RIJNSTREEK Baron één uur bouwvakarbeider JCmte GOLF Hondenparade 'n groot succes Boerenleenbank Langeraar viert zilveren jubileum DONDERDAG 17 DECEMBER 1953 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De oud-commissaris van de Konin gin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, heeft Dinsdag bij de Arn hemse aannemer Bolder als metse laar 1.41 verdiend en ook gekregen. Dit was n.l. het loon voor het plaat sen ven een gedenksteen in de gevel van het nieuwe kantoorgebouw van de Heide Mij. te Arnhem, waarvan RESTAURATIE HUIS TE MANPAD. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft B. en W. van Heemstede meegedeeld, dat de mogelijkheid er is tot restauratie en daarna bewoning van het Huis te Manpad. Het gemeentebestuur eou het toejuichen, wanneer dit huis in zijn oude staat kon worden 'behouden, omdat het met de bijgebouwen en het omringende park en bos een uniek voorbeeld is van een achttien de eeuwse buitenplaats, zoals er in het Westen van ons land vrijwel geen meer te vinden is. Mr. J. Visser, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister, di recteur van het Protocol te 's Graven- hage heeft plannen om het buiten te kopen en te restaureren, om er daarna zelf te gaan wonen. De totale verbouwings- en restauratie-kosten, ook van het park, worden op ruim ƒ300.000 geschat. De kosten van de eigenlijke restauratie op ruim 63.000.—. Op grond van het grote belang, dat aan het behoud, in goede staat, van deze buitenplaats moet worden ge hecht, acht de minister het alleszins gemotiveerd, dat de 63.000.voor 100 pet. van Overheidswege gesubsi dieerd worden, gezien ook de grote bedragen, welke de koper daarnaast nog zal dienen te besteden. B. en W. van Heemstede onderschrijven deze zienswijze en willen meedelen in de kosten, zoals de provincie reeds be sloten heeft. Voor het Rijk komt 75 pet., voor de provincie 15 pet. en voor Heemstede 20 pet. Er wordt dan ook aan de raad een crediet gevraagd van 12.642. DE STAAT DER NEDERLANDEN TOT SCHADEVERGOEDING VEROORDEELD. Door het gerechtshof te 's Gra- venhage is aan een Brabantse arts schadevergoeding toegekend van ƒ20.500.en enige kleinere jaarlijk se vergoedingen wegens de voor hem ontstane invaliditeit na een auto ongeluk, waaraan de bestuurder van een militair voertuig schuldig werd bevonden. De Staat der Nederlanden zal behalve deze vergoedingen, waar bij 5 pet. rente komt van Juli 1050 af, bovendien de helft van reeds ge derfde en nog te derven inkomsten van deze arts, alsmede de helft van verdere schade, jaarlijks dienen te vergoeden. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Grfam. 7.45 Morgengebed en lit. kaL 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 v. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Schoouradio. 10.00 Gram. 10.30 Viool en piano. 11.00 v. d. zieken. 11.40 Nederl. volksliedjes. 12.00 An gelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Musette-ork. en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Piano duo en zang. 13.45 v. d. vrouw. 14.00 Gram. 14 30 „Hier vrij Europa". 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en clave- cimbel. 16.00 v. d. zieken.. 17.00 v. d. jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Zang en piano. 18.05 „De betekenis van de vakorganisatie voor administra tief en verkopend personeel" vraag gesprek. 18.15 Arnus. muz. 18.40 Vra- genbeantw. 18.52 Act. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitz.: „Verklaring en toelichting" waarin opgenomen het emigratiepraatje door H. A. v. Luyk. 19.30 Gram 20.25 De gewone man. 20.30 Politiek forum. 