIJN WIL GUNSTIGER ATMOSFEER Churchill brengt verslag Bermuda over Éénrichtingsverkeer op de Rijn De drieling te Pijnakker S)e£cid6e(SoiihxwX Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. KOOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 18 DECEMBER 1953 45ste JAARGANG No. 13072 Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprij? f 0.47 p. w., f 2.p. tnnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - AdverLt 15 cL p. mm. Telefoontjes f 1.50 Vanmiddag wordt opnieuw gestemd De eerste ronde van de Franse presidents-verkiering heeft geen resultaat opgeleverd. Marcel Edmond Naegelen, de socialistische candidaat voor het Franse presidentschap, behaalde gisteren tweemaal de eerste plaats in de stemmingen te Versailles, maar verwierf niet voldoende stemmen om ge kozen te worden. Naegelen kreeg 299 stemmen van de meer dan 900, die uitgebracht wer den in de tweede ronde, nadat hij 160 stemmen had gehaald in de eerste rende. Premier Laniel kreeg in de tweede stemming 276 stemmen, d.« radicale leider Delbos 185 en de minister van Buitenlandse Zaken Bidault was hekkesluiter met 143 stemmen. Twintig stemmen gingen naar andere candidaten. De verenigde zitting van het parlement stelde de verkiezin gen daarna uit tot hedenmiddag. HOE HET ER AAN TOE GAAT De ouderwetse vergaderzaal van de Nationale Vergaderzaal was over vol toen de waarnemend voorzitter, Le Troquer, het sein tot de stem ming gaf door een briefopener in een gesloten boek te steken. De eerste letter van de bladzijde die hij raakte bepaalde, wie het eerst zijn biljet in de stembus mocht deponeren. Le Troquer trof de letter „U" en de Gaullist Ulver was de eerste, die zijn van te voren ingev-uld stembiljet in de vaas ging deponeren. Om tot president gekozen te wor den heeft de candidaat de absolute meerderheid van steijimcn nodig, de helft plus één dus. Laniel zat op de voorste rij, schud de handen links en rechts en gaf hoofdknikjes als bepaalde afgevaar digden langs hem kwamen. De wan delgangen waren druk en kleurrijk door de vertegenwoordigers -van de Franse overzeese gebieden, die ten dele in hun nationale kledij versche nen waren: Arabieren met witte tul banden en wapperende burrioes, de dolk opzij, zwarte Soendanezen met rode fezzen en gordels. Intussen stelden 2000 man extra politie-agenten zich op in en om Parijs langs de Champs Elysées en de rest van de route, die de nieuwgeko- zen president van Versailles naar het Elysée zal volgen. In de étalages van warenhuizen en 'krantengebouwen stonden televisie- Overzicht van de Congreszaal tijdens de stemming op het moment, dat de tegenwoordige minister van buiten landse zaken Bidault zijn stem uit brengt. de afgevaardigde dat balletje in een andere zijn stembiljet. De balletjes dienen om te controleren hoeveel af gevaardigden gestemd hebben. BIDAULT TREKT ZICH TERUG. De Franse minister van buiten landse Zaken, Georges Bidault, heeft zich teruggetrokken als candidaat voor het presidentschap, aldus is j Vrijdag vernomen. NIEUWE PYRAMIDE ONTDEKT. Het Egyptische ministerie voor oudheden heeft vandaag bekend ge maakt, dat te_ Sakkara, een oude do denstad 26 km. ten Zuiden van Cairo, 215 Roemeense priesters omgekomen 215 Priesters en kloosterlingen zijn bij de aanleg van het DonapZwarte Zee-kanaal om het leven gekomen. Zij maakten deel uit van de z.g. pries ter-brigade, een grote groep van tot dwangarbeid veroordeelde priesters uit Roemenië, die aan dit project te werk waren gesteld. Het restant van deze brigade is thans naar Odes- sa in de Oekraine getransporteerd, daar de werkzaamheden aan het ka naal om onbekende redenen enige maanden zijn uitgesteld. Dit meldt een Roemeens priester, die geruime tijd aan de bovengenoem de dwangarbeid heeft moeten deel nemen, doch die met nog enige oude en zieke priesters van de „priester brigade" werd gescheiden en naar hun vaderland Transylvanië of het Banaatgèbied mocht terugkeren. Hun werd echter ten strengste verboden enige kerkelijke functie uit te oefe nen. Naar deze priester mededeelde, tel de de brigade oorspronkelijk 450 tot dwangarbeid veroordeelde priesters, 215 van hen bezweken aan de mis handelingen en de vermoeienissen of werden gedood bij explosies, ver dronken in de Donau of stierven aan malaria of typhus. De toestanden in de kampen aldus de Roemeense priester zijn hemeltergend. Zijn medegevangenen waren evenals hij zelf tot skeletten vermagend, daar zij bijna geen voedsel kregen. Geneeskundige zorg ontbreekt ten enenmale. De bewakers gebruiken de priesters als doelwit voor hun schiet oefeningen. Velen werden hierbij ge wond of gedood. De priester-brigade was sinds 1950 volledig van de bui tenwereld afgesloten en mocht op generlei wyze contact hebben met andere dwangarbeiders. De Romeense priester deelde ten slotte mede, dat de priesters, die bij de kanaalaanleg werden tewerkge steld, voor het merendeel tot de Grieks-geunieerde kerk behoorden. 10 Priesters van de Latijnse ritus ble ken Duitsers uit het Banaatgebied. Voor hun inscheping naar Odessa hebben de communisten de priesters aangeboden hen vrij te laten, indien zij overgingen tot de Roemeens-Or thodoxe Kerk. Geen van hen is echter op dit aanbod ingegaan. Is hij er zelf ook niet bij? Beria, die zijn rivaal Malenkof naar de kroon stak, zal weliswaar niet zon der vorm van proces worden geli quideerd, maar ook niet in een pro ces, dat al te spectaculair zal zijn. Het proces zal n.l. achter gesloten deuren worden behandeld en zelfs zegt men, dat Beria er persoonlijk niets eens bij zal zijn. Dat is trou wens ook niet nodig, want Beria heeft reeds bekend en het vonnis staat van te voren toch vast. Dit heeft generaal Roedenko reeds bij voorbaat laten weten door, als procureur-generaal bij het Sovjet Ho ge Gerechtshof, te bepalen, dat de zaak-Beria zal worden berecht vol gens de procedure van de wet van 1 December 1934. Dit is de z.g. samenzweerders-pro cedure, waarbij het proces gevoerd wordt „buiten aanwezigheid der par tijen". Volgens dezelfde wet is hoger be roep onmogelijk en zal de straf de dood door de kogel, onmiddellijk na de uitspraak van het vonnis voltrok ken worden. Het nieuws had in Moskou het ef fect van een bominslag. Men had niet verwacht dat Malenkof deze zaak zou aanvatten, nu hij binnenslands een campagne voor een beter leven voert en nu buitenlands de conferentie der Grote Vier voor de deur staat. Het staat wel vast, dat Beria zal worden veroordeeld tot de dood voor een vuurpeloton. Het communiqué zegt, dat Beria een aantal punten van de tenlaste legging heeft toegegeven. Blijkbaar zit hij gevangen wat nooit officieel is bekendgemaakt en zijn de recen te geruchten over een vlucht naar het buitenland nonsens geweest. Het begon al gauw. De hoogverraderlijke activiteit van Beria is volgens de aanklacht al vroeg in het bestaan van het communistisch schermen opgesteld waarop het pu bliek de gebeurtenissen "kon volgen. Zij trokken veel belangstelling van de in het warme zonnetje slenterende Parij zenaars. Iedere afgevaardigde en senator' een nieuwe pyramide is ontdekt, werd bij name door Le Troquer op- j Er is ook een nieuwe rij sfinxen geroepen.-Hij begaf zich naar een ontdekt tussen de tempels van Kar- kamerbode, die hem een wit balie- nak en Luxor ir Boven-Egypte, al- tje overhandigde. In een bus wierp' dus het ministerie. Voor cLS* conferentie een menseliJke behandeling krijgen. 2. De wegversperringen bij de in- Het stadsbestuur van West-Berlijn heeft er gisteren op aangedrongen dat alle beperkende bepalingen die van de stad nog steeds een belegerde veste maken, zullen worden opgehe ven voor de conferentie van de Grote Vier begint. Op die manier hoopt het gemeentebestuur een gunstiger at mosfeer voor de conferentie te schep pen. Het stedelijke parlement heeft een resolutie aangenomen waarin zeven punten worden genoemd: 1. De zaken van alle Oostduitsers die bij de opstand van 17 Juni gevan gen zijn genomen moeten opnieuw worden behandeld en politieke ge vangenen in Oost-Duitsland moeten Druk op Frankrijk Minister-president Sir Winston Churchill heeft gisteren in het Britse Lagerhuis een dringend beroep op Frankrijk gedaan om het verdrag tot de Europese