21.00 Amus. ork. en sol. 21.35 Brabants halfuur. 22.05 Gram. 22.45 „De verwachte der volkeren", caus. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram 8.45 v. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO. 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 v. d. kleuters. 10.40 Kamer koor en solisten. 10.55 Voordr. 11.15 Gram 11.30 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Musette-ork. 12.30 Land- en tuinb. mededed. 12.33 Sportoverz. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram 13.25 Mil. ork. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Piano-recital. 14.50 Voordr. 15.10 Tenor en piano. 15.30 Amus. muz. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muzikale caus. 17.10 v. d. jeugd. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Verz.progr. 18.45 „De haverkist", hoorspel. 19.00 v. d jeugd. 19.10 VA- RA-Varia. 19.12 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 „Hoe ik tot mijn geloof kwam", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Vierhandig pianospel. 20.30 „Benelux", caus. 20.40. „De zorg voor het bedreigde kind", caus. VARA: 21.00 v. d. jeugd. 21.35 Instr. kwart, en solist. 21.55 Buitenl. overz. 22.10 Lichte muz. VPRO: „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. Televisie-programma. KRO. 20.15—21.45. 1. Gastenboek. 2. Caus. over de trompet, piston en bugel. 3. Weeroverz. 4. Film. 5. Spaan se dansen. baron Van Heemstra president-com missaris is. Keurig ingelijst kreeg de „metse laar" een complete berekening, vol gens alle tabellen uit het loonboek, van één werkuur met aftrek van de premies voor sociale voorzieningen, met bijberekening van de voorge schreven bijlagen, gecompleteerd met alle formulieren voor de loonbelas ting, de zegels voor ziekte- en werk loosheidsverzekering, een ontslagbe- wijs wegens beëindiging der werk zaamheden en een foto van de plaat sing van de steen als wettig en over tuigend bewijs. Het loonbedrag, in de vorm van een gulden, een kwartje drie stui vers en een cent, stond eveneens netjes aangebracht op de oorkonde, die baron Van Heemstra dankbaar en met een geestige toespraak in ont vangst nam. (Tel.). AUTODIEF HAD PECH. De Haagse kruideniersbediende J. v. d. B. had gisteravond wel erg veel pech toen hij er met een auto, die aan de Dr. Lelykade stond, vandoor wilde gaan. Want na enkele honder den meters te hebben gereden kwam hij bijna in botsing met de zoon van de eigenaar van de auto, die juist met zijn auto kwam aanrij den. De zoon dwong de onfortuin lijke kruideniersbediende te stop pen. Deze trachtte te vluchten, maar hij werd gegrepen en naar het politie bureau gebracht. Hij had de auto alleen maar een paar meter willen verplaatsen, ver klaarde hij daar. De recherche te 's-Gravenhage heeft de 28-jarige vertegenwoordi ger N. L. B., wonende te Amsterdam, aangehouden omdat hij er van wordt verdacht ten nadele van zijn werk gever, een postzegelhandelaar in Den Haag, postzegels tot een waarde van 10 mille te hebben verduisterd. De vertegenwoordiger, die het volste vertrouwen genoot van zijn werkge ver bleek eind 1952 reeds postzegels tot een bedrag van 5600 te hebben verduisterd. Er werd een regeling gemaakt, dat B. dit bedrag zou te rugbetalen, hetgeen ook grotendeels is geschied. Later is echter geble ken dat B. voor ongeveer tiendui zend gulden in totaal moet hebben verduisterd. De Ned. Kath. Bond van Be- roepsassurantiebezorgers is gisteren te Roermond opgericht. Voorlopig voorz. en secr. zijn resp. de heren L. Coolen en J. Snijders uit Heerlen. Het secretariaat wordt waargenomen door drs K. Samson, Jan v. Nassau- straat 10, Den Haag. Ook de Meppeler-politie telt thans een vrouwelijk lid in haar corps, dat aangesteld is speciaal voor kinderzaken. Nu Utrecht uitgebreid is vindt de raad het billijk, dat de wethouders meer gaan verdienen; hij heeft Ged. Staten voorgesteld het wethouders- salaris van 8450 te brengen op 10.000,per jaar. Twee nieuwe „Convairs 340" toestellen zullen in de loop van 1954 de K.L.M.