Defensiegemeenschap zo spoedig mogelijk te aanvaarden. Churchill vertelde het Huis, aan het welk hij verslag uitbracht over de conferentie op Bermuda, dat hij ook tijdens die conferentie reeds een zeer dringend beroep op Laniel had ge daan om de E.D.G. te ratificeren. „Als de veiligheid van Frankrijk, in feite dus van Europa, afhangt van de politiek van Amerika, moeten alle consequenties van het niet tot stand komen van de E.D.G. openlijk aan het Franse volk worden voorgehou den. Het Franse volk moet doordron gen worden van „de ernst van de toe stand", die zou ontstaan, wanneer de E.D.G. niet aanvaard werd. Churchill deelde het Huis mee, dat h|j op Bermuda nadruk had gelegd gangen van de Russische sector van Berlijn en de Russische zone van Duitsland moeten verdwijnen. 3. Herstel van het telefoonverkeer tussen Oost- en West-Berljjn. 4. Herstel van de vrjje postverbin ding tussen beide delen van Berlijn. 5. Herstel van de vrije versprei ding van kranten, boeken en tijd schriften over geheel Berlijn. 6. Toestemming voor Westberlij- ners om de kerkhoven in Oost-Ber- lijn te bezoeken. 7. Toestemming voor de Westber- lijners om hun tuinen en andere eigendommen in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland te bezoeken. De resolutie zal aan de Westelijke geallieerden ter hand worden gesteld met het verzoek haar ter kennis te brengen van de Russische machtheb bers. De Amerikanen hebben reeds doen weten dat het waarschijnlijk is dat de resolutie aan de Russen zal wor den doorgezonden. op zijn visie, dat Rusland ingenomen zou zijn met door het Westen aange boden garanties tegen een aanval. Een tip van de sluier van geheim zinnigheid, die over de conferentie op Bermuda ligt, oplichtende, zei Churchill: „Ik heb van de gelegen heid, die de conferentie mij bood, ge bruik gemaakt om de zienswijze naar voren te brengen, die ik op 11 Mei van dit jaar hier in dit huis heb ont vouwd. Ik geloof, dat ik succes heb gehad bij mijn pogingen om mijn col lega's te overtuigen van de juistheid van mijn zienswijze, die sindsdien on veranderd is gebleven". Toen Churchill zei, dat er te Berlijn een modus gevonden móet worden, die Rusland een gevoel van veiligheid zal gerven, die niet uitsluitend op macht is gebaseerd, werd hij van de banken van de conservatieven, zowel als van die van de socialisten luid en langdurig toegejuicht. Vooral, toen hij die passage uit zijn rede besloot met de woorden: „De gehele wereld heeft dat nodig!" Grindelwald importeert sneeuw Het Zwitserse aequivalent van het gezegde „water naar de zee dragen" is gisteren in toepassing gebracht, toen zestien wagonla- dingtn sneeuw naar het beroem de wintersport-oord, Grindel wald, werden gebracht. De sneeuw werd aangevoerd van de Kleine Scheidegg en moet in Grindelwald dienst doen voor de aanleg van een ijsbaan, opdat de vacantiegangers, die binnenkort worden verwacht, onder .wie de Nederlandse koninklijke familie, tenminste één tak van winter sport kunnen beoefenen. Grin delwald zit in deze tijd van het jaar gewoonlijk diep in de sneeuw, maar tot nu toe is er nog geen vlok gevallen. t-x 7 7 i li. ment, doordat de rivier de overwe- LJode dorpen komen bloot g€n overstroomt. Voor het eerst sinds mensenheuge nis is tij Bonn éénrichtingsverkeer op de Rijn ingevoerd. De waterstand is zover gedaald, dat de vaargeul niet breed genoeg meer is om zonder ge varen het verkeer in beice richtin gen te handhaven. Reeds Woensdag middag waren de eerste schepen bij Bonn aan de grond gelopen en moes ten zij de roodwitte noodvlag hijsen. De voor dit jaargetijde volkomen abnormale waterstand heeft ook tot de ontdekking geleid dat op de Rijn bodem nog vele gevaren schuilen. Op tal van plaatsen tussen Dusseldorp en Kahrlsruhe is de rivierbodem droog gevallen en daarbij zijn tal van ex plosieve voorwerpen uit de erfenis van de voormalige Duitse Wehrmacht te voorschijn gekomen. Het bleken voorraden te zijn, die de Duitse troe pen in de dagen van de terugtocht over de Rijn in de rivier hebben ge worpen. De Rijn baart de Duitsers meestal althans in het voorjaar andere zorgen. Wanneer