-vloot komen versterken; zij zullen de namen krijgen Jan van Eijck en Jan van Scorb, twee Neder landse schilders. De duizendste woning, die na de oorlog in het land van Heusden en Altena is gebouwd, is gistermorgen door de minister van Wederopbouw, ir H. B. J. Witte, officieel in gebruik gesteld. In het woonwagenkamp te Maastricht is gisteren een consulta tiebureau geopend van het Groene Kruis. ALPHEN AAN DEN RIJN Woensdagmiddag vond op het ter rein van de Chr. Technische school in de Schoolstraat te Alphen aan den Rijn een hondenparade plaats. On getwijfeld is deze gebeurtenis uniek voor Alphen en gelet op de goede doelstelling hiervan, verdient het initiatief hiertoe van de pl. afd. van de Jeugd Natuurwacht waardering. De deelname was opengesteld voor alle kinderen die thuis een hond verzorgden. Er werd meer op verzor ging dan op ras gelet. Dat deze pa rade bij de Alphense jeugd insloeg moge blijken uit een deelname met 54 dieren Deze kwamen niet aUeen uit deze gemeente, maar ook uit de omgeving werden de dieren „voor geleid'. Het was voor de jury, be staande uit de heren P. A. v. Dijk, J. den Hertog en M. Karsemeijer, overigens geen gemakkelijke taak op een zo'n groot aantal dieren de vereiste keuring toe te passen. Dit werd nog enigermate bemoeilijkt door het feit, dat er ook rashonden onder de deelnemende dieren wa ren. De jury heeft die moeilijkheid echter kunnen overwinnen en be sloot na anderhalf uur beoordeling en beraadslaging en wat ingewikkel de rekensommetjes, tot toekenning van een achttal prijzen. Alle deel nemers ontvingen als troostprijs het geestige boekje „Humor rond onze hond" van Woutertje Dit boek was echter voor de ouders bestemd. De acht prijswinnaars zijn: le. El- le Zuidam; 2e. W. Samsom; 3e. Rob Daman; 4e. Anita v. Nood; 5e. Coné Rijlaarsdam; 6e. Tineke van Oort; 7e Emmy BalenKleijn; 8e. Willy Kleijn. Uniforme vuilemmers vóór Nieuwjaar Hedenmorgen is door gemeente werken een aanvang gemaakt met de uitreiking van de uniforme vuilnis emmers. Het ligt in de bedoeling om vóór het nieuwe jaar elke bewoner in het bezit hiervan te stellen. Er worden 4000 stuks uitgereikt. De emmers blijven het eigendom van de gemeente. Bij verhuizing buiten de gemeente is men verplicht de emmer in te leveren, bij verhuizing binnen do gemeente kennis te geven van de verplaatsing De emmers zijn genum merd en de gemeente houdt de ad ministratie ervan bij. Het vorig jaar stelde de raad een extra belasting in, die reinigingsrechten heet en tot einde December van dit jaar 3.50 per bewoner bedraagt. Met ingang van 1 Januari a.s., als dus elke hoofd bewoner in het bezit zal zijn van zulk een'emmer, zullen die rechten 5.per jaar gaan belopen. De emmers zijn geleverd door de fa. Banmens te Maarn en hebben een inhoud van 33 L voor particulieren en 50 L. voor bedrijven. De bestaan de vuilnisauto's ondergaan de nodi ge technische verbetering opdat het ledigen met hermetisch sluitende ap paraten dus op hygiënische wijze, stofvrij, kan geschieden. Een verbetering die ongetwijfeld door de bewoners op prijs