de sneeuwmassa's van de Alpen beginnen te smelten •beleven de stadjes aan de Rijnoevers gewoonlijk een paar dagen van isole- Najaarswaterzorgen zijn aan de Rijn vrij zeldzaam. Op het ogenblik wijst de peilschaal bij Kaub echter ongeveer drie meter minder water aan, dan het vorig jaar op hetzelfde tijdstip. In Keulen is het verschil zelfs ruim vier meter. In verschillende streken van West- Duitsland ondervindt men reeds moeilijkheden met de drinkwater voorziening. De industriestreek van het Ruhrgebied is voor een regelma tige watervoorziening aangewezen op de grote reserves, die in de winter maanden worden opgevangen in de stuwfcekkens in het heuvelland van Westfalen en Sauerland. Ook in deze bekkens is de waterstand ongekend laag. Zelfs is één der grootste stuwmeren, waaruit de Ruhr gelaafd wordt, het Edermeer, een trekpleis ter voor touristen geworden. Het meer is namelijk grotendeels droog gevallen en resten van vroegere dor pen, die tientallen jaren diep onder de waterspiegel hebben gelegen, zijn droog gekomen. Talloze Duitsers trekken er heen om het grimmige, levenloze landschap op de bodem van het meer te zien. Bij de familie Ten Brummelen te Pijnakker is gisteren een drieling gebo ren, 2 meisjes en 1 jongen. De meisjes wegen 3 pond elk en de jongen bijna 4 pond. De kinderen in de couveuse in het Ziekenhuis te Delft. Van links raar rechts: Kees, Willy en Annie Ten Brommelen. regiem in Rusland begonnen: in 1919. In die tijd was bij de satraap van Lening voor het gebied aan weerszij den van de Kaukasus. In Bakoe zou Beria in het geheim de rol hebben gespeeld van Britse agent en tijdens de opstand van Azerbeidsjan zou hij zich aan de zijde der anti-communis ten hebben geschaard. Later zou hij zijn contracten met het „imperialis tische" buitenland hebben uitgebreid en in Moskou, waar Stalin hem de leiding van het veiligheidsapparaat van de staat had toevertrouwd, de sleutelpositie van de M.V.D. hebben weggegeven aan politieke vriendjes en handlangers. Destijds zou volkscommissaris Ordsjonikidse de eerzuchtige plannen van Beria hebben doorzien. Na zijn dood hebben volgens de aanklacht de Berianen „wrede wraak" geno men op zijn nabestaanden. Een an dere vooraanstaande figuur van de geheime politie, Kedrof, werd in 1921 vermoord. En de samenzweerders zijn er niet voor teruggeschrokken talrij ke daden van terreur en moorden te plegen, telkens wanneer zij in hun opzet werden gedwarsboomd. Bovendien wordt Beria ten laste gelegd, dat hij besluiten van de rege ring om de landbouw te ontwikkelen heeft gesaboteerd en dat hij opzette lijk moeilijkheden heeft verwekt om kunstmatig een tekort aan levensmid delen aan te kweken. Daarnaast heeft hij „overblijfselen van burgerlijk na tionalisme gesteun teneinde onenig heid in de Sovjet-Unie te stichten". En met zijn handlangers heeft hij „verraderlijke plannen opgesteld en uitgevoerd om de verdediging van de Sovjet-Unie te ondermijnen". De zes medeplichtigen van Beria zijn allen vroeger verbonden geweest aan diens ministerie van binnenland se zaken, waarin de geheime politie was ondergebracht. HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te tien uur). PLAATSELIJK LICHTE VORST Verspreide opklaringen en tij delijk nevel of mist. Overwe gend droog weer. Weinig wind. In de nacht en ochtend plaatse lijk lichte vorst. Dezelfde of iets lagere middagtemperaturen. 19 Dec.: zon op 8.45 en onder 16.29; maan op 15.14 en onder 7.59 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het K.N. M.I. van Vrijdagochtend 7 uu luid- den: HELSINKI geheel bew. —2 C. OSLO sneeuw 0 STOCKHOLM geheel bew. 1 KOPENHAGEN zwaar bew. o LONDEN motregen 7 AMSTERDAM nevel 2 BRUSSEL onbew. 2 PARIJS onbew. 0 BORDEAUX zwaar bew. 9 GRENOBLE niet ontvanggen NICE regen 12 WARSCHAU geheel bew. —7 BERLIJN nevel 5 FRANKFORT nevel 0 MUNCHEN mist —2 ZURICH motregen o GENEVE motregen 1 LOCARNO zwaar bew. 6 WENEN onbew. —6 INNSBRUCK mist 6 GRENOBLE mist 1 ROME zwaar bew 7 Korreltje Loftuitingen schijnen duizend maal herhaald nog niet te verve-

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1