wordt ge steld! LEDENVERGADERING VAN DE K.V.P. Onder voorzitterschap van de heer Jac. P. Smit hield de pl. afd van de K.V.P. Woensdagavond in de St. Jo- spehzaal een algemene ledenverga dering. De belangstelling van de zij de der leden was niet bijzonder groot. De heer Smit heeft in zijn inlei dend openingswoord o.m. de taak van de Provinciale Staten toegelicht. Dit in verband met de a.s. verkie zing van de leden van dit college. Er werd door hem ook medegedeeld, dat onlangs opgericht is een jonge ren-afdeling van de K.V.P. te Al phen a. d. Rijn De vergadering stel de vervolgens de volgende personen candidaat voor de P. S.: A. C. Dee- rénberg, Schoonhoven, F. A. de Hos- son, Leiden, mevr. Perquin, Voor burg, M P. v. d. Weijden, Nieuw koop, S. Menken, Leiden en A. F. Ruijssenaars, Alphen aan den Rijn. Enkele leden pleitten voor meer propaganda vóór de verkiezingen. Een grote moeilijkheid, waarmede het afdelingsbestuur ten aanzien van de propaganda zit is het gebrek aan medewerkers. De oprichting van een propagandaclub, waartoe vele ma len serieuze pogingen waren aange wend, is- tot nu toe nog een onbe gonnen werk gebleken. Men hoopt, dat door de werkzaamheid van de jongere afdeling ten deze veel ten goede zal keren in de nabije toe komst Er is voorts breedvoerig ge sproken over particuliere woning bouw en andere actuele onderwer pen. De heer A F. Ruijssenaars, lid van de gemeenteraad, gaf op gestel de vragen de nodige antwoorden. BODEGRAVEN Vergadering K.A.B. Nadat de voorzitter, de heer J. Verhagen, de druk bezochte vergadering had ge opend werd een kort gebed gestort voor de zielerust van KI. Walraven, die ere-lid was van de afdeling. Me degedeeld werd, dat op 2e Kerstdag de jaarlijkse kindermiddag zal wor den gehouden. De spreker van de avond was de heer L. Beumer, die het woord kwam voeren over: „De Katholieke Arbei dersbeweging in ons hart en onze parochie". Volgens de heer Beumer was de activiteit der leden iets aan het afzakken. Als voornaamste oor zaak hiervan zag hij de centralisatie van het werk in de topleiding, waar door echter materieel meer bereikt werd. Voor de gewone leden «blijven echter nog genoeg activiteiten over, o.a. de Kerst- en Paasactie, waaraan door 17Ö0 gezinnen was deelgenomen, Herwonnen Levenskracht, de Boe- ken-actie, het Kanunnik van Schaik- fonds, enz. De heer Beumer beantwoordde hierna diverse vragen tot aller te vredenheid. Vergadering Hanze In hotel Van Haaften vergaderden de leden van de Hanze voor de eerste maal in het winterseizoen. De opkomst was ma tig, maar toch zagen we enkele nieuwe gezichten. Voorzitter J. Stolwijk opende en heette in het bijzonder welkom de heer J. Lohman, die namens het Santosfonds het woord zou voeren. Na de notulen en enkele medede lingen, zette de heer Lohman het werk van Santos uiteen en liet voor al uitkomen dat er meer ernst ge maakt moest worden met de naasten liefde door donateur te worden en mee te leven met de mensen, die de steun nodig hebben. Hierna werd er een stemming ge houden over de uniforme sluitings dag voor alle zaken. Unaniem werd de Maandagmorgen aangewezen. De Geest, adv., kap. J. Voortwist, gaf nog een kort geestelijk woord ten «beste, waarna de voorzitter sloot. KOUDEKERK Raadsagenda De raad komt a.s. Vrijdagavond om 8 uur bijeen. De voornaamste agendapunten zijn: Eerste kantoor in keuken van kassier Het is een gewoonte en we me nen een goede gewoonte om bij de herdenking van een of ander feit of jubileum, het voorwerp hiervan eens apart in de belangstelling te plaat sen. Dit geldt nu de Boerenleen bank Langeraar, die op 28 Decem ber het zilveren bestaansfeest offi cieel zal vieren. Een instelling als een boerenleenbank is in een plaats waar veel agrarische bedrijven zijn, in dit geval veel tuindersbedrijven, wel zeer belangrijk. Voor enkele inlichtingen hebben we ons gewend tot de kassier van de Leenbank, die direct bereid was enige gegevens over groei en bloei van de Bank te verstrekken. Oprichting. Het was op de grauwe November middag van 15 November 1928, dat in het Parochiehuis de oprichtingsver gadering werd gehouden. De oprich ting geschiedde onder de deskundige' leiding van de heer Verbeeten, toen maals hoofdinspecteur van de Cen trale Bank Eindhoven. Oprichters waren de heer Joh. Re- kelhnf, C. Uijttewaal, P A. Post, G. Hölscher. C v. Zaal en H. Hijdra. Het eerste bestuur bestond uit de hereu Joh Retelhof, die ook de eer ste directeur was, verder P A. Post en C. Uijttewa.il. Van deze zijn de heren Rekelhof en Uijttewaal overle den, de heer Post verblijft in Cu rasao, waarheen hij met zijn gezin is vertrokken. De eerste Raad van Toezicht v.erd gevormd door de he ren. G. Hölscher, M. van Tol Jacz. en C. van Zaal Van deze is alleen de heer van Zaal nog in leven. In bestuur en Ra.ad van Toezicht von den in de loop eer jaren verschillen de mutaties plaats. Reeds vijf jaar directeur. Ook de functie van directeur wis selde enige malen. De heer Joh. Re kelhof werd in 1933 opgevolgd door de lieer C. Uijttewaal, die deze func tie waarncn. tot 1P.35 Van 1935 tot 1936 was de heer Jac. Volentijn di recteur en daarna tot 1949 de heer W. J. v. d. Hoorn Az. Deze werd weer opgevolgd door de heer M. Keij- zer, die ook nu nog directeur is. In deze 25 jaren heeft de boerenleen bank dus vijf directeuren gehad. De eferste vier zijn alle overleden. Het presidentschap van de Raad van Toezicht werd in de loop van deze 25 jaren bekleed door de heren G. Hölscher tot 1937, C. v. d. Zaal tot 1950 en M. v. d. Jagt die nu de presi dent is. Op 28 December 1928 werd op de statuten van de bank de Koninklijke Goedk"uring verkregen. De Boerenleenbank is hier een Voorlopige vaststelling van de ge meenterekening dienst 1952; benoe ming lid dienst voor Maatschappe lijke Zorg. Behalve de aftredende heer J. ten Goedhart, staat ook de heer P. J. G. Smit op de aanbeveling. Vaststelling aantal lesuren in de nuttige handwerken van de O. L. S. voor het jaar 1954; vaststelling ver ordening heffing vergunningsrecht voor de verkoop van sterke dranken in het klein. Wijziging jaarwedde gemeentepersoneel. Voorstel tot toe treding tot de N. V. Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten. LEIDERDORP Leiderd. damclub. In de onder linge wedstrijden, welke tevens gel den voor het kampioenschap van Lei derdorp werden de volgende uitsla gen verkregen: D. HassefrasF. v. d. Velde 02, J. v. SandijkJ. v. d. Zwan 20, P. VervarkW. Wolf 2 0, J. v. d. ZwanJ. Hassefras 02, D. HassefrasC. Meinema 11; W. v. HeusdenJ. v. Sandijk 02, A. v. d. ZwanC. de Koning 20, F. v. d. VeldeF. Boschman 11, P. Riet kerkG. Nagtegaal 2—«0, C. Colijn G. Goedhart 2—0, J. v. HeusdenC. de Haas 02. LEIMUIDEN IJsclub De ijsclub „Nut en Ver maak" kwam Woensdagavond in het café van Graas in ledenvergadering bijeen. De voorzitter de heer J. W. de Rep, kon in zijn openingswoord 65 leden welkom heten. Hij sprak van een record-opkomst. In het bijzonder verwelkomde hij de nieuwe leden. Hierna deed spr. mededeling van de plannen die het Z. H. Meren district heeft. Hij hoopte op 14 dagen mooi en sterk ijs in deze winter en had grote verwachtingen wat betreft de tocht BloemenstadSleutelstad. De penn., de heer C. J. van Berkel, deed verslag van zijn financiëel be heer. In het vorige seizoen bedroe gen de inkomsten 251,25 en de uit gaven 152,50, waardoor het kas saldo is gestegen van 290,82 tot 389,57. Het aantal leden is nog steeds stijgende en bedraagt thans ruim 130. Bij de traditionele kosteloze ver loting sleepten de heren N. v. d. Ak ker en A. E Bos de prijzen in de wacht. De aftredende bestuursleden, de heren H. Mooren, K. van Heyningen en H. Heenk, werden bij acclamatie herkozen. Verder werd nog medegedeeld, dat ieder lid, dat op de schaats staat, zo wel op als buiten de baan, verzekerd is, aldus een ingewonnen advies bij de KNSB. Na afloop van deze vergadering bleven vele leden bijeen om een kaartje te leggen. Tuindersbank. Tot op de dag van he den zijn het alleen tuinders die lid zijn van de bank. Ook de gedachte om tot oprichting te komen kwam op in tuinderskringen. In de reeds be staande Boerenleenbank Ter Aar te Nieuwveen gevoelde men zich niet thuis, omdat het bestuur van die bank in hoofdzaak uit boeren be stond. Dit motief gold voor de op richting der bank, want, zo redeneer de men, de belangen van boer en tuinder lopen in menig opzicht ver uiteen. Credietverschaffing. Vooral ook op het gebied der cre- dietverschaffing was er in die dagen reeds voor de tuinder veel van be lang gelegen. De omzetting van de bedrijven vanuit de oude Veense teelt tot glasbedrijven stond toen in de kinderschoenen. Direct reeds is men dan ook begonnen met het ver strekken van credieten en voorschot ten voor de aanschaffing van glas. Toen reeds klemde hier de vraag hoe de tuinders in de gelegenheid gesteld zouden worden om hun be drijven te intensiveren. Een vraag stuk dat heden ten dage nog urgent is. Ook deze bank heeft zich geïnte resseerd voor de werking van het waarborginstituut middels welk in stituut vele kassen op de bedrijven worden gebouwd en de bank credie ten voor de bouw verstrekt. Zoals alle begin moeilijk is, was het dit ook voor de Bank. De om standigheden ontwikkelden zich der mate ongunstig, dat gebruik moest worden gemaakt van een statuaire bepaling dat in sommige omstandig heden door de leden contributie moest worden betaald. Het bestuur is echter voor moeilijkheden niet be zweken. In de loop der jaren heeft him gestaag werken en volhouden de bank tot groei gebracht. Brandkast in de keuken. Een belangrijk aandeel hierin zal ook de kassier, de heer C. Hogervorst, Jacz., hebben gehad, want bijna van af de oprichting, om precies te zijn vanaf 2 Jauari 1929 is deze kassier van de bank geweest. In feite jubi leert de heer Hoogervorst met de bank mee. Van het sobere begin kan de kas sier veel vertellen. Het eerste kan toor was gevestigd in de keuken van het huis van de vader van de kas sier aan het Kerkpad. Het was wel primitief, en de brandkast in de keu ken deed wel eigenaardig aan, maar het ging toch. Groter werden echter de eisen toen in 1931 de centrale vei ling werd opgericht en deze de vei- linggelden van de tuinders via de banken ging uitbetalen. In de prac- tijk" bleek toen al spoedig dat er meerdere gelegenheid moest komen voor het afhalen der gelden. De zit tingsgelegenheid vereiste uitbreiding. Toen besloot men tot het houden van een zitting eens per week van enkele uren in het Parochiehuis ten gerieve van de klanten te Langeraar. Om de klanten van Papenveer en Jaagpad te gerieven werd ook eens per week zitting gehouden in de stal van de heer C. Uijttewaal. Aanzienlijke verbetering Eindelijk in 1935 kwam de verbe tering in deze toestand, toen de kas sier een nieuw woon- en winkelhuis bouwde en daarin ook een kantoor voor de bank werd ingericht. Deze inirchting voldoet nu blijkbaar niet meer, want in het afgelopen jaar werd overgegaan tot aankoop van 'n woonhuis aan de Langeraarseweg met de bedoeling om daarin te zijner tijd het kantoor te vestigen. Aan het einde van dit overzicht mogen we nog enige cijfers geven be treffende omzetten, spaargelden en voorschotten waaruit men kan con cluderen over de gang van zaken in de afgelopen kwarteeuw. Omzetten Spaarg. Voorschotten 1929 138.000 11.500 50.600 1933 218.000 18.000 64.000 1938 143.000 27.700 48.800 1943 697.000 182.300 23.300 1948 „1.288.000 „277.000 24.200 1952 1.470.000 „202.300 150.300 De viering. Voor de feestviering welke op 28 Dec. a.s. zal plaats vinden is het pro gramma vastgesteld. In de Parochie kerk van de H. Hadrianus is er 's morgens om 9 uur een gezongen H. Mis uit dankbaarheid, waarna geza menlijk ontbijt voor de leden met hun dames in het Parochiehuis. En als de klap op de vuurpijl zullen 's avonds om half acht „De Bieten bouwers" onder leiding van Boer Biet optreden. Verder werken hier aan mede Gait Jan Kruutmoes en Lubbert van Gortel. Deze feestvie ring voor de leden met dames en ge nodigden zal ook plaatsvinden in het Parochiehuis. NIEUWKOOP Ernstig ongeval Gisteravond omstreeks kwart over vijf heeft op Nieuwveenseweg nabij de eerste zgn. witte brug, een onge val plaatsgehad, waarvan de 43-jarige H. Luyben uit Aarlanderveen het slachtoffer werd. Genoemde L. stapte op de fiets, teneinde zich naar huis te begeven. Om een of andere reden kwam L. ta melijk ver op het middengedeelte van de weg terecht, terwijl vanuit de richting Nieuwveen de heer P. uit Noorden met zijn auto naderde. De auto greep de wielrijder, waardoor de heer L. met zijn hoofd tegen de voorruit van de auto terecht «kwam en plm. 15 meter werd meegesleurd. Zwaar gewond aan het hoofd bleef het slachtoffer liggen. De artsen Bremer en Visser waren zeer spoedig ter plaatse en behandelden met be-« hulp van de EHBO het slachtoffer, dat daarna bij de veehouder G. Ver- duyn werd binnengedragen. Later is hij naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Leiden overgebracht. De bestuurder treft geen schuld, aangezien hij onmogelijk een aanrij ding kon voorkomen. Het rijwiel van L. werd vernield, terwijl de voorruit van de auto werd verbrijzeld. De Stofwolk De motorsportvere niging „De Stofwolk" vergaderde gis teravond in hotel De Koker. Thans werd het officiële bestuur gekozen, n.l. de heer E. H. Verdonk, voorzit ter; G. Kalshoven, secr.; en A. Bon, penn. De contributie werd vastge steld voor motoren op 4 en voor bromfietsen op 3. NIEUWVEEN VAARTUIG RAMDE DE KATTENBRUG Woensdagmorgen had de brug wachter van de Kattenbrug een vaartuig doorgelaten. Nadat de «brug weer gesloten was en de hekken voor het wegverkeer reeds geopend waren, kwam vanaf de richting Pa penveer nog een vaartuig, dat de «brug wilde passeren. Hoewel de doorvaart nog niet vrij was en er nog steeds een rood licht brandde, kwam dat vaartuig toch met dezelfde snel heid op de brug af. Op een door dit vaartuig gegeven signaal, werden de hekken voor het wegverkeer weder gesloten, doch de brugwachter kreeg geen tijd meer de brug te openen, want alvorens daartoe te kunnen overgaan, kwam de stuurhut van het vaartuig in botsing met de brug, met het gevolg, dat het bovenste houten gedeelte van de stuurhut van zijn plaats werd geschoven en op het achterdek terecht kwam. Gelukkig bevond zich op dat moment niemand in de stuurhut. Was dit wel het ge val geweest dan waren de gevolgen zeer waarschijnlijk ernstiger geweest. Nu bleef het echter alleen bij wat materiële schade. Door de Rijkspolitie werd proce- verbaal opgemaakt. De schipper meende, dat hij twee groene lichten had gezien, omdat even tevoren ook een vaartuig de brug gepasseerd was en dacht, dat de brug voor hem ge opend was gebleven. Op het laatste moment zag hij echter ook het rode licht, doch de botsing was voor hem niet meer te vermijden. „De Prins Bernhard Ruiters". Gisterenavond hield de L.R. „De Prins Bernhardruiter" in de zaal van de heer Leliveld haar feestavond. De voorz., de heer Boogaerd, opende de ze avond en sprak woorden van dank tot de scheidende instructeur, de heer Visser, die thans in N.-Brabant gaat wonen. Daarna sprak de heer Vis ser woorden van dank tot de leden voor de prettige samenwerking. De verdere avond werd verzorgd door de „Vrolijke vrijbuiters" uit Aalsmeer onder leiding van M. Verbeek en Klaas Tas, die in cabaretstijl brachten de revue „Laat binnen de Zon". Voor al de leuke schetsen en liedjes had den veel bijval. Aan het eind van de avond bracht de voorz. dank aan de „Vrijbuiters" voor hetgeen zij deze avond voor het voetlicht brachten. ZOETERWOUDE E.H.B.O.-verbandposten De R.K. EHBO heeft bij de volgende leden verbandposten ingericht: Bij Van Klink, Zuidbuurt 23; Van der Helm, Schenkelweg nr. 107; Knul, Vrou- wenweg nr. 7 en Versteegen, Wei poort nr. 65. Wanneer een brancard van node is, kan men zich wenden tot de heer Knul van de Rijkspolitie, particulier adres Vrouwenweg 7. ZOETERMEER Feestavond Roode Kruis Het Roode Kruis gaf gisteravond een feestavond in de grote zaal van „Ons Genoegen". Het is een gelukkiige gedachte van het actieve bestuur ge weest nu eens af te wijken van de traditionele feestviering en 'n toneel stuk te «brengen van goed gehalte. Een dilletantengroep uit Gouda, die over een grote routine beschikt en reeds vele 'lauweren oogstte, heeft 't bekende Engelse blijspel „Het witte schaap van de familie" opgevoerd. Met bravour is dit blijspel dat door zijn opvoeringen door het be roepstoneel grote bekendheid ver wierf ten tonele gebracht. Wij menen te mogen volstaan met te zeggen, dat deze opvoering in alle opzichten „af' whs. De talrijke aan wezigen hebben zich dan ook koste lijk vermaakt. Loterij Wit-Gele Kruis Het Wit- Gele Kruis, dat dit jaar zijn eerste lustrum vierde, heeft deze gelegen heid aangegrepen een flinke loterij op touw te zetten, om hun magazijn beter te outileren. Deze nog jonge vereniging heeft een zware en moei lijke periode achter de rug en moet nu de activiteiten van de kruisver. nog steeds meer uitbreiden, een goed gevuld magazijn hebben om haar le den te allen tijde van dienst te kun nen zijn. Dit vergt grote bedragen, die het Wit-Gele Kruis van de lopen de gelden onmogelijk kan financiëren. Van een luisterrijke lustrumviering heeft het bestuur daarom afgezien, doch deze benut om de afdeling sterk te maken. Deze loterij is alleszins aantrekkelijk gemaakt. De hoofdprijs bestaat uit een geheel uitgeruste Solex. Verder zijn er nog een Gero- casette, thee-servies en vele andere fraaie prijzen. Het ligt in de bedoe ling in een zo kort mogelijke tijd deze loten het zijn er maar 150Ö van de hand te doen en reeds in de eerste dagen van Januari tot de trek king over te gaan. Wanneer katho liek Zoetermeer, dat practisch geheel lid is van het Wit-Gele Kruis, zich solidair toont, moet dit zeker